Meerderheid Westerschouwse raad stemt in met geringe verhoging toeristenbelasting Werkloosheidscijfer in regio daalt trager dan landelijk Informatieve avond over positie peuterspeelzalen De 24000e! Voorlopig geen rolemmer in gedeelten binnenstad DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT HET Frontale botsing Uitzicht belemmerd Veel schade bij aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Luctor et Emergo Representatief Prinsjesdag Biljartkampioen De Zeeuwen kunnen hun lijfspreuk Luctor et Ook het gemeentebestuur van Westerschou- Het is vandaag weer Prinsjesdag. Op pagina 5 DOS-speler Wijnand Aan de Wiel werd in Emergo afschaffen, nadat de Oosterschelde- dam in gebruik is gesteld, meent ir J. van Dix- hoorn van Rijkswaterstaat. (Pag. 2). wen wil geen steun geven aaip de Stichting de integrale weergave van de troonrede 1986, Burgh-Haamstede de eerste biljartkampioen Streekomroep. Het bestuur vindt het geheel zoals die door koningin Beatrix werd uitgespro- van het district Schouwen-Duiveland in het sei- niet representatief. (Pag. 3). ken in de Tweede kamer. zoen 1986/1987. (Pag. 9). DINSDAG 16 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang: Nr. 24000 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De betekenis van de radio is nog nauwelijks te overzien. Haar geestelijk nivellerende werking zal waarschijnlijk nog groter blijken, dan die van de bioscoop. Prof. J. Huizinga PvdA en RU tegenCDA en VVD voor Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De regiowerkgroep wil trachten bij de colleges van b en w op Schouweti- Duiveland wat meer begrip te kweken voor de positie van peuterspeelzalen. Portefeuillehouders uitgenodigd ZIERIKZEE - De regiowerkgroep peuterspeelzalen heeft het initiatief genomen tot een informatie-avond over de positie van peuterspeelzalen voor de portefeuil lehouders welzijn en de daarbij betrokken ambtenaren. Deze bijeenkomst zal worden gehouden op donderdag avond 2 oktober in de kantoorruimte van de Stichting Jeugd, gebouw 'De Driehoek' te Zierikzee, aanvang 20.00 uur. Doel van deze avond is de colleges op Schouwen-Duiveland te informe ren over de positie van de peuter speelzalen, zodat er een beter begrip kan ontstaan over de waarde van dit werk. Na een openingswoord door me vrouw E. Akkermans, consulente bij de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland, zal mevrouw Van Fraassen, districtarts bij het Zeeuwse Kruis, een inleiding houden over het belang van een speelzaal. Verder zal de heer G. de Groot, jeugdwerkleider bij de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, spreken over de financiële positie van de peu terspeelzalen. Er zal gelegenheid worden geboden tot het stellen van vragen en ten slot te zal er worden gediscussieerd over de vraag: Hoe gaan we verder? Tijdens deze bijeenkomst worden de peuterspeelzalen vertegenwoor digd door de regiowerkgroep; een overlegorgaan waar alle peuterspeel zalen op Schouwen-Duiveland een af vaardiging in heb.ben. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou- wen gaat haar toeristenbelasting met vijf cent verhogen tot 55 cent per nacht/per persoon. De voltallige PvdA- fractie en de Reformatorische Unie hebben dit met hun resolute 'neen' niet kunnen voorkomen, omdat de VVD en het CDA tezamen een meerderheid vormden vóór de verhoging. Het college kondigde al eerder aan voornemens te zijn de toeristenbe lasting te willen verhogen. Hiervoor droegen b en w enkele redenen aan. Ten eerste brengt het Logies- informatie-systeem kosten met zich mee. Voorts is er de verbetering van de Hogezoom, mede in het belang van de toeristen en tenslotte heeft de ver hoogde subsidie aan de VVV's tot het voorstel van het college geleid. Afgewimpeld Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer was er duidelijk over.._ „Wij als gemeente dienen-er-voor te zorgen, dat de recreatiekosten niet worden afgewimpeld