sue Met Stormvloedkering grens tussen land/water voltooid Parkeerprobleem nog niet uit de wereld in Renesse 640 Handtekeningen tegen Bruse pelsdierenfokkerij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zaterdag 4 oktober: ZEE/LAND VEILIG Nieuwe telefoon centrale Zierikzee Vergadering stuurgroep werkloosheid gordijnstoffen? 52 ploegstoffen natuurlijk! AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer WAT HET K ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Bacterievuur Familie Lama Boerenwagens Unicum De zo gevreesde explosie van de plantenziekte Het bevalt de familie Lama ogenschijnlijk goed Moelijker uit Bruinisse maakt al zeventig jaar De Kerkwerfse broer en zus Peter en Arianne bacterievuur is de voorbije zomer uitgebleven, in de privétuin van J. C. Schot in Kerkwerve. de beste boerenwagens. Dat is nu nog steeds Hanse zorgen het komende weekeinde voor De weersomstandigheden waren erg gunstig. (Pag. 2) Vader René en moeder Marja Lama kregen nu 20, maar nu gebeurt dat in miniatuur. (Pag. 3). een dochter. (Pag. 3). een unicum. Beiden komen tijdens de KNF- kampioenschappen in actie. (Pag. 13). VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 143ste jaargang Nr. 23994 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is een waan, alles uit absolute beginselen af te kunnen leiden. Wie voorgeeft op het absolute te steunen, steunt op niets. Berthelot NEELTJE JANS - Onder het thema 'Zee/land Veilig' stelt Hare Majesteit de Koningin zaterdag 4 oktober de Oosterscheldestormvloedkering in gebruik. Met het overhalen van een hendel op het bovenste bordes van pij ler I in de Schaar zal de Koningin de machinerie voor het sluiten van de eerste schuif in werking zetten. Die han deling zal om 12.00 uur worden verricht. Precies één uur later om 13.00 uur zullen alle schuiven tussen de pijlers in de Schaar zijn gesloten. Een gedenkwaardig moment: het symbolisch ogenblik, waarop Neerlands veilige grens tussen zee en land, drieëndertig jaar na de waters noodramp gerealiseerd zal zijn. De Hogezoom. Ondanks goed functionerende wegsleepregeling RENESSE - De wegsleepregeling mag in het centrum van Renesse dan iedereen tot tevredenheid gestemd heb ben, het parkeerprobleem is er niet mee opgelost. Nu de drukke vakantieperiode ten einde is gekomen, gaan de gedachten al weer uit naar het nieuwe seizoen. De onder nemers in Renesse zien hun heil in een blauwe zone, maar de gemeente Westerschouwen voelt hier niet veel steeds nul op het rekest. Gemeentese cretaris J. W. de Jonge legt uit, dat aan de blauwe zone een tweetal pro blemen kleeft. „Hier speelt niet al- vervolg pagina 3 Advertentie voor. Renesse is in de zomermaanden herhaaldelijk in de kranten versche nen met haar parkeerprobleem. Het begon met Pinksteren, toen burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer besloot de wegsleepregeling in te stellen. Dit moest het fout parke ren van de toeristen indammen en zo als zij al eerder verkondigde, heeft de regeling succes gehad. Vooral het pre ventieve karakter van de wegsleepre geling sloeg aan. Advertentie CITROËN Auto Louis Goedbloed Zierikzee - 4951 ZIERIKZEE - De PTT heeft in Zie rikzee een nieuwe telefooncentrale geïnstalleerd. Het IDK-systeem heeft plaats moeten maken voor het zogenaamde TDK-systeem, dat - ze ker voor de toekomst - meerdere mo gelijkheden heeft. Het systeem telt slechts een kleine hoeveelheid extra abonnee-aanslui tingen. De 5120 nummers liggen tus sen 2000-6819 en 6900-7199. De gebrui kers hebben inmiddels een folder in de bus gekregen, waaruit ondermeer blijkt, dat het druktoetsensysteem effectiever en sneller werkt met de nieuwe centrale Veel meer zal de gebruiker niet van de nieuwe installatie merken, maar een woordvoerder van het telefoon- district legt desgevraagd uit, dat nog te introduceren nieuwe snufjes met het nieuwe systeem uitvoerbaar zul len zijn. De hele overschakeling heeft zich 's avonds binnen nog geen mi nuut voltrokken. Storingen hebben zich danook niet voorgedaan. Maar de problemen zijn hiermee niet uit de wereld. Het beperkt aan tal parkeerplaatsen aan de Hoge zoom vraagt de gasten vaak uit te wijken