Familiedag Dui vendijkers streeknieuws dit biedt de beeldbuis GROTE ONBEKENDE De buurtfeesten Uitbreiding: School voor Verpleegkundigen in Goes Mishandeling Diefstal boot en trailer Tasjesroof Vrees over drijfmest Ziekendag geslaagd 4 Z1ER1KZEE Bijeenkomst werklozenproject De Vrij Werk Centrale belegt op maandag 22 september een informa tieve bijeenkomst over de start van het werklozenproject onderhoud en herstel landschapselementen Schou- wen-Duiveland, aanvang 15.00 uur. De Vrij Werk Centrale is te vinden in het pand Manhuisstraat 2. Bezinning Pax Christi en het IKV verzorgen woensdag 17 september een bezin- ningssamenkomst in het parochie centrum te Zierikzee. Vanaf 19.30 uur spreken de aanwezigen over De macht van de machtelozen. Oorkonde De Oorlogsgravenstichting heeft te kennen gegeven een oorkonde te wil len uitreiken als blijk van waarde ring voor de voortreffelijke wijze waarop de oorlogsgraven in Zierikzee worden onderhouden. Donderdagmiddag 18 september om 16.00 uur zal loco-burgemeester, de heer L. J. van Gastel, deze oorkon de uitreiken aan de heer J. J. Does- wijk, hoofd van de afdeling plantsoe nen van de dienst gemeentewerken, in de trouwzaal van het stadhuis te Zierikzee. Collecte De PIT-collecte, die vorige week is gehouden, heeft 2295,15 gulden opge bracht. Vorig jaar was het iets min der: 2144,50 gulden. De organisatie bedankt zowel gevers als collectan ten. NCVB/CPB De NCVB-Zierikzee houdt geza menlijk met de CPB een bijeenkomst over angsten en fobieën. De bijeen komst in de bovenzaal van de Gere formeerde kerk in de Sint- Domusstraat staat voor woensdag 17 september om 19.45 uur op het pro gramma. Mevrouw De Wolf uit Woer den houdt een spreekbeurt. Maar al lereerst staat er voor de NCVB morgen, dinsdag, een reisje naar kasteel Duivenvoorde te Voorschoten op de agenda. Geldinzameling De collecte van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrij ding heeft in Zierikzee 9247,75 gulden opgebracht. Het KWF bedankt gevers én geldinzamelaars. HAAMSTEDE Bejaardensoos De Bejaardensoos Haamstede be gint de jaarlijkse activiteiten weer met de eerste bijeenkomst, woensdag 17 september om 14.30 uur in de re creatiezaal van het rusthuis Duin oord aan de Kloosterweg, zoals ge woonlijk met de presidente mevrouw Kik-Verton. Daarna de volgende bij eenkomsten om de 14 dagen. Nieuwe leden zijn weer van harte welkom. BROUWERSHAVEN Volksdansen begint weer In het Verenigingsgebouw aan de Nieuwstad gaat vanaf donderdag 2 oktober weer de volksdansgroep van de NBvP van start. Een voorwaarde hierbij is wel dat er voldoende be langstelling is en die behoeft volgens leidster Irene Ernst niet alleen van plattelandsvrouwen te komen. De volksdansgroep biedt aan alle be langstellende mannen en vrouwen uit Brouwershaven en wijde omge ving de mogelijkheid om op een ge zellige ontspannende manier te bewe gen. De volksdanslessen zijn elke twee weken op donderdag van 20.00 tot 21.30 uur met uitzondering van de tweede les die al een week na twee oktober plaatsvindt. OUWERKERK Opbrengst collecte De collecte ten bate van de Neder- BRUINISSE - Melis en Dirk, die voornamen waren toonaangevend op de familiedag die de familie Van Duivendijk zaterdag beleefde in het verenigingsgebouw. Het zijn eigenlijk dé traditionele voornamen in de uitgebreide familie scheepsbouwers en reparateurs, overgaand van vader op zoon. Ze waren uit het hele land gekomen, ruim 120 familie leden waarvan de stam terug te voeren was op Van Duivendijk. De grootste groep uit Tholen (30 man) waar ook nog scheepsbouwers onder die naam actief zijn. Zowel in Tholen als in Bruinisse landelijke bekendheid genietend om hun solide vakwerk, technisch inzicht en betrouwbaarheid. Het hele gezelschap bracht een bezoek aan de Oudheidskamer in Bru waarna in het verenigingsgebouw het gezellig bijeen zijn slechts werd onderbroken door het koud buffet en een