stukken DE GROTE ONBEKENDE Arme duif Inspraak? ZIEEIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 september 1986 Nr. 23992 5 Het was nog stil in de kerk. Bene den was de koster bezig met de laat ste voorbereidingen. Zelf zat ik al achter het orgel om me te concentre ren op de komende dienst. Met een zekere regelmaat hoorde ik een vreemd geluid van achter het orgel komen. Toch maar even kijken. Daar zag ik hem zitten, een jonge duif. Iets terzijde van het orgel is een langwer pig raam, bestaande uit vele, in lood gevatte kleine raampjes. Aan de bui tenkant wordt het metershoge raam beschermd door een ruitvormig vlechtwerk van metaaldraad. Tus sen de nauwe opening van raam en metaaldraad zat de jonge duif gevan gen. Vader en moeder hadden wel ,.een kunstig nest bij de altarenge bouwd, maarzoon of dochter was tij dens de eerste schreden op het pad van de duivenvliegkunst van de hoge rand van het rasterwerk naar bene den getuimeld. Hoog boven het duif je was wel de blauwe hemel maar de ruimte was te smal en te hoog om te rug te kunnen. Angstig pikte het jong om zich iheen, tikte tegen het kerkraam als een variant op het roodborstje ..laat mij erin, laat mij erin". Ik ging gehurkt voor het raam zitten en we keken elkaar eens aan. ..Arme duif" sprak 'ik tróóstend, ,.hoe kan ik bij je komen?". Ook het orgelspel voor de dienst bracht het dier niet ,,de vrede en aangename rust" om in kerkelijke taal te spre ken. Regelmatig hoorde ik weer het nerveuze gefladder. Het eerste lied in de dienst was no ta bene Psalm 84. Uit volle borst zong de gemeente woorden die niet met de waarheid overeen kwamen: ,,de mus, de zwaluw vindt een wo ning. Haar jongen zijn in veiligheid. ,,In veiligheid? Ja, binnen ontbreekt óns niets, binnen zingen we van lief de en bevrijding, maar voor het kerkraam dreigt een jonge duif te sterven. Na de dienst probeerde ik hier en daar mijn verhaal te vertellen, maar het kwam niet over. Iedereen rea geerde zoals ik zelf zou hebben gera- geerd: ,,Die komt er wel weer uit hoor. Wacht maar af". De hele zondag kwam telkens het beeld van mijn duif voor de geest en toen ik 's avonds de kerk binnenkwam voor de tweede dienst ging ik als eerste naar het raam toe. Hij zat er nog steeds. Was hij vanmorgen nog actief aan het pikken, nu zat hij een beetje te tril len met de kop in de veren. Maar er was nog iets veranderd. Bovenaan, op de rand van het rasterwerk, zaten twee grote duiven zenuwachtig heen en weer te hippen. Vader en moeder hadden hun kind gevonden en zagen machteloos toe hoe heel diep bene den hun jong de hongerdood tege moet ging. Arme vogel, arme duif achter glas. Als een flits schoot het door me heen dat ik dit beeld meer had ge zien. Het was nog maar een paar da gen geleden. Het NOS-journaal liet beelden zien van de weer opkomende honger in Afrika. Een kleine baby lag te sterven op de grond. Vader en moeder stonden erbij en moesten er varen wat letterlijk je hart ver scheurt. Je ziet je eigen kind lijden en je kunt niet helpen. Daar lag het broodmagere kind. Ik keek naar de televisie en zag het kind in mijn ka mer liggen, een kamer waar het ons aan niets ontbreekt. Ik kan er niet bij. Het ligt in mijn kamer gevangen achter glas. Arm kind, arme duif. Pas nu ik de jonge duif achter het kerkraam zie word ik weer herin nerd aan dat beeld. Ik schaam me, want ik besef dat ik vandaag meer aan die duif heb gedacht dan in de hele week aan dat kindje in Afrika. Ik weet hoe dat komt. De duif heb ik in de ogen gekeken. Dat hebben an deren niet gedaan aan wie ik mijn verhaal wilde vertellen. Dat heb ik ook niet gedaan bij het kind op de te levisie, het was te ver weg voor me. Even ben je geschokt, maar dan ver duisteren we het glas in ons huis, we zingen en we dansen en vergeten het kind, gevangen achter glas. Ik begin iets te begrijpen van mensen die pro beren iets van hun bewogenheid met mensen in de Derde Wereld over te dragen, maar die in onze maatschap pij stuiten tegen een muur van onbe grip. Zij hebben die arme duiven in de ogen gekeken. Wat zijn er in de wereld een gevan gen duiven. Duizenden zitten gevan gen vanwege hun geloof of overtui ging. Je kijkt naar het journaal en je ziet in