Consument en Veiligheid heeft Zeeuwse consulent 'Neeltje Jans wordt zeker geen pretpark' Dosbouw slaat brug tussen bouwers en eigentijdse kunst streeknieuws Kledingbeurs met bazar Fraaie expositie in Grote of Nieuwe Kerk Zierikzee Zestien jaar cel Kamerorkest De Drieklank komt naar Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 september 1986 Nr. 23997 3 fx- Start campagne rondom speeltuinen ZIERIKZEE - Consument en Veiligheid heeft sinds eni ge tijd een Zeeuwse consulent aangetrokken. Dit is Si mon Zwiers uit Koewacht en hij is ondermeer belast met het begeleiden van (landelijke) campagnes om het pu bliek te wijzen op allerhande zaken, die betrekking heb ben op veiligheid. Deze week is de Stichting Consument en Veiligheid begonnen met een veiligheidscampagne 'n speelplaats is geen kinderdump', waarmee de organisa tie wil wijzen op de soms sluipende gevaren van de plaat sen. die speelplaatsen jaarlijks zo'n 15.000 ongevallen gebeuren. En dat zijn niet zomaar schaafwondjes of openge haalde knieën. Nee, die 15.000 onge vallen zijn zo ernstig dat behandeling in een ziekenhuis noodzakelijk is. Re kenen we daarbij nog de door de huis arts behandelde ongevallen dan ko men we op een totaal van zo'n 45.000. Overzichtsplaatje van de fraaie tentoonstelling, die op initiatief van Dosbouio in de Grote of Nieu we Kerk te Zierik- zee wordt gehouden. Er zijn nogal wat speeltuinen in Ne derland. Naast de tientallen commer ciële speeltuinen zijn er ook nog eens honderden buurtspeeltuinen. Vaak initiatieven van buurtbewoners. Vrij willigers die zelf zorgen voor aanleg en onderhoud en daarbij ook nog een oogje in het zeil houden. Leuk, zo'n ontmoetingsplek voor jong en oud. Alleen is het met de veiligheid van speeltuinen niet altijd even goed ge steld. Uit het Privé Ongevallen Re gistratie Systeem van de St. Consu ment en Veiligheid is gebleken dat op KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Rob Lubbers, broer van premier en directeur van Hollandia Kloos in Krimpen aan den IJssel, is „hoogst verbaasd" over de vragen die de ka mercommissie voor financiën dins dag aan minister Ruding (financiën) heeft gesteld over overheidssteun aan Hollandia Kloos. Oorzaken Als kinderen spelen doen ze soms gevaarlijke dingen. Toch gebeurt maar 20% van de ongevallen in speel tuinen zonder dat er een toestel bij betrokken is. Voor de overige 807c geldt dat vooral slecht onderhoud maar ook een verkeerde en dus onvei lige inrichting van de speeltuin oor zaak is van ongevallen. Op de speel plaats die eigenlijk te klein is voor het aantal toestellen dat er staat is de kans om ergens tegen aan te botsen of te struikelen levensgroot aanwezig. De grootste spelbrekers onder de toestellen zijn de klimrekken, glijba nen, schommels, wiptoestellen, draaischijven en looptonnen. Dat vallen - van hoogte of op gelijk ni veau - verreweg het meest voorkomt lijkt logisch gezien het rijtje toestel len. Maar ook het botsen - schommel - bekneld raken - wip - komt in een speeltuin vaak voor. Mocht iemand naar aanleiding van deze aankondi ging de brochure Speeltuinen willen bestellen dan kan men bellen naar de Stichting Consument en Veiligheid, 06-0220220 (gratis) of naar de consu lent in Zeeland van de stichting, Si mon Zwiers, Tuinderstraat 8, 4576 CE Koewacht (Tel. 01146-2112). ZIERIKZEE - „Land en Water in Zeeland" is het thema van de expositie, die op initiatief van aannemerscombi natie Dosbouw tot en met 4 oktober in de Grote of Nieu we Kerk te Zierikzee wordt gehouden. Een thema, dat zeer breed geïnterpreteerd werd door de tweeëntwintig deelnemende Zeeuwse kunstenaars, zodat ook een zeer gevarieerde tentoonstelling kon ontstaan. De officiële opening werd woens dagmiddag, in aanwezigheid van een groot aantal genodigden, verricht door de heer ir. A. J. Kauffeld, lid van de Raad van Bestuur van Dos bouw, die daartoe de kansel van de Grote Kerk besteeg. In het (bijna) gereedkomen van de Stormvloedkering in de Oosterschel- de, zag Dosbouw een goede aanlei ding voor het organiseren van deze .ojc-posi-tie.T --i In bouw jargon immers wórdt oi>k gesproken over het opleveren van een kunstwerk, een kunstwerk met een kleine k. Om als bouwers nu