Welstandscommissie heeft ongewenst negatief imago Zekato neemt initiatief opknapbeurt krekengebied Ouders van alle naar school gaande jeugd moeten gealarmeerd worden Licht gewonde bij aanrijding Twee keer goud op Neeltje Jans „Scouting helpt de natuur" ZLM tegen kernenergie Auto leeggeroofd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 september 1986 Nr. 23993 3 Hoever kun je gaan met het plaatsen van lichtreclames in de monumentale binnenstad? Toch meeste aanvragen zonder discussie positief beoordeeld ZIERIKZEE - „Die welstandscommissie. Och, die stampt ieder bouwplannetje, dat je maakt, de grond in. Dan mag dit weer niet en dan is dat weer niet volgens de normen. Dat gezeur kost je wel extra centen, of gooit je ideeën volledig in de war". Het imago, dat de Zierikzeese (maar niet alleen die) welstandscommissie heeft, komt bij velen overéén met bovenstaand citaat. Buigen die deskundigen zich nu wel óf niet met kennis van zaken en een objectieve kijk over de ingediende bouwplannen? De twee architecten achter die Zierikzeese commissie, ir. J. L. C. Weijts en ir. P. Spruit, doen dit samen met L. J. Zon dag van de dienst gemeentewerken graag uit de doeken. Het gemeentebestuur erkent, dat zij niet die deskundigheid over de welstand heeft, die voor een goede beoordeling van de plannen nodig is. Vandaar dat zij de Commissie Wel stand van de Vereniging Dorp, stad en land heeft 'ingehuurd'. Omdat het doorgaans over - voor deze deskundi gen - éénvoudige zaken gaat, heeft" de vereniging een tiental van haar leden een soort volmacht gegeven om' na méns de vereniging' aan de -slag-' -te gaan. Stapels De beide architecten Weijts en Spruit zijn twee van die mensen, die de stapels aanvragen doorworstelen en voorzien van een advies, dat vér volgens naar het gemeentebestuur gaat. Dat het gemeentebestuur bij zonder veel waarde hecht aan het ad vies van deze commissie blijkt wel uit het gegeven, dat zo'n 98 van de adviezen, wordt opgevolgd. „We beoordelen alleen de bouw kundige kwaliteit - het esthetische. Daar ligt ons werkterrein. Als wij een bepaald bouwplan afwijzen, dan kunnen b en w hier van afwijken. Ik kan me dat voorstellen bij bijvoor beeld aanpassingen voor een rpl^toelgebraiker^ Het behang van de ^an^'assingen, rliïteffj88é1 'wordt doo'r eins nïfet onderzocht", Vertelt Spruit. Het idee, dat onder velen leeft, al zou de commissie praktisch alles af wijzen, is onjuist. De commissiele den leggen uit, dat zo'n 50 van de aanvragen zonder discussie goedge keurd wordt. Van het resterende deel komt de helft van de aanvragers zelf naar het gemeentehuis om over het plan te praten. Een relatief klein deel blijft over, dat - als het gemeente bestuur het advies van de commissie opvolgt - aanpassingen1 moet verrich ten. Volgens Weijts spreekt het voor zich, dat deze laatste groep soms een aversie heeft tegen het werk van de welstandscommissie. „Als wij van mening zijn, dat het plan er niet door kan, zoals het wordt ingediend, dan heeft dit voor de aanvrager altijd fi nanciële consequenties of brengt het zijn oorspronkelijke idee in de wax;". Zondag vult dit aan met de opmer king, dat anderzijds bijvoorbeeld bu ren weer blij moeten zijn met zo'n be oordeling, want dat kan grote proble men voorkomen. „Een grote schut ting kan niet ieders goedkeuring wegdragen". Gaat de commissie nu eigenlijk subjectief - gevoelsmatig - te werk, zo in de trant van dit of dat vinden wij niet mooi? Spruit ontkent dit ten stel ligste en al snél blijkt, dat het woord mooi niet in zijn woordenboek voor- komt. Hij spreekt liever van land schappelijk wel of niet toelaatbaar en daarin zit een groot verschil. Een gemeente als Zierikzee kent nu éénmaal een karakteristieke wo ningbouw. Iedereen is het er over ëerts.'dat indien hét dak van de kérk rot is, erniet volstaan kan. wötó&n met het-zoeken van een (goedkope) oplossing in golfplaten. Maar Weijts en Spruit erkennen ook, dat het moeilijker wordt, wanneer een aan vraag voor een schuurtje of serre bin- nenkonit. Zondag legt uit, dat de aanvrager bij-een afwijzend advies te allen tijde tekst en uitleg krijgt. Een belangrijk deel van de bouw- aanvraag kan beoordeeld worden op objectieve zaken als de gevelkleur. het materiaalgebruik en de dakpan- nenkeuze. Toch komt het ook vooiv dat de welstandscommissie hiermee niet helemaal uit de voeten kan. Zo kwam het eens voor, dat de commis sie een positief advies moest uitbren gen op een vreemde bouwconstructie. Waarom? Omdat de belendende pan den ook allen een vreemde dakkapel hadden. ,,De omgeving speelt ook een belangrijke rol", aldus Spruit. Voorgeschoteld Maar het zijn niet alleen bouwaan- vragen, die de commissieleden krij gen voorgeschoteld. Ook buigen de deskundigen zich over zaken als re clameverlichting aan de gevel enzo voort, want ook dit heeft een behoor lijke invloed op het straatbeeld. Zowel Spruit als Weijts zijn niet blij met dergelijke reclame. Ook de grote glazen puien van de zaken moeten niet echt op enthousiasme van beide leden rekenen. .Lange tijd dacht men, dat die glazen puien belangrijk waren. Nu zie je toch weer, dat ze als het ware dicht gebouwd worden met etalages", aldus Weijts. De architecten krijgen soms de meest vreemde aanvragen op hun bu reau. Volgens Spruit is aan zo'n 70 van de aanvragen geen deskundige te pas gekomen. Niet zo vreemd dus, dat er dan nogaleens iets aangepast of veranderd dient te worden. Ter il lustratie toont Spruit een 'bouwte kening' van een serre, die doet den ken aan een krabbel op een witte vlek van een krant. Een schetsje zon der maten; zonder verhoudingen „en we maken nog wel gekker mee". In dat licht bezien (70% van de aan vragen zonder deskundige begelei ding - red) lijkt de commissie nog soe pel, maar beide architecten onder kennen meteen, dat hun eventuele af wijkende of afwijzende beoordeling voor de kleine bouwer grote gevolgen kan hebben. Als een plannetje op wat voor manier danook niet past in het straatbeeld, dan begint de discussie met de 'ontwerper'. „Bouwen is een recht, dus het is eigenlijk onmogelijk om een bouwaanvraag af te wijzen als gemeente. Als wij er niet uitko men, dan gaat het plan naar onze ver eniging terug, waar er nogeens over gesproken wordt", legt Spruit uit. Constructie In tegenstelling tot veel welstands commissies heeft die in Zierikzee een dusdanige constructie, dat zowel de oude monumenten, als de moderne gebouwen met voldoende deskundig heid beoordeeld kunnen worden. Weijts is namelijk gespecialiseerd in de monumenten en heeft daarom een speciale kijk op deze zaak. Voor hem is het niet zo, dat een monument per definitie onaantastbaar moet zijn. „Het is veel belangrijker, dat het ou de pand door-eigentijdse aanpassixi- gen gebruikt kan blijven worden, al ben ik wel van mening, dat bij aan-'' passing of restauratie altijd iets van het waardevolle oude verloren moet gaan. En dat is jammer". Weijts en Spruit vinden nieta4sfe|&e gemeerite met ket.instellen van- .de welstandscommissie zaken 'af schuift' De gemeente erkent volgens hen juist het belang van de welstand. En Zondag, die iedere keer voor een verslag van de welstandscommisie zorgt weet te melden, dat de gemeen tebestuurders wel degelijk belang stelling hebben voor de welstandsza ken. Dat de raad praktisch alle adviezen opvolgt zegt niets over de aandacht, die het gemeentebestuur voor de beoordelingen heeft. Vervolg van pagina 1 problemen ten gevolge van de onder- wijsbezuinigingen, terwijl op het sociaal-cultureel werk (waartoe het peuterspeelzaalwerk behoort) toch ook al drastisch wordt gekort. Het kan niet Voorzitster van het regionaal over leg peuterspeelzalen op Schouwen- Duiveland Marijke Doeleman meent dat die vier-jarigen maatregel „ge woon ni^t door kan gaan". Alle ver- worvenheden van de kleuterschool zouden er mee worden overboord ge zet en ze meent dat de peuterspeel zaal wel een enorme opwaardering zou mogen krijgen als die de opvang van die vierjarige kleuters zou moe ten overnemen. In de huidige vorm is dat volgens Marijke Doeleman niet mogelijk. Op de meeste peuterspeelzalen ont breekt daartoe voldoende materiaal. Verder wijst ze op de gevolgen van de bezuinigingen op het sociaal- cultureel werk en de toename der werkdruk. Voor het peuterspeelzaal- werk zouden steeds meer vrijwil ligsters ingezet moeten worden. Vrij willigsters, die dan toch min of meer het werk zouden moeten overnemen, dat voorheen door deskundige kleu terleidsters werd verricht. Heden (donderdag)avond komen de onderwijsbezuinigingen ook aan de orde tijdens een vergadering van het regionaal overleg peuterspeel werk en de voorzitster is er vast van overtuigd dat daar in elk geval een eensluidend standpunt zal worden ingenomen. Als naar de ouders toe actie zal worden ondernomen, rekent zij op honderd procent medewerking. Op grond van haar eigen ervaring weet ze dat het onderwerp de gemoe deren van de betrokken ouders zeer bezighoudt. Wat betreft de onderwijskundige gevolgen van de vier-jarigen maatre gel zijn de onderwijsbonden onder meer van mening, dat door een ver minderd contact met leeftijdsgenoten de sociale redzaamheid en vorming in belangrijke mate zal stagneren. Verder wordt gewezen op de groeps gewijze komst van nieuwe leerlingen, die de maatregel tot gevolg zal.heb- ben. De individuele opvang van de kleuter zou daardoor plaats moeten maken voor een meer klassikale aan pak. Terwijl de Wet op het Basison derwijs (WBO) het systeem van jaar klassen wil vervangen voor een meer op het nivéau van de leerling af gestemde aanpak, zien de bonden door deze maatregel de klassikale aanpak juist weer gestimuleerd. -..ft -=,h EgjR-prt&tatfes*v»r? - In de petitie aan de minister zal" verder worden gewezen op de gevaren van het verkorten van de schoolloop baan van een kind. Zo is uit 'onder zoek onder de groep 'laat geborenen', gebleken, dat zich onder deze groep met èen relatief kortere leertijd, een hoger percentage aan uitval (zitten blijven en verwijzing naar het spé- ciaal onderwijs) voordoet. Betrokke nen in het onderwijs vrezen, dat eenzelfde ontwikkeling zich nu voor de totale groep zal gaan voordoen. Ook de emancipatorische gevolgen zullen worden benadrukt; De herin treding van vrouwen in het arbeids proces zal worden vertraagd, terwijl vanuit het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid juist een be leid wordt gevoerd tot bevordering van deze herintreding. Een ander effect van deze maatre gel, volgens de opstellers van de open brief aan de minister, is dat de hier door veroorzaakte ontslagen voorna melijk vrouwen (kleuterleidsters) zullen treffen. Geen onderbouwing De maatregelen voor het (voortge zet) speciaal onderwijs houden in, dat de toelating van kinderen tot dit soort onderwijs niet meer zal geschie den op grond van een objectief onder zoek door deskundigen, maar afhan kelijk wordt gesteld van de beschik bare plaatsen. Bezwaar wordt aangetekend tegen het feit, dat een onderbouwing hier voor ontbreekt en dat de beweegrede nen van de minister louter van finan ciële aard zijn. In de voorstellen van de minister wordt volgens de bonden de sug gestie gewekt, dat vele kinderen ten onrechte geplaatst worden in de be treffende onderwijssoorten van het (voortgezet) speciaal onderwijs. Dit heeft betrokkenen diep geraakt en de suggestie wordt dan ook verwor pen. Tezeer wordt, volgens hen, de in- dmk gewekt door de minister, dat het basisonderwijs niet al het mogelijke doet om kinderen zo goed en zo lang mogelijk op te vangen. Vervangingsregeling De plannen van de minister betref fende de vervangingsregeling