stukken berichten scheepvaart kerkberichten MEKO ontdekt combi-mogelijkheid kweek zagers en Zeeuws zeekraal Luchtverdedigingsfregat van KMS Vlissingen overgedragen Prijs in gewichtactie Gedetineerde gearresteerd Export landbouw en visserij gedaald Veel mensen dupe van huwelijks- - makelaars Instelling contact-team Abortus wet werkt niet Bowlingteam Goes start competitie zwak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 september 198B Nr. 24001 7 Nog deze winter uitbreiding ZIERIKZEE - Sinds enkele weken komen de eerste za gers van het Marin Ecologisch Kweekcentrum Ooster- schelde bv (MEKO) aan de Deltaweg te Zierikzee tot vol le wasdom. Het resultaat van vijf jaar experimenteren en enkele maanden bedrijfsvoering van de bioloog Cees 't Hooft en John Maat. Vol enthousiasme zijn ze bezig met het ecologisch proces dat via een doorstroom- systeem van Oosterscheldewater en speciaal voedsel tot stand komt. Ze zijn daarbij tot de ontdekking Voorlopig bestaat de klandizie van gekomen dat het systeem ruimte MEKO nog uitsluitend uit winke- biedt voor nog een andere teelt name- liers, groothandels en particulieren lijk die van de typisch Zeeuwse die de ongeveer twintig centimeter groente zeekraal. Deze winter zal dat nog op experimentele basis in de be drijfshal gebeuren maar in december of januari wordt MEKO uitgebreid met enkele kassen met een eb- en vloedsysteem waar gedurende het he le jaar zeekraal gekweekt zal wor den. Het Oosterscheldewater dat via een pompsysteem door zandbakken met zagers is gegaan is verwarmd en ge zuiverd en bevat veel meststoffen door het speciale voer waarmee de za gers worden opgekweekt. Bioloog Cees 't Hooft legt uit dat door de in werking van bacteriën in dit organi sche water voedingszouten vrij ko men waardoor het uitermate geschikt is voor de bemesting van grond waar op zeekraal groeit. Na deze bemesting is het water ge heel gezuiverd en kan weer opnieuw door de bakken met zagers worden gevoerd. Een kringloopsysteem dus waarbij geen afval achterblijft. Dat laatste is heel belangrijk voor de bei de bedrijfsvoerders want bij hen staat het principe voorop dat ze een bedrijf willen hebben dat schoon is voor het milieu. Het experiment wordt gesteund door het Landbouwschap, de Land bouwhogeschool te Wageningen en de gemeente Zierikzee die voor de duur van twee jaar gratis 1000 vierkante meter grond grenzende aan het be drijf beschikbaar stelde. Verder is subsidie aangevraagd bij het ministe rie van landbouw. ,,Het ziet er naar uit dat het zal lukken om een heel jaar door zeekraal te verbouwen", zegt Cees 't Hooft. Hij acht dat van groot belang omdat het aantal scho ren in de Oosterschelde waar deze groente van nature groeit door de Deltawerken afneemt. En de Wester- schelde is zodanig vervuild dat de zeekraal die daar groeit niet meer eetbaar is. Hij verwacht dat vooral restaurants belangstelling zullen hebben voor de groente die speciaal bij visgerechten wordt geserveerd. lange zagers komen kopen, die vooral voor tong een delicatesse schijnen te zijn. „Dat komt door het speciale voedsel dat we ze geven". Door de ver ontreiniging van de Oosterschelde met de zwavelpurpelbacterie heeft ook MEKO een klap te verduren ge had. „Vooral in het larve-stadium zijn de zagers er gevoelig voor. We zagen ze onder de microscoop kapot gaan". Maar alle oudere zagers bleven in le ven zodat de zeven stellingen met plastiek bakken die het bedrijf bevat toch enkele honderdduizenden sma kelijke wormen opleverde. Behalve met zagers en zeekraal houdt het tweetal zich ook bezig met de experi mentele kweek van tong. Project voor defensie VLISSINGEN - Woensdagmiddag heeft in Vlissingen in aanwezigheid van staatssecretaris Van Houwelingen van defensie de officiële overdracht plaatsgevonden van het luchtverdedigingsfregat Witte de With aan de Ko ninklijke Marine. Dat gebeurde op de werf