Open huis bibliotheken Brouwse commissie wil geen geld aan Anywave festival van jeugdsoos Brogum geven Welzijnscommissie buigt zich over bezuinigingen Bezuinigingsvoorstellen als agendapunt opgevoerd WATERSTANDEN 'De Noordzelke' Schoolverlaters vinden snel een baan Toneel- produktie levert groep flink tekort op Staking ontwricht treinverkeer in Frankrijk 2 Rijksbijdrage gehalveerd ZIERIKZEE - Zierikzee wordt geconfronteerd met een korting van 60.000,— a 70.000,op de rijksbijdrage voor sociaal-cultureel werk. Dat zou namelijk het gevolg zijn van het voornemen van de minister van wvc om de rijksbijdrage voor het sociaal-cultureel werk in 1987 te halveren. Deze materie komt aan de orde tij dens een openbare vergadering van de welzijnsadviescommissie, woens dagavond 10 september in de raad zaal van het stadhuis, aanvang 19.30 De komende tijd moet benut wor den om te bezien of en zo ja hoe deze korting moet worden doorberekend aan de instellingen, die in het kader van het jaarprogramma sociaal- cultureel werk 1987 subsidie ontvan gen. De welzijnscommissie wordt van deze voornemens op de hoogte ge steld en tevens wordt de mening van de commissie over deze korting ge vraagd. Samenstelling Aan samenstelling en werkwijze van de eigen commissie zal tijdens deze vergadering een apart agenda punt worden gewijd. Verder wordt advies gevraagd betreffende een sub sidieverzoek van de werkgroep Woon wagenbewoners Zierikzee ten behoe ve van welzijnsactiviteiten. Het gaat om een bedrag van 2.400,— per jaar, waar de gemeente een rijksbijdrage van gelijke omvang voor ontvangt. De agenda vermeldt verder de bespreking van huisvesting voor de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Het bestuur van deze stichting heeft de gemeente verzocht het pand Poststraat 43a te mogen huren als vervangende huis vesting voor de ruimte in het pand Havenplein 24, welke men thans huurt. Aan de huisvesting in het pand Poststraat 43a zijn't volgens het colle ge van b en w, echter nogal wat conse quenties verbonden. Zo zal het pand grondig opgeknapt en aangepast moeten worden. Verder vormt de huur, de exploitatie, alsmede de be reikbaarheid van de stichting een punt van overweging, zo wordt in de toelichting benadrukt. Commissie onderwijs Zierikzee ZIERIKZEE - De bezuinigingsvoorstellen voor het ba sisonderwijs en het speciaal onderwijs van minister Deetman, houden de gemoederen danig bezig. Ook de adviescommissie voor onderwijs in Zierikzee gaat er een discussie aan wijden, donderdagavond 11 september tij dens een openbare vergadering in het stadhuis, aanvang 20.00 uur. In de voorgaande vergadering van voorzitter, wethouder J. Groen, reeds de commissie onderwijs, uitte de op persoonlijke titel kritiek op de aangekondigde bezuinigingen. Beslo- ten werd het onderwerp 'bezuinigin gen in het onderwijs' te agenderen voor de eerstvolgende commissiever gadering. ZIERIKZEE - Als de ge meenteraad van Zierikzee het goed yindt - en dat-ni<*et je t$n-v slotte, altijd maar. afwachten,j krijgt het schoolgebouw aan de De Kanterlaan,de vroegere Theo Thijssenschool, waar thans de afdeling voortgezet speciaal onderwijs van de Bea- trixschool is gevestigd de naam: 'De Noordzelke'. Deze naam heeft een histori sche achtergrond. In vroeger eeuwen ontstonden zeiken uit overschotten, die resteerden na het verbranden van zouthou dende turf., Het waren als het ware heuvels, die hierdoor ip het landschap ontstonden. De Noordzelke heeft niet op de zelfde plaats, maar wel in de omgeving gelegen, waar thans het schoolgebouw staat. De Noordzelke lag op de plaats waar nu de algemene begraaf plaats is. Naast de Noordzelke bestond er ook de Zuidzelke, dié in de zeventiger jaren van de vorige eeuw geheel is afgegraven. De grond is elders gebruikt in ver band met de glasfabricage. Advies Het bestuur van de Beatrix- school ging maandagmiddag akkoord met het Voorstel het college van b en w van Zierik zee te verzoeken het betreffen de schoolgebouw inderdaad de naam 'De Noordzelke' te geven. Bestuurslid mevrouw S. Loschacoff-de Kanter zei niet kapot te zijn van het voorstel, maar stemde niet tegen. De heer W. G. Renden achtte de voorgestelde naam 'historisch, geografisch verantwoord'. Dat vonden ook de pverige be stuursleden, die te kennen ga ven helemaal niks te voelen voor de alternatieve naamge ving: „Adelsoord". Verbeteren terrein De comimissie zal verder advies worden gevraagd over het verbeteren van het terrein van de Theo Thijssen school. Tlians zijn bepaalde gedeel ten van het niet verharde buitenter rein in tijden van overvloedige regenval ware modderpoelen. Verder wordt het terrein buiten schooltijd ook gebruikt door op bromfietsen crossende jongelui. Om een eind te maken aan de problemen, zal een krediet nodig zijn voor verbe tering van het terrein, waarbij, vol gens de toelichting, rekening zal wor den gehouden met de wensen van personeel en medezeggenschapsraad en met zelfwerkzaamheid door be langhebbenden bij de school. De commissie zal verder beraadsla gen over het rapport 'etnische jonge ren in het Zeeuwse onderwijs', dat in middels is aanvaard door de Provinciale Staten van Zeeland. Gs bieden de mogelijkheid reacties op het rapport te geven. DEN HAAG - Schoolverlaters met zeven jaar voortgezet onderwijs blij ken, ondanks de slechte arbeids marktsituatie, redelijk snel aan een baan te komen. Tachtig procent van de vrouwen vindt kort na het verla ten van de schoolbanken werk en de helft van de mannen. Het aandeel is bij de vrouwen groter dan bij de mannen mede als gevolg van de mili taire dienst. Dit blijkt uit peilingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) onder schoolverlaters die in het schooljaar 77/78 in de eerste klas zaten van het voortgezet onderwijs. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum 10 september 11 september 10 september 11 september 10 september 11 september 10 september 11 september Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.55 122 02.50 -125 20.50 125 15.00 - 99 09.25 114 03.30 -121 21.40 121 15.40 -101 06.45 163 00.35 -136 19.00 162 12.50 -109 07.35 142 01.35 -128 19.55 143 14.00 -106 09.20 146 03.10 -139 21.25 149 15.15 -114 10.00 136 03.45 -.135 22.15 142 16.00 -115 08.55 139 02.55 -135 20.55 144 15.05 -110 09.40 131 03.35 -131 21.50 138 15.50 -113 it» ZIERIKZEE/B URGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 13 september wordt voor de tweede keer een landelijke bibliotheek dag georganiseerd. Met deze dag tracht men het bibliotheekwerk meer onder de aandacht te brengen. Dit jaar doet men dit onder het thema De bibliotheek: thuis in de buurt. Het bibliotheekwerk is namelijk de best gespreide cultu rele en educatieve werksoort. Zelfs in vergelijking tot het basisotiderwijs komen bibliotheken in veel meer plaatsen, kernen en buurtschappen voor. Met 1000 vaste bibliotheekvestigingen en ruim 100 bibliobussen, die de kleinere dor pen bezoeken, maakt één vierde deel van de bevolking gebruik van de bibliotheek als algemene informatiebron en verzamelplaats voor lokale informatie. Het gebruikte motto is uiteraard speciaal van toepassing op het bibliobus- werk. Zeven bibliobussen bezoeken in Zeeland 116 dorpen, buurtschappen en wijken van grotere kernen. In veel ker nen is de wekelijks terugkerende bibliobus na het verdwijnen van school en winkeltjes de laatste vorm van dienst verlening, waardoor de ontmoetingsfunctie van de bus niet onderschat mag worden. De bussen nemen 207o van al het bibliotheekgebruik in Zeeland voor hun rekening. Met bijna 800.000 uitleningen en zo'n 17.000 ingeschreven gebrui kers zijn de bibliobussen gezamenlijk te vergelijken met de omzetcijfers van de grootste bibliotheek van Zeeland, de Zeeuwse Bibliotheek in Middelbtirg. Dit instituut is overigens het centrale dienstverlenende en coördinerende ap paraat achter de bibliobussen. Hier staat bijvoorbeeld de speciale collectie van bijna 200.000 banden, waaruit de bus sen hun collecties kunnen samenstellen. Omdat de bibliobussen wekelijks een groot aantal kernen bezoeken, haakt men in op de landelijke bibliotheekdag door in de week, voorafgaand aan de 13e september, extra activiteiten op te_ zetten. Aan nieuwe leden zal een geschenk in de vorm van een linnen tas met balpen gegeven worden en in groten getale zal promotiemateriaal uitgedeeld worden. Op Schouwen-Duiveland zijn het bibliotheken in Zierikzee en Burgh-H aamstede, die tussen 10.00-12.00 uur hun deuren open hebben staan voor het publiek. Jongerenbestuur gemakzucht vernieten NOORDGOUWE - De welzijnscommissie van de ge meente Brouwershaven voelt er niets voor om jongeren- soos Brogum geld te geven voor het onlangs gehouden Any