DAGENLANG REIS BROCHURES DOOR GEBLADERD? M Eilandelijke Amnesty-groep gaat verder met schrijven filmnieuws Een tweede kans: Police Academy DE GROTE ONBEKENDE ACH,NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. AMNESTY INTERNATIONAL ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG Gewoon de stekker eruit Prins Claus bedankt via tv ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D„n(i«dag 18 september me Nr. 24001 9 Advertentie A In tal van plaatsen op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Op de in 1985 gehouden schrijf avonden van Amnesty Interna tional is er in totaal voor 78 verschillende gewetensgevangenen geschreven. Allemaal mensen, die geen geweld gebruikt of gepropageerd hebben; mensen dus die gevangen zitten omdat zij op geweldloze wijze voor hun mening uit kwamen. Voor al deze mensen zijn er brieven geschreven naar de betreffende autoriteiten om hun vrijlating te vragen. Van de 78 gevangenen waarvoor in 1985 geschreven werd zijn er inmiddels 19 vrijgelaten, aldus de berichten van Amnesty International. Wellicht hebben al die brieven uit heel Nederland en vele andere landen daartoe een steentje bijgedragen. LONDEN - Brazilië, de grootste koffieproducent ter wereld ziet zich als gevolg van een slechte oogst ge noodzaakt koffie te importeren. En kele weken geleden, toen bekend werd dat de Europese Gemeenschap forse hoeveelheden rundvlees aan Brazilië gaat leveren, sprak een EG- woordvoerder van ,,ijs aan de Eski mo's verkopen", omdat het Zuidame- rikaanse land normaal gesproken een van de belangrijkste vleesexporteurs is. Al verschillende keren bereikte mij het gerucht dat ergens in de wij de omgeving van Schouwen-Duive land een opmerkelijk incident heeft plaatsgevonden. De kerkeraad had zich zo geërgerd aan het spel van de organist dat iemand in vurige ge loofsijver vlak voor de aanvang van de kerkdienst met een ruk de stek ker uit het stopcontact trok, zodat met een jammerlijk gehuil het orgel ineens de geest gaf en de organist tot staking van zijn spel werd gedwon gen. De plaats van handeling zal ik maar in het midden laten, maar de ingewijde lezer zal begrijpen dat het geen zachte vrijzinnige hand was, maar een door en door calvinistische knuist die deze reformerende daad verrichtte. Uit wetenschappelijk oogpunt leek het me zinvol om dit gerucht op betrouwbaarheid te toetsen, te meer ook omdat dit verhaal ongetwijfeld zal worden verwerkt in het volgende boek van Maarten 't Hart, dat zich voor de verandering in kerkelijke kringen zal afspelen. Vooraf moet ik echter iets vertel len over het contact dat zich tussen de orgelbank en respectievelijk de preekstoel en kerkeraadskamer af speelt. Deze verbinding gaat door middel van de meest vreemdsoortige lichtjes, zoemers, piepers en belletjes die inventieve gemeenteleden in het verleden hebben bedacht. Op mijn orgel heb ik zelfs twee lichten, een rood en een groen licht, het oranje ontbreekt er nog maar aan. Een mon deling contact is uiterst zeldzaam. Maar wanneer het gebeurt is het een hoogtepunt in het kerkelijk leven. Uit mijn jeugd herinner ik me een voorval waarbij de organist, nadat een psalm was opgegeven, luidkeels door de kerk riep 'Sorry, maar ik heb geen wind!' Achteraf bleek dat hij het verkeerde knopje had inge drukt. Toen ik in een grote Duitse kerk voorbereidingen aan het tref fen was voor een concert, ontdekte ik dat men het daar beter had aange pakt. Tussen orgel en preekstoel was een directe telefoonverbinding aan gebracht, bovendien kon je ook naar buiten bellen. Ik had even een slech te gedachte om, als variant op de TV- reclame-, met de voeten en linker hand