streeknieuws Voorstel tot overname en ingebruikgeving gymlokaal Geen Westerschouwse steun voor Stichting Streekomroep Wethouder J. Groen zette de eerste handtekening Appel Aanrijding Doorgereden na aanrijding Big 'S' start voor 12-15 jaar Vergadering reinigingsdienst Ten behoeve van Delta Sport ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 september 1986 Nr. 24000 3 De tendens, dat gemeenten kosten gaan dragen, die eerder voor reke ning van de rijksoverheid kwamen, doet steeds vaker van zich spreken. De zes Schouwen-Duivelandse raden stemden eerder - met gemengde ge voelens - in met de bijdrage voor de computertomograaf. Ook nu weer wordt over een rijksoverheid- aangelegenheid gesproken; namelijk de computer voor de politie. Wie nog een stukje verder teruggaat kan voorbeelden als het sociaal nood fonds en de discussie over het kwijt- scheldingsbeleid van de reinigings dienst aanvoeren. De cruciale vraag is of de gemeenten hiermee niet in de eigen vingers snijdenTelkenmale wordt door de rijksoverheid gewezen op het geringe inwoneraantal van de Zeeuwse eilanden en waarom een fikse investering voor deze provincie dus niet op zijn plaats is; of haalbaar. En waar houdt het op? Gaan de ge meenten straks voor de volle hon derd procent opdraaien voor zaken als het wegenonderhoud? Immers, er rijden relatief gezien toch maar wei nig mensen door de Schouwen- Duivelandse polders. De eilandelij- ke bestuurders staan voor een moei lijke keuze, want je zit er toch voor je inwoners en die zijn bij een star neen ook niet gebaat. Het is nu de derde dinsdag van september weer een feit is, duidelijk dat het met het beknib belen niet gedaan is. Aangezien het gros van de gemeenten de tijden van een goed gevulde portemonnee ge passeerd is, zal het steeds moeilijker worden om aan die dure verschui ving van verantwoordelijkheden mee te doen. Misschien werpt een ge zamenlijk protest richting Den Haag enige vruchten af. Als je maar één appel hebt en er zijn twee gegadig den, waarvan de ene zegt 'nou dan koop ik er zelf wel één', dan is de keuze niet al te moeilijk. De Schouwen-Duivelandse raden zou den zich eens kunnen bezinnen op een alternatief. Blijf aandringen op die appel, misschien levert het enke le partjes op. AvdW RENESSE - Op de parkeerplaats van supermarkt Bongerd te Renesse onttond maandagmiddag omstreeks 14.25 uur een aanrijding tussen twee personenauto's. Een auto, bestuurd door G. D. uit Duitsland reed achter uit en merkte daarbij de auto be stuurd door H. M. uit Helmond niet op. De auto van D. raakte beschadigd aan linkerportier en spatscherm; het voertuig van M. werd aan de voorzij de zwaar beschadigd. RENESSE - Op de parkeerplaats van Zeerust aan de Rampweg te Re- nesse werd maandagmiddag de per sonenauto van R E. uit Noordgouwe aangereden en beschadigd aan rech terportier en achter-dek-wielkas. De dader heeft zich niet gemeld, maar kan wellicht aan de hand van het - ge deeltelijk - opgenomen kenteken worden achterhaald. BURGH-HAAMSTEDE - Voor de Big 'S'ers van twaalf tot vijftien jaar start het seizoen donder dag 18 september weer. De Zierikzeese band Dust luistert deze heropening op met een concert in de jeugdsoos te Burgh-Haam- stede. Deze band bestaat uit vier jongens met een gemiddelde leeftijd van vijf tien jaar. Velen kennen de formatie al van het Anywave festival in Zierik- zee. Het repertoire bestaat uit zelfge schreven nummers, die toegedicht mogen worden aan de rock and roll. Disco Iedere donderdagavond tussen 19.00-21.00 uur is het voortaan weer disco in Big 'S'. Maar er is meer. De organisatie denkt aan ondermeer films, play-back-shows en bands. DEN HAAG - De mensenrechtenor