Grote bieten- oogst verwacht Openingsrede dijkgraaf in teken van Stormvloedkering CNV-bestuurder Phernambucq bespreekt jeugdplan overheid Zierikzee rekent volgens CNV de hoogste woonlasten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Man overlijdt in politiecel WAT HET Aanrijding Twee auto's total-loss ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Expositie Welzijn Geluidsoverlast Tennis Met een fraaie expositie in de Grote of Nieuwe De welzijnscommissie van Zierikzee loopt over Voor- en tegenstanders van de door geluids- Bij de meeste tennisclubs op Schouwen- Kerk van Zierikzee slaat Dosbouw een brug het algemeen toch al niet voorop. Het is daar- overlast herhaaldelijk in het nieuws zijnde Zie- Duiveland worden aan het eind van het sei- tussen de bouwers en de eigentijdse kunst. om zaak aan sociaal-cultureel werk te houden rikzeese discobar De Steeg zijn het eens: de zoen de clubkampioenschappen afgewerkt. Zo (Pag. 3). wat er is. (Pag. 4). bar moet buiten de stad. (Pag. 5). ook bij TV Scefveringhe. (Pag. 11). DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 23997 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mensen, wier jeugd, gelukkig en vertroeteld is geweest, be waren in hun hart altijd iets van de lekkere warmte van het nest. André Theuriet ZIERIKZEE - De Coöpe ratieve Vereniging Suiker Unie UA verwacht dit jaar een grote bietenoogst en dientengevolge een grote suikerproduktie. Enerzijds is dit het gevolg van een ge middeld hoge opbrengst aan suikerbieten per hecta re, 56 a 57 ton, met een ver wacht suikergehalte van zestien procent. Ander zijds is er dit jaar een uit breiding van het totale areaal suikerbieten in ons land tot ongeveer 139.000 hectare tegen 130.000 vorig jaar. De Suiker Unie verwerkt de bieten van 84.000 hectare. Zij begint haar campagne II september in de fabriek in Groningen. De vijf andere fabrie ken van het concern volgen 15 sep tember. De NV Centrale Suiker Maat schappij (CSM), die de bieten van de rest verwerkt, kon nog geen medede-- lingen doen over de campagne en op brengstverwachting. Op grond van EG-afspraken mag de Suikerunie dit jaar 431.250 ton zoge noemde a-suiker en 112.598 ton zoge noemde b-suiker produceren. Voor beide gelden EG-garanties. Alles wat het concern boven deze quota produ ceert is c-suiker waarvoor het zelf een afzetmarkt moet zien te vinden. Vol gens een woordvoerder verwacht het concern dit jaar een produktie van over de 100.000 ton c-suiker, terwijl het bedrijf nog 51.000 ton van de twee voorgaande jaren over heeft. Areaal De uitbreiding van het areaal is on der andere veroorzaakt door de ver houdingsgewijs gunstige opbrengst- prijzen vorig jaar, het alsnog inzaaien van akkers waar andere teelten de af gelopen winter kapot zijn gegaan en het verminderen van andere teelten op contracten. Minister Braks van landbouw en visserij, die dit dinsdag heeft geantwoord op vragen van de Kamerleden Thzelaar (PvdA) en Van der Linden (CDA, nu overigens staatssecretaris van buitenlandse za ken) ziet in de uitbreiding voorlopig nog geen aanleiding de produktie in 1987 te beperken. De keuze van een ander systeem is volgens hem in de eerste plaats een zaak tussen de boe ren en de verwerkende industrie. Aandacht voor deltaveiligheidsnorm gevraagd CNV-districtsbestuurder L. Phemambucq. Tijdens -bijeenkomst in Zierikzee ZIERIKZEE - De Zeeuwse districtsbestuurder van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), L. Phernam bucq, heeft tijdens een bijeenkomst in Zierikzee uitvoe rig gesproken over het onlangs gepresenteerde Jeugd werkgarantieplan (jwg) van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Hoewel zijn organisatie het plan „zeker niet negatief" beoordeelt, is er toch een aan tal zaken, dat zeker nog besproken moet worden met de minister. werkloos zijn, zijn in totaal zo'n 50.000 personen betrokken. Met het plan beoogt het ministerie een betere plaatsingsmogelijkheid voor jongeren in het