Niemand hoeft bang te zijn voor voorlichting" Kamphuizen Staatsbosbeheer minder bekend bij publiek Beatrixschool in geweer tegen de bezuinigingen Gemeentevoorlichter Ger Villerius vertrekt uit Zierikzee: Alleen maar voor wassen... Hogere opbrengst akkerbouw per ha ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 september 1986 Nr. 23996 ZIERIKZEE - „Niemand hoeft bang te zijn voor voor lichting", zegt gemeentevoorlichter Ger Villerius, na acht jaar ervaring in de gemeente Zierikzee en aan de vooravond van zijn vertrek naar de PZEM in Middelburg waar hij met ingang van 1 oktober in dienst treedt als chef afdeling public relations (pr) afdeling extern, als op volger van de heer A. F. Koopman. Villerius erkent acht jaar geleden bij zijn sollicitatie geheel blanco te genover de functie van gemeente voorlichter te hebben gestaan. ,,Ik kwam noch uit de ambtelijke, noch uit de journalistieke hoek. Ik vol deed aan de eis van kennis van vreemde talen en toen heb ik gesolli citeerd". Hij houdt geen hoogdravend ver haal over de functie, die hem zo aan trok of over Zeeland, dat hem zo idea al leek om te gaan wonen. „Nee, ik werkte bij het CBS in Voorburg, waar ik op een kamer boven in het gebouw het aantal zieken zat te tellen. Ik had het er helemaal niet naar m'n zin en wilde gewoon weg, al was het naar Maastricht of naar Noord- Groningen". Geen slippendrager Het werd echter Zierikzee en ach teraf constateert Villerius daar ont zettend mee te hebben geboft. Het besluit tot aanstelling van een gemeentevoorlichter destijds in Zie rikzee had in de gemeenteraad aan vankelijk wel wat voeten in de aarde. Hij (of zij) mocht beslist geen slippen- drager van de burgemeester worden. Op 1 juni 1978 werd Ger Villerius aangesteld als gemeentevoorlichter. Hij volgde Liesbeth de Jonge op, die de functie inmiddels een jaar had uit geoefend. Villerius heeft vanuit de politieke hoek van die aanvankelijke weer stand niet veel meer kunnen merken, vanuit de ambtelijke hoek wel, „Ei genlijk heeft het ambtelijk apparaat nog steeds wat problemen met het ac cepteren van de afdeling voorlich ting. Wellicht uit angst, dat de voor lichter zich met hun zaken gaat bemoeien", aldus Villerius. Maar...., zoals gezegd, hij vindt dat niemand bang behoeft te zijn voor voorlichting. Persoonlijk had hij een veel ruimere opzet aan het begrip voorlichting willen geven in Zierik zee, maar wat dat betreft stond zijn mening ook vaak haaks op die van de portefeuillehouder voorlichting. In Zierikzee betekent voorlichting, vol gens hem dan ook: „werken met de beslotenheid van de openbaarheid". Commissies Villerius zegt zich weieens af te vragen waar men nu eigenlijk mee bezig is, als een aantal commissiever gaderingen openbaar is, maar de commissie ruimtelijke ordening bij voorbeeld nog steeds in beslotenheid vergadert. Hij ziet het als een zeer ge leidelijk proces en verwacht dat het nog wel enige tijd zal duren, voor alle commissies openbaar vergaderen. De vertrekkend gemeentevoorlich ter had, zoals gezegd, meer inhoud aan zijn functie willen geven. Daar bleek de tijd echter nog niet geheel rijp voor. Toch kan hij in elk geval te vreden zijn over het feit, dat intern wat structuur in de voorlichting kon worden aangebracht, zodat een stuk je informatie - „nog veel te weinig", volgens Ger - tenminste via één ka naal naar buiten komt. Ook de nieuwe ruimte, direct toe gankelijk voor het publiek, heeft in dit opzicht zeer positief gewerkt. Voor de meest uiteenlopende vragen weet het publiek de balie van de afde ling voorlichting te vinden, hetgeen de werkdruk aldaar aanzienlijk heeft doen toenemen, constateert Villerius. Ideale situatie Een ideale situatie schetsend, spreekt hij over een bevolking, die bij het hele bestuurlijk gebeuren is be trokken. Anderzijds moet hij erken nen, dat de belangstelling van het pu bliek vaak ook niet verder gaat dan tot waar het de eigen stoep betreft. Graag zou Villerius hebben gezien, dat tot de taak van de afdeling voor lichting ook een stukje marketing