Zierikzee laat massaal protest klinken tegen onderwijsbezuinigingen Grootscheepse brandoefening na misverstand later gestart SHOW ISTA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Motie Zeeuwse Jeugdraad AUSTIN ROVER WAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veertig jaar Nomen Nescio Overlast Afscheid PTT-directeur C. Karremans vierde zijn veertig- De Zierikzeese ziekenomroep Nomen Nescio In Brouwershaven heeft zich een actiegroep Annemiek Goedhart nam tijdens een nacht jarig jubileum in overheidsdienst. Bijzonder is sinds een paar dagen mobiel. Van de Bruse gevormd, die in het geweer is gekomen tegen toernooi van volleybalvereniging Kwiek offi- veel mensen kwamen hem bij dit gebeuren ge- Rabobank kreeg de omroep een reportageca- de onhoudende overlast, die de Brouwse disco cieel afscheid van de Bruse club. Zij stapt over lukwensen. (Pag. 3). ravan. (Pag. 4). bezorgt. (Pag. 5). naar Delta Lloyd/AMVJ. (Pag. 11). DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 24001 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Zuinigheid komt te laat als de bodem der geldkist te zien is. Seneca 'Eén miljard? Nee! Geen miljard!' ZIERIKZEE - Zierikzee laat een massaal protest klin ken tegen de voorgestelde bezuinigingen in het onder wijs. Dat kwam dinsdagavond tot uiting tijdens een drukbezochte demonstratieve bijeenkomst voor ouders, onderwijsgevenden en andere belangstellenden in de Vierschaar van het stadhuis. Deze bijeenkomst resul teerde in het opstellen van een verklaring aai? het adres van minister W. J. Deetman. Een verklaring waar de be windsman duidelijk mee gemaakt dient te worden, dat de grenzen in het onderwijs werkelijk bereikt zijn; dat er geen ruimte is voor bezuinigingen in deze sector. „Ouders, onderwijsgevenden en an dere belangstellenden op 16 septem ber bijeen in het stadhuis van Zierik zee, vinden dat: Een man, een man - een woord, een woord,- nu op u van toepassing behoort te zijn. Twee mil jard meer voor de verkiezingen, is niet êén miljard minder na de verkie zingen. Nog meer bezuinigen op on derwijs - nog hogere kosten voor ou ders, voor het onderwijs, dat kan niet. Eén miljard? Nee! Geen mil jard!". MIDDELBURG - De leden van de Zeeuwse Jeugdraad zijn bijeen gekomen om te spreken over de door minister Brink man voorgestelde drastische korting op het sociaal-cultu reel werk. Gezamenlijk heb ben de leden een motie samen gesteld, waarvan zij hopen, dat provinciale staten deze vrij dag, morgen, zullen onderteke nen. Volledigheidshalve de tekst van de motie integraal. Motie: „Provinciale Staten van Zee land in vergadering bijeen op 19-9-1986 - gelezen de brief van de minister van WVC d.d. 7-8- 1986 waarin deze aankondiging doet van zijn voornemen tot be zuiniging op de strukturele rijksbijdrage sociaal kultureel werk; - konstaterend dat de voorgenomen bezuiniging voor de provincie Zeeland zal neer komen op een percentage van 44,94% - overwegend dat de in standhouding van het be staand stelsel van sociaal kul- turele voorzieningen voor een belangrijk deel afhankelijk is van onder meer de rijksbijdra ge; dat het vrijwel halveren van de rijksbijdrage volstrekt in strijd moet worden geacht met de in het verleden betoon de zorgvuldigheid bij de op bouw van het voorzienin genstelsel in de provincie Zeeland; dat immers konkreti- sering van het aangekondigde voornemen onvermijdelijk zal leiden tot ingrijpende inkrim ping van de bestaande voorzie ningen onder meer tot uitdruk king komend in het verlies van arbeidsplaatsen; - overwegend dat deze bezui nigingen de lage overheden on evenredig zwaar treffen in ver houding tot de bezuinigingen binnen de welzijnssektor van het ministerie van WVC; - dat voorts deze aantasting van ge decentraliseerde middelen evenzeer in strijd is met de (strekking van de) decentrali satie gedachte; spreken als hun oordeel uit dat de voorgeno men beziunigingen op de rijks bijdrageregeling sociaal kultu reel werk voor de provincie Zeeland zodanig ingrijpend zijn dat deze als onaanvaard baar van de hand moeten wor den gewezen; doen daarbij een klemmend beroep op de minis ter van WVC en de 2e Kamerle den deze beleidsvoornemens alsnog terug te draaien; ver zoekt het kollege van Gedepu teerde Staten deze motie ter kennis te brengen van de 2e Ka mer der Staten Generaal en te vens een afschrift van de uit spraak te sturen aan het Kabinet, het 1PO Welzijn en de Vereniging van Zeeuwse ge meenten en gaan