Bruinisse nam afscheid van twee bijzondere raadsleden Gift van Bruse wethouder aan schooltje Zuid-Afrika streeknieuws Geslaagde reis Kunst en Eer naar muziek- vrienden Hatfield M. Meeuwsen en W. F. M, Vonk Gewonde bij aanrijding Zilveren raadsjubileum voor M. J. van de Velde 4 BRUINISSE - Hoewel de aanduiding 'gewoon' vrijwel nooit van toepassing is op de vergaderingen van de Bru se gemeenteraad, mocht de bijeenkomst van donderdag avond zeker het predikaat 'bijzonder' dragen. Het zilve ren raadsjubileum van wethouder M. J. van de Velde en het vertrek van de heren M. Meeuwsen (CDA) en dr. W. F. M. Vonk (Algemeen Belang) leidde, naast de afwerking van de normale raadsagenda tot veel verbaal geweld. Spreker wist, dat het verzoek om ontslag als raadslid Vonk niet ge makkelijk gevallen zal zijn. ,,U durf de voor uw mening uit te komen, had een grote inbreng in de raadsvergade ringen en wist door uw optreden onze vergaderingen een bijzondere inhoud te geven, wat de zaak levendig hield", aldus de burgemeester. Hij zag in Vonks aftreden het vertrek van een kundig raadslid. Spreker besloot met hem veel succes en wijsheid toe te wensen in zijn mooie, maar zware nieuwe taak als rector van de scho lengemeenschap in Rotterdam. Ook Vonk mocht vervolgens het boek Zeeland in oude kaarten in ont vangst nemen. Waarderende woor den sprak de voorzitter vervolgens ook tot mevrouw S. Vonk, die deze raadsvergadering op de publieke tri bune bijwoonde en uit handen van de voorzitter een fraai boeket bloemen kreeg aangeboden. Fractievoorzitter A. J. Bal (lijst Van de Velde) memoreerde in 1974 samen met Meeuwsen en Van de Bos in de raad te zijn gekomen. Hij dankte het vertrekkend CDA-raadslid voor de plezierige samenwerking in de ge meenteraad. In die zin richtte Bal zich ook tot dr. Vonk en sprak de hoop uit, dat een dergelijke goede sa- Vonk (Algemeen Be- Raadsvoorzitter burgemeester T. C. Hekman moest vaststellen, dat het vertrek van beide raadsleden zeer verschillend van aard was. Vonk mocht - in goede gezondheid - afscheid nemen, omdat zijn eervolle benoeming als rector van het City College Sint Franciscus in Rotterdam niet valt te combineren met het raadslidmaatschap. Meeuwsen daar entegen was in verband met zijn ern stige ziekte gedwongen voortijdig als raadslid ontslag te nemen. De voor zitter richtte zich dan ook met ge mengde gevoelens in de eerste plaats tot Meeuwsen, die niet persoonlijk aanwezig kon zijn wegens zijn ziekte, maar ten behoeve van wie alle toespraken op de band werden vast gelegd. Tweemaal wethouder De voorzitter memoreerde, dat Meeuwsen twaalf jaar deel van de raad heeft uitgemaakt en twee keer tussentijds de functie van wethouder bekleedde, te weten: wegens het over lijden van C. Jumelet en later wegens het ontslag van H. Schot. Overeen komstig zijn aard nam Meeuwsen, zo memoreerde de burgemeester, zijn taak als raadslid en als wethouder uiterst serieus. Spreker benadrukte de intense wijze, waarop Meeuwsen zich voor vele zaken heeft ingezet. Hij meende niet te behoeven verhe len, dat de afgelopen raadsperiode ook voor Meeuwsen een bewogen pe riode is geweest. Het speet de voorzit ter dat diens wens om in wat rustiger vaarwater deze raadsperiode af te maken, niet in vervulling' mocht gaan. De burgemeester dankte Meeuwsen namens raad, personeel en inwoners voor zijn grote inzet ten behoeve van de gemeenschap en wenste hem gaar ne een verder herstel toe nu zijn ziek tebeeld een langzame, maar geleide lijke verbetering laat zien. Hij stelde in het vooruitzicht Meeuwsen persoonlijk namens de raad het boek Zeeland in oude kaar ten te zullen aanbieden. Dankwoor den sprak de burgemeester verder aan het adres van mevrouw Meeuw sen, die haar echtgenoot vele uren ten dienste van de gemeenschap heeft moeten afstaan. Als blijk van waardering mocht zij daar bij aan vang van deze raadsvergadering reeds een bloemstuk voor in ont vangst nemen. Vervolgens schetste Hekman de snelle promotie