van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS), waar het schip gebouwd is. ZIERIKZEE - Een sedert 22 juli (zijn verjaardag) van weekendverlof niet teruggekeerde gedetineerde uit de strafgevangenis in Scheveningen, de 32-jarige W. L. C uit Tilburg, is in de nacht van maandag op dinsdag in Tilburg gearresteerd. Dat heeft de Tilburgse politie meegedeeld. De voortvluchtige man werd om vijf uur 's nachts bij toeval aangehou den, toen patrouillerende agenten het verdacht vonden dat hij over het stuur van zijn fiets een plastic zak en twee spijkerbroeken met prijskaart jes had hangen. De goederen bleek de man te hebben gestolen uit een kle dingzaak. De man zat in Scheveningen we gens diefstal, valsheid in geschrifte en overtreding van de vuurwapen- wet. Hij zou eind september voor waardelijk in vrijheid gesteld wor den, zo deelde een woordvoerster van het ministerie van justitie later mee. ZIERIKZEE - Dc waarde van de ex port van agrarische en visscrij-pro- dukten is in het eerste halfjaar met 6.5 procent gedaald ten opzichte van het eerste halfjaar 1985 en kwam daarmee op 21,5 miljard gulden. De totale invoerwaarde van deze soor ten produkten nam met 14 procent af tot bijna 16 miljard gulden, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het gaat hierbij om onbewerkte en bewerkte produkten. Bijna 70 pro cent van de daling van de agrarische export van ons land betreft produk- 'ten van niet-Nederlandse herkomst, aldus het CBS. Van de totale uitvoer waarde van 21,5 miljard gulden had ongeveer 38 procent betrekking op de veehouderij. Hiervan ging 15 procent in onbewerkte en 85 procent (vooral zuivelprodukten en vlees) in bewerk te vorm naar het buitenland. Deze laatste categorie had een uitvoer waarde van 8,1 miljard gulden of ruim 5 procent minder dan in de eer ste zes maanden van 1985. De iets kleinere groep akkerbouw- produkten (34 procent van het totaal) had een exportwaarde van 8,6 mil jard gulden, een daling met 12,6 pro cent. Hierbij gaat het voor ongeveer tweederde om produkten met niet- Nederlandse herkomst (cacao, tabak, katoen, rijst etc.). ff .k ZIERIKZEE - Nog steeds worden veel mensen de dupe Van malafide re latiebemiddelingsbureaus. Het kost ze veel geld en met hun gegevens wordt op zijn zachtst gezegd niet al tijd even zorgvuldig omgesprongen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de consumentenorganisatie Konsumen- ten Kontakt (KK) afgelopen zomer naar deze bureaus heeft ingesteld. Na de overdracht werd de Witte de With in dienst gesteld door de com mandant, kapitein-luitenant ter zee ir. F. J. Schuller tot Peursum. De Witte de With is het tweede en laatste fregat van de Jacob van Heemskerckklasse, waarvan het fre gat Jacob van Heemskerck al in dienst is. Naast voor luchtverdedi ging kan dit type fregat ook worden ingezet als commando-fregat. Het tweede fregat vaart nog deze week met 139 man naar Den Helder, waar aan boord gestart wordt met en kele specifieke opleidingen. Op 20 april 1987 wordt de Witte de With pas operationeel. Dan is het de bedoeling dat met 178 man, de volledige beman ning, kan worden uitgevaren, aldus een marinewoordvoerder in Den Haag. Volgens een begeleidende ma rineofficier in Vlissingen is de Ko ninklijke Marine er door perso neelsproblemen momenteel niet in ZIERIKZEE De directeur- generaal van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoorn, zal vandaag, donder dag, het contact-team voor de Wet verontreiniging oppervlaktewateren instellen. Dit contact-team krijgt tot taak de handhaving van de Wet ver ontreiniging oppervlaktewateren en de Wet verontreiniging zeewater te verbeteren. Ieder lid van het contact-team staat in zijn eigen regio aan het hoofd van een afdeling handhaving. Deze afde lingen zorgen voor het toezicht op de naleving van de WVO en de verleende lozingsvergunningen. Het WVO-con- tact-team verzorgt vooral de coördi natie binnen Rijkswaterstaat