Zonnemaire beginpunt voor vlotte start volksdansen Muzikale kerkepad in Brouw vervolgd Groep wil eilandelijke automodelclub stichten Westerschouws college vindt omroep niet representatief Expo Schregardus in Bewaerschole Winterkledingbeurs in Blokkendoos te Brouw Actie van gewicht Nieuwe nummers nieuwe woningen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 september 1986 Nr. 23996 3 Sociaal contact van groot belang De deelnemers tijdens de eerste bijeenkomst van het volksdansen in Zonnemaire. met een speldje 'op de trui als man moet 'uitgeven'. „We lossen dat wel op, al is het leu ker, wanneer ook mannen zich eens lieten zien", vertelt Joke. Iedereen is welkom tijdens de speciale dansbij- eenkomsten. Naast de dansen voor paren, zijn er ook groepsoefeningen, zodat het niets geeft wanneer de groep in aantal varieert. Voor de liefhebbers nogeens de aan kondiging beknopt: Vandaag, dins dag, zijn de ouderen in Borrendamme te Zierikzee begonnen (van 10.30-11.30 uur); Morgen, woensdag 10 septem ber, beginnen de ouderen in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk om 10.00 uur; volksdansen in Bruinisse start donderdag 11 september om 09.00 uur in het verenigingsgebouw, terwijl diezelfde dag om 14.00 uur de oude ren van de Westhoek welkom zijn in Duinoord te Burgh-Haamstede. ZONNEMAIRE - Het spits is eraf voor Joke Oele, die maandagmorgen weer begonnen is met het volksdansen voor ouderen. De eerste dansbijeenkomst was in het ver enigingsgebouw te Zonnemaire, waar de stemming er al vroeg in zat. Want naast het belang van het bewegen op zich, speelt het sociale contact ook een bijzonder grote rol. Dat is ondermeer verklaarbaar door het gegeven, dat de meeste deelnemers al ruimschoots voor het begin pre sent waren voor de koffie. Het gaat goed met de belangstel ling voor het volksdansen. Volgens de leidster hebben zich in Zonnemaire zo'n vijfentwintig personen inge schreven. Voor Bruinisse, Nieuwer kerk en Zierikzee zijn dit er respec tievelijk 20, 30 en 20. Volgende week donderdag start de groep in Haam stede, zodat over de belangstelling al daar nog niets valt te zeggen. Joke Oele is redelijk tevreden met de belangstelling. Zij is al vijf jaar actief op Schouwen-Duiveland en nog steeds moet ze concluderen, dat de mannen het in groten getale laten af weten. Slechts enkele mannen laten zich zien en hebben dan ook net zo veel plezier in de bijeenkomsten als de vrouwen. Maar het zijn er veel te weinig, zodat een groep vrouwen zich BROUWERSHAVEN - In de Grote- of Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven werd het twee jaar durende muzikale kerkepad Schouwen-Duiveland ver volgd. Na Zierikzee, Burgh, Nieuwerkerk, Haamstede en Serooskerke was Brouwershaven het zesde 'Oord' waar weer nieuwe liederen werden geoefend en uitgevoerd. Ditmaal stonden één Psalm en een achttal Bijbelliederen cen traal. Zoals bekend hopen de organisatoren in twee jaar alle Bijbelliederen uit het Liedboek der Kerken op deze wijze doorgenomen te hebben. De avond in Brouwershaven stond onder leiding van Mar van der Veer, terwijl leden van het koor Adonai uit Zierikzee, de alt Liesbeth Franken en organiste Willie Bil hun muzikale medewerking verleenden. Op ontspannen en informele wijze maakten de deelnemers aan Een lied van Oord tot Oord kennis met een aantal boeiende liederen uit het Lied boek. Na de indrukwekkende Psalm 102 stond het eveneens op een psalm melodie geschreven Gezang 95*op het programma, gevolgd door een lied waar wel enige studie voor nodig was, maar een lied dat, dankzij de in zet van de aanwezigen toch lukte, het lied God heeft vanouds gesproken. Melodie Mar van der Veer liet bij dit lied, evenals bij andere liederen, zien waarom een melodie juist bij deze tekst,geschreven was en welke mid delen componisten gekozen hebben om een melodie te schrijven,die-de tekst van het lied illustreren. Op deze wijze werden weer verborgen schat ten uit het Liedboek ontdekt, een me lodie met een 