naar andere locaties. En om dat de parkeertijd niet aan enige grens gebonden is, staan sommige au tomobilisten soms acht uur op dezelf de plaats. Het zijn niet in de laatste plaats de ondernemers zelf, die zich hieraan 'schuldig' maken. „Dat is zo", geeft ondernemer C. Hoogerhuis toe, die graag ziet, dat de winkeliers zelf een plaatsje op het terrein aan de Ou de Moolweg zoeken. Volgens Hoogerhuis doen zich ook in de wintermaanden nog wel par keerproblemen voor; zij het in min dere mate. ,,De gemeente heeft nog- alwat aanpassingen in het centrum gedaan, die ten koste zijn gegaan van de parkeercapaciteit. Ik kan haar ge- dachtengang wel volgen, maar het probleem is er niet mee uit de we reld", aldus Hoogerhuis. Zijn collega en middenstandsvereniging-voorzit ter A. Verseput onderschrijft deze woorden, al trekt hij de stelling, dat Renesse ook in de wintermaanden nog een parkeerprobleem kent in twijfel. De ondernemers in Renesse lijken het er over eens, dat de gemeente er goed aan zou doen een zogenaamde blauwe zone in te stellen. De automo bilisten kunnen dan niet langer dan twee uur parkeren, waardoor ande ren gemakkelijker een plaatsje kun nen vinden. Dat is prettig voor de consument en daarmee ook voor de winkeliers. Aangekaart De ondernemers in Renesse hebben al eerder een blauwe zone aangekaart bij de gemeente, maar kregen hierbij ZIERIKZEE - In de grote fractieka mer van het Zierikzeese stadhuis wordt donderdag II september een vergadering gehouden van de Stuur groep Werkloosheid Schouwen-Dui- veland, aanvang 15.30 uur. Op de ver gadering worden zaken behandeld als: verslagen, ingekomen post, kwartaalbericht, begroting voor 1987, samenvatting gesprek met ISD en AB, stand van activiteitenpro gramma en voorkomende zaken. Koningin Beatrix zal op dat ge denkwaardige moment, dat zij sa men met haar gezelschap koninklij ke en presidentiële gasten op het dak van het Ir. J. W. Tops zal bijwonen, enkele woorden spreken tot haar ge hoor. Een zeer breed gehoor, dat zowel op Neeltje Jans als in den lande via de NOS-televisie uitzending op Neder land II tussen 10.00 en 14.00 uur getui ge zal kunnen zijn van de officiële en feestelijke gebeurtenissen op en rond de stormvloedkering. Na de korte toespraak van de Ko ningin zullen waterkanonnen, scheepstoeters en daglichtvuurwerk een visuele en akoestische bijdrage leveren om de voltooiing van dit gi gantisch waterbouwkundig project extra luister bij te zetten. Rendabel, aantrekkelijk, en veilig: Het speciaal voor deze opening ont worpen vignet 'Zee/Land Veilig' geeft heel duidelijk aan, dat water en land thans afzonderlijk en goed te be heersen zijn. Zo liet ing. L. Kneep- kens, hoofd voorlichting van Deltadienst-Rijks waterstaat donder dagmiddag weten aan de ruim hon derdvijftig journalisten, die bijeen waren in de filmzaal van het Ir. Tops- huis om vooraf geïnformeerd te wor den over het programma op die 4e ok tober en over de faciliteiten, die ten behoeve van de media verstrekt zul len worden. „Nederland krijgt de beschikking over een rendabele, aantrekkelijke, maar voor alles over een veilige del ta", aldus Kneepkens. Hij ging ook nader in op de afron dingsfase tijdens de bouw van de stormvloedkering. Een fase, waarin de meest spectaculaire momenten reeds gepasseerd waren, maar waar in - zo benadrukte de voorlichter - nog honderden geprefabriceerde stukken met zeer grote precisie bin nen de spanning van de kentering op hun plaats werden gezet. De politieke voorwaarden voor de stormvloedkering in 1976 luidden: een eindprodukt, dat zou voldoen aan de eisen van tijd, geld en kwaliteit. „Dat laatste is gehaald", aldus Kneepkens; „tijd en geld werden met tien procent overschi'eden". Met de officiële ingebruikstelling van de stormvloedkering zijn de Oosterscheldewerken nog niet ten einde. Gedurende de komende win ter en het vroege voorjaar zullen de compartimenteringsdammen wor den voltooid. Verder zal, zoals be kend, over de pijlerdam een twee- baan-autoweg en parallelweg wor den aangelegd en tenslotte zal onder vigueur van Rijkswaterstaat het scheepvaartkanaal in Zuid-Beveland gemoderniseerd worden. De grootscheepse