Beatrixschool in geweer tegen de bezuinigingen 4& y Demonstratie volksdansen voor ouderen Haamstede Johannes Cato Kamerling leverde toneelgroep een tekort van 2200 gulden op H C_ DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Geen beleidsmatige onderbouwing van minister" WflT wordt HET WEER. Vermiste man dood gevonden Auto's open in Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 23996 WAARIN OPGENOMEN Geen subsidie De Brouwse welzijnscommissie wil geen geld geven voor het Anywave-festival van jeugdsoos Brogum in Zierikzee. Het bestuur wordt ge makzucht venweten. (Pag. 2). Representatief Het college van burgemeester en wethouders van Westerschouwen vindt de streekomroep niet representatief. De samenstelling van het bestuur is niet juist. (Pag. 3). Voorlichter Gemeentevoorlichter Ger Villerius van Zierik zee vertrekt als zodanig om in dienst te treden bij de PZEM als chef van de afdeling public re lations. (Pag. 4). Olse Merksem De hoofdmacht van de Belgische tophandbal- vereniging Olse Merksem werd winnaar van het veertiende toernooi van Delta Sport. De ploeg bleef ongeslagen. (Pag. 9). (1797 - 1889) Wat op het toneel kunst heet, heet in het leven - comedie. Fliegende Blatter Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - „De minister heeft geld nodig, maar ik kan geen beleidsmatige onderbouwing vinden voor de bezuinigingsvoorstellen," sprak de heer J. de Jong, di recteur van de Beatrixschool voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs in Zierikzee, maandagmiddag tijdens een openbare bestuursvergadering. Hij verzocht het be stuur een schriftelijk protest tegen de voorgestelde maatregelen te doen uitgaan en droeg daar enkele duide lijke argumenten voor aan. Volksdansen voor ouderen start met een demonstratie in Duinoord Haamste de. De Jong ging daarbij met name in op de inhoudelijke kant van de zaak. Zo onderschreef hij de wens van mi nister Deetman om het speciaal on derwijs klein te houden. Daar is ook het streven van de Beatrixschool op gericht. Om de vraag hoe klein of groot dat speciaal onderwijs dan wel zou moeten zijn, te kunnen beant woorden, is volgens de directeur ech ter een verantwoord planningsin strumentarium nodig. Dat laatste zei hij in het beleid van de minister volkomen te missen. De voorgestelde manier van planning zei De Jong dan ook niet te kunnen on derschrijven. Deetman neemt 1 april 1985 daarbij als richtdatumr~zonder aan te geven waarom die datum nou juist als maatstaf voor het speciaal onderwijs dient te gelden. Donderdag 18 september in Duinoord HAAMSTEDE - Ter gelegenheid van de start van het nieuwe seizoen wordt in Haamstede een informatiemiddag georganiseerd over het Meer Bewegen voor Ouderen voor alle ouderen uit Burgh-Haamstede en omgeving. Naast aandacht voor bewegingsactiviteiten voor ouderen in het algemeen, wordt speciale aandacht geschonken aan het volksdansen voor ouderen. Deze informatiemiddag vindt plaats op donderdag 18 september in de recreatiezaal van rusthuis Duin oord te Haamstede. Om half drie wordt gestart met de vertoning van de film „Wat beweegt u?". Deze film begint met een „doordeweekse blik in een winkelstraat". Uit interviews met ouderen blijkt dat één op de tien iets aan sportief bewegen doet. Ver volgens ziet men in de film ouderen bezig in de diverse MBvO-groepen, zoals gymnastiek, volksdansen, zwemmen, spel enz. Zowel oudere als jongere ouderen komen in beeld. De sfeer in deze groe pen wordt op objectieve wijze overge bracht op de kijker en deelnemers aan de activiteiten vertellen wat hun motieven zijn om deel te nemen. Kortom een zeer onderhoudende en informatieve film. Volksdansgroep Na de pauze wordt speciale aan dacht besteed aan het volksdansen voor ouderen. Extra aandacht wordt daarbij besteed aan het feit dat de groep uit Haamstede voortaan op de donderdagmiddag van 14.00-15.00 uur bij elkaar zal komen in de zaal van rusthuis Duinoord. Deelnemers aan deze volksdansgroep zullen enkele dansen opvoeren, waarbij belangstel lenden in de gelegenheid worden ge steld om zelf ook eens een dansje te proberen. De consulent Meer Bewe gen voor Ouderen zal aanwezig zijn om een en ander toe te lichten. De toe gang tot deze informatiemiddag is gratis. Iedereen is van harte welkom. In de omgeing van Burgh-Haam stede kan worden meegedaan aan de volgende MBvO-activiteiten: Gym nastiek, maandag 14.00-14.45 uur re creatiezaal Duinoord Haamstede, maandag 15.00-15.45 uur dorpshuis Serooskerke, maandag 16.00-16.45 uur gymzaal Haamstede, dinsdag 10.00-10.45 uur oude school Burgh, ZIERIKZEE - De Rijkspolitie