'buiging' (Gezang 70 en 482), een melodie waarin 'gelopen' wordt (Gezang 47) enz. Aan het einde van de avond kwam een aantal liede ren aan de orde die je 'kinderliederen voor grote mensen' zou kunnen noe men. Het eerdergenoemde Gezang 47 (Jezus die langs het water liep), Ge zang 49 (De vogels in de bomen en Ge zang 52 (Jairus had een dochtertje). Het laatste is een refreinlied. Lies beth Franken vervulde de solorol bij de coupletten en de 'gemeente' zong het refrein. Ook het begrip Tafellied kwam dit maal aan de orde, in het bijzonder bij Gezang 51 'Lieve Heer Gij zegt kom en ik kom' waarij Willie Bil de spe ciaal geschreven orgelbegeleiding van de componist demonstreerde. Het uur werd beëindigd door met el kaar te zingen Gezang 49, een lied met een vogelthema, dat dus 'veder licht' gezongen moest worden zodat de maar liefst veertien coupletten na genoeg moeiteloos klonken. Het--lied, dat van- oord tot oord ..klinkt, zal begin oktober worden,, doorgegevén naar Bruinisse, waar de serie zal worden voortgezet in de Ge reformeerde kerk. BROUWERSHAVEN - De vrijwilligsters van de Brouwse woensdagmid dagclub voor kinderen Het Knutselhuis zijn momenteel druk bezig met de or ganisatie van een winterkleding- en speelgoedbeurs die op zaterdag 20 sep tember zal plaatsvinden in de Blokkendoos aan de Haven Zuidzijde. Tijdens het evenement dat twee maal per jaar plaatsvindt worden tweedehands (winter)kleding, baby artikelen, speelgoed, schaatsen, fiets jes en dergelijke verhandeld tegen een door de eigenaar bepaalde prijs. Hierbij komt tien procent toeslag die bestemd is voor Het Knutselhuis. Behalve het zelf halen van koopjes kan ook iedereen die dat wil wat geld verdienen door zijn overtollige spul len bij de organisatie aan te melden voor verkoop. Men hoeft niet zelf op de beurs te staan, maar krijgt een nummer dat men op de spullen moet aanbrengen met de prijs die men er voor wil hebben. Bij verkoop krijgt men dit bedrag met aftrek van tien procent die bestemd is voor de orga niserende stichting. Belangstellen den kunnen zich voor informatie en aanmelding wenden tot de telefoon nummers (01119) 2108, 1541 of 1523. De beurs wordt gehouden van 9.30 tot 12,00 uur. Vanaf 13.30 tot 14.00 uur kunnen de deelnemers hun niet ver kochte spullen en de opbrengst van de wel verkochte artikelen ophalen. ZIERIKZEE - De ondernemers van Mol en Melkmarkt zijn gewogen enniet te licht bevonden. De we ging der middenstanders vond zater dagmiddag plaats onder toeziend oog van notaris mr. D. van Eek. Het gebeuren, waar veel publieke be langstelling voor bestond, vormde de afsluiting van de consumentenactie van gewicht. Met het invullen van het totaalge wicht der Mol- en Melkmarktonder nemers dongen de klanten naar een aantal fraaie prijzen. Dat totale gewicht bleek 1811 kilo en 58 gram te bedragen. De vier prijs winnaars, die daar op enkele gram men na, het dichtste bij zaten, ble ken: J. Fiere, M. Koster en L. Boot te Zierikzee en A. C. M. Bolle te Brui nisse. Allen hebben met hun goeie gok een fraaie fiets gewonnen. ZIERIKZEE - De bouwactiviteiten in de gemeente Zierikzee hebben ge volgen voor de nummering van een aantal nieuwe en oude panden in de stad. Dat laatste doet zich voor aan de Lange St Janstraat, waar negen woningen in aanbouw zijn op hét vroegere terrein van vde openbare, school. De nummering van deze pan den verloopt alsvolgt: Na Lange St Janstraat 25 krijgen de nieuwe hui zen de nummer 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 41 en 43. De leègstaande woning nummer 29 wordt 45, J. Vogelenzang 33 wordt 49, E. van Burgh-van den Houten 35 wordt 51 en D. J. van der Wekken 37 wordt 53. De woningen die worden gebouwd op het terrein van de voormalige la gere technische school, 32 wooneen heden krijgen de nummers: twaalf eenheden aan het Vrije aansluiten van 57 tot en met 79 en twintig eenhe den aan het Jannewekken van 12 tot en met 50. In Poortambacht worden aan de Schouwenbank 23 woningen ge