Houden wat je hebt aan sociaal-cultureel werk Auteur Toon Kortooms leest werk voor in Zonnemaire 4 Plattelandsvrouwen zagen zeer kleurrijke modeshow Enquête Readers Digest Welzijnscommissie: „Zierikzee loopt toch al niet voorop" Inspraak provinciaal minderheden beleid Het nieuwe jaarprogramma NBvP Steun werk gelegenheids projecten jongeren stopzetten Niet alleen voor de jeugd, maar ookvoor de wat rijpere vrouw is er volop keuze in pantalons, blouses en rokken in fraai glanzend materiaal. Bijeenkomst afdeling Schouwen ZIERIKZEE - Kleurrijk, chic, maar ook sportief was de mode, die de leden van de afdeling Schouwen van de Plattelandsvrouwenbond maandagavond in de Graan- beurs gepresenteerd kregen tijdens een gevarieerde show onder vigeur van Marco Holm, de jonge ondernemer ach ter de gelijknamige dameskapsalon en modewinkel 'Bi- Bop', beide in Zierikzee. Marco Holm presenteerde deze show in samenwerking met Coen Ho nig Optiek en Verton Schoenen en wist zich gesteund door een enthou siast team van zes mannequins en één dressman. Kaki en safarigroen bleken veel voorkomende kleuren in het huidige modebeeld. Kleuren, volgens Marco Holm, die zelf het commentaar ver zorgde, die zijn geïnspireerd op de met veel oscars bekroonde speelfilm 'Out of Africa'. Jeansstijl Naast bijzonder chique japonnen, rokken en blouses van glanzende ma terialen, nam ook de sportievere kle ding in jeansstijl een belangrijke plaats in deze show in. Niet alleen de bekende blauwe jeansbroeken, maar vooral de gedessineerde blijken hele maal in op het moment. Verder werden enkele fraaie moge lijkheden van de kleurencombinatie oker met zwart getoond. Hoewel de kleding voor meisjes en jonge vrouwen ruim vertegenwoor digd bleek, werd vooral na de pauze ook hele fijne kleding voor de wat rijpere vrouw getoond. Respect verdiende de enige dress man, die het aandurfde in dit hoofd zakelijk vrouwelijk gezelschap ei gentijdse kleding voor jongemannen te tonen. Zo verscheen hij onder meer in een feestelijk avondpak. In plaats Naast de feestelijke kleding toonden de mannequins en dressman ook vele sportieve modellen. ZIERIKZEE - Volgende week gaan PTT Post en Distrimedia Services bv. dochter van de Amerikaanse uitgeve rij Readers Digest, een steekproef houden door 300.000 Nederlandse ge zinnen door middel van een uitge breide vragenlijst om persoonlijke gegevens te vragen. Die gegevens zijn bedoeld voor het bedrijfsleven met het oog op het versturen van reclame materiaal. De hiervoor opgerichte Stichting Consumenten Informatie moet erop toezien dat die gegevens niet worden misbruikt. De PTT heeft dat vandaag, donderdag, desge vraagd meegedeeld. ZIERIKZEE - „Er is sociaal-cultureel werk in Zierik zee, maar niet om te zeggen: tsjonge, tsjonge, wat lopen we voorop. Wat er is, zou derhalve eigenlijk op het be staande niveau gehandhaafd moeten worden". Aldus verwoordde wethouder J. Groen woensdagavond het ad vies van de welzijnscommissie. Een advies dat de ge meenteraad werd gegeven naar aanleiding van de voor genomen kortingen van 44% op de rijksbijdrage voor sociaal-cultureel werk. van een traditionele das, droeg hij daar een veter met bijoux bij. Ook de truien kregen ruime aan dacht in deze gevarieerde modeshow en een waar hoogtepunt vormde een prachtige angora spencer. Vragen Tijdens de pauze stelde Marco Holm zijn publiek drie vragen, de goede antwoorden waarop hij hono reerde met enkele waardebonnen. Hoewel een speciaal daarvoor uit genodigd model met heel lang haar plots verstek liet gaan, kon de de monstratie knippen en in model brengen met gel toch doorgaan, toen één van Holms personeelsleden haar medewerking verleende. Eén van de aanwezige toeschouw sters trad vervolgens op als model voor een föhndemonstratie. Dat niet alleen in kleding, maar ook bij brillen rekening gehouden dient te worden met modetrends, bleek uit de optiekshow van Coen Honig, waarin heel wat kleurrijke monturen werden getoond. De modeshow trok naast trouwe ei gen leden van de afdeling Schouwen van de Plattelandsvrouwenbond ook een groot aantal introducées. Presidente mevrouw B. van der Linde-Florusse dankte Marco Holm voor het verzorgen van deze avond en bood hem een fles wijn aan. Voor mannequins en dressman waren er