bij ern stige ongevallen van waterverontrei niging door overtreding van een lozingsvergunning. Daarnaast wor den de contacten op het gebied van de handhaving van milieuwetgeving met andere ministeries, provincies, waterschappen en met de politie ge coördineerd. geslaagd het zeer geavanceerde fregat volledig te bemannen. Met name in de lagere rangen blijkt er een groot tekort aan personeel te bestaan. Directeur drs. A. B. A. de Smit van de KMS wees tijdens de overdracht op de grote inspanningen die men zich getroost om samen met de men sen van de Koninklijke Marine op pervlakteschepen te exporteren naar buitenlandse marines. Onontbeerlijk daarbij is een exportfinancie- ringssteun die niet onder doet voor die van de concurrerende Westeuro- pese landen, zo stelde drs. A. de Smit van de KMS. Bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen zijn mo menteel twee multi-purpose fregat ten voor de Koninklijke Marine in aanbouw. De totale bestelling van de marine bedraagt 8 stuks. DEN HAAG - Minister Korthals Al- tes van justitie verwacht geen posi tieve resultaten van sluiting van kof fieshops waar kleine hoeveelheden marihuana en hasj worden verkocht. Het CDA-Tweede Kamerlid Ria Oo- men zal hierover donderdag vragen stellen aan de verantwoordelijke mi nisters. Uit het onderzoek van KK blijkt dat vooral vrouwen het slachtoffer worden van deze bureaus. Een bu reau, Noblesse Oblige, dat zegt te be middelen voor de wat „hogere regid- nen" in de samenleving en overigens niet voor commentaar bereikbaar was, heeft erg weinig mannen in zijn bestand, aldus KK. Het komt voor dat mannen die een contactadverten tie plaatsen in een krant benaderd worden door het bureau en het volle dige dossier van een vrouw die bij het bureau is ingeschreven voorgelegd krijgen, zo zegt KK. Er zijn in Nederland twee soorten relatiebemiddelingsbureaus. Om een eind te maken aan de praktijken van de bureaus werd een aantal jaren ge leden de Raad van Toezicht op dienst verlening bij relatievorming door de overheid ingesteld. Deze raad ver leent erkenningen aan bureaus die aan bepaalde eisen voldoen op bij voorbeeld het gebied van financiën, voorlichting en privacy-bescherming. ZIERIKZEE - De in 1981 tot stand gekomen abortuswet heeft nauwe lijks effect op de ontstane praktijk. De wet is een politiek compromis ge weest, waar voor- noch tegenstan ders tevreden ince zijn, waarover ju risten het eens zijn dat het een technisch slechte wet is en hulpverle ners vinden dat dc wet onwerkbaar is. Dit zijn enkele conclusies uit het proefschrift .,Dc politieke strijd rondom de abortuswet in Nederland (1964-1984)" van dc publiciste en we tenschappelijk hoofdmedewerker van de universiteit van Amsterdam Joyce Outshoorn (42). Zij promoveert aan de universiteit van Amsterdam. De jarenlange parlementaire strijd over de abortuswetgeving in ons land staat in dit proefschrift centraal. Niet minder dat 4 regeringen hielden zich met het vraagstuk bezig en drie kabi netsformaties werden door het strijd punt vertraagd. Bovendien veroor zaakte dit punt tijdens het kabinet Den Uyl enkele hevige crises, /.o schrijft Outshoorn. In totaal werden acht abortusvoorstellen ingediend en pas in 1981 werd een voorstel aan vaard ot vergaande liberalisering. De wet trad in 1984 in werking. DEN HAAG - De vroegere staatsse cretarissen van binnenlandse zaken Koning (nu in eenzelfde functie werk zaam op financiën) en Van Amels- voort (CDA-kamerlid) menen dat de Nederlandse gemeenten „onevenre dig zware bezuinigingen" in het to taal van de ombuigingen hebben op gebracht. Van Amelsvoort meent dat herhaling in de komende kabinetspe riode beslist moet worden voorko men. MIDDELBURG - Met ingang van I september jl. is ing. P. J. de Winter (29 jaar) in dienst ge treden bij de Provinciale VVV Zeeland/Bureau voor Recrea tie en Toerisme als stafmede werker Promotie. Zijn hoofd