Doelstelling kabinet: Werkloosheid in vier jaar met 200.000 terugdringen Kabinet moet pas versnellen bij daling van werkloosheid TROONREDE 1986 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 16 september 1986 Nr. 21000 5 DEN HAAG - Van de troonrede, die koningin Beatrix vanmiddag, op Prinsjesdag 1986, heeft uitgesproken, la ten we hieronder de letterlijke tekst volgen. Leden van de Staten-Generaal, Dit jaar wordt in tal van landen de 450ste sterfdag van Eras mus herdacht. Als christen en humanist pleitte Erasmus voor verdraagzaamheid. Hij deed dat nadrukkelijk als Europeaan in een tijdsgewricht waarin heel veel in beweging was en waar in onze natie ontstond. Dit is niet alleen geschiedenis, er is ook een historisch perspectief in het werk van vandaag. De rege ring hecht grote waarde aan de voortgang van de Europese in terpretatie. De Europese akte zal een stimulans zijn voor snel lere besluitvorming, vooral gericht op de totstandkoming van de interne markt. Elk der afzonderlijke lidstaten is te klein van schaal om de technologische en industriële uitdaging aan te kunnen. Bij de aanpak van ernstige vraagstukken, zoals werkloosheid en leefmilieu, dient de Europese samenwerking evenzeer een grote rol te spelen. Terwille van een harmonische ontwikkeling van de Europese Gemeenschap wordt een verho ging van de eigen middelen per 1 januari 1988 overwogen. Dan zullen evenwel de uitgaven, in het bijzonder in de sector land bouw, beter moeten worden beheerst. De gehele westerse we reld kampt wat betreft een aantal belangrijke agrarische pro- dukten met structurele overschotten. Dat noopt internationaal tot afremmen van deze produktie, opdat een open markt gehandhaafd blijft en in de Derde Wereld de ont wikkeling van eigen landbouw niet geschaad wordt. In onze landen breekt het besef door dat de beteugeling van de pro duktie mede ten goede kan komen aan natuur en landschap. Het herstel van de wereldeconomie heeft voor vele ontwikkelingslanden niet tot verlichting van problemen geleid. Afrika ten zuiden van de Sa hara gaat gebukt onder hongersno den. Thl van ontwikkelingslanden kampen nog steeds met de gevolgen van hun hoge schuldenlast, met lage prijzen voor hun grondstoffen en met te weinig afzetmogelijkheden voor hun exportprodukten. Momenteel vindt in Uruguay een ministeriële bijeenkomst plaats om de regels voor het internationaal handelsverkeer te verbeteren en tegenwicht te bieden aan de druk om grenzen te sluiten voor de concurrentie van anderen. Dat is belangrijk, ook voor de ont wikkelingslanden waar nu nog zo veel mogelijkheden om welvaart te scheppen onbenut blijven. Evenzeer wil de regering haar bijdrage leveren aan de internationale monetaire poli tiek. Daarbij gaat het om een betere beleidscoördinatie tussen de leden van het internationale monetaire fonds, mede met het oog op de nog steeds bedreigende schuldenproble matiek. Wat de eigen financiële in spanning voor de ontwikkelingslan den betreft, stelt de regering voor de hulpverlening te handhaven op 1,5 procent van het netto nationaal inko men en te blijven streven naar het vergroten van de effectiviteit van de hulpverlening. Zo zal ons land zich op een breed front inzetten voor de ont wikkelingslanden. Onze koninkrijkspartners, de Ne derlandse Antillen en Aruba, zien zich geplaatst voor ernstige proble men van financieel-economische aard die ingrijpende gevolgen heb ben. Beide landen dragen allereerst zelf de verantwoordelijkheid voor het oplossen van deze problemen. Daarbij moeten alle drie de landen wel inhoud blijven geven aan een van de grondgedachten van het statuut van het koninkrijk, namelijk dat de landen elkaar helpen en bijstaan. Bij alle verdeeldheid over het vraagstuk van de kruisvluchtwa- pens heeft de doelstelling van het vredes- en veiligheidsbeleid, name lijk het voorkomen van oorlog, nooit ter discussie gestaan. De bondge nootschappelijke verbondenheid heeft er mede toe geleid dat de Sovje tunie is teruggekeerd naar de weg van wapenbeheersing en verminde ring van de spanning tussen Oost en West. Het gaat er nu om daar