bloemen. Commissievoorzitter, wethouder Groen, zei de brief van de minister van wvc, waarin genoemde bezuini ging werd aangekondigd, met stij gende verbazing te hebben gelezen. ,,Een korting van 44% betekent nog al wat voor Zierikzee", gaf hij te ken nen en hij cijferde voor, dat de ge meente een bedrag van 60.000,— a 70.000,— minder zou ontvangen, als de plannen van de minister door gaan. Groen memoreerde in de beginperi ode van zijn wethouderschap eerder een bezuinigingsronde te hebben meegemaakt. Maar...dit is een heel ander verhaal. Dit is afbraak; je komt nu voor de keuze te staan: door gaan of stoppen", zei hij, aangevend dat nu arbeidsplaatsen bij het buurt en clubhuiswerk, Stichting Jeugd en dergelijke in gevaar zouden komen. Niet missen Groen erkende, dat de thans aanwe zige werksoorten, als peuterspeelza len, buurt- en clubhuisactiviteiten en jeugdsoos toch eigenlijk niet gemist kunnen worden in Zierikzee. Vraag derhalve wie het oppakt als de rijks bezuinigingen werkelijk doorgaan. Over die vraag mochten de leden van de welzijnscommissie advies uit brengen. De heer J. van der Veer zei 'ge schokt te zijn, over de rücksichtlose manier van bezuinigen". Hij vond Zierikzee helemaal niet zo ruim be deeld met sociaal-cultureel werk. Met een korting van 70.000,praat je volgens hem ook niet over bespa ren van een paar postzegels. Verder benadrukte hij welke mensen in de eerste plaats door die korting bena deeld worden. „Niet de mensen, die ten behoeve van hun vrije tijdsbeste ding een aandelenpakket van de nieuwe golfclub op Schouwen-Duive- land kunnen kopen". Van der Veer gaf aan, dat de gemeenteraad zal moeten bezien wat het sociaal- cultureel werk in Zierikzee haar waard is. Mevrouw H. G. Gilden-van Gees- bergen was dat volkomen met hem eens, maar wilde tevens zien, dat de raad protest zou aantekenen tegen de voorgenomen bezuiniging. Hetzij in de vorm van een eigen motie hetzij door ondersteuning van de desbetref fende motie van de staten van Fries land. Mevrouw Gilden gaf aan, dat sociaal-culturele activiteiten voor ve le mensen broodnodig zijn en dat der halve ook artsen hun patiënten ver wijzen naar dergelijke bezigheden. Zij benadrukte, dat deze werksoorten draaien met inzet van vele vrijwilli gers, maar dat die vrijwilligers pro fessioneel ondersteund dienen te worden. Mevrouw J. A, van Kooten kreeg desgevraagd te horen, dat de verde ling van de subsidies is samengevat in het jaarprogramma sociaal- cultureel werk. De heer J. de Kreuk was als pen ningmeester van de Stichting Jeugd ook eerder met rijksbezuinigingen geconfronteerd geweest. Thans had hij vernomen, dat de ruige plannen van de minister wellicht volgend jaar nog niet doorgevoerd kunnen wor den. Ook hij vond, dat de steunfunc ties voor het sociaal-cultureel werk gehandhaafd dienen te blijven. Voor uitlopend op de situatie, dat de rijks bijdrage sociaal-cultureel werk over enkele jaren geheel bij de uitkering uit het gemeentefonds ingesluisd zal zijn, vond hij dat de raad nu reeds el ders in de - immer gezond voorgestel de - begroting naar extra middelen dient te gaan zoeken. „Niet overdrijven" De heer C. Legemaate zei het idee te hebben, dat de minister de thans voorgestelde korting niet kan waar maken. Ook hij vond, dat op de smal le functies van het sociaal-cultureel werk niet zoveel meer te besnoeien valt. Anderzijds waarschuwde hij voor overdrijving, daar een en ander toch een totaalpakket van vijf a zes ton bedraagt. „Korten kan niet meer", was de mening van mevrouw M. R. de Jong- van Loo. Zij vond, dat de politieke kahalen van de minister van wvc in dezen een appèl op hun minister moeten doen. Ook zij meende, dat de gemeente in de eigen begroting moet zoeken naar extra financiële midde len voor het sociaal-cultureel werk. Buurt- en clubhuisleider van het Leger des Heils Rudi Prager wees vanaf de publieke tribune ook nog op het aandeel van ongeveer 75.000,—, dat het hoofdkantoor in de Zierikzee- se activiteiten steekt. Ook de hoofd organisatie in Amsterdam zal echter met kortingen worden geconfron teerd, wat ook effect kan hebben op hetgeen via het buurt- en clubhuis in Zierikzee gebeurt. „Dat komt nu wel op hele wankele beentjes te staan", aldus Prager. Conclusie Wethouder