Auto in tuin geplant nonn Dringend behoefte aan betere voorlichting arts en patiënt DE GROTE ONBEKENDE Mijn vader is een olifant The Noise in Brogum Zierikzee op televisie Vorige week lazen we in de krant dat in Zierikzee een cursus zal wor den gegeven met als motto Effectief omgaan met kinderenDe cursus is gebaseerd op de inzichten van dr. Thomas Gordon, te weten ,,het ont wikkelen en verspreiden van een dy namisch opvoedingsmodel om men selijke relaties in gezinnen en scholen democratischer en weder zijds bevredigender te makenNa een dergelijke zin past een eerbiedig stilzwijgen. Dit klinkt als hemelse muziek temidden van een gezin met jengelende kinderen en een klas met melige meiden. Een dergelijke cursus juich ik van harte toe want, ik zeg het maar eer lijk, het is broodnodig. Hoeveel ja ren moet je niet studeren om met een dode machine te kunnen omgaan maar om met kinderen om te gaan heb je geen enkele opleiding nodig. Zó sta je als jongen een beetje te han gen in een disco maar een paar jaar later sta je op een zaterdagavond te tobben met een grote veiligheids speld die wel in je vinger wil prik ken maar niet door de stugge luier van het trappelende en krijsende kind wil komen. Deze week werd ik erbij bepaald dat het met de culturele en emotione le opvoeding tegenwoordig droevig gesteld is. Aan de nieuwe brugklas sers heb ik gevraagd om hun muzika le ervaringen vanaf het prille begin eens op papier te zetten. Ik heb de openhartige pennewruchten gelezen, af en toe een traan wegpinkend. Hoe vaak las ik niet dat de muzikale uitingen van het kind op ondemocra tische en onbevredigende wijze de grond ingeboord worden. Neem nu het schrift van een jongen die ik om redenen van privacy maar even ..Erik" zal noemen. Erik schrijft: ,,Toen ik klein was sloeg ik op alles wat maar geluid maakte, zo als de deur, de tafel en de kopjes. Dat vond mijn moeder niet zo leuk". Daar heb je nu zo'n voorbeeld. Erik is zich op creatieve wijze aan het ont wikkelen, hij experimenteert met klanken en wat doet de omgeving De omgeving remt af. Kijk, je kiest vóór de meubels óf voor het kind. Laat het eens een paar kopjes, een glasservies of een televisietoestel kosten, je moet wat over hebben voor de muzikale ontwikkeling van het kind. Ouders zouden eigenlijk mee moeten doen met het exploreren van het kind. Onder gejuich ontdek ken we het versplinteren van het koffiezetapparaat en het kan niet meer stuk als de afwasmachine op indrukwekkende wijze explodeert. ..Els" schrijft: ,,Toen ik twee jaar was kreeg ik van mijn tante een blik ken trommel cadeau. Ik vond het heerlijk om er uren op te trommelen. Op een dag kreeg mijn moeder er ge noeg van en stopte de trommel in de kast zodat ik er niet meer bij kon". Kent u ook zulke momenten? Je weet dat je daden indruisen tegen alle psy- chologieboeken en tegen alle Margriet-we et-raad" adviezen maar voor je het weet staat het kind al op de gang of heeft het een tik op de vingers te pakken. Zo staat ook opeens het trommeltje in de kast. Misschien heeft de moeder het zelfs op democratische wijze aangepakt, zo van ,,Kijk eens wat een leuke pop ik hier heb. Die vind jij vast mooi!" en ,,hup" achter de rug van het kind verdwijnt het trommeltje in de kast. Maar het kind vergeet het nooit meer. Op de middelbare school rap porteren ze het aan hun muziekle raar. Vroeger was het een trommelt je, volgend jaar is het de compact-disc installatie waarmee het kind zich zal uiten. Maar die krijg je niet meer weg. Het kind zal uit rancuneuze overwegingen de vo lumeknop extra opendraaien. Van wege het trommeltje van toen. Uitermate droevig is het relaas van ..Marieke": ..In de derde klas heb ik op blokfluitles bij de juf frouw gezeten. Daar vond ik niet zo veel aan, want de juf zei dat ik vals speelde, maar