ganisatie Amnesty International heeft gevraagd om een onafhankelijk onderzoek naar berichten over het martelen van - meest Palestijnse - ge vangenen in de door Israël bezette Arabische gebieden. KERKWERVE - Dc Raad van Be stuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duivcland vergadert dinsdag 30 september om 16.00 uur in het gebouw van de dienst te Kerk- werve. Dc vergadering is openbaar toegankelijk voor belangstellenden. Op de agenda staan ondermeer de vaststelling van dc begroting voor 1987 en de verordening reinigingshef fingen 1987. Ook spreken de bestuur ders over het bepalen van het maxi mum krediet in rekening-courant voor datzelfde jaar. Niet representatief BURGH HAAMSTEDE - De meerderheid van de Wes terschouwse gemeenteraad kan de noodzaak van een ei- landelijke streekomroep niet onderschrijven. Niet alleen hadden de raadsleden - op die van de PvdA na - twijfels over de representativiteit van het bestuur van de Stich ting Streekomroep Schouwen-Duiveland, de liberaal dr. H. J. van Zuijlen achtte de omroep 'onnodig' en ook voor de RU 'hoeft het niet'. De stichting 'loopt' momenteel alle zes de gemeenten af met een verzoek om een representativiteitsverklaring af te geven, zodat een vergunning kan worden aangevraagd aan de minister van wvc. Hierop wordt met gemeng de gevoelens gereageerd. Hierbij speelt een aantal zaken. Ten eerste vanzelfsprekend de representativi teit; oftewel is het bestuur door de verschillende groeperingen in de maatschappij vertegenwoordigd? Pluimage ,,Nee" vindt het Westerschouwse college, want hoewel het bestuur wel mensen van verschillende pluimage kent, is het ten zeerste de vraag of die personen ook door hun achterban worden gedragen. „Laten we nu niet roomser dan de paus gaan doen. Kijk eens naar onze commissie welzijn, wordt daar iedereen door de achter ban gedragen?", vroeg PvdA-woord- voerder G. J. W. van der Salm zich hardop af.. Hij was (en is) met zijn fractie de mening toegedaan, dat de verklaring moet worden afgegeven. ,,We kunnen hier alleen spreken over een initia tief. Daarmee is niet gezegd, dat de omroep er ook komt. Over financiële consequenties spreken we nu niet. De consequenties zijn voor latere da tum". De fraetie-voorzitter stemde dan ook voor liet afgeven van de ver klaring. Tevergeefs, want de andere partijen dachten er het tegenovergestelde van. Christen-democraat J. W. Geleijnse wilde de financiële consequenties al wel in ogenschouw nemen. „Ik had graag gezien, dat de groep het geld voor de start - zo'n 60.000 gulden - al bij elkaar had", aldus de CDAer, die hieruit afleidde, dat het met de hech te achterban nog niet echt goed is ge steld. Van Zuijlen achtte een omroep per eiland volstrekt onnodig. „De ver klaring doet voor de VVD niet ter za ke. En het geld? De stichting denkt eerst 60.000 gulden nodig te hebben en dan beginnen de kosten pas". En met de beslissing in deze raadsverga dering is de gemeente Westerschou- wen wellicht het duidelijkst geweest. Niet aanhouden, maar een resoluut nee; met uitzondering van de PvdA- fractie dan wel te verstaan. Korte vergadering Tijdens de voor Westerschouwse be grippen korte vergadering stemde de raad nog in met ondermeer het afwij zen van het verzoek van de Nationale Stichting voor Pools-Nederlandse Medische Contacten. Dit omdat de ge meente voorzichtigheid en terughou dendheid betracht bij het financieel steunen van landelijke verenigingen. De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland kan rekenen op zes cent per inwoner om de bekende arbeids tijdverkorting in te voeren; op zo'n manier dat hetzelfde aantal uren kan worden gewerkt. Alleen Westerschou- wen had zich