het verleden SAMAN BV POSTZEGELRUBRIEK Assortiment Nederlandse zegels uitgebreid met twee jubileumzegels i *«EJ Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Wat valt daar te lachen? Visruil Nieuwe grond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 september 1986 Nr. 23998 11 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur kand. A. v. d. Ploeg, Goes, kinderne- vendienst; 19.00 uur ds. Sterrenburg, Rijsoord. Kerkwerve: 11.00 uur ds. E. P. Mulder. Serooskerke: 10.00 uur ds. C. Bolijn, m.m.v. De Wegwijzertjes. Burgh: 10.00 uur prof. dr. Sperna Wei land, Rotterdam. Haamstede: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen; 19.00 uur eerw. heer L. Koelmans, Renesse. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bregman. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Bregman. Scharendij- ke: 9.30 uur ds. E. P. Mulder, viering H.A., kindemevendienst. Brouwers haven: 11.00 uur ds. Schneider. Zon- nemaire: 9.30 uur ds. Schneider; 11.00 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur kand. Franzen, Ridderkerk. Dreisehor: 11.00 uur kand. Franzen, Ridderkerk. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. H. M. Boogert, Amersfoort. Nieu- werkerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban, viering H.A.; 15.00 uur gez. dienst in Geref. kerk. Oosterland: 10.00 uur ds. H. Groenewegen, Eind hoven; 18.00 uur ds. L. den Breejen, Kapelle; 11.30 uur zondagsschool. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. J. de Roo. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur ds. A. Allan, Heerlen. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. P. Blokland; Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Schagen: J. Leij- dekkers te Oude en Nieuwe Niedorp; naar Nootdorp: J. A. Woudenberg, 1.1. pred. te Puttershoek, wonende te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn: drs. W. Westerveld te Geleen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Heemse: M. Brandes te Groningen-oost. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Kapelle-Biezelinge: R. Boogaard te Leiden; te Leerdam: C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; te Nieu- werkerk (Zld.): M. Mondria te Waar denburg. Een oudere predikant zei eens te gen me: ,,Als ik de mensen in de kerk tijdens een preek een keer aan het la chen heb gekregen, dan weet ik pas dat we elkaar beginnen te verstaan". Ik denk dat het veel mensen in onze contreien vreemd in de oren zal klin ken om een dergelijke verbinding te horen tussen de 'verkondiging' en het gelach. Geloven, naar de kerk gaan, beseffen hoe afhankelijk je bent van God; het zijn zulke uiterst serieuze zaken vinden we. Wat valt er dan te lachen? De bijbel is toch God's Heili ge Schrift - drie maal een hoofdletter. Hoe kun je daarin een aanleiding vinden voor een grap? Daarom moet ik u iets vertellen over een persoonlijke ervaring van jaren geleden. Het was in de beginpe riode van mijn studie theologie. Eén van de eerste vaardigheden, waarin ik getraind werd, was het vertalen van teksten. Van het Grieks, Latijns en Hebreeuws in het Nederlands. De bijbel kwam nu eenmaal niet in onze taal op papier. En uitleg begint bij verstaan. Ik hou van vertalen. Het is precies, minutieus werk, maar het geeft veel voldoening om door te dringen in de geheimen van geschre ven woorden en het gevoel te krijgen dat je de 'boodschap' begrijpt. Op college oefenden we op een tekst van Plato. Het was mijn beurt om vóór te vertalen. Halverwege on derbrak de docente me. Meneer De Vries, denkt u dat de spreker werke lijk