Grote bezorgdheid over ontwikkeling kleuters Overleg nodig over afhaken Brouwershaven financiering van computer voor politie Zierikzeese ontwerpster showt mode in Amsterdam Deltamunt: herinnering BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou- afsluiting Oosterschelde gemeente Brouwershaven te kennen heeft gegeven niet Westerschouwse bevolking tevreden met bestrijding Diefstal uit auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 september 1986' Nr. 24005 Thema-avond over vierjarigen maatregel Vervolg van pagina 1 Mevrouw Riet van der Weijde druk bezig met enkele scholiertjes enige tijd geleden. ZIERIKZEE - Er bestaat grote bezorgdheid over de toe komstige ontwikkeling van kleuters. Zowel vier- als vijfjarigen dreigen danig in de knel te komen, als de voorgenomen bezuinigingsmaatregel van minister Deet- man betreffende de vierjarigen wordt doorgevoerd. Aan de gevolgen van die maatregel wijdde het Vrouwenont moetingscentrum in Zierikzee woensdagavond haar eer ste thema-bijeenkomst in het seizoen. Daartoe waren uitgenodigd Luk- kie Nederhoed-Zijlstra, freelance curcusleidster bij de Stichting Over leg Kindercentra en Riet van der Weijde-Smits, directrice van de open bare basisschool 'De Klimop' in Dreischor. Lukkie Nederhoed richtte zich op de gevolgen, die de maatregel voor het peuterspeelzaal werk in Zierikzee zou hebben. Zij beperkte zich niet tot het desbetreffende voorstel van mi nister Deetman, maar noemde ook de bezuinigingsplannen van minister Brinkman van wvc, het ministerie waar het peuterspeelzaalwerk mee te maken heeft. Cijfers Lukkie gaf een cijfermatig over zicht van de peuters, die thans de Zie- rikzeese peuterspeelzalen Harlekijn en Kwibus bezoeken, plus de peuters, die wegens plaatsgebrek nog op een wachtlijst staan. In totaal bleken dat 136 peuters. Bijna de helft van die peuters zou - als de maatregel van Deetman door gaat - met ingang van het schooljaar 1987 niet naar de basisschool mogen, omdat ze na 1 augustus jarig zijn. Voor heel Zeeland noemde Lukkie 3600 peuters, die de peuterspeelzaal bezoeken en van hen zullen er 900 kleuters niet naar de basisscholen mogen op het moment dat ze vier worden. Individu gericht De meest kwalijke gevolgen van één en ander zag de inleidster voor de peuters/kleuters zelf. Een peuter im mers is nog individu gericht, een vierjarige kleuter echter gaat op zijn omgeving letten en is toe aan spelen in groepsverband. Als hen dat gedeel telijk wordt ontzegd zal, volgens Lukkie, de sociaal/emotionele ont wikkeling van het kind worden ge- ZIER1KZEE - Ter gelegenheid van de afsluiting van de Oosterschelde op 4 oktober wordt door de Zeeuwse Rabobanken een unieke herinne- ringsmunt uitgegeven onder de naam Deltamunt. Het gaat hierbij om een puur zilveren muntpenning (geen wettig betaalmiddel) waarvan er maximaal 10.000 zullen worden ver vaardigd. De Deltamunt met een diameter van 35 mm en een gewicht van circa 18 gram, is verpakt in een luxe bewaar- doosje. Op de voorzijde van de munt is het Zeeuwse wapen met de wa penspreuk ..Luctoret Emergo" opge nomen in combinatie met het Zeeuws-Zuidhollandse Deltagebied. Een rand van oesters en mosselen geeft aan deze beide elementen nog een extra Zeeuws tintje. M. C. Escher-kunstwerk De achterzijde van het zilverstuk is voorzien van een minutieus gemodel leerd artistiek werkstuk van de we- Samen met andere afgestudeerde leerlingen van bijna alle Nederland se academies voor beeldende kunsten ontwierp zij de kleding die op dc show werd gepresenteerd. De creaties van Davida vielen bijzonder op om dat zij zich als enige van de 66 ont werpsters had gericht op mode voor dames in de leeftijd tussen vijftig en zeventig jaar De drie oudere manne quins van de Zierikzeese ontwerp ster, die zelfs de show ihochten ope nen oogstten veel succes bij het publiek. Davida die haar opleiding volgde aan de Rotterdamse kunstaca demie in de studierichting styling heeft mede naar aanleiding van de modepresentatie inmiddels een baan remd. Het probleem hoe die vierjari gen moeten worden opgevangen, zag 'zij niet