van dr. Vonk in de Bruse gemeenteraad: op 13 april 1981 de tussentijdse benoeming als raads lid en op 1 mei zijn benoeming als wethouder, zonder enige politieke, bestuurlijke ervaring. De voorzitter memoreerde Vonks jeugdig elan en grote inzet, waarmee hij zich op de nieuwe taak wierp en de snelle wijze, waarop hij zich in het meebesturen van de gemeente wist in te werken. Waardering Hekman sprak over de waardering, die Vonk gedurende zijn anderhalf ja rig wethouderschap oogstte en zei daar ook persoonlijk goede herinne ringen aan te bewaren. De uitslag van de verkiezingen in 1982 dwong dr. Vonk echter terug naar de raadsstoel. WESTERSCHOUWEN - Op de kruising Serooskerkse Weg/Bou- mansweg ontstond donderdag een aanrijding tussen een brommer en een personenauto, waarbij de brom fietsbestuurder K. D. uit Haamstede gewond raakte en naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis vervoerd moest worden. De auto bestuurd door H. K. uit Duitsland kwam vanaf de Boumans- weg en wilde de Serooskerkse Weg in slaan. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan de bromfietser. De auto werd aan de rechter voor zijde gedeukt, de brommer raakte to tal loss. M. Meeuwsen (CDA). menwerking ook met de andere raadsleden van het Algemeen Belang voortgezet zal kunnen worden. De heer L. J. van de-Bos (SGP) uitte zijn leedwezen over het feit, dat Meeuwsen gedwongen is op een der gelijke wijze van de raad afscheid te nemen. Ook Van de Bos memoreerde de goede samenwerking, wenste Meeuwsen een zo goed mogelijk li chamelijk herstel toe en wenste dr. Vonk alle goeds in diens nieuwe loop baan. Vraagbaak en steun CDA-fractievoorzitter J. Huizer om schreef Meeuwsen als "een vraag baak en steun, niet alleen voor de CDA-fractie, maar ook in een brede kring daarbuiten, op wie nooit tever geefs een beroep werd gedaan en wie vriendelijk en geduldig naar proble men wist te luisteren." Volgens Hui zer deed hij dat niet om er zelf beter van te worden, maar uit het Christe lijke principe, dat de naaste hulp ge boden dient te worden. ,,Een princi pe, dat tegenwoordig helaas steeds zeldzamer wordt", aldus de CDA- frc\ctievoorzitter. Zich richttend tot dr. Vonk moest Huizer erkennen, dat het CDA niet echt blij was met diens bestuurlijk tromgeroffel in Bruinisse. Maar...ook met Vonks vroegtijdig vertrek zei hij ook zeker niet echt blij te zijn, gezien het gemis van diens kennis en kwali teiten in raad en commissies. „Zaken en mensen moet je geschei den houden", was een favoriete uit drukking van Vonk, maar Huizer zei geleerd te hebben, dat achter zaken altijd mensen staan. En zeker in een kleinschalig dorp als Bruinisse kom je, volgens hem, steeds die mensen achter de zaak tegen. „Die mens van goede wil maar wel met z'n fouten en zwakheden. Beschouw dan uw broe der als de mens, die gij had kunnen zijn en veel dingen en zaken in dit le ven zijn begrijpelijk geworden", al dus Huizers les aan Vonk, die nog werd aangevuld met een citaat uit 'On?gang met mensen' van de schij- ver/wijsgeer Adolf Knigge. Komeetachtig Vonks fractiegenoot wethouder C. van Liere nam vast een voorproefje op het afscheidsfeestje dat nog intern in Algemeen Belang-kring zal wor den gevierd. Hij sprak over een ko meetachtige carrière van Vonk en zei goede herinneringen te bewaren aan de vier jaren, dat hij samen met hem het Algemeen Belang had mogen die nen. Van Liere sprak over de vele goodwill, die Vonk voor 'hun club' heeft gekweekt en hij stelde daarin niet diens wapenfeiten, maar diens werkwijze centraal. De wethouder memoreerde Vonks streven naar openheid en openbaar heid. Hij gaf uiting aan zijn waarde ring voor Vonks scherpe analyses en juiste typeringen. Van Liere richtte zijn dankwoorden ten slotte niet al leen tot zijn fractiegenoot, maar ook tot diens echtgenote, die ook immer blijk van een scherpe visie en voor uitziende blik ten gunste van het Al gemeen Belang had gegeven. Het laatste woord in deze lange rij van