nog niet positief uitge laten hierover. Volgens gemeentese- Nationale Onderwijspetitie ZIERIKZEE - Met de ondertekening van een protest- kaart door wethouder van onderwijs te Zierikzee de heer J. Groen werd maandagmiddag in de Beatrixschool voor (voortgezet) speciaal onderwijs een symbolische start ge maakt met de Nationale Onderwijspetitie in deze regio. bemiwtea:lvtc! i OmdBh'sStmt mtet itmrs'-fi. Wethouder J. Groen tekent. De Nationale Onderwijspetitie be treft een landelijk, zeer breed opge zet protest tegen de bezuinigings plannen van minister Deetman van onderwijs. De protestkaarten wor den deze week via de scholen uitge reikt aan alle ouders van schoolgaan de kinderen, met het doel zoveel mogelijk kaarten weer ondertekend terug te krijgen. Wie meer informatie over het hoe en het wat van deze protestactie wil weten, doet er goed aan contact op te nemen met de school van zijn of haar kind. In de Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee wordt heden (dinsdag)- avond, aanvang 20.00 uur, een de monstratieve onderwijsbijeenkomst gehouden voor onderwijzend perso neel, ouders en alle anderen, die zich voor het onderwijs interesseren. Tij dens die bijeenkomst zal uitgebreid worden ingegaan op de gevolgen, die de voorgestelde bezuinigingen voor het onderwijs zouden hebben. De acties tégende bezuinigings plannen van minister Deetman zul len hun hoogtepunt vinden op don derdag 2 oktober wanneer de ondertekende protestkaarten worden aangeboden aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer. De gezamenlijke handtekeningen actie van zeven organisaties in het openbaar en bijzonder onderwijs ging landelijk vorige week reeds van start met de verspreiding van vier miljoen protestkaarten. De bedoe ling is dat zij uiterlijk 26 september ondertekend aan de organisaties zijn teruggestuurd. De kaarten zijn geadresseerd aan minister Deetman. Onder het motto „1 miljard bezuinigen: nee" wordt hem te verstaan gegeven dat de voor gestelde bezuinigingen op de onder wijsbegroting „echt niet meer kun nen". „De grens van het mogelijke is bereikt. Deze bezuinigingen bedrei gen reëel de kwaliteit van het onder wijs. Bovendien zullen voorzienin gen worden beëindigd. U plaatst ouders, schoolbesturen en onderwij zend personeel voor onaanvaardbare gevolgen". De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) meldt dat het verzet tegen Deetmans bezuinigingen groot is en de oudercomité's als pad destoelen uit de grond schieten. In de ABOP-uitgave „Het Schoolblad" wordt een opsomming van acties in verschillende steden gegeven. Omdat de Nationale Onderwijspetitie een sterk decentrale actie is, is het onmo gelijk alle plaatsen en scholen op te noemen waar iets gebeurt, aldus de vakbond. De PvdA pleitte bij monde van G. J. W. van der Salm voor het afgeven van een representativiteitsverkla ring voor de streekomroep. cretaris J. W. de Jonge was dat voor b en w reden om toch nog overstag te gaan. De PZEM mag van de gemeente een stuk grond kopen aan de Dorpsweg te Serooskerke en ook werden enkele garantieleningen verleend. Het be roepschrift van de firma Rijstenbil te Renesse - een zaak die al enige tijd loopt - blijft voorlopig nog ter spra ke, omdat het college van de raad de instemming heeft gekregen om in overweging te nemen of er mogelijk heden kunnen worden geopend voor het alsnog verlenen van de gewenste bouwvergunning. Voornamelijk Hendrikse maakte zich over de gang van zaken nogal druk en maakte ken baar dat in zijn optiek de „rechtson gelijkheid" in het geding is. ZIERIKZEE Kledingbeurs In de openbare basisschool 't Kof schip te Zierikzee wordt vrijdag 26 en zaterdag 27 september weer een