Wave festival. Alleen PvdA-commissielid J. C. van Oers hield zijn vooraf ingenomen positief standpunt staande; zij het met grote moeite. De jongeren hebben hun aanvraag dit jaar weer te laat ingediend; hebben nu nog geen begroting of verslag ingeleverd en „hebben er bovendien niet slim aangedaan om de commissieverga dering niet te bezoeken, zodat zij enige uitleg hadden kunnen geven", concludeerde voorzitter S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. De commissie bleek duidelijk ver baasd en enigszins verontwaardigd over het ingebreke blijven van het Brogum-bestuur. De voorzitter start te de discussie met de mededeling, dat het bestuur is uitgenodigd voor de vergadering, maar verstek heeft laten gaan. Mevrouw M. L. van der Weide-Smits had er geen goed woord voor over en hanteerde het principe 'wie niet luisteren wil, moet maar voelen'. Woord Ook spreekster C. S. Mandemaker- Penning kon geen positief woord uit brengen voor de gang van zaken. ,,Als ik uit eigen ervaring zie, hoe moeilijk het voor ouderen is om sub sidie te krijgen en dit vergelijk met de opstelling van het Brogum- bestuur, dan heb ik het idee dat zij denkt dat het geld aan de bomen groeit". Mevrouw P. Nelisse-Jumelet wilde een en ander toch wel verzach ten door er op te wijzen, dat het hier om jongeren gaat. ,,Die krijgen een vriendinnetje of moeten naar school", sprak ze. Loschacoff hield de commissie hierop wel voor, dat het jeugd- bestuur continu een professioneel be geleider heeft in jeugdwerker Gabri de Groot. Voor M. C. J. Mol (VVD) was er geen sprake van eventuele verzachtende omstandigheden. „Vo rig jaar heeft Brogum ook al te laat subsidie aangevraagd. Ik vind het bijzonder jammer dat informatie over de activiteit ontbreekt. Ik vind het een stuk gemakkelijkheid van Brogum, zo van we kregen het vorig jaar en zullen het nu wel weer krij gen. Ik voel er niet veel voor". Doodtij: 13 september Temperatuur kustwater 16 graden. Actuele informatie over afwijkingen: 01110-7056 Vervolg van pagina 1 aanvragen voor 1 april keurig op een rijtje hebben en nu dit". SGP/GPV- commissielid P. van der Meide onder kende het wat nonchalante beleid van de Roode Lelie, maar vond dat de commissie de hand maar over het hart moest strijken. „Het stuk ge tuigt van inventiviteit en moed en moet je dan de nadruk leggen op de procedure. Ik vind van niet", aldus Van der Meide Voorzitter S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter resumeerde de bevindingen van de commissie met: „We hebben van het stuk genoten. We hebben be grip voor deze ene keer. maar een tweede keer niet meer", aldus de voorzitter. Voorzitter Loschacoff-de Kanter vond het geen slimme zet van het Brogum-bestuur om verstek te laten gaan. En hiermee bracht Mol de gedach ten van de overige leden (behalve Van Oers - red) goed over. De meesten stonden wel positief tegenover Any wave als zodanig, maar de gehele gang van zaken erom heen stond nie mand aan. Van Oers wist er ook niet echt raad mee. „Ik ben hierheen ge komen met een positieve gedachte en die wil ik ook staande houden. Per slot van rekening is het Anywave festival een goed evenement. Tbch wil ik het verzoek van 15 cent per inwo ner nog eens in studie nemen en beslis wel tijdens de raadsvergade ring". GPV/RPF-lid P. van der Meitfe had graag meer informatie gezien over de aard van het festival. Hij vroeg zich af of dit jaar ook een grote diversiteit aan activiteiten gepresenteerd is. „Met alles wat ik nu weet (en niet. weet) kan ik niet anders dan negatief adviseren". Minderheid Met de kleinst mogelijke minder heid dus werd het verzoek van Bro gum afgewezen. Loschacoff kon de commissie niet toezeggen, dat het col lege in haar raadsvoorstel zich ook afwijzend zou opstellen. „Misschien dat er nieuwe gezichtspunten bij het college binnenkomen. Per slot van re kening weten we ook niet helemaal zeker of de uitnodiging voor deze ver gadering wel op de juiste plaats is ge komen", besloot zij. HARARE/DEN HAAG - In de slot verklaring van de top van niet- gebonden landen in Zimbabwe heb ben de staatshoofden en regeringslei ders de „Contrare volutionaire activi teit" en „activiteiten van buitenland se huurlingen en plaatselijke crimi nele elementen" in Suriname veroor deeld. PARIJS - Er heeft zich een zware explosie voorgedaan in het stadhuis van