Geen steun voor onderwijs-motie van PvdA-fractie Middenschouwen m Westerschouwse bevolking blij met bestrijding van iepeziekte Bezoekje aan fruitboomgaard show ISTA £1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT WDRDT HET Onderzoek vermoorde man in Oosterland duurt voort Bedrijfsleven wil brug over Westerschelde bouwen AUSTIN ROVER 1 h^'H ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verkeersmaatregelen Bezorgdheid Wanneer op zaterdag 4 oktober de Storm- Door de op handen zijnde bezuinigingsmaatre- vloedkering officieel in gebruik wordt gesteld is gelen van minister Brinkman bestaat er een Dertig seizoenen Talenten Samensteller Jan Tierie overhandigde in het Tijdens de clubkampioenschappen van atle- Duivelandse gemeentehuis het eerste officiële tiekvereniging Delta Sport drongen enkele er een aantal regionale verkeersmaatregelen grote bezorgdheid over de ontwikkelingen van exemplaar van een boekwerk over dertig sei- nieuwe jeugdige talenten zich nadrukkelijk op van kracht. (Pag. 2). kleuters. (Pag. 3). zoenen SKNWK-voetbal. (Pag. 6). de voorgrond. (Pag. 11). DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24005 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hervorming van methoden is belangrijker dan hervor ming van leerplannen. Gustave Le Bon Gemeentelijke belastingen met vier proeent omboog in 1987 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WEER SCHARENDIJKE - De PvdA-fractie van de raad van Middenschouwen greep de gemeenteraadsvergadering van woensdagavond aan om een motie in te dienen aan gaande de door minister Deetman gepresenteerde bezui nigingsmaatregelen in het onderwijs. De motie werd overigens met vijf tegen twee stemmen verworpen. Identiteit bettend OOSTERLAND - Naar aanleiding van kranteberichten betreffende de vondst van de vermoorde man in een Oosterlandse sloot en de tips die daarop volgden, heeft de Rijkspoli tie de dode man kunnen identifice ren, Het blijkt de 47-jarige Jan Bestebreur uit Rotterdam te zijn. Het slachtoffer is door familieleden herkend. De man woonde samen met zijn vriendin Elly en had twee kinderen: Patriek en Luciënne, namen die op zijn arm waren getatoueerd. Beste breur werd sinds 26 augustus ver mist, waarvan aangifte is gedaan bij de Rotterdamse politie. Het onder zoek naar de moord concentreert zich. na het bekend worden van de identi teit van de dode man in Rotterdam. De politie acht het namelijk niet uit gesloten dat Bestebreur op een ande re plaats dan in Oosterland werd ver moord. Een buurtonderzoek in. Oosterland en een onderzoek in de bewuste sloot leverde tot nu toe niets; op. De politie heeft dan ook geen en kel aanknopingspunt wat het motief voor de moord zou kunnen zijn. Bloemenkoopman Bestebreur, die tot 1984 bloemen verkocht vanuit een kraam aan de Groene Hilledijk te Rotterdam, en na die tijd geen werk had, verbleef gere geld in café's in de buurt van de Groe- Vervolg pagina 6 De motie werd ter behandeling voorgedragen bij het onderdeel inge komen stukken naar aanleiding van een brief van de Stichting Zeeuws Studiefonds, en verwoord door de PvdA-er G. A. M. Cobussen. Hij bracht namens zijn fractie de be zorgdheid in drie punten naar voren: dat de vier-jarigen voortaan alleen aan het begin van een nieuw school jaar tot het basisonderwijs worden toegelaten; dat aan de groei van het speciaal en voortgezet onderwijs een einde wordt gemaakt; en dat er een nieuwe regeling wordt getroffen voor de vervanging van onderwijsgeven den tijdens korte ziektes en tijdens afwezigheid op grond van kort bui tengewoon verlof. Geen steun Na het voorlezen van de motie, waarin wordt uitgesproken dat on derwijs één van de meest elementaire \.oorzi- ningen binnen de samenle- xivg is, kreeg Üe motie steun van wet houder W. G. Renden (ook PvdA) en kon derhalve in behandeling worden genomen. De VVD en het CDA en bij latere stemming ook de combinatie SGP/RPF weigerden de motie te steunen. J. M. van Langeraad (VVD) zei geen bezwaren te hebben tegen de door Cobussen verwoorde bezorgd heid maar vond het wat vroeg. „La ten we eerst even wachten wat Den Haag klaar stoomt". Collega raadslid P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) zei de motie eveneens te prematuur te vinden, deelde de zorg wel, maar vond het geschrift te rigoreus. Cobus sen op zijn beurt zei in een weer woord dat er niet afgewacht moet worden tot er beslist is, onder het motto: beter te vroeg dan te laat. Woorden, waaraan wethouder Ren den zich volmondig kon aansluiten. Stemnming leerde, dat alleen de twee PvdA-ers in de raad voor het verzen den van de motie waren en dus werd deze verworpen. Computer