na- jaarsbeurs voor kinderkleding ge houden. Het inleveren van de kleding kan vrijdags tussen 19.30-21.30 uur. De verkoop vindt plaats op zaterdag tussen 10.00-11.30 uur. De afrekening en het afhalen van de niet verkochte kleding is eveneens zaterdags tussen 14.00-15.00 uur. Naast winterkleding worden ook zwem- en nachtkleding, gym-ballet en voetbalschoenen (even tueel rollerskates) verkocht; alles in de maten 86 tot en met 176. Er worden 'geen'gewone schoenen of ondergoed ingenomen. Belangstellenden mogen maximaal 25 kledingstukken inleve ren, waarvan vijf dikke truien of vesten en T-shirts met lange mouw. Vragen? Bel 01110-2969/5244. WESTERSCHOUWEN Loop der bevolking Geboren: Jacqueline Christine Fon- teijne; Willeke Margaretha van Doorn; Martijn Boot, allen in Burgh- Haamstede. Overleden: Jan Bil (Burgh-Haam- stede); Mattheus Wessels (Burgh- Haamstede); Maarten Bode (Renes se); Maria Smallegange-Moermond (Burgh-Haamstede); Leendert Fondse (Burgh-Haamstede). BURGH-HAAMSTEDE The Noise De Schouwen-Duivelandse band The Noise heeft een optreden ver zorgd in jeugdsoos Brogum. waar voor zo'n 115 popmuziek minnende ei landbewoners uit hun huizen kwamen. De meeste nummers van het goede concert waren geschreven door gitarist Gerrit Rentier. De num mers vertonen echter sterke gelijke nis met elkaar. Daardoor is de mu ziek weinig verrassend. Een en ander deed echter niet af aan de sfeer van het concert. BURGH-HAAMSTEDE/RENESSE Vrouwenbond Dc Nederlandse Christen- Vrouwenbond, afdeling Burgh- ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Zierikzee wordt voorgesteld akkoord te gaan met het plan het gymnas tieklokaal aan de Mulockstraat in gebruik te laten ne men door gymnastiekvereniging Delta Sport. De voor stellen in het kader van deze plannen komen aan de orde in de gemeenteraadsvergadering op maandagavond 22 september in de raadzaal van het stadhuis, aanvang 19.30 uur. Daarvoor dient toestemming tc worden verleend door het Rijk voor gebruikmaking van artikel 102 van de Wet op het voortgezet onderwijs. Met toepassing van dit artikel wordt het mogelijk, dat het gebouw wordt bestemd voor ander onderwijs dan wel wordt gebruikt voor andere cul turele of maatschappelijke doelein den. Tbn aanzien van de met Delta Sport te sluiten overeenkomst, wordt als voorwaarde gesteld, dat de vereni ging zich verplicht alle kosten van klein en groot onderhoud, inclusief vernieuwing cn verwarming, vloer, dak en dergelijke voor haar rekening te nemen. Dc gemeente draagt zorg voor ver zekering van het gebouw met inven taris, maar de daaraan verbonden jaarlijkse kosten dienen door de ver eniging aan do gemeente tc worden vergoed. Volkstuintjes Voorgesteld wordt ook, dat Delta Sport zorg draagt voor verhuur en dergelijke van de aan te leggen volkstuintjes, waarbij dc eventuele baten ten gunste van de vereniging zullen komen. Verder geldt als voorwaarde, dat de materialen, behorend bij de eerste in richting van het gymnastieklokaal, de gemeente in eigendom blijven toe behoren, zij het dat zowel de kosten van onderhoud als van vervanging van de materialen voor rekening ko men van de vereniging. Ter realisering van één en ander Haamstede/Renesse, houdt dinsdag 23 september een bijeenkomst in de zaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede. De vergadering, die om 19.45 uur begint, wordt bijgewoond door ds. J. de Vries. Het onderwerp is Paulus en Thecla. HAAMSTEDE Gestrand Maandagmiddag omstreeks 17.00 uur is de reddingsboot De Beatrix in Haamstede uitgevaren, omdat een Belgisch jacht met twee opvarenden was gestrand op de Zeehondenplaat nabij boei OS 14. Het zes meter lange jacht moest worden losgetrokken