arbeidsproces. De doelgroep bestaat zowel uit schoolverlaters als werkloze jonge ren, die eerder hebben gewerkt. De grootste groep schoolverlaters vindt zelfstandig werk, zodat het plan geen betrekking op deze categorie heeft. Met de keuze voor jongeren tot twin tig jaar, die langer dan een half jaar Alleraardigst Op zich een alleraardigst plan vol gens de CNV-bestuurder in de zaal van de Gereformeerde kerk in Zierik zee. Maar toch ook twijfels. Zo staat juist de overheids-sector, waar de jon geren werkzaam zullen zijn, onder ZIERIKZEE - De studie naar de zogenaamde deltavei ligheidsnorm voor de duinen bij de Punt in Westenschou- wen en het Noorderstrand vanaf de Brouwersdam tot bij Renesse is nog niet afgerond. Het Waterschap Schouwen- Duiveland vertrouwt erop, dat - mocht blijken dat niet aan de norm wordt voldaan - daar alsnog in het kader van de Deltawet de nodige werken zullen worden uitge voerd. Dat stelde dijkgraaf M. J. Steur in zijn toespraak; voorafgaande aan de Algemene Vergadering van 'zijn' waterschap te Zierikzee. Zijn openingswoord stond - hoe kan het haast anders - volledig in teken van de ingebruikname van de Storm vloedkering op 4 oktober. De gehele deltatij d omschreef Steur als een be wogen tijdperk vooral voor hen die zich met waterstaats- en waterschaps zaken bezig hielden en houden". De ontwikkeling, die zich heeft voorge daan op het terrein van dijkherstel en aanleg van nieuwe dammen en kunst werken noemde de dijkgraaf bui tengewoon interessant". Kaliber Juist omdat het waterschap een be langhebbende van het zwaarste kali ber is, was er af en toe sprake van Dijkgraaf M. J. Steur. sterke emotie. „Vooral toen bij de Oosterschelde door de veranderde zienswijze over de afsluiting het tijd stip van gereedkomen van de werken naar later werd verschoven. Het is uiteindelijk 1986 geworden. Acht jaar later dan in de oorspronkelijke plan ning was voorzien". Steur sprak zijn erkentelijkheid en waardering uit voor de totstandko ming, al was er ook reden tot teleur stelling. Zo zei hij het te betreuren, dat bij de Boompjesdijk bij Westen- schouwen nog geen uitvoering is ge geven aan het door Rijkswaterstaat in samenspraak met provincie, Wes- terschouwen, de Watermaatschappij en het waterschap uitgewerkte plan voor de zandsuppletie op en voor het afnemende strand. Dit om het bui tenste duingebied voor overstroming te behoeden. „Wij zouden graag gezien hebben, dat dit werk gelijktijdig met het offi cieel in gebruik stellen van de Storm vloedkering zou zijn voltooid en drin gen sterk aan op het alsnog spoedig uitvoeren van de plannen", sprak de voorzitter. Bij gezinnen en alleenstaanden met eigen huis ZIERIKZEE - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) in Zeeland heeft haar woonlastenonderzoek afge rond en naar buiten gebracht. Voor Schouwen-Duiveland valt op, dat de zes gemeenten zeker niet tot de goedkope re gemeenten behoren. Zierikzee spant zelfs de kroon in de categorie alleenstaande eigenaar/bewoner, waarbij zij ten opzichte van de goedkoopste gemeente (Oostburg) voor een verschil van maar liefst 134% zorgt. In de vergelijking tussen de ver schillende gemeenten (situatie op 1 januari 1986) is het CNV uitgegaan van vier situaties: a) woonlasten al leenstaande huurder; b) woonlasten alleenstaande eigenaar, die eigen wo ning bewoont; c) woonlasten gezin met twee kinderen (huurwoning); en d) woonlasten gezin met twee kinde ren (eigen woning). Taxatie Als uitgangspunt voor de taxatie van de woning voor de onroerend goedbelasting werd uitgegaan van een bedrag van 99.000 gulden. Bij de ze belasting werden de reinigings rechten en de eventueel apart bere kende rioolrechten gevoegd. Het totaal hiervan geeft volgens de vak bond een goed beeld van de woon lasten per gemeente. Een gezin met twee kinderen, dat een eigen woning bewoont is in Zie rikzee jaarlijks 569,25 gulden kwijt aan de bovengenoemde posten. Op vallend hierbij is, dat hetzelfde gezin in Westkapelle