Discobar 'De Steeg' moet buiten de stad streeknieuws i Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 september 1986 Nr. 23997 5 Jo Meerdiiik, eigenaar discobar De Steeg: ,,Ik sta zelf bij de deur om de boel in de gaten te houden". Over één ding is men het eens: ZIERIKZEE De Vrijburg De bouw van serviceflat De Vrij burg (Jannewekken/Vrije) vordert goed. Zo goed, dat op een van de ko mende dagen de nationale driekleur kan worden gehesen, ten teken dat het hoogste punt bereikt is. Zonder tegenslagen kan het project in de eer ste maanden van '87 worden opgele verd en overgedragen aan de op drachtgeefster Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland. Een aanzien lijk deel van de appartementen is reeds verhuurd. Bijeenkomst VVD De WD-fractie vergadert woens dag 17 september in het stadhuis te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 16.30 uur. BIJ RGH-H AAMSTEDE Collecte De geldinzameling voor het Ko ningin Wilhelminafonds heeft in Burgh-Haamstede een bedrag van 4516,65 gulden opgeleverd. De organi satie bedankt collectanten én gevers. ZIERIKZEE - Een goede buur is beter dan een verre vriend. Dat gezegde gaat in vele gevallen op, maar vooral in de Zierikzeese Beddeweeg, waar horeca ondernemer J. W. Meer- dink sinds 1978 zijn disco bar 'De Steeg' heeft geves tigd. Een etablissement, dat eigenlijk niet thuis hoort in een dergelijk smal straatje in de historische binnenstad. Daar zijn alle partijen het in elk geval wel over eens. Jarenlang al voert het gemeentebestuur dan ook overleg met Meer- dink over het verplaatsen van zijn discobar naar een locatie buiten de stadswal len, Tot nu toe hebben (Me besprekingen echter niet het gewenste resultaat op geleverd. Inmiddels liggen overigens wel de tekenin gen gereed voor vestiging van de discobar aan de Straalweg, naast de hal van Zeelandia. De realisering van dat plan vergt, volgens de snel cijfers opspuiende Meerdink, een bedrag van ongeveer viereneenhalve ton endat heeft hij even niet in het laadje liggen. Over de' financiële aspecten zal deze week we derom met het gemeentebestuur wor den overlegd. Meerdink heeft er nog; niet zoveel vertrouwen in. Hij memo reert, dat er al tientallen keren over leg is geweest en dat de gemeenteraad: ook al tien jaar roept, dat al het mo gelijke gedaan moet worden om 'De- Steeg' de stad uit te krijgen.. Maar....verder gebeurt er geeni moer", schampert Meerdink. Subsidies Volgens hem kan de gemeente een heleboel doen in de vorm van subsi dies, die verworven zouden kunnen worden door zich te beroepen op de wet ten behoeve van een milieuvrien delijk beleid. Zelf noemde Meerdink in het verle den minstens twintig locaties, waar hij zijn 'Steeg' wel gevestigd wilde zien. Dat bleken echter percelen met een landbouwbestemming en met nog zoveel te verkopen bouw- en in- dustriegrond in portefeuille zou Zie rikzee, volgens de disco-exploitant, van gs nooit toestemming krijgen één van die landbouwpercelen met een gewijzigde bestemming te verkopen. Ook dc locatie Haringvlietplein kwam in het verleden ter sprake. Dat plan is inmiddels geheel van de baan. De ruimte daar bleek, volgens Meerdink, niet toereikend een fikse disco en dito parkeergelegenheid te creëren. Bovendien zou dat project ongeveer zeveneneenhalve ton ver gen endan was het ook niet leuk meer", vond de disco-eigenaar. Als hij bij aankoop van het toenma lige bruine café in de Beddeweeg had kunnen beseffen met hoeveel proble men hij geconfronteerd zou worden ten gevolge van zijn omschakeling op discobar, had hij zich wellicht toch even bedacht. Om de benodigde muziekvergun- ning van de gemeente te bemachti gen, moest hij voldoen aan de toen geldende normen van geluidshinder. Meerdink was, naar eigen zeggen, ter wille; schakelde een akoestisch inge