Deltadienst: water Oostersehelde zouter, schoner en voedselrijker GIRO 969 Inpoldering Markerwaard voorlopig van de baan WATERSTANDEN Kritek op SER Kippen uit batterij landelijke collecte 15-21 september Gelijk pensioen Grote be hoefte aan restauratie subsidies Meer toezicht op stichtings kostenopgaaf BTW-verhoging 2 Ecologie ondergaat verandering UTRECHT - Organisaties van uit keringsgerechtigden hebben in brie ven het advies van een meerderheid in de Sociaal Economische Raad (SER) gehekeld om bij de minimum uitkeringen rekening te houden met het kindertal. De comitees van Vrou wen in de Bijstand spreken van een fokpremie voor mensen met een bijstandsuitkering. De Bond van Mensen Zonder Betaald Werk is ver ontwaardigd. In het SER-advies vormt een gezin van twee oudere en twee kinderen het uitgangspunt voor een uitkering van 100 procent. Oudere - ook alleen staande - met minder of zonder kin deren worden op die uitkering ge kort. Acties van vrouwen, zo schrijven de comitees, driegen door dit vernede rende en discriminerende" hun vreedzame karakter te verliezen. Zij vrezen dat zij tussen de 75 en 225 gul den per maand op hun uitkering ge kort gaan worden als het advies wordt overgenomen. De vrouwen plaatsen in verschillende kranten een advertentie met de tekst ,,Help", ze willen ons uitroeien" en houden bin nenkort een landelijke actiedag. DIDAM - Het Dierenbevrijdings front (DBF) heeft in de nacht van za terdag op zondag uit twee legbatte rijen in Didam en Best kippen bevrijd. Volgens het front ging het in totaal om 400 tot 500 kippen. De ac tievoerders protesteren hiermee te gen zowel de industriëlen als tegen de regering, die dit systeem mogelijk maakt, aldus een verklaring van het DBF. De batterijkippen zijn op diverse plaatsen in het land ondergebracht en zullen, aldus het front, nog een aantal jaren kunnen leven op een ma nier zoals kippen behoren te leven: vrij rondlopend en scharrelend. Vol gens een politiewoordvoerder in Di dam gaat het in die plaats om de be vrijding van ongeveer 75 kippen. Bij het bedrijf aan de Tatelaarweg is voorts een ruit ingegooid. De politie onderzoekt de zaak. Bij de politie in Best is geen aangifte van vermissing van batterijkippen gedaan. De eige naar van de betreffende pluimvee houderij zegt dat er in zijn bedrijf niets aan de hand is geweest. Actie Van de actie maakte de VARA een reportage en zond die zondagochtend voor de radio uit. Volgens de VARA ging het bij beide locaties om onge veer 200 kippen. Volgens het Dierenbevrijdingsfront leven in Nederland ruim 30 miljoen kippen in legbatterijen. Het protest van de consument dat - meent het DBF - zichtbaar is in de stijgende ver koop van scharreleieren, is blijkbaar te zwak om Den Haag ,,in de benen te krijgen, aldus het front. ZIERIKZEE - „De ecologie van het Deltagebied zal de komende jaren zeker veranderingen ondergaan, nu de Oosterscheldedam de getijden gaat beïnvloeden, inaar de schade aan de natuur en het milieu zal beperkt blij ven". Dat zegt ing. J. Hendriksen van de Dienst Getijde wateren van Rijkswaterstaat in Middelburg. Uit bereke ningen van de Deltadienst zalt zelfs op te maken dat er enkele positieve effecten van de pijlerdam te verwachten zijn. Het Oosterecheldegebied is een gro te bron van voedsel voor allerlei die ren. Aanvankelijk had men gedacht dat de Noordzee van grote invloed was op de aanwezige voedselvoorra den. Uit recent onderzoek blijkt dat de wisselwerking tussen de Noordzee en de Oostersehelde maar van be perkte aard is. Veel voedsel wordt in de Oostersehelde zelf geproduceerd. Berekend was dat de uitwisseling tussen het zoute water van de zee en het zoete water dat via de rivieren en beken de Oostersehelde bin nenstroomt, zou worden verminderd als gevolg van de nauwere doorgang van de Oosterscheldedam. „Tot voor kort dachten we dat het zoutgehalte van het water in de Oostersehelde daardoor minder zou worden. Nu staat vast dat dit zelfs