Groen zei best bereid te zijn met de organisaties nog eens te praten over het bij elkaar schrapen van enkele bezuinigingen, maar veel verder dan 6.000,— zag hij zichzelf daar toch niet mee komen. Uit de reacties van de commissieleden trok hij de conclusie, dat de raad wordt geadviseerd in de begroting rekening te houden met een extra bijdrage voor sociaal-cultureel werk van 60.000,- a 70.000,-. „Als de plannen van de minister zich niet wijzigen", hield Legemaate als voorbehoud, tevens aangevend dat hij een verdere discussie over dit onderwerp nog wel open wilde hou den. Mevrouw Gilden drong nogmaals aan op tevens een motie vanuit de raad en wees verder op de relatie tus sen buurt-en clubhuiswerk en pre ventie jeugdcriminaliteit, hetgeen in het zogenaamde rapport Roethof duidelijk wordt weergegeven. „Het voorgestelde beleid staat inderdaad haaks op dat rapport", viel welzijns- ambtenaar J. L. Lagendijk haar bij. De welzijnscommissie bracht ver der een unaniem positief advies uit op een subsidieverzoek ten behoeve van welzijnsactiviteiten voor woon wagenbewoners. lévens werden de commissieleden geïnformeerd over de stand van za ken betreffende een verzoek om huis vesting in het pand Poststraat 43a van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO). Onderzoekje De voorzitter liet weten, dat een on- Wethouder J. Groen: ,,dit is afbraak; je komt voor de keuze staan van doorgaan of stoppen". derzoekje inmiddels had uitgewezen, dat er voor het onderbrengen van SWO wel mogelijkheden zijn in dat pand, maar dat er wel het één en an der aan moet gebeuren. De extra kos ten, die dat met zich zal meebrengen, moeten door de gezamenlijke ge meenten worden gedragen en daar moet nog nader overleg over gevoerd worden. Verder liet de voorzitter weten, dat op 23 september een gesprek zal plaatsvinden tussen de gemeente en de SWO zowel over toekomstige huis vesting als over de bij deze stichting zo fel begeerde administratieve kracht. De wethouder gaf te kennen de verhouding tussen de gemeente en de SWO graag weer wat verbeterd te zien. Hard nodig Bestuurslid van de SWO, mevrouw Mandemakerliet erin een toelichting vanaf de publieke tribune geen twij fel over bestaan, dat de nieuwe huis vesting hard nodig is: „We bestaan nu vijf jaar en zitten nog steeds in een piepklein kamertje bij de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. Een kamertje, waar je bijna niet met twee mensen in kunt. Bovendien zit de Federatie zelf ook al weer te wach ten op het beschikbaar komen van dat kamertje. We hebben al om huis vesting gevraagd in de oude Bakkers- school en in Binnen de Veste, maar wij zijn iedere keer een beetje als stiefkind behandeld." Verder zag mevrouw Mandemaker liever niet de directe koppeling tus sen huisvesting en administratieve kracht. Ook die laatste zou de SWO graag aantrekken, maar goede huis vesting gaat voor. De voorzitter vond, dat uit de thans uitgebrachte nota afgeleid kan wor den, dat het de gemeente ernst is met het beschikbaar krijgen van het pand Poststraat 43a. „Anders zouden we al dat werk niet doen". De heer Lagendijk was het niet eens met mevrouw Mandemaker dat huisvesting en administratieve kracht geheel losgekoppeld kunnen worden. Thans namelijk wordt een belangrijk deel van de administratie van de SWO door de Federatie ver richt (op grond van een afkoopsom van 10.000,Bij vertrek naar de Poststraat zou daar een eind aanko men, zodat wellicht toch ook het beste rekening gehouden kan worden met de noodzaak van die administra tieve kracht. Hoewel de bouw van het nieuwe woonwagencentrum aan de Klerksweg flink vordert, staat het wat haaks op het huidige woonwagenbeleid van integratie in de woonwijk. Anders ligt dat met sociaal-culturele activiteiten voor woon wagenbewoners die vaak wel geïntegreerd plaatsvinden. De welzijnscom missie bracht woensdag een unaniem positief advies uit op een subsidiever zoek voor deze werksoort. ZIERIKZEE - In de komende we ken wordt op vier plaatsen in de pro vincie een inspraakbijeenkomst be legd over de discussienota Provinci aal Minderhedenbeleid. In Middel burg (Concert- en gehoorzaal) op 10 september, in Tferneuzen (de Opstan- dingskerk) op 11 september, in Vlis- singen ('t Anker) op 16 september en in Goes (Prins van Oranje) op 23 sep tember. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Op de bijeenkomsten zijn tolken aanwezig en verder ook mr J. P. Boersma, coördinerend gedeputeerde voor het minderhedenbeleid. Momenteel krijgt de Nederlander allerlei reclamemateriaal in de bus waar hij niets mee doet en niet om heeft gevraagd. Door de proef wordt geprobeerd de vraag van de consu ment en het aanbod van de producent aan het produkt aan te passen, aldus de PTT. PTT en Distrimedia hebben voor het beheer van de gegevens een geza menlijk registratieproject, Omnidata in Amsterdam, opgezet. Als de proef slaagt hoopt Omnidata op den duur een adressenbestand van ongeveer een miljoen Nederlanders op te bou wen, aldus de PTT BROUWERSHAVEN - Uit het nieuwe jaarprogramma voor het seizoen 1986/1987 van de NBvP afdeling Brou wershaven blijkt dat de grotere evenementen tot stand komen in samenwerking met andere afdelingen. Want naast een aantal onderwerpen variërend van de Marok kaanse cultuur tot een lezing over de Nederlandse Brandwondenstichting die worden gepresenteerd in Brouwershaven, worden de hoogtepunten in het pro gramma gevormd door een optreden van de cabaretgroep Capritholen en een avond met de auteur Toon Kortooms die tot stand komt in samenwerking met respectievelijk alle andere eilandelijke afdelingen en de afdeling Noord- gouwe en omstreken. De bijeenkomst waarbij de schrij ver Tbon Kortooms zal voorlezen uit eigen werk vormt tevens de opening van het nieuwe seizoen. Het evene ment vindt plaats op dinsdag 23 sep tember in het Verenigingsgebouw aan de I. M. van de Bijlstraat te Zon nemaire. Het tweede hoogtepunt in het programma volgt twee weken daarna in de Concertzaal te Zierikzee waar de plattelandsvrouwen-cabaret groep Capritholen van de afdeling Tholen het programma Roeien met de riemen die je hebt presenteert. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Fysiotherapie In het Tbnnenmagazijn hebben de leden van de NBvP afdeling Brou wershaven en iedereen die belang stelling heeft deze winter de volgen de onderwerpen te verwachten. Op 21 oktober een lezing en diaserie over de groenteteelt en het diepvriezen van groenten. Op 18 november een lezing over de Marokkaanse cultuur door de heer K. Jilaly uit Tholen. De jaarlijk se kerstavond is gepland op 17 decem ber en de jaarvergadering op 20 ja- Op deze laatste avond houdt me vrouw L. de Ronde-Froijman uit Brouwershaven tevens een lezing met dia's over het werk van een fysio therapeute. Op 17 februari een lezing met dia's over het werk van de Ne derlandse Brandwondenstichting door mevrouw S. Hoevenaars en óp 17 maart dia's en een quiz over kle ding en textiel door Ricn Stapert van de Huishoudelijke Voorlichting Plat telandsvrouwen. De bijeenkomst van 14 april blijft nog een verrassing omdat die ver zorgd zal worden door een schaduw- bestuur en 19 mei wordt een film avond verzorgd door J. W. Heinen. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur en zijn behalve voor leden van de NBvP ook toegankelijk voor andere belangstellenden. ZIERIKZEE - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) wil de steun aan werkgelegen heidsprojecten voor jeug dige werklozen - de zoge naamde WJW-regeling - stopzetten. De minister raad beslist vrijdag over dit voorstel van De Ko ning. Het is nog niet be kend hoe de 35 miljoen gul den, waarmee deze projec ten de afgelopen jaren zijn ondersteund, worden ver deeld. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit desgevraagd bevestigd. De regeling is indertijd opgezet om blijvende werkgelegenheid te schep pen door werkloze jongeren zelf be drijfjes te laten opzetten. Daarbij krijgen zij begeleiding van beroeps krachten, die de jongeren ook scholen in de gekozen ambachten. De rege ling is bedoeld voor werkloze jonge ren tot 25 jaar. Bij de honderd projecten werken circa duizend jongeren. Het gaat om klussencollectieven, drukkerijen, crèches en veel andere soorten begin nende bedrijfjes waarmee jongeren aan de slag raken. Het bijzondere van de WJW-rege ling is dat deze gericht is op blijvende werkgelegenheid. Andere maatrege len voor werkloze jongeren beogen alleen tijdelijke arbeid. v I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4