nieursbureau uit Utrecht in en liet een rapport opstellen. De aanbevelin gen daarin, zegt hij te hebben opge volgd, hetgeen een investering van een dikke ton vroeg. Verzwaring Discobar 'De Steeg' kreeg de beno digde vergunning, tot spoedig ver driet van oen groep bewoners. Een disco in de Beddeweeg betekende veel overlast: aanhoudend lawaai van de muziek, het geweld van aanko mende en weer vertrekkende motors, fietsen en brommers tegen de gevel- wanden, vernielingen aan ruiten en regenpijpen en ten slotte zelfs pogin gen tot intimidatie met geweld en overlast (beschadigen van de auto's of urine door de brievenbus gieten). Er werd een anti-Steeg-comité op gericht, dat de steun van 43 buurtbe woners kreeg. „Er stonden zelfs handtekeningen op van mensen in de Verrenieuwstraat en in het Rode Dorp", zegt Meerdink en die konden volgens hem helemaal geen overlast van zijn bedrijf hebben ondervonden. Met het van kracht worden van de Geluidshinderwet werden de nor men verzwaard. Meerdink kreeg naar zijn zeggen bericht van de ge meente dat aan de aan hem verstrek te vergunning een artikel zus en zo was toegevoegd. Het zei hem niet zo veel. Achteraf bleek het te gaan om een normverzwaring, hetgeen de ge meente beter had dienen toe te lich ten, vond Meerdink en...met hem de Kroon. Immers....in 1983 werd door toe doen van het gemeentebestuur 'De Steeg' wel plotseling gesloten, nadat wegens overschrijding van de ge- luidstnormen de vergunning was inge trokken. Maar ,,na acht wekëh werd die Maatrègèl mét eën 'uitspraak van de Kroon weer teruggedraaid. „Die acht weken gedwongen slui ting had mij intussen wel 3,5 ton ge kost", verzucht Meerdink. Rustiger? Het leek een tijdje rustiger te wor den rond de kwestie 'De Steeg', totdat deze zomer de klachten over geluids hinder wederom de kop op staken. Bij het gemeentebestuur werden vijf schriftelijke bezwaren van omwonen den ingediend. Er werden metingen verricht en op grond van de constate ringen, werd de disco-eigenaar ver zocht de burgemeester eens te bellen. Die gaf hem te kennen, dat de ge luidsnormen tijdens metingen tot tweemaal toe flink waren overschre den, zelfs met vijftig procent. Als daar geen verbetering in kwam, zou het gemeentebestuur niet schromen de deur wederom te sluiten „Stompzinnig", reageert Meer dink: „Decibels kun je niet eens uit drukken in procenten; dat gaat na melijk in een a-symmetrische telling". Hij heeft dan ook zo zijn twijfels over de juistheid van ge noemde metingen. Hij wil overigens niet ontkennen, dat er tijdens een warme zomeravond bij zijn woonge deelte op de bovenverdieping wel licht een raam heeft opengestaan. „Maar beneden in de disco zeker niet", benadrukt hij. De verstandhouding met de bewo ners in de Beddeweeg is volgens Meerdink zeker niet met allen ver stoord. Hij geeft de mensen aldaar volkomen gelijk, dat een bedrijf als het zijne eigenlijk niet in de bin nenstad thuishoort. Zelf zou hij, zo als gezegd, ook veel liever in de pol der gevestigd zitten. Toch is hij ervan overtuigd, dat van zware problemen geen sprake is. „Het is vier jaar geleden, dat hier een vechtpartij heeft plaatsgevonden. Ik sta zelf altijd bij de deur en als het ru moerig wordt, zeg ik er wat van. Ze mogen hier ook niet met glazen naar buiten of naar binnen met glazen, die ze bij andere horecabedrijven hebben meegenomen. „Qua rottigheid heb ben we hier nooit last; we hebben ook een stukje beleid doorgevoerd en dat werkt positief: wie bonje schopt, kan ervan verzekerd zijn, dat hij of zij er niet meer inkomt. Zeven weken Meerdink zegt ook in de gaten'te houden of er geen brommers op de stoepen van zijn buren worden gepar keerd en of er geen glazen daar in de vensterbank worden gezet. Met al dat toezicht tracht hij de overlast te be perken en