Bouw nieuwe MEAO Oude Tonge met eerste paal slaan gestart streeknieuws Een brok Bruse geschiedenis verdween onder de sloophamer Streekschool voorsiet in grote behoefte Stop bouw tweede woningen Zeeland 4 OUDE TONGE - Door en voor de leerlingen van de streek-MEAO te Oude Tonge werd dinsdagmiddag de eerste paal geslagen voor de dringend behoefde nieuw bouw van MEAO en MTO aan de Melkweg. De oudste en de jongste leerling Gijs-Jan Visser uit Middelharnis en Monique van Oost uit Zierikzee kropen om beurt achter de handels van de heimachine. Een andere groep leerlin gen had tevoren de eerste (houten) paal in 'oorlogskleu ren' geschilderd en zag haar schilderwerk in een mum van tijd geslagen waar het hoort. Na het vlot-lopend karwei ver plaatste het gezelschap zich naar de Grutterswei voor een informele bij eenkomst, waar Oostflakkee's burge meester drs. C. M. de Vos en zijn colle ga van Middenschouwen, W. den Boer het woord voerden. De eerste als op drachtgever de tweede als voorzitter van de Stichting Middelbaar Beroeps Onderwijs Zuidhollandse en Zeeuw se Eilanden. Vertraging „Zo rond Pasen had ik wellicht nog wel willen dromen, maar niet durven hopen, laat staan verwachten dat we zover zouden komen", zo begon bur gemeester De Vos zijn toespraak, doe lend op de niet gewenste vertraging die de bouw heeft opgelopen. De Vos wilde op die vertraging niet ingaan op dit moment, „maar misschien komt het er nog eens van dat één van de leden van de bouwcommissie na de bouw zijn dagboek gaat publice ren...", aldus De Vos. Volgens hem heeft genoemde commissie nu vol doende zekerheid over de vergoeding van de kosten. De staatssecretaris heeft een richtprijs per m2 gesteld waarbinnen de kosten van de bouw zich moeten bewegen. De Vos noemde nog een paar cijfers aangaande de bouw: zijn gemeente heeft ruim 4 miljoen gulden geïn vesteerd in de MEAO volgens een raadsbesluit van 13 maart. Op de ver gadering van 11 september wordt de raad gevraagd nogeens een krediet beschikbaar te stellen van 1 mil joen. Dit ten behoeve van de bouw van een gymnastieklokaal en aanleg van een bij de school horend sport veld. ,,Dit project is een van de groot ste, zoniet de grootste investering uit de geschiedenis van de gemeente Oostflakkee". De burgervader stak een pluim op de hoed van de beleidscommissie, waarbinnen het weieens onweert, maar waarbinnen de onderlinge ver houdingen goed zijn. „Een woord van waardering en van stomme verbazing over wat er allemaal kan wil ik hier uitspreken aan het stichtingsbe stuur", zo besloot De Vos zijn toe- spraak. Tijdelijk Voorzitter W. den Boer refereerde aan het tijdelijk karakter van de hui dige huisvesting aan de Schoolstraat, al uitgesproken bij de opening van de MEAO op 13 november van het vorig jaar. Bij die gelegenheid zei hij al, dat de MEAO in een behoefte voorziet en staafde die bewering nu met spreken de cijfers: een eerste leerjaar met 122 leerlingen, een tweede leerjaar met 91 leerlingen een totaal dus van 213 leerlingen. „De prognose van 350 leerlingen voor het cursusjaar '87/'88 is mijns inziens zeker niet te hoog ge grepen. Dan spreek ik nog niet eens over het MTO, dat wij als bestuur aan deze school willen verbinden. Een middelbaar-technische opleiding met twee studierichtingen: werktuig bouwkunde en electrotechniek". Den Boer vertrouwde er op, dat ook deze aanvraag op redelijke termijn zal worden gehonoreerd. Erkentelijkheid voor samenwerking Den Boer sprak namens het be stuur zijn erkentelijkheid uit aan de gemeente Oostflakkee voor het be schikbaar stellen van het benodigde geld en zeker ook voor de voortreffe lijke samenwerking. In zijn dank woorden betrok Den Boer ook