streeknieuws De laatste emmers.... Financiële keuzes maken blijkt wederom moeilijk Oorlogsgraven-oorkonde voor Zierikzeese consul Doeswijk eerste kok Restaurant Zeelandia Plattelands vrouwen in Noordwelle ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (Onder)wijs? Diefstal auto ZIERIKZEESCHË NIEUWSBODE Vrijdag 19 september 1986 Nr. 24002 3 Advertentie Gevraagd per 1 oktober, voor jaarbetrekking een Voorstraat 42 - Colijnsplaat Telefoon 01199-802 BURGH/HAAMSTEDE - In het (verboden) duingebied te Burgh/Haamstede trof J. D. uit Haamstede donderdag een vliegtuig bom aan. De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) zal heden (vrij dag) ochtend bezien of het projectiel onschadelijk kan worden gemaakt. NOORDWELLE - Vie renveertig leden van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle en omstreken, kwamen bijeen in het Dorpshuis te Noordwelle voor de eerste avond in het nieuwe seizoen. Na een welkomstwoord door de presidente, N. de Hamer-de Jager, werden enkele me dedelingen van huishoude lijke aard gedaan. De me dedeling dat het 30-jarig bestaan van de afdeling op 14 november zal worden ge vierd met een diner in Ho tel De Zeeuwse Stromen le verde een applausje op van de aanwezigen. Na de koffiepauze werd L. Fonkert uit Renesse verwelkomd, die een praatje hield over zijn loopbaan bij de politie. Fonkert vertelde dat hij in 1945 in dienst trad bij het korps Ge meentepolitie van de stad Rotter dam. Hij vervulde een aantal func ties op diverse politieposten verspreid over deze stad. In 1973 werd hij benoemd tot hoofd van de geüni formeerde politie, welke taak hij ver vulde tot zijn afscheid in 1985. Hier toe behoorde ook het fungeren als waarnemend hoofdcommissaris van politie. Hij wees de geïnteresseerde toe hoorders erop, dat een politieman goed de menselijke waarden in het oog moet houden, omdat men in dit beroep vaak met de slechtste kant van de samenleving in aanraking komt. Ook memoreerde hij kort en kele voorvallen uit de praktijk. Hij verklaarde de plaats van de politie in de huidige samenleving, waar haar taken zijn: het bewaren van de open bare orde en tevens het handhaven van de wetten. Van de politie wordt verwacht, dat zij na een ongeluk bin nen de kortste keren ter plaatse is. Dit is mogelijk, maar wanneer er, me de door weersomstandigheden, veel aanrijdingen gebeuren, wordt er van het beschikbare politiepersoneel wei eens het onmogelijke verwacht. Nadat Fonkert nog enkele vragen had beantwoord dankte mevrouw De Hamer hem voor zijn duidelijke uit eenzetting over wat er achter de schermen van de politie omgaat. Zij overhandigde hem een boekenbon en wenste iedereen wel thuis. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Oirektie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. De door minister Deetman aange kondigde bezuiniging in het onder wijs is hard aangekomen bij onder wijzend Nederland. Ook op Schouwen-Duiveland heeft het de leerkrachten niet onberoerd gelaten. Opvallend was, dat de opgeroepen ouders van de scholieren nauwelijks van zich lieten horen tijdens de pro testbijeenkomst in de Vierschaar. Was dat eigenlijk wel zo opvallend? De meeste ouders zijn het spoor in onderwijzend Nederland al lang bijster. De tijd, dat de kinderen met begrijpelijke rekensommen of taal problemen naar huis kwamen, is voorbij. De scholen hebben samen met de overheid nieuw elan aan het onderwijs gegeven met lesuren voor maatschappelijke vormingindivi duele ontwikkeling en meer van der gelijke nouveauté's, die de ouders al lang niet meer kunnen volgen. Voor veel vaders en moeders is het huidige onderwijspakket niet meer te begrij pen en of de onderwijswereld nu vol doende gedaan heeft om die ouders tekst en uitleg te geven valt - gezien het onbegrip - te betwijfelen. VVD en CDA willen het financieringstekort terugdringen en het onderwijs lijkt hen hier een geschikt middel voor. Wat er in feite gebeurt, is het snijden in het