Veel verstandige snoepers op open dag fruittelers 0.49 4.95 Wethouder van sportzaken L. J. van Gastel opent gerenoveerde accommodatie m DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'De toekomst is aan de jeugd, die niet moet versagen De complete gastenlijst Surfplank van auto Auto gestolen Burgh, Burghsering 1 - Bruinisse, Dreef 2 Bij uw Veldmarkt op dinsdag en woensdag is het goedkoop eten. Sla uw slag! ZUURKOOL 500 gram TARTAAR 5 stuks. HET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brandweerkorps Er waren het afgelopen weekeinde heel wat re- Dansschool Erelid Het oude Hervormde Verenigingsgebouw aan Vanwege zijn nooit aflatende inzet voor de tot- KNVB-ploegen De vier Schouwen-Duivelandse KNVB- denen tot feesten bij het Zierikzeese brand- het Vrije in Zierikzee is sinds dit weekeinde het standkoming van een volwassen atletiek- voetbalploegen vergaarden het voorbije week- weerkorps. Er werden diploma's uitgereikt en domein van Wil Kramer en haar dansschool. accommodatie in Zierikzee werd trainer An- einde maar een schamele buit. Mevo redde de jubilarissen gehuldigd. (Pag. 2). (Pag. 3). thon de Bruijn tot erelid benoemd. (Pag. 5). eer via een doelpuntloos gelijkspel. (Pag. 6). MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 23995 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De sport is het enige middel om in de mens de deugden van de primitieve mens te bewaren. Jean Girardoux ZIERIKZEE - Na een jarenlange strijd is een miljoe nenproject eindelijk voltooid. Loco-burgemeester en wethouder van sportzaken L. J. van Gastel van Zierikzee ging in zijn openingswoord ter gelegenheid van de offi ciële ingebruikname van het gerenoveerde sportpark Bannink terug in de tijd. „Bij de opening van het gereno veerde sportcomplex Bannink gaan onwillekeurig de ge dachten uit naar het prille begin van de terreinen. We moeten al betrekkelijk ver teruggaan. Het bestaande complex ligt er weer zo'n twee generaties en het zijn de ouderen, die zich nog een beeld kunnen vormen van een 'Banninkloos' Zierikzee", onderkende Van Gastel. „In de dertiger jaren deed zich de behoefte aan een sportveld steeds meer gevoelen. De verenigingen hadden welis waar velden tot hun beschikking, maar dat waren niet meer dan weilanden, met alle daaraan verbonden nade len. Het was de verdienste van de toenmalige burge meester van Zierikzee, J. C. A. Bannink, dat initiatieven werden genomen". Bannink zou evenwel nu eens moeten zien hoe 'zijn' sportpark - en het daaruit ontsproten sportpark Den Hogen Blok, waar de voetbalverenigin gen Mevo en Zierikzee hun domein hebben gevonden - is uitgegroeid tot een van de mooiste, zo niet het fraaiste complex van Zeeland. Zoals bij veel zaken draaide bij de ontwikkeling van sportpark Ban nink alles om de 'pecunia'. „Daar vond burgemeester Bannink echter wat op. Hij verzamelde uit allerlei fondsen het nodige geld. Een belang rijk aandeel werd geleverd uit een bijdrage uit de toen nog bestaande Zierikzeese Paardenloterij. Met vol doende geld achter de hand ging Ban nink met een andere sportenthousi- asteling, J. L. Legemaate, op zoek naar een geschikt terrein", vervolgde Van Gastel. Na veel zoeken slaagde het duo erin de hand te leggen op een terrein nabij het RTM-station, het zuidelijk deel van wat nu Bannink is. Dit terrein was eigendom van het zo genaamde Legaat Dekker van de Her vormde Gemeente. Koekbak ker/kruidenier Jacobus Dekker liet zo'n 150 jaar geleden zijn gronden in eigendom na aan de kerk en de diako- nie. Die gronden mochten echter niet verkocht worden. Daarom pachtte Bannink ze op persoonlijke titel. Stichting In volle vaart werd een stichting opgericht, die het nieuwe sportveld moest gaan exploiteren. Reeds op 13 maart 1934 besloot het nog jonge be stuur de stichting te noemen naar de burgemeester Bannink. Een terrein BURGHSLUIS - De Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) heeft de lijst be kend gemaakt van hoge buitenland se gasten die op 4 oktober aanwezig zullen zijn bij de officiële ingebruik name van de Stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Op de lijst staan: koning Boude- wijn en koningin Fabiola van België, groothertog Jan en groothertogin Charlotte van Luxemburg, president Mitterrand van Frankrijk, de West- duitse