In de 'huwelijksbakfiets' Zeeland een verschrikkelijk gebied voor de hulpverlening streeknieuws Muziek- en lampion optocht „Krijgt moeder de kleintjes weer thuis?" Brommer tegen auto RU informeert naar beschikbaar stellen Vierschaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inleiding over angsten en fobieën ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maand ag 22 september 1986 ZIERIKZEE - „Zeeland is een verschrikkelijk gebied wat betreft de hulpverlening aan mensen met angsten en fobieën." Tot deze constatering kwam mevrouw Marina de Wolf uit Woerden aan het slot van haar inleiding over angsten en fobieën voor de leden van CPB Schouwen- Duiveland en NCVB afdeling Zierikzee, die hun traditio nele gezamenlijke bijeenkomst hielden. NCV B-presidente mevrouw Tuitman-Van der Maas toonde zich verheugd over de grote belangstel ling voor deze gezamenlijke avond, die - in verband met de nieuwbouw van het Hervormd Verenigingsge bouw - in de bovenzaal van de Gere formeerde Kerk werd gehouden. Met een uitstekend bij het onder werp van de avond aansluitende me ditatie opende mevrouw Tuitman de ze avond, waarna zij het woord gaf aan mevrouw De Wolf, destijds een kleine twintig jaar geleden - de oprichtster van de Stichting Fobie Club Nederland. EINDHOVEN - Door een verkeers ongeval in Eindhoven zijn twee perso nen om het leven gekomen. Zeven an deren raakten gewond. De twee dodelijke slachtoffers zijn de 35- jarige C. Mohanlal-Radhe en de 1- jarige Arti Timal. De politie heeft dit bekendgemaakt. Beide slachtoffers zaten in een personenbusje. EINDHOVEN - De open dag op de vliegbasis Eindhoven is zaterdag door ongeveer 200.000 belangstellen den bezocht. Een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht heeft dit na afloop meegedeeld. Ervaring Op grond van haar eigen ervaring met angsten en fobieën en de kennis, die ze daar in de talloze contacten met patiënten over had opgedaan, kwam de inleidster tot een boeiend en soms ook wat droevig stemmend relaas. Het begrip van de buitenwe reld voor mensen met angsten en fo bieën blijkt namelijk niet groot. Zelf werd mevrouw De Wolf twin tig jaar geleden, na geestelijke en li chamelijke spanningen en een besmetting met waterpokken, gecon fronteerd met paniekaanvallen. Na vele tevergeefse consulten, kwam zij in contact met een arts, die gedrags therapie toepaste, hetgeen haar weer op de goede weg terugbracht. „Angsten horen bij het leven; daar groeien we mee op", hield spreekster haar gehoor voor en wees op het be lang daarvan om de mens te bescher men tegen onvoorzichtig gedrag. Als angst echter abnormale vormen gaat aannemen spreekt men van een fo bie. Zes procent van de bevolking heeft met zo'n fobie te kampen. De ernst-er van hangt soms af van de levensom standigheden. Immers iemand met hoogtevrees zal daar in Zierikzee bij voorbeeld best mee kunnen leven. Voor iemand in Amsterdam, die bij voorbeeld dagelijks een zieke moeder op haar hoge flat moet bezoeken, wordt diezelfde hoogtevrees een veel zwaarder probleem. Bij iedereen Fobieën kunnen, volgens mevrouw De Wolf, bij iedereen voorkomen; jong en oud, mannen en vrouwen in alle rangen en standen. Er zijn echter groeperingen, die de boventoon voe ren: Jongeren tussen vijftien en vier entwintig jaar, onder wie relatief ge zien veel gevallen van zelfmoord voorkomen met name in het westen van het land; meisjes en vrouwen, die de pil gaan slikken; vrouwen na de bevalling (postnatale depressie) en mannen tussen 28 en 38 jaar, bij wie vaak gevallen van hartnerose voorko men. Dat laatste betreft een groep man nen, die zich bewust wordt van het feit tot hun pensioen nog heel veel ja ren op datzelfde kantoor tegenover diezelfde - vervelende collega - te moeten zitten (bijvoorbeeld). De be klemmende gedachte daaraan ver oorzaakt soms een hartroffel, waar de huisarts geen medische verkla ring voor heeft, maar waar de per soon in kwestie wel steeds vaker mee wordt geconfronteerd. In tijden van welvaart luidde Mari na de Woll's advies: „Snel vertrekken en een andere baan zoeken". In de huidige tijd van recessie heeft ze dat advies moeten wijzigen: „Bedenk, dat je slechts eert gedeelte van je tijd moet werken en dat je dat werk ver richt oiii in je vrije tijd dingen te doen, die je wel prettig vindt". Medicijnen Van groot belang achtte de spreekster, dat na twee jaar intensief onderzoek kon worden vastgesteld, dat hormonenverschuivingen van in vloed kunnen zijn op angstaanvallen, In die gevallen kan door middel van medicijnen een gunstig effect worden bereikt. Hoewel