nieuwe onderwijs; in die nieu we vakken, waarover onder de leer krachten alleen maar positief wordt gesproken. Dat zijn wel dezelfde za ken, die bij vele ouders op onbegrip stuiten „ze kunnen niet eens meer re kenen zonder machientje". De bezui nigingen nopen de leerkrachten zich straks (en volgens velen nu al) strikt te beperken tot de droge leerstof van de aloude rekensommetjes en de grammatica. Het mag als 'niet wijs' worden bestempeld van het onder wijs, dat zij verzuimd heeft om met voorlichting naar de ouders toe een breed maatschappelijk draagvlak voor het leerprogramma anno-nu te krijgen. Nu de bezuinigingen zich in een ongekend tempo doorzetten lijkt het te laat om de ouders nog op de ge varen hiervan te wijzen. De leer krachten hebben hierbij tevens de pech, dat een leermethode zich niet of nauwelijks laat meten op kwali teit en succes; dat duurt vele jaren. Het duurt lang eer men gewend is aan een bepaalde vorm van onder wijs. Het duurt lange tijd eer men ge wend is aan het nieuwe basisonder wijs. Het kabinet heeft die tijd niet; maar zij heeft wel het voordeel van de twijfel onder de vele ouders. De leerkrachten op de scholen staan er alleen voor. AvdW BURGH Bejaardensoos De bejaardensoos in Burgh begint woensdag 24 september weer met haar soosmiddagen. Een keer per twee weken vergadert zij van 14.30 tot 16.30 uur in De Koebel te Burgh. Allen die boven de 60 jaar zijn wor den van harte welkom geheten. RENESSE Huisvrouwen In de Schutse te Haamstede werd de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen georganiseerd door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen. Het programma op deze middag werd verzorgd door mevrouw Zuide rent uit Noordgouwe, die een praatje hield en een demonstratie verzorgde over huidverzorging en make-up. Me vrouw Zuiderent vertelde een en an der aan de hand van een diaserie, die door de veertig aanwezige dames met belangstelling werd gevolgd. Zij toonde o.a. de diverse mogelijkheden die er zijn om de huid er gezonder en mooier te maken. Gebruik van zonne bank en sauna kunnen hiertoe een bijdrage leveren. Het is van belang dat altijd een huidanalyse wordt ge maakt. Ook voor mensen met een huidaandoening, zoals een wijnvlek of littekens van brandwonden, be staat de mogelijkheid om met een goede make-up veel te verdoezelen. Na de pauze werden twee dames met een geheel verschillend huidtype op gemaakt. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de presidente, mevrouw Pie terman mevrouw Zuiderent voor de interessante demonstratie en bood haar een bloemetje aan. BROUWERSHAVEN Rondgang majorettes De Brouwse majorettengroep Apol- lona zal vrijdagavond 26 september de straatjes in het oude gedeelte van Brouwershaven opfleuren door sa men met de drumband van de mu ziekvereniging Apollo een rondgang te maken. De majorettengroep doet dat niet alleen om zich te presenteren want ze willen er graag wat grotere meisjes bij hebben, maar ook om de clubkas wat aan te vullen. Voor dit laatste doel worden tijdens de rond gang huis-aan-huis loten verkocht. De straten in het nieuwere gedeelte van Brouwershaven komen een week later aan de beurt bij een soortgelijk evenement. RENESSE - Vanaf het parkeerter rein bij Zeerust aan de Rampwég te Renesse werd woensdagavond tussen 21.00 en 21.30 uur de blauwe Volksla gen Passat van G. K. uit Würzburg (D.) gestolen. Het kenteken van de ontvreemde auto is: WU - SX - 653. Voor de plechtigheid was de plaatsvervangend-directeur van de stichting, J. J. Reukema, speciaal af gereisd naar Schouwen-Duiveland om de genodigden enige zaken over de organisatie te vertellen. In grote lijnen luidt de doelstelling van de stichting het aanleggen, inrichten en instandhouden van de oorlogsgraven in Nederland en de rest van de we reld. Over de gehele aardbol zijn maar liefst 150.000 oorlogsgraven van Nederlanders verspreid. Zorg-en Om er voor te zorgen, dat deze gra ven inderdaad worden