president Von Weiszaecker en zijn vrouw, erfprins Hans Adam en erfprinses Marie van Liechtenstein, de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken Jankovitsch, zijn Zwit serse collega Aubert en diens vrouw en prins Andrew en zijn echtgenote uit Groot-Brittannië. De Stormvloedkering wordt zoals bekend in gebruik gesteld door ko ningin Beatrix. Zij wordt vergezeld door prins Claus. Ook prinses Julia na, prins Bernhard, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen daarbij aanwezig zijn. De ingebruik name betekent de voltooiing van het Deltaplan. De buitenlandse hoge gas ten zijn afkomstig uit landen gren zend aan de Rijn. Andrew en Sarah zijn uitgenodigd „gezien hun per soonlijke belangstelling voor het Del taplan", aldus de voorlichtingsdienst. Een woordvoerder van de RVD zei desgevraagd dat een uitnodiging aan de Oostenrijkse minister-president Kurt Waldheim nooit „im Frage" is geweest. Waldheim is omstreden van wege zijn oorlogsverleden. De begin dit jaar gekozen Waldheim heeft al tijd aantijgingen in die richting ont kend. waren ten opzichte van de gebouwen en de te kleine sportveldoppervlak te", constateerde wethouder Van Gas tel. In 1978 werd een bestuurskamer gebouwd en toen kwam het gesprek tussen gemeente en sportverenigin gen om tot uitbreiding van de velden te komen, realisatie van atletiek baan, handbal-, hockey- en korfbal- velden. Den Hogen Blok In de zomer van 1980 werd de ingrij pende beslissing genomen: de voet balvelden moesten verlegd worden en Bannink diende heringericht te worden. Sportpark Den Hogen Blok werd ingericht en per '1 januari 1985 in gebruik genomen. Op 15 juni 1985 werd het park officieel en ludiek ge opend. Eind 1984 werd via overleg tussen gemeenten en sportverenigin gen en Oranjewoud een plan gemaakt om Bannink te herinrichten, zoals het er nu bijligt. In november 1984 werd door wet- vervolg pagina 3 Wethouder van sportzaken L. J. van Gastel verricht de officiële opening van het volledig gerenoveerde sportpark Bannink. Drie voorzitters staan te popelen om hun domein te betreden. Nai - mevrouw Van Gastel AV Delta Sport- voorzitter Wim Schot, daarnaast HSD-voorzitter Alfred van Veeren en vervolgens riV Delta Sport-voorzitter Leen Le gemaate. was er inmiddels, maar nog geen sportveld. Het werk werd evenwel met kracht ter hand genomen en dankzij een door de gemeente ver strekte lening kon het sportveld wor den aangelegd in het kader van de uitvoering als werkverschaffingsob ject. Nadat er een flinke grasmat aan wezig was werd op 26 mei 1935 de eer ste voetbalwedstrijd gespeeld. Vv Zierikzee kwam uit tegen de hoofd macht van het Bredase Baronie. Het werd een peuleschilletje voor de Bre- danaars, want Zierikzee werd ge trakteerd op een 12-1 nederlaag. Van daag de dag spelen beide ploegen nog in dezelfde klas, maar vast staat, dat dergelijke uitslagen anno 1986 niet meer voorkomen. ,,De officiële ope ning geschiedde op zaterdagavond 13 juli 1935 door Schuurbeque Boeije in aanwezigheid van oud-burgemeester Bannink, die daarvoor uit Den Haag per vliegtuig via Haamstede was overgekomen. Er werden toen hoog gestemde woorden gesproken. 'De toekomst is aan de jeugd, die niet moet versagen, niet het hoofd moet laten hangen', stelde Bannink en zijn woorden zijn nog steeds actueel", er kende Van Gastel. Na de tweede wereldoorlog kwamen het terrein en de exploitatie in gemeentelijke han den en werd het uitgebreid met kleedruimte en zeer beperkte con- sumptieverkoopmogelijkheid. In die periode "werd het sportveld toen ook gebruikt voor allerlei spor ten, zoals een concours hippique, windhondenrennen en zelfs motorra ces. Na de ramp in 1953 werd het ter rein mede door de herverkaveling uitgebreid en heringericht met kleed kamers en kantine en vond de eerste heropening op 20 augustus 1955 plaats. In de zestiger jaren werd atle tiekvereniging Delta Sport opgericht en werd door de gemeente besloten een sintelbaan aan te leggen. De eer ste honderd meter sintelbaan werd gerealiseerd en in mei 1966 werden de eerste wedstrijden gehouden. Vanwe ge niet precies te achterhalen redenen werden echter de eerste honderd me ters sintels gelijk ook de laatste. „De sportverenigingen, die gebruik maakten van sportpark Bannink lie ten echter in die tijd herhaaldelijk in vele