sprekers was aan dr. Vonk, die in de eerste plaats zijn waardering uitte aan het adres van Meeuwsen: „Een bijzonder integere man, die met ie der goed wilde samenwerken; wel degelijk een eigen mening had; die partij-overstijgend gewerkt heeft, hetgeen tekenend was voor zijn inte griteit", aldus Vonk. Hij dankte Meeuwsen voor de vele wijze lessen, die hij als collega-raadslid van hem had ontvangen. Het vertrekkend Algemeen Belang- raadslid wierp verder een terugblik op de zes bewogen jaren, dat hij deel uitmaakte van de Bruse raad. Hij stelde vast, dat zijn nuchterheid en kijk van buitenaf op het Bruse gebeu ren niet door iedereen op dezelfde wijze was ingeschat. Hij memoreerde door het ontbreken van welke zake lijke binding met het dorp dan ook frank en vrij te hebben kunnen pra ten. Te vaak worden, naar zijn me ning, beslissingen in de raad geno men, beïnvloed "door wat men,ervan zegt". Mensen met capaciteiten zou den zich, volgens Vonk, daarom wei eens niet beschikbaar willen stellen voor het raadswerk, hetgeen hij een heel bedenkelijke ontwikkeling acht te. Betrokkenheid Anderzijds stelde hij vast, dat de betrokkenheid van een raadslid met het dagelijks gebeuren in een dorp steeds groter wordt, terwijl deze zich eigenlijk met de grote lijnen zou moe ten kunnen bezighouden. Vonk sprak grote waardering uit aan het adres van het secretarieperso- neel, bij wie hij - vooral in zijn begin periode - veel steun en medewerking ondervond. Hij zei zich verder bewust te zijn van het feit, dat hij mede door het functioneren binnen de gemeente raad van Bruinisse, zijn huidige posi tie had bereikt. Alle hier opgedane ervaringen; hoopte hij binnenkort in de praktijk te gaan brengen. Dr. Vonk besloot met Bruinisse en de gemeenteraad alle goeds toe te wensen en meer betrokkenheid van de burgers met de gemeenteraad dan in de afgelopen jaren. De plaats van Vonk in de raad zal worden ingenomen door de heer Ph. J. van de Velde en de heer Meeuwsen zal worden opgevolgd door de heer J. S. Wiebrens. De geloofsbrieven van beide nieuw te benoemen raadsleden werden onderzocht en accoord bevon den. Verslag van bezoek ZIERIKZEE - Enige tijd geleden verzamelden de leden van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee zich voor een reis naar de muziekvrienden van de Hat field Concert Band (HCB) in het Engelse Hatfield. Nadat de laatste deelnemer zich had gemeld, ging een gezel schap van 68 personen in twee bussen en met een bestel wagen voor de uniformen en grote instrumenten richting Vlissingen. In Vlissingen ging men aan boord van de Olau Brittannia voor een zeven uur durende overtocht naar Sheerness. Aan boord heerste een aangename rusti ge sfeer; een ieder vermaakte zich op zijn eigen manier. Om 18.00 uur Engelse tijd werd af gemeerd in Sheernes. Daar stonden twee Engelse bussen klaar om het ge zelschap naar Hatfield te brengen. Na een voorspoedige reis konden de leden van Kunst en Eer kennis ma ken met de muziekvrienden van de Hatfield Concert Band, waarna de in kwartiering bij particuleren plaats vond. Zaterdagmorgen werd er in het Hatfield Town Centre een concert ge geven, afgewisseld met optredens van het tamboerkorps, 's Middags was men vrij om te gaan en te staan. Een aantal deelnemers werd door de gastgezinnen meegenomen voor een kort bezoek aan Londen. Zaterdag avond werd er door beide muziekve renigingen geconcerteerd, daarbij waren ook de gastgezinnen'uitgeno digd. De Hatfield Concert Band beet het spits af en begon met het spelen van het Wilhelmus; vervolgens wer den o.a. een selectie van Gershwin, variaties op The Drunken Sailor en de mars The Dambusters ten gehore gebracht. Optreden Na het optreden van de zustervere niging bracht Kunst en Eer een aan tal nummers ten gehore. Geopend werd met God Save The Queen en ver der werden o.a. Music to Move, Sinfo- nia Italiano, Old Timers Medley en Royal Jubilee gespeeld. Bij het spe len van de laatste twee nummers kreeg de harmonie de zaal