aan westerse kant op een verantwoorde wijze op in te gaan. De nieuwe topbijeenkomst, die nu in voorbereiding is, zal dienstbaar moeten worden gemaakt aan de over brugging van de aanzienlijke tegen stellingen over de wijze waarop veili ger en meer stabiele verhoudingen tot stand kunnen worden gebracht. De regering zal zich in bondgenoot schappelijk en in ander overleg blij ven uitspreken en inzetten voor spoe dige en tastbare resultaten in de vorm van bindende en verifieerbare akkoorden. Tégen die achtergrond en in dat perspectief wil de regering voor de defensie-uitgaven een be scheiden groei handhaven. Behoud van vrijheid moet ons dat waard zijn. Zo moeten wapenbeheersing en een toereikende defensie-inspanning on ze veiligheid en die van andere vol ken blijven waarborgen. Vrijheid en vrede, laten wij in dit jaar van de vre de, binnen de Verenigde Naties bij zonder verbonden zijn in bezinning daarop. De ernstige situatie in Zuid-Afrika vraagt om bijzondere aandacht. Ten einde de afschaffing van de apart heid door een proces van onderhande lingen naderbij te brengen, acht de regering voortgaande druk onont beerlijk. Zeer actueel is thans de noodzaak om op korte termijn in Eu ropees verband tot verdere effectieve maatregelen tegen Zuid-Afrika te ko men. Tb zelfder tijd zal worden voort gegaan met steunverlening aan parti culiere organisaties in dat land die langs vreedzame weg pogen te komen tot afschaffing van de apartheid. Problemen elders, hoe ernstig ook, kunnen ons de ogen niet dne^ sluiten voor grote vraagstukke 1 ir eigen land. Werkloosheid Het pas aangetreoen kabinet heeft zich ten doel gesteld de werkloosheid verder terug te dringen. De taakstel ling die Stichting van de Arbeid en kabinet hebben aanvaard is werk bie den aan de 250.000 mannen en vrou wen waarmee in de komende vier jaar het aanbod op de arbeidsmarkt groeit. Daarenboven zal de bestaande werkloosheid met 200.000 in vier jaar - dus met 50.000 per jaar - verminderd moeten worden. Hoewel er zich als re sultaat van de inspanningen uit het verleden reeds een daling van de werkloosheid aftekent, zal de pas versneld moeten worden om al in 1987 deze vermindering te bereiken. Kernpunt daarbij is om, nu de econo mie aantrekt, meer kansen te geven aan hen die reeds langere tijd werk loos zijn. Daarbij hoort ook de bereidheid om werklozen met nu nog onvoldoen de bekwaamheid in bedrijf of instel ling verder op te leiden en te oefenen. Het komt nu aan op kansen bieden en kansen benutten. Volgens het stichtingsakkoord zullen de deelna me van werkenden en werklozen aan scholingsprogramma's, jeugdwerk plannen en andere mogelijkheden onderwerp van arbeidsvoorwaarde noverleg zijn. Op het terrein van de arbeidsvoorziening willen overheid, werkgevers en werknemers voortaan meer gezamenlijk verantwoordelijk heid dragen. Tot dit doel zal een nieu we arbeidsvoorzieningenwet worden voorgesteld. Het initiatief van eni gen van uw leden tot vrijstelling van werkgeverspremie bij indienstne- men van langdurig werklozen wordt door de regering gesteund. Verder zal aan het jeugdwerkgarantieplan en aan de versterking van de scholing sinspanningen voor werkenden en werklozen nader inhoud worden ge geven. Waar het op aan komt is de vaste wil resultaten te boeken en in het licht daarvan een bereidheid bij alle betrokkenen, - overheid, organi saties en de bedrijven zelf - om meer te doen en nieuwe wegen in te slaan. Deze gerichte inspanningen zullen, in samenhang met economische groei en herverdeling van arbeid, g'a^n zor gen voor meer werk en minder werk loosheid. Met het oog op dit gezamenlijke doel mag opnieuw een beheerste ar beidsvoorwaardenontwikkeling'wor den verwacht. Deze is noodzakelijk en ook mogelijk omdat, door de da ling van de prijzen, bij voortgaande loonmatiging toch al koopkrachtver betering optreedt. Om dezelfde iéden wordt in het komende jaar voor het overgrote deel van de inkomens in de collectieve sector, ondanks de voorge stelde bevriezing, koopkrachtverbe tering verwacht. De bij lage prijzen toch aantrekkende binnenlandse bestedingen hebben