meent wat hij zegt?". Ik vond van wel, het stond er toch. Maar toen gin gen mijn ogen (of beter oren) open voor iets wat nu eenmaal zelden te vangen is in woorden en leestekens en zinsbouw: voor de ironie. De hu mor. De glimlach tussen de regels door. Ironie kun je niet vertalen met een woordenboek, humor kun je niet ontleden met gramatica. Net zomin als je de clou van een mop kunt ver tellen, die moet je voelen. Die moet je horen als de toon, de klank van een tekst. Zou van alle menselijke emoties nu juist die ene geen plaats hebben ge kregen in de bijbel: De Lach? Zo ja, dan zijn we inderdaad met zijn allen bezig aan een dieptreurige zaak. En ontkennen we de relativerende, be vrijdende kracht van God's woorden. Want humor relativeert. Als je samen huilt, kun je even pijn, verdriet, woe de, machteloosheid en lijden delen. Het verdwijnt niet. maar je voelt je een moment lang minder alleen. Als je samen lacht verdwijnen ze even min. Maar je krijgt even afstand om adem te scheppen en jezelf in een an dere verhouding te zien. Ik hoop en geloof, dat God niet al leen om ons huilt, maar ook om ons lacht. Want zou Hij ons niet in de juiste proporties zien? Gewoon maar mensen? Hopelijk lachen we bij tijd en wijle ook om onszelf. Kijk eens hoe we bezig zijn. Hoe serieus. En zie er dan de humor van in. Want we zijn gewoon maar mensen. Dèt valt er te lachen. J. de Vries. 18.30 uur ds. R. Kamermans. Haam stede: 10.00 en 19.00 uur dhr. Pepper, Luttelgeest. Scharendijke: 10.00 uur ds. R. Kamermans; 19.00 uur ds. P. Blokland. Brouwershaven/Zonne- maire: Bostonpleinkerk: 10.00 uur ds. G. D. de Haan, Spijkenisse; 18.30 uur ds. J. W. Bruning, Middelharnis. Nieuwerkerk: 10.00 uur dhr. R. H. Hartkamp, Brielle, kinderneven- dienst; 17.00 uur ds. A. ten Hove; 15.00 uur gez. zendingsdoopdienst in Geref. kerk, ds. Alb. v. d. Ban en ds. A. ten Hove voor het echtpaar Coy en Margriet van Overbeeke-de Visser. Bruinisse: 10.00 uur ds. A. ten Hove; 17.00 uur ds. Q de Vrie, Middelburg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. E. Meijer, viering H.A. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf, Jeugdzondag. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. v. d. Ham, Jeugdzondag. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra, Jeugdzon dag. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotterdam. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: Lutherse kerk: 13.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinis se: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zondag 9.30 uur. Haamstede: zondag 11.30 uur. Renesse: zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11.00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienst vergadering. Apostolische Kerk Zierikzee: UW-gebouw, Kerkhof Z.Z.: zaterdag 19.30 uur dienst; zon dag 9.30 uur dienst. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. P. Blokland. VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 ZIERIKZEE/BRUINISSE - Op verzoek van achttien Urker vissers heeft het ministerie van landbouw en visserij ingestemd met de ruil van 300 ton tong. De Urkers krijgen daar voor 2000 ton schol. Het ministerie moet nog controle ren of de achttien Urkers inderdaad nog wel een scholquotum hebben, al leen dan kan de ruil doorgaan. Het is niet de bedoeling dat vissers die hun scholquotum al helemaal hebben op gevist, toch legaal aan het vissen te houden. BRUINISSE - Na gereedkomen van de Philips- en de Oesterdam zakt het water in de Volkerak en Kram mer en komt 1800 ha nieuwe grond droog, dat anders alleen bij eb