Nog meer onderwijszaken -op de raadsagenda: het aanschaffen van een computer en videorecorder ten ZIERIKZEE - De bedrijven Grootint en Hollandia Kloos en de Nationale Investeringsbank (NIB) willen voor eind 1987 beginnen met de bouw van een tolbrug over de Westerschelde. De brug die in 1992 klaar moet zijn, moet de bestaande veerdiensten Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder gaan vervangen. De drie initiatiefnemers hebben hun plannen donderdag bekend gemaakt. De 6,5 km lange brug vergt een investering van 625 miljoen gulden. De twee ondernemingen cn de NIB:.zi»r?en-samen liet risicodragend kapitaal vajti 75 miljoen gulden op tafel leggèn. Om het plan te verwezenlijken is donderdag de Tolbrug-Exploitatie Maatschappij (TBM) opgericht die zich in Middelburg zal vestigen. TBM gaat ervan uit dat bouw en exploitatie van de brug zonder overheidsgarantie haalbaar zijn. G. A. M. Cobussen (PvdA): ..Beter te vroeg dan te laat". Voor de financiering van het pro ject gaat TBM overleggen niet institu tionele beleggers, zoals pensioen fondsen en verzekeringsbedrijven. De bedoeling is dat deze beleggers in totaal voor 475 miljoen gulden aan langlopende leningen verstrekken, terwijl voor 75 miljoen gulden een speciale lening zal worden uitgetrok ken. TBM gaat bij de Westerschelde- verbinding uit van een hangbrug van drie kilometer met een vrije door- vaarthoogte van ongeveer 50 meter op de plaats van de vaargeul. Aanslui tend op de hangbrug moeten aan- bruggen komen met een gezamenlij ke lengte van 3,5 kilometer. De initiatiefnemers hebben het plan donderdag aangeboden aan de Commissaris van de Koningin in Zee land, dr. C. Boertien, en aan minister Smit van verkeer en waterstaat die betrokken zal zijn bij het verlenen van een concessie. NIB-president dr. A. van der Zwan heeft hierbij de ver gunningaanvraag bij de Zeeuwse commissaris op tafel gelegd. Hij zei bij die gelegenheid onder meer dat de initiatiefnemers nog ad vies gaan inwinnen bij een volken rechtelijk deskundige over de vraag of een doorvaarthoogte van vijftig meter kan worden beschouwd als een onbelemmerde doorgang die Neder land aan België bij tractaat heeft ge garandeerd. Men is er nog niet uit op welke plaats de brug precies zou moeten ko men. Provincie en gemeenten zouden eventueel de kosten moeten dragen van de aanleg van aan- en afvoerwe- gen. behoeve van het basisonderwijs ten bedrage van 16.000,—. Het college is van mening dat dergelijke appara tuur onontbeerlijk is voor het geven van goed en modern onderwijs, van daar het voorstel. SGP/RPF vertegenwoordiger J. L. F. BoIIeman voerde als eerste het woord en verklaarde zich beslist te gen school tv. ,,Het is een hulpmid del door de regering erkend, maar de programma'sademen een on-bijbelse geest uit. De tv is helaas al in de scholen, waardoor het vergif wordt aangereikt. Er wordt op deze manier les gegeven door iemand die niet door ons is aangesteld". Onnodig te zeggen dat Bolleman tegen was. Mevrouw Berrevoets stemde in met de aanschaf, maar wilde weten of het personeel met dergelijke apparaten kan omgaan, hetgeen werd bevestigd. Van Langeraad juichte de aanschaf toe en Cobussen was het eens met het coIlegevooi*stei. Met één stem tegen werd het voorstel aangenomen. Anders was dat met de aanvraag van schoolvereniging 'Samuël' n Kerkwerve voor de aanschaf van een kopieerapparaat en een kleurentele visie. Deze aanvraag werd niet geho noreerd, in overweging nemende dat er andere kanalen zijn die dit kunnen bekostigen. Gasaansluitingen De raad ging akkoord met het be schikbaar stellen van een krediet, groot 30.000,— voor de tweede fase aansluitingen onrendabele gebieden op het gasnet. CDA-ster Berrevoets verbond hieraan drie vragen: of het restant aansluitingen in 1987 zal wor den gerealiseerd; of gegadigden in tweede instantie alsnog kunnen be sluiten aan te sluiten en of ook de super-super onrendabele gebieden worden aangesloten. Wethouder L. C. Hart (VVD) moest dat laatste ontken nen, hoewel er jaarlijkse een bedrag voor deze super-super gebieden wordt gereserveerd. Later dan na twee jaar alsnog aansluiten kan wel, maar dan komen de kosten volledig voor rekening van de cliënt en tot slot antwoordde Hart dat eind dit jaar be gonnen zal worden met aansluiten. Vervolg pagina 6 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Matige wind Weinig verandering. Vannacht wei nig bewolking en morgen overdag zonnig en droog. Een matige noord oostenwind. Middagtemperatuur om streeks 16 graden. Minimumtempera tuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 29 sept.: Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10 Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 4 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: I07r Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: oost 4 Maandag: Zonnig Kans op neerslag". 