te blijven doorspelen, de hoorn met de rechterhand vast te houden, sprekende de woorden 'Mein Schatz, steht der Bokma kalt?' Ik bedacht me. Iemand zou terug kunnen zeggen 'Hollander, Sie spielen Orgel, kein Drankorgel!' Bij mijn onderzoek naar- de waar heid omtrent 'het verhaal van de stekker' ontdekte ik dat we te ma ken hebben met een vermenging van twee verhalen. Het eerste verhaal gaat over een kleine gemeente waarbij de gemeen tezang werd begeleid door een 'elek- tronikum'. Het apparaat moest ech ter zijn energie halen uit de kerke raadskamer alwaar de stekker en het stopcontact zich bevonden. In normale gevallen geven de mannen broeders of vrouwenzusters rinke lend, zoemend of flitsend aan dat de rij staat opgesteld, waarna de orga nist zijn spel besluit. In deze gemeen te bestond een andere gewoonte. Dat ging als volgt. De organist speelde voor de dienst met hart en ziel. 'Gij zachte harp, gij schelle luit, waak op dat niets uw klanken stuitNou ja, niets. Precies om tien uur trok (in dit geval) een mannenbroeder de stekker uit het stopcontact en het or gel zweeg vanzelf. Deze gewoonte heeft jaren bestaan, maar is later om onduidelijke redenen opgeheven. Het tweede verhaal gaat over een andere kerkelijke gemeente, een ge meente waarbij de vreugde meer in wendig dan uitwendig beleefd wordt. Het tempo van de gemeente zang heeft nog niet de haast van de 20e eeuw, zélfs niet van de negentien de eeuw. De organist speelde echter een bewerking uit de dynamische ba- roktijd over het lied 'Freu dich sehr o meine Seele', verheug u zeer, mijn ziel. Deze vreugde had de componist dan ook treffend weergegeven in zijn bewerkingen van het lied met zo nu en dan zelfs een dansant ritme. Bij het orgel was een lamp die de eigenschap had dat je hem als orga nist ook weer uit kon doen. Voor de dienst, het was nog lang geen tijd, flikkerde tijdens het vreugdevolle spel opeens het licht aan. 'Dat is een vergissingdacht de organist en deed het licht uit. Ogenblikkelijk ging het licht weer aan. 'Hou op, grappenma ker' sprak de organist en deed het licht weer uit. 'Flits' daar ging het weer aan. De organist werd korzelig. Uit. Aan. Langzaamaan kwam onder de vreugdevolle tonen van 'Freu dich sehr' woede opzetten. Hij moest wel haast met één hand spelen en met de andere hand de lamp uitdoen. Aan. Uit. Aan. Uit. Aan Met een merk waardige dissonant brak het or gelspel plotseling af. De organist staakte de strijd en ging ziedend van woede naar beneden waar op monde linge wijze de strijd werd hervat. Het 'Freu dich sehr' bracht niemand tot blijdschap. 'Wat een lastposten, die ouderlingen' denkt de organist. 'Wat een herrieschoppers, die orga nisten' denkt de ouderling. Herrieschoppers? Nog een waar ge beurd verhaaltje. Onlangs gaf een predikant tijdens de preek een lied op. Een 'tussenzang'. Er klonk geen orgel. Iemand snelde naar bove7i en zag daar de organist languit op de or gelbank liggen, in diepe slaap ver zonken. 'Wat een luilakken, die orga nisten' denkt de ouderling. 't Is ook nooit goed. MARZAS Voor de mensen van de Amnesty- groep Schouwen-Duiveland is het in ieder geval reden te meer om door te gaan met het maandelijks organise ren van schrijfavonden voor gewe tensgevangenen. Om zoveel mogelijk mensen, juist ook diegenen die geen lid zijn van AI in staat te stellen te schrijven, zijn er in de juiste taal ge stelde voorbeeldbrieven aanwezig. Ook zijn er enkele exemplaren van Wordt Vervolgd, het maandblad van Amnesty International. Daarin staat de beschrijving van de 'gevangenen van de maand'. De schrijfavonden worden op vijf plaatsen op Schouwen-Duiveland ge houden. Maandag 22 