over tot de or de van de dag". Zo luidde de letterlijke tekst op de verklaring aan de minister. Niet alleen het opstellen van de verklaring, ook de brede opzet van deze regionale protestbijeenkomst, die aansluit op provinciale en lande lijke acties en de locatie - de Vier schaar - golden als uniek. Met het be schikbaarstellen van deze ruimte in het stadhuis, werd extra benadrukt, dat ook het gemeentebestuur zich grote zorgen maakt over het huidig onderwijsbeleid. Ontberingen - -Initiatiefnemer tot deze., bijeen komst Joop Goedhart, zichzelf aan duidend als 'een boze directeur van een'basisschool' dankte de gemeente voor het beschikbaarstellen van deze locatie. Het feit dat de sprekers staande aangehoord dienden te wor den en dat ook een kopje koffie ont beerd moest worden, zag Goedhart als een symbool voor de ontberingen waar het onderwijs wellicht in de na bije toekomst nog voor komt te staan, als de plannen van Deetman door gaan. Dat die plannen absoluut niet door mogen gaan, gaf een bezorgde wet houder van onderwijs J. Groen we derom te kennen. Hij schetste in het kort nogeens de gevolgen van de ge wraakte voorstellen van de minister van onderwijs: de vierjarigen maat regel, de kortingen op het (voortge zet) speciaal onderwijs en de zoge naamde vervangingsmaatregel. Groen constateerde, dat straks een hele groep kleuters in een achter standssituatie aan de basisschool zou moeten beginnen en dat er ten aan zien van de peuterspeelzalen, die ten gevolge van de vierjarigen maatregel zwaarder onder de druk komen te staan, geen sprake is van een samen hangend beleid. Immers ook het sociaal-cultureel werk, waaronder het peuterspeelzaalwerk ressorteert, wordt met een korting van 45% ge confronteerd. Afbraak Groen zag de voorgestelde maatre gelen resulteren in afbraak van het onderwijs. „We hebben nu net een ronde met afvloeiingen van perso neel achter de rug; nu blijkt het on derwijs inhoudelijk aan de beurt te zijn", aldus de wethouder. Hij memo reerde de uitspraken, die het bestuur van de Beatrixschool en de commis sie onderwijs in Zierikzee hierover inmiddels hebben gedaan en besloot op grond daarvan met de constate ring: „Deetman, wat je op dit mo ment doet, dat kan niet". „De maatregelen van Deetman hebben ook gevolgen voor het peu terspeelzaalwerk" liet peuterspeel zaalleidster Erica Vuijk weten. Zij schatte, dat ongeveer de helft van de vierjarigen, die nog niet naar de kleuterschool mogen, op dc peu terspeelzaal zullen blijven. Het gevolg: een totaal nieuwe situa tie in het werk; peuters van 21/? in ver drukking komend bij schoolrijpe Advertentie van 18 t/m 27 september Autobedrijf SI. Joostdijk 41. Oosterland. Telefoon 01114-1495 kleuters; een peuterspeelzaal, die wat materiaal betreft daar niet voor is toegerust; leidsters, die als het wa re de taken van de kleuterleidsters moeten overnemen; langere wacht lijsten en ouders (voornamelijk moe ders) die het kind langer thuis moe ten houden. Zij wees ook op de hogere kosten en op het kinderen ontnemen van de mo gelijkheid met leeftijdsgenoten bezig te zijn. Tot slot noemde Erica Vuijk ook de kortingen in het sociaal-cultureel werk en kwam tot de conclusie, dat men in Den Haag nogal kortzichtig bezig is. Hartekreet Een hartekreet ten behoeve van de eigen plek der kleuters binnen de nieuwe basisschool klonk eerder uit de mond van adjunct-directrice van Binnen de Veste, Maijke Speelman; dinsdagavond richtte zij zich weder om op het belang van de vierjarigen, dat zij door de voorgestelde maatre gelen wel heel erg in het gedrang ziet komen. Spreekster zag een belangrijk stuk emotionele ontwikkeling verloren gaan voor die ruim 65.000 kleuters in den lapde, die door de maatregel ge troffen worden; Zij onderschreef de problematiek binnen het peuter speelzaalwerk: „Peuters zijn ik-ge- richt; vierjarige kleuters gaan bre der om zich heen kijken en richten zich op 'wij'." Maijke Speelman zag ook het recht van gelijkheid van onderwijs aange tast door deze maatregel, die voorbij gaat aan het ontwikkelingsproces van het jonge kind. Eén en ander zal volgens haar resulteren in een wan kele basis voor de basisschool, het geen zijn effecten ook in het speciaal onderwijs zal krijgen. 