ook op het mid den- en kleinbedrijf een gunstig ef fect. Het spiegelbeeld van de gunsti ger ontwikkeling voor burgers zoals zich die nu aftekent zien we bij de overheid. Daar vindt in 1987 een da ling van de aardgasbaten plaats van meer dan 12 miljard gulden. Dat is 8 procent van de inkomsten van het rijk. Zulk een terugloop in eén jaar heeft zich nog niet eerder voorge-' daan. Het opvangen van deze klap - het gaat hier bovendien in belang rijke mate om een blijvende vermin dering - heeft de regering voor bui tengewoon moelijke afwegingen geplaatst. Zeker, een beperkt deel van het probleem lost zichzelf op, om dat de wat hogere economische groei vanzelf leidt tot meer belastingin komsten. Maar toch zou het tekort van het rijk, ais er geen maatregelen worden getroffen, volgend jaar toene men tot meer dan 11 procent van het nationaal inkomen. Dat zou onveran derd zijn. Daarom wordt slechts een stijging van het tekort tot hoogstens 8 procent aanvaard en dat alleen voor één jaar. Om dit te bereiken is het no dig de uitgaven te beperken. Daar naast wordt een verhoging van indi recte belastingen voorgesteld: meer accijns in de sector energie, met door werking in de aardgasprijzen en een verhoging van de BTW. Deze onver mijdelijke lastenverzwaringen ma ken overigens het voordeel dat de burger toevalt, als gevolg van de prijsdaling van vooral energie en grondstoffen, alleen maar iets klei ner. Do prijzen dalen slechts minder. Vanwege de gunstige ontwikkeling van de koopkracht behoeft het vol gende jaar slechts in beperkte mate een uitkering ineens krachtens dc echte minima-regeling te worden ver leend. Teruglopen Beperking van overheidsuitgaven is nog steeds nodig. Beseft moet wor den dat de aardgasbaten nu ineens te ruglopen tot een niveau van meer dan 10 jaar geleden, maar dat het tegen deel het geval is voor tal van uitgaven van de overheid. Het rijk moet nu zeer veel rente betalen over schulden die in het verleden zijn aangegaan, liefst circa 50 miljoen gulden per dag. Daar komt bij dat de uitgaven in ver band met de werkloosheid nog steeds erg hoog zijn. Tenslotte zijn er uitga ven die nu zelfs nog toenemen. Zo 'blijft, ondanks de verbeterde econo mische situatie, het aantal personen dat een beroep op de bijstand doet groeien. Bij dit alles heeft het geen zin de lasten naar de toekomst te ver schuiven. Intussen blijft liet een zware opga ve de overheidsfinanciën op verant woorde wijze in evenwicht te bren gen, temeer: omdat de regering zich bij de vermindering van de uitgaven en verhoging van de inkomsten be wust grenzen opleg t, zodat in 1987 de burger in het algemeen, ten minste op koopkrachtbehoud en in de meeste geyallen op koopkrachtver betering'kan rékenen. Dit uitgangs punt versmalt echter wie het terrein waarop vermindering van uitgaven plaats kan vinden, en dit in een sir tuatie waarin zoveel begro tingsposten een vast gegeven zijn of zelfs hogere bedragen vergen. Hier door wordt de overheid tot forse be zuinigingen gedwongen, daar waar het wel kan. Het blijft dus passen en meten éji er is veel inzet en vindin grijkheid, nodig oin en de werkloos heid omlaag te brengen en de koop kracht te behouden en de tekorten van de overheid geleidelijk onder controle te krijgen. De moeilijke afwegingejiu tussen overheidsuitgaven en bezuinigingen maken de inspanningen op het ge bied van het tegengaan van misbruik en fraude-des te^belangrijker, De af-, gelopen jai:en is al veel in gang gezet' en de resultaten daarvan worden zichtbaar. In de komende maanden zal grondig 'h'é'èëgöari worden door welke maatregelen ter bestrijding van misbruik en fraude dé ove2*eenge- komen taakstelling van 2 miljard gulden in 1990 zal worden bereikt. Te gelijkertijd zal worden gewerkt aan de vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting. Hoe dit langs de hoofdlijnen van het rapport van de Commissie Oort gerealiseerd kan worden zal dé regering dit najaar aan xi voorleggen.. Naast het algemeen sociaal-econo misch beleid blijden bijzondere in spanningen nodig om achterstandpo sities van groepen burgers weg te