houden in, dat drastisch bezuinigd zou moe ten worden op vervanging bij ziekte van een leerkracht. Deetman stelt voor om de formatie aan elke school met ongeveer drie procent te verho gen en de school te verplichten om uit die opslag van de formatie de eerste acht weken vervanging te regelen. Ook dit wordt afgewezen, zo blijkt uit de open brief aan de minister. Het percentage van drie procent is lager dan het ziekteverzuim. Hoe kleiner de school, hoe eerder door het ontbre ken van vervangers problemen ont staan. Lesuitval (kinderen naar huis sturen) is niet toegestaan. De nog ^aa^wezige.onderwijsgeyende „let wel éven 'op ée'iroep kinderen van zijn '.'igïWëZige 'CoijegaHét onderwijs- aan ,d^. kin.dpren stagneert.als een onder wijsgevende zijn aandacht moet ver delen óver twee volledige groepen. De bezuinigingsmaatregelen van minister Deetman dienen derhalve als onaanvaardbaar te worden ver worpen. De onderwijsorganisaties en onderwijsgevenden hopen daar de komende weken zoveel mogelijk mensen van te overtuigenvooral de minister zelf. HAAMSTEDE - Op de kruising Krayesteinweg-Provincialeweg bot sten als gevolg van een voorrangsfout woensdagmiddag (16.50 uur) een per sonenauto en een bedrijfsauto tegen elkaar. Behalve schade werd één per soon licht gewond: H. H. uit Rotter dam. Na behandeling door een arts kon ze huiswaarts keren, echter zon der auto die bij de botsing total-loss was. De aanrijding ontstond toen de Rotterdamse geen voorrang verleen de aan de bedrijfswagen met C. H. H. uit Barendrecht achter het stuur. De laatste reed op de Provincialeweg richting Zierikzee en liep weinig schade op. Vervolg van pagina 1 der valse voorwendsels ter plekke ge dirigeerd. De gouden onderscheiding met oorkonde kregen ze voor tien jaar schade-vrij rijden. Mét familie De minister arriveerde met een Rijkspolitie-helikopter en werd ver welkomd door de directeur van Transvemij, drs. A. C. Bos. In die tus sentijd waren de familielede!) op de hoogte gesteld en per boot afgehaald naar het werkeiland. Dè minister haaide de familieleden persoonlijk van boord. Bij de vrachtwagens aan gekomen speldde mevrouw Smit- Kroes in aanwezigheid van de familie en vele corifeeën uit de transportwe reld de gouden insignes op en over handigde de oorkondes. Informeel werd het feest verder voortgezet in de 'Dubbeldekker' van.Rijkswaterstaat. Dalehout en Rooze zijn dc eersten van een grote- giroep Ridders van de weg, die werden gehuldigd: in het Autotron in Pr poer» worden op ll ok- tober nog 33 gouden en 105 zilveren onderscheidingen door de minister uitgereikt. De 143 bronzen eretekens worden op het desbetreffende bedrijf uitgereikt. DUIVEL AND - „Ondeskundig beheer", luidde de kri tiek vorige week in de Duivelandse raadsvergadering be treffende de situatie in het krekengebied van Ouwer- kerk. Een situatie waar Staatsbosbeheer verantwoorde lijk voor werd gesteld. Echter niet alleen de gemeentelij ke politici storen zich aan het huidig aanzien van het kre kengebied, ook omwonenden is één en ander een doorn in het oog geworden. Eén van hen, de heer T. van Stuy- venberg, sprak er een bestuurslid van de Zekato Scoutinggroep in Nieuwerkerk eens over aan met de inleidende vraag: „Jullie hebben de natuur toch zo hoog in het vaandel staan?". Hij deed dat in de hoop bij de Zeka- togroep bereidheid te vinden eens wat verbetering in die situatie te brengen. Zijn verzoek bleek niet te vergeefs, integendeel. Van Stuyven- berg toonde zich verrast over de spon tane wijze waarop Zekato erop gaat inspelen. Thema Een opknapbeurt, van het kreken gebied past, volgens Zekato- voorzitter Jan Kip te Nieuwerkerk, immers prima in het landelijk the ma: „Scouting helpt de natuur". De plannen om het betreffende gebied in Ouwerkerk onder handen te nemen zijn inmiddels dan ook rond. Op zaterdag 13 september trekken f.wèe speltakken