'Beetje wrang' Op dat laatste richtte vervolgens directeur van de Beatrixschool Ju- riën de Jong zich. Hij noemde het een beetje wrang deze week het verzoek te hebben gekregen van de universi teit van Leiden mee te werken aan een onderzoek betreffende de verwij zing naar het speciaal onderwijs van uit het basisonderwijs. Deetman wist immers al hoe dat i toeging? Te rigoureus, naar zijn me ning. Overigens zei De Jong te kun nen onderschrijven, dat de groei in het speciaal onderwijs beperkt dient te worden. Dat moet, naar zijn me ning, echter niet op grond van finan ciële motieven, maar aan de hand van een heel goed beleid, hetgeen volgens De Jong op Schouwen-Duiveland reeds geruime tijd functioneert. Vroegtijdig immers, zo memoreer de hij, werd gebruik gemaakt van de vervolg pagina 3 Blussen vanaf de wagen. 'Duinbrand' nabij vuurtoren Haamstede NIEUW-HAAMSTEDE - „O, zijn we al begonnén? Dat wist ik niet", klonk het door de portofoon van de Wester- schouwse brandweercommandant J. Sluyters tijdens de brandweeroefening in Nieuw-Haamstede. Om zeven uur zouden de verschillende deelnemende korpsen uitruk ken voor een duinbrand dils; een niet al te fortuinlijke start. De commandant besloot de oefening een kwartier later te starten, waarna alles stukken beter verliep. pomp naar de wagen werd geloodst. Vanaf dat moment leek alles snel te gaan, zodat de oefening naar redelij ke tevredenheid kon worden beëin digd. Dit nummer bestaat uit 14 pagina': De gehele oefening speelde zich af rond de vuurtoren van Haamstede. Er was een duinbrand ontstaan, waarvoor de hulp van de brandweer korpsen uit Burgh-Haamstede, Re- nesse, Dreischor, Middenschouwen en die van Zeelandia werd ingeroepen. Het korps van Burgh-Haamstede moest enkele minuten voor het onge val uitrukken voor een echt ongeval op het kruispunt voor de Kraaye- steinweg, waardoor zij al snel een ze kere achterstand opliep. Pad Toen de korpsen echter alle in het duingebied waren aangekomen wer den ze een pad in gestuurd, van waar uit - zo bleek later - moeilijk geblust kon worden. De brand had zich in middels snel verspreid en er dreigde een dusdanige verspreiding, dat ver schillende huizen gevaar liepen. Van daar dat werd besloten om de vuui-- zee vanuit diverse hoeken aan te vallen. Een brand in een duingebied heeft de complicatie, dat het grondwater vaak van ver moet worden aange boord. Vandaar dat de vuurbestrij- ders de nodige tijd moesten steken in het uitrollen van de slangen door het zanderige duingebied; niet de meest ideale looproute. Het werd een zware klus. Om het overslaan van de brand te voorkomen, een pad scheidde de brand van de overige bebosde dui nen, werden de waterreservoirs van de brandweerwagens zelf aangespro ken. Net na half acht beschikte de eerste bluswagen over een flinke straal grondwater. De laatste wagen, die de woningen moest beschermen tegen de dreigende brand, had enkele minuten voor acht grondwater, dat via de KfORDT HET Mevrouw M. Speelman-Nooijen richtte zich in haar toespraak op het belang van vierjarige kinderendat door de voorgestelde maatregelen in het gedrang dreigt te komen. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Beter weer Het hogedrukcentrum trekt naar de Noordzee en zorgt voor een verde re weersverbetering. De zonnige peri- 'oden zullen gaan overheersen en langzaam stijgt de thermometer naar waarden rond de 17 graden. De wind is zwak tot matig uit oostelijke rich ting. Minimumtemperatuur komen de nacht 8 graden. WEERSVO ORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 22 Sept.: Zaterdag. Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: variabel 2 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht; west 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 07.20, onder 19.46 Maan op 20.16, onder 08.34 Volle Maan: 18 september (07.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De barometers stijgen sterk. Morgen, vrijdag, zullen zij een luchtdruk van ongeveer 1040 hecto- pascal aanwijzen. Nederland ligt dan precies in het centrum van een hoge- drukgebied dat zich vanaf de oceaan via Engeland naar het Europese con tinent uitstrekt. Dat betekent zonnig herfstweer, en weinig of geen wind. Komende nacht kan, als het helder is, de temperatuur weer flink dalen. Het wordt een graad of vier, met hier en daar vorst aan de grond. Vlak aan zee is het iets minder koud. Er zal ook plaatselijk mist zijn. Morgen overdag verdwijnt de mist vlug. en dc thermometers lopen op tot ongeveer 17 graden in de namid dag. Het vrij zonnig weer met af en toe mist lijkt enkele dagen aan te gaan houden. De temperatuur ligt dan bij ongeveer 19 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1