ook eens een brug te slaan naar kunst met een gro te K, werden gerenommeerde kun stenaars in de gelegenheid gesteld hun interpretaties van Land en Wa ter in Zeeland ten toon te stellen en de bezoekers daarmee de kans te bie den uit te stijgen boven de materie van beton, staal, stenen en asfalt naar een hoger geestelijk niveau. Ir. A. Kauffeld tijdens zijn openings woord van de Dosbouw-expositie Land en Water in Zeeland. Ir. Kauffeld benadrukte in zijn ope ningswoord, dat een brug bouwen voor aannemers niet moeilijk is, maar dat voor een brug slaan met de kunst de specialistische hulp van de Zeeuwse Culturele Raad werd inge roepen. Hij dankte deze groepering voor de verstrekte adviezen. Verder richtte hij zijn dankwoorden tot de Zierikzeese kunstenaar Willem van Anraad, die de inrichting van deze expositie in de Grote Kerk verzorgde. Eerste catalogus In de persoon van de heer L. Bécu, schrijver van het 'Dagboek van een waterbouwer' zei ir. Kauffeld alle Zeeuwse kunstenaars te willen eren. Hij bood Bécu derhalve het eerste exemplaar van de speciaal voor deze expositie uitgegeven catalogus aan. Ten slotte werden de aanwezigemin de gelegenheid gesteld, onder het ge not van een drankje en een hapje, de tentoonstelling te bezichtigen. De expositie biedt zeer fraaie wer ken van onder anderen J. Benschop, Gerard Menken, Matthy Murre, Geert Jacobs, Ad Kikkert, Ad en Tfessa Braat, Peter Jansen en Co de Voogd. De taferelen in het kader van 'Land en Water in Zeeland' relateren onder meer aan techniek, historie, natuur, flora en fauna, terwijl ook enkele fraaie figuratieve werken worden geëxposeerd. DEN BOSCH - Een 40-jarige man uit Heesch, W. C., is donderdag door de rechtbank in Den Bosch voor het importeren van heroïne veroordeeld tot de maximum-gevangenisstraf van zestien jaar. Dat vonnis is over eenkomstig de eis van de officier van justitie, die op de zitting van 29 augustus zei: „Als we hier de maxi mumstraf nog nit eisen, wanneer dan wel." De verdachte zou jaren lang aan het hoofd hebben gestaan van een organi satie die de heroïne vanuit Zuidoost- Azië naar Nederland importeerde en het hier bewerkte en distribueerde. De man, die bij een inval door de Eindhovense politie in Heesch op he terdaad werd betrapt bij het versnij den van zuivere heroïne, zou min stens 200 kilo heroïne het land hebben binnengebracht met een waarde van ongeveer 40 miljoen gul den. een 33-jarige man, die met de hoofdverdachte betrapt werd bij het bereiden van de heroïne, T. W., is na een eis van 4,5 jaar veroordeeld tot 3,5 jaar. De 33-jarige B. L., van wie het huis in Heesch was, is veroor deeld tot twee jaar cel. Tegen hem was drie jaar geëist. Alle negen be trokkenen die in april door de politie na de invallen in Heesch en Amster dam werden aangehouden, zijn nu voor de rechter geweest. De laatste uitspraken zijn op 24 september. De Roode Lelie opent winterseizoen met concert BROUWERSHAVEN - Het afsluiten van de feestelijk heden omtrent het 700-jarig- bestaan van Brouwershaven wil niet zeggen dat er in de smalstad niets meer te doen zou zijn. Dat komt onder andere door De Roode Lelie, de Brouwse stichting die zich inzet voor het organiseren van culturele activiteiten. Voor het komende wintersei zoen hebben zij een aantal evenementen op het program ma staan waarvan het eerste plaatsvindt op zaterdag 20 september. Het betreft een concert in het Tonnenmaga- zijn door het kamerorkest De Drieklank onder leiding van Henk van Dijk. OOSTERLAND Nieuwe Rabo De eerste paai voor de nieuwbouw van een bijkantoor van de Rabobank in Oosterland zal worden geslagen op vrijdag 12 september om 15.30 uur. De bouwplaats is te vinden op Markt 1. Het besluit tot nieuwbouw werd ge nomen omdat het oude gebouw niet meer aan de eisen van deze tijd vol doet. Dienst Ds J. Beens houdt zaterdag 13 sep tember een aangepaste dienst in de kerk van de Gereformeerde Gemeen te te Oosterland. De dienst, die om 15.00 uur begint, is speciaal voor ver standelijk gehandicapten. BRUINISSE Oplevering woningen De zes energie-zuinige woningen die aan de Schoolstraat te Bruinisse gebouwd werden in opdracht van wo ningbouwvereniging Boter Wonen te Zierikzee, worden donderdag 18 