be hoorde. „Bestuurders weten in feite immers niet wat de inwoners willen. Het bestuur is niet gebaseerd op wer kelijk onderzoek, waardoor het een soort beypogding;wordt". fi:, Villerius deelt niet de politieke mening, dat de lijnen tussen bestuur ders en bevolking zo kort zijn. „Dat is een beetje arrogant; men weet vaak alleen wat er leeft in het eigen kringetje". Een stukje marketing zag hij ook in het minstens één keer per jaar beleg gen van een hoorzitting in de diverse wijken van de gemeente. Ook op dit punt, zegt hij zijn wensen te hebben moeten inslikken, want Zierikzee werd daar te kleinschalig voor ge acht. Andere taken Villerius stelt vast, dat het werk van gemeentevoorlichter in de'loop der jaren in Zierikzee wat is verwa terd en geleidelijk andere inhoud heeft gekregen met de toevoeging van andere taken, zoals het conservator schap van het museum, na het ver trek van streekarchivaris W. H. Kei- kes en met het werk op representatief gebied. Hoewel Villerius duidelijke opvat tingen heeft over de voorlichting, zegt hij die overige taken immer met bijzonder veel plezier te hebben ver richt. Vooral van het werk in het ka der van de jumelages zegt hij met hart en nieren te hebben genoten. Hij acht die internationale uitwis seling een hele goede zaak en heeft de politieke tegenstand, die de afge lopen jaren de kop heeft opgestoken, nooit erg begrëpen. Met die politieke tegenstand wordt, volgens hem, een algemeen belang uit het oog verlo- Hij heeft zulke goede contacten tot stand zien komen ten gevolge van die internationale uitwisselingen en is ervan overtuigd, dat die nog veel bre der zijn uit te bouwen. Geen elitaire aangelegenheid dus. Dichter bij Frankrijk Met zijn vertrek naar Middelburg, komt Ger Villerius weer vijftig kilo meter dichter bij Frankrijk, het land waar hij zijn hart aan heeft verpand en waar hij ook zijn levensgezellin vond. Het gezin Villerius neemt ech ter met moeite afscheid van Zierik zee. „Het heeft me verbaasd, dat je in zo'n korte tijd in een kleine gemeen schap al zo diep geworteld raakt", zegt de gemeentevoorlichter. Zijn sollicitatie naar de PZEM ging onder het motto van 'ach laat ik het eens proberen'. Hij zegt geen echte ,l}aast te hebben gehad zijn huidige "baan op te geven. Zijn toekomstig werk zal veel meer in de pr-sfeer lig gen en dat trekt hem wel. Hij kan GARDEN GROVE - Een drie jarig Amerikaans meisje heeft enkele minuten meegedraaid in het programma van een wa sautomaat. Het kind, dat met een tante naar de wasserette was meegegaan, kroop in een wasmachine en zat enige tijd gevangen in het apparaat dat volliep met water en begon te draaien. Door het ingrijpen van een man bleef het avontuur beperkt tot de voorwas. De tan te van het meisje deed geld en wasgoed in een machine, die echter dienst weigerde. Zij bracht de was over in een ande re automaat en liet de eerste machine met het geld erin leeg achter. Het meisje kroop in het lege apparaat, waarna haar ze venjarig zusje de deur sloot. De automaat ging nu wel aan de slag en begon met het waspro gramma. Een man reageerde op het gegil van het zevenjarig zusje, sloeg het glas van de deur in met een hamer en be vrijdde het kind. Het meisje liep slechts enkele lichte ver: wondingen op. Ook een in Serooskerke SEROOSKERKE - Dat Staatsbosbeheer kampeerter reinen heeft weten inmiddels heel wat mensen, maar dat deze rijksdienst ook kamphuizen beheert is veel minder bekend. Staatsbosbeheer heeft er vier. Ze zijn bedoeld voor groepen onder leiding die op een gemakkelijke en aangename wijze de natuur wat beter willen leren ken nen. De kamphuizen van het Staatsbosbeheer zijn: Het Dijkgatsbos in de Wieringermeer (55 bedden), het Veerse Gat bij Veere (55 bedden), De Schelphoek bij Seroosker ke (30 bedden) en Z 59 bij Biddinghuizen (ca. 30 bedden, wordt per begin 1987 verhuurd). Het voorzieningenniveau per kamphuis komt in grote lijnen over een: aparte slaapvertrekken tot max. 15 bedden, een eet- en leefruimte, een keuken met toebehoren enzovoort. Al