boven water kwam. Reeds meerdere jaren werd door de landbouw 600 tot 900 ha grond in de omgeving van Fijnaart, Dinteloord en Steenbergen als ge schikt voor de landbouw geclaimd, maar minister Braks wil ondanks aandrang van verschillende zijden geen toestemming voor agrarisch ge bruik geven. Hij wil het uitsluitend gebruiken als compensatie voor het voortdu rend verlies van natuurgebied in ons land. Gedeputeerde staten van Noord- Brabant hebben hun pogingen om de minister tot andere gedachten te brengen opgegeven. Men denkt nu aan openluchtrecrea tie en aan natuur- en landschapsbe houd, zoals dat in een gelijknamige nota van de minister is neergelegd. Een Biesbosch-achtig. moerassig na tuurgebied. waar zelfs bevers zouden kunnen gedijen. Advertentie 86/34. Centrale figuur op deze oude dorpsplaat van Noordwelle is de man, die helemaal rechts staat en dat is schoenmaker J. de Blonde. Deze foto werd in de zomer van 1928 gemaakt en geeft een fraai overzicht van het Schouwse dorp in die tijd. In het afgebeelde huis links, met de levensboom in het bovenlicht woonden achtereenvolgens landbouwer P. Hoogenboom, de gezusters C. en N. Hoogenboom en N. Dalebout. Ook de fraaie ijzeren stoekhekken mogen met ere genoemd worden. Waar ziet en in de Schouwse dorpen heden ten dage nog zulke fraaie stoepversieringen. In het dan volgende huis met de trapgevel woonde destijds gemeen teveldwachter Jan P. Barendse. Hij was op 2 februari 1886 te Oosterland geboren en overleed op 4 september 1943. Barendse was gehuwd met Willemijntje Stange, die op 18 augustus 1891 geboren was in het West- Brabantse Dinteloord. Zij overleed op 11 december 1971 te Zierikzee. Op de foto herkennen we van links naar rechts: Grietje Vis, die een breed gerande hoed draagt en vervolgens in donkere kledij Jaöne de Blonde, die bezig is met het breien van een kous. De vrouw met lange witte japon, links op de achtergrond is de eer der genoemde vrouw van de dorpsveldwachter, Willemijntje Barendse-Stange en zij staat dus voor haar huis. In het kruiwagentje zit Hendrik de Vos en naast de kruiwagen staan Lien de Vos. Rechts öp klompen, zwarte kousen en witte japon is Neeltje Kwaak, die later huwde met Honing. Achter haar staat in de deur opening Janneke Dijkgraaf-Viergever en rechts vooraan schoenmaker J. de Blonde, die voor zijn werk plaatsje staat. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 2754. uit de krant van 50 jaar geleden ZIERIKZEE - De buurtvereeniging ,,St. Jan", besloten hebbende hare volle medewerking te verleenen aan de feestelijkheden, welke het Be stuur der Zierikzeesche Oranje Ver. hoopt te organiseeren ter gelegenheid van het a.s. huwelijk onzer Prinses, heeft aan bovengenoemde ver. een schrijven verzonden waar zij voor stelt het oprichten van een zoo groot mogelijk aantal buurtvereenigingen waaraan vele voordeelen zijn verbon den om de feestelijkheden zoo goed mogelijk te doen slagen. NIEUWERKERK - Dat de Mond harmonicaclub hier sympathiek is bij de ingezetenen blijkt wel uit het feit dat zij in staat is, door beschik baar stellen van prijzen, om a.s. Vrij dagavond 8 uur in ,,de Meebaal" on geveer een 80-tal prijzen te verloten. De avond zal verder gevuld worden met muziek en nog enkele verrassin gen. SEROOSKERKE - Als een bijzon derheid, voor wat betreft de tijd van het jaar er een mogelijke aanduiding voor een te verwachten strenge win ter, diende, dat woensdagavond j.l. een 4-tal wilde zwanen werden opge merkt in de polder van den heer P. Berrevoets alhier. BRUINISSE - Vrijdagmorgen is het motor-mosselvaartuig Bru 16, schip