dat deed de blokfluit en ik niet. Daarom bemoei ik me maar niet meer met het muziekle ven". Hier is maar één oplossing. Juffrouw, vraag onmiddellijk her scholing aan of liever, treed ver vroegd uit. Zeer vervroegd. Vandaag nog. Niet de blokfluit speelde vals, niet het kind, maar uzelf bent een dissonant in de opvoeding. Tenslotte ..Karei". Hij schrijft: ,,Toen ik klein was zongen mijn va der en moeder altijd kinderachtige liedjes zoals Slaap kindje slaap". Ik voel de jongen aan. Willen we in een gezinssituatie op 'democratische wij ze omgaan dan moet er sprake zijn van eerlijke informatie en niet van bedrog. Het arme kind wordt voor gespiegeld dat er buiten een schaap met witte voetjes loopt. Het kind kijkt naar buiten en wat ziet het? Geen schaap, maar een blinkende Ford Scorpio van Pa die niet de melk maar zijn super zoetjes drinkt: Dat voelt een kind haarfijn aan. Een kind zingt dan ook nooit ..Slaap kindje slaap" maar.SAAB kindje saab daar buiten loopt een saab". Het arme schaap mag zich dan nog in het automerk vergissen, het voelt drommels goed aan dat hier geen sprake is van een open gezinssitua tie. Uit wraak zal het kind later de nieuwe berijming van dit lied aan heffen: ..Slaap kindje slaap, mijn moeder is een aap. mijn vader is een olifant....' Ik spreek uit ervaring want dit lied klinkt regelmatig in onze huiskamer, waarmee ik maar zeggen wil dat zélfs een musicus blijkbaar fouten maakt in de muzi kale opvoeding. Ik heb een troostrijke gedachte. Wekelijks ga ik om met honderden malle en melige meisjes en jongens. Op hun bekende openhartige wijze geven ze luidkeels commentaar op de leraren, hun vader en moeder. Dan denk ik ..al heb je alle psychologie- boeken gelezen en alle cursussen van Thomas Gordon gevolgd, in hun ogen doe je het nooit goed. Misschien zeg gen ze lóter ..Het was zo gek nog niet....". Als ze zelf worden toegezon gen: ..Mijn moeder is een Marzas ZIERIKZEE - Het kersverse echtpaar Marcel Muller en Maria Muller-van den Berg moet vreemd opgekeken hebben, toen bij thuiskomst in de Weststraat te Zierikzee een auto in de tuin was gezet. Het voertuig stond op een stapel pallets en daarbij hing een feestelijk opschrift. Het echtpaar Muller is eind vorige week in het huwelijk getreden en dat moest gevierd worden. Bovenop het huis was een ooievaar gemonteerd en het moge een ieder duidelijk wezen welke bedoelingen het verras sing scomité' hiermee heeft gehad. ZIERIKZEE - Op zater dag 13 september speelt in Jeugdsoos Brogum aan de Julianastraat in Zierikzee de new-wave/rock band The Noise. De zaal gaat open om 21.00 uur en The Noise zal vanaf 21.30 uur te beluisteren zijn. In december 1985 kreeg de Zierik- zeese band The Noise zijn huidige be zetting. Tot toen toe was de band in een stevig tempo van repertoire en sa menstelling veranderd. Alleen bas sist Colin Clement en gitarist Gerrit Rentier speelden al sinds het ont staan in 1983 in de band. In de loop van 1984 waren toetsenman Jeroen van 't Leven en drummer Simon Goedhart er bijgekomen en gebleven. Jeroen en Gerrit verzorgden behalve de stapels met nummers ook de zang, maar constateerden na een jaar dat de zang het zwakste punt was en bleef, waardoor een duidelijk gebrek aan melodie in de vrij pittige num mers ontstond. Zangeres Conny van der Aarssen, ontmoet tijdens een jamsessie onder vrienden en zangeres Merel Koevoets, die al wat gezongen had tijdens een sessie in de plaatselijke jeugdsoos, werden bij vergissing tegelijk ge vraagd als leadzangeres. Een prettige vergissing, want het bleek dat de nummers beter uitkwamen met twéé zangeressen. Repertoire In 19.86 werd de laatste hand gelegd aan het huidige repertoire, waarin naast actuele rock ook soul-invloe- den van met name bassist Colin en new-wave-invloeden van toetsenman Jeroen te horen zijn. De teksten han delen vaak over persoonlijke ervarin gen (met relaties) of over de directe omgeving. Nieuwe nummers ont staan steeds vaker collectief, de structuren in de nummers worden duidelijker en de zangeressen hebben hun eerste tekstbijdragen geleverd. De groei zit stevig in deze jonge en thousiaste band. Woensdag 10 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden.. 14.30 uur De Smurfen, tekenfilmse rie. Afl: De slaapwandelende Smur fen. 14.45 uur Puppie, tekenfilmserie. Afl. De Puppies op de Noordpool. 