taken bestaan uit het samen stellen en uitvoeren van het Marketing-/Promotieplan en het onderhouden van de con tacten met pers en reisin dustrie. Tot 1 september was dhr. De Winter directie assistent bij Snelle Vliet Tou ringcars B.V. ZIERIKZEE - In het afgelopen weekeinde werd de eerste ronde van de nationale 'bowlingcompetitie ge houden. Landskampioen Goes start te daarin zwak. De formatie won al leen van HAW Rijswijk (3-0), maar verloor van Dordrecht en St. Den Haag. Beide keren met 2-1. St. Den Haag gaat na twee 3-0 over winningen op EVA Den Haag en Bre da en de 2-1 zege op Goes aan de lei ding. Ook Flight Rijswijk won twee keer met 3-0 - van HAW Rijswijk en EVA Den Haag -. maar verloor met 2-1 van Doi-drecht. De Dordtse formatie boekte drie 2-1 overwinningen. Ach tereenvolgens werden Goes, Flight .Rijswijk en Do Lier teruggewezen. P.V. Duiveland te Nieuwerkerk Uitslag wedvlucht vanuit Pont St. Maxence d.d. 13 september. Afstand 282 km. In concours 330 duiven. Aan komst eerste duif 14.50 uur (833 m), wegens slechte weersomstandighe den bereikten zaterdag slechts 41 dui ven hun hok. W. M. Luiting 1; M. C. de Koster 2, 26, 37; Dane-Dooge 3, 39; H. P. van Noorden 4; J. Bosman 5, 11, 41; W. K. Dieleman 6, 23; Verhoek-v. Dijke 7, 10, 22, 24, 25, 32, 34; L. J. de Bruine 8; Comb. v.d. Werf 9, 13, 21, 30; L. J. v.d. Wielen 12; Knop-Stouten 14, 15, 27; J. C. van Felius 16; Mevrouw Klink 17, 28, 33, 38; J. de Waal 18, 20, 40; A. C. de Ronde 19; C. Bal 29; Ph. Steketee 31; A. de Jonge 35, 36. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn builen verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief- schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Niet altijd vooraan Inhakend op uw welbeschouwdje over het volksfeest op de Neeltje Jans het volgende. Toen in 1953 de dijken van Rijkswa terstaat het begaven, mocht ik bij dat gebeuren - gewild of ongewild - hele maal vooraan staan. In die nacht kon ik maar nauwelijks worstelen om nog een beetje boven te blijven. Ook de eerste weken daarna was er geen sprake van wat achteraf blijven; als brandweermannen konden we met een aan de slag; mensen met hun in boedels redden; een centrale keuken inrichten voor (cilandelijke) red dingsploegen en slaapplaatsen creë ren voor mensen.'die alles kwijt wa ren. Weer mocht ik van iedereen voor aan staan met vele andere Zierikzeeë- naars. De landelijke pers zagen we die eerste dagen zeker niet. Later, als fotograaf van dc Zierikzeesche Nieuwsbode, mocht ik maar al te graag plaatjes maken van de allereer sto werkzaamheden bij de Storm vloedkering in aanbouw inclusief de protesten daarom heen. De landelijke pers liet het toen nog al eens afweten. Wat verbaasd en teleurgesteld bon ik dan nu ook dat een mij onbekende meneer in Den Haag nu moeite heeft met het feit dat ook nu; juist nu het leuk begint te worden, do Z.N. waar schijnlijk niet aanwezig kan zijn bij de meest officiële gedeelten van het Zeeuws volksfeest ter afsluiting van een jarenlang werk, dat hopenlijk een herhaling van '53 kan voorko men. Er staan nu anderen vooraan, die meneer uit Den Haag wil dat zo. JAMMER' Johan D. C. Berrevoets Fotograaf Zierikzeesche Nieuwsbode Beursbericht Markt Goes dinsdag 16 september 1986 Aardappelen Bintje, veldgewas, directe levering, op auto geleverd 15-18 cent per kg; voeraardappelen 8-9 cent per kg. Uien Directe levering, op auto geleverd en exclusief btw: Sturon en zaaiuien 15 tot 18 cent per kg. Vlas Op auto geleverd en exclusief btw: ongerepeld 41-60 cent per kg; afwij kende partijen 30-40 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief btw: Tarwe, basis 16% 44,50-/ 47,00; tar we, basis 16%, bak waardig tot 48,75; brouwgerst, basis 16%, 51,50; voergerst (uitmaal) 42,25; haver 41,25-/ 43,25; erwten, kleine groene 77,00 - 80,00; capucijners tot 79,00; karwij, boerenschoon 185,00 - 205,00; karwij, prima doorsneekwaliteit 215,00; blauw- maanzaad, boerenschoon 240,00; blauwmaanzaad, prima doorsnee- kwaliteit, 260,00. Hooi en stro Prijzen per 1.000 kg, op auto gele verd en exclusief btw: Weidehooi, le snede 300,325,—; weidehooi, 2e snede 250,— - 275,—; dijkhooi 275,300,—; lucernehooi 400,-— - 450,-; Veldbeemd 190,- - 220,—Roodzwenk 130,150,—; Raaigrassen 110,— - 130,—; gerstestro uit de schuur 130,— - 150,—; tarwestro van het land 80,— - 100,—; tarwestro uit de schuur 120,130,— erwtenstro 150,175,— haverstro 110, 120,-. