stukken kerkberichten Warme zomer maakt einde aan zalmkwekerij firma W. K. Schot Statenleden willen verbetering veerdienst Vlissingen-Breskens Nijpels optimistisch over financiële kant van bodemsaneringen Informatie-avond over Zeeuwse waterschappen Spartamet Cor Hart M. Haeck L. A. v. d. Berge 5ZC j SUCCESJES GRONDÖNTSMETTING Gebr. v. d. Maas - Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 september 1986 Nr. 23996 7 Z1ER1KZEE - De veertiendaagse hittegolf van begin juli, die in mosselkwe- kerskringen wel schade bracht, omdat het seizoen later kon beginnen, maar die toch juist voor het uitstellen van het begin van het seizoen kon worden be perkt, is eveneens schadelijk geweest voor de zalmkwekerij van de firma W. K. Schot in Zierikzee. Zoals bekend hebben enkele leden van deze firma naast hun mosselkweke rij, ook een viskwekerij opgezet, die wordt uitgeoefend in de nabijheid van het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemonding. Deze viskwekerij is met forel tamelijk succesvol. Aangemoedigd door dat succes werd ook geëxperimenteerd met zalm, omdat de vraag naar zalm in Nederland (eertijds een inheemse vis, maar door de watervervuiling van de rivieren verdreven) groot is. Er werden 4000 Atlantische en Paci fic zalmen geïmporteerd, maar de warmte is voor deze vissoort, in te genstelling met de forel die er wel te gen kan funest geworden. ïben de temperatuur in de kweekbakken bo ven de 20 graden kwam ging het mis. De temperaturen liepen op tot 23 graden. Op het Veerse Meer en in het Grevelingenmeer noteerde men zelfs temperaturen van 25 en 26 graden, de helft van de zalmen overleefde dit niety Einde zalmkweek En dat betekent tevens het einde van de zalmkweek, want deze wordt niet herhaald, daarvoor is het risico te groot; warme dagen komen ieder jaar wel in meer of minder beperkte mate voor. Er was ook beslist geen sprake van zuurstofgebrek. De familie Schot is door de ondervinding al geleerd, om dat euvel direct te onderkennen. Een teleurstelling ook voor de sportvisse ri j, die met veel belangstelling de ex perimenten van de familie Schot volgde. Men had graag gezien dat zalmsoorten in de grote sportviswa teren een aanlokkelijk experiment was, men vangt liever zalm dan wit- vis. Nu de warmte in de Oosterscheide al zoveel slachtoffers maakte zou dat zeker in nog sterkere mate in de bin nenwateren het geval zijn, de hoge temperaturen van het water in Veer se Meer en Grevelingenmeer spreken boekdelen. De sportvisserij, die iets anders wil zal het in de toekomst vooral van de zeeforel, ook wel zalmforel genoemd, moeten hebben, een vis die zich goed laat kweken en die ook in steeds gro tere mate in de Noordzee langs onze kust voorkomt en ook in de beneden rivieren wordt gesignaleerd. Niet alleen als sportvis (roofvis) is de zalmforel een goede buit, ook als consumptievis is ze zeer smakelijk en duur. Na alle storingen van afgelopen tijd MIDDELBURG - Er moet snel verbetering komen in de communicatie tussen wal, het schip, en de passagiers op de provinciale veerdienst Vlissingen-Breskens. Ook moet worden gestreefd naar het sneller oplossen van sto ringen of het verrichten van reparaties aan de veerpont of aan de aanleginrichtingen. Die eis hebben Zeeuwse Statenle den gesteld tijdens de vergadering van de commissie voor de waterstaat naar aanleiding van de steeds optre dende storingen op het veer Vlissin gen-Breskens en het ongerief dat dit oponthoud met zich meebrengt voor de passagiers. De problemen doen zich hoofdzakelijk voor bij de nieu we, op 1 maart in gebruikgenomen, dubbeldeksveerboot de „Prinses Ju liana" en de nieuwe aanleginrichtin gen in Vlissingen en Breskens. Investering Een investering van rijk en provin cie van rond 100 miljoen gulden. On danks deze investering lijkt de situa tie op het veer Vlissingen-Breskens alleen maar verslechterd. Door de wekelijks optredende storingen doen 'zich lange wachttijden voor. Vorige week 'Viel'' het veèrVlissingen- Breskens vier uur achtereen "uit. Tijdens de vergadering van de com missie voor de waterstaat werd maandag gesuggereerd dat de