Fout geparkeerde niet bestraft door rolemmer rechter Gevolgen werkgelegenheid bouwsector door aflopen Deltawerken zijri minimaal m ZEEMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Technisch project afgewezen Wijjverhuizen Uw MITSUBISHI 01110-3163 Zierikzee Kreeftstraet 36 WORDT HET Abonnementsprijzen I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Werkloosheid Veertig jaar Protesteren Drie titels Het arbeidsbureau, de sociale dienst en het De directeur van de Schouwen-Duivelandse De commissie onderwijs van Zierikzee is van Zowel bij de LTC De Bru-Tèn als bij de LTC Zie- werklozenproject hebben de handen ineen pu, c. Karremans, is veertig jaar bij deze over- mening, dat de raad van Zierikzee moet pro- rikzee toonde een speelster zich superieur, geslagen om te komen tot een effectieve be- heidsinstelling in dienst op dinsdag 16 septem- testeren nu het beleid nog te beïnvloeden is. Corrie de Waal en Astrid Verspeek pakten strijding werkloosheid. (Pag. 2). ber. (Pag. 3). (Pag. 4). ieder drie titels. (Pag. 13). VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 23998 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geen verstandig mens straft, omdat er misdreven is, maar opdat er niet misdreven zal worden. Seneca Conflict met reinigingsdienst ZIERIKZEE - 'Veel geschreeuw en weinig wol' om maar eens een oud spreekwoord te hanteren, was er don derdagmiddag op de zitting van het kantongerecht in Zierikzee. Hoe graag verdachte B. A. H. H. uit Nieuwer- kerk kantonrechter mr. W. F. van Solinge ook aan zijn zijde kreeg en ook wel enig begrip ontmoette van hem, hij kreeg niet waarvoor hij kwam: een einde maken aan een slepende zaak tussen hem en de Reinigingsdienst Schot»wen-Duiveland aangaande een niet gewenste en toch geleverde rolemmer. Voor het niet op tijd weghalen van zijn (niet gebruikte) emmer werd hij bekeurd. De bekeuring kreeg hij op 14 maart dit jaar, maar daaraan vooraf ging een reeks gebeurtenissen, briefwisse lingen en telefoongesprekken met zo wel de directeur van de dienst als de voorzitter, die beiden naar de smaak van verdachte in gebreken bleven dit probleem op te lossen. De zaak ligt in het kort alsvolgt. H. kreeg net als ie der ander een rolemmer toebedeeld. Hij mag de emmer op vrijdag aanbie den ter lediging, maar moet dan ook zorgen dat hij voor donker weer op zijn plaats terug is. H. wil die emmer niet en kan hem ook niet gebruiken omdat hij niet in staat is om op vrij dag noch de emmer aan te bieden noch die op tijd terug te halen. Oplossing H. legde de kantonrechter uitvoerig en omstandig het een en ander uit, voerde daarbij de gesprekken met Landman eri Den Boer (directeur en voorzitter van de dienst) aan, maar al zijn gezwoeg om tot een oplossing te komen resulteerde in het proces-ver- ZIERIKZEE - De Toetsings commissie Vrijwilligerswerk Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland, Sint- Philipsland en Tholen heeft een negatief advies uitge bracht over het door de ge meente Zierikzee aangedragen technische werkervaringspro ject. Het project in de admini stratieve sfeer kan echter zon der problemen worden voort gezet. Dat schrijft de commis sie de gemeente in een brief, die donderdagmiddag ter spra ke kwam tijdens de vergade ring van de Stuurgroep Werk loosheid Schouwen-Duive land. Zoals bekend heeft de ge meente in het kader van de werkervaring plaats gemaakt op de administratie voor werk loze jongeren. Een en ander heeft inmiddels geresulteerd in een vaste baan voor betrokke nen. De toetsingscommissie kan zich volledig vinden in het' project, zij het dat zij bij even tuele voortzetting wel in de ge legenheid wil worden gesteld een en ander te evalueren. Tevergeefs De gemeente Zierikzee heeft nu tevergeefs getracht het pro ject in de technische sfeer uit te breiden. De toetsingscommis sie is de mening toegedaan, dat met name voor een (aanko mend) timmerman, monteur of schilder de bestaande moge lijkheden via de Stichting Sa menwerkingsverband ruim schoots voldoende zijn en dat plaatsing geen problemen zou bieden, althans als het om schoolverlaters met een LBO- diploma gaat. baal en een boete die hij om begrijpe lijke wijze niet wenst te betalen. Zijrt eigen vuil neemt hij nu mee naar het werk en deponeert dat daar. Op de vraag van mr Van Solinge, waarom hij dan ook niet die emmer op zijn kantoor plaatst beantwoordde H. zo: „Daar betaal ik geen reinigingsrech ten voor". Officier van Justitie, mr J. C. P. M. Boogers, vond het helemaal geen probleem: het feit was geconstateerd