mosselmaaltijd. Lydie Wiebrens las een toepasselijk gedicht voor over de familie Van Duivendijk dat was ge maakt door haar moeder, de Bruse dichteres Wiebrens Beekman. landse Vereniging tot steun van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft een bedrag van 794,95 opgebracht. De plaatse lijke afdeling is alle gevers dankbaar. DUIVELAND Loop der bevolking in augustus Geboren 11. Wilhelmus, z.v. T. W. Kruithof, en van A. L. Verveer (Oosterland), ge boren te Goes; 12. Lisa, d.v. I. A. op 't Hof, en van P. M. Coleman (Sirjans- land), geboren te Zierikzee; 14. Jacob Joost, z.v. J. T. Wesdorp, en van J. L. Boot (Nieuwerkerk): 19. Neeltje Cor nelia Theodora, d.v. G. C. Slinger land, en van N. C. Koolmees (Ooster land); 22. Maria Maatje, d.v. P. J. D. Bogert, en van E. J. Folmer (Nieuwer kerk). Overleden 26. Pieter van Leeuwen; oud 51 jaar (Oosterland; 27. Adriana Heijboer, e.v. L. J. Heijboer, oud 73 jaar (Nieu werkerk): 29. Anna Lojewski, e.v. G. Krispin, oud 76 jaar, wonende te Schwelm. Gehuwd 22. Jan Piet Gerrit Flikweert, en Adriana Bolle (beiden Oosterland). OOSTERLAND Meer bewegen Het Meer Bewegen voor Ouderen start dinsdag 23 september om 13.30 uur in Oosterhof te Oosterland. De bewegingslessen staan onder leiding van A. Doeleman-Arkebout en duren tot 14.30 uur. BRU INISSE/MIDDENSCHO UWEN Jubileum De heer J. W. Ringelberg was op 1 augustus, als medewerker van de af deling Bouw- en woningtoezicht van de technische dienst kring Bruinisse/ Middenschouwen, vijfentwintig jaar in overheidsdienst werkzaam. Dit feit willen genoemde gemeenten niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Derhalve zal op donderdag 25 sep tember in De Putmeet te Scharendij- ke, aanvang 15.00 uur, een besloten bijeenkomst worden gehouden in aanwezigheid van de familie Ringel- berg en van het personeel van de se cretarieën en de buitendiensten van de deelnemende gemeenten. BRUINISSE Gewond Tijdens werkzaamheden aan het achterschip van de Sarina is vorige week H. gewond geraakt. Het schip lag op de helling bij Van Duivendijk en het roerblad was dwars wegge draaid om te kunnen werken. Toen H. aan het werk was klapte het roer ech ter plotseling terug, tegen het hoofd van H. Een gebroken kaak en een scheurtje in de schedel was het ge volg. MIDDELBURG Machteloosheid Het comité Stille Jbchten Zeeland houdt donderdag 18 september een thema-avond in De Schakel te Mid delburg, aanvang 20.00 uur. Medewer king wordt verleend door de Amnes- ty-Theatergroep uit Woerden. Zij spelen twee stukken: Ia dea poef en Via Crusis, beide zeer aangrijpende stukken over macht en machteloos heid. Na afloop is er gelegenheid tot discussie. RENESSE - In de nacht van zater dag op zondag werd door J. Z. uit, Delft aangifte gedaan van mishande-' ling. Z. had in een bar in Renesse one nigheid gekregen met een groepje jongeren. Later werd hij op de Korte Reke door dit groepje opgewacht. Z. werd geslagen en geduwd en viel daardoor tegen het hekwerk aan. Tengevolge daarvan liep hij een snee in het voorhoofd op. ELKERZEE - Tussen 11 en 14 sep tember werden de op de Hogesteense- weg te Eikerzee geparkeerd staande boot en trailer van J. v. B. uit Hilva- renbeek ontvreemd. Het betreft een boot van het merk Rana, type Fisk 17 met een 40 pk buitenboordmotor op een zogenaamde kanteltrailer. De to tale waarde bedraagt 30.000,—. ZIERIKZEE - Zondagmiddag om streeks 17.15 uur werd J. v. A., wande lend aan het Jannewekken door twee jongens beroofd van haar zwarte beu geltas. De jongens rukten de tas van haar arm en holden vervolgens hard weg. De tas bevatte enkele persoon lijke spulletjes en wat klein geld. AMERSFOORT - De door de PvdA ingestelde evaluatiecommissie die de verkiezingsuitslag van mei heeft gea nalyseerd „kan zich niet aan de in druk onttrekken dat het partij bestuur er zich gemakkelijk vanaf heeft gemaakt. Slechts zelden was de campagne