de me dewerkers van de diverse afdelingen van de gemeente voor hun inzet. De regio waaruit de leerlingen voortkomen wordt gevormd door Goeree-Overflakkee, Schouwen- Duiveland, Hoeksche Waard en West Brabant. Na het gereedkomen van de Philipsdam in '87 wordt dit gebied uitgebreid met St. Philipsland, Tho- len en een groter deel van West- Brabant. De twee leerjaren zijn als bekend gehuisvest in het voormalige verenigingsgebouw (en nog voormali- ger het schoolgebouw waaraan de straat zijn naam ontleent) met een aanvulling van noodlokalen in de Van Halenstraat te Oude Tbnge. Niet de allereerste, ook niet de laatste maar wèl de feestelijkste paal voor de nieuwbouw van de MEAO wordt hier de grond in geheid. ZIERIKZEE Dieren Bij voldoende belangstelling houdt het Dierenasiel Schouwen-Duiveland een cursus gedragstherapie voor hon den. De bedoeling ervan is om even-, tuele problemen tussen baas en hond op te lossen en de hond en diens ge drag te leren begrijpen. C. Verhoek begeleidt de cursus, die op het terrein van het dierenasiel wordt gegeven. De organisatie start de derde of vier de week van september. Meer inlich tingen: 01110-7013 of 01112-1346. Brogum Jeugdsoos Brogum heeft voor vrij dag 5 september een disco-avond op het programma staan. Zaterdag 6 sep tember is er tussen 20.00-22.00 uur weer Jong-Brogum en vanaf 21.30 uur wederom Disco. En alsof het niet op kan: zondag 7 september wederom een disco-evenement. Poortambacht Op zaterdag 6 september houdt de belangengroep Poortambacht op nieuw een wijkfeest. Vorig jaar moest het feest in verband met het slechte weer op het laatste moment worden afgelast. Die teleurstelling hoopt de belangengroep dit jaar be spaard te blijven. De plaats van het feest is op het veldje achter de Aldi-markt. Het feest begint 's middags om 15.00 uur. Op het programma staat onder meer kinderspelen met een reuze sjoelbak, een enorme kegelbaan, een variant op het gezelschapsspel dr. Bibber en vele andere spelletjes. Ook zullen er pannekoeken gebakken worden. Verder is er een imitatiewedstrijd, gecombineerd met een play-back festival. Deelnemers aan dit laatste onderdeel moeten wel een bandje meenemen. Ook is er op het eind van de middag nog een disco. Na het genoegen van de barbecue en misschien een wijntje is er nog het kwartet Stoutjesdijk wat vanaf een uur of zeven het feest zal opluisteren. HAAMSTEDE Excursie De Natuur- en Vogelwacht houdt voor haar leden op zondag 14 septem ber een strand- en duinwandeling in de Verklikkerduinen te Haamstede. Vertrekpunt is het Verklikkerpad aan de Strandweg en belangstellen den worden daar om 14.00 uur ver wacht. BROUWERSHAVEN Vergadering De Brouwse adviescommissie voor het welzijnsbeleid komt maandag 8 september bijeen in de gemeen schapsruimte te Noordgouwe. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en de leden spreken ondermeer over het subsidieverzoek van de toneelafde ling van de Stichting Culturele Com missie Brouwershaven de Roode Le lie en het subsidieverzoek van jeugdsoos Brogum in verband met het Any wave-festival 1986. De verga dering is openbaar toegankelijk. NIEUWERKERK Artsenechtpaar Het artsenechtpaar Coy en Mar griet van Overbeeke is terug met ver lof uit Lesotho. Het paar werd twee jaar geleden uitgezonden door de Hervormde en Gereformeerde Ker ken van Nieuwerkerk. Haast vanzelf sprekend sjaat het zendelingenpaar een programma te wachten in de re gio. Dinsdag 9 september is er een catechese-avond voor de jeugd in de Gereformeerde kerk te Zierikzee, die om 19.30 uur begint. Woensdag 10 sep tember staat er een ontmoetings avond op het programma, die om 19.30 uur in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Kerkwerve