slechts 286,28 gulden betaalt; een verschil van 99%. Bij de Schouwen-Duivelandse gemeenten Brouwershaven, Bruinisse, Duive land, Middenschouwen en Wester- schouwen is het gezin respectievelijk 478,83 gulden, 491,70 gulden, 519,75 gulden, 452,10 gulden en 440,45 gul den kwijt. En ook in de categorie alleenstaan de eigenaar/bewoner rekent Zierik zee het meeste. Deze personen beta len jaarlijks 569,25 gulden in tegenstelling tot dezelfde mensen in Oostburg, die slechts 243,56 gulden moeten ophoesten; een verschil van 134%. Voor de overige eilandelijke gemeenten geldt een bedrag aan woonlasten van Brouwershaven (478,83 gulden), Bruinisse (491,70 gul den), Duiveland (519,75 gulden), Mid denschouwen (452,10 gulden) en Wcs- terschouwen (niet vermeld). In de categorie woonlasten alleen staande huurder blijkt Westerschou- wen een relatief dure gemeente. Hier betaalt dc huurder aan de gemeente 306,80 gulden, terwijl hieropvolgend Arnemuiden het duurste is met een jaarlijkse woonlast van 333,37 gul den. De Schouwen-Duivelandse ge meenten behoren in deze categorie op Westerschouwen tot de middelmoot; zij het dat zij wei aan de duurdere zij de van de grafiek zitten. zware bezuinigingsdruk. Volgens het jwg mag er alleen sprake zijn van tij delijke boventallige banen, waarop jongeren ervaring kunnen doen. „Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken, dat vervanging van de reguliere arbeid zal plaatsvinden", aldus Pher nambucq. Hij acht het derhalve zinvol, dat de arbeidsplaatsen voor de jongeren door een onafhankelijke instantie worden getoetst - „wie kan die toet sing beter aan dan de toetsingscom missie". Hoewel het hier geen projec ten met behoud van uitkering betreft, acht Phernambucq de drie Zeeuwse commissies zeker in staat tot een objectieve toetsing. Een tweede punt van twijfel betreft het feit, dat laaggeschoolde jongeren bij de overheidsinstellingen ook laag geschoold werk verrichten. De be stuurder ziet hierin een gevaar voor de plaats van de werknemers van de sociale werkvoorziening. „Dit moet zeker worden voorkomen, zeker ook omdat de wsw schreeuwend behoefte heeft aan dit soort werk voor een deel van haar werknemers", legde de CNVer uit. Perspectief Voorts is het noodzakelijk, dat ook na het half jaar werk in het kader van het jwg, perspectief op werk wordt geboden. „Dat perspectief is bij de overheid niet aanwezig. Het jwg gaat er van uit, dat de sociale partners een belangrijke verantwoordelijkheid hebben door een verdere uitbreiding van het reguliere banen- en scholings circuit. Met andere woorden: de mi nister gaat ervan uit, dat de jongeren in de marktsector werk 2al worden aangeboden na hun jwg-periode". Maar volgens Phernambucq is het bekend, dat de marktsector helemaal niet zit te springen op deze groep on geschoolde jongeren. „Immers, voor de marktsector is er veel keus uit het arsenaal werklozen". Tijdens de ver gadering van de CNV-subdistricts- raad Schouwen-Duiveland kwamen ook nog enkele interne zaken ter sprake. DEN HAAG - De 38-jarige J. A Smeele uit Den Haag is in de nacht van woensdag op donderdag in een politiecel overleden. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie werd de man na een telefoontje tegen middernacht dronken aangetroffen in een portiek in de Kamperfoe liestraat. Het bleek niet mogelijk hem bij familie onder te brengen. Maar toch voornamelijk tevreden heid over de gang van zaken. Zo stem de het de dijkgraaf tot voldoening, dat de Raad van de Waterstaat een voor het waterschap gunstige slui tingsstrategie van de srhuiven heeft geadviseerd. Tijdens dp vergadering, die voor waterschapbegrippen maar koi*t duurde, kwam ook het beheer van het Zoommeer na 1987 ter sprake. Zoals bekend, ziet het schap het liefst een dusdanig beheer, dat de boeren op hun zoetwater kunnen rekenen. Maar er zijn meer belangen, zoals die van de scheepvaart, het milieu en de re creatie. Eén van de belangrijkste za ken voor het waterschap is het Chlo