boot te modern en te geavanceerd is ge bouwd, waardoor technische storin gen pas na lang zoeken opgespoord kunnen worden. Op 9 oktober zal het provinciaal be stuur van Zeeland een gesprek heb ben met de ontwerper en de bouwer van de boot, de leverancier van de motoren en Rijkswaterstaat die de aanleginrichtingen beheert. Dan zal ook besproken worden of het techni sche deel van deze aanleginrichtin gen van- Rijkswaterstaat aan de Pro vinciale h stoombootdienst kan worden overgedragen. Bij technisch mankement kan het aanwezige perso neel van de Provinciale Stoomboot- dienst de storing dan verhelpen en hoeft er niet eerst te worden gewacht op monteurs van Rijkswaterstaat die van elders moeten komen. De Zeeuwse gedeputeerde J. de Voogd, belast met de provinciale veerdiensten in Zeeland, ontkende dat bij de bouw van de dubbeldeks veerboot bezuinigd is op de techni sche installaties van de boten, maar dat uitsluitend de inrichting van de salons goedkoper zijn uitgevallen dan was gepland. Initiatief Vrouwen in de VVD ZIERIKZEE - Taken en werkwijze van de Zeeuwse waterschappen zijn wei nig bekend bij de bevolking. Ook rond de problematiek der voorgestelde con centratie van deze waterschappen lijkt een sluier te hangen voor het publiek. De-Vrouwen in de WD. in Zeeland zijn niet gelukkig met die situatie en wil len derhsdve een 'bijdrage'leveren de waterschapsmaterie wat meer bekend- DEN HAAG - Bij de huidige stand van de wetenschap kan ECT, Electro- Convulsietherapie (de zogenoemde shocktherapie), voor een beperkt aantal patiënten niet gemist worden. Het is daarom dan ook gerechtvaar digd in het Radboudziekenhuis in Nijmegen. heid bi j het'publiek te geven. De Vrouwen in de WD hebben dan ook in samenwerking met de WD- Kamercentrale het initiatief geno men tot een voor iedereen toeganke lijke voorlichtingsavond, tijdens wel ke deze materie uitgebreid aan de orde zal komen. De bijeenkomst wordt gehouden op dinsdagavond 16 september in de Prins van Oranje te Goes, aanvang 20.00 uur. Griffier van het Waterschap Schouwen-Duiveland, de heer J. E. Overzet zal een inleiding houden over werk en taken van de waterschappen. Vervolgens zullen in de vorm van een forumdiscussie vragen en kwesties aan de orde gesteld kunnen worden. Dit forum zal naast de heer Overzet wórden gevormd door drs. A. F. van der Zande-Vleugel Schutter ZIERIKZEE - Minister Nijpels van milieuhygiëne is ta melijk optimistisch gestemd over de financiële vooruit zichten om de Nederlandse bodem te saneren. In deze ka binetsperiode van vier jaar zal er weliswaar geen 200 miljoen gulden extra beschikbaar komen, zoals in het re geerakkoord was gesuggereerd, maar 123 miljoen gul den. dupeerde boeren. Nijpels beperkte die categorie tot „crepeergevallen", maar nuanceerde een minder ver gaande motie van de VVD om na te gaan of in ieder geval een deel van de woningbezitters tegemoet kan wor den gekomen. (hoofdingeland Waterschap Schouwen-Duiveland); L. J. Mol - De Jongen (gezworene Waterschap Noord- en Zuid-Beveland); drs. I. Ooms-Sieberga (gezworene Water schap Vrije van Sluis) en ir. M. J. van der Weele-Minderhout (lid van Raad van de Waterstaat en hoofdingeland Waterschap Noord- en Zuid- Beveland). Uitgebreid zal tijdens deze bijeen komst worden stilgestaan bij de be langrijkste taken van het water schap, te weten: de waterbeheersing, hetgeen naast het onderhoud van de dijken ook de beheersing van het wa terpeil in de polders betekent; het on derhoud van de wegen (op Schouwen- Duiveland zelfs 375 km) en de zuive ring van het afvalwater. Vooral dat laatste blijkt een breekpunt voor de gehele concentratie der Zeeuwse wa terschappen te vormen. De politiek heeft zich tot nu vrij wel niet met het functioneren der wa terschapen bemoeit, daar het werk immers altijd goed en geruisloos werd verricht. Nu echter de politiek belangrijke besluiten moet gaan ne men ten aanzien van het functione ren van de waterschappen, vinden de Vrouwen in de VVD, dat nu het ogen blik gekomen is, dat de politiek zich wel met de waterschappen gaat bezig houden. De bijeenkomst op 16 september