15.05 uur Terry en de wapensmokke laars, Nieuwzeelandse jeugdserie. 15.30 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. 15.55 uur Onze tijgers, Zweedse na tuurserie. Afl. 3. 16.45 uur Da's lachen, tekenfilms. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Zomerpop, oude en nieuwe clips. Presentatie: Jan-Douwe Kroes- ke. 18.25 uur Gil en Julie, tekenfilmserie. Afl.: Gil, Julje en Magere Hein. 18.30 uur Voorlichtingsprogramma najaar 1986 18.45 uur Voorlichtingsprogramma. 19.00 uur De troetelbeertjes, teken filmserie. 19.23 uur De groene ruimte, natuur- documentaire. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Een film van de Vereniging .tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. 20.35 uur VARA's Zomertijd (6), va kantieprogramma gepresenteerd door Dieuwertje Blok. 21.25 uur Man over de vloer (Man about the house), Engelse comedyse rie. Afl.: Roger alias Robin, alias Lar,- ry- 21.50 uur Achter het nieuws, actuali teitenmagazine. 22.15 uur Jenny, serie. Jenny gaat naar Rome om te proberen haar schil derstalenten te ontwikkelen, en een bestaan als kunstenares op te bou wen. 23.30 uur Simon Carmiggels leest voor uit eigen werk. 23.42 uur Journaal. 23.47 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.00 uur Ons lichaam. Afl. 1-10. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De noodgolf. Vandaag: VPRO's goedkoopste vakantie, straatinterviews door kinderen; 16.10 uur Jungle prinses, Amerikaan se speelfilm uit 1936 van William Thiele. - 18.10 uur Eerste trekking van de Staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Politieke" Partij Radikalen (PPR). 19.22 uur Van Gewest tot Gewest, ré gionaal magazine. Vandaag: 1. Exo- tis. 2. West-Kapelle, liedjes van toen, herh. 3. Kees Bos, deel 2. 19.52 uur.Faust II, klassiek werk van Goëthèv&ntv bewerkt door Qlg& Madsen. Faust Vervolgt zijn wereld reis, en komt o.a. in de onderwereld terecht. Aan het einde van zijn leven moet het pact met de duivel nog wor den ingelost. Regie: Hans Croiset. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag. 23.00 uur Studio Sport. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Het gebeurde hier, kinder serie. Afl. 1: De toveressenberg. 18.15 uur De Zevensprong, fitness programma voor kinderen. 18.30 uur Magister Maesius, Vlaamse 13-delige jeugdserie naar een scena rio van Lo Vermeulen en Karei Jeu- ninckx. Afl. 2 19.00 uur Uitzending door Derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Allen, Lisa Bonet e.a. Afl.: Het kaartspel. 20.40 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.45 uur Allemaal beestjes. 21.15 uur Bradbury Tales: Ben Shee. 21.45 uur Art Nouveau, vierdelige se rie. 22.30 uur Nationale loterij en paar- dekoersen. 22.35 uur Journaal en Coda: De sluis, van J. C. Bloem, uit verzamelde ge dichten. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.25 uur Zwartje, de postduif, Afl. 3. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Telefoonspel 20.20 uur Sport Extra (Atletiek van uit Rome. 22.55 uur Voetbal: België-Ierland Donderdag 11 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Kunstmatige Riffen, na- tuurdocumentaire. 15.55 uur Recht door zee, belevenis sen van zeelieden, opstappers en een solo-zeiler. 