onderhouden, heeft de stichting aan de Nederlandse ambassadeurs het verzoek gericht om een en ander te inspecteren en te rap porteren aan de organisatie. ,,De gra-' ven moeten te allen tijde tenminste het aanzien waard zijn", aldus Reuke ma. Hij meldt, dat wanneer de graven niet in goede staat verkeren, er dan meteen actie wordt ondernomen. Maar vanzelfsprekend telt Neder land zelf ook tal van oorlogsgraven. Het korte cijfermatig overzicht van Reukema spreekt boekdelen. Neder land telt 1688 oorlogsbegraafplaat sen in ruim 600 gemeenten. Het gaat hier om zo'n 75.000 graven, waarvan er 31.000 in IJsselstein; 30.000 voor de geallieerden en nogeens zo'n 14.000 Nederlandse oorlogsgraven. Om te zorgen, dat déze graven in goede staat verkeren heeft de stich ting consuls nodig. ,,Die worden niet zomaar gekozen, maar benoemd door de burgemeester", legt Reukema uit. Doeswijk werd in 1975 tot consul be noemd en derhalve 'belast' met het onderhoud van de graven. „Jaarlijks reikt de stichting maar twee a drie oorkonden uit. Dit om de best onder houden graven te onderstrepen". Dit jaar viel Doeswijk de eer te beurt om van de dit jaar veertig jaar oude stichting de oorkonde te krij gen. Doeswijk was hiervoor met zijn echtgenote naar de trouwzaal geko men. Ook zijn medewerkers waren present. „Ik Krijg de oorkonde, maar moet de mensen die het werk echt uitvoe ren bedanken. Ik zie het als een af lossing van een ereschuld. Laat de dood van de slachtoffers een waar schuwing voor de toekomst zijn", besloot hij zijn korte dankwoord. een advies. „De ene keer vindt u, dat het college te laat komt met het vra gen van advies en nu weer te vroeg. We zullen toch verder moeten", aldus Van Gastel. Niet slecht En dat ging de commissie dan ook. De concept-bestedingsplannen voor 1987 tot en met 1990 kwamen ter spra ke, waarbij Dijkstra opmerkte, dat Zierikzee er zo slecht nog niet voor staat. Ondanks de drastische ombui gingen van de rijksoverheid (voor Zierikzee in 1988 99.000 gulden, in '89 101.000 gulden en'in '90 102.000 gul den) is de gemeente in staat haar voorzieningen op peil te houden. „Natuurlijk hebben de ombuigingen wel degelijk effect, maar het gaat toch zo slecht nog niet in Zierikzee; zeker niet als je sommige collega's in andere gemeenten spreekt", aldus de chef financiën. Inderdaad heeft de ge meente een relatief ruim beste dingspatroon voor de komende jaren. Maar Van der Wekken was al bij aanvang van de vergadering bijzon der somber gesteld over de bezuini gingen van de rijksoverheid. „We worden voor de principiële vraag ge steld of we onze huidige voorzienin gen in de toekomst op peil wensen te houden. Zo ja, dan dient hierover ge sproken te worden", aldus de socia list. In dit kader noemde hij de kortin gen op het sociaal-cultureel werk en het onderwijs. Hoewel Van Gastel een en ander zeker niet wenste uit te vlakken, zei hij dat het vooralsnog niet te voorzien is welke de financiële consequenties van het beleid zullen zijn. Roerend Over één zaak waren de commissie leden het roerend eens. De gemeente lijke belastingen mogen - zoals het college voorstelde - in 1987 niet om- .hoog. Sterker nog, de commissie zou graag zien, dat er te zijner tijd een discussie komt over een eventuele verlaging; al zal hierbij hetzelfde probleem als boven omschreven de kop op steken. Van der Wekken haalde kort het Open dag Knutselclub De Brouwse woensdagmiddagclub voor kinderen van zes tot twaalf jaar gaat op woensdagmiddag een okto ber weer van start. Men begint het seizoen weer met de traditionele open dag die begint om ongeveer twaalf uur. Op het programma staan pannekoeken eten en werken met brooddeeg. Naast de wekelijkse club middagen die steeds duren van 13.30 tot 15.30 uur hebben de vrijwil ligsters van de knutselclub voor dit seizoen de volgende activiteiten ge pland: disco-avond, filmmiddag, pop- penkastmiddag, speurtocht, roller skate en fietscross wedstrijd en af hankelijk van een