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 07.31, onder 19.29 Maan op 23.20, onder 16.51 Nieuwe Maan: 3 oktober (19.55) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied be paalt het komende etmaal ons weer. De kern daarvan ligt boven de zuide lijke Noordzee. Bij ons houdt dit weerssysteem een noordoostelijke stroming in stand. Daarmee wordt droge lucht uit de omgeving van Zuid-Scandinavië aangevoerd. Hier in komen flinke opklaringen voor. In de komende nacht kan het tij dens deze opklaringen flink afkoe len. De minima liggen in een groot deel van het land rond de 4 graden. Dicht bij de grond is op daarvoor ge voelige plaatsen zelfs vorst mogelijk. Morgenmiddag wordt het tijdens flinke zonnige perioden een graad of 16. Het genoemde hogedrukgebied blijft tot en met het komende week einde ons weer bepalen. Het overwe gend zonnige weer duurt daardoor voort. Gemeente tevreden over behulpzaamheid BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou- wen is tevreden met de positieve opstelling: van haar in woners voor wat de bestrijding: van de iepeziekte betreft. Toch werd tijdens de commissievergadering ruimtelijke ordening duidelijk, dat de gemeente in juridisch opzicht graag een stok achter de deur houdt, wanneer iemand verzuimt om aan de bestrijding van de planteziekte ge hoor te geven. Momenteel kent de gemeente geen enkel dwangmiddel. ZIERIKZEE - Zo'n 36 peuters van de Zierikzeese peuterspeelzaal Harlekijn hebben woensdag een bezoek gebracht aan de fruitboomgaard pan de familie Roggeband De kinderen zijn twee weken in <fe weer geweest mot 'de appel Hierover zijn gedichten voorgelezen, liedjes gezongen en tekeningen gemaakt. De leading van de peuterspeelzaal kreeg de uitnodiging om eens in de boomgaard te komen kijken en heeft du met beide handen aangegrepen Niet zon der succes, want vele van de jeudige bezoekers zagen voor de eerste keer. dat dr appels aan bomen groeien en niet - zoals soms weieens gedacht door de groenteboer gemaakt worden. Een leerzame excursie dus. De gemeente heeft al vele jaren te kampen met de iepeziektc. Sinds eni ge tijd heeft het ministerie van land bouw en visserij de verplichte 'schoonmaak' binnen de bebouwde kom afgeschaft. Hierdoor valt iedere (juridische) mogelijkheid voor de ge meente weg bij het forceren van de burgers het zieke icpehout toch op tc ruimen. Advertentie Kom langs en profiteer van onze aanbiedingen Autobedrijf St. Joostdijk 41 - Oosterland Telefoon 01114-1495 Vandaar dat de gemeente graag een eigen rechtsmiddel in de hand heeft hiervoor. ,,We zijn uitermate tevreden over de reactie van het publick. Maar als van de tien mensen er toch één zegt niet mee te willen werken, dan sta je als gemeente momenteel ner gens". aldus gemeentesecretaris J. W. de Jonge. De juridisch adviseur van het ministerie heeft de gemeente la ten weten, dat zij de mogelijkheid 'heeft om een eigen regeling tc maken, maar daaraan wordt binnen het ge meentehuis nog getwijfeld. Het is bijzonder moeilijk namelijk om als lagere overheid ccn regeling tc maken, als de rijksoverheid hier voor geen noodzaak ziet. Zeker wan neer die regeling hetzelfde beoogt; namelijk de bestrijding van de iepe ziektc. Vandaar dat de gemeentelijke adviseur nu de mogelijkheden on derzoekt voor een dwangmiddel in geval van nood. De Jonge: ,,Jc moet natuurlijk voorkomen, dat jc ccn re geling hebt zonder enige rechtsgel digheid". Wellicht wordt de juridisch adviseur van de Vereniging Neder landse Gemeenten nog ingeschakeld. Directeur gemeentewerken, W. van Meerten, maakte de commissieleden duidelijk, dat het dit jaar aanzienlijk beter is gesteld met de iopeziekte. Wa ren er in 1985 nog 1589 bomen met het 'virus' besmet, dit jaar zijn het er 496 CDA-er J. W. Gelcijnse is niet te spre ken over de betrokkenheid van de raad bij de totstandkoming van de VOP-stukken. ..Die werkwijze be valt me helemaal niet (261 bij particulieren, 147 bij de ge meente en 88 bij de Stichting Renes- se). Ik weet die daling niet tc verkla ren. Misschien zijn het de natuurlijke omstandigheden; misschien is het een resultaat van onze aanpak", al dus Van Meerten. Toerisme De commissie besprak ook de structuurschets toeristisch recreatie ve infrastructuur. Daarin heeft het college globaal verwoord welke pro jecten zij in bovengenoemd kader wenst te ontwikkelen. De provincie vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1