Omgebouwde Portunus klaar voor nieuwe onderwatertaak Feestprogramma Neeltje Jans 4 Lange tijd bij Stormvloedkering dienst gedaan ZIERIKZEE - De Portunus, het onderwater inspectie vaartuig, dat tijdens de bouw van dé Stormvloedkering is gebruikt om de plaatsing van de onderdelen onder wa ter te controleren, is overgenomen door de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat. De ruime toepassings mogelijkheden van dit soort techniek op zee hebben Rijkswaterstaat doen besluiten om het systeem aan te passen voor werk buitengaats. Het kan dan worden gebruikt bij het zoeken naar van verloren gevaar lijke lading op de zeebodem. Geval len als de Mont Louis, de chloorgas- vaten van de Sinbad en het gifschip Olaf liggen nog goed in het geheugen. De Portunus is een rupsvoertuig dat op afstand wordt bediend: het heeft een liersysteem voor het hijsen en be handelen van dé verbindingskabel en een bedieningscontainer. Het ruspvoertuig weegt 6,5 ton, is 5,2 m lang, 2,8 m breed en 1,4 m hoog. Het gehele systeem kan zowel vanaf een schip als vanaf de wal worden ge bruikt. Het is daartoe uitgerust met geavanceerde video, sonar en magne tische technieken. De apparatuur is bevestigd op mechanische robotar men. De toepassingsmogelijkheden zijn echter ruimer dan uitsluitend zoeken en inspecteren. De Portunus kan ook voor allerlei werkzaamheden onder water worden ingezet zoals het verplaatsen van ma teriaal, bergingswerkzaamheden en werk t.b.v. de offshore industrie. Er zijn besprekingen gaande met een consortium van bedrijven om te komen tot een commerciële exploita tie van het systeem. De minister van verkeer en waterstaat zal de Portu nus op 17 september 1986 in Scheve- ningen in gebruik stellen. De Portunus 'oude stijl' is lange tijd actief geweest bij de Storm vloedkering. Toen Scadoc in Yerseke de renovatie in handen kreeg, trok zij ondermeer het Schouwse Installa tiebedrijf Ooms uit Zierikzee aan. - De Portunus nog in haar oude hoedanigheid. ZIERIKZEE Hart De Nederlandse Hartstichting, kring Schouwen-Duiveland, houdt maandag 15 september haar algeme ne ledenvergadering in de Driehoek te Zierikzee. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Opening Maandag 15 september is het zover voor de Zierikzeese familie Deurloo. Dan opent zij haar nieuwe meubelbe drijf aan het Haringvlietplein te Zie rikzee. Na een officieel gedeelte is het vanaf 16.00 uur zover, dat belangstel lenden een kijkje in de nieuwe show room van Deurloo Intermeubel kun nen nemen. Bovendien bestaat het bedrijf dan 55 jaar en dat is voor Deurloo ook voldoende reden om er eens voor te gaan 'zitten'. In Deurloo's meubelen dan wel te verstaan. Huiskamer De huiskamer van het Leger des Heils is voortaan iedere maandag tot en met vrijdag geopend van 09.00- 01.00 uur. Dit in tegenstelling tot het verleden, toen de huiskamer de gehe le dag toegankelijk was. De rechts winkel blijft iedere dinsdag tussen 14.15-16.15 uur. BURGH Bevestiging De kerkeraad van de Hervormde Kerk te Burgh nodigt een ieder uit om zondag 28 september de kerk dienst bij te wonen, waarin kandi daat P. J. ten Have bevestigd wordt tot predikant van haar gemeente. Ds. A. W. Lenderink uit Haarlem is be vestiger. Na de dienst, die om 14.30 uur begint, is er gelegenheid om per soonlijk kennis te maken met de nieuwe predikant. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte van het Koningin Wil- helminafonds ten bate van de kan kerbestrijding heeft in de kern Brou wershaven 2044,35 opgebracht. Een bedrag dat ruim 200 gulden hoger lag dan vorig jaar en bijeen kwam door het werk van zeven collectanten. Zij en allen die door hun gift aan dit re sultaat meewerkten worden hartelijk dank gezegd door de organisatie. DUIVELAND Leerproblemen Het nieuwe seizoen begint voor de Plattelandsvrouwen met een infor matieve avond over leerproblemen. Mevrouw J. J. E. de Jong uit Drei- schor verzorgt de nodige informatie, met de nadruk op de leerproblemen bij kinderen. Bij deze bijeenkomst op donderdag 18 september om 19.30 uur zijn ook niet-leden welkom in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. NIEUWERKERK Bejaardensozen heropend De zomer loopt weer op zijn eind en alle verenigingen beginnen weer. Zo ook