verder...,,ach, we zijn ook maar gedurende zeven weken zeven dagen in de week open, voor de rest is het maar vier keer per week." De directe buren van 'De Steeg' - het echtpaar I. de Spirt (78) en J. dc Spirt-Schillcmans (75) - hebben op medisch advies hun eigen, vertrouw de woning inmiddels moeten inrui len voor een huisje bij Borrcndam- me. De situatie in dc Beddeweeg is met name mevrouw De Spirt licha melijk te veel geworden. „Het is niks met m'n vrouw", verzucht haar echt genoot: „Ze hoort nog steeds die mu ziek in haar hoofd". De Spirt zelf heeft zich aanvanke lijk met hand en tand geweerd tegen een discobar als buur. „Ja," zegt Meerdink: „Hij wist al tijd nog wel sympathisanten in de buurt mee te krijgen ook. Om tijdens metingen in zijn woning te bewijzen, dat hij geweldig veel last had van de muziek, had hij een geweldig groot gat in de muur gekapt en daar een dun muurtje voorgezet". Sluitingsuur Het gemeentebestuur intussen wij zigde het beleid naar aanleiding van de problemen met 'De Steeg'. Onder vond Meerdink in 1978 nauwelijks problemen met het wijzigen van de bestemming van bruin café in disco bar, inmiddels is het klimaat in Zie rikzee wat dat betreft veranderd. Zo werd er een horecastop afgekondigd en ook de discussie over herinvoering van een sluitingsuur is weer actueel geworden. r Dat laatste zou dè Zierikzeese hore cabedrijven flink schaden, meent Meerdink. Zelf laat hij er ook zeker zijn beslissing over al of niet ver plaatsen van 'De Steeg' vanaf han gen.. Als hij zijn tent om twee uur 's nachts zpur,moeten sluiten, zóu 'èeh fikse investering iri een nieuw bedrijf niet meer verantwoord zijn, meent hij stellig. „Het patroon is immers helemaal verlegd. Tot een uur of elf wordt er naar de televisie gekeken en pas dan gaan ze stappeji. Ze gaan dan niet naar een tent, waarVan ze van tevo ren weten, dat ze eirom twee uur uit moeten. Dan trekwen ze weg naar Goes of naar Alcazar in Rotterdam". Ten slotte laat Meerdink er geen en kele twijfel over bestaan - als het in derdaad tot verplaatsing van de dis cobar mocht korpen - zijn pand in de Beddeweeg te zullen verkopen. „Nee, door al het gelazer is het in feite on verkoopbaar gewprden, dus dan geef ik er gewoon een andere bestemming aan, maar wel jioreca .natuurlijk." Agressief en prikkelbaar De heer De Spirt in zijn woning in de Scheldestraat laat weten door de ellende van de afgelopen jaren ont zettend agressief en prikkelbaar te zijn geworden. Hij kan het niet ver kroppen als het ware te zijn wegge jaagd uit zijn eigen huis in de Bedde weeg, dat hij reeds vanaf 1943 bewoonde. Het huis van zijn schoon ouders destijds, waar zijn vrouw werd geboren en reeds als kind heeft gewoond. Het huis, waar De Spirt voor heeft gewerkt en wat hij zelf heeft verbouwd. Het huis ook dat volgens het taxa tierapport van makelaar Bij de Vaate bouwtechnisch gezien zeker 70.000,— waard is, maar dat door de huidige situatie wellicht niet meer dan 35.000,— zóu opbrengen. Vroeger toen 'De Steeg' nog een bruin café was, had De Spirt nooit last met zijn buurtjes. „Wij onder hielden daar vriendschap mee en de verjaardagen van mijn zoons werden er gevierd". In 1978 echter begon voor hem de narigheid. Die steeds maar doordreunende, nachtrust berovende muziek. Maar ook - en daar lijkt De Spirt nog veel meer moeite mee te hebben - fietsen en brommers, die tegen de muur werden gesmeten, jongelui, die voortdurend in de vensterbank klom men en die - ook dat gebeurde - met een fles dc ruiten kapot gooiden - in de tijd dat de disco op last van de ge meente gesloten was - en daar ook de gordijnen en de zonwering mee be schadigden. „Ze hebben mij toen ook een keer flink op m'n bliksem gegeven", ver zucht De Spirt: „Voortdurend stoor den ze de televisie. Tben ik vroeg daarmee op te