Stringenter beleid tegen rommelmarkten aangekondigd Minister Smit-Kroes beslist over beheer Stormvloedkering Behoort Luctor et Emergo voortaan tot het verleden? WATERSTANDEN - Wie maakt er een keet van? Tip CIA over export chemicaliën 2 Economische Controle Dienst ZIERIKZEE - Er wordt sinds enige maanden landelijk een stringenter beleid gevoerd ten aanzien van rommel markten die op zondag worden gehouden en waarop be roepshandelaren in strijd met de winkelsluitingswet hun spullen aan de man proberen te brengen. Dit beleid richt zich in de eerste plaats op de organisatoren van de ze evenementen omdat zij1 economisch het meest belang bij deze markten hebben. Dit heeft de plaatsvervan- gend-directeur mr. F. G. A. Lely van de Economische Controle Dienst (ECD) meegedeeld. In het kader van dit beleid, dat in samenspraak met het openbaar mi nisterie tot stand is gekomen, is de Economische Controle Dienst in actie gekomen tijdens een in het Weena- gebouw in Rotterdam gehouden markt. Daar bleek dertig tot veertig procent beroepshandelaar. De organi sator kreeg een proces-verbaal, even als drie beroepshandelaren. Dat maar drie handelaren een proces-verbaal hebben gekregen is om juridisch-taktische redenen. Bo vendien gaat het niet zozeer om de kleine handelaar". Het is effectiever deze evenementen bij de bron te be strijden en dus de organisatoren aan te pakken, aldus mr. Lely. Zolder De markten, die zogenaamd parti culieren op zondag de gelegenheid biedt ,,op zolder gevonden spullen" te verkopen, zijn de Economische Con- ZIERIKZEE - Onder het motto: ,,Wie maakt er een keet van?" gaat de Bouw en Houtbond FNV de ko mende tijd actie voeren om aannemers in grond-, weg en waterbouw te herinne ren aan de wettelijk vast gelegde plicht om schaft-, kleed-, was- en toiletgetfe- genheid voor de werkne mers te regelen. De actie maakt deel uit van een gro tere campagne ter verbete ring van de arbeidsomstan digheden in de bouwnij verheid en de houtverwer kende industrie. Hoewel het recht op schaftketën al in 1938 wettelijk is vastgelegd, zijn er volgens de bouwbond' nb^Véel aanne mers die het met dezë' bë'pikling niet zo nauw nemen. Zonodig zal de bond de arbeidsinspectie inschakelen om deze voorzieningen af te dwingen» Binnen de Stichting Arbouw, een samenwerkingsverband van werkge vers en werknemers, zal de bond zich sterk maken voor invoering van een zogenoemd Arbo-keurmerk voor bouwmachines en -materialen. ,,Er is nog steeds geen effectief antwoord gevonden op' het feit dat de meerder heid van de werknemers in bouw en hout door de werkdruk, het werken in slecht weer, lawaai, trillingen, te zware materialen, het werken met giftige stoffen, houtstof en een slech te werkhouding vroegtijdig in de WAO belanden", zo motiveert de bond zijn pleidooi voor het keurmerk. Benadrukken De verantwoordelijkheid van op drachtgevers voor de arbeidsomstan digheden wil de bond de komende maanden benadrukken door de ge meenten, het ministerie van verkeer en waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen te benaderen. In een ge sprek met werkgevers, overheid en importeurs wil de bond de arbeids omstandigheden van kraanbestuur ders en een mogelijke subsidierege ling voor verbetering van de kwali teit van kraancabines aan de orde stellen. - •WASHINGTON. - President Ronald i. Reagan heeft opdracht gegeven tot een verplicht onderzoek op drugsge bruik van alle rijksambtenaren op vertrouwelijke posten. Hij zei dat drugs in een rijksbetrekking niet zouden worden geduld. ARNHEM - De Amerikaanse in lichtingendienst CIA heeft de