de bejaardensozen in Nieuwer kerk. Op dinsdag 16 september her vat de ANBO sociëteit haar activitei ten, van 14.00 tot 17.00 uur, in de grote zaal van Ons Dorpshuis te Nieuwer kerk. De bejaardensoos onder leiding van mevrouw M. J. van Bommel-den Hartog begint haar activiteit op woensdag 17 september van 14.30 uur tot 17.00 uur in de kleine zaal van het dorpshuis. Nieuwe leden zijn wel kom. BRUINISSE Bejaardensoos Omdat het gebouw van de bejaar densoos in de Molenstraat 19 in ge bruik is wordt de bejaardensoos van mevrouw IJzelenberg van woensdag naar donderdag verzet. Opbrengst collecte De collecte van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrij ding heeft in Bruinisse het prachtige bedrag van 4226,90 opgebracht. Al le gevers en collectanten hartelijk dank. Vogelruilbeurs De vogelvereniging De Nachtegaal houdt op zaterdag 13 september voor de eerste keer dit seizoen weer een vo- gelbeurs in het clubgebouw aan de Molenweg. De beurs is geopend van één tot drie uur. er zijn opkopers aan wezig. Burgerlijke stand over augustus Geboren: Denny de Waal; Maatje M. Bogert; Mabelie de Winter; Johan- nis W. Quist en Vincent J. J. Krijger. Overleden: Van der Werf. Johannes M., oud 77 jaar; Van den Berg, Fran ke, oud 78 jaar; Van der Bijl, w.v. Bal, Anna, oud 84 jaar en Van Dijke, Christiaan, oud 96 jaar. Huwelijk: Kouijzer. Patrik J. E. en Knappers, Maria J. A.; Giljam. An ton J. en Van Hekke, Hendrina H.; De Ruiter, Leendert en Verton, Elisa beth. GOES Rode Kruisvergadering De Kringvergadering van het Rode Kruis-Zeeland wordt gehouden op donderdag 18 september in de Prins van Oranje in Goes, aanvang 19.00 uur. De agenda vermeldt onder meer het behandelen van financiële jaarstukken van de Stichting Kring fonds Zeeland; behandeling interim rapport van de stuurgroep RKK,. commandowisseling Rode Kruis Korps Zeeland en de nota Samen wer ken Thuiszorg. Kunst Gedurende de maand september exposeert de Middelburgse kunste naar Marten Muller mediatieve olie verfschilderijen in Lunchcafé 't Stad huis te Goes. Muller noemt zijn werk 'Innerlijke landschappen'. Wie wil weten wat hij hiermee bedoelt kan dagelijks terecht in het Lunchcafé. Ie dere dinsdag van de maand is Muller zelf present tussen 12.00-13.00 uur om tekst en uitleg te geven. Muller ver zorgt tevens cursussen, workshops en individuele lessen in teken van intuï tieve ontwikkeling en bewust om gaan met energieën. VVD De VVD kamercentrale Zeeland heeft voor dinsdag 16 september een bijeenkomst belegd in de Prins van Oranje te Goes. Vanaf 20.00 uur spre ken de liberalen over de toekomst van de Zeeuwse waterschappen. VLISSINGEN Vrouwen De halfjaarlijkse Algemene Vrou wenvergadering wordt dinsdag 16 september gehouden in de stations restauratie te Vlissingen. De bijeen komst, bedoeld voor alle Zeeuwse vrouwen, begint om 19.45 uur en han delt over ondermeer het thema Wordt Prinsjesdag ook Prinsessendag? MIDDELBURG Expositie Drie kunstenaars uit Schotland, te weten John Kirkwood, Stephen Law- son en Fred Stiven exposeren vanaf vrijdag 3 oktober hun werk in het Zeeuws Museum te Middelburg. De expositie is het gevolg van eerder ge legde contacten tussen het Zeeuws Museum en de Richard Demarco Gal lery in Edinburgh. Aan beide zijden van de Noordzee werden kunstenaars gevraagd om medewerking. De hier- uitvolgende exposities lopen paral lel: de Zeeuwse expositie zal ook in Edinburgh te zien zijn en andersom. Kirkwood leverde kleurenetsen, Lawson fotografisch werk en Stiven g-«verfde objecten in doos. De exposi tie wordt geopend door Julian An drews, terwijl Richard Demarco een inleiding zal houden op 3 oktober. Luctor et Emergo uit Renesse levert een van de vele muzikale bijdragen. BURGHSLUIS - De bevolking van Schouwen-Duiveland mag dan geen per soonlijke uitnodiging hebben ontvangen voor de ingebruikstelling van de Stormvloedkering door koningin Beatrix, de Zierikzeesche Nieuwsbode wil haar lezers het feestelijke programma echter niet onthouden. Voor velen wel licht een geruststellende gedachte, dat de NOS rechtstreekse televisie-opnamen verzorgt. Ook deze krant zal haar lezers uitvoerig over de festiviteiten op 4 ok tober berichten. 