per D. de Koning Math.z., geladen met mosselen met bestemming Ierse- ke, ter hoogte van Stavenisse in aan varing gekomen met een motorspits, waardoor de Bru 16 zware averij be kwam. Om zinken te voorkomen heeft men het vaartuig aan den grond gezet en is personeel van Van Duiven- dijk's scheepswerf met de Bru 108 naar de plaats des onheils vertrokken om het aangevaren voertuig voorlo pig dicht te maken en naar de scheepswerf alhier te sleepen. ZIERIKZEE - Deze week zijn twee bijzondere zegels toegevoegd aan het arsenaal Nederlandse zegels. Zowel de Koninklijke Nederlandse Dambond als de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond bestaan dit jaar 75 jaar en de PTT herdenkt ddt met twee zegels van 75 cent. Het ontwerp van de zegels werd door Swip Stolk uit Zaandam uitgevoerd naar foto's die werden genomen door Pieter Boersma. 400 verenigingen. Op internatio naal gebied hebben onze dammers grote bekendheid en faam verwor- ven. Sinds 1948 is de wereldtitel vele malen in Nederlands bezit ge weest. Bekende namen zijn o.a. Harm Wiersma, Jannes v. d. Wal, Evenals de damsport kent het biljarten een grote populariteit in ons land maar ligt ook hier de ba kermat in Frankrijk. Het biljart spel zoals wij dat kennen stamt uit 1827. De Fransman Mengaud vond in dat jaar de elastische be dekking van de keu-top uit, de po merans. Hierdoor werd het moge lijk de ballen effect te geven en terug te trekken. Al in de 16e eeuw speelde men een soort biljart op een tafel met een groen laken en j Lang heeft men aangenomen dat het damspel zijn oorsprong vond in Egypte, zo'n 2000 jaar voor Christus, gebaseerd op de vond sten van borden en stukken. Toch denkt men nu dat er fundamente le verschillen zijn met het huidige damspel en denkt men eerder dat Frankrijk aan de bakermat van het damspel stond. Vóór de 18e eeuw werd uitsluitend gespeeld op een bord met 64 velden. Pas rond 1722 werd in Parijs het spe len op een bord met 100 velden ontwikkeld. In 1947 werd in Parijs de Werelddambond opgericht die zich ten doel stelt internationale ontmoetingen te organiseren op de 100 velden, het zogenaamde Poolse dammen, zoals dat ook in ons land een grote populariteit ge- Stempel 'Eerste dag van uitgifte' niet. Om de vier jaar wordt een toernooi om het wereldkampioen schap gehouden en in de tussenlig gende jaren organiseert men revanche- en uitdagingsmatches. Op dit moment heeft onze natio nale Dambond ongeveer 10.000 le den die onderverdeeld zijn over banden, vooral bespeeld door ho velingen en vooraanstaanden. In de 18e eeuw verspreidde het spel zich vanuit Frankrijk over heel Europa. Het recreatieve biljarten wordt in ons land intensief beoe fend in club- en buurthuizen, be jaardenhuizen en café's waar ook het gezelligheidsaspect een grote rol speelt. De Koninklijke Neder landse Biljart Bond telt momen teel 30.000 leden. Onder de leden zijn mannen en vrouwen, jong en oud. Vooral het biljarten voor vrouwen heeft de laatste jaren sterk aan populariteit gewonnen. Neeltje Jans Op 4 oktober worden twee bij zondere zegels aan koningin Bea trix overhandigd op de Neeltje Jans. De zegels worden uitgegeven ter gelegenheid dat op die datum de Stormvloedkering in de Oos- terschelde in gebruik wordt geno men. Op maandag 6 oktober zijn die zegels ook aan de loketten ver krijgbaar. In november verschijnt traditioneel de kinderserie met velletje. Ruilavond Zierikzee. De I.V. Philatelica afdeling Schouwen-Duiveland houdt op maandag 15 september weer ruilavond in het Huis van Nassau. Aanvang 20.00 uur. Postkoetsenrace Leiden. Van 13 