onderwerp van gesprek, nadat de uitgangspunten waren vast gesteld". Dat staat in een rapport met voorlopige conclusies, dat in Amers foort werd toegelicht door commis sielid Tineke Netelenbos en waarne mend partijvoorzitter Stan Poppe. ZIERIKZEE - De Belgische bond Beter Leefmilieu, het overkoepelend orgaan van 58 Vlaamse milieuvereni gingen, vrrest dat de stroom drijf mest vanuit met name Brabant naar de Belgische Kempen, fors gaat toe nemen. Dat zei woordvoerder Jl Slembrouck van de bond Beter Leef milieu in Brussel voor de microfoon van de Omroep Brabant. Volgens hem heeft de mest er nu al ^oor gezorgd dat 70 procent van de drinkwaterputten in de Kempen is vergiftigd met nitraten. Volgens Slembrouck is uit onderzoeken ge bleken dat het nitraat gehalte 20 mil ligram per liter hoger is dan de toe gestane EG-norm van 50 milligram. Het water uit duizenden drinkwater putten in de Belgische Kempen zou daardoor ongeschikt zijn voor kinde ren en jong vee. De bond Beter Leefmilieu heeft dan ook ongerust gereageerd op de maat regelen die de Nederlandse land bouwminister Braks heeft genomen om de mestoverschotten te verklei nen. Deze week werd bekend dat de veehouders die hun mest exporteren, maar de helft van de zogeheten over schotheffing hoeven te betalen. De Belgische milieu-organisatie gaat de kwestie nu aankaarten bij de Belgi sche regering en de Benelux, aldus woordvoerder Slembrouck. Verder wil de bond Beter Leefmilieu samen met de Nederlandse Stichting Natuur en Milieu actie gaan ondernemen om de stroom drijfmest vanuit Neder land naar België te keren. Dinsdag 16 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De Carsons, Australische serie. 15.15 uur Van de Markt op uw tafel, culinaire serie. 15.30 uur NCRV Jeugd-TV: Woody Woodpecker, tekenfilm. 15.55 uur Wafels (Waffers), korte Amerikaanse jeugdfilm. 16.10 uur Kuikens voor Cairo (Küken für Kaïro), jeugdfilm. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Het geheim van de Vuur berg, Nieuw-Zeelandse jeugdserie. Deel 13. 18.10 uur In de lens gevangen, natuur serie. Afl.: De poema. 18.30 uur Catechese, religieus pro gramma. 18.55 uur Minivoetbalshow Interna tional vanuit Ahoy Rotterdam. Van avond: België-Zweden en Frankrijk- All Stars Team. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Schorpioen, Nederland se speelfilm van Ben Verbong. 22.10 uur Hier en Nu, actualiteiten magazine. 22.35 uur De avonturen van Sherlock Holmes, Engelse serie. 23.25 uur Het lied van Radauti. Im pressie van het léven van een Joodse gemeenschap in Roemenië, die nog volgens de oude tradities leeft. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Rekenwerk. Afl.: 1. 10.30 uur Nederlandse Waddenge bied. Afl.: 1. 11.00 uur In naam van Oranje. Afl.: 1. 11.30 uur Als in het stenentijdperk. Afl.: 2. 12.50 uur Prinsjesdag 1986, recht streekse uitzending vanuit Den Haag met een verslag van de rijtoer, het voorlezen van de Troonrede en de aanbieding van de Miljoenennota aan de Tweede Kamer door minister Ru- ding van Financiën. Presentatie: Ge rard Arninkhof. 16.45 uur Maak mij wat wijzer, geva rieerd programma over leuke en boei ende 'leeractiviteiten. Afl.: Jonge ren verleggen hun grenzen. 17.15 uur Oom Steven gaat op weven, 7-delige serie over kunstzinnige vor ming onder het motto: 7 manieren om je tijd te versieren. Afl. 3: Een cursus binnenhuisarchitectuur. 17.45 uur Herhaling van de troonre de. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Italianen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Het geheime dagboek van Adriaan Mole -13 3/4 jaar, serie. Afl. 5: Het schoolreisje. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine. 20.00 uur Lot, tv-film gebaseerd op de gelijknamige theaterproduktie. 20.35 uur Voor de beeldenstorm, re portage over dit gegeven van een aan tal musea in Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Utrecht, 21.30 uur Den Haag vandaag, parle mentair nieuws over het regeringsbe leid voor 1987. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 22.50 uur Les 2 uit de cursus Leer moeilijkheden. 23.20 uur Studio Sport, met een sa menvatting van de voetbalwedstrijd FC Groningen-Galway United. BRT 1 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.) 18.10 uur Carolientje en kapitein Snorrebaard, kinderserie met Paul en An Ricour. Afl.: Carolientje leert de Indianendans (herh.). 18.25 uur Comedy Capers, slapstick serie. Afl.: Avontuur om midder nacht. 18.35 uur De Jonge zeehond (Seal Morning), Britse serie over een weesmeisje dat op het strand een zee hondje vindt. Afl. 2 (herh.). 19.00 uur Encyclopedie, informatief magazine. Afl. 2 Hormonen. 19.40 uur Lottowinnaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kunstzaken. 20.25 uur I.Q., kwis met denk- en weet vragen, gepresenteerd door Her man van Molle. 20.55 uur Labyrinth, informatief ma gazine. 21.45 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio- en TV-Omroep. 22.25 uur Journaal en Coda: BRT- koor o.l.v. Vic Rees: „Ach arme Welt", Brahms. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and Daughters), Australische serie. Afl. 146. 19.23 uur Muzikaal intermezzo. 19.25 uur Zwartje de postduif. Afl. 7 (herh.). 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.15 uur Kwidam. Telefoonspel. 20.25 uur Armoede, Nederlandse reeks van Peter van Gestel. Afl. 2: Amelie. 21.35 uur Mike, praatprogramma met Mike Verdengh vanuit de Haan. 22.50 uur Het Scherzo in de Symfo nie, driedelige serie over het scherzo in de symfonie van Beethoven. Afl. 2: Beethoven achterna. M.m.v. het Fil harmonisch Orkest van de BRT o.l.v. Fernand Terby en solisten. Open dag: donderdag 9 oktober GOES - Eén dezer dagen zal een aanvang gemaak* worden met een uitbreiding van de School voor Ver pleegkundigen, Nieuwstraat 40-48 te Goes, die medio januari 1987 in ge bruik zal worden genomen. Het be treft een pand naast de school gele gen waarin twee leslokalen, twee docentenkamers, een bibliotheek en enige sanitaire voorzieningen in zul len worden ondergebracht. Gerekend vanaf het begin van de school in 1972 betekent dit dat met deze tweede uit breiding de school verdubbeld is. De noodzaak hiervoor is het feit dat het opleidingsprogramma met een kleine 400 lesuren is uitgebreid. Daarmee kan niet alleen een kwali teitsverbetering bereikt worden, maar zal het diploma tevens een er kenning krijgen in alle lidstaten van de EG. Eén en ander zal er tevens aanlei ding toe geven dat het aantal mede werkenden van de school met drie zal toenemen. Op donderdag 9 oktober zal een open dag worden gehouden om alle belangstellenden, die informatie wil len over de cursusgroepen, die in het voorjaar van 1987 voor de A-, B- en Z- opleiding zullen beginnen, te kunnen ontvangen. GRONINGEN - Op lange termijn zal de daling van de leerlingaantallen leiden tot een daling van het arbeids aanbod en tot een daling van de werkloosheid. ZIERIKZEE - Buurtverenigitig Brede Bagijn heeft er weer een narnecue- feestje opzitten. Traditiegetrouw worden er in de zomer- en her/stmnauden vaak buurtfeesten georganiseerd, waarbij een bepaald aantal straten betrok ken is. Dat zijn niet alleen gezellige bijeenkomsten, maar ze bevorderen ook de sfeer in de buurten. Ook buurtvereniging het Havenkwartier in Zierikzee had eenzelfde activiteit op het programma staan (foto:Brede Bagijn). ZIERIKZEE - De nationale zieken dag zit er weer op. De Zonnebloem op Schouwcn-Duiveland heeft zo'n 270 zieken zondag met een bezoek ver eerd. De vrijwilligsters togen met orchi deeën in kleine glazen vaasjes naar de zieken in de Corncliastichting, Borrendamme en het Zweeds Rode Kruisziekenhuis. Maar ook de zie ken, die thuis waren, werden bezocht; evenals vorig jaar. Het deed de meeste zieken bijzonder goed een blijk van medeleven te ontvangen en