volledig op haar hand; er werd enthousiast meegeklapt en gezongen. Ook het nummer Treinritme, dat door het tamboerkorps ten gehore werd ge bracht, viel goed in de smaak. Voor het spelen van de laatste mars sprak voorzitter H. Asma van Kunst en Eer zijn erkentelijkheid uit voor de wijze waarop de uitwisseling tot stand was gekomen: „één telefoontje en één brief" memoreerde hij, „was genoej voor het- tot sta^d/brengen van dezj Als herinnering aan de uitwiseling werd aan de HCB het ten gehore ge brachte muziekstuk Sinfonia Italia no geschonken; Kunst en Eer werd daarop toegesproken door Mrs. Steed van de HCB en als herinnering over handigde zij een herinneringsta bleau. Het muzikale gedeelte werd die avond besloten met een gezamen lijk optreden van beide verenigingen. Onder leiding van dirigent Nico van Oudheusden van Kunst en Eer werd de mars Liberty Bell en onder leiding van de dirigent van de HCB werd de mars Stars and Stripes Forever ge speeld. Dat gezamenlijk optreden vond veel waardering bij de aanwezi gen. Tenslotte was er die avond nog een gezellig samenzijn. Voor de zondagmorgen stond er geen optreden op het programma, 's Middags was er bij de -Stanborough- Lakes in Welwyn Garden City, onge veer 10 km van Hatfield, het zoge naamde Water Carnival, bestaande uit een kermis, een knockout- competitie, demonstraties van een parachute-team, British Aerospace met het nieuwste vliegtuig de BA Jetliner, ballonvaart, hondendres- suur en optredens van muziekkorp- Naast de optredens van de Breaston Highlanders Band en de Long Eaton Militaires Carnival Band, vermelde het programma ook een tweetal optredens van de Kon. Harmonie Kunst en Eer. Zo werd een concert gegeven en een marsconcert, ten overstaan van een groot publiek. Na het laatste optreden werd het eve nement besloten met een groots vuur werk. 's Avonds was er voor de leden van de beide verenigingen en de gast gezinnen nog een gezellig samenzijn georganiseerd. Maandagmorgen om 7.30 uur was iedereen weer present met zijn bagage. uitwisseling" i! BRUINISSE - „Wij kennen hem allen als iemand wiens ja, ja is en wiens neen, neen is. Wij hebben dat te respec teren", sprak burgemeester T. C. Hekman donderdag avond tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van het vijfentwintig jarig jubileum van wethouder M. J. van de Velde als lid van de Bruse gemeenteraad. Van de Velde stelde het niet op prijs, dat dit jubileum met een receptie of iets dergelijks werd onderstreept. Die wens werd gerespecteerd, maar burgemeester Hekman maakte toch gaarne van de gelegenheid ge bruik tijdens de raadsvergadering in het openbaar enkele woorden aan dit zilveren jubileum te wijden. De eerste burger bood namens de gemeenteraad, alle medewerkers van de gemeente en naar hij meende te mogen aannemen namens vele inwo ners in de gemeente Van de Velde zijn gelukwensen aan. Hij wees op de zeldzaamheid van een dergelijk raadsjubileum. Om vijfentwintig jaar een gemeente als raadslid te dienen, moet men volgens de burgemeester in staat zijn heel wat politieke stormen te overwinnen. Nou is Van de Velde er de man niet naar zich door een stormpje te laten wegblazen en dient hij Bruinisse, zo als hij naar eigen overtuiging de ge meenschap meent te moeten dienen. „Dat dwingt ons aller respect en waardering af", aldus Hekman. Persoonlijk zei hij vooral waarde ring te hebben voor het feit, dat Van de Velde ook na ernstige meningsver schillen, zonder enige rancune naar het volgende punt van de agenda kan overgaan. De burgemeester zag dat als basis voor een altijd goede samen werking. Gift Wethouder Van de Velde had te ken nen gegeven het voor de viering van zijn jubileum beschikbare geld liever weg te geven aan het schooltje Brui nisse in Zuid-Afrika. „Eer en roem zijn u vreemd", stelde Hekman naar aanleiding van dit voorstel vast, Afscheid l Nadat van de Engelse gastheren en gastvrouwen afscheid was genomen, vertrok het gezelschap met twee En gelse bussen