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 17-9. Prijzen per ki logram geslacht gewicht en ontvet: stieren: le 7,45-/ 8,10, 2e" 6,35- 7,45; vaarzen; le 6,90-/ 7,50, 2e 5,90-/ 6,90; koeien; le 6,75-/ 7,45, 2e 5,65-/ 6,75, 3e 4,80-/ 5,65; worst koeien 4,50-/ 5,50. Prijzen per kg geslacht gewicht: schapen 4,80-/ 6,15; lammeren (ram men) 8,00-/ 9,50; lammeren (ooien) 8,00-/ 9,00. Prijzen per kg levend gewicht: Vet te kalveren le 5,00-/ 5,25, 2e 4,75- 5,00; zeugen le 2,54-/ 2-,64, 2e 2,44-/ 2,54. Prijzen per stuk; pielk- en kalfkoei- en: le soort 1800-/ 2400, 2e soort 1300-/ 1800; melk- en kalfvaarzen: le soort 1700-/ 2375, 2e soort 1200- 1700; guste koeien 1400-/ 1900; en terstieren 900-/ 1500; pinken 800- 1500; graskalveren 600-/ 900; mestnuka's stieren roodbont 400- 660 en zwartbont 200-/ 495; mest nuka's vaarskoeien roodbont 240- 450 en zwartbont 120-/ 325; weide- lammeren 100-f 175, bokken en gei ten 30-/ 125. Aanvoer: totaal 9205 stuks, waaron der: slachtvee 1601, stieren 337, ge- bruiksvee 1028, jongvee 451, nuka's roodbont 1368, nuka's zwartbont 1177, slachtschapen en lammeren 1134, ge- bruiksschapen en lammeren 837, var kens 1112, bokken en geiten 160. Overzicht: slachtvee: handel traag, en prijzen lager; stieren: handel flauw, en prijzen iets lager; gebruiks- vee: handel flauw, en prijzen lager; jongvee: handel traag en prijzen la ger; nuka's, schapen en lammeren: handel traag, en prijzen iets lager; varkens: handel willig, en prijzen iets hoger; bokken en geiten: handel rustig, en prijzen gelijk. Eicrveiiing Eiveba b.v. BARNEVELD. 17-9. - Aanvoer 1.400.760 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks; Eieren van 52-53 gram 9,90; 55-56 gram 10,72; 60-61 gram 11,71-/ 12.39 en 65-66 gram 12,81-/ 13,29. Anita Smits. 17-9 te Delfzijl. Moordrecht, 18-9 te Lulea. Ncdlloyd Amersfoort, 18-9 te Kee- lung. Nedlloyd Hollandia, 17-9 te Puerto Cortes. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Almelo; N. Paap, kand. te Utrecht. Bedankt voor Ede: W. Westland te Putten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Grouw-Irnsum: drs. G. R. Rinsma, kand. te Amsterdam; te Edam: drs. J. J. Blom, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Hoogeveen: drs. J. J. van der Wilden te Ureterp. Beroepbaar: drs. G. R. Rinsma, Mo- lukkenstraat 159', 1091 BE Amster dam; drs. J. J. Blom, Westervesting 10. 1135 WD Edam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Den Haag-Zuid: A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Vlissingen: J. Mijn- ders te Veenendaal; voor Barneveld: J. Kareis te Rijssen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland BRUINISSE Vrijdag 26 septem ber, 19.30 uur, dhr. Koorevaar. t I ZIERIKZEE - Marcel Uil uit Kerkwerve heeft uit handen van H. Janssen, hoofdvertegenwoordiger van Zentra, een horloge gekregen. Dit gebeurde in Juwelierszaak Tromp aan de Zierikzecse Dain. De eige naar hiervan, J. M. L. Tromp en diens vrouw S. N. Tromp-Sutmuller waren getuige van de'prijsuitreiking in het kader van de gewiehtenac- tie van de ondernemers Mol-Melkmarkt. Zentra is één van Tromp's le veranciers en dat verklaart de aanwezigheid van Janssen. Het totaal gewicht van de ondernemers bedroeg 1811 kilo en 58 gram en Marcel Uil zat hier blijkbaar niet ver van af. De prijswinnaar is duidelijk tevreden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7