werken, Op het terrein van de eman cipatie zal door de instelling van een ministeriële commissie het wegne men van ongerechtvaardigde ver schillen in behandeling tussen vrou wen en mannen meer systematisch aan.de orde komen. De bevordering van .economische zelfstandigheid Koningin Beatrix heeft vandaag de troonrede uitgesproken. vooral voor de jongere generatie zal daarbij een centrale plaats blijven in nemen. Solidariteit Waar wij zokeel spreken over soli dariteit met andere volkeren, dienen wij ook in eigen land achterstanden van minderheden weg te werken. Ook hier zal een accent moeten liggen op de jongere generatie. Deze zal zich in onze samenleving moeten kunnen ontplooien. Dat betekent scholing, maar pok de bereidheid hen in dienst te willen nemen. De cijfers - en wij kunnen nu eenmaal niet zonder - mo gen ons niet doen vergeten, dat het gaat om de mens en zijn welzijn. Daarop is het geheel van inspannin gen gericht. Wat daar bereikjt wordt is uiteindelijk dé toetssteen Van het beleid. Het duurzaam waarborgen en ver beteren van de kwaliteit van de sa menleving vereist inzet en zorgvul digheid. Dat geldt ook voor de inrichting en het behoud van de kwa liteit van ons land. Een globaal toe komstbeeld van de ruimtelijke in richting zal in de' vierde 'nota ruimtelijke ordening worden neerge legd. De ernst van een aantal milieu problemen noopt tot ingrijpende maatregelen. Voor natuur- en land schapsbehoud is belangrijk 'dat voortzetting van het huidige beleid Voorts zal - indien de Europese Com missie dit toestaat - een milieu- toeslag jn het kader van de wet in vesteringsrekening in aangepaste vorm worden voortgezet. De stads- en dorpsvernieuwing gaan door. In de volkshuisvesting zal er bij een dalend nieuwbouwpro- gramma vergrote aandacht zijn voor de instandhouding en verbetering van de woningvoorraad. Voldoende huisvesting, ook voor de lagere inko mensgroepen, blijft daarbij de inzet. Dé trendmatige huurverhoging is te ruggebracht tot 2 procent. Op 4 oktober zal een hoogtepunt worden bereijtt in de afronding van de Deltawerken. De Oosterscheldé- Stormvloedkerihg.zal dan officieel in gebruik worden gesteld. De veilig heid van Zeeland is menselijkerwijs gewaarborgd. Voor de Noordzee zal een kust wachtorganisatie worden ingesteld, waarin de meest betrokken departe menten zullen samenwerken. Om de knèlpunten op de rijkswegen ver sneld aan te kunnen pakken' wordt aan fret rijkswegenfonds 100 miljoen gulden per jaar toegevoegd. Deze be dragen worden gefinancierd uit de verhoging van de accijns op benzine. De verbetering van de verkeersveilig heid wordt planmatig voortgezet om zo te komen tot een vermindering van het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent in het jaar 2000. De snelle ontwikkeling op techno logisch gebied vergroot de noodzaak voor bedrijven en onderzoekinstel lingen om hun krachten te bundelen. Daarom vindt ook vanuit de overheid een intensivering plaats van het tech nologiebeleid. Dit gebeurt zowel door herschikking van middelen als door reorganisatie van de uitvoering van het beleid, waarbij het op te rich ten technologie-instituut een belang rijke impuls zal geven. Tijd nemen De regering wil de tijd nemén om zich te bezinnen op de situatie die door het ongeluk in TVjernobyl op het terrein van de kernenergie is ont staan. Het is van belang spoedig te komen tot een betere organisatie van de elektriciteitsproduktie, hiertoe is een voorstel van wet ingediend. De regering is zich bewust van de grote verandering die zich de komen de jaren zal voltrekken in de leef tijdsopbouw van de bevolking. Er |comèn meer bejaarden en vooral •meer hoogbejaarden. Die verande ringen-zullen extra inspanningen vergen, zowel op financieel terrein als ten aanzien van de solidariteit tussen burgers onderling. Mensen, die niet of niet gemakkelijk voor zichzelf kunnen zorgen hebben er recht op dat zij kunnen blijven terug vallen op redelijke voorzieningen. Dit feit, te zamen met het thans op nieuw ontzien van de uitkeringen .