meer wordt,- als de compartimenteringsdammen binnenkort eveneens klaar zijn", zegt T. Pietere van de Dienst Getijdewate ren, verantwoordelijk voor dit deel van het milieu- en natuuronderzoek. Een andere gunstige ontwikkeling is dat het water van de Oostersehelde helder zal worden omdat er dan min der stroming is. „Dit betekent meer licht voor het aanwezige plankton, dat harder zal groeien en daardoor een grotere voedselbron vormt voor de overige dieren in dit rijke gebied", vertelt dr. M. Knocstcr, die bij de rijksdienst belast is met het onder zoek naar de relatie tussen orga nismen en milieufactoren. Tbnslotte zal het water van de Oos tersehelde ook nog schoner worden als deze zee-arm door de afsluiting met de Oester- en Philipsdam niet langer meer belast wordt met het ver vuilde water van de Westerechelde en de Rijn. De aantallen op de schorren verblijvende zoogdieren zullen zich de komende jaren als gevolg van de verruiging van deze gebieden, die door het geringere getijdeverschil minder overstroomd worden, uitbrei den. De broedmogelijkheden voor vo gels nemen na 1987 op het schor toe. Daar staat tegenover dat verschillen de delen van het schor geheel droog zullen vallen. Dit betekent een ver kleining van het voedselgebied, waarop vissen en vogels zijn aange wezen. Tevens wordt het rustgebied llfSi §gf| Gevolgen voor de ecologie zullen de Deltawerken zeker hebben. Niet te voldoen aan voorwaarden DEN HAAG - Op voorstel van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de ministerraad beslo ten de Markerwaard voorlopig niet aan te leggen omdat aan de door de regering in juni 1985 gestelde randvoor waarden niet is voldaan. Het kabinet had toen in begin sel besloten de Markerwaard aan te leggen. Een verant woorde financiering en duidelijkheid over het tijdstip van aanleg waren de gestelde voorwaarden. Door de Stichting Initiatiefgroep Markerwaard (IGM) is op 27 maart jl. aan de minister van verkeer en wa terstaat een voorstel gedaan tot voor financiering van de aanleg en gedeel telijke inrichting van de polder. De IGM bestaat uit de groep parti culieren. Een groep financiële des kundigen van de ministeries van ver keer en waterstaat en financiën heeft een analyse gemaakt van dit voor stel. Daaruit blijkt dat een volledige particuliere financiering van een multifunctionele polder (waarin o.a. natuur, bos en recreatie een plaats moeten krijgen) niet mogelijk is. Bo vendien zou het rijk in alle gevallen een belangrijk financieel risico dra gen waar het gaat om de uiteindelijke verkoop van de gronden. Inrichtingskosten Met name de inrichtingskosten van de multifunctionele polder blijven ongedekt. Het betreft hier bijvoor beeld de uitbreiding van het wegen net, de bouw van sluizen en oeverver bindingen, de aanleg van natuur en recreatie-objecten. Daarmee is een bedrag van 650 miljoen gulden ge moeid. Bovendien moet rekening worden gehouden met apparaats kosten en het feit dat een deel van de gronden tengevolge van het streven naar een multifunctionele polder niet of moeilijk te financieren zal zijn. In totaal zou een beroep op de schatkist nodig zijn van 1,6 miljard gulden over een periode van ruim 20 jaar. Nadat het principebesluit tot de aanleg van de Markerwaard was ge nomen, heeft de minister van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer aan de Raad van Ad vies van de ruimtelijke ordening ad vies gevraagd over het gewenste tijd stip van de aanleg. Op 3 april jl. adviseerde de Raad tot een zo spoedig mogelijke aanleg. Het thans genomen besluit betekent, dat met de aanleg van de Marker waard zal worden gewacht tot een tijdstip waarop de budgettaire situa tie van de rijksoverheid een dergelijk beslag op de overheidsmiddelen toe laat. 9> 30JAAR OP DE BRES VOOR 80.000 GEHANDICAPTEN Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemcldingc Datum 16 september 16 september 16 september 16 september Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 