in Goes is voor alle belangstellenden toegankelijk en de initiatiefnemers hopen dan ook op een grote opkomst. Maar als de opgaande lijn van extra bedragen voor bodemsanering in de komende vier jaar en daarna wordt vastgehouden, wordt het door zijn voorganger Winsemius geraamde te kort tot 1997 van een miljard gulden al voor ruim 750 miljoen gulden inge lopen. Over dekking van het reste rende bedrag van een kwart miljard gulden resteren, aldus de minister maandag tijdens een commissiever gadering, „nog een groot aantal jaren om ons daarover te bezinnen." Ook al zullen de komende jaren wellicht grote, openlijke confronta ties te zien geven met de milieubewe ging in Nederland, minister Nijpels zal die niet schuwen. Hij stelt juist prijs op een lastige milieubeweging, die een belangrijke rol te spelen heeft en, zo merkte hij op, de komende ja ren lastig zal moeten blijven. Een vraagstuk dat zich in toene mende mate manifesteert is de scha de die burgers lijden door milieupro blemen en de wijze waarop daar een vergoeding voor kan worden gege ven. De gehele kamer signaleerde dat maandag, maar de minister hield vooralsnog de boot af voor sug gesties om de financiële oplossing af te wentelen op zijn departement. PvdA. D'66 en PPR vroegen in een motie om een vergoedingsregeling voor ernstig gedupeerden. Het gaat dan niet alleen om eigen-woningbe zitters op gifgrond, maar ook om ge- Opgekocht Die woningen - het CDA sprak van 250 huizen per jaar - zouden moeten worden opgekocht met rijkssteun en in huurwoningen worden omgezet. De minister van milieubeheer wil daarover gaan praten met de overkoe peling van provincies (IPO) en ge meenten (VNG). Voorwaarde van zijn kant voor een dergelijke oplossing is dat niet alleen het rijk aan de schade meebetaalt, maar ook de provincie, de gemeente en de gedupeerde bur ger. Het bedrijfsleven heeft inmid dels positief gereageerd op het voor stel van de minister voor een overlegorgaan met rijk en provinces, waar zal worden gesproken over een 'vrijwillige' bijdrage aan bodemsane ring. Binnen een half jaar verwacht Nijpels hiervan resultaat. Tbt dusver is bij tien schadezaken via de rechter een bedrag van ruim veertig miljoen gulden van vervui lende bedrijven gevorderd, zo deelde Nijpels mee. In achttien gevallen zijn rechtszaken aangespannen, waarmee in totaal 225 miljoen gulden gemoeid maandelijks zo'n slordige Vb miljard gulden. Per jaar is dat 18 miljard. Het laat zich begrijpen, dat hier tegen over inkomsten behoren te staan die dat mogelijk moeten maken. Geluk kig heeft Nederland een export aan allerhande artikelen van zo'n 230 mil jard gulden per jaar. Zonder deze ex port zou het Nederlandse volk in z'n totaliteit niet in de huidige welstand kunnen leven. Hiermee is naar ik meen, heel dui delijk gezegd, dat het fokken van pelsdieren, geen zinloze en overbodi ge zaak is. Sterker nog. Het is voor ons mensen van levensbelang, dat er wordt geëxporteerd zoals vermeld. De heer Boon komt nog met het ver haal, of de Schepper het wel zo heeft bedoeld, toen Hij pelsdieren creëer de. Hiermee wil hij hoogstwaar schijnlijk het Christelijke deel van de gemeenteraad beïnvloeden. Ik kan zeer vele voorbeelden noe men, waaruit duidelijk wordt, dat het toch de bedoeling van de Schep per van alle levende wezens op aarde is geweest om ze vervolgens te laten dienen als voedsel van andere schep selen. Zou dan de Schepper van alle men sen en dieren op aarde een andere be stemming voor hen hebben gehad? De heer Boon kan nu tevreden zijn. Hij heeft met zijn activiteiten de ogen geopend van de Bruse gemeen tebestuurders en de Schouwen- Duivelanders. Heerlijke gedachte is het voor hem maar ook voor mej. Els Broere van Sirjansland en mevr. Van den Berge-Paape. Oo zij zijn deelge noot van de overwinning door hun ac tie. Intussen gaat de heer Hage rustig door met de experimentele fokkerij die alleszins wettelijk is geoorloofd. Graag wil ik hem veel succes toewen sen opdat zijn belangen die op het spel staan, toch tot een goed resultaat mogen leiden. Met vriendelijke groet en bij voorbaat dank voor