opgelost met het onverant woord groter maken van de groepen op de peuterspeelzaal, die nu maxi maal achttien peuters tellen. Ander zijds achtte zij het ook niet goed, dat straks bijna/vijfjarigen in de peu terspeelzaal meedobberen, dat kan voor de kleinere peuters heel on gunstig zijn. Met het thuishouden van de vierja rigen zag zij verder de relatieproble men tusen kind en één of beide ou ders veel groter worden. Ouderbijdrage Lukkie belichtte ook het financiële aspect. Een peuterspeelzaal vergt op Schouwen-Duiveland gemiddeld een ouderbijdrage van 40,— per maand. Kleuteronderwijs echter is vrijwel gratis. Een extra financiële belasting dus voor ouders, wiens vierjarige kleuter nog niet naar de basisschool mag. Ook noemde zij het emancipatori sche aspect, dat door deze maatregel .in het geding kómt. Het wordt moe ders, die reeds aan het arbeidsproces deelnemen of daarin terug, willen immers extra moeilijk gemaakt. Lukkie wees verder op de proble men, die kunnen ontstaan door ge brek aan deskundige leiding. Vooral op Schouwen-Duiveland kwamen re latief veel peuterspeelzalen tot stand uit enthousiasme van de ouders. Vaak waren het dan ook vrijwil ligsters, die zich inzetten als leidster voor de peuterspeelzaal. Zij wilde daarmee niet zeggen, dat de kwaliteit van het werk daar min der door zou zijn. Anderzijds voorzag zij problemen als die leidsters voor een groep peuters met aanzienlijk leeftijdsverschil komen te staan. Ook wees zij erop, dat de huidige peuterspeelzalen beslist niet zijn in gericht op de opvang van die vierjari ge kleuters. Reeds nu moeten allerlei reldberoemde Nederlandse graficus Maurtis Escher. De houtsnede „Dag en nacht" uit 1938 lijkt geïnspireerd te zijn door het waterdoorsneden Zeeuwse agrarische land, waarbij de uitermate kunstzinnige overgang van donker naar licht, van zwart naar wit, van negatief naar positief een treffende verzinnebeelding vormt van de duistere, dreigende situatie van vóór de waterkeringaanleg, en het rustgevende veilige gevoel waarin „de eilandbewoners" zich thans kun nen koesteren. De maker van de munt geeft hier mede vervolg aan een lijn die al met de uitgifte van de Flevomunt en de Nationale Visserijmunt eerder dit jaar werd ingezet. Ook op deze mun ten werd een Escher-kunstwerk ge bruikt. Het ligt in de bedoeling om uiteindelijk te komen tot een grotere serie munten die alle voorzien zullen worden van een afbeelding van deze befaamde kunstenaar. De Deltamunt is zolang de voor raad strekt verkrijgbaar bij de Rabo bank. gekregen bij een textielbedrijf in 01- denzaal. Op de show waren nieuwe mode trends te bewonderen zoals japonnen van transparante stof. compleet ge breide setjes en punky herenkleding, vaak bedrukt met opvallende motie ven. Ook de schoenen en andere ac cessoires vertelden veel over de origi naliteit van de ontwerpers. Zo wer den bijvoorbeeld veel te lange punt schoenen met een pompoen op de opstaande neus gedragen en een vo gelnest als hoed in het haar. Tbch ble ken niet alle jonge ontwerpers met hun hoofd in de wolken te lopen want cr werden ook uitstekende jumpers en panty's en getailleerde goed ge maakte jasjes gepresenteerd. kunstgrepen - kledingbeurzen, speel goedbeurzen, rommelmarkten - wor den toegepast om geld bijeen te krij gen voor de aanschaf van nieuw speelgoed. Met de voorgenomen kor tingen van 300,— op het sociaal- cultureel werk zag Lukkie die situa tie er niet beter op worden. Tbn slotte achtte zij ook de huisvesting van de peuterspeelzalen niet geschikt om kleuters bijvoorbeeld apart bezig te houden. Meestal immers heeft men slechts de beschikking over één ruim te. Ook Riet van der Weijde toonde zich vervolgens zeer bezorgd over de toekomst van die in de knel komende vierjarigen. Zo sprak zij haar ongerustheid uit over het feit, dat straks die net voor 1 augustus vier geworden kleuters en die bijna vijf-jarige kleuters als één groep de basisschool binnenkomt. In die groep bevinden zich kleuters, die nooit op een peuterspeelzaal waren; kleuters, die er langer opzateiï in af wachting van de basisschool