03.25 136 09.55 - 99 15.45 116 22.15 -126 01.25 153 07.50 -100 13.55 133 20.05 -136 03.55 156 10.15 -113 16.20 137 22.35 -141 03.35 149 10.05 -109 15.55 130 22.20 -137 Springtij: 20 september Temperatuur kustwater 15 graden Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 ZIERIKZEE - De totale behoefte bij de gemeenten voor restauraties- subsidies in de komende vijf jaren bedraagt ongeveer 600 miljoen gul den. Er is voor dit doel echter maar 80 miljoen gulden beschikbaar. Dat blijkt uit een mededeling van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg in Zeist. Dit jaar is ccn nieuwe regeling van kracht geworden, de Rijkssubsidiere geling restauratie monumenten. Ge meenten konden in het kader van de ze regeling tot l september jongst leden een meerjarenprogramma over vijf jaar indienen. De Rijksdienst Monumentenzorg heeft van 630 ge meenten een programma gekregen. Lang niet alle gemeenten slaagden er dus in een programma te maken. Van de ingediende programma's werden er 30 afgekeurd. De verdeling van genoemde 89 mil joen gulden (het parlement moet dit bedrag nog wel goedkeuren) gebeurt aan de hand van een aantal maatsta ven. dat onder meer ontleend wordt aan de ingediende programma's zelf. Over twee maanden zal voor alle ge meenten, die tijdig een programma indienden, het restauratiebudget voor de periode 1987-1991 zijn bere kend. aldus de rijksdienst. voor de vissen aanzienlijk beperkt. De vraag is bovendien of voor de trekvogels die veel gebruik maken van de aanwezige voedselvoorraden nog voldoende ruimte overblijft. De Dienst Getijdewateren zal de ontwikkelingen en mogelijke veran deringen in de fauna en flora van het Deltagebied nauwlettend volgen om op tijd te kunnen waarschuwen als zich ongewenste ontwikkelingen voordoen. Om bij voorbaat te voorko men dat grote schade aan de natuur en het milieu wordt aangericht zal de Stormvloedkering normaal altijd open moeten blijven, vindt Hendrik sen: „bij sluiting van de sluizen moet de uiterste terughoudendheid in acht worden genomen". Zijn dienst heeft berekend dat het gemiddeld slechts een keer per jaar nodig zal zijn de dam in verband met de veiligheid van de bevolking te sluiten en dan nog voor hoogstens een etmaal. In dit opzicht verschilt Jan de Vries van de Zeeuwse Milieufederatie in Goes van mening met de mensen van de Dienst Getijdewateren. Volgens hem mag de pijlerdam alleen in het uiterste noodgeval worden gesloten. „En dat is volgens onze berekeningen slechts eens in de vijf jaar", zegt De Vries, die zich gesteund voelt door de Raad van Waterstaat. Deze is het met het standpunt van de milieu-organi saties eens. Ecologie De Milieufederatie verwacht de ko mende jaren ingrijpende veranderin gen in de ecologie van het Deltage bied dat thans voor de vissen en de trek- en watervogels dezelfde beteke nis heeft als de Waddenzee. „Het is moeilijk precies aan te geven wat er zal gebeuren, maar geulen zullen dichtslibben, waterstromen zullen veranderen, schorren zullen droog vallen", zegt Jan de Vries, die het van groot belang acht dat de Dienst Getij dewateren voorlopig doorgaat met onderzoek naar de gevolgen van de pijlerdam voor de natuur en het mi lieu. Overigens meent hij dat de scha de beperkt zal blijven, tenminste „als er geen tegenvallers zijn". De overheid heeft miljarden gul dens extra moeten uittrekken om aan de wensen van de milieubewe ging tegemoet te komen door een doorlaatbare dam te bouwen. „Het is beter dan niets, maar onze keus was een geheel open Oostersehelde en in plaats van de afsluitende en be schermde dam verhogen van de dij ken langs de eilanden. Dat was bo vendien veel goedkoper geweest", aldus Jan de Vries. Dat is ook altijd de doelstelling van de actiegroep Oostersehelde ópen geweest, die na dertien jaar strijd op 1 januari 1984 ophield te bestaan. ROTTERDAM - De ambtenaren van de gemeente Rotterdam gaan op dins dag 16 september gedurende een mi nuut