om vervolgens naar de Roompotsluis te worden vervoerd. Daar wacht het een reparatie. De Belgen uit Ekeren wa ren bezig met een tocht vanaf Tholen. Mode Riflex Mode in Renesse heeft voor vrijdag 26 september een modeshow op het programma staan. De shows worden om respectievelijk 14.00 en 19.30 uur gehouden. Collecte De collecte van het Koningin Wil- helminafonds ten bate van de kan kerbestrijding heeft in Renesse f 2827,80 opgebracht. Gevers en col lectanten worden hartelijk bedankt. BRUINISSE Sluitingsconcert en lampionoptocht Als een van de laatste evenementen van de muziekkorpsen staat traditio neel het sluitingsconcert in de mu ziektent op het programma. Daaraan gekoppeld is ook nu weer de voor de kleinste jeugd zo leuke lampionop tocht dwars door het dorp. Het gebeu ren staat gepland op zaterdag 20 sep tember 's avonds om half acht op het Kerkplein. Dan start het concert van de korpsen Nu met Hope en Oefening en Uitspanning. Om ongeveer half negen start de lampionoptocht, ach ter de muziek aan, door de donkere straten en dreven van de vis sersplaats, terwijl de lampionnen als evenzovele oplichtende sterretjes door het nachtelijk duister dwalen. De lampionnen zijn vanaf acht uur bij de muziektent te koop voor een gulden. Cursus kleding maken De HVP Stichting voor Huishoude lijke en Consumentenvoorlichting start bij voldoende deelname een cur sus in zes lessen om zelf kleding te maken. De eerste les begint op dins dag 23 september in het Dorpshuis. Voor nadere inlichtingen: telefoon 01113-1546. Braderie voor Unicef Rondom haar kerkgebouw onder de Noorddijk organiseert de Gerefor meerde Gemeente op zaterdag 20 sep tember een braderie waarvan de op brengst is bestemd voor Unicef. De braderie-rommelmarkt is van 's mid dags twee tot zes uur. De Unicef is een fonds (als onderdeel van de VN) dat indertijd is opgericht ten behoeve van het geestelijk en lichamelijk wel zijn van kinderen overal ter wereld, maar speciaal in de ontwikke lingslanden. Op de braderie o.a. een boekenstand van de zendingscom missie, Unicef zelf is vertegenwoor digd en natuurlijk de kinderen met hun koopwaar. Voor de inwendige mens is er koffie, soep, oliebollen en warme worst. DEN HAAG - De hoofddoelstelling van het kabinet, vermindering van de werkloosheid met 200.000 tot 1990, komt niet uit de verf. Er is geen spra ke van een gelijkwaardig aandeel in de stijging van de koopkracht. Ge brek aan creativiteit ter vernieuwing en versterking van de economie. wordt de raad voorgesteld een kre diet van in totaal f 59.784,— beschik baar te stellen, waarvoor dekking kan plaatsvinden ten laste van de - verhoogde - post onvoorziene uitga ven in de gemeentebegroting 1986. Op de lijst van ingekomen stukken prijkt een protest van enkele bewo ners in de Lange Sint Janstraat be treffende de hoogte van de negen in aanbouw zijnde woningen aan de Lange Sint Janstraat. Voorgesteld wordt dit protest ter afdoening in handen van b en w te stellen. Van een zestal bewoners van Schou^ wenbank en Roggenplaat kwam het verzoek tot opschorting van de her best ratingswerkzaamheden. Ook ten aanzien hiervan wordt voorgesteld het verzoek in handen van b en w te stellen. Delta Elektronika De raadsagenda vermeldt verder een voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het pand Vissersdijk 32 ten behoeve van uit breiding door Delta Elektronika BV. Verder zal de raad komen tot vaststel ling van een aantal begrotingswijzi gingen ten aanzien van eerder geno men raadsbesluiten. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar 1 152.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BT W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3