houden, begonnen ze direct te schelden; één kwam er zelfs tot in de gang. Toen had ik mijn hand niet mogen uitsteken, maar me ge woon moeten laten slaan", conclu deert De Spirt uit het feit, dat dc zaak later door de officier werd gese poneerd. Ten strijde Hij had met alle buurtbewoners ten strijde willen trekken tegen het on recht. dat de buurt werd aangedaan met de aanwezigheid van die disco bar. Maar de meesten durfden, vol gens hem niet: „Te bang voor repre sailles". Zelf bestookte De Spirt het ge meentebestuur bij herhaling met zijn klachten. Veel waardering voor de wijze, waarop daarop werd gerea geerd, heeft hij niet: „De burgemees ter zei, dat ik eigenlijk geen last van die muziek kon hebben en dat ik maar watjes in m'n oren moest stop pen. Dat had hij zeventig jaar geleden kunnen zeggen toen ik nog een kind was, nu niet. Ik had wel willen vech ten, maar dat kan ik doodeenvoudig niet meer, maar....de agressiviteit is er". De Spirt zegt zich belazerd te voe len door alle beloftes van de gemeen te over optreden en verplaatsing. In oktober 1984 kwam Meerdink, naar zijn zeggen, bij hem aan de deur met dc mededeling, dat hij voor Pasen het volgende jaar op het industrie terrein zou zitten. „Het is nu al 1986 en allang weer Pasen geweest en hij zit er nog. Wat koop ik voor die flau wekul?" Hij vindt, dat de'gemeente de ver gunning weer had hïoeten intrekken nu wederom overschrijding van de normen werd geconstateerd. „Maar dat gébeurt niet als dat meneertje be terschap belooft". De Spirtbena drukt hetgeen de Nederlandse' Stjfeh- Tmg Gëlüidhhider ehkéle, bevC'pnëfë in de Beddeweeg'in ë$As8rief te ken nen heeft gegeven. Daarin Svordt de schuld geheel op het gemeente bestuur geschoven. Burgemeester De Meester heeft in een openbare raads vergadering inmiddels commentaar geleverd, op dat schrijven van de NSG, maar dat is volgeps De Spirt, de zaak alleen maar verdraaien. Weinig goede woorden heeft De Spirt ook over voor publicaties 'in de Bode', waarin werd gewezen op de broodwinning van de horeca- exploitant, op het sociaal belang en op de behoefte aan een disco bij de jeugd. Politie Ook de politie heeft niet zijn be wondering kunnen wekken. Na elke ervaring met overlast en schade aan gericht door discobezoekers werd de politie gewaarschuwd. „Je geeft het door, maar je hoort er nooit meer wat van. Of ze komen wegens personeels gebrek helemaal niet", aldus een boze De Spirt. Het zegt hem niet veel, dat Meer dink veel heeft geïnvesteerd ter be perking van de geluidsoverlast. „Die panden zijn niet te isoleren", zo heeft hij dat adviesbureau uit Utrecht ook laten weten. „Dan zou er een volledi ge scheiding tussen die panden moe ten zijn, maar de funderingen gaan meer dan een meter diep en de grond geeft de trillingen door". In naam van de Koningin Toen de Kroon 'in naam van de Ko ningin' besloot Meerdink zijn vergun ning terug te geven, knapte er iets bij De Spirt. Hij was altijd koninklijk gezind geweest, maar nu dit. „Ik be grijp wel, dat dat symbolisch was en dat de Koningin niks van De Steeg in Zierikzee afwist, maar toch". Hij noemt de beslissing van De Kroon in dezen "Een ver van m'n bedshow". Dit zijn volgens hem immers zaken, waarin de gemeente zelf moet kun nen beslissen, die zit er het dichtste bij. Hoewel De Spirt liever had gezien, dat direct met de gehele buurt een ci viele procedure was gestart in 1978 tegen de komst van de discobar, heeft hij dat ten lange leste toch maar in z'n eentje gedaan. Hij wordt daarin bijgestaan door zijn advocaat mr. Van Pijkeren. De eis tot schadevergoeding aan Meerdink bedraagt 70.000,—. De Spirt laat weten dat de werkelijk ge leden schade' al bóven de /'80.000,—r ligt, maar de echte ramp, die hem en zijn vrouw met dit alles is overko men, is met geld niet goed te