doen wat volgens minister Van Dijk (binnenlandse zaken) sommige ambtenaren wel vaker doen: niets. Maar het dient wel een nobel doel, namelijk de bevordering van de we reldvrede. UTRECHT - De 18-jarige Sabine Majoie uit Poppel (België) is om het leven gekomen op een overpad nabij het NS-station Oisterwijk. Het meis je kwam even voor vier uur onder de stoptrein Tilburg-Eindhoven en was op slag dood. Dat hebben NS en de politie bekendgemaakt. EINDHOVEN - De Eindhovense po litie heeft een Eindhovenaar aange houden op verdenking van oplich ting. Het is de 27-jarige J. v. B., die ervan wordt verdacht, tenminste 30 door heel Nederland verspreide be drijven te hebben opgelicht.. ZIERIKZEE - Alle gepensioneerde deelnemers aan een pensioenrege ling moeten gelijk worden behan deld als er toeslagen worden gegeven om hun pensioen op peil te houden, ongeacht of zij tot hun pensioenleef tijd (65) deelnamer waren in het fonds of tussentijds het fonds verlie ten. In dat laatste geval moeten hun „bevroren" aanspraken eveneens profiteren van de toeslagen. Dat is een van de wettelijke maatregelen waarmee staatssecretaris De Graaf van sociale zaken de zogenoemde „pensioenbreuk", die ontstaat bij wisseling van baan of bij werkloos heid, te lijf wil. De vooretellen, gebaseerd op een advies van de SER, zijn bij de Tweede Kamer ingediend. Een wettelijke pensioenplicht voor iedereen is (nog) niet haalbaar, zo is gebleken in de pensioendiscussie die vanaf 20 no vember 1967 in ons land woedt. Maar ook een minder vergaande heling van de pensioenbrouk, door ook toesla gen te geven aan „slapers" in fondsen die nog geen 65 zijn, bleek niet haal baar. Gelijk De Graaf stelt naast de gelijke be handeling van gepensioneerden ver der voor om iemand die tussentijds ophoudt deelnemer in ccn pensioen fonds te zijn, een aanspraak op pen sioen mee te geven, evenredig aan de doorgebrachte diensttijd. Nu heeft men meestal een aanspraak die bere kend is naar wat men door premiebe taling heeft gespaard. Dat kan on gunstig uitpakken als bij voorbeeld de financiering van verleende verho gingen over voorgaande jaren waarin men deelnam, (de zogenoemde „backservice") niet ineens plaats vindt maar wordt uitgesmeerd tot een pensioendatum. Die haalt men echter niet. ZIERIKZEE - Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft drie teams geformeerd die belast zijn met de leiding van en het toezicht op de onderzoeken naar de opgegeven kosten van woningbouwplannen van beleggingsinstellingen van 1975. Hij schrijft dat in een brief aan de ka mercommissies voor rijksuitgaven en voor volkshuisvesting. Die brief begeleidt het tweede deel van de dossiers over de subsidieverle ning aan pensioenfondsen en andere beleggers in woningbouwprojecten. Het pakket weegt ruim negen kilo en is nog anderhalf maal zo omvangrijk als het eerste deel, dat Brokx vorige week naar de kamer zond. Brokx heeft de leiding van de on derzoeken in handen gegeven van een stuurgroep van ambtenaren onder voorzitterschap van de secretaris generaal, dre W. Lemstra. Een pro jectgroep, die rapporteert aan de stuurgroep, moet het toezicht uitvoe ren op de werkzaamheden. Voor de dagelijkse leiding is een coördinatie- team opgericht van drie ambtenaren, die tevens in de projectgroep en stuurgroep zitten. ZIERIKZEE - Veel ondernemers, vooral winkeliers, zullen de donder dag door de Tweede Kamer goedge keurde verhoging van de BTW niet kunnen invoeren op 1 oktober. Dat betekent voor de consument dat de prijzen van veel artikelen voorlopig nog even ongewijzigd blijven. Het Koninklijk Nederlands Onderne mers verbond KNOV heeft dit aange kondigd. Het KNOV stelt dat voor de meeste bedrijven en winkels de tijd veel te krap is om hun produkten voor 1 ok tober van een nieuw prijskaartje te voorzien. De organisatie noemt de manier waarop de regpring de BTW- verhoging donderdag „door de Twee de Kamer heeft gedrukt, volstrekt onaanvaardbaar". Zij vindt het „zeer onbehoorlijk" om het bedrijfsleven op zo korte termijn met de verplichte prijsverhogingen „op te schepen". Ze meent dat regering en parlement op de verkeerde weg zitten door en de BTW te verhogen, en de fiscale voorraad- en vermogensaftrek af te schaffen respectievelijk te reduceren. Deze lastenstijging brengt de lichte opleving van het bedrijfsleven in ge vaar en in het verlengde daarvan de groei van de werkgelegenheid, zo stelt het KNOV. Dinsdag 16 september Zierikzee SER-gebouw Den Haag. Vergadering Produktschap Vis en Visprodukten. 