DAG IN DAG UIT KRANTEN BEZORGD VOOR N NIEUWE SURFPLANK? Veel belangstelling scholen voor landelijke EHBO-cursus Pessimisme Brabant bevolkingsindeling DE GROTE ONBEKENDE ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Speciaal voor leerkrachten BENT U DE SITUATIE MEESIER, MEESTER? In 2005 evenveel jongeren als ouderen Middenbedrijf in beweging JÊm P.FMF.NE ZEEUWSE/MIDDELBURG 6 ZIERIKZEE - Ruim 1400 basisscholen hebben tot nu toe gereageerd op de actie Eerste hulp bij onderwijs. Deze landelijke actie is er op gericht om zoveel mogelijk leerkrachten en ander personeel van de basisscholen op te leiden tot gediplomeerd EHBO-er èn hen te stimule ren voor goed verbandmateriaal en andere voorzienin gen te zorgen. De actie startte op 8 januari 1986 met het aanbieden van het eerste exemplaar van het rapport EH BO op basisscholen aan de toenmalige staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, drs. G. van Leijen- horst. Het rapport bevat de resultaten van het weten schappelijk onderzoek naar ongevallen en de beschik baarheid van EHBO-voorzieningen op basisscholen, dat door het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijme gen in opdracht van „Het Oranje Kruis" is uitgevoerd. Eerste Hulp... bij onderwijs b.\ tiljr <n Uit pir.tur Hijla hoer» *)ig liet i*. Een van de affiches, die in het kader van de Oranje Kruis-actie zijn uitgege ven. De resultaten van het onderzoek ge ven een representatief beeld van de situatie op de Nederlandse basisscho len. Een situatie die verontrustend kan worden genoemd. Tferwijl er jaar lijks ruim één miljoen ongevallen (5.000 per dag!) op de basisscholen ge beuren, zijn de voorzieningen met be trekking tot de EHBO - personeel met een geldig EHBO-diploma en verbandmateriaal - volledig ontoerei kend om te kunnen waarborgen dat aan de leerlingen op deze scholen op verantwoorde wijze eerste hulp kan worden verleend als zij hij een onge val letsel oplopen. Ook blijkt er op de scholen zeer weinig aandacht te wor den geschonken aan de ongevalspre ventie en voorzieningen voor als zich een massale calamiteit (bijvoorbeeld brand) voordoet. Deze verontrustende situatie was voor het bestuur van Het Oranje Alle namen en adressen van scho len die hebben gereageerd zijn door gegeven aan de Koninklijke Neder landse Vereniging EHBO en de Ka tholieke Nationale Bond voor EHBO. Plaatselijke afdelingen van een van beide organisaties benaderen op hun beurt de scholen. Inmiddels hebben, terwijl het seizoen nog moet begin nen, reeds een honderdtal leerkrach ten het EHBO-diploma behaald. Gezien de grote vraag om voor leer krachten van basisscholen verkorte EHBO-cursussen te geven, heeft het bestuur van Het Oranje Kruis beslo ten de mogelijkheid te scheppen, dat voor deze groep: het aantal lesuren van een oplei dingscursus EHBO, waaraan al leen wordt deelgenomen door (toekomstige) leerkrachten van basisscholen, wordt terugge bracht tot 24 lesuren (in plaats van 32); het aantal lesuren van een ver volgcursus EHBO, waaraan al leen door (toekomstige) leer krachten van basisscholen wordt deelgenomen, wordt te ruggebracht tot 12 per jaar (in plaats van 16). De overwegingen die tot dit besluit hebben geleid zijn: de leerkrachten beschikken reeds over een bepaalde basis kennis met betrekking tot de bouw en werking1 van het men selijk lichaam; zij vormen een gelijkgerichte groep met eenzelfde ontwikke lingsniveau. Andere organisaties en instellingen die informatie hebben aangevraagd en hun steun en medewerking spon taan hebben