het bos aldaar in, te weten: vijftien kabouters, bestaande uit meisjes van zeven tot elf jaar en twintig padvindsters (meisjes van elf tot Vijftien jaar) van Zekato en van de Prinses Margrietgroep uit Bruinisse. Materiaal Hoewel de Sco^ipggrócp uit NSeu- toe deze instantie ontbraken, worden door Staatsbosbeheer wel materialen beschikbaar gesteld voor gebruik op die 13e september. De leden van Zekato en de Prinses Margrietgroep ontvangen derhalve wel gastvrijheid voor het verrichten van hun werkzaamheden in het kre kengebied. Staatsbosbeheer zal hen daarvoor de nodige harken, hand schoenen en afvalzakken verstrek ken. In de VVV-Duiveland heeft Zekato inmiddels een 'sponsor' gevonden voor deze opruimdag ten behoeve van de natuur. Dat wil zeggen dat de kabouters en padvindsters tijdens hun inspanningen in het krekenge bied niet zonder een natje en een droogje behoeven te zitten. Het bestuur van de VVV-Duiveland maakte de scoutinggroep ook attent op het feit, dat enkele voorheen druk gebruikte wandelpaden inmiddels zijn dichtgegroeid. Graag zou men zien dat ook daar weer wat verbete ring in wordt gebracht. Voorzitter Kip liet weten, dat Staatsbosbeheer inmiddels toestem ming heeft gegeven ten behoeve van het toegankelijk.maken van die.wan delpaden wat bescheiden snoeiwerk te verrichten. Verder diept, het kre kengebied wat dat betreft echter on aangetast te blijven. Spel Tijdens hét verzamelen van het vuil, wat niet thuis hoort in een bos gebied als dit, zal ook het scou- iingspel worden uitgeleefd. Daarbij zullen kabouters en padvindsters worden gewezen op de gevolgen van het overal maar neergooien van je troep. Door de uitgestrektheid va!n het ge bied zal er in diverse groepjes ge werkt moeten worden. Het ligt in de bedoeling zaterdagsochtends om streeks tien uur te beginnen en in het tweede déél van de middag het werk te beëindigen. Vreugdevuurtje Bij een sfeervol vreugdevuurtje, dat niet toestemming van Staatsbos beheer op een open plek in het kre kengebied mag worden ontstoken, zal deze leerzame en nuttige thema dag ten slotte worden afgerond. werkerk tevergeefsl£tétf'belbcp deed op Staatsbosbeheer betreffende coör dinatie cn daadwerkelijke hulpverle ning. omdat de mogelijkheden daar- Dc padvindsters uit Nieuwerkerk cn Bruinisse maken zaterdag 13 september een tocht door het Krekengebied van Ouwerkerk en zullen dan al het vuil. wat erniet hoort, opruimen. Tevens zal getracht worden dichtgegroeide wan delpaden weer toegankelijk te maken. GOES .- De Zuidelijke Landbouw- maatschappij, de ZLM, is niet langer voorstander van kernenergie. Daar mee komt déze bóerenorganisatie te rug op haar eerder ingenomen posi tieve standpunt ten aanzien van kernénergie in ons iand. De boeren in Zuidwest-Nederland zijn bijzonder geschrokken van de ge beurtenissen met de Russische kern centrale in Tsjernöbyl en de kwetsba re situatie die de land- en tuinbouw daarbi heeft ingenomen. Het hoofdbestuur van de ZLM meent dan ook dat in de huidige si tuatie niet tot uitbreiding van kern energie moet worden overgegaan, tenzij op internationaal niveau ga ranties worden gegeven voor de vei' ligheid en goede rampenplannen en schadevergoedingsregelingen wor den vastgesteld. BROUWERSHAVEN - De auto van de Westduitser R. Z. werd in de nacht van maandag op dinsdag nagenoeg geheel leeggeroofd. De wagen stond op het parkeerterrein van Den Osse, waar een ruit werd ingeslagen. Uit de auto verdween: de radio-cassettere corder, een walkman, een fotocame ra, een surfpak met -schoenen, twee tennisrackets, twee sporttassen met sportkleding. Samen goed voor DM 3.000,—. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L, van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonheménten: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40.00; per jaar f 152.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3