plaatsing. Hoogachtend, G. van der Weele, Ten Anker 18 4311 GA Bruinisse Crohn Op zaterdag 20 september zal de oprichtingsvergadering en tevens le denvergadering van de afdeling Zee land van de Crohn Vereniging Neder land worden gehouden in het St. Joanna Ziekenhuis te Goes, aanvang 13.30 uur. Sprekers zullen zijn dr. Driessen, internist, en dr. Croiset van Uchelen, chirurg, beiden verbonden aan het St. Joseph Ziekenhuis te Eindhoven. Deze twee specialisten zullen aan de hand van een serie dia's de algemene aspecten belichten van de ziekte van Crohn en Colitus Ulce rosa. Er zal gelegenheid zijn om vra gen te stellen. Tijdens deze bijeen komst zal ook^het bestuur officieel worden gekozen. Deze dag is bedoeld voor de Zeeuwse leden, donateurs, fa milieleden en verdere belangstellen den. De ziekte van Crohn en colitis ulcerosa zijn beide darmontstekin-. gen die gelukkig niet al te vaak voor komen maar helaas wel in de meeste gevallen chronisch zijn. Colitis ulce rosa beperkt zich tot de dikke darm em de endeldarm. Bij de ziekte van Crohn kan het ontstekingsproces zich in ieder gedeelte, va-n het maag darmkanaal openbaren. Daarnaast kunnen diverse complicaties optre den. De Crohn Vereniging Nederland geeft voorlichting over de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa. Daarnaast belicht zij de problemen die deze ziektes met zich mee brengen. De ver eniging heeft contacten met de over heid en met de ziekenfondsen om meer begrip voor de problemen van darmpatiënten te krijgen. De vereni ging kent naast het dagelijks bestuur een landelijk bestuur dat wordt bij gestaan door afdelingsbesturen en de medische adviesi-aad. Het toekomsti ge bestuur van de afdeling Zeeland streeft ernaar de doelstelling van de vereniging nader uit te werken, con tracten naar de leden toe te bevorde ren, nadere voorlichting te geven o.a. door het houden van bijeenkomsten, en in het algemeen een helpende hand te bieden. Voor nadere informa tie kunt u bellen met: N. van Osch 01100-16045; H. Vonk 01150-95442. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zi|n buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uilsluilend voor rekening van de brief- schri|ver. waarvan naam en adres bi| de redactie bekend moeten zi|n Bont Eén van de belangrijkste bedrei gingen voor de individuele vrijheid waarmee we wel eens worden gecon fronteerd, is de manier waarop som mige burgers hun wil trachten op te leggen aan anderen in de samenle ving. Zonder in te gaan op de mislei dende voorlichting van het Anti- Bont-Comité, wil ik trachten met dit stuk te bewijzen op de keerzijde van het financiële plaatje welke behoort bij de nerstfokkerij in het algemeen. Ook de heer D. Hage heeft daarmee te maken. Echter niet alleen de heer Hage maar ook geachte lezer, is be trokken bij de financiële consequen ties van de pelsdierenfokkerij. Heeft u er wel eens over nagedacht, welk een enorm bedrag'de regering moet uitgeven aan allerlei sociale voorzieningen. Om het eenvoudig te houden, belopen die uitkeringen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Schagen c.a.: J. Leij- dekkers te Oude en Nieuwe Niedorp. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hoogeveen: drs. J. J van der Wilden te Ureterp. Aangenomen naar Zaandam (part time): drs. K. Stroop te Krabbendam en (part-time): mevr. F. G. Groen, kand. te Krabbendam. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Haarlem-Centrum: H. van den Heuvel te Biezelinge. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Middelharnis: J. Ka reis te Rijssen. De fiets met iets met enkele weken leverbaar maak nu een gratis proefrit. Tweewielercentrum Telefoon 01110-2248 Kerkwerve Telefoon 01113-1663 Bruinisse Telefoon 01114-1256 Oosterland God verblijdde ons met de ge boorte van: THEO en MARJA BIJZET- SUURMOND ELLEN 8 september 1986 Kreeftstraat 9 4301 ZE Zierikzee FOTOKOPIEËN. MET DE KWALITEIT VAN DRUKWERK. DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN ZIERIKZEE Vol verdriet om de leegte die hij bij ons achterlaat, doch dankbaar voor de liefde en de zorg die hij ons heeft ge schonken