16.17 uur Het kleine huis, Ameri kaanse serie. Afl. Een definitief af scheid (1). 17.00 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen en hun families in de verste uithoeken van onze aarde. Van middag: Leven op het dak van de we reld. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. J 18.30 uur Cursus Personal Computer Afl. 1 19.00 uur Het valt niet mee om een pinguin te zijn, natuurdocumentaire over de leefwijze van de Adélle pin- gu?ns op Antarctica. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Taptoe Breda 1986, samen vatting. 21.30 uur More Message in the Media, reportage over het evangelisatiewerk van-de-Stichting Christelijke Media Projecten (3- x-ffl :in Chinay.Itali§ en Nederland. 21.50 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.20 uur Nazisme en vernietiging, documentaire oyer de Jodenvervol ging- 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.00 uur Rekenen in de sport. Afl. 1- 5. 13,00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Review STER 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Tussen Kunst en Kitsch, op merkelijke kunstvoorwerpen worden besproken en op waarde geschat door experts, herhaling van de meest op vallende voorwerpen van het afgelo pen seizoen. 20.00 uur AVRO's Column, econo misch nieuws van E. Peereboom. 20.05 uur Zeeslag Zierikzee, jaarlijks evenement voor ronde en platbodem- jachten georganiseerd door de Stich ting Stamboek. Verslaggever: Frans van Dusschoten. 20.35 uur Peter de Grote, Amerikaan se serie. Afl. Als tsaar Fedor 3 over lijdt, is er geen volwassen troonop volger. Na een opstand moeten zijn zoon Ivan en zijn stiefzoon Peter sa men regeren onder toezicht van hun zuster Sofia. 22.05 uur AVRO's column, de toe stand in de wereld, door G. B. J. Hil- termann. 22.10 uur Honderd Beroemde Schil derijen. Vandaag: De Storm, geschil derd door Kokoschka. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur 60 plus: Goud en zilver. Met de finalisten van de wedstrijd Goud en zilver en de Big Band van de BRT o.l.v. Freddy Sunder. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur Dol op dansen, Australische serie. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie Etienne Coc- quyt. Vandaag: Lamssnede met au- berginegratin. 19.25 uur Uitzending door derden: programma van de Televisie en On derneming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.00 uur Panorama. 21.50 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Vantage point. 22.40 uur Journaal en Coda: Piano duo: Levente Kende en Heide Hen- drikx: March to Heaven, Westerlinck, BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.25 uur Zwartje de postduif, Afl. 4. 19.40 uur Mededelingen en program maoverzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Telefoonspel 20.20 uur Blow op, Brise speelfilm uit 1966 van Michelangelo Antonioni met o.a. David Hemmings, Sarah Miles en Vanessa Redgrave. Thomas, een sdc- cesvole Londense modelfotograaf komt bij toeval achter een misdaad. 22.10 uur Gezondheid, vierwekelijks medisch magazine met o.a. aandacht voor Multiple Sclerose, hygiëne bij jongeren en de preventiekaart. -4e Wat betreft risico's medicijnen ZIERIKZEE - Er is dringend behoefte aan meer en be tere voorlichting voor artsen en patiënten over de risico's die bepaalde geneesmiddelen in het verkeer kunnen opleveren. Het systeem van waarschuwingsstickers op de verpakkingen van medicijnen voldoet niet. De alge mene gele sticker zit op zoveel geneesmiddelen, dat het waarschuwende effect veel aan kracht inboet en de rode sticker, waarmee artsen verkeersdeelname dringend kunnen afraden, wordt in de praktijk zelden gebruikt. om het gebruik van die middelen bij verkeersdeelnemers op te sporen. Verkeer Goede en indringende, op de ge bruikers gerichte voorlichting lijkt vooralsnog de enige mogelijkheid om het aantal slachtoffers van genees- middelengebruik in het verkeer te beperken", aldus Louwerens. Daar naast zouden artsen volgens hem als voorschrijvers van geneesmiddelen de beschikking moeten hebben over gegevens over de invloed van bepaal de geneesmiddelen op de rijvaardig heid. ,,Het is van belang dat, naast therapeutische overwegingen, ook dergelijke gegevens betrokken wor den bij de keuze van een geneesmid del", aldus Louwerens. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Ge neeskunde (KNMG) en de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Pharniacic (KNMP) hebben hun leden al in 1973 een zwaarwegend advies gegeven in zake geneesmiddelen en rijvaardig heid. Dat advies hield onder meer in dat artsen zich bij het voorschrijven van medicijnen die voorkomen op een lijst van voor verkeersdeelname op een of andere manier gevaarlijke geneesmiddelen, steeds moeten af vragen of zij de patiënt dienen te waarschuwen voor deelname aan het verkeer. ..Het advies was destijds een stap in de goede richting, maar het is de vraag of het voldoende is", aldus Lou werens. Naast produktgerichte infor matie per geneesmiddel pleit de arts voor meer algemene voorlichting aan gebruikers van die geneesmiddelen met betrekking tot het goed opvolgen van de voorschriften, de gevaren van de combinatie van verschillende ge neesmiddelen en het gevaar van ge neesmiddelen in combinatie met al cohol. AMSTERDAM - Eendeurwaarder heeft de gijzeling van de Amsterdam se persfotograaf Hans Hofman ten uitvoer gebracht. De advocaat van de 31-jarige Amsterdammer T. van der Giessen had hierom gevraagd om zo een getuigenis van de fotograaf af te dwingen over de mishandeling van zijn cliënt door een politieman. AMSTERDAM - De Nederlandse af deling van de Pakistaanse Volkspar tij (PPP) en twee andere organisaties van Pakistanen in ons land hebben tijdens een persconferentie ten stel ligste ontkend betrokken te zijn bij een handel in valse paspoorten, waar mee vele honderden illegalen de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Canada binnengekomen zouden zijn. ZIERIKZEE - Donderdag avond zendt de AVRO een re portage uit over de onlangs ge houden Zeeslag in Zierikzee. Het programma over het jaar lijkse evenement voor de ronde- en platbodemjachten van de Stichting Stamboek be gint om 20.05 uur op Neder land 2. De presentatie is in handen van Frans van Dus- schoten. Dat schrijft de Groningse arts J. W. Louwerens in het blad „Justitiële Verkenningen" van het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie. Louwerens was tot voor kort als onderzoeker verbonden aan het verkeerskundig studiecentrum van de Rijksuniversiteit in Gronin gen, waar verkeersgedrag onder in vloed van geneesmiddelen en alcohol wordt bestudeerd. Volgens de Groningse arts is pas re cent het effect van een beperkt aantal geneesmiddelen op de rijvaardigheid precies bekend. In tegenstelling tot alcoholgebruik is het naar zijn me ning technisch echter bijna onmoge lijk en in ieder geval zeer kostbaar TOKIO - Premier Yasphiro Nakaso- ne van Japan heeft zijn omstreden minister onderwijs ontslagen, zo heeft kabinetssecretaris Masuhara Gotoda in Tbkio bekendgemaakt. Aanleiding voor het ontslag van Ma- sayuki Fujio zijn zijn opmerkingen over de Japanse annexatie van Korea in 1910. ROTTERDAM Met een illegaal gokspelletje, kaartje-kaartje, een va riatie op het intussen beruchte balle tje-balletje spel, is een 28-jarige Rot terdam zijn auto met een waarde van twintigduizend gulden kwijtge raakt. ..Triest maar dom", luidde dinsdag het commentaar van de Rot terdamse politie, bij wie de man maandag aangifte is komen doen. „Om te beginnen." zei de ander glimlachend, „wil ik je ontdoen van het geld dat je door middel