begint. De regio-Duiveland krijgt eenzelfde avond voorgeschoteld op donderdag 11 september in de consistorie van de Gereformeerde Kerk te Nieuwer kerk. Zondag 14 september is er in de Gereformeerde kerk te Nieuwerkerk een kerkdienst, die om 15.00 uur be gint. Tbr afsluiting is er maandag 15 september een ontmoetingsavond in Renesse in de consistorie van de Her vormde Gemeente, die om 19.30 uur aanvangt. De organisatie is voorna melijk in handen van het bestuur van de Hervormde/Gereformeerde Zen dingswerkgroep van Schouwen-Dui veland en de kerkeraden van Nieu werkerk. Teken- en schifdercfub De teken- en schilderclub de Teke- naers start dinsdag 9 september weer met de lessen in het dorpshuis van 19.30-22.00 uur. Iedereen is van harte welkom. BRUINISSE Oud papier De Bruse muzikanten halen zaterdag 6 september weer oud papier op ter ondersteuning van de verenigings kas. Ze starten om half negen en vra gen of het papier gebundeld gereed gezet kan worden. PIT-collecte ,,'t Gaat om meer dan geld alleen" is de titel van de PIT-collecte die vol gende week in Bru van start gaat. Het gaat om het welzijn van tiendui zenden jongeren in militaire dienst. De Protestantse militaire tehuizeh staan open voor iedereen en daar wordt in de avonduren veel gebruik van gemaakt. De PIT-zorg strekt zich naar hen uit, die onze vrede en veilig heid hopen te waarderen. Braderie-rommelmarkt scouting Een van de laatste evenementen van het jaar is traditioneel de braderie-rommelmarkt van de pad vinderij. De padvindsters en kabou ters houden de rommelmarkt op za terdag 6 september vanaf half tien. Kleine spulletjes, boeken, zelf gebak ken koekjes, plantjes, handwerk en plantjes, het is er allemaal te vinden. Mensen die nog wat op de vliering hebben staan en dat ter beschikking willen stellen zijn ook welkom. Nieuw gemeenteraadslid Tijdens de raadsvergadering van 18 september zal het Algemeen Belang- raadslid dr. W. F. M. Vonk als aange kondigd afscheid nemen van de raad. Dit in verband met zijn benoeming tot rector in Rotterdam. Tijdens de zelfde raadsvergadering zullen als gebruikelijk de geloofsbrieven wor den onderzocht van zijn opvolger: P. J. van de Velde (48), die in de raad daarop volgend zal worden beëdigd. Er komt nog een persoonlijke zaak aan de orde: het jubileum van wet houder M. J. van de Velde (van de ge lijknamige partij) die op 1 september 25 jaar in de Bruse raad vertegen woordigd was. De wethouder heeft afgezien van een officiële viering van dit feit, maar in de raadsvergadering zal er desalniettemin aandacht aan worden geschonken. Hartstichting Bij voldoende deelname starten de Vrienden van de Hartstichting in Bruinisse in oktober weer een rcanimatie-cursus. De cursus omvat drie avonden, waarna na het behalen van het diploma, regelmatig herha- lingslessen noodzakelijk zijn. Meer inlichtingen: 01113-2267 Pakhuis van Van Tuyl in de Oudestraat BRUINISSE - De alles verwoestende Tweede Wereld oorlog heeft wonder boven wonder de huizen aan de Ou destraat te Bruinisse gespaard. Waar de pastorie van de Nederlands Hervormde Kerk op slechts enkele meters verwijderd een grote puinhoop was met een diepe bom- krater in het midden, daar stond het gebouw, dat de laat ste 25 jaar bekend stond als het 'pakhuis van Van-Tuyl' nog recht overeind. Het kon na enkele herstelwerkzaam heden weer in gebruik worden genomen en zelfs uitge breid. Maar nu is het verdwenen. De slopershamer heeft haar werk verricht en de gebroeders Van Tuyl ver- jg£an dle uit Westiand plaatsten hun zaak naar het plaatselijke industrieter rein. Het pakhuis zal in ouderom zeker hebben kunnen wedijveren met het Veerhuis; de