toegezegd zijn onder an dere: een groot aantal oudercommis sies, PABO's (Pedagogische Acade mies voor het Basis Onderwijs), plaatselijke afdelingen van de Ver eniging voor openbaar onderwijs. Re gionaal Overleg Primair Onderwijs, schoolbegeleidings- en advies diensten, schoolartsendiensten, Cen traal Bureau voor het Katholiek On derwijs, Geneeskundige- en gezondheidsdiensten, GVO-consulen- ten, scholen voor moeilijk lerende kinderen, scholen voor het voortgezet onderwijs, scholen voor beroepson derwijs, peuterspeelzalen en de Lan delijke Belangenvereniging Basisart sen (LBB). Basisscholen die nog niet gerea geerd hebben kunnen dat alsnog doen bij: Het Oranje Kruis, Staten- laan 81, 2582 GE 's-Gravenhage, tel. 070-549111. DEN BOSCH - Rond het jaar 2005 zijn er in Noord- Brabant ongeveer net zoveel jongeren als ouderen. Dat is het gevolg van een nu al in gang zijnde ontgroening en vergrijzing. Bij dat laatste valt vooral de spectaculaire groei van het aantal 80-plussers op. Dat blijkt uit een on derzoek van de provincie Noord-Brabant. De resultaten daarvan zijn openbaar gemaakt. Kruis aanleiding in nauwe samen werking met de Koninklijke Neder landse Vereniging EHBO en de Ka tholieke Nationale Bond voor EHBO de landelijke actie Eerste hulp bij onderwijs te gaan voeren. In februari is aan alle directeuren en oudercommissies medezeggen schapsraden van alle (8400) basis scholen een informatiepakket toege zonden. Dit pakket bestond uit een brief, posters met de teksten 'Bent u goed in breuken, juf?', 'Bent u de si tuatie meester, meester?', en 'Een schoolvoorbeeld van een eerste hulp pakket', en een reductiebon voor een goedgekeurde verbandtrommeL Met een antwoordkaart kon men zich op geven voor het volgen van een EHBO- cursus, die overal in het land vanaf september 1986 weer door de ruim 1000 plaatselijke, erkende EHBO- afdelingen wordt georganiseerd. Momenteel zijn er aanmerkelijk meer jongeren dan ouderen. Van de 2,1 miljoen inwoners in de provincie zijn er 626.000 jonger dan 19 jaar. Daar staat tegenover dat Noord- Brabant slechts 295.000 beiaarden telt van 60 jaar of ouder. Uit het on derzoek blijkt verder dat de groei van de Brabantse bevolking de ko mende jaren aanmerkelijk geringer zal zijn dan in het verleden. Met na me na de eeuwwisseling zal dit het geval zijn. Van een werkelijke afna me van de bevolking is echter voorlo pig nog geen sprake. De potentiële beroepsbevolking blijft voorlopig toenemen, zij het in een langzamer tempo dan in de voor gaande jaren. Gelijktijdig wordt de potentiële beroepsbevolking ouder. Rond het jaar 2005 zal meer dan de helft ouder zijn dan 40 jaar. Deze ontwikkelingen hebben tal Advertentie van gevolgen voor de provincie, zo blijkt uit het onderzoek. De vraag naar woningen zal dalen. Woongebie den buiten de grotere .steden zullen waarschijnlijk sterk vergrijzen, ter wijl in de steden sprake zal zijn van een relatieve verjonging. Als het stadsvernieuwingsbeleid daar tijdig genoeg rekening mee houdt, kunnen de steden met name aantrekkelijk zijn voor welgestelde, hoog opgeleide een- of tweepersoonshuishoudens. Het accent van het toekomstige stads vernieuwingsbeleid zal dan wel min der moeten liggen op het handhaven van de oorspronkelijke bevolking en meer op het bouwen van duxmdere woningen en een aantrekkelijke woonomgeving voor de hogere inko mensgroepen. De onderzoekers verwachten dat veel gemeenten in de nabije toekomst geconfronteerd zullen worden met leegstaande school- en verenigingsge bouwen en weinig