op de burgers. Daar zitten we voor en zij vragen niet om al de toeristische voorzieningen". WD-er dr. H. J. van Zuijlen dacht hier net zo over. Hij relativeerde de verhoging met het rekensommetje, dat aangaf, dat de verhoging voor een gezin met vier personen op twintig eent-extra-uitkomt: - Socialist J. Hendrikse dacht hier toch iets anders over. Hij haalde de voorgenomen terreinuitdunning (meer mensen op dezelfde, opper vlakte) en de kwaliteitsverbetering naar voren, waarvoor volgens hem ook betaald moet gaan worden. Nie- mantsverdriet achtte dit echter een zaak ,,des ondernemers" en kon zich niet achter diens gedachtengang scharen. Dat kon ze ook niet voor wat het lange betoog van PvdA-man C. Ver ton betrof. Die droeg drie criteria aan, waarop een eventuele verhoging gebaseerd diende te zijn en welke het college naar zijn opinie niet voldoen de had meegenomen. Ten eerste zou er gedacht moeten worden over de noodzaak van de verhoging. Die zag Verton met zijn fractie niet. Hierbij wees hij op het batig saldo van de ge meenterekening over 1985: 500.000 gulden en de te verwachten meevaller in de toeristenbelasting over dit jaar van 40.000 gulden. Concurrentie Een tweede criterium was volgens Verton de belastingdruk/concurren tiepositie. „Recreatieve bestedingen zijn zeer conjunctuurgevoelig en de economische versobering maant tot Jaarverslag Intergemeentelijke Sociale Dienst: ZIERIKZEE - De daling van de werkloosheidscijfers in Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland verloopt in een trager tempo dan landelijk het geval is. Verwacht wordt dat het aantal uitkeringsgerechtigden in het komend be grotingsjaar niet drastisch zal verminderen, omdat de werkgelegenheid in de regio minder snel aantrekt en in hoofdzaak afhankelijk is van opleving van de binnen landse markt. Eén en ander wordt vermeld in een toelichting op de begroting 1987 van de Intergemeentelijke Sociale Dienst door directeur J. A. van den Broeke. Financiële stukken en jaarverslag van de ISD komen nader aan de orde tijdens de openbare bestuursverga dering woensdagavond 17 september in het kantoor van de ISD, aanvang 19.15 uur. In die toelichting wordt eveneens benadrukt, dat bovendien nog niet al le effecten van de afloop van de Del tawerken geheel zijn verwerkt en dat rekening moet worden gehouden met een harde kern van werklozen van 35% - 40%. Weinig kansen In het jaarverslag van de ISD wordt vermeld, dat het aantal uitkeringsge rechtigden in het jaar 1985 niet is ge daald. Ondanks de optimistische ge luiden over het opleven van do economie en de daling van de werk loosheid blijft het aantal uitkerings gerechtigden vrij stabiel. Volgens het jaarverslag is dit in hoofdzaak gele gen in het feit, dat een groot deel van het aantal werklozen tot de groep langdurig werklozen behoort, die op grond van gebrek aan voldoende scholing weinig kansen op de ar beidsmarkt heeft. De ISD acht het derhalve van groot belang, dat de rijksoverheid en de ge meenten gezamenlijk een beleid op zetten om deze groep van langdurig werklozen weer in het arbeidsproces te krijgen door middel van scholing, omscholing, het aantrekken van werkgelegenheid, trainingsprogram ma's en dergelijke. Als dit niet gebeurt, voorziet de ISD, dat een grote groep mensen ver stoken blijft van actieve arbeid met alle maatschappelijke en financiële gevolgen van dien. Inkomenspositie Reeds in het jaarverslag 1984 werd aangegeven, dat de inkomenspositie van steeds grotere groepen, die met een minimuminkomen dienen rond te komen, steeds slechter werd. Door verlaging van de uitkeringen, de toe name van de woonlasten en andere vaste uitgaven wordt, volgens de ISD, bereikt dat steeds meer mensen met een lager bestedingsniveau worden geconfronteerd. In een aantal gevallen leidt dit tot toename, dan wel het ontstaan van schulden. De minimum-uitkeringen aangevuld met de jaarlijkse éénmali ge uitkering, bleken