13.30 uur. De Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. RSG Prof. Zeeman. ZVU-cursus Ne derlandse literatuur, kennismakings avond. 19.30-20.30 uur. Vierschaar, stadhuis. Brede onder- wijsmanifestatie voor onderwijzend personeel en oudere. 20.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Bijeenkomst Ned. Ver eniging van Huisvrouwen afdeling Westerechouwen, demonstratie schoonheidsspecialist. 14.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste soosmiddag van het nieuwe seizoen van de A'NBO. Aanvang 14.00 uur. Vlissingen Stationsrestauratie. Vrouwenverga dering. 19.45 uur. Goes Prins van Oranje. Forumdiscussie VVD-Zeeland over waterschappen. 20.00 uur. Woensdag 17 september Zierikzee Stadhuis. Vergadering VVD-fractie. 16.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie publieke werken. 17.00 uur. Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land, openbare bestuursvergadering. 19.15 uur. Parochiecentrum. Bezinningssamen- komst Pax Christi en IKV. 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste soosmiddag van het nieuwe seizoen van de Nieu- werkerkse bejaardensoos. Aanvang 14.30 uur. Bruinisse NH. Verenigingsgebouw. Kleding- beure met bazar De Krukels. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 18 september Zierikzee Zeeuws Pannekoekhuis. Start sei zoen damvereniging Zierikzee. 19.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie financiën. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Plattelandsvrouwen, bijeenkomst met als onderwerp Leer problemen. Aanvang 19,30 uur.' Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dorpshuis. Ledenvergadering Rabo bank. 20.00 uur. NH. Verenigingsgebouw. NCVB. 19.45 uur. Zaterdag 20 september Brouwershaven Blokkendoos. Winterkleding- en speelgoedbeurs. 9.30 tot 12.00 uur. Tbnnenmagazijn. Concert kameror kest De Drieklank. 20.00 uur. Bruinisse Sluitingsconcert met lampionop tocht. 19.30 uur. Zondag 21 september Zierikzee Katholieke kerk. Vredeswake/Stil tekring Interkerkelijke Vredesgroep. Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 Goes Zusterstraat 13. Themamiddag By Design van werkgroep Prima Donna. 15.00 uur. Maandag 22 september Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-cursus Engels voor oude ren, kennismakingsmiddag. 14.00- 14.30 uur. Vrij Werk Centrale, Manhuisstraat 2. Informatieve bijeenkomst/start werklozenproject onderhoud en her stel landschapselementen Schouwen- Duiveland. 15.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. ZVU-cursus Calligrafie, kennis makingsavond. 19.30-20.00 uur. Oosterland Hervormde kerk, Vredeswake/Stil- tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 Dinsdag 23 september Zierikzee Wijkgebouw. Jannewekkcn 10. Start bcjaardengymnastiek15.15 en 16.15 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Start bejaarden soos. 14.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Start bejaarden- gymnastiek. 13.45 uur. Verenigingsgebouw. Tbon Kortooms. 20.00 uur. Drcischor Gymnastiekzaal. Start bejaarden- gymnastiek. 13.45 uur. Ouwerkerk Hervormde kerk Vredeswake/Stil- tekring Interkerkelijke Vredesgroep Schouwen-Duiveland. 19.30-20.00 uur. Woensdag 24 september Brouwershaven Gereformeerde kerk, Bostonplein. Vredes wake/Stiltekring Interkerke lijke Vredesgroep Schouwen- Duiveland. 19.30-20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2