en kleu ters vanuit de polder, die nog nooit met leeftijdsgenootjes omgingen. Van een geleidelijke instroom en ont wikkeling kan dan derhalve geen sprake meer zijn. Hoe is het mogelijk? Riet zag de kleuters derhalve flink in de gevarenzone komen en sprak wat schamper over die ondoorbroken lijn voor vier- tot twaalfjarigen, die Deetman voor de basisschool zo pro pageerde en nu zo gemakkelijk ver stoorde. Terugblikkend in de geschiedenis noemde de inleidster de zogenaamde Matresse-schooltjes in de achttiende eeuw; een soort bewaarinrichtingen, waar soms een vrouw van tachtig jaar toezicht hield op zestig kinde ren. In de loop der tijd, kwamen daar uiteraard verbeteringen in en in 1956 kreeg het kleuteronderwijs met de vaststelling van de Wet op het Basis onderwijs, een eigen plaats toebe deeld en werden de kosten plotseling geheel voor rekening van het rijk ge nomen. De basisschooldirectrice ging ook wat nader in op de werkwijze binnen het kleuteronderwijs, gericht op het bieden van een uitdagende activiteit om die kleuter steeds een stapje ver der te brengen in zijn sociaal-emotio nele ontwikkelingen. Het materiaal dat daarvoor wordt gebruikt, is spe- Tijdens de vergadering van de com missie openbare werken vroeg PvdA- lid,G. J. W. van der Salm zich af, hoe de gemeente nu verder moet. Hierbij had hij ook de voorwaarde van de an dere gemeenten in het achterhoofd; meebetalen, mits de andere gemeen ten ook mee doen. De houding van Brouwershaven lijkt nu roet in het eten te gooien voor Westerschouwen. Inderdaad Gemeentesecretaris J. W. de Jonge: „Het is inderdaad zo, dat Brouwers- ciaal ontwikkeld voor die kleuter, die op allerlei gebied ontwikkelin gen doorgaat. Juist het handelend bezig zijn, achtte zij voor kleuters van zeer groot belang, omdat dat voorlopig de enige manier voor hen is om dingen te ont dekken. „Waar blijf het handelend- experimenteel omgaan met materiaal als straks kinderen van bijna vijf jaar ook nog een leerkracht voor de klas krijgt, die liever het accent op le ren legt," aldus Riet van der Weijde. Ongelijkheid Zij signaleerde ook een ongelijk heid in het feit, dat die ononderbro ken lijn van de basisschool straks niet meer voor iedereen even lang zal zijn. Met grote bezorgdheid vroeg de spreekster zich af wat er overblijft haven het heeft laten afweten. Maar naar ik heb begrepen is er nog ruimte voor gesprek. De burgemeesters heb ben indertijd onderling afgesproken mee te zullen werken aan de aanschaf van de computer. Ik stel me zo voor, dat zij zich ook zullen buigen over de nu ontstane situatie". De Jonge vroeg zich af hoe Brou wershaven kan vermoeden, dat de computer niet voor meer mensen op straat gaat zorgen, als de politie zelf deze overtuiging wel heeft. Volgens Van der Salm leeft in Brouwershaven de vrees, dat de extra politietijd. die vrijkomt naar de Westhoek vloeit. van die goede basis, waarop het hele ontwikkelingsproces van de kleuter was gebaseerd. Conclusies Riet besloot haar relaas ten aanzien van de vierjarigenmaatregel met het trekken van enkele sombere conclu sies: - Er blijft slechts een zeer kleine groep vierjarigen over, voor wie - als gevolg van dat kleine aantal - minder specifiek materiaal zal worden aan gekocht. - Voor kleine basisscholen zal de maatregel funest zijn en sommige zullen met opheffing worden be dreigd. - Er zullen 3.500 banen van kleuter leidsters (vrouwen dus) op de tocht komen te staan en - Voor 75.000 kinderen van vier jaar zullen andere opvangmogelijkheden gezocht moeten worden. Het laatste woord is er nog niet over gesproken. Tijdens de vergadering wilde CDA- lid J. W. Geleijnse weten of het ge meentebestuur op de hoogte is van het „lelijke bord aan de Ring in Haamstede, want dit is in strijd met onze inspanning voor een fraai dorpsbeeld". Voorzitter A. J. Padmos zei 'de zaak' in behandeling te heb ben. „Er is in ieder geval geen toe stemming voor verleend", reageerde hij. VVD-er J. C. de Feiter zei het klokgelui op Burgh te missen en kreeg als antwoord, dat hieraan druk gewerkt wordt. De dienst gemeentewerken heeft