tot en met 19 sep tember wordt tussen Groningen en Leiden de grote Postkoetsen race gehouden. Het gebeuren is ter illustratie van het 100-jarig be staan van de Leidse 3 October ver eniging. WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich donderdag met overgrote meerder heid uitgesproken voor een nieuwe drugswet, die de doodstraf voor han delaren in verdovende middelen mo gelijk maakt. Verder wil het Huis dat militairen worden ingezet bij de be strijding van drugssmokkel. DEN HAAG - Ruim twintig Neder landse organisaties, „verontwaar digd" over het Nederlandse en Euro pese Zuid-Afrika beleid, hebben minister Van den Broek gevraagd om maandag in Brqssel in de bijeen komst van de EG-jni^üsters te streven naar krachtige maatregelen tegen Zuid-Afrika. 5 UTRECHT - Oud-minister Van Aar- denne van economische zaken ligt niet wakker van de afloop van de RSV-affaire, hoewel hij wel vindt dat „sommige CDA-ers, niet allemaal" hem een loer hebben gedraaid en dat de PvdA „natuurlijk kansen zag om oppositie te voeren". Van Aardenne zegt dit in een interview met het blad van de Federatie Nederlandse Vakbe weging. DEN HAAG - Capelle aan de IJssel zal dieper in de buidel moeten tasten dan verwacht, om haar twee in grote financiële moeilijkheden verkerende woningcorporaties te redden. Dat heeft het ministerie van volkshuis vesting laten weten. De twee boekenbonnen als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: Monique Brunsveld Wielingenstraat 8 Zierikzee Ton Boogert Lange Achterweg 38 Oosterland De oplossing luidt: Lammergier en babbelkous. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk volgende week woensdag in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. plat stuk drij vend ijs; 6. kantelwagentje; 11. plant; 13. vrouwenverblijf; 14. maanstand (afk.); 16. bedenking; 17. Arabisch op perhoofd; 18. eerstkomende (afk.); 19. woonschip; 21. snijwerktuig; 23. vlaktemaat; 24. makker; 26. manne- tjeskat; 27. dashond; 28. geld in ont vangst nemen; 30. bittere vloeistof; 31. hoofddeksel; 32. hoog bouwwerk; 34. werktuig; 35. wand; 36. luchtig baksel; 37. kaartspel; 40. tapijtachti ge stof; 43. sproeitrechter v.e. gieter; 44. haarkrul; 46. gemelijk persoon; 48. verdikking van de opperhuid; 49. edelgas; 51. op rotsige kusten groei end zeewier; 52. belemmering (fig.); 53. mistig; 55. letter v.h. Griekse alfa bet; 56. voegwoord; 57. ploegsnede; 58. scherp kijken; 60. winters voer tuig; 61. schermwapen; 62. heer (Spaans); 64. planeet tussen Mars en Jupiter; 65. grijsachtig groen. VERTICAAL: 1. Italiaanse worst soort; 2. uitroep; 3. boom; 4. opgelegd werk; 5. guit; 6. deel v. e. woonhuis; 7. soort bergkristal; 8. door, met (La tijn); 9. lengtemaat (afk.); 10. ver zoekschrift; 12. langzaam; 13. uit spansel; 15. nieuwsorgaan; 18. uitbouw; 20. rank vaartuigje; 22. deel v. e. boom; 23. rivier in Zwitserland; 25. witte mier; 27. enigszins; 29. stad in Duitsland; 31. merkteken in vaar water; 33. voordeel; 34. spade met ge kromd blad; 37. deel van een voet; 38. bouwkundig ornament; 39. gebied; 41. denkbeeld; 42. Europese staat; 43. vak; 44. herrie; 45. gedaante van bo venmenselijke grootte; 47. hoofdstad van de Griekse provincie Lakonië; 49. wijnsoort; 50. rivier in Afrika; 53. taaie lekkernij; 54. aanwijzend vnw.; 57. blad papier; 59. Eurovisiepartner (afk.); 61. inhoudsmaat (afk.); 63. mu zieknoot. Welke twee sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 39, 41, 55, 6, 48, 50, 54. 18, 44. 61 en 63, 17, 36, 2, 25, 5. 57, 58, 10, 24? t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11