oude nu nog bestaande zaak van Maarten Buys; of met de Kleine Mossel. Bij de Stichting van Bruinisse in 1647 werd immers be paald, dat de dijkers van Bruinisse een kerk moesten stichten en de Ou destraat liep van de haven naar de kerk. Het nu gesloopte pand was met genoemde huizen dus wel meer dan 450 jaar oud, want de eerste straat waar ook de Baljuw woonde was on getwijfeld de pudste (of één van de oudste) van het nieuwe dorp Oost Duyveland of Bruinisse. En het pak huis van Van Tuyl - men kon het dui delijk aan de gevel zien - was sinds jaar en dag tot ongeveer 1912 een her berg. Het stond immers in een voor name straat, waarin tot aan de Twee de Wereldoorlog de gegoede burgerij woonde. Vrijheidsboom Voor de herberg van Adriaan van der Weel - en dat was schuin tegen over de 'Rechtkamer' - werd de vrij heidsboom geplant en sloot Bruinisse zich aan bij de Bataafse republiek, die met behulp van de Franse troepen tot stand kwam. Herbergier Van der Weel was één van de voormannen van de omwenteling van Bruinisse. In 1825 huwde Elizabeth van den Bërge met Willem Elenbaas, terwijl enige tijd later haar zuster Lena met Jan Okkerse in het huwelijksbootje stapte. Hun vader was de herbergier Jan van den Berge uit de Oudestraat en de beide zusters waren bekende fi guren in Bruinisse. Het is niet duide lijk wie er tussen 1850 en 1900 uitba ter is geweest van de herberg. Wel bekend is dat er in 1892 landbouw grond werd verkocht in de herberg van de weduwe Cornelisse en waar schijnlijk is dat toch wel aan de Ou destraat geweest. In het eerste kwar taal van 1900 - en ook daarna nog - sprak men van de herberg van Ma rien de Groene; naar de eigenaar de landbouwer De Groene. Die deed er echter geen zaken in. Dat lag anders vóór de latere eigena ren 't Hart en Van Iwaarden. 't Hart en Van Iwaarden waren wel herber giers, en ook Piet de Rijke schijnt er nog gewoond te hebben. Toen om streeks 1907 het ABC van Bruinisse werd gemaakt, nam men voor de let ter I de genoemde Van Iwaarden op. De man schijnt stokdoof geweest te zijn, want de letterregel luidt:I is van Iwaarden, zo doof als een kwartel. Café En Van Iwaarden was tevens de laatste die het gebouw als café in ge bruik had. Kort voor de Eerste Wereldoorlog werd het gesloten, want toen de Belgische vluchtelingen hier kwamen (oktober 1914) werden ze voorlopig onderdak gebracht in de toen al gesloten herberg. Na enige ja ren van leegstand, begon Koos van den Tbl, zoon van een schoolmeester, er een zaak in emaille en ijzerwaren. Het mocht geen succes worden. Meer succes had Marien Padmos Mz, die in de twintiger jaren veel op gang maakte met het Goliath suiker- bieterizaad. Hij'associeerde zich met wamden die na het vertrek van Pad- mds het bedrijf onder eigen naam voortzette en er een complete zaad- handel in onderbracht. Die ging later echter roemloos ten onder. Govert van Vessem, Bruenaar van gebdorte, die fruit verkocht, had aan de Oudestraat lange tijd een winkel en werd later gevolgd door Toon I Jze- lenberg, die zijn geluk als vishande laar beproefde. In 1927 werd de bond van mosselkwekers opgericht en Paul van Stalen werd de eerste werknemer van de bond. Hij kreeg een kantoor in de oude herberg, maar later werd het kantoor verplaatst en kreeg ook van Van Stalen ander emplooi. In 1928 kreeg Bruinisse bezoek van reizende evangelisten. Zij huurden van de toenmalige eigenaar A. van Zuidland de herberg en richtten die in als evangelisatielokaal. Die ruim te moest later plaats maken voor de huiselijke bijeenkomsten en de Rot terdamse zakenman Van Driel nam zijn kans waar. De herberg hing hij vol met lampen en hij deed aardige zaken als electricien. Voor de