brieven aan het gemeente bestuur weten, dat er vele wensen SCHARENDIJKE - Een met han dden stevig bevestigde surfplank op de auto van A. M. uit Duitsland werd zondag gestolen toen de eigenaar op de Brouwersdam was ter hoogte van de spuisluis. De banden werden door gesneden en de plank met een waarde van DM 2.000,— was weg. RENESSE - S. K. uit Dordrecht meldde zondagmiddag de diefstal van zijn auto, die in Renesse gepar keerd stond. Het betreft een VW- Sirocco, met het kenteken 73-ZA-31. Dit nummer bestaat uit 8 pagina': Een aandachtig gehoor bij de uitleg van fruitteler Van de Maas (links) in zijn boomgaard tijdens de open dag zaterdag. Appels en peren kregen ruime belangstelling NIEUWERKERK/HAAMSTEDE - De open dag, zoals de twee fruittelers op Schouwen-Duiveland zaterdag hielden is als verwacht een groot succes geworden. Zowel het bedrijf van P. Flikweert in Nieuwerkerk als de boomgaard van Van de Maas in Haamstede kreeg de hele dag door een gestage stroom bezoekers te verwerken. Er waren ook regionale belangstellenden, maar het meren deel was vakantiegangers. Advertentie Op beide bedrijven werden de be zoekers verwelkomd in de schuur, waar behalve machines en natuurlijk volop fruit, ook een videoband ge reed stond. Via de 'clip' kreeg men een goede indruk van hetgeen er aan te pas moet komen voor een goed ge vulde fruitschaal. Na de film was het de beurt aan de werkelijkheid; in groepen verdeeld toog men onder deskundige leiding naar de boom gaard. waar alles verteld werd over de appels, peren en nog wat pruimen. Geen idee De reacties waren allemaal posi tief, zo vertelt Van de Maas, het meest gehoord was: „Ik had geen idee wat er allemaal op een dergelijk bedrijf te doen was". Ook werd bij het aan schouwen van de nog volgeladen bo men gehoord: „Wat een weelde...", en dan niet in financiële zin, maar onder WDRCiT WÊER. de indruk zijn van volle bomen met mooi, onaangetast fruit. In Haamstede kregen de bezoekers eerst te zien wat er allemaal inis kan gaan, als de moderne fruitteler niets zou doen aan het bestrijden van schimmels en andere ziekten, maar ook van insecten. Een bak vol mis vormd fruit was het gevolg. Van de Maas liet vervolgens tijdens de wan deling op zijn 10 ha grootte bedrijf zien, hoe er geënt wordt, vertelde over de noodzaak van kruisbestui ving, over de nieuwe soorten waar van Jonagold er één is, over de aan tallen en soorten bomen, over onderstammen enfin: iedereen kon beamen dat er een vakman met lief de voor z'n vak aan het woord was. In Nieuwerkerk eenzelfde beeld, 'waar al vroeg de schooljeugd acte de présence gaf. Flikweert zelf verzorg de hier de rondleiding, geassisteerd door een collega. Terugkijkend op het succes zei Flikweert het een positieve dag te hebben gevonden, waarvoor echter toch héél wat kwam kijken. „Direct heb je er geen voordeel aan. Het kost minstens een halve week aan voorbereiding, maar we hebben het graag gedaan. Het was leuk om al die positieve reacties te horen. Ach. voor ons is het gewoon, maar met al die mensen op je bedrijf word je er weer eens bij bepaald dat het niet al lemaal zo vanzelfsprekend is". vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Aanhoudend fris Wisselend bewolkt en overwegend droog. Aanhoudend fris met een mid- dagtemperatuur van 16 graden. Mini mumtemperatuur komende nacht 9 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 12 sept.: Woensdag'. Perioden met zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 3 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- 9 sept. EN MAANSTANDEN Zon op 07.03, onder 20.09 Maan op 13.43 onder 21.53 Eerste Kwartier: 11 september (09.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met een koele noord westelijke luchtstroming wisselen zonnige perioden en wolkenvelden el kaar af. Plaatselijk kan uit die be wolking een bui vallen. Vannacht daalt de temperatuur in het binnen land tot ongeveer 7 graden maar aan zee wordt het niet kouder dan 11 gra den. Morgenmiddag blijft het kwik bij circa 16 graden steken. De wind is matig noordwestelijk, windkracht 3 tot 4. Ook de rest van de week blijft het met middagtemperaturen van onge veer 16 graden wat aan de frisse kant. Naast zonnige perioden blijft er kans op enkele buien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1