maken. Als De Steeg inderdaad ooit ver dwijnt, gaat De Spirt direct terug naar zijn eigen huis. Via bemiddeling van huisarts, het RIAGG en de Stich ting Welzijn Ouderen kregen hij en zijn vrouw de huidige huisvesting bij Borrendamme toegewezen, maar dit is niet zijn thuis, dat staat in de Bed deweeg. Angst Navraag bij twee andere - huidige - bewoners in de omgeving van de dis cobar, leert dat er inderdaad blijk baar weinig animo tot spreken is. In de afwerende antwoorden is duide lijk angst te bespeuren. „Ik hoop, dat u het begrijpt, dat ik niks wil zeggen", luidt de eerste reac tie: „Ik ben al eens licht overspannen geweest en de ruiten zijn hier ook al eens ingegooid". Een volgende reactie is aanzienlijk uitvoeriger, maar wordt afgerond met het dringende verzoek daar toch alsjeblieft geen naam bij te vermel den Foto's: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow Tholen 5 De Tholen 5 is maandagavond vast gelopen bij het Verklikkerstrand te Burgh-Haamstede. Een poging de viskotter los te trekken liep bij de reddingsboot Frans de le Combte op niets uit. De boot liep zelf vast en de waterpomp begaf het. Het was de Zeemanspot uit Stellendam, die het werk moest afmaken. De Tholen 5 kon op eigen kracht loskomen. Naar verwacht kan De le Combte volgende week weer plaats maken voor de Bea trix. BROUWERSHAVEN Soos wil meer belangstellenden „We hopen dat er vanaf dit seizoen weer eens wat meer ouderen naar de bejaardensoos komen want dat is no dig", aldus mevrouw Slabbekoorn- Rijn van de Brouwse bejaardensoos. Vanaf dinsdag 23 september staat het Verenigingsgebouw eens per twee weken weer wijd open voor alle men sen vanaf 60 jaar die sociale contac ten met .elkaar willen onderhouden op een gezamenlijke en gezellige ma nier. „Iedereen is hartelijk welkom", benadrukte mevrouw Slabbekoorn. De soos begint om 14.30 uur. KERKWERVE Collecte De geldinzameling voor het Ko ningin Wilhelminafonds heeft in Kerkwerve het bedrag van 1569,15 gulden opgebracht. De organisatie dankt alle collectanten en gevers. ZONNEMAIRE Geldinzameling De collecte ten bate van het Koning in Wilhelminafonds heeft in Zonne- maire een bedrag van 1093 gulden op geleverd. DREISCHOR Concert Muziekvereniging Crescendo geeft zaterdag 13 september onder leiding van dirigent W. van Wallenburg haar laatste seizoenconcert in de mobiele tent aan de Ring. Het muzikale optre den begint om 19.30 uur. NIEUWERKERK Oranjevereniging De Oranjevereniging van Nieuwer- kerk houdt op woensdag 24 septem ber de jaarvergadering, die zal plaatsvinden in de Dobbelsteen, Weststraat 26, aanvang 20.00 uur. Op de agenda: jaarverslagen, vacature bestuursleden en kascommissie, rondvraag en sluiting. Er wordt gere kend op een groot aantal belangstel lenden in verband met suggesties Sinterklaasviering en Koninginne dagviering. BRUINISSE Nog een nieuw gemeenteraadslid In de komende raadsvergadering van de gemeente Bruinisse, donder dag 18 september, zal de opvolging van de al geruime tijd door ziekte af wezige M. Meeuwsen geregeld wor den. Meeuwsen zal door zijn ziekte niet meer in de raad terugkeren. Nummer drie op de lijst is J. S. Wie- brens die gedurende de vorige raadsperiode voor het CDA zitting in de raad had. Donderdag worden zijn geloofsbrieven onderzocht en tijdens de raadsvergadering van een maand later zal ook hij beëdigd worden, sa men met de opvolger van dr W. F. M. Vonk. NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen Bond hoopt op donderdag 18 septem ber weer bijeen te komen ir. het NH- vcrenigingsgebouw om kwart voor acht. Jaap en Joke v. d. Berg van het plaatselijk modehuis verzorgen een modeshow. Gasten zijn welkom. t. de Spirt (78): „De agressiviteit is er, maar ik kan niet meer vechten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5