heeft maandagmiddag een stoffelijk over schot uit de Oosterschetde gehaald, bij Kats. Het bleek de 43-jarige A. C. uit Aagtekerke te zijn. die sinds 14 augustus werd vermist. De auto en het rijwiel van C. werden op 14 augustus onbeheerd in de omgeving van de Zeelandbrug aangetroffen. dinsdag 16.00-16.45 uur gymzaal Re- nesse, donderdag 14.30-15.15 uur dorpshuis Noordwelle. Volksdansen: donderdag 14.00-15.00 uur, zaal Duin oord Haamstede. De organisatie van bovengenoemde activiteiten is in handen van Het Groene Kruis Schou- wen-Duiveland. Badminton: vrijdag 09.30-11.30 uur Krayestein Burgh-Haamstede, orga nisatie DFS. De Jong gaf aan, dat er ten behoeve van een planningsinstrumentarium wel andere mogelijkheden bestaan. Zo wees hij op het nemen van een deelnemerspercentage als uitgangs- punt, hetgeen ook in de zwakzinni genzorg en in de jeugdhulpverlening wordt gehanteerd. De directeur voer de aan, dat een dergelijk plannings instrumentarium voor het speciaal onderwijs in de wet geregeld had moeten worden. De uitlating-van Deetman, dat in het speciaal onderwijs 'wildgroei' zou zijn ontstaan, noemde hij verder 'eigenlijk wel een beetje vervelend', vooral als men beziet welke zorgvul dige procedure wordt gevolgd, waar bij ook het basisonderwijs aan de ta fel zit ten behoeve van de advisering. „Wij laten in het speciaal onderwijs nooit een kind toe, wanneer niet de school zelf zegt, dat het perspectief voor deze leerling onvoldoende is. We kijked altijd eersttiüÊTde mogelijkhe den binnèn~3ir scholen, aangewend Kunnen worden". Verder benadrukte De Jong, dat een advisering tot plaatsing in het speciaal onderwijs immer veel ver driet bij de betrokken ouders teweeg brengt. Een gegeven, dat door de mi"-- nister' ook niet zomaar weggewim peld zou mogen worden. Eenvijfde terug Voor het voortgezet speciaal onder wijs betekenen de voorstellen van Deetman, volgens De Jong,.dat het met ongeveer éénvijfde terug zal moeten. „Een haast ongekende maat regel", aldus de directeur, die aangaf, dat de leerlingen in dat voortgezet speciaal onderwijs absoluut geen en kele mogelijkheid hebben in het ge woon voortgezet onderwijs. Van de door de minister geschetste toename in dat voortgezet speciaal onderwijs, was volgens de directeur op de Beatrixschool geen sprake. „Als er een toename is, komt dat al leen omdat we een leerling van acht tien nog wat langer op school laten, omdat we hem niet in een baantje kunnen krijgen". Ten aanzien van de voorgestelde maatregelen met betrekking tot de vervangingsregeling, gaf De Jong aan, dat dit ernstige gevolgen zal kunnen hebben voor ritme, regel maat en structuur binnen de school. Indien geen vervanging wordt toe gestaan, dient de directeur zelf bij ziekte van één der leerkrachten in te vallen, hetgeen inhoudt dat zijn ei gen lessen tussen acht en elf uur ko men te vervallen. Het bestuur toonde waardering voor deze duidelijke argumenten van De Jong. Bestuurslid de heer W. G. Renden sprak over schandalige maat regelen, die het onderwijs alleen Vervolg pagina 5 RENESSE - A. B. uit Zierikzee deed aangifte van een inbraak in zijn auto; die zorrdag geparkeerd" stond opv - de Rampweg. Uit de auto verdwenen rijbewijs, pas en giropas, die evenwel later bij de Kuyerdamseweg werden gevonden. Uit een gereedschapskist in de auto verdween ook een zoge naamde FEM-meter, ter waarde van 3500,—. Deze werd niet teruggevon den. Ook hier bestaat het vermoeden dat van een valse sleutel gebruik is gemaakt, omdat geen zichtbare in braaksporen werden achtergelaten. K. S. uit het Duitse Hagen meldde vervolgens een poging tot inbraak in zijn auto, die op de Laone geparkeerd stond, maandag. Het bleef bij het in slaan van een portierruit, een schade post van DM 200,—. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Rustig weer Het rustige weer duurt voort. Na het optrekken van de ochtendnevel zijn er opnieuw zonnige perioden te verwachten. Later trekt bewolking van een storing boven de Noordzee naderbij. De wind is matig uit weste lijke richtingen. Minimumtempera tuur komende nacht 9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 13 sept.: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 sept. Zon op 07.05, onder 20.07 Maan op 15.13 onder 22.23 11 sept. Zon op 07.07, onder 20.05 Maan op 16.35 onder 23.06 Eerste Kwartier: 11 september (09.