en bewezen en voelde zich verder niet geroepen om een gemeentelijke rege ling aan te vechten. Daar zijn andere kanalen voor is zijn stelling. Het hele verhaal van H. vond hij dan ook niet relevant en kwam tot zijn eis; 45,— boete. Iben werd het pas interessant, want Van Solinge was het opgevallen, dat niet H. de emmer had aangeboden (maar de buurt gebruikt de emmer zoals latter bleek)". Verdachte ^zei-per plex te staan van de redenatie van mr Boogers, en voegde daar de termen onzinnig en kolderiek aan toe. Van Solinge wees hem op het goede fat soen dat gebruikelijk is in de rechts zaal en moest H. zelfs op een gegeven moment de mond snoeren. De mening van Van Solinge was eveneens interessant. In het pv staat, dat H. wordt verweten dat hij op maandag er niet voor had gezorgd dat de bewuste emmer op z'n plaats stond. Dat was het kardinale punt, want volgens de afvalstoffenwet hoeft H. er op maandag helemaal niet voor te zorgen, maar op vrijdag. Advertentie Daarmee was de kous af: een fout in het pv, dus ontslag van rechtsvervol ging. Waarmee de zaak overigens niet uit de wereld was, tot groot ongenoe gen van H. Gladde band Een andere langdurige en slepende zaak was die tegen S. J. van L. uit Nieuwerkerk. Een aangehouden zaak daterend van 10 december 1984 Van L. was toen aangehouden met een gladde band om zijn voertuig, waarvoor hij werd bekeurd. Een dag later kwam hij op het bureau omdat hij van mening was dat de band hele maal niet glad was en wenste derhal ve de bekeuring niet te betalen. Zijn zaak diende in november '85, maar toen kwam men er ook niet uit, zon der de bewuste band te hebben gezien en met verbalisanten te hebben ge sproken. Band- en wachtmeesters wa ren nu op de zitting. De band was beslist niet glad, daar hoefde niemand aan te twijfelen, ook niet onder ede. Maar de vraag was: is het wel de bewuste band. Twee onder ede afgelegde verklaringen plus •vervolg pagina 2 Het aflopen van de Deltawerken heeft volgens de FNV geen gevolgen voor de bouwsector. Er is werk genoeg voor de Schouwen-Duivelandse bouwvakkers. Schouwen-Duiveland telt meeste werklozen van Zeeland per „van oeveten" touringca' vertrek 6 oktober '86 gbaSsSbg (Operette-reis), reissom f 1.250,- P-P- voor inlichtingen en op9ave- reisburo von oevefen (Q appelmarkt 21 - zierikzee telefoon 01110-5036 BURGHSLUIS - „Zojuist had ik een werkgever aan de lijn die er over klaagde dat hij geen personeel kon krij gen voor een opdracht in Zeeland. Nu moet hij helemaal uit Friesland mensen laten komen". Districtsbestuurder van de Hout- en Bouwbond FNV Henk Lenting verklaart op zijn kantoor dat er een chronisch gebrek is aan vaklui in de houw, ook in Zeeland, het gebied waar hij al zestien jaar de belangen van „zijn" leden behartigt. Op Schou wen-Duiveland, dat de noordelijke oever vormt van de Oosterschelde, is de werkloosheid onder bouwvakkers het grootst van geheel Zeeland, maar geschoolde werk nemers zijn er „om de een of andere reden" niet te vin den. „Breng dit niet in verband met de Oosterscheldewerken, want daarmee heeft het niets te maken", zegt Len ting. Verhalen uit vooral werkgevers kringen dat na de beëindiging van de Oosterscheldewerken de werkgele genheid instort en het voortbestaan van bouwbedrijven gevaar loopt, als er geen vervolgprojecten van grote omvang komen, behoren volgens hem tot de categorie onzin. Verreweg de meeste werknemers die bij de bouw van de Oosterscheldedam betrokken waren zijn inmiddels elders aan de slag. En degenen die er nog werken hebben over een jaar, wanneer ook de autoweg over de dam gereed is, vol gens Lenting het beste visitekaartje dat je je in de bouw maar wensen kan.. Advertentie jVafibnalejen internationale verhuizingen Emigratieverpakkingen Opslag boed.elg Overzeese verhuizingen Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 4457 De werkloosheid onder bouwvak- personeel in Zeeland en in het bijzon der op Schouwen-Duiveland heeft volgens Lenting vrijwel uitsluitend betrekking op de sectoren b en u, of wel woningen en kantoren. Niet of nauwelijks op de waterbouwsector. Het onderzoek door de Rijksuni versiteit Utrecht van november 1985, waarin werd geconcludeerd dat de werkloosheid op het schiereiland met 22 procent zal oplopen na afloop van de werkzaamheden, klopt dan ook helemaal niet, zo meent Lenting. Overigens wijst de districts bestuurder erop dat geen overdreven voorstelling moet worden gemaakt van de omvang van de werkgelegen heid die de Oosterscheldedam heeft „veroorzaakt". Weliswaar hebben sinds het