Neder landse regering in 1984 gewaar schuwd dat de in Arnhem gevestigde onderneming Melchemie Holland B.V. op het punt stond om verboden chemicaliën naar Irak te exporteren. Volgens informaties van de CIA zou het spul worden uitgevoerd als bestrijdingsmiddel. In werkelijk heid zouden de chemicaliën in enkele fabriekjes in Irak gebruikt worden voor de produktie van zenuwgassen voor de oorlog tegen Iran. Dat bleek voor de economische po litierechter in Arnhem. Melchemie werd veroordeeld tot een boete van 100.000 gulden en een voorwaardelij- ke stillegging van het bedrijf voor de duur van een jaar wegens overtreding van het uitvoerbesluit strategische goederen. Politierechter mr. H. Colle- wijn acht bewezen dat Melchemie in de periode november 1984/januari 1985 in totaal 20.000 kilo fosforoxyc- hloride aan Irak heeft geleverd. Deze stof mag alleen met vergun ning van de regering worden uitge voerd, omdat het spul gebruikt kan worden voor de produktie van ze nuwgassen. Melchemie verweerde zich onder meer met de mededeling dat Irak de verzekering had gegeven, dat de chemicaliën alleen voor vreed zame doeleinden (als bestrij dingsmiddel in de landbouw) zouden •worden toegepast. Met die garantie had het bedrijf volgens mr. Collewijn echter geen genoegen mogen nemen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 september 04.25 143 10.45 - 95 16.35 123 23.00 -129 18 september 05.10 144 11.25 - 90 17.15 129 23.45 -128 17 september 02.10 171 08.30 -102 14.35 148 20.45 -144 18 september 02.50 181 09.05 -101 15.10 158 21.20 -147 17 september 04.55 164 11.05 -110 17.05 145 23.45 -144 18 september 05.35 166 11.40 -106 17.45 151 - 17 september 04.30 157 10.55 -106 16.45 138 23.10 -140 18 september 05.15 158 11.30 -102 17.20 144 23.50 -139 trole Dienst en het openbaar ministe rie al een tijd een doorn in het oog. Het komt steeds vaker voor dat de or ganisatoren beroepshandelaren te gen betaling op de markten toelaten. Dat mogen zij niet omdat de win kelsluitingswet handelen op zondag verbiedt. Het optreden hiertegen had tot nu toe weinig resultaat. De vorige staatssecretaris Van Zeil (midden- en kleinbedrijf) heeft vlak voor zijn af treden in mei van dit jaar via een cir culaire gemeenten opgeroepen geen medewerking te verlenen aan deze markten., Het onlangs ingezette beleid komt erop neer dat het openbaar ministe rie alert is op aankondigingen van dit soort markten. Geeft de aankon diging (folders en dergelijke daar aanleiding toe, dan waarschuwt de officier van justitie de betrokken or ganisator van te voren dat hij be roepshandelaren geen gelegenheid mag geven op de markt te gaan staan. Dat gebeurt op grond van arti kel 28 van de wet economische delic ten. Overtreding van dit artikel le vert een misdrijf op, waarvoor maximaal twee jaar gevangenisstraf staat of maximale boete van 25.000 gulden. Sinds het nieuwe beleid ingezet is, is het volgens mr. Lely al tenminste twee keer voorgekomen dat organisa toren na een waarschuwing van de of ficier van justitie alsnog van hun aangekondigde markt afzagen. Ook in het geval van de markt in Rotterdam heeft de organisator voor af, vorige week donderdag, een waar schuwing ontvangen van het open baar ministerie, aldus de Rotterdam se officier van justitie mr. R. A. F. Gerding. Hij zei zondag desgevraagd strafvervolging te overwegen tegen de organisator en de drie „op de bon geslingerde" beroepshandelaren. KSS -• Minister Stnit-Kroes wil geen gedeelde verantwoordelijkheid bij beheer Stormvloedkering. Hoofd Directie Zeeland Rijkswaterstaat ZIERIKZEE - Minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft het parlement in een brief meegedeeld, dat de beslissing over het al dan niet sluiten van de Storm vloedkering in de Oosterschelde komt te liggen bij het hoofd van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat. Deze dienst heeft ook het beheer over de Stormvloedkering. De minister voelt niet voor een gedeelde verantwoorde lijkheid bij het sluiten van de Stormvloedkering. Gezien de snelle beslissingen die op zo'n moment moeten wor den genomen om de veiligheid tegen overstromingen te waarborgen is zo'n gedeelde verantwoordelijkheid niet werkbaar, aldus de minister. de Stuurgroep Oosterschelde het ge schikte forum is om de evaluatie te begeleiden en te toetsen aan het Be leidsplan Oosterschelde. In deze stuurgroep zijn het rijk, de provincie Zeeland en Noord-Brabant, de water schappen en talrijke gemeenten uit de regio vertegenwoordigd, die alle belanghebbenden zijn bij het beheer van de Oosterschelde. De kering, zal worden gesloten als wordt verwacht, dat een bepaald peil zal worden bereikt, enkele uren na dat de kering is gesloten. Dat peil is jVastgesteld op, NAP 3,25 meter. De ministerj introduceert voor dit peil het begrip maatgevende peil verwach ting. Wil men bij een gesloten Storm vloedkering een laag waterpeil op de Oosterschelde hebben dan zal men eerder moeten sluiten dan wanneer men een hoger peil op deze zeearm wil bereiken. De kering wordt op een zodanig tijdstip gesloten, dat het wa terpeil op de Oosterschelde NAP 1 meter bedraagt. Bij eventueel langdurige stormen van meer dan één hoogwater zal de stormvloedkering tussentijds wor den geopend en weer gesloten, zodat een peil van 2 meter wordt bereikt. Deze strategie is gekozen om gecon centreerde golfaanvallen op zeewe ringen en plaatranden in de Ooster schelde te vermijden. Tijdens het eerste stormseizoen zal de kering om bouwtechnische rede nen al gesloten worden als er een peil van NAP 2,75 meter bij de kering wordt verwacht. Dat is nodig omdat de steenbestorting tegen de dorpel- balken en de sluiting van de Philips- dam nog moeten worden voltooid. Evaluatie Om een behoorlijke evaluatie van het sluiten van de Stormvloedkering mogelijk te maken, zal in het begin van de evaluatieperiode de kering al worden gesloten als een peil van NAP 3 meter wordt verwacht. De kans op een peil van 3,25 meter is namelijk klein en men zou dan niet voldoende ervaring opdoen om een evaluatie van de sluitingsstrategie mogelijk te maken. De minister heeft haar beslis sing gebaseerd op een advies van de Raad van de Waterstaat. De minister meent dat de bestaan- APELDOORN - De Apeldoornse politie heeft enige tientallen zoge noemde Rambo-setjes in beslag geno men bij een importeur en twee speel goedzaken in de binnenstad. De setjes bevatten onder meer plastic machinegeweren met de letters UZI, die nauwelijks van echt zijn te onder scheiden. DEN HAAG - De VVD reageert op een enkel punt na bijzonder lovend op de kabinetsvoornemens voor vol gend jaar. De vermindering van de aardgasbaten in '87 met 12,6 miljard •-rjjvordt .op een verantwoorde wijze op gevangen. De voorgestelde maatrege len verstoren de stabiele ontwikke ling van de economie niet en voorkomen het al te drastisch oplo pen van het financieringstekort, al dus de VVD-fractie. UTRECHT - De Nederlandse vak beweging vreest dat het terugdringen van de werkloosheid tot 500.000 men sen in 1990 als gevolg van het kabi netsbeleid mislukt. Niet alleen de be zuinigingen op onderwijs, gezond heidszorg, bejaardenzorg en welzijns werk brengen de werkloosheids