dat is immers ook het doel van de lan delijke 'actie'. Maar Epsten was het niet met hem eens. „Waarom geen hoofdprijs van veertigduizend pond?" vroeg hij, ter wijl hij Burnstid aankeek Maar Burnstid schudde het hoofd. „Met veertigduizend pond zijn de mensen niet te vangen", verklaarde hij. „Ze vertrouwen de zaak niet en wij hebben er meer nadeel dan voor deel van. Nee volgens mij is twintig duizend pond een redelijke prijs, die •geen argwaan opwekt". „Oké", zei Epsten. „Enne, hoe staat het met de kosten"? „Ik heb uitgerekend dat we onge veer tienduizend pond onkosten heb ben". antwoordt Burnstid. „En aan gezien ik al het werk alleen moet doen, betaal ik tweeduizend pond en jullie ieder vierduizend pond". Dit voorstel was aanleiding tot een klein meningsverschil, maar tenslotte ga ven Cowan en Epsten toe. „Hoe staat het met het personeel?" „Ook daarvoor heb ik gezorgd?", ant woordde Burnstid. „Ik heb een jonge man in dienst genomen, die alles in orde maakt. Gedurende de oorlog was hij officier en als zodanig heeft hij al zijn fijngevoeligheid verloren". „Een gewezen officier?" vroeg Co- wan. „Waar heb je die ontmoet?" „In Interlaken. Hij maakt een uitsteken de indruk en spreekt Frans, Duits en Engels. Ik heb de zaak zo in het vat gegoten, dat als er iets fout loopt, hij de sigaar is". De andere twee glimlachten. „Is hij te vertrouwen?" vroeg de door en door eerlijke Cowan. „Bur- nie, ik .wil niet dat we oneerlijke mensen ia de zaak krijgen". „Wat bedoel je?" „Ik bedoel dit: kan hij ons niet dwarszitten als hij merkt dat wij he lemaal niet van plan zijn de prijzen uit te betalen?" „Laat dat maar aan mij over", zei Burnstid. „Ik heb hem een vergoe ding van duizend pond beloofd en voor dat geld doet hij alles wat er van hem wordt verlangd. Bovendien heb ik al maatregelen getroffen voor de eerste prijs". Ze vroegen hem geen nadere ver klaring, maar vertrokken volkomen gerustgesteld nog diezelfde avond naar Parijs. Burnstid had niets te veel gezegd van de jongeman die hij in dienst had genomen. En toen hij, nadat hij zijn vrienden naar de trein had gebracht, in het restaurant terugkeerde, zat zijn nieuwe medewerker al op hem te wachten. „De zaak is rond Stevens", zei hij vriendelijk. „Ik heb mijn vrienden al verteld dat jij ons behulpzaam zult zijn". „Dat vind ik geweldig leuk", zei de dankbare jongeman. „Jij bent een verduiveld aardige oude kerel!". „Niet zo oud als jij misschien wel denkt", antwoordde Burnstid. die niet graag over zijn leeftijd hoorde spreken. „Begrijp goed dat ik een ge weldig vertrouwen in je stel. Onze za- door EDGAR WALLACE ken zijn nu niet direct gewone zaken". „Ja, dat snap ik", antwoordde de jongeman opgewekt. „Jij bent een verduiveld aardige jongeman en je behoeft je niet bezorgd te maken over mijn geweten, want dat mis ik nu een maal. Als een man zijn land heeft ge diend en de loopgraven van binnen heeft bekeken, dan kent hij geen scrupules meer. Had je soms ook een zoon in de oorlog?". „Ja", antwoordde Burnstid. „Een van de aardigste jongens die je je kunt voorstellen. Hij is ongeveer van jouw leeftijd". „In welk regiment heeft hij ge diend?" vroeg de gewezen officier. „Dacht je soms dat ik mijn zoon naar het slagveld liet vertrekken''" zei Burnstid verontwaardigd. „Hij beeft gedurende de oorlog in London bij het ministerie van oorlog ge diénd". De ander knikte. „Ik begrip het. En vertel nu eens wat ik eigenlijk moet doen". Burnstid vertelde. Stevens had blijkbaar niets anders te doen dan in een goed ingericht kantoor te zitten en een waakzaam óog te houden op de mannen en vrouwen die aangeteken de brieven zouden openen. De aange tekende brieven bevatten geld, dat door mannen en vrouwen uit heel En geland werd opgezonden. Mannen en vrouwen die allemaal graag de eerste prijs in de Lincolnshire-sweepstake zouden willen winnen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4