plechtigheid op 4 oktober op Neeltje Jans zal aan de in woners van Schouwen-Duiveland ze ker niet ongemerkt voorbij gaan. Ruim, vijfentwintigduizend mensen zullen zich op die dag naar het werê- eiland begeven. „We hadden op Neel tje Jans wel meer gasten kunnen ont vangen, maar de wegen kunnen niet meer mensen verwerken", haastte voorlichter Voskuil van het ministe rie van verkeer en waterstaat zich te zeggen. Tfen behoeve van een vlotte aanvoer van die duizenden naar Neeltje Jans, zal gedurende een bepaald aantal uren op die 4e oktober op de weg tus- Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 N01 b.g.g. 1585 of 1385 Actievoerster met de dood bedreigd BRUINISSE - „Van de Bruse gemeenteraad kun je geen heil verwachten", was één van de vele scham pere opmerkingen aan gaande het gemeente bestuur van de vissers plaats, nog vóór vanoch tend voor het gemeente huis een democratische de monstratie plaatsvond. Een actievoerende mevrouw C. van den Berg-Paape uit de Steinstraat was met enkele medestanders naar het gemeentehuis gekomen om wei- ge'.''id 640 handtekeningen te over handigen die onder een petitie wer den gezet, tégen de komst van een pelsdierenfokkerij in de gemeente van de heer D. Hage. Bij gebrek aan burgemeester Hekman (met vakantie afwezig) mocht loco-burgemeester C. J. van Licre het pakket in ontvangst nemen. De korte demonstratie werd inge- Vervolg pagina 5 iriaia. larii I%*®I 1^ sen Zierikzee en de damaanzet een richtingsverkeer gelden, terwijl de weg op die uren slechts bereden zal mogen worden door voertuigen, die van een door rijkswaterstaat ver strekte sticker zijn voorzien. Volksfeest Vijftwintigduizend mensen leuk bezighouden, vergt wei wat inventivi teit. Niet verwonderlijk dan ook wel licht, dat een speciale commissie 'Programma Ingebruikstelling Stormvloedkering' in het leven werd geroepen. Deze commissie heeft, zo liet woordvoerster mevrouw M. van den Berg weten, een zeer gevarieerd programma samengesteld, dat borg staat voor een gedenkwaardig volks feest. Niet alle op het werkeiland aanwe zige gasten zullen met hun neus bo ven op de officiële handeling van de Koningin kunnen staan. Dat voor recht is voorbehouden aan leden van vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's WORDT W&ER. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Matige wind Een zwak front doorkruist het hoge- drukgebi'ed en veroorzaakt meer be wolking. De wind is matig uit zuid west en morgenmiddag westelijk. De temperatuur zal ongeveer 17 graden worden. Minimumtemperatuur ko mendenacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 9 sept.: Zondag; Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Min. tem p.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60 Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht', noordwest 4 ZON 6 sept. EN MAANSTANDEN De pelsdierenfokkerij moet stoppen. Niet alleen volgens het spandoek van het ABC, n>.nnr ook namens 640 Bruenaars. Namens hen bood mevrouw Van den Berg het pakket handtekeningen aan, aan C. J. van Liere. Tussen Van Liere en mevrouw Van den Berg staat Jan Boon van het ABC. Tweede van links is Els Broere uit Sirjansland Zon op 06.59, onder 20.16 Maan op 09.25, onder 21.05 7 sept. Zon op 07.00, onder 20.14 Maan op 10.48, onder 21.18 8 sept. Zon op 07.02, onder 20.12 Maan op 12.14, onder 21.33 Eerste Kwartier: 11 september (09.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen trekt een zwak storingsgebied met bewolking van noord naar zuid over het land, plaat selijk kan er nog een klein buitje val len maar de regenhoeveelheden blij ven gering. In de loop van de middag komen er van het noorden uit weer opklaringen. Morgen is de middag- temperatuur ongeveer 18 graden bij een matige westenwind. Zondag zijn er zonnige perioden en blijft het droog. De minimumtempartuur is ongeveer 10 graden en zondagmiddag loopt het kwik tot rond de 17 graden op. Begin volgende week kunnen in een noordwestelijke luchtstroming buienstoringen tot ons land door dringen. Het karakter van het weer is dan wat wisselvallig met nu en dan zon maar ook enkele buien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1