sep tember opgeleverd. De woningen werden gebouwd op de plaats waar drie oude woningen stonden, in het kader van de stads(dorps)vernieu- wing Bruinisse. De woningen zijn ge bouwd door de Walcherse Bouw Unie uit Grijpskerke naar een ontwerp van Kraamer Partners uit Schuddc- beurs. De huurprijs is voorlopig vast gesteld op 375,— per maand. Vergadering De Coöperatieve Rabobank Oost- Duiveland houdt op donderdag 18 september haar algemene vergade ring in het Dorpshuis van Bruinisse, aanvang 20.00 uur. Op de agenda on der andere bij de bestuursverkiezing is A. Bal aftredend en herkiesbaar en bij de Raad van Tbezicht is Jae. v. d. Houten aftredend en herkiesbaar. Commissaris Boertien: ZIERIKZEE - De Commissaris der Koningin in Zee land, dr. C. Boertien, wijst resoluut alle schrikbeelden over de toekomst van Neeltje Jans, het werkeiland in de Oosterschelde, van de hand. Hij wil niets weten van de totstandkoming van 'een groot recreatie- en pretpark in de Oosterscheldemonding. De inrichting van het gebied, zo zegt hij, zal zeker gaan in een richting die zich verdraagt met de twee bij de Oosterscheldewerken gehanteerde uitgangspunten: vei ligheid voor de Zeeuwen en een verantwoord milieube heer. Ér zal. zo meent de Zeeuwse com- missaris, sprake zijn van een toeristi sche ontwikkeling, die past in het waterstaatkundig geheel. Het werkeiland Neeltje Jans, een kernpunt van de Oosterscheldewer ken, wordt in officiële Zeeuwse sta- tenstukken omschreven als „een unieke lokatie", als „een speerpunt, dat kan uitgroeien tot een nationaal en internationaal attractiepunt". Nog vorig jaar werd Neeltje Jans aange wezen als een toeristische trekpleis ter-met-stip, als een terrein „met de hoogste prioriteit voor te ontwikke len toeristische speerpunten in Zee land". De plannen voor de ontwikkeling van het werkeiland worden daags voor de officiële opening van de Oosterscheldedam gepubliceerd. Filmmaker, beeldend kunstenaar en vormgever Louis van Gasteren geeft dan de nadere uitwerking van zijn vi sie op het ter plekke te ontwikkelen themapark; een verzameling van een water-huishoudkundig en zee-biolo gisch museum, een museum over de natuur in het Oosterscheldegebied en een expositie over waterbouw cn off shore. aantal bouten lijken te zijn vastgena geld. Commissaris Boertien toont zich aan de vooravond van het gereedko men van "Ie Oosterscheldewerken een voldaan bestuurder. De verwachting van de vroegere minister van verkeer, mr. J. Algera, dat de verwezenlijking van het Deltaplan behalve meer vei ligheid ook meer mogelijkheden geeft voor vooruitgang en welvaart (in november 1957 uitgesproken) is, zo meent Boertien, een juiste ge weest. Minister Algera heeft vol strekt gelijk gekregen, zo zegt de Zeeuwse commissaris dertig jaar na diens vporspellingen. Zeeland, vroeger wel aangeduid als „het land van de overkant", is uit zijn isolement gehaald. Was er des tijds nog sprake van hopeloos ouder wetse verbindingen, nu is het gewest Het uit Middelharnis afkomstige kamerorkest, bestaande uit amateur musici, is inmiddels niet meer onbe kend in Brouwershaven. Reeds drie maal eerder traden zij met veel suc ces op in het Tonnenmagazijn en ga ven er daarbij blijk van een geva rieerd genre muziek te beheersen. Ook nu weer bestaat het programma zowel uit een gedeelte met klassieke muziek als een wat 'swingender' ge deelte dat na de pauze wordt uitge voerd en waarop het publiek ook kan dansen. Het klassieke programma waar mee de avond begint omvat onder an dere een piano-concert van Haydn en een concert voor twee fluiten van Th iemann. Aan deze muziek wordt so listische medewerking verleend door Herma van Houten-Heyberg, piano en Esther van Steenoven en Cilia McC,oil-Jansen, fluit. Verder zal er ontsloten en vertoont de overwegend agrarische provincie steeds meer en ook steeds groter wordende indu striële trekken. Boertien wijst in dit verband graag naar de industriële ontwikkelingen en investeringen in het Sloegebied ten oosten van Vlissingen en in en rondom Sas van Gent en Terneuzen. Zeeland, aldus Boertien, is blij met het gereedkomen van de Deltawerken en in het bijzonder met de totstand koming van de Oosterscheldedam, in Zeeland wel