september in Burgh-Haamstede in de recreatiezaal van de Gereformeerde kerk; in Brou wershaven in de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein en in Zierikzee in de Prinses Julianaschool aan het Jannewekken. Dinsdag 23 september kan men in Scharendijke terecht in de consistoriekamer van de Gerefor meerde kerk en woensdag 24 septem ber in Bruinisse in de leeszaal van de bibliotheek. Iedereen is welkom van af 19.00 uur; zowel voor het schrijven van brieven als voor het stellen van vragen over het werk van AI en de Amnestygroep op Schouwen-Duive land. Gevangenen De gevangenen van de maand zijn dit keer: Pavle Krivka en Pavel Sko da, beiden uit Tsjechoslowakije. Ze zijn gevangen gezet vanwege de niet- gewelddadige uitoefening van hun recht op vrije meningsuiting. Een brief, ki'uiswoordpuzzels en een pa rodie op een Kerst-mis vormden on derdeel van de aanklachten tegen hen. Moustoifa Saïd Cheikh is af komstig van de Komoren, een eilan dengroep voor de oostkust van Afri ka. Hij is een 40-jarige politiek leider. Hij zit een levenslange gevan genisstraf uit die hem eind 1985 werd opgelegd wegens zijn niet-geweldda- dige politieke activiteiten. Naar ver luidt werd hij gemarteld. Yang Chin-hai is een 54-jarige voor malig zakenman en politiek activist. Hij zit een levenslange gevangenis straf uit die hem in 1976 werd opge legd wegens zijn niet gewelddadige activiteiten. Hij zou in slechte ge zondheid verkoren en geen behoorlij ke medische behandeling krijgen. HILVERSUM - Prins Claus heeft woensdagavond voor de televisie het Nederlandse volk bedankt voor de vele gelukwensen die hij ter gelegen heid van zijn 60ste verjaardag - zater dag - heeft ontvangen. Hij ontving vele duizenden brieven. Behalve de brieven en kaarten was hij ook ver rast door „heel veel mooie tekenin gen van kinderen", zo zei hij. Hem trof voorts de „tweede golf" brieven met reacties naar aanleiding van het gesprek dat hij op de televisie ter gêlègenheid van zijn verjaardag voerde met Ria Bremer. De verschil lende onderwerpen die toen zijn aan- .gesneden hebben veel mensen aanlei ding gegeven tot heel persoonlijke brieven, „waaruit bleek dat zij hun ervaringen of herinneringen met mij wilden delen. Dit heeft mij het gevoel gegeven dat ik niet alleen een vraaggesprek met een persoon heb gevoerd - met een charmante dame beter gezegd - maar dat het eigenlijk een gedachtenwisse- ling met vele anderen is geworden". Sommige mensen schreven uitvoe rig over moeilijke situaties waarin zijzelf verkeren of hebben verkeerd. „Ik weet hoe moeilijk het is over deze dingen te praten, laat staan ze op pa pier te zetten", aldus de prins, die vooral deze mensen heel veel sterkte toewenste. 10 En juist op het ogenblik dat alles rustig scheen, kwam er slecht nieuws uit Engeland. „Dat is een beroerde geschiedenis", zei Burnstid, toen Stevens hem die dag kwam opzoeken om hem over de stand van zaken verslag uit te bren gen. „Iemand is erachter gekomen dat Barney mijn zoon is en dat hij met vrouw en kind intrek heeft geno- meh op Graeside". „Dat is beroerd", zei Stevens. „Je kunt hem nu onmiddellijk de prijs la ten winnen". Burnstid gaf geen antwoord. Hij was woedend op de Engelse journa listen, die het geval in de kranten hadden gezet en zich bemoeiden met zaken die hen geen bliksem aangin gen. „Dat heb je altijd van die kran- tenlui", mompelde hij. ,,Ja", zei hij, „maar het ergste is dat we nu geen tijd meer hebben om een andere winnaar te zoeken". Stevens knikte. „Wat ben je van plan?" vroeg hij. Burnstid haalde zijn schouders op. „Een van mijn compagnons heeft een plannetje...een heel goed planne tje..Zeg eens, Stevens, heb jij wel eens van de Grote Onbekende gehoord?". „Van de Grote Onbekende?" her haalde Stevens glimlachend. „Ja, ik heb een paar keer van hem gehoord, maar ik begrijp niet..." „Zoals je weet", zei Burnstid, „was die knaap vroeger officier en ver- Vrijdag-19 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Hersengymnastiek - Een ra dioprogramma op televisie, spelpro- gramma. 