bestrijding in gevaar, maar zeker ook het feit dat de overheid als werkgever in 1987 geen enkel initiatief neemt tot verdere herverdeling van arbeid. ZIERIKZEE - Luctor et Emergu. Ik worstel en kom bo ven. De Zeeuwen kunnen hun wapenspreuk afschaffen: de Oosterscheldedam is gebruiksgereed, zodat rampen als in 1953 voorgoed tot het verleden behoren. Zeeland is nu veilig? „Ja", zegt de directeur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. J. van Dixhoorn, met klem. Er is volgens hem geen twijfel over mogelijk. Even stellig is de directeur-generaal over de werkloos heidsexplosie die Zeeland en Rijkswaterstaat volgens politici uit de Tweede Kamer en uit Zeeland bedreigt door de voltooiing van de dam. Die explosie komt er niet. Springtij: 20 september Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 „De problematiek lijkt mee te val len." Rijkswaterstaat heeft volgens hem zelfs geen nieuwe natte werken nodig om de werkgelegenheid te be houden: „Stel dat de Markerwaard wordt ingepolderd. Dat zou Rijkswa terstaat niet meer opleveren dan een kleine projectdicnst", zegt hij. Van Dixhoorn: „Rijkswaterstaat heeft altijd een vrij stabiel pakket werk, waarin soms pieken zitten. Het Deltaplan was voor Rijkswaterstaat iets extra's. De sterkte die daarvoor nodig was hebben we grotendeels ge mobiliseerd in onze eigen organisa tie". Hij vervolgt: „Die mensen passen we nu weer in. Een deel gaat bij voor beeld naar beheer en onderhoud. Er is niet voor iedereen altijd plaats in de herberg, maar je moet er rekening mee houden dat mensen met pen sioen gaan of vertrekken omdat ze bij voorbeeld zeggen: ik ben bouwer en ik wil blijven bouwen. Die gaan naar het bedrijfsleven". Dat de nakomelingen van Hansje Brinkers, de polderjongen die het land met een van zijn vingers voor een dijkdoorbraak behoedde, aan het werk kunnen blijven, is volgens Van Dixhoorn ook een gevolg van een na derende nieuwe piek. „Het wegver keer vraagt weer aandacht". De directeur-generaal verheelt ove rigens niet dat het totale aantal ar beidsplaatsen bij Rijkswaterstaat wel afneemt, echter niet door de ge reedkoming van de dam, maar als ge volg van de bezuinigingen bij het rijk: in 1981 werkten er nog circa 12.000 mensen bij de waterstaat, in 1990 moeten dat ongeveer 10.000 zijn. Door de voltooiing van de pijlerdam zullen in Zeeland evenmin als bij Rijkswaterstaat veel arbeidsplaatsen verdwijnen, zo meent Van Dixhoorn. Hij sluit echter niet uit dat bij aanne mers en andere bedrijven die in de af gelopen jaren veel werk voor Rijks waterstaat hebben verricht in Zeeland, werkgelegenheid verloren zal gaan. Saldo Per saldo wordt Zeeland er volgens hem niet slechter van. Vooral het toe risme in de waterrijke provincie en ook bijvoorbeeld de haven van Vlis- singen hebben zich volgens hem kun nen ontwikkelen dank zij de Delta werken. Van Dixhoorn: „Zeeland was voor de Deltawerken moeilijk bereik baar, nu niet meer. In de zomer zijn er Directeur-generaal van Rijkswa terstaat ir. J. van Dixhoorn. nu dagen dat er 30.000 mensen op Goeree zijn. Die brengen werk mee". De voltooiing van het Deltaplan ten spijt meldden geleerden onlangs dat Nederland wel eens onder de zeespie gel zou kunnen verdwijnen door de stijging van de zeespiegel. Van Dix hoorn is niet onder de indruk. „Ik denk dat we dit realistisch moeten bekijken. We hebben altijd te maken gehad met een rijzende zeespiegel. Wanneer er een disconti nuïteit zou optreden in dat proces dan heeft dat invloed, maar het is nog nauwelijks aan de orde. Er wordt op gestudeerd zodat we weten wat we moeten doen als zoiets gebeurt". „Een daling van de zeespiegel is veel interessanter", zegt de directeur-generaal met een glimlach. „Wat zou je denken van een droge ha ven in Rotterdam?". Woensdag 17 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering WD-fractie. 