als de „dam der verzoe ning" aangeduid. „Wij zijn blij en trots dat de dam er is", aldus Boer tien, die overigens benadrukt, dat Zeeland en de Zeeuwen persé niet om deze duur uitgevallen oplossing heb ben gevraagd. De Zeeuwse commissaris verheelt niet dat het gereedkomen van de Del tawerken ook een keerzijde heeft: een mogelijke „windstilte" wat betreft de werken rondom de waterhuishouding van de provincie. Hij hoopt dat wegen gevonden kun nen worden tot voortzetting van acti viteiten die de werkgelegenheid in zijn gewest bevorderen. Vooral rekent hij op de financiële medewerking van Den Haag voor wat de aanleg betreft van een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. Die verbinding is „een grote, innige wens" van Zeeland. Met de totstand koming van deze verbinding zou on geveer een derde van de Zeeuwse be volking verder uit het isolement worden verlost. muziek te horen zijn van Grieg, Schu bert en Mozart. Deze laatste in een bewerking van Max Reger en Henk van Dijk, de dirigent van de Drie klank die tevens viool speelt. Dat laatste zal hij vooral na de pau ze laten zien wanneer hij optreedt met de Hot club de la Haye. Een groep die muziek maakt die de pan uit swingt. Behalve het spelen van haar eigen muziek zorgt deze groep tevens voor de ritmische begeleiding van The Swinging Whistiers die ook in het muziekgedeelte na de pauze optreden. De avond begint om 20.00 uur. Een andere actitiviteit van De Roo de Lelie is een foto-wedstrijd met het thema 700 jaar Brouwershaven die ze in samenwerking met de gelijknami ge stuurgroep organiseert. In de ko mende weken kan iedereen die dat wil foto's over dit onderwerp instu ren. Gedurende de herfstvakantie (13 tot en met 19 oktober) worden de in zendingen tentoongesteld in De Ver gulde Garnaal en kan het publiek de beste foto uitkiezen. Nadere informa tie over de wedstrijd is te krijgen op telefoon 01119-1415. De verdere activiteiten die, voorzo ver nu bekend, deze winter door De Roode Lelie worden georganiseerd zijn een avond met barok-muziek door gitarist Dik de Koning op een november, een dia-avond over het le ven en werk van Jacob Cats op twee januari en bij voldoende belangstel ling een tekengroep onder leiding van Joop van de Hout. De Zeeuwse Commissaris van de Ko ningin, dr. C. Boertien. Neeltje Jans, zo formuleert het Bu reau Voorlichting van de provincie het, zal een gezocht reisdoel worden voor mensen, die geïntereseerd zijn in architectuur, deltawerken, water huishouding en natuur. Het geheel wordt als het ware gevat onder drie grote paraplu's, drie eischaaldunne koepels op Neeltje Jans. die aan een BRUINISSE - Na het grote succes van vorig jaar zal de Stichting Peu terspeelzaal De Krukels op woens dag 17 september opnieuw een kle- dingbeurs organiseren met daaraan gekoppeld een bazar. Deze groots op gezette beurs zal plaats vinden in het NH-verenigingsgehouw aan de Decstraat van half twee tot half vijf. Op de beurs uiteraard de welbeken de kledingbeurs. overzichtelijk uit gestald. een echte rommelmarkt met kleine en grote zaken, een stand met oliebollen, een koffiehoekje, een en- veloppenstand, een stand van Jantje Beton met leuke artikelen, een speel- hoekje voor de peuters met speelgoed uit de peuterspeelzaal ei\ verder tal loze attracties zoals een grabbelton. een peertjesboom, tv» lolly-lotto en „Wie raadt het gewicht van de leidsters". Zoals altijd zit de leiding van de peuterspeelzaal weer te springen om spullen voor deze beurs en rommel markt. Alles is welkom. De bekende spelregels zijn weer van toepassing: Aan duurdere spulletjes kan thuis al een prijskaartje worden gehangen en bij verkoop wordt de opbrengst ge deeld tussen verkoper en speelzaal. Deze geprijsde spullen kunnen uit sluitend op dinsdag 16 september tus sen half twee en half vier ingeleverd worden. Alle andere kleding en spul len die aan de speelzaal worden ge schonken kunnen voor 16 september aan de leidsters afgegeven worden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktle: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40.00; per jaar 1 152,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven. 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3