overigens een druk werkprogramma voor zich. Directeur gemeentewer ken, W. van Meerten, deed de lijst uit de doeken: de zes palen voor de boxen in de haven zijn inmiddels aange bracht, zo ook de electriciteitsvoor- zieningen; de reconstructie van het trottoir aan de Korte Reke te Renesse heeft hierom gevraagd m van mogelijke subsidies. Het is aan de raad om straks wel of niet in te stemmen met de college-formuleren/ wensen. Het is de raad, die een en an der nog planologisch moet vastleg gen. Voorzitter A J- Padmos legde uit, dat het rapport toch al de deur uit is gegaan, omdat aan het indienen er van een korte termijn verbonden was. PvdA-lid G. J. W. van der Salm had moeite met de volgorde. „Straks laat de provincie weten, waarvoor we subsidie kunnen krijgen en dan word je als raad min of meer voor het blok gesteld. Zeg je dan nee, dan zeg je nee tegen de subsidie. Ik begrijp wel, dat het rapport de deur uit moest, maar heb er twijfels over of de raad hierin niet betrokken had kunnen worden", sprak de socialist. Dat ontlokte bij de christen democraat J. W. Geleijnse de uit spraak, dat hij helemaal niet blij is met de manier waarop de raadsleden betrokken worden bij het opstellen van de verschillende VOP-stukken (verblijf srecreatief ontwikkelings plan). „Wij worden overspoeld met rapporten, maar als raadsleden wor den we er nauwelijks bij betrokken. Ik ben bang, dat we straks het VOP in zijn totaliteit op tafel krijgen met de opmerking van 'zo raad, beslis nu maar". Werkwijze Hij ging verder: „Die werkwijze bevalt me helemaal 'niet. Het is de grootste onzin, dat we als raadsleden als waarnemer bij de VOP-besprekin- gen mogen zijn, maar niets kunnen zeggen". Hierbij kreeg hij de steun van Van der Salm en ook PvdA-man J. Hendrikse heeft zich al in een eer der stadium op deze wijze uitgelaten. Volgens voorzitter Padmos worden de raadsleden straks nog voor informeel overleg uitgenodigd. OOSTERLAND - In de nacht van 22 op 23 september werd in Oosterland de auto opengebroken van H. de B. uit Oosterland. Zijn auto stond ge parkeerd aan de Sint Joostdijk. Uit de auto verdween de radio-cassettere corder ter waarde van 600.—. start begin oktober; het bouwrijp maken van een deel van het Hoefijzer teNoordwelle begint deze week; voor de aanleg van het fiets-voetpad langs de Jan van Renesseweg is ingeschre ven voor 89.400 gulden (excl. btw); de aanbesteding van de Hoogenboom- laan komt in november; de terugploe- gregeling voor de Kop van Schouwen is in volle gang en de snelheidsbeper- kende maatregelen voor Serooskerke kunnen half oktober worden aange bracht. Dorpshuis De commissie hoefde geen discus sie te voeren over de aanpassing van de berging in het dorpshuis te Noord- welle. Het bestuur van de Stichting Dorpshuis Noordwelle had hierop aangedrongen, omdat het ruime inva lidentoilet momenteel dienst doet als berging voor gymnastiektoestellen en spullen van de jeugdsoos. Met de aanpassing is een bedrag van 28.000 gulden gemoeid, terwijl er nog maar ruim 13.000 gulden ligt. De commissie stemde in met het plan, zodat er nog 12.200 gulden uit de pot reserve huisvesting basisonderwijs moet worden gehaald. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Di-ektie: D L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17,30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar I 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Kleding voor ouderen AMSTERDAM - Op een modeshow die in de Nieuwe Kerk te Amsterdam door de kring Industriële Ontwerpers voor bedrijfsleven en pers werd georga niseerd, oogstte de uit Zierikzee afkomstige mode-ontwerpster Davida van Dijk veel succes met haar modellen voor oudere dames. Het dorpshuis in Noordwelle krijgt waarschijnlijk een goede berging: de commissie heeft al ingestemd. Westerschouwen heeft geld vöbrgeüchoten wen is voor een moeilijke situatie komen te staan nu de mee te willen betalen aan de computer voor de rijkspoli tie. De gemeente Westerschouwen heeft het geld name lijk al voorgeschoten. 1 i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3