bouwd, die de volgende nummers krijgen: benedenwoningen 2 en 2c, bovenwoningen 2a en 2b. De rolstoel woning krijgt het nummer 4. Overige benedenwoningen: 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 en 22. De bovenwoningen wor den dezelfde nummers met de toevoe ging a. De woningen aan de Steen- bank worden van 2 tot en met 40 genummerd en tot slot 18 woningen aan de Roggenplaat 1 tot en met 35. Jezelf uitleven zonder je te bezeren BROUWERSHAVEN - Tijdens de modelspoorbeurs die plaatsvond in het Tonnenmagazijn werd het publiek op regelmatige tijden ook vergast op demonstraties met ra diografisch bestuurde modelauto's. Zij werden bestuurd door een groepje enthousiaste jongeren dat sinds enkele maanden een vriendenclub heeft gevormd met als doei een vereniging op te richten die de naam Model Auto Club Schouwen-Duiveland gaat krijgen. Momenteel zijn er twintig jongens in de leeftijd vanaf twaalf tot onge- ver dertig jaar bij de plannen betrok ken maar volgens Aad Bos uit Schud- debeurs zijn er 25 30 leden nodig om het oprichten van een vereniging ren dabel te maken. De jongens kennen elkaar via school en via speelgoed- en hobbyhuis Verhage die ook op de beurs vertegenwoordigd was. Zij zijn allen in het bezit van een afstand bestuurbare modelauto die wordt ge voed door een accu en die ze zelf aan de hand van een bouwdoos in elkaar hebben gezet. Tik Wat ze ook delen is hun enthousias me. „Het is fantastisch om je op deze manier uit te leven zonder je te beze ren. Je kunt slippen, keihard rijden, botsingen maken en over de kop, vlie gen. Het is een soort tik", motiveer den Stef Kouijzer en Bas Barendrecht uit Zierikzee. Eric en Robin Gram berg uit Zonnemaire en Paul Sand- berg uit Dreischor vol vuur hun hob by. Tot nu toe vond dat uitleven plaats op de Kabbelaarsbank en in de achtertuin van Aad Bos in Schudde- beurs. Maar de jongens wilden meer. Ten behoeve van hun toekomstige vereni ging zijn ze bezig om een vast tcr- reintje te verwerven in Zonnemaire. ..Omdat dat centraal op het eiland ligt". Maar het grote ideaal is het in competitie-verband meedoen aan landelijke wedstrijden. En daar\'oor is nodig dat ze een vereniging wor den en aangesloten zijn bij de NO- MAG (Nederlandse Organisatie Mo del Auto Club). Zij hebben zelfs hoop dat via Aquadelta in Bruinisse een echte wedstrijdbaan van de grond kan komen. „Onze modelauto's zijn in veel ge vallen kopieën van de stockcars die bij Am.erikaanse woestijnraces wor den gebruikt", legt Aad Bos uit. „Zo worden vierwiel aangedreven en om dat het electro-auto's zijn die op een accu lopen maken ze geen geluid en veroorzaken ook geen stank". Om aan het benodigde aantal van 30 le den te komen presenteren ze hun hob by enkele maanden bij publieke eve nementen zoals Koninginnedag in Haamstede, de Tberistendagen in Zie rikzee en afgelopen zaterdag op de modelspoorbeurs in Brouwershaven. Hoewel de vriendenclub tot nu al leen uit jongeren bestaat, verzekerde Aad Bos dat „iedereen van twaalf tot 88 jaar welkom is". Belangstellenden kunnen contact opnemen met Remeo Bakker uit Dreischor, telefoon 01112- 1515. Geen representativiteitsverklaring afgeven BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester en wethouders van Westerschouwen willen geen representativiteitsver klaring afgeven aan de Stichting Streekomroep Schou wen-Duiveland. B en w achten de samenstelling van het huidige bestuur niet representatief voor de door de be stuursleden vertegenwoordigde sectoren. „Wordt een dergelijke verklaring wel afgegeven, dan wordt de nood zaak van een streekomroep op Schouwen-Duiveland toch enigszins erkend. Dit terwijl een eventuele noodzaak nimmer is aangetoond", aldus het college. ciov far! B en w hebben zich uitvoerig gebo- Maar de stichting heeft de verklaring gen over het verzoek van de stichting, nodig voor de aanvraag van een ver die ook in de andere gemeenten met gunning bij het ministerie van "wei- gemengde gevoelens is ontvangen. zijn, volksgezondheid en cultuur M tHVÓ'WWV J !