richting Sheerness. Men ging aan boord van de Olau Hollan- dia, waarna de voorzitter een dank woord uitsprak aan het adres van de organisatoren en vervolgens felici teerde hij de jarige Joop van Geesber- gen met zijn 50-ste verjaardag. De trossen werden losgegooid de boot kwam in beweging. Aan boord werd uiteraard nog nagepraat over de bele venissen van het weekend; er was weinig uitzicht onderweg vanwege de donkere wolken en regenbuien. Na dat de boot in Vlissingen was afge meerd, stapte men in de twee ge reedstaande bussen voor de laatste etappe. Even na 20.00 uur kwam men in Zierikzee aan, waar een aantal fa milieleden het gezelschap begroette. De leden van Kunst en Eer kunnen te rugzien op een geslaagde reis, niet al leen voor de muziek die men bracht, maar ook voor wat betreft de genoten gastvrijheid en de vriendschap die men sloot. Het schooltje Bruinissein Zuid-Afrika. Wethouder M. J. van de Velde. waarin ook Van de Velde's beschei denheid tot uiting kwam. Hekman liet weten deze geste zeer te waarde ren en wees tevens op de dankbare harten, die dit bij kinderen en onder wijzend personeel van het betreffend schooltje zal oogsten. „Een voorbeeldig stukje directe ontwikkelingshulp", meende de bur gemeester en hij sprak de hoop uit, dat dit voorbeeld door velen in de ge meente gevolgd zal worden met het oog op de actie, die men van plan is ten behoeve van dit schooltje te gaan opzetten. Fractiegenoot A. J. Bal feliciteerde de wethouder eveneens met het be reiken van deze mijlpaal in zijn poli tieke loopbaan Gelukwensen namens de SGP- fractie werden verwoord door de heer L. J. van de Bos. Hij omschreef Van de Velde als iemand, die respect kan opbrengen voor de standpunten van een ander, hetgeen lang niet iedereen gegeven is. Zijn gift aan het schooltje getuigde, volgens de SGP-woordvoer- der van Van de Velde's sociaal mede gevoel voor de noodlijdende mens. Gelukwensen namens CDA-fractie en de fractie van het Algemeen Be lang werden uitgesproken door res pectievelijk J. Huizer en dr. W. F. M. Vonk. Het laatste woord was uiteraard aan de jubilaris zelf. „Als je op vijf entwintig jaar vooruit kijkt, lijkt het heel wat; als je terugblikt is het slechts een schaduw op een mensenle ven", stelde Van de Velde vast. Hij toonde zich dankbaar voor het feit, dat hij op één na alle raadsvergade ringen heeft kunnen bijwonen in de afgelopen kwart eeuw. evenals alle wethouders vergaderingen. Tbt slot sprak hij zijn erkentelijkheid uit voor de unanieme instemming van de raad met zijn voorstel 2.500,— be schikbaar te stellen aan het schooltje Bruinisse in Zuid-Afrika. BRUINISSE Werkbezoek Voorafgaand aan de raadsvergade ring heeft het voltallig gemeente bestuur dondardagmiddag een werk bezoek gebracht aan het werkeiland van de Krammersluizen. De Philips- dam, waarin de Krammersluizen lig gen. ligt geheel op Bruse grond. Een medewerker van Rijkswaterstaat be geleidde het gezelschap en gaf uitleg over de technische stand van zaken. Daar werd ook duidelijk dat de com- partimenteringswerken als onder deel van de Deltawerken vaak onder gewaardeerd en belicht worden ten opzichte van het grootste en duurste karwei, de Stormvloedkering in de Oosterschelde. Puur technisch beke ken zijn de Krammersluizen echter vele malen ingewikkelder wat instal latietechniek betreft wat vooral is toe te schrijven aan het ingenicuse schei dingssysteem van zoet en zout water. De stroomgeul Slaak, achter het werkeiland, bleek inmiddels door de hopperzuigers met zand te zijn dicht- gespoten zodat ook hier weer een stuk historie is afgesloten. Begin vol gend jaar worden de sluizen voor de scheepvaart open gesteld waarna met de zandafsluiting van de hoofdgeul kan worden begonnen. NCVB-bijeenkomst De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Bruinisse komt dins dag 23 september weer in vergade ring bijeen. Het begint om half acht in het NH-verenigingsgebouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4