geven wij u kennis van het overlijden van mijn geliefde man, onze zorgzame vader en lieve opa THOMAS KIK op de leeftijd van bijna 79 jaar. A. C. KIK-JUMELET J. KIK C. F KIK-VAN GiLST Johan 4311 BN Bruinisse, 8 september 1986 Pr. Wilhelminalaan 29 Correspondentieadres: Familie J. Kik, Dijkstraat 6, 4311 BK Bruinisse De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 12 september a.s. om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Bruinisse. Voorafgaand aan de begrafenis zal er een rouwdienst wor den gehouden in het Dorpshuis, Molenstraat 52 te Brui nisse, welke aanvangt om 13.30 uur. Diegene die deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt beleefd verzocht orn op voornoemd tijdstip aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren donderdag 11 september a.s. van 19.30 tot 20.30 uur in de aula van de Herv. Kerk te Bruinisse en na afloop van de begrafenis in bovenge noemd dorpshuis. Bedroefd maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft gedaan en heeft betekend geven wij u kennis dat van onze zijde is weggenomen onze geliefde broer en zwager THOMAS KIK op de leeftijd van bijna 79 jaar. L. HOEK-KIK J. HOEK Bruinisse, 8 september 1986 Te koop: Aardbeiplanten: Gorella, Ko- rona en Bogota. Tuincentrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. Voor fotocopieën en stencil- werk naar Het Geschenken huis, Haamstede. Tel. 01115- 1331. Kozijnen, ramen, deuren en trappen alles op maat. En na tuurlijk onderhoud en ver bouw. Timmerbedrijf Van Leeuwen, werkpl. Engelse Kade 10, tel. 01110-6667, privé 01112-2070. Tuï'nmeubelén en slaapzak ken. Blom B.V., Burgh- Haamstede. Tel. 01115-2020. Mesthanen, leghennen, kal koenen. Tel. 01110-3178. Tuincentrum Renesse heeft voor u aangepast tuingereed schap, o.a. knielbankje, knielmat, onkruidsteker, etc. Tuincentrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. j H.H. landbouwers, voor groenbemesting uit dépot te leveren Italiaanse raaigras en I gele mosterd Maxi emergon. Bodbijl, tel. 01112-1593. Renault 5 GT Turbo, wit, bj. juli '85, 16.000 km. Tel. 01116-1258. I Jonge Lakenvelder kippen. |Tel. 01110-2790. i Groenbemesting voor verbe- tering van de grondstructuur. Tuincentrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. Renault 5 TL, mei '81, i.g.st., km.st. 64.000. Tel. 01119-1759. Openhaardhout. Per pallet 30,- afgehaald a contant. Tuincentrum Renesse, Laone 20, Renesse, 01116-1820. Diepvrieskist. Tel. 01110-4977 Te huur: Per direkt 2 k.app. Burgh- Haamstede. Inl. tel. 01115- 2593. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DÉ KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Huisdieren: Goed tehuis gezocht voor jon ge en oudeie katten. Sophia- Dierenbescherming, Esdoorn straat 33. tel. 01114-1583, Nieu we rkerk. Diversen: Wegens vakantie gesloten. Hese Tweewielers Zierikzee. Middenstandscursus is be gonnen. U kunt nog mee doen. Inlichtingen: P. R. M. van der Sneppen, Driekonin genlaan 13, tel. 2442. Lekkage? Flexibekleding bellen. 10 jaar schriftelijke garantie. Tel. 01110-6303. Caravanbedrijf Bruinisse Dorpsweg 21-40, tel. 01113- 1490. Verkoop verhuur re paraties stalling en acces soires. Dealer van Fendt, Dethleffs, Sterckerman, La Boheme. Vouwwagens: Con way, Trigano en div. inr. cara vans. Schoonheidsspecialiste Wil- tra Bruynzeel, Oude Haven 51, Zierikzee, tel. 01110-3388. Pasfoto's in seconden klaar. I Afspreken niet nodig! Foto grafie Jan Krakeel, Nieuwe Boogerdstraat 12, Zierikzee. Laat u niet wijsmaken dat 1 het stofferen van uw meube len het niet waard zou zijn voordat u deskundig advies 1 gevraagd hebt bij de daartoe speciaal ingerichte Meu- belstoffeerderij Goudzwaard, Meelstraat 24, Zierikzee. Tbl. 101110-2491, b.g.g. 6314, 2235, i 2046. i Tapijt reinigen onder hoge druk met de Citinsproeiex- traktie. Schoonmaakbedrijf Koster. Tblefoon (01110) 2153. Dames wilt u zelf leuke kle- ding leren maken. Bel 01110- 1 4015. H.H. LAND- EN TUINBOUWERS Het is nu tijd voor Beleefd aanbevelend, Agrarisch mechanisatie bedrijf Tblefoon 01114-1417

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7