>n f:"Jf BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerscftóïe. te Burgh-Haamstede 'draait' momenteel een expositie van de Brouwse kunstenaar Rijnhard Schregardus. Tot en met zaterdag 27 september toont hij ondermeer enkele van zijn zoge naamde zandschilderijen, maar ook marmerwerkjes en aquarellen. Schregar dus is grotendeels zelf aanwezig om de kunstminnende bezoekers een toelich ting op zijn werk te geven. Schregardus is een liefhebber van dé natuur en de'kunst. Tijdens de ex positie komt goed tot uiting dat beide aandachtsgebieden zonder proble- men i,n elkaar kunnen overvloeien. Veel van zijn werken hebben iets weg van dromen, onwerkelijkheid, rriaar toch herkenbaar en' invoelbaar. Te kens. van nu en ooit. Schregardus is geen onbekende in de köh'stwereld. Eerder exposeerde hij '^n het Lijn baancentrum te' Rotterdató,'. het' Ste delijke Museum in Schiedam, Gale rie Art Kieks in Den Haag en (nog) in de openbare gebouwen Van Capelle aan de IJssel, Maassluis en Bergam bacht. ■J 3 Cl Na zijn opleiding aan de grafische school, ontwikkelde Schregardus zich van figuratief- tot materie- zandschilder. Hierbij mengt hij zijn verf met een component zand/lijm, waarna hij zijn kleurencreatie met palletmessen of met de handen op het doek aanbrengt. Hierdoor ontstaan fraaie werken, waarbij de ene keer een gebouw centraal staat en de ande re keer Schregardus' fantasie. Verander „Ik werk ook graag met gewone ge bruiksvoorwerpen, die ik dan veran der". Zo staat er een simpele tafel, die door de kunstenaar voorzien is van een pastelkleuren-combinatie. Een speciale beschermlaag moet voorko men, dat de tafel bij gebruik haar speciale kunstkarakter verliest. Een probleem, dat de zwart-witte marme ren beeldjes uiteraard niet kennen. De tentoonstelling in de Bewaer schole te Burgh-Haamstede is tot en met zaterdag 27 september van maandag tot en met zaterdag te be zichtigen tussen 13.30-16.30 uur. (wvc). B en w dragen ook de nog du rende discussie binnen het parlement aan over de mediawet; alsook de pro vinciale pogingen om een omroep in Zeeland tot stand te brengen. Inwinnen Bij het inwinnen van informatie over de representativiteit heeft Wes terschouwen te horen gekregen, dat het algemeen bestuur is samenge steld uit personen, die zich verwant voelen of deel uitmaken van de be treffende sectoren in de Schouwen- Duivelandse samenleving. Het be stuur kent geen vertegenwoordigers, die door achterbannen worden gedra gen. Hierna heeft tussen de gemeente lijke colleges van b en w op Schouwen-Duiveland en het stich tingsbestuur medio april 1986 een ge sprek plaatsgehad. Tijdens dit ge sprek heeft het bestuur nogmaals aangegeven, dat diverse personen zijn aangezocht, die een duidelijke binding hebben met de verschillende sectoren van het maatschappelijk en V cirtturelé' leven' in onze regio. Echter ■J tevens werd-verklaard, dat deze per- sonèh niét namens hun sectoren zijn vert'ejgfènvtodrdigd", aldus b en w in haar voorstel naar de raad, die zich hier maandag 15 september over buigt. Tévens voert het college aan, dat de omroep de nodige 'centen' gaat kos ten: Een startkapitaal van 36.000 gul den en jaarlijks een exploitatiebe- drag van zo'n 25.000 gulden, waarbij de omroep hoopt op financiële steun van de gemeenten. Wordt een derge lijke verklaring toch afgegeven, dan vindt het college dat zij hiermee ook de noodzaak enigszins erkent. Een er- kenning, die volgens haar niet juist APELDOORN - Een tienjarige jon gen uit Apeldoorn heeft zijn zevenja rig buurmeisje maandag met een zwaar kaliber luchtbuks verwond. Het knaapje richtte het wapen op een vogel en zag het kind niet. Hij raakte haar in de schouder. Het kogeltje werd in een ziekenhuis operatief ver wijderd. De kunstenaar voor enkele van zijn werken. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaai. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Konfrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3