ridegehalte van het water, dat laag moet zijn. In oktober sluit een hoor zitting de inspraakprocedure af. Een ieder was het met hoofdingeland L. J. van Gastel eens, dat het voor het wa terschap van het allergrootste belang is om haar zegje te gaan doen. De hoofdingelanden zagen geen re- cLa tot discussie over de overige pun ten: de voortgangsreportage water kwaliteitsbeheer 1985, enkele voor stellen tot erfpacht en een voorstel tot overdracht van de Moolweg aan de gemeente Middenschouwen. In verband met enkele nog uit te voeren werkzaamheden kost dit het water schap nog 20.500 gulden. Uit de rond vraag bleek verder nog, dat alleen dijkgraaf Steur een uitnodiging heeft ontvangen voor de opening van de Stormvloedkering. De ove.rige wa terschapsbestuurders zullen of via de televisie een en ander moeten ga deslaan of hebben wellicht uit hoofde van een andere functie een kaart ontvangen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's tvTORDT WEER. ZIERIKZEE - Op de Deltastraat ter hoogte van de Straalweg botsten dinsdagmiddag .twee auto's tegen el kaar. Volgens de politie droegen bei de bestuurders schuld aan het onge luk, waarbij grote materiële schade viel te noteren. L. F. den B. uit Hein- kenszand reed over de Deltastraat en zou de bocht te krap hebben geno men. P. van B. uit Zierikzee reed ook over de Deltastraat en wilde naar de Straalweg. Hij zou geen voorrang verleend hebben aan het doorgaande verkeer. De voorzijden van de betrok ken wagens werden geheel vernield. HAAMSTEDE - Op de Kraayestein- weg ter hoogte van de sporthal raak ten dinsdagmiddag (13.25 uur) twee auto's total-loss en werd één van de inzittenden gewond en naar het Zie- rikzeese ziekenhuis overgebracht. De gewonde is A. C. M. R. van B. uit Geertruidenberg, echtgenote van de bestuurder M. R. R. haalde een cam per in op genoemde weg. welke juist naar links afsloeg de uitrit van de sporthal in. De bestuurder van de camper was G. V. uit Alkmaar Beide voertuigen werden door takelbedrijf Jan de Jonge afgevoerd, geheel ver nield. Op dezelfde weg, nu bij de kruising met de Provincialeweg, deed zich 's avonds nog een aanrijding voor, nu met een landbouwtrekker met aan hangwagen. H. J. L. uit Haamstede was de trekkerchauffeur die geen voorrang zou hebben verleend aan dc personenauto van W. J. M. van W. uit België. Eén van de inzittenden van de Belgische auto werd opgenomen in het Zweeds Rode Kruisziekenhuis. De auto werd geheel vernield. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel bewolking Een depressie voor de Franse kust breidt zijn invloed verder over het vasteland uit. Er zal dan ook vrij veel bewolking zijn waaruit af en toe wat regen kan gaan vallen. Het wordt iets minder koud en er komt een matige noordoostelijke wind te staan. Mini mumtemperatuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 15 sept.: Zaterdag: Zondag: Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordoost 3 Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: variabel 2 Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN Zon op 07.08, onder 20.02 Maan op 17.43, onder 12 sept Volle Maan: 18 september (07.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Bij heldere hemel en weinig of geen wind is er komende nacht wederom vorst aan de grond. De echte minimumtemperatuur, die wordt gemeten in een zogenoemde thermometerhut, wordt ongeveer plus 3 graden. Vlak aan zee wordt het veel minder koud. Morgen zijn er eerst perioden met zon. 's Middags wordt het ongeveer 16 graden, zo'n 4 graden te koud voor deze tijd van het jaar. In de loop van de dag neemt van uit het zuiden de bewolking toe. 's Avonds kan in Brabant en Limburg regen vallen De wind is overdag zwak tot matig uit richtingen tussen noord en oost. Het is onzeker of zater dag het regengebiod ook de noordelij ke helft van het land bedekt. Op langere termijn wordt wissel vallig weer met enkele buien ver wacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1