van ge merkte kaarten op allesbehalve gast vrije manier van ons hebt ingepikt." Hij nam het pak bankbiljetten uit •May's hand en <;tak het in zijn eigen zak. „En kijk nou rnaar eens naar de poort," vervolgde de man. „Pony. ik zal jou eens precies vertellen wat jij van plan was. Je wilde ons beroven, vervolgens bedwelmen en ons in een hoek van een donkere straat achterla ten. Je zult waarschijnlijk hier een telefoon hebben, waardoor je je kor nuiten had kunnen oproepen, om je zo nodig 'assistentie te verlenen. En als het zaakje achter de rug was, waarde Pony, zou jij morgenochtend om acht uur de trein naar Dover heb ben genomen om met je buit een paar maanden in Zuid-Frankrijk op je lau weren te gaan rusten. Je hebt je paspoort en bovendien voldoende geld om het enige tijd uit te zingen!" „En?" zei Pony. „En," vervolgde de ander, „voordat ik verder ga. wil ik me eerst even voorstellen. Ik zal mijn werkelijke naam niét noemen, want die interes seert jou fdch niet. Je kunt me wat mij betreft Anthony noemen. Of. als je dat niet zo leuk vindt, mag je me de Grote Onbekende noemen. Mijn vriend hier heet Paul. Het derde lid van ons gezelschap houdt buiten rustig de wacht tot we bij hem ko men"' „Dat is alleen maar bluf!" zei Pony mat. „Nee, beste jongen," antwoordde Anthony, „dit is toevallig nou eens geen bluf. Onze derde vriend heet Sandy en hij is niemand anders dan de taxichauffeur die ons hierheen heeft gebracht. Gedurende de oorlog was hij mijn oppasser en ik verzeker je dat ik zelden zo'n goeie oppasser heb gehad. Hij blijft liever bij mij dan bediende in een warenhuis of zo iets te worden. Ik heb hem beloofd dat hij zich eens als rentenier uit het zakenleven kan terugtrekken, en ik verzeker je dat ik mijn belofte houd. Mijn vriend Paul en ik hebben ons land in de oorlog trouw gediend, maar we lieten ons na de mobilisatie niet met een kluitje in het riet sturen. We hebben onze sporen verdiend en we willen er gebruik van maken ook. Mijn vriend Paul is zelfs onderoffi cier van het Legioen van Eer. Niet waar. Paul?" Paul knikte. „Het is waar, dat het ondankbare vaderland onze diensten niet meer nodig heeft en dat ons bestaan wordt bemoeilijkt door het feit dat wij het leger onder bijzonder onaangename omstandigheden hebben verlaten. Paul bleef zeven dagen langer in een stad dan hem was toegestaan en het pleit voor hem dat hij zich niet beriep op een zenuwaandoening toen hij la ter voor de krijgsraad verscheen. En ik moest het leger vaarwel zeggen, door EDGAR WALLACE omdat ik een zeker verwaand per soon een paar blauwe ogen bezorgde. Ik kon het namelijk moeilijk verdra gen dat hij gedecoreerd was, zonder dat hij ooit het slachtveld had ge zien." „En wat ben je nu van plan?" vroeg Pony. „Ik ben van plan geld te verdie nen," zei Anthony. „Ik ben de onover winnelijke, onvergetelijke geldma ker. Ik heb ontdekt dat de makkelijk ste manier om geld te verdienen daar in bestaat, dat je het afpikt van kna pen die het zelf weer van iemand an ders hebben afgepikt. En dat is ook de reden waarom Paul, die buitenge woon fijngevoelig is, heeft toe gestemd als mijn secretaris, compag non en medewerker op te treden. Bovendien is hij zo vriendelijk, mij hulp te verlenen als het nodig is om kerels van jouw slag van hun teveel aan contanten te verlossen. En als ik zeg 'kerels van jouw slag', dan bedoel ik jongens die niet uit de school kun nen klappen, omdat ze zelf hun geld met diefstal en inbraak hebben ver diend." „Ik hoop niet dat je iets van mij zult afpikken," siste Pony. „Integendeel, beste jonge, ik zal je alles afpikken wat ik nodig heb en wat ik nodig heb, is alles wat jij be zit." „Dat zal ik je betaald zetten!" riep Pony uit, maar Anthony bleef rustig glimlachen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6