-aan oorlogs- en verzetsslachtoffers en het op peil houden van de uitga- ven ten behoeve van de kunst, dwong - gegeven de noodzakelijke bezuini gingen op het gebied van welzijn en cultuur - intussen wel tot het voor stel een relatief zware ingreep te doen in het sociaal-cultureel werk. Om tot zorgvuldige beheersing van de kosten in de gezondheidszorg te komen is een onafhankelijke com missi e ingesteld. Een onderwijs- en onderzoeksbestel van hoge kwaliteit kan in een moderne samenleving niet worden gemist. De noodzakelijke ombuigingen zijn daarom zo gekozen dat zij erop gericht zijn de doelma tigheid te vergroten teneinde de kwaliteit en de wezenlijke taken van het onderwijs onverlet te laten. Premier Lubbers: ZIERIKZEE - Kabinet, werkgevers en werknemers zul len volgend jaar al „de pas moeten versnellen" om de jaarlijkse daling van de werkloosheid met vijftigdui zend, zoals die voor de komende kabinetsperiode is ge pland, te kunnen realiseren." Premier Lubbers vestigde daarop de aandacht in een toelichting op de troonrede. Het kabinet hgeft zich ten doel ge stuld cje werkloosheid in vier jaar tijd mot tw/'ohoaderdduizend te ver minderen Volgens Lubbers is er geen reden om dat in een ander ritme te doen dan in gelijke aantallen van vijftigduizend per jaar Het Centraal Planbureau raamt de daling van de werkloosheid voor volgend jaar erh ter op veertigduizend. Lubbers zei dan ook dal het tempo van de daling van de werkloosheid samen mot werkgeveiN en werkne mors bewaakt moet worden ..We zul len daar onze handen aan vol heb ben" De cijfers over de algelopen rriaanden zien er vdlgens de premier niet ongunstig uit ..Als we in dit rit me doorgaan zitten we goed" Hij zei er echter bij dat er ..voortdurende tendensen .van afvlnkking" van de daling op de loer liggen en dat er daarom nieuwe impulsen nodig zijn. „Wc moeten blijven aandrukken te gen do plannen nieuwe banen te schcppeit en kijken of daaraan nog wat is toe te voegen". Lubbers deelt dc zorg van de bouw wereld niet dat de anderhalf miljard gulden a.an ombuigingen in die sector de werkgelegenheid zullen schade». De premier meent dat in deze be drijfstak sprake is van „nogal ster ke" compenserende factoren, zoals het aant lakken van dc vrije sivtor en de toegenomen investeringen in be drijfsgebouwen. Het probleem is juist di* vermindering van de werk loosheid in de bouw floor te zetten door het gebrek aan vaklui, aldus Lubbers. Lubbers legde er de nadruk op dat terugdringing van de werkloosheid de voornaamste doelstelling van hot kabinet voor de komende vier jaar zal zijn. „Als het kabinet daar niet in slaagt, is liet mislukt". De premier zei dc indruk te hebben dat de „fron ten" van werkgevers en werknemers, die bezig zijn hun posities voor het najaarsoverleg te bepalen, „naar el kaar toeschuiven". Het kabinet wil daarom op dit moment niet gedetail leerd aangeven hoe hel zou inoctcn gaan met dc arbeidsduurverkorting. Wel liet de premier weten dat het ka binet er de voorkeur aan geeft alge mene, voor iedereen geldende adv in een keer te realiseren, zodat er spra ke-kan zijn van maximale herbezet ting. Volgens Lubbers is dc verminde ring van hot aantal ambtenaren met twintigduizend, die het kabinet vol gens het regeerakkoord moet reolis- ien. een tamelijk zware als zij wordt afgezet tegen de tweehonderddui zend werknemers bij de rijksdienst waarom hot gaat De premier zei dc discussie over de vraag of de vermin dering over alle dienstonderdelen moet worden gespreid (kaasschaaf- methode) of door afstoting van 'aken moeten worden bereikt „sterk te re lativeren". Dc ministers moeten op hun departementen zoveel mogelijk zelf bepalen op welke manier zij te werk gaan. Kernramp Lubbers zei dat de gevolgen van dc kernramp in Tsjcrnobyl voor een eventuele uitbreiding van het aantal kerncentrales in ons land „in alle rust" moet worden bestudeerd. Tot besluitvorming zal het dan ook vol rond jaar niet komen. De ministers Nijpols (milieu) on Dc Korte (econo mische zaken) willen ruim dc tijd ne men om de verschillende scenario's uit te werken. Tegelijk gaat grote aandacht uit naar versterking van het beroepsge richte onderwijs en