16.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie publieke werken. 17.00 uur. Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land, openbare bestuursvergadering. 19.15 uur. Parochiecentrum. Bezinningssamen- komst Pax Christi en IKV. 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste soosmiddag van het nieuwe seizoen van de Nieu- werkerkse bejaardensoos. Aanvang 14.30 uur. Bruinisse NH. Verenigingsgebouw. Kleding- beurs met bazar De Krukels. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 18 september Zierikzee Zeeuws Pannekoekhuis. Start sei zoen damvereniging Zierikzee. 19.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie financiën. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Start seizoen Big 'S' voor 12-15- jarigen met optreden Dust. 19.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Plattelandsvrouwen, bijeenkomst met als onderwerp Leer problemen. Aanvang 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dorpshuis. Ledenvergadering Rabo bank. 20.00 uur. NH. Verenigingsgebouw. NCVB. 19.45 uur. Zaterdag 20 september Brouwershaven Blokkendoos. Winterkleding- en speelgoedbeurs.. 9.30 tot 12.00 uur. Tonnenmagazijn.- Concert kameror kest De Drieklank. 20.00 uur. Bruinisse Gereformeerde kerk. Braderie en rommelmarkt. Vanaf 14.00 uur. Muziektent. Sluitingsconcert en lam pionoptocht. Vanaf 19.30 uur. Zondag 21 september Zierikzee Katholieke kerk. Vredeswake/Stil- tekring Interkerkelijke Vredesgroep. Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 uur. Goes Zusterstraat 13. Themamiddag By Design van werkgroep Prima Donna. 15.00 uur. Maandag 22 september Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-cursus Engels voor oude ren, kennismakingsmiddag. 14.00- 14.30 uur. Vrij Werk Centrale, Manhuisstraat 2. Informatieve bijeenkomst/start werklozenproject onderhoud en her stel landschapselementen Schouwen- Duiveland. 15.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-cursus Calligrafie, kennis makingsavond. 19.30-20.00 uur. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Oosterland Hervormde kérk. Vredeswake/Stil tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 uur. Dinsdag 23 september Zierikzee Wijkgebouw, Jannewekken 10. Start bejaardengymnastiek. 15.15 en 16.15 uur. Haamstede Zaal Gereformeerde kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Start bejaarden soos. 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Start bejaarden gymnastiek. 13.45 uur. Verenigingsgebouw. Tbon Kortooms. 20.00 uur. Dreischor Gymnastiekzaal. Start bejaarden gymnastiek. 13.45 uur. Ouwerkerk Hervormde kerk. Vredes wake/Stil tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 uur. Oosterland Oosterhof. Start Meer Bewegen voor Ouderen. 13.30-14.30 uur. Woensdag 24 september Brouwershaven Gereformeerde kerk. Bostonplein. Vredeswake/Stiltekrinê Interkerke lijke Vredesgroep Schouwen- Duiveland. 19.30-20.00 uur. Donderdag 25 september Noordgouwe Hervormde kerk. Vredeswake/Stil- tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 uur. Vrijdag 26 september Zierikzee 't Kofschip. Najaarskledingbeurs. In leveren tussen 19.30-21.30 uur. Renessc Modeshows Riflex Mode. 14.00 en 19.30 uur. Hervormde kerk. Vredeswake/Stil- tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2