veel oorzaken van latere fo bieën in de opvoeding gevonden kun nen worden, (bijvoorbeeld faalangst bij iemand, wiens moeder altijd zei, dat hij dit of dat toch niet zou kun nen), wilde mevrouw De Wolf zelf niet alsmaar in iemands verleden graven. Fobieën zijn ook vaak het gevolg van te veel geestelijke en/of lichame lijke spanningen. „Iemand kan lang op de grens leven, maar als het licht je plotseling van oranje op rood springt, gaat het verkeerd", aldus de spreekster. Zij wees in dit verband ook op de fatale gevolgen, die flinke infecties in dergelijke situaties ook kunnen hebben, omdat daar de ze nuwuiteinden door worden aange tast. Mensen met fobieën raken heel snel hun vrienden en kennissen kwijt, omdat er over het algemeen weinig begrip voor opgebracht kan worden. Het gevolg daarvan is weer, dat men sen niet over hun angsten durven te praten en dat daardoor weer de hulp verlening pas heel laat op gang komt. Hulpverlening Over de mogelijkheden van hulp verlening aan fobische mensen toon de mevrouw De Wolf zich nog niet bijster enthousiast. Weinig heil zag zij in huisartsen, die seresta, librium, valium of iets dergelijks voorschrij ven met het gevaar, dat de patiënt daar aan verslaafd raakt. Om daarna dan weer vaij jdie medicijnen af te ko- hiêri, wórdt ,vaak naar een pilsje of een borreltje gegrepen, want....„daar word je immers ook rustig van". Alco hol werkt in dergelijke gevallen ech ter net zo verslavend. Bovendien zul len er steeds grotere hoeveelheden nodig zijn om rustig te wórden, ter wijl bij het terugschroeven van het overmatig alcohol-gebruik de angsten terugkeren, want..,,alcohol en angst verdraagt elkaar slecht", al dus mevrouw De Wolf. Ten aanzien van de hulpverlening noemde zij vervolgens het therapeu tisch circuit, waartoe volgens haar zen onrechte ook de maatschappelijk werker wordt gerekend. Ook de psy chiater achtte zij niet de aangewezen persoon om fobische mensen te be handelen, daar fobieën tot het uiter ste randgebied der psychiatrie be hoort. Bovendien - en daar heeft men in de praktijk immers terdege reke ning mee te houden - zit de klinisch psycholoog niet in het ziekenfonds- besluit. Ook ten aanzien van het RIAGG, waar fobische mensen vaak naar wor den verwezen, bleek mevrouw De Wolf wat moeite te hebben. In de eer ste plaats maken de vaak lange wachttijden het onmogelijk dat men sen snel worden geholpen en ander zijds blijken soms niet de juiste hulp verleners aanwezig binnen deze instantie. Om patiënten, die bij haar stich ting aankloppen, snelle en doeltref fende hulp te kunnen bieden, is me vrouw De Wolf thans bezig een aantal therapeuten om zich heen te verzame len, dat bereid is hun tarieven aan te passen. Verder wees zij op de drie gespecia liseerde klinieken, die Nederland in middels rijk is. Klinieken, die vooral gespecialiseerd zijn voor patiënten met dwanggedachten. Vooral in Zeeland Maar al met al blijft het een harde strijd voor het verkrijgen van de juiste hulpverlening. Vooral in Zee land, zo bleek uit de woorden van me vrouw De Wolf. Twee jaar geleden werden honderdtachtig huisartsen in Zeeland benaderd met het doel een hulpverleningsnetwerk in deze pro vincie op te zetten. De response op die poging bleek vrijwel nihil. Wat Zeeland betreft, kon de spreekster dan ook niet meer noemen dan de twee gespecialiseerde therapeuten, die in Vlissingen zijn gevestigd. „Overigens", zo moest mevrouw De Wolf vaststellen; „moet er ook nogal wat gebeuren, voordat een Zeeuw z'n mond opendoet. Dat is de gesloten aard van de mensen en dat maakt de hulpverlening ook heel moeilijk". De bijeenkomst met NCVB/CPB vormde daarop overigens een uitzon dering. De aanwezigen deden zeker wel hun mond open en dat leverde een groot aantal vragen en soms inte ressante discussies op. OOSTERLAND - Een brommer be stuurd door W. d. V. uit Nieuwerkerk reed vrijdag vanuit een steeg linksaf de Sint Joostdijk op. De brommer kwam daarbij in aanrijding met een op het trottoir geparkeerd staande auto van V. d. H. uit Oosterland, waardoor de bromfietsbestuurder ten val kwam. De brommer werd be schadigd; de auto liep lakschade op. ZIERIKZEE - In De Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee werd vorige week een protestbijeenkomst gehou den tegen de voorgenomen rijksbe- zuinigïngen op het onderwijs. Dit heeft de fractie van de Reformatori sche Unie (RU) in de gemeenteraad aanleiding gegeven daar tijdens de vergadering van (heden) maandag avond enkele vragen over te stellen. Zo informeert de RU of b en w toe stemming verlenen tot het beleggen