Bruse meisjes een aardige tijd; al die vreèmde jongens, die als personeel werkten bij Van Driel. Maar de zakenman was wispelturig en vetrok. Twee van zijn bedienden bleven en vestigden zich met een zaak in elektrische artikelen onder de fir manaam Sas en Huibers. Na enige tijd gaf Sas de pijp aan Maarten en vertrok de inmiddels getrouwde Hui-, De twee - inmiddels gesloopte - panden aan de Oudestraat te Bruinisse. bers naar de Korte Ring, waar de zaak nu nog staat, al is de grondleg ger van deze zaak, die nu in handen is van Leo Huibers, al enige jaren over leden. Zo werd een Veenendaalse jon gen een bekend zakenman in Bruinis- In die tijd woonden in het bij de herberg behorende huis ook nog di verse jongeren. Verschillende jaren een zwager van A. van Zuidland en een dochter van postbode J. Uil. Nog voor de Tweede Wereldoorlog werd de herberg gekocht door J. van den Ber ge, beurtschipper en bekend graan- en aardappelhandelaar. Hij gebruik te het pakhuis, evenals later Dirk van Tuyl, nadat de oorlog was afgelopen en Van Tuyl schoonzoon was gewor den van Van den Berge. Ramp De ramp dreef Van Tuyl naar zijn geboorteplaats terug; er was in een door de zee ondergelopen land ook ge^n brood meer te verdienen en in de dagen na de ramp deed het pakhuis dienst als gaarkeuken. Het gewone leven nam zijn loop, het land herstel de zich en Van Tuyl zag een nieuwe kans in het herwonnen land. In 1964 bouwde hij de zaak uit tot aan de Deestraat en maakte er een bloeiend bedrijf van. De leus 'De bedrijven naar het in dustrieterrein' werd aangeheven en ook de nieuwe eigenaren, zoons van Van Tuyl, zagen hier een voordeel in. .Onderhandelingen leidden uiteinde lijk tot resultaat in 1985. Van Tuyl had in 1970 inmiddels het naastlig gende pand als kantoor in gebruik genomen. Ook dat huis moest onder de sloophamer. De gemeente is voor nemens hier enkele woningen te bou wen; aangepast aan de moderne tijd en nog even en niets zal meer herin neren aan de oude herberg, waarin zich in enkele eeuwen zoveel heeft af gespeeld. LONDEN - Verwacht wordt dat de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap die dit weekeinde bijeenkomen in Groot- Brittannië het er over eens zullen worden economische sancties te ne men tegen Zuid-Afrika. Dit is verno men uit westerse diplomatieke bron nen. MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zeeland zal in de toe komst niet meer meewerken aan het opstellen van bestemmingsplannen voor de bouw van tweede woningen in de particuliere sector. De provin cie is alleen nog bereid toestemming te verlenen als blijkt dat voor deze woningen verhuurovereenkomstcn worden afgesloten voor bij voor beeld veertig weken per jaar. Op deze manier hoopt de provincie te bereiken dat meer mensen dan tot nu toe in staat worden gesteld voor enkele weken een vakantiebungalow in Zeeland te huren, waardoor ook het vakantieseizoen wordt verlengd. Dit zei de Zeeuwse gedeputeerde voor recreatie J. Ventevogel in het provin ciehuis in Middelburg tijdens de pre sentatie van het uitvocringsprogram ma recreatie en toerisme Zeeland voor het komend jaar. Op dit moment zijn bijna alle be staande bestemmingsplannen vooi tweede woningen in Zeeland gereali seerd. Daarbij blijkt dat nog steeds een groot deel van deze vakantiewo ningen maar voor enkele weken per jaar door de eigenaar in gebruik zijn. Ventevogel vindt dit een onjuiste ont wikkeling. Ook zal bij de bouw van toekomstige meervoudig gebruikte vakantiebungalowparken aandacht moeten worden besteed aan elk-wecr voorzieningen. Anders blijft die sei zoenverlenging volgens Ventevogel toch nog achterwege.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4