gebruikte sport velden. Daar moeten nieuwe bestem mingen voor worden gezocht/aldus het rapport. De spectaculaire toena me van het aantal hoogbejaarden leidt volgens de onderzoekers tot een zodanige druk op de bejaardenoor den en verpleeghuizen, dat het huidi ge aantal plaatsen in deze instellin gen volstrekt onvoldoende zal zijn. AMSTERDAM - De directie van Heineken Nederland heeft definitief besloten tot sluiting van de Amster damse vestiging, waar 300 mensen werken. De sluiting zou in 1989 een feit moeten zijn. Het personeel heeft dit woensdag van de directie te horen gekregen. NEW YORK - De Amerikaanse saxofonist en klarinettist Park Pep per" Adams, die optrad met beroem de jazzmusici als John Coltrane, Diz- zie Gillespie, Benny Goodman en met Lewis, is woensdag op 55rjarige leef tijd in New York aan longkanker overleden. Vrijdag 12 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur De Vlieg, eindexamenfilm van de Nederlandse Film- en Televisie-academie. 14.50 uur Country Camera, afleve ring uit een serie natuurdocumentai- res. 15.15 uur Hersengymnastiek - Een ra dioprogramma op televisie, spelpro- gramma. Presentatie: Lex Braam horst en Gerard Sonder. 15.45 uur Toppop archief, een keuze uit de beste Toppop opname. 15.50 uur Mensen zoals jij en ik, serie korte verhalen met Kees Brusse in de hoofdrol. 17.00 uur Ik zag twee beren, kinder programma. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en land. Van daag: Amersfoort. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Toppop-Discolympics. 18.05 uur Wordt vervolgd, wekelijks strip- en tekenfilmmagazine. 19.00 uur Simon Simon, serie. Afl. Raadsels. Een psychologe ziet in een visioen zichzelf als het volgend slachtoffer van de moordenaar van rijke vrouwen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Peter de Grote, Amerikaan se serie naar het boek van Robert K. Massie. Afl. 2. Als Pet.er Sopia en haar minnaar verbant, is hij de eigen lijke heerser van Rusland, want Ivan heeft geen behoefte aan macht. Door Peter's onoi-thodoxe gedrag ontstaat er vijandigheid onder de Russen. 22.00 uur Reincarnation, herhaling vn een documentaire over het werk van psycholoog/hypnotherapeut Pe ter Ramster. 23.00 uur Studiogesprek over reïn carnatie. 23.40 uur AVRO's Sportpanorama. 00.00 uur Journaal. 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 00.10 uur Mozart Gala, herhaling van dit Platengala Klassiek m.m.v. het Radio Symfonie Orkest o.l.v. Jan Stu- len; Han de Vries, hobo; Christina Deutekom, sopraan; Patrick Gallois, fluit; Wolfgang Meyer, klarinet en Imogen Cooper, piano. Nederland 2 10.00 uur It Fryske lanskip 1, herh. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. Afl. 1. 11.30 uur Brandpunt in de school. Afl. 1. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Bibliotheken, 4-delige serie over bibliotheken in Nederland. Afl. 2: Collectievorming. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. '18.4'5 Yiur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Magnum, Amerikaanse se rie. Afl.: Luther Gillis: File 001. Mag num heeft geen tijd voor Higgins, die gechanteerd wordt. Een andere detec tive neemt de zaak over. 20.00 uur Nederland Muziekland spe cial: Koos Alberts en André Hazes. 20.30 uur F. M. muzikale speelfilm van John A. Alonzo. Muzikale bijdra gen van Mick Jagger, Linda Ronstadt, Sfreely Dan, The Eagles e.a. Dugan bezet me enkele andere dj's de studio van een van de meest be luisterde popzenders in LA, uit pro test tegen de plannen van de directie. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Long Bow trilogie, drieluik over een Chinees plattelandsdorp. Afl. 1: Het kleine geluk: Vrouwen in een Chinees dorp. 23.45 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.47 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Prikballon, kinderserie over het maken van voorwerpen, ani matie en een lied. Presentatie: Fran cis Verdoodt, (herh.). 18.20 uur De snorkels, tekenfilmse rie. 18.45 uur Java, korte documentaire. 18.55 uur Villa Tempo, special gepre senteerd door Bart Peeters. 10.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Vlaams Nationa le Omroepstichting. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur De Nachtvlucht, Ameri kaanse speelfilm uit 1975 van Arthur Penn met o.a. Gene Hackman, Jenni fer Warren en Susan Clark. Privé- detective Harry Moseby krijgt de op dracht een verdwenen 17-jarig meisje op te sporen. Maar als zij wordt ge vonden, en terugkeert naar haar moe der, een voormalige actrice, wordt zij vermoord. 21.50 uur Première, filmnieuws met Jo Röpcke. 22.40 uur Journaal en Coda: Dagslui ting en Nader tot u, Gerard Reve (1923). BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.25 uur Zwartje de postduif, afl. 5. 19.40 uur Mededelingen en programma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uu Telefoonspel 20.25 uur De Tweede Wereldoorlog, documentaire serie. Afl. De'Kampen. 21.15 uur Armoede. Nederlandse se rie van Peter van Gestel, naar de ge lijknamige roman van Ina Boudier- Bakker. Met o.a. Ellen Vogel, Jan Re- tèl en Eric Schneider. Regie: Bram van Erkel. ZIERIKZEE - Middenbedrijven, vooral die met vijftig tot honderd werknemers, zijn volop in beweging. Daar komen relatief de meeste be drijven voor die te maken hebben met groei van het aantal werkne mers, een stijgende omzet en winst, investeringsplannen, innovatie en goede omzet- en winstverwachtin gen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het NIPO in opdracht van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond KNOVheeft gehouden onder 976 be drijven met minder dan honderd werknemers. Het KNOV wil het on derzoek regelmatig herhalen. De or ganisatie heeft het onderzoek aan ka mervoorzitter Dolman aangeboden. De overheid moet de investeringen van het midden- en kleinbedrijf wel blijven stimuleren en niet ontmoedi gen zoals bijvoorbeeld door de aange- kondige lastenverzwaringen gebeurt, aldus KNOV-voorzitter mr. J. A. Oosterhoff in een toelichting. Die lastenverzwaringen, zoals afschaf fing van de voorraadaftrek en verla ging van de vermogensaftrek, verho ging van de btw en afschaffing van een negatieve aanslag in de WIR, vor men een directe aanslag op de winsten van de bedrijven. WIR De WIR moet worden gehandhaafd en de zogenoemde kleinschaligheids toeslag daarin moet met minstens een procent omhoog, aldus het KNOV. Dat kost ongeveer 175 miljoen gulden. Verhoging van de btw met een pro cent betekent vólgens Oosterhoff al op termijn een gemiddelde daling van de winst met een half procent en op den duur het verlies van zo'n vijf duizend arbeidsplaatsen. Als het par lement instemt met de voorgestelde lastenverzwaringen, stimuleert het daarmee het informele (zwarte) cir cuit, aldus de KNOV-voorzitter. .Beste jongen," zei hij vriendelijk, je moet vooral niet vergeten dat wij met ernstiger gevaren dan jouw wraak rekening houden. Alles wat jij mij kunt aandoen, kan ik jou aan doen en ik verzeker je dat ik het mis schien nog een tikkeltje beter doe dan