08.30 uur: Horeca-gelegenheden open voor ontvangst gasten; welkomst-koffie/thee met Zeeuws speculaas wordt aangeboden; vloot van vissers-schepen ter bezichti ging; duikers- en werkmaterieel ter bezichtiging; Delta Informatiecentrum open voor bezoek (vrij en tree); zendinstallatie Veron radiozendamateurs. 09.00 uur: Kermis; aanvang samenstellen fruit- en groentenmo- zaïek verzorgd door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland in samenwerking met de Centrale Tuinbouwveiling Zeeland; kinder bouwspeelplaats; paardentram-ritten; films, zoals „Delta-Finale" en „Oosterschelde Kerend Tij" ver toond op beeldscherm (Vidiwalls); muzikaal optre den door Kunst en Eer, Witte van Haemstede, Luctor et Emergo en Dixihoorns. 09.30 uur: Rondvaarten (vrij entree): Christiaan B en Stad Zie rikzee. Vertrek ieder half uur.'Vaartijd één uur; markt Van' oude hiftb'aChtèn;'volksspelen,(zoals gaai- bolien, steltlopen, kegelen' én hoefijzer-werpen); boogschieten demonstratie (door de Nederlandse Bond van Wipschutters); Ringrijden te paard (door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, afdeling Gapin- ge); ringrijden in sjezen (door de Zeeuwse Ringrij ders Vereniging, afdeling Gapinge); poppenkast door Theater Alteklein. Een voorstelling van V2 uur. 10.00 uur: Aanvang directe uitzending NOS TV. De Vidiwalls tonen de beelden welke heel Nederland ontvangt op Ned. 2 tot 14.00 uur; helicopterrondvluchten (15 min.) tegen door KLM sterk gereduceerde prijs van 45, demonstratie radiografisch bestuurbare model- boten; muzikaal optreden door Westkappels Dames koor, Dosbouw Band, Dixihoorns en Rust Roest. 10.30 uur: Folkloristisch Podium (met medewerking van de groepen Wallacra, de Babbelaars, de Klompedansers, Engel Reijnhoudt, Rien de Jonge en Piet Brakman); start eerste zeilwedstrijd Optimistklasse; landing 4 parachutisten De Eerste Nederlandse Parachutisten Club), die herdenkings-postzegel aanreiken aan estafette-lopers van de atletiekvereniging Dynamo uit Middelburg. 11.00 uur: Muzikaal optreden door: Senioren Orkest, Zeeuws Mannenkoor, Luctor et Emergo, Two Rivers Jazzband •en Kunst en Eer; Poppenkast door Theater Alteklein. Een voorstelling van V2 uur. 11.30 uur: Aankomst H.M. de Koningin en gevolg; landing heli copters en verwelkoming H.M. de Koningin worden in beeld gebracht op Vidiwalls; Rijtoer H.M.; vloot- schouw van slepers, bergings- en meetvaartuigen (Adriaan Kooren, Smit-Tak, Wijsmuller, Rijkswa terstaat,'de Koninklijke Marine, de Stichting Vrien den van de Vereniging Stoomvaart, de Stichting Stamboek Ronde en Platbodemjachten en de wa tersportverenigingen van Colijnsplaat, Yerseke en Zierikzee. 12.00 uur: Officiële ingebruikstelling Stormvloedkering door H.M. de Koningin; beelden directe NOS TV-uitzen- ding op Vidiwalls. 13.00 uur: De schuiven zijn gesloten. H.M. verklaart „Zeeland Veilig" vanaf dakterras Ir. Tbpshuis; beelden directe NOS TV-uitzending op Vidiwalls; daglichtvuurwerk; overvliegen Fokker-Friendships en helicopter- formatie; vlootvertoon; start tweede zeilwedstrijd Optimistklasse; muzikaal optreden door: Dosbouw Barid, Senioren Orkest Zeeland, Two Rivers Jazz band, Witte van Haemstede en Rust Roest. 13.15 uur: Vertrek H.M. de Koningin en gevolg; rijtoer; over vliegen Dakota. 13.30 uur: Voorstelling jeugdcircus Bongo. Show van IV2 uur; show- en quizprogramma (vrij entree) tot 16.30 uur, gepresenteerd door Romeo Altenberg; optreden door May wood (13.30 uur), Raddle and Frost (14.15 uur), Anita Meyer (15.00 uur), Frizzle Sizzle (15.45 uur) en Lee Tbwers (16.30 uur). 14.00 uur: Marlboro Disco (vrij entree) met als D.J.'s Eric de Zwart en Martin Anders; stormvloedkering „Schaar" open ter bezichtiging. 14.30 uur: Poppenkast door Theater Alteklein. Een voorstelling van V2 uur. 15.00 uur: Muzikaal optreden door: Apollo, Veere's Genoegen, Juliana-Blaasorkest, Eendracht maakt Macht, Juliana-Drum Bugel Corps, Interscaldes; start der de wedstrijd Optimistklasse. 15.30 uur: Voorstelling Jeugdcircus Bongo. Show van V2 uur. 17.00 uur: Concert Zeeuws Orkest aangeboden door de Konink lijke Maatschappij De Schelde. 19.00 uur: Vuurwerk. Het Zeeuws Orkest verzorgde al eerder een optreden op Neeltje Jansdeze keer op verzoek van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4