begin van het werk in 1977 tienduizenden mensen er hun brood verdiend, maar op een totaal van 8000 bouwvakkers in Zeeland hebben er tijdens de piek van de werkzaamhe den in 1985 niet meer dan 1400 man op Neeltje Jans gestaan, van wie drie honderd ambtenaren van Rijkswa terstaat. Model Het werk aan de Oosterscheldedam kan volgens Lenting als model wor den beschouwd voor de gehele bouw. Verloop was er nauwelijks, ontslagen al evenmin, en ook het ziekteverzuim lag beneden het gemiddelde. Van zwart werk is ook geen sprake ge weest. Iedere werknemer moest een pasje hebben en een dergelijke re gistratie sloot illegale arbeid uit. Advertentie Maandag 15 september wegens beursbezoek GESLOTEN Poststraat 6 - Zierikzee „Een keer heb ik het jn al die jaren meegemaakt dat er een paar mensen rondliepen die een uitkering had den", aldus Lenting. Wié op de Oosterscheldewerken zat, werd door gaans wel beter betaald dan collega's op gewone bouwprojecten. Weliswaar gold ook hier het cao-loon, maar al lerlei toeslagen bleven gehandhaafd in tijden dat ze elders in de bouw als gevolg van de malaise werden terug geschroefd of afgeschaft. De Bouw bond stond dan ook bijzonder stevig met beide benen midden in het werk. Negentig procent van de werknemers was georganiseerd. Gedurende al die jaren was het ook met de veiligheid goed gesteld, meent Lenting. Twee werknemers verloren het leven, door verkeerson gevallen, niet op het werk zelf. Een wens van de bond is nooit in vervul ling gegaan: een aparte cao voor de Oosterschelde-werknemers. Volgens Lenting was dat eigenlijk wel nood zakelijk omdat het werk geheel nieu we functies voortbracht en er zeven dagen per week 24 uur per dag werd gewerkt. Situaties waarin de bouw- cao en de bagger-cao niet voorzien. Een van de nieuwe beroepen die het werk in Zeeland heeft opgeleverd is dat van betonkoeler. In feite een hal ve automatiseringsbaan, want de man in kwestie bediende de speciaal voor de dam ontwikkelde betonkoe- linginstallaties, die computerge stuurd zijn. Ook het plaatsen van de matten als fundering van de pijlers heeft een nieuw beroep opgeleverd. Op de vraag of de Oosterschelde werken hebben geleid tot concrete buitenlandse opdrachten, een argu ment dat het bedrijfsleven graag han teert in zijn pogingen om de rijksop dracht te krijgen voor de aanleg van bij voorbeeld de Markerwaard, volgt een geïrriteerd antwoord van de voor zitter van de raad van bestuur van Dosbouw, ir. F. Roelofsz. Geïrriteerd omdat deze topfiguur van de aanne merscombinatie die de dam heeft ge bouwd, van mening is dat de wezen lijke betekenis van. d<? semi-afslui- ting van de Oosterschelde de laatste jaren te zeer naar de achtergrond is vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 14 pagina'; WEHR. De komende verhoging der btw- tarieven noodzaakt de Neder landse Nieuwsbladen hun tarie ven aan te passen. De abonnementsprijzen zijn derhalve per 1 oktober 1986 vastgesteld op 41,00 per kwartaal 1 156,50 per jaar Wij nemen graag aan, dat abon nees die een machtiging tot au tomatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende af schrijving de nieuwe abonne mentsprijs wordt aangehouden. De directie Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Droog- Weinig verandering. Vrij veel bewol king, later zwakke noordoostenwind. Geen neerslag van betekenis. Tbmpe- ratuur 16 of 17 graden. Minimumtem peratuur komende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 16 sept.: Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidoost 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 12 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht: zuidoost 3 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 sept. Zon op 07.10, onder 20.00 Maan op 18.31, onder 00.10 14 sept. Zon op 07.12, onder 19.58 Maan op 19.04, onder 01.30 15 sept. Zon op 07.13, onder 19.55 Maan op 19.26, onder 02.59 Volle Maan: 18 september (07.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen, zaterdag, ziet het er voor het midden en noorden van Nederland vrij goed uit. Er zijn perioden met zon. en het blijft op de meeste plaatsen droog. Het zuiden van het land kan wat meer bewol king krijgen. Daar is ook een kleine kans op wat regen. Vannacht wordt de minimumtemperatuur circa 7 gra den. Het maximum morgenmiddag ligt bij een graad op 16. Er is weinig wind, kracht 3 of minder. Ook de zondag lijkt vrij zonnig te beginnen, maar in de loop van de dag zullen bewolking en regenkans gro ter worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1