onvoldoende om daarvan de dagelijkse gezinsuitga ven te bekostigen. „Gesteld kan worden, dat ongeveer tien tot vijftien procent van het aan tal uitkeringsgerechtigden schulden heeft. Een aantal sociale diensten wijst er nadrukkelijk op, dat uit on derzoeken is gebleken, dat dc bcne- dengrens is bereikt, ja zelfs al is doorbroken." aldus het jaarverslag. C. Verton (PvdA) hield een uitvoerig pleidooi tegende. verhoging vqu de toeristenbelasting. een nauwgezette bewaking van de kosten, zowel door de overheid als de ondernemers. Het is in het belang van toeristen, ondernemers en over heid om ons tegen de opwaartse druk van het prijspeil naar vermogen te verzetten", aldus de socialist. En het sociaal-democraat-zijn dwong hem er eveneens toe aandacht te vragen voor de draagkracht van de toerist. Toeristenbelasting wordt vol gens hem juist aan die groep van de samenleving opgelegd, die minder kapitaal-krachtig is. De bezitters van tweede woningen betalen zogenaam de woonforensenbelasting en blijven door de verhoging buiten schot. RU-raa/ïslid J. van den Berge ging in zijn uitspraken niet zo ver. Hij at tendeerde de bestuurders erop, dat zijn fractie zich zeer kritisch opstelt ten opzichte van belastingverhoging. Ook de gemeenterekening over 1985 lag aan Van den Berge's gedachte ten grondslag, waardoor hij de noodzaak van de verhoging niet kon inzien. Hierbij noemde hij de hoogte van de toeristenbelasting in Veere (50 cent), Domburg (45 cent) en Ouddorp (38 cent). Het college noemde in haar voorstel soortgelijke voorbeelden, maar kon ook hogere belastingen aandragen, zoals in Den Haag, waar een gulden wordt gerekend. De bur gemeester wees het RU-lid erop, dat Westerschouwen aanzienlijk meer re creatieve kosten heeft, dan een bad plaats als Domburg. Na hoofdelijke stemming - op ver zoek van de PvdA-fractie - bleek, dat alleen PvdA en RU tegen waren. CDA-er J. W. Geleijnse sprak zijn te vredenheid uit over het feit, dat de ondernemers nu eindelijk eens tijdig weten, waar ze aan toe zijn voor wat de toeristenbelasting betreft. Honden In hetzelfde voorstel werd een ver- ZIERIKZEE - Vandaag heeft U het 24000e nummer van de Zierikzeesche Nieuwsbode in uw handen. Een zoveelste ge denkwaardige mijlpaal in de geschiedenis van hét blad voor Schouwen-Duiveland. Getuige de grote belangstelling voor de Nieuwsbode - in het verleden, maar nog steeds - vervult het blad een belangrijke regionale functie. Velen hebben een abonnement op de Zierikzee sche Nieuwsbode. U nog niet? Wellicht is dit het moment om een abonnement eens in se rieuze overweging te nemen. Laten we met een groot le zerspubliek naar de 25000e Nieuwsbode toewerken. Na mens alle medewerkers van de Zierikzeesche Nieuwsbode een woord van dank aan alle abon nees/lezers, die deze mijlpaal mogelijk hebben gemaakt. De redactie VJORDT i. hoging van de hondenbelasting ge vraagd, waartegen alleen de PvdA zich kantte. Het voorstel betrof een verhoging van de belasting voor de eerste hond van 50 naar 55 gulden en voor iedere volgende hond 85 gulden in plaats van 80 gulden. Hiermee ver wacht de gemeente een meer opbrengst van 2350 gulden. In Wester schouwen lopen namelijk ongeveer 470 honden rond. DREISCHOR - Op de Slotlaan in Dreischor ontstond maandagmiddag omstreeks 13.00 uur een frontale bot sing tussen twee personenauto's. Bei de voertuigen werden daarbij aan de linkervoorzijde beschadigd. Een auto bestuurd door M. B. reed tegen het midden van de weg. Wellicht ten ge volge van bet slechte weer schrok de bestuurster plotseling van de auto be stuurd door J. v. E. uit Dreischor. B. raakte daardoor in een slip en botste vervolgens frontaal tegen de auto van v. E. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BRUINISSE - Op de kruising Aca cialaan/Deltastraat te Bruinisse ont stond maandagmiddag omstreeks 17.15 uur een aanrijding tussen twee personenauto's. Een auto bestuurd door A. J. uit Bruinisse kwam vanaf de Acacialaan en wilde rechtsaf de Deltas.traat inslaan. Het uitzicht van de bestuuz-der werd belemmerd door andere auto's en door het slechte weer. Een aanrijding met de auto van J. v. D. uit Bruinisse was het gevolg. Beide voertuigen werden aan de voorzijde beschadigd. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opklaringen De frontale zone wordt langzaam naar het zuiden teruggedrongen. Van nacht zijn er nog wolkenvelden, maar. morgen overdag volgen er van het noorden uit geleidelijk meer opkla ringen. De middagtemperatuur is 15 graden. De wind komt uit noordoos telijke richting 3 a 4 en aan de kust eerst nog 4 tot 5 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 7 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting tlm zaterdag 20 sept.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.terrp.. 6 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: oost 3 Zaterdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 07.17, onder 19.51 Maan op 19.55 onder 05.53 18 sept. Zon op 07.18, onder 19.48 Maan op 20.05 onder 07.15 Volle Maan: 18 september (07.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een frontale zone, gekop peld aan een depressie in de Golf van Biscaje, beweegt zich langzaam naar het zuiden. Ons land komt nu in lucht afkomstig uit de Poolstreken. Deze lucht bereikt ons met noordelijke winden. In de stroming komen buien zones voor die ons land kunnen berei ken, ze zullen echter van weinig bete kenis zijn. Morgen overheersen de zonnige perioden, alleen in de kuststreken valt een enkele bui. De komende nachten worden zo koud dat plaatselijk weer vorst aan de grond kan voorkomen. De middagtempera tuur wordt niet hoger dan ongeveer 14 graden. Intussen beweegt een hogedrukge- bied op de Oceaan naar onze omge ving. Dit betekent dat na donderdag de temperaturen flink zullen stijgen. ZIERIKZEE - Op dc Grachtweg ter hoogte van het ZWN-station onttond maandagmiddag omstreeks 17.15 uur een aanrijding tussen een vrachtauto en een personenauto. De bestuurder van de vrachtauto D. P. uit Middel- harnis merkte te laat op, dat de be stuurder van de voor hem rijdende personenauto L. T. v. S. uit Zierikzee linksaf naar het ZWN-station wilde afslaan. De vrachtauto reed op op de personenauto. De auto van T. v. S. raakte daarbij geheel totall lossen moest door takelbedrijf De Jonge worden weggesleept. De vrachtwa gen werd aan de voorzijde ingedeukt. Plastic zakken gehandhaafd ZIERIKZEE - Inwoners in bepaalde gedeelten van de binnenstad krijgen voorlopig geen rolemmer uitgereikt. Zij zullen het afval in plastic zakken kunnen blijven meegeven. De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland heeft dit de betreffende inwoners schriftelijk medege deeld. J. van den Berge blijft met zijn RU kritisch staan ten opzichte van bc- lastingverhogingen. De noodzaak er voor wat betreft de toeristenbe lasting ziet hij niet. De reinigingsdienst laat weten, dat het nu nog niet mogelijk is in het ge hele centrum de rolemmer in te voc- In een aantal gevallen is het om or ganisatorische redenen niet mogelijk alle straten in de inzamelroute voor rolemmers op te nemen, terwijl er volgens de ingewonnen informatie ook gevallen zijn, waar aan het ge bruik van een rolemmer enige bezwa ren verbonden zijn. Als gevolg hier van zullen voorlopig de plastic zakken in gebruik blijven. Om organisatorische redenen is de reinigingsdienst genoodzaakt het in zamelen van plastic zakken met afval te verplaatsen van dc woensdag naar de vrijdag. Deze regeling gaat in op vrijdag 26 september. Dc kome.ndc tijd zal de reinigings dienst in overleg met de gemeente en eventueel met dc betreffende bewo ners nagaan, welke mogelijkheden er zijn om ook in deze delen van dc binnenstad te komen tot gebruik van rolemmers of om te komen tot een andere oplossing.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1