van de bedoelde bijeenkomst in De Vierschaar. Verder wil de fractie we ten welke criteria door b en w worden gehanteerd bij het wel of niet toestaan van het houden van bijeen komsten in een gemeentelijk gebouw met een strikt politiek karakter. Ten slotte vraagt de RU of één en ander betekent, dat ook in de toekomst ge meentelijke gebouwen beschikbaar worden gesteld voor het uitdragen van protesten tegen het beleid van de rijksoverheid. BROUWERSHAVEN - Het (huwelijks)bootje heeft in Brouwershaven pleats moeten maken vooreen bak fiets. Frans Kloet, die werkt bij bakker Kik. moest er samen met zijn kersverse echtgenote Jolandn Brou wer aan geloven. Kennissen wilden, dat het paar in een bakkersbak/icts aan de sjees zou gaan. Jolanda erin en Frans fietsen. Een en ander speelde zich af voor het stadhuisin Brouwershaven. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) i 40,00; per jaar 1 152.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld le worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. sters èn voor vrijwilligers, werkende vrouwen, moeders. Op één of andere manier zal de be treffende groep kinderen die door de 4-jarigen-maatregel uit de boot val len, immers opgevangen moeten wor den. Wat nu precies de consequenties voor vrouwen zijn van de aangekon digde bezuinigingen stelt het Vrou wenontmoetingscentrum in deze eer ste thema-avond van het nieuwe seizoen aan de orde. Toelichting- De gevolgen voor het basisonder wijs zullen toegelicht worden door Riet v. d. Weijde, directeur van de opc "bare basisschool in Dreischor; die voor het peuterspcelznalwork door Lukkie Nodcrhocd. Door mid del van discussie zal getracht worden greep te krijgen op de totale gevol gen. en zo mogelijk zal men bedenken wat er tegen te doen valt. HILVERSUM - De banken stellen geen minimum bedrag in voor het uitschrijven van cheques. De sug gestie van de middenstand het beta len van cheques onmogelijk te maken voor kleine bedragen (bij voorbeeld onder de 35 gulden) is daardoor voor lopig van de baan. PARIJS - Het solidariteitscomité met Arabische politieke gevangenen (CSPPA), dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de bloedige aanslagen die Frankrijk hebben op geschrikt. heeft zaterdag in een com munique laten weten zijn acties te zullen voortzetten. Zo heeft deze maatregel gevolgen voor het basisonderwijs voor het peuterspeelzaalwerk, voor de ont wikkeling van het kind, enzovoort. Niet te onderschatten zijn de gevol gen voor vrouwen, zoals voor kleu terleidsters, peuterspeelzaalleid- MIDDELBURG Motie Het districtsbestuur van de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV) ondersteunt de Borselse motie, waar in het bezuinigingsbeleid van onder wijsminister Deetman wordt gehe keld. Kunst De tentoonstelling in de Middel burgse Kunstuitleen aan de Kui perspoort 22 is met twee weken ver lengd en wel tot en met 4 oktober. Tijdens de expositie worden werken van Peter den Akker getoond. Ook zijn er beelden van Nico de Wit. Het centrum is van dinsdag tot en met za terdag geopend van 13.00-17.00 uur en donderdagavond van 19.00-21.00 uur. ...en lampionnen in Zonnemaire en Bruinis se. Thema-a vond Vrouwen on tin oetingscen trum ZIERIKZEE - Onder het motto „Krijgt moeder de kleintjes weer thuis", organiseert het Vrouwenontmoe tingscentrum woensdag 24 september een thema-avond over de gevolgen van de onderwijsbezuinigingen, aan vang 20.30 uur, pand Visstraat 5. De gevolgen van de on derwijsbezuinigingen, met name de maatregel dat kin deren niet meer vanaf hun 4e verjaardag naar school mogen, zijn verstrekkend. BRUINISSE/ZONNE- MAIRE - Ze troffen werke lijk prachtig weer daar in Bruinisse en Zonnemaire. Zaterdagavond gaven Nu met Hope in Bruinisse en Nut en Uitspanning in Zonnemaire hun slotcon- cert van het zomerseizoen. In Zonnemaire was de belangstel ling van de plaatselijke bevolking het grootste. Jong en oud togen naar de muziekgezelschappen om daar getui ge te zijn van de laatste officiële op tredens. Veelal een symbolische af sluiting, want Nut en Uitspanning.' heeft immers in december nog een jaaruitvoering op het programma staan en ook in Bru zullen de laatste noten nog niet gespeeld zijn. Het mu zikale gedeelte was het de beurt aan de jeugd, die gratis een lampion in handen kreeg van de organisatie. Een en ander zorgde voor een fleurige op tocht door de Schouwen-Duivelandse dorpen, waarbij de muziek voor de vrolijke noten zorgde. In Bruinisse hanteerden de majoretten zelf ook een lampion. Muziek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3