le kamphuizen liggen in bos- en na tuurlijke gebieden. Voor een verblijf stelt het Staatsbosbeheer de voor waarde dat het thema gericht moet zijn op de beleving van de natuur. Dat moet ook uit het programma blijken. De groep kan dat zelf samenstellen, maar men kan ook gebruik maken van de natuurprogramma's die Staatsbosbeheer heeft gemaakt. Veel van de groepen die er komen bestaan uit leerlingen van de hoogste klassen van de basisschool. Bos heeft voor kinderen vaak een grote aan trekkingskracht. Het is een bron van fantasie voor ze, maar ook een omge ving voor avontuur en een plek om zich uit te leven. Een weekje kamp huis is dan ook een mooie gelegen-, heid om hun belangstelling voor het natuurgebeuren te wekken en ze te le ren er verantwoord mee om te gaan. Vandaar dat Staatsbosbeheer de pro gramma's vooral op deze leeftijds groep heeft gericht. De programma's omvatten wandelingen, allerlei leuke opdrachten en spelletjes. Voor een ex cursie of een dialezing kan de mede werking van de beheerder worden ge vraagd. De natuurprogramma's van Staats- Het onlangs gerenoveerde kamphuis te Serooskerke. Uiteraard is er voldoende tijd inge ruimd voor ontspanning zoals sport en spel, het kampvuur en de bonte avond. De programma's van het Staatsbosbeheer zijn gebundeld in mappen. Hierin zitten alle benodig de programma-onderdelen, bestaan de uit werkbladen, antwoordvellen en instructies voor de groepsleiding. Het programma heeft het karakter van een doe-het-zelf-pakket, dat naar eigen inzicht kan worden gebruikt. De uitvoering gebeurt altijd door en onder verantwoordelijkheid van de eigen groepsleiding, en nogmaals; u bent vrij om van deze service ge bruik te maken. bosbeheer hebben een didactisch ver antwoorde opbouw. In het begin van het verblijf krijgen de kinderen de kans om de omgeving van het kamp huis te verkennen en om zich thuis te gaan voelen. Vervolgens staat de na tuurlijke omgeving centraal en wordt gewerkt aan het wekken van interes se daarvoor. Vanuit deze motivatie krijgen de kinderen via een verschei denheid aan werkvormen (waaruit kan worden gekozen) leeropdrachten aangereikt. Het verblijf wordt beslo ten met een evaluatiefase, waarin de opgedane ervaringen nog eens op een rij worden gezet. Deze evaluatie kan uiteraard op school nog worden voortgezet. De programma-onderde len hebben een speelse vorm en 'kun nen vaak groepsgewijs worden uitge voerd. Vervolg van pagina I maar afbreken. Hij stelde voor, dat de directeur zijn betoog op schrift stelt en door alle bij de Beatrixschool betrokkenen laat ondertekenen, waarna het bestuur het protest naar minister en alle politieke partijen zal sturen. Mevrouw S. Loschaeoff-de Kanter wilde de brief ook aan de gemeente besturen toegezonden zien. De eerste impressie van de bezuinigingsmaat regelen van Deetman zei zij 'diep treurig' te vinden. „Je denkt dan: Hij had zelf zo'n kind moeten hebben, dan had hij misschien nooit tot dit soort voorstellen gekortien", aldus Lo- schacoff. Bestuurslid de heer J. Deïst wilde de protestbrief in de eerste plaats toe gezonden zien aart het parlement. „Daar hoort het protest thuis, daar moet de beslissing straks vallen, want de minister heeft reeds gespro ken". Voorzitter van het bestuur van de Beatrixschool, wethouder J. Groen zegde toe, dat de brief aan "ïille be trokkenen zal worden toegezonden. Hij zei zich persoonlijk volledig bij de argumenten van directeur De Jong te kunnen aansluiten. Herinneringen aan een aanzienlijk feestelijker moment binnen de Beatrix school: de officiële ingebruikneming van een nieuw lokaal. Inmiddels zijn er zorgelijker momenten aangebroken voor het speciaal onderwijs, dat met de bezuinigingsvoorstellen van Deetman wel erg onder,druk komt te staan. Vertrekkend gemeentevoorlichter Ger Villerius: ,,Ik heb heel wat wensen moeten inslikken." zich vinden in de omschrijving, die Anne van der Meide eens aan public relations gaf: „De organisatie van de communicatie van de organisatie". waar je voor hebt gekozen. Die ver draagzaamheid zegt hij binnen de PvdA ter plaatse echter erg klein te vinden. „Daar pas ik voor, zo is Ne derland niet opgebouwd". DEN HAAG - De opbrengst van ak kerbouwgewassen per hectare ligt dit jaar hoger dan vorig jaar. Voor een aantal gewassen komt de totaalop brengst echter nauwelijks boven vo rig jaar uit omdat de totale opper vlakte sterk is verminderd. Zo is de gemiddelde tarweopbrengst (winter en zomertarwe) per hectare gestegen van 6.600 kilogram vorig jaar tot 7.500 dit jaar, terwijl de totale oppervlakte is bepaald van 128.000 tot bijna 116.000 hectare. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De opbrengst van zomer- en winter- gerst steeg van gemiddeld 5.100 kilo gram vorig jaar naar gemiddeld 6.100 kilogram dit jaar. De totale opper vlakte steeg van bijna 39.000 naar bij na 42.000 hectare. Met 4.700 kilogram lag de rogge-opbrengst per hectare 500 kilogram hoger, het areaal daalde met bijna 400 hectare tot 4.166. De haver- opbrengst steeg eveneens met 500 ki logram tot gemiddeld.5.700 kilogram per hectare. De totale oppervlakte daalde met bijna vijfduizend hectare tot bijna 6.500. Bij de peulvruchten steeg de totale oppervlakte droog te oogsten groene erwten met 3.000 tot 21.391 hectare, de gemiddelde opbrengst per hectare met 1.500,kilogram tot 5.150kilogram. De totale oppervlakte schokkers hal veerde (91 hectare), de opbrengst steeg met zevenhonderd kilogram tot 5.150 kilogram gemiddeld. De gemiddelde hectare-opbrengst kapucijners en grauwe erwten steeg met 900 tot 4.650 kilogram, het areaal daalde van bijna duizend tot goed achthonderd hectare. Kernenergie Villerius is inmiddels bezig zich zo veel mogelijk PZEM-items eigen te maken. Hij reageert dan ook meteen met de opmerking, dat de PZEM veel meer behelst dan alleen kernenergie, zodra dit onderwerp ter sprake komt. Voor de bevolking is het echter vaak het enige wat men van de PZEM kent. „Best moeilijk, die materie straks vanuit de pr te begeleiden, maar wat moeilijk is, is meestal ook boeiend." Toch rijst de vraag hoe dat nou met hemzelf zit. Villerius heeft zijn affi niteit met links nooit verholen. „Nou....die affiniteit met links is heel genuanceerd hoor. Je kunt me een rechtse PvdA-er noemen, maar als je zegt linkse VVD-er vind ik het ook goed". Villerius zal in zijn nieuwe functie niet in gewetensnood komen. Zelf zegt hij al vijftien jaar voorstander van kernenergie te zijn. In Frankrijk volgde hij vele jaren geleden al de discussies hieromtrent en....„een so cialist als Mitterrand lanceerde ten slotte ook weer voorstellen voor de bouw van nieuwe kerncentrales". Het vertrek van Villerius valt vrij wel gelijk met dat van burgemeester De Meester. Toeval, maar wel een toe passelijk moment om weg te gaan, vindt de gemeentevoorlichter. Hij zegt altijd goed met de burgemeester te hebben samengewerkt. „Hoewel de meningen over voorlichting wei eens botsten, hebben we eikaars standpunten altijd kunnen respecte- Afgezien-xJaarvah—v±tfU4_hij dat je best een afwijkende mening mag hebben, binnen de politieke partij, Foto: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow VS gaan wodka uit Europa proeven op stralingsbesmetting WASHINGTON - De Verenigde Sta- ten gaan proeven nemen op wodka en andere dranken die uit Europa wor den ingevoerd om vast te stellen of zij niet zijn besmet door de straling die vrijkwam bij de ramp in de kern centrale van Tsjernobyl. Dit is van officiële zijde vernomen in Washing ton. Op flessen van voor en na de ramp zullen gedurende enkele jaren in de handel steekproeven worden uitge voerd door het bureau voor alcohol, tabak en vuurwapens. Een produkt dat riskant wordt gevonden, zal uit de verkoop worden genomen. Het bureau heeft de Europese lan den in drie categorieën verdeeld. De landen met „verhoogd risico" zijn de Sowjetunie, Albanië, Bulgarije, Grie kenland, Hongarije, Polen^ DDR, Roemenië, Tsjechoslowakij'ë'en Joe goslavië. De landen met „mogelijke risico" zijn Oostenrijk, Finland,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5