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Net als afgelopen nacht kan de temperatuur weer flink dalen. In het binnenland wordt de mini mumtemperatuur ongeveer 5 graden, maar dicht bij de grond komt de tem peratuur dicht bij nul. Aan zee is het minder koud. Morgenoverdag is de maximumtemperatuur circa 16 gra den. Er zijn zonnige perioden en vooral in het noorden en midden van het land kan in de loop van de dag een enkele bui vallen. De wind is in de nacht en vroege ochtend zwak en neemt in de loop van de dag toe tot matig, kracht 4, eerst uit het zuid westen en later uit het noordwesten. Geen geld van provincie; Brouwse commissie wel overstag NOORDGOUWE - Vrijwel iedereen mag- dan wel bij zonder tevreden zijn geweest over het in de zomer opge voerde toneelstuk Johannes Cato Kamerling door de Brouwse toneelgroep, over de hiervoor opgezette begro ting was er binnen de Brouwse welzijnscommissie niet veel goeds te zeggen. De groep van de culturele commis sie De Roode Lelie heeft met een tekort van 2200 gulden waarschijnlijk toch een wat vreemde nasmaak in de mond gekregen. Zeker nu de provincie de gevraagde bij drage in het tekort a 1000 gulden heeft afgewezen. De welzijnscommissie kreeg in het gemeenschapscentrum te Noordgou- we maandagavond uitvoerig tekst en uitleg van toneelgroep-woordvoerder J. de Koeier. Hij deed zijn relaas over de ontwikkelingen omtrent het to neelstuk. De toneelgroep werd enige jaren geleden opgericht om een ty pisch Brouws stuk op te voeren met een historische achtergrond. Maar telkenmale ontbrak het aan voldoen de toneelspelers, zodat dit jaar ook spelers van andere plaatsen moesten worden aangetrokken. de televisie-opnamen oogstten veel lof alom. Maar toen de financiën op een rijtje werden gezet, bleek er een aantal mee- en tegenvallers. Het re sultaat was een tekort van 2200 gul den en dat is voor een organisatie als de Roode Lelie (en voor welke groepe ring niet - red) een behoorlijke strop. Besloten werd zowel de provincie, als de gemeente Brouwershaven om een bijdrage van elk 1000 gulden te vragen, omdat op dat moment sprake was van een tekort van 2000 gulden. De provincie wees het af, mede om dat zij al veel geld geeft aan het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel. Maandagavond was het aan de commissie welzijn om een advies uit te brengen over de Brouwse 1000 gul den. Spits PvdA-lid J. C. van Oers beet het spits af en zette zijn gedachten uit voerig op een rij. De voors en tegens afwegende kwam hij tot het besluit wel in te stemmen met de bijdrage van 1000 gulden in de kosten. „Met onze bijdrage heeft de commissie nog een behoorlijk tekort en dat mag niet nog groter worden. Naïviteit mag de vereniging in financieel opzicht ech ter niet ontzegd worden", aldus Van Oers. De liberaal M. C. J. Mol wilde geen precedenten scheppen door de ene vereniging wel te helpen in tekorten en de andere niet. „Ik sta er voorals nog negatief tegenover, maar wil het nog wel met de fractie bespreken", zei hij. Mevrouw C. S. Mandemaker vond het afwijzen duidelijk te ver gaan. „Het was toch een unieke ge beurtenis. Toen ik het op televisie zag was ik best trots op onze toneel groep, want zo ervaar je dat toch. En bij de landelijke presentatie wil je goed voor de dag komen". Zo dachten de anderen er ook over, al schaarde M. L. van der Weijde- Smits zich toch achter Mol. „Alle ver enigingen moeten hun subsidie- vervolg pagina 2 'Schijngestalte' De spreker hield de commissie voor, dat de toneelgroep anderhalf jaar heeft gewerkt aan de 'schijn gestalte' en er uiteindelijk in- geslaagd is het op de planken te bren gen. „Dat hebben we ondermeer te danken gehad aan schrijfster Cle mentine Oostdijk en het Zeeuwse Centrum voor Amateurtoneel", aldus De Koeier. Over het ontbreken van voldoende Brouwse spelers merkte hij op: „we doen er alles aan om die kloof te beslechten". Maar goed de uitvoering in het ka der van 700 jaar Brouwershaven zat cr aan te komen en de toneelgroep had zich steevast voorgenomen om zoveel mogelijk in eigen beheer uit te voeren om de kosten te drukken. „Want ons streven ligt in kostendek kende projecten". Dat ging allemaal prima, totdat de televisie in dc vorm van Van Gewest tot gewest belde met het voorstel het spel op televisie te brengen. De toneelgroep zag dat zeker zitten en besloot erop in te gaan. Uit de toe lichting van De Koeier bleek, dat de groep goed voor de dag wilde komen en hiervoor meer kosten moest ma ken. Zo werd er een professionele gri- meuse aangetrokken; werden de kos tuums gehuurd en werd voor betere belichting gezorgd. Zaken, die de be groting eigenlijk niet toeliet. Het stuk werd - zoals eerder gemeld - met groot succes opgevoerd en ook Een fragment uit Johannes Cato Kamerling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1