voldoende aantal vrijwilligers een huttendorpweek in de zomervakantie. De preciese data van een en ander worden te zijner tijd nader bekend gemaakt. BRUIN1SSE PIT-collecte De collecte ten behoeve van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront heeft in Bruinisse het bedrag van 600,90 opgebracht. Gevers en collec tanten hartelijk dank. ZIERIKZEE - Met het uitdelen van de rolemmer in de Zierikzeese binnenstad is de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland aan de laatste ronde begonnen. Over het gehele eiland is de rolemmer al uitgedeeld, maar tijdens de discussie-avonden bleek vaak, dat de inwoners van de binnenstad problemen met de emmer hadden. Immers, het niet bezitten uan een achter- of zij-uitgang maakt het gebruik van de rolemmer niet gemakkelijk. De reinigingsdienst heeft de opmerkingen van de mensen ter harte genomen en een uitdeelplan opgesteld. Een aantal mensen in de bin nenstad krijgt geen emmer, ondanks het feit dat de dienst streeft naar.zoveel mogelijk rolemmers; hetgeen het nieuwe ophaalsysteem vergemakkelijkt. Er is al een aantal telefoontjes bij de dienst binnen gekomen, waarbij mensen aller hande vragen hadden over de rolemmer. Ook hebben enkele toekomstige gebruikers hun bezwaren kenbaar gemaakt. Deze laatste telefoontjes worden in heroverweging genomen om al te grote problemen te voorkomen. Bijeenkomst in trouwzaal Commissie financiën Zierikzee ZIERIKZEE - De Oorloggravenstichting' heeft aan haar consul in Zierikzee, hoofd plantsoenendienst J. J. Doeswijk, een oorkonde toegekend voor het meer dan goed on derhouden van de zeven Zierikzeese oorlogsgraven. Doeswijk kreeg de oorkonde don derdagmiddag in het stadhuis uitgereikt door loco-burgemeester L. J. van Gastel, die zijn bewondering over het werk van Doeswijk en de zijnen uitsprak. Loco-burgemeester L. J. van Gastel (links) overhandigt J. J. Doeswijk zijn oorkonde. Doeswijk's echtgenote en de heer Reukema kijken toe. ZIERIKZEE - Hoe moeilijk het is om financiële keuzes te makenis donderdagavond nogeens gebleken tijdens de vergadering van de Zierikzeese commissie financiën. Bij de discussie over het bestedingsplan 1987 (concept) opperden VVD-er J. J. Geleijnse, RU-lid W. F. Sprengel- meijer en CDA-ster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal, dat er voor de opvang van eventuele verliezen op de uitgifte van gronden 25.000 gulden extra zou moeten worden uitge trokken. „Dat kan en zegt u nu maar waar we dat bedrag dan weg moeten halen", antwoordde voorzitter L. J. van Gastel, waarmee de discussie 'losbarstte'. De chef van de afdeling financiën G. J. Dijkstra maakte de commissie leden duidelijk, dat hun keuze struc tureel snijden in het bestedingsplan over 1987 zou inhouden. Alleen PvdA- lid D. van der Wekken wilde geen ver hoging. Er volgde een uitvoerig - vrij blijvende en oriënterend - gesprek, waar de commissieleden niet uitkwa men. Het verhogen van de ene post, betekent nu éénmaal het verlagen of afschrijven van een andere. Het einde van het het agendapunt resulteerde dan ook in de beslissing om de voor gestelde verhoging met 25.000 gulden maar te vergeten. onlangs verschenen rapport van het CNV over de woonlasten naar voren, zoals vorige week in deze krant ge meld. Daaruit blijkt, dat Zierikzee tot de duurdere gemeenten van Zee land behoort en in een tweetal cate gorieën zelfs de (financiële) kroon spant. Maar ook zonder het rapport waren de leden van mening, dat Zie rikzee met haar onroerend goedbe- lasting aan de hoge kant zit. Tijdens de vergadering bleek, dat het moeilijk beslissen is over finan ciële zaken zonder deze in het kader van de volledige begroting te zien. D. van der Wekken is pessimistisch gestemd over de bezuinigingen van het rijk. Van der Wekken voerde dit aan en kreeg hierbij de steun van de overige leden. De voorzitter, die een en ander wel kon begrijpen, drong toch aan op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3