jij. Jij hebt een bende achter je staan, die op mij blijft loeren en me stellig van kant maakt als ik niet ie dere seconde van mijn leven op mijn hoede blijf. Beste vriend, ik blijf ie dere seconde van mijn leven op mijn hoede, geloof dat maar gerust en die vrienden van jou zullen hun tijd ver spillen als ze op mij blijven loeren. En nu, Pony," zijn stem klonk plotse ling zo scherp als een mes, ..wordt het tijd dat jij over de brug komt'" ..Nooit"' riep Ony uit en meteen sprong hij op hem af. Zijn vuist trof echter geen doel. De zware loop van een browning kwam tegen zijn slaap terecht en een secon de later lag hij bewusteloos in een hoek van de kamer. May Blumenthnl had geen woord gesproken, maar alleen maar doods bleek naar Anthony gestaard. Pas op het ogenblik dat Anthony de zakken van de bewusteloze man begon te doorzoeken, deed ze haar mond open. ,,Ik zal aan jc denken." hijgde ze. ..Jammer," antwoordde Paul, die nog steeds haar pols vasthield. ..Ik zou het vreselijk vinden als je niet aan mij bleef denken." zei Anthony. Er volgde een kort zwijgen. ..Wat zijn jullie van plan met me te doen?" vroeg het meisje. ,,We zijn van plan jou rustig hier te laten," antwoordde Anthony. ,,Kijk, dat is nu mijn methode. Ik bind je niet vast en stop jo evenmin een prop in je lieve mondje. Ik laat je rustig hier. Je kunt onmogelijk de politie roepen, want als je roept, dan heb je kans dat de politie inderdaad komt." ..Durf jij nog te beweren dat jij een man bent"" vroeg ze zacht. ..Ik durf te beweren dat ik een heer ben." verklaarde Anthony plechtig. Met onderzoek was even kort als succesvol. Anthony vond zes pakken bankbiljetten, die hij behoedzaam in zijn zakken stopte. Hij wierp een blik om zich heen. ,,\Vo kunnen nu wel gaan, Paul. San dy zou anders ongerust beginnen te worden." Hij knikte het meisje vrien delijk toe en ging met Paul de trap af. Toen hij de straatdeur opendeed, bleef hij plotseling bewegingloos staan. Zijn aarzeling duurde niet lan ger dan één seconde. Hij liep rustig verder, maar werd plotseling aange houden door een van de wachtende mannen, die het licht van een zaklan taarn op zijn gezicht liet schijnen. „Wat voert u hier uit?" vroeg de man. „Hetzelfde kan ik u vragen," was het antwoord van Anthony. Een scherpe commandostem riep op het zelfde ogenblik: „Dat is de man niet die we zoeken. Laat hem gaan!" En door EDGAR WALLACE nu kwam Paul in het schijnsel van de zaklantaarn. „Dat is 'm evenmin," zei dezelfde weer. „Wat doet u hier, heren?" „Voordat ik daar antwoord op geef," zei Anthony op overdreven ern stige manier van een man die veel te diep in het glaasje heeft gekeken, „zou ik graag willen weten welke wet mij zegt dat ik 's nachts geen wande lingetje mag gaan maken." Opnieuw een kort, drukkend stil zwijgen. Tben verklaarde detective Sennet van Scotland Yard: „Okc, laat ze maar lopen. Waarschijnlijk wonen zo op een andere verdieping. Is dit het huis?" „Jawel, inspecteur," antwoordde een van de mannen. „En ik weet dat May thuis is; twee minuten geleden zag ik namelijk nog licht achter haar raam branden." „Mooi." Tben wendde hij zich tot Anthony: „Is dat uw wagen, me neer?" Hij wees naar de wachtende taxi, met Sandy aan het stuur. „Ja." „Nou, dan wens ik u goede avond," groette Sennet, waarop hij het huis binnenstapte. Enkele minuten later kwam hij echter met grote sprongen de trap af om de taxi tegen te houden, maar die was inmiddels met zijn inzittenden spoorloos verdwenen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6