naar het funda menteel onderzoek. De vorming van seetorscholen in het middelbaar be roepsonderwijs en extra investerin gen in moderne apparatuur voor het onderwijs en onderzoek maken deel uit van die versterking. De kwaliteit in het hoger onderwijs kan bevorderd worden door versterking van de voor opleiding in het voortgezet onder wijs. Daarom zaj het examenpakket in het HAVO en het VWO worden ver breed en zal de vakkenkeuze worden verbeterd. De studie- en beroepskeu ze van meisjes krijgt daarbij een ex tra stimulans. In het hoger onderwijs zullen in enkele sectoren de opleidin gen geconcentreerd worden om het evenwicht met de maatschappelijke behoeften te bewaren. Zo kan boven dien het hoogwaardig onderzoek op peil blijven. Het is een voorrecht te leven in een land dat zich een rechtsstaat mag noemen. Het vertrouwen van de bur ger daarin moet behouden blijven. Daarom zal aan het voorkomen en be strijden van misdaad veel aandacht worden gegeven. De uitvoering van het plan „Samenleving en criminali teit" wordt dan ook voortgezet. Hulpverlening Hulpverlening aan slachtoffers van misdrijven dient daarnaast te won den bevorderd. Een goede en snelle rechtsgang is in een rechtsstaat on misbaar. Onverminderd zal er daar om naar worden gestreefd de rechter lijke macht in staat te stellen haar taak naar behoren te vervullen. Uit breiding van de capaciteit in het ge vangeniswezen moet het mogelijk maken dat rechterlijke bevelen snel ten uitvoer worden gelegd. Doeltref fende criminaliteitsbestrijding vergt nauwere samenwerking tussen de verschillende politiekorpsen. Daar naast zal de integratie van de poli- tie-opleidingen voortgaan. Om het tij van de toenemende cri minaliteit te keren wordt van een ie der een grote inspanning verwacht, ook van de samenleving zelf. Bij de gemeenten gaat het met name om de uitvoering van de programma's ter bestrijding van de criminaliteit. In het binnenlands bestuur blijft de regering zich richten op vergro ting van de beleidsvrijheid van lage re overheden. De regering hoopt op korte termijn bestuursakkoorden te kunnen afsluiten. Nadere voorstel len tot gemeentelijke herindeling zullen zo snel mogelijk gedaan wor den, opdat onzekere situaties voor betrokken lagere overheden niet lan ger dan strikt noodzakelijk duren. Het voorstel tot algehele herzie ning van de Kieswet zal u in de twee de helft van 1987 worden aangebo den. Teneinde stap voor stap vorm te ge ven aan een kleinere maar beter func tionerende rijksdienst wordt in 1987 voortgegaan met vermindering van het personeel met 2 procent in een aantal dienstonderdelen. Dit zal nu echter ook gaan gelden voor het bur gerpersoneel van defensie en het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Daarenboven zal een algemene effi- cieney-korting van 1 procent gelden. Daar waar de vermindering niet ge heel door natuurlijk verloop kan worden opgevangen, wordt herplaat sing bevorderd. Bij de beoordeling van de ontwik keling op langere termijn van de om vang van dc rijksdienst moet er op gewezen worden dat bij de verminde ringen over een breed front soms ook uitbreidingen onvermijdelijk zijn. Bovendien betekent de voortgezette inspanning met betrekking tot de verdeling van het werk, waarover met de bonden voor de komende ja ren nog afspraken gemaakt moeten worden, dat herbezetting en uitbrei ding het effect van dt afslanking ten dele zullen compenseren. Leden van de Staten-Generaal, Dc begroting die vandaag wordt in gediend en het overzicht van beleids voornemens dat u wordt aangebo den, maken duidelijk voor welke zware opgave regering en volksverte genwoordiging samen staan. Vele eigentijdse problemen vragen om een in gemeen overleg tc bepalen krachtdadige aanpak. Daarbij kan de politiek het zeker niet alleen. De politiek kan wel dc verdraagzaam heid, die Erasmus al zo vurig bepleit te, levend houden. Op u, volksvertegenwoordigers, rust een zware verantwoordelijkheid bij dc vele taken die u zijn toever trouwd. Van harte wens ik u toe, dat Gods zegen op uw werk rust. i A i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5