Parijs, in een postkantoor op de begane grond. Volgens een voorlopi ge opgave van de politie zijn daarbij een dode en tien gewonden gevallen. De materiële schade is groot. PARIJS - Een staking van Frans spoorwegpersoneel dat lid is van de onder communistische leiding staan de bond CGT, heeft dinsdag een op de drie treinen in het Parijse doen uit vallen. Een woordvoerder van de spoorwe gen (SNCF) deelde mee dat ook dien sten in het zuiden van het land waren uitgevallen. De staking begon maan dagavond en duurt tot woensdag morgen acht uur. Fernand Barat, secretaris van de CGT, zegt dat de staking onderdeel vormde van een actieweek om de spoorwegdirectie te bewegen tot bespreking van de grieven van het personeel over o.a. het opheffen van 10.000 banen voor het einde van dit jaar. Bij de CGT zijn 60.000 van de 242.000 werknemers van de SNCF aangesloten. Barat wist niet hoeveel mannen gehoor hadden gegeven aan de vrijwillige stakingsoproep. L/insaag y september Zierikzee Borrendamme. Start volksdansen voor ouderen. 10.30 uur. Gereformeerde kerk (St. Domus- straat). Herv./Geref. catechese-avond voor jeugd Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Kerkwerve Uitstapje NCVB-Kerkwerve naar kaasboerderij Nieuwerkerk, vertrek om 13.15 uur vanaf Ring. Woensdag 10 september Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Stadhuis. Openbare vergadering commissie welzijn. 19.30 uur. Kerkwerve Hervormde kerk. Ontmoetingsavond met zendingsechtpaar, regio Midden- schouwen Herv./Geref. Zendings werkgroep. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Start volksdansen voor ouderen. 10.00 uur. Middelburg Concert- en gehoorzaal. Thema-avond Centrum van Zelfbezinning. 20.00 uur. Donderdag 11 september Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering commissie onderwijs. 20.00 uur. Haamstede Duinoord. Start volksdansen voor ouderen. 14.00 uur. Nieuwerkerk Consistorie Gereformeerde kerk. Ontmoetingsavond regio Duiveland Herv./Geref. Zendingswerkgroep. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Start bejaar- densoos. 14.00 uur. Bruinisse N.H. verenigingsgebouw. Start volksdansen voor ouderen. 09.00 uur. Zaterdag 13 september Zierikzee Open huis bibliotheek tussen 10.00- 12.00 uur. Clubgebouw Gevleugelde Vrienden. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 uur. Brogum. The Noise treedt op. 21.30 uur. Burgh-H aamstede Open huis bibliotheek tussen 10.00- 12.00 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk. Slotconcert met kaarsverlichting, Chr. Gem. Zangver eniging Hart en Stem. 20.00 uur. Bruinisse Clubgebouw De Nachtegaal. Vogel ruilbeurs. Van 13.00 tot 15.00 uur. Zondag 14 september Haamstede Vertrek vanaf Verklikkerpad aan Strandweg. Strand-duinwandeling Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland in Verklikkerduinen. 14.00 uur. Maandag 15 september Renesse Consistorie Hervormde Gemeente. Ontmoetingsavond regio Wester- schouwen Herv./Geref. Zendings werkgroep. 19.30 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee De Driehoek. Vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste soosmiddag van het nieuwe seizoen van de ANBO. Aanvang 14.00 uur. Vlissingen Stationsrestauratie. Vrouwenverga dering. 19.45 uur. Goes Prins van Oranje. Forumdiscussie VVD Zeeland over waterschappen. 20.00 uur. Woensdag 17 september Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Eerste soosmiddag van het nieuwe seizoen van de Nieu- werkerkse bejaardensoos. Aanvang 14.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Kledingbeurs met rommelmarkt De Krukels. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 18 september Duiveland Ons Dorpshuis. Plattelandsvrouwen, bijeenkomst met als onderwerp Leer problemen. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 20 september Brouwershaven Blokkendoos. Winterkleding- en speelgoedbeurs. 9.30 tot 12.00 uur. Bruinisse Sluitingsconcert met lampionop tocht. 19.30 uur. Dinsdag 23 september Zierikzee Wijkgebouw, Jannewekken 10. Start bejaardengymnastiek. 15.15 en 16.15 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Start bejaarden gymnastiek. 13.45 uur. Dreischor Gymnastiekzaal. Start bejaarden gymnastiek. 13.45 uur, Zondag 28 september Burgh Hervormde kerk. Bevestiging kandi daat R. J. ten Hava 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 2