15.00 uur Prinsengracht concert 1985 (herh.) 15.40 uur Country Camera. De 18- jarige natuur-fotograaf Simon King onderzoekt zijn geboortestreek West Country. 16.05 uur Mensen zoals jij en ik, serie korte verhalen met Kees Brusse in de hoofdrol. 17.05 uur Ik zag twee beren, kinder programma. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en land. Van daag: Vollenhove. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Toppop-Discolympics. 18.05 uur Wordt vervolgd, wekelijks strip- en tekenfilmmagazine. 19.00 uur Simon Simon, serie. Afl. Geflipt. Een student overlijdt na een val van een flat. Is hij uitgegleden of geduwd? 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Peter de Grote, Amerikaan se serie naar het boek van Robert K. Massie. Afl. 4. Peter probeert Oost zeehavens in handen te krijgen, maar zijn troepen worden vernietigd. Peter slaat echter terug. 21.55 uur AVRO's Televizier Special. Van D-day tot Berlijn, authentieke documentaire van de Amerikaanse filmregisseur George Stevens, die tij dens de Tweede Wereldoorlog hoofd van de filmdienst van het Ameri kaanse leger was. 22.55 uur Jazz met Jacobs. Het Trio Pim Jacobs mmv jonge solisten. 23.25 uur AVRO's Sportpanorama. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. Afl. 2. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Bibliotheken, 4-delige serie over bibliotheken in Nederland. Afl. 3: Bijzondere dienstverlening. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO's Wereldcircus, hoog tepunten uit de voorstelling van het Ringling Bros and Barnum Bailey Circus. Presentatie; Ben Vereen. 20.05 uur 1-2-3 Lottoshow, spelpro- gramma vanaf het schip de „Koning in Beatrix", dat vaart tussen Hoek van Holland en Harwich. Presenta tie; Ted de Braak. 21.35 uur Altijd iemands vader...... HILVERSUM - De AVRO heeft voor het komend seizoen het televisiebud get met 2,5 miljoen gulden aan vere- nigingsgelden moeten aanvullen om het aandeel Nederlands produkt in stand te kunnen houden. Voor de ko- dient hij nu een massa geld met ste len. Hij besteelt namelijk oplich ters...niet meer dan logisch, zul je zeggen, want oplichters moeten ge sloten worden...dat is niet meer dan billijk..." „Maar ik begrijp nog steeds niet..." begon Stevens voor de tweede keer. „Ga zitten, beste jongen". Stevens ging zitten. „Stel je nu eens voor dat jij en ik na de trekking naar Londen gingen met alle poen in de tas". „Poen"? Burnstid knikte. Nu ja. geld! En stel je nu eens voor, dat tussen Folkstone en Londen de tas gestolen werd door de Grote Onbekende". Ste vens sprong op. „Ik snap het"! riep hij. „De tas wordt helemaal niet gestolen, maar door een goede vriend overgenomen". „Precies", zei Burnstid glimla chend. „En stel je nu eens voor, dat we iedereen vertellen dat dc Grote Onbekende de tas gestolen heeft en zelfs een visitekaartje of zoiets heeft achtergelaten en dat ik en mijn com pagnons de prijswinnaars het aanbod doen de helft van de prijzen uit onze eigen zak te betalen". „Enorm!" riep Stevens bewonde rend uit, „dat is een buitengewoon mooi idee!". „Zoals je ziet, is dat tevens een prachtige reclame voor een volgende sweepstake", zei Burnstid, die aoor altijd iemands kind. De Vlaming Willem Vermandere bezoekt een Duits soldatenkerkhof uit 1914/18 in België. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Long Bow trilogie, drieluik over een Chinees plattelandsdorp. Afl. 2; Omwentelingen in een Chinees dorp. 23.47 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.52 uur Bij de volgende schreeuw is het...., Engelse thriller. De vrouw van een Amerikaanse zakenman wordt vermoord, waarna hij ten on rechte de schuld krijgt. BRT 1 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Prikballon, kinderserie over het maken van voorwerpen, ani matie en een lied. Presentatie; Fran cis Verdoodt, (herh.). 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Villa Tempo, gepresenteerd door Bart Peeters: Kompilatie van hoogtepunten uit 2 jaar Gejaagd door de rockcultuur. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Socialistische Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Noordzeecommando, Ame rikaanse speelfilm uit 1980 met Ro ger Moore, James Mason en Anthony Perkins. Een speciaal commando wordt ingezet om twee geplaatste tijdbommen onder twee booreilan den onschadelijk te maken. Dit was nl. een actie van een groep terroristen om de regering te chanteren. 21.55 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 22.45 uur Journaal en Coda: Winter- kust van Maurice Gilliams. BRT 2 ,19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Muzikale intermezzo 19.25 uur Z\vartje de postduif, afl. 10. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Kwidam, telefoonspel 20.25 uur De Tweede Wereldoorlog, documentaire serie. Afl. De dood is een meester uit Duitsland. 21.35 uur Armoede. Nederlandse se rie van Peter van Gestel, naar de ge lijknamige roman van Ina Boudier- Bakker. Met o.a. Ellen Vogel, Jan Re- tèl en Eric Schneider. Regie: Bram van Erkel. 22.45 uur So What? Jazzprogramma met Dee Daniells en Jack van Poll. mende vijf jaar zijn nog eens tien miljoen gulden uit de verenigingskas voor dit doel gereserveerd. Dit zei AVRO-directeur Wibo van de Linde in een toelichting op het winterpro- gramma van zijn omroep. door EDGAR WALLACE de bewonderende uitroepen van Ste vens buitengewoon gevleid was. „We bewijzen onze eerlijkheid en verdie nen bovendien vijftigduizend pond. En opdat geen schijn van blaam op ons blijft rusten, zal ik de heren van de pers uitnodigen bij de trekking aanwezig te zijn". „En wat zou jij ervan denken als we een paar detectives vanuit Londen lieten komen om ons op reis te be schermen?" vroeg Stevens grinni kend. „Ik ken een mannetje, dat ons een paar handige kerels stuurt, als we dat vragen". Burnstid wilde eerst niets van dat voorstel weten, maar gaf tenslotte toe. Alles liep van een leien dakje. De trekking had plaats in tegenwoordig heid van een groot aantal journa listen en dc beide detectives die van uit Londen waren overgekomen. Nog diezelfde avond vertrokken Burn stid, Stevens en de beide detectives van Bazal naar Boulogne. Het plan was zo eenvoudig mogelijk. De grote tas met geld zou bij aankomst in Folkstone overhandigd worden aan een van de compagnons van Burnstid en deze compagnon zou er een tas voor teruggeven, die precies op de tas met geld leek. Die tweede tas zou ech ter niet gevuld zijn met geld, maar met oude kranten. (wordt vervolg) ZIERIKZEE - Wegens succes geprolongeerd! De belang stelling voor de derde versie van Police Academy is zo groot geweest, dat de Zierikzeese Concertzaal heeft be sloten ook komend weekeinde weer deze rolprent voor te schotelen. Zaterdag 20 en zondag 21 september draait de film om 20.00 uur. Iedereen kan de film bezoeken, want er is geen leeftijdsgrens aan verbonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9