Zuid-Afrika, Irak en Iran, de vredesduif bloedend achter tralies zitten. Wat zijn er geen zieke of oude duiven die maar achter glas zitten en door het raam naar buiten staren, ge vangen in hun eigen huis. Hoeveel duiven zijn er niet in zichzelf gevan gen? Hoe vaak word je niet door een gevoel van machteloosheid overval len als je aan al die miljoenen gevan gen duiven denkt. Wat is één duif op een miljoen? Op maandagmorgen heeft een kerkvoogd een enorme ladder geno men, het rasterwerk losgetrokken en de jonge duif laten gaan. Klapwie kend vloog hij weg, pijlsnel gevolgd door zijn vader en moeder die de hele nacht bij hun kind hadden gewaakt. De duif vloog weg om nooit meer naar de ark terug te keren. Er was iets nieuws begonnen. Soms word ik nog even warm van binnen als ik denk dat er tussen de talloze duiven in Zierikzee één duif is die bevrijd is. Er wachten nog duiven op ons. Marzas Oe reöactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Beleid Naar aanleiding van het op dit mo ment bezig zijn met het opknappen van de weg Zierikzee richting Zee- landbrug zou ik als landbouwer toch wat willen opmerken. Er wordt ons als landbouwers nogaleens verweten, dat wij bijvoorbeeld in het najaar slik op de weg brengen. Wanneer ik de zaak nu bekijk, constateer ik dat men het fietspad vanaf het Shellstati- on bezig is aan het verbreden en op knappen. Ditzelfde fietspad is de laatste tien jaar al meerdere keren overgelegd en opgeknapt, wat zeer veel geld heeft gekost en dan te be denken dat er over dit fietspad maar enkele fietsers per dag komen. Wan neer ik als landbouwer de zaak be kijk, zou ik de volgende suggestie willen geven. Ten eerste: laat het fietspad vanaf het Shellstation ver vallen tot aan de Platteweg; ten twee de: maak vanaf de Platteweg tot aan de eerste bocht naar de Zeelandbrug plusminus 400 meter parallelweg voor het lan-d bouw verkeer op de plaats waar nu het fietspad ligt en ten derde: laat de fietsers vanaf de Zeelandbrug hun weg vervolgen via de Zuidhoek of Platteweg, wat zeer goed mogelijk is. Mijn conclusie is daarom dat het dikwijls mogelijk is met minder geld goede parallelwegen aan te leggen ten bate van de land bouw. Maar de landbouw wordt wel dikwijls verweten, dat zij slik op de weg brengt, hetgeen indien men de produkten rechtstreeks over de grote weg moet afvoeren niet te vermijden is (ook wanneer men er van alles aan doet). Men moet wel bedenken, dat de meeste landbouwbedrijven al enkele honderden jaren in de polders aanwe zig zijn. Nadien zijn er overal meer snelwegen aangelegd en de boer mag het gelag betalen. Er staat op gener lei compensatie tegenover, wanneer we bijvoorbeeld aan de oogst bezig zijn en op een gegeven moment veer tig keer per dag een snelweg over moeten steken en iedere keer tien tot vijftien minuten moeten wachten voor we kunnen oversteken. Ik moet daarom ook constateren, dat men dikwijls niet de boer aansprakelijk moet stellen voor bijvoorbeeld slik op de weg„ maar de provinciale of landelijke overheid, daar deze niet zorgen voor goede afvoerwegen voor de landbouw. Een volgend punt dat bij mij op komt is dat er voor vele miljarden geïnvesteerd is in de Oosterschei de- werken, waarvan nog maar moet blij ken of dit rendement oplevert. Maar met een dichte Oosterschelde en een zoete Grevelingen hadden wij als landbouw op Schouwen-Duiveland het zoete water bijna voor niets. Wat hebben we nu: een zoute Oosterschel de. zoute Grevelingen en we mogen daarbij bovenop als landbouw het ge lag nog eens betalen, wanneer wc zoetwater op dit eiland willen heb ben. De minister is nog niet eens ge negen om de twintig miljoen te beta len voor de aanleg van een pijplei ding. De verdere distributie van het water over het eiland zouden de inge landen moeten betalen, wat voor de meeste landbouwers een veel te grote kostenpost wordt. Wanneer alleen het geld besteed zou worden aan zoetwa ter in de landbouw, dat nu nog be steed wordt aan de afsluiting ceremo nieel dan zou Het zoete water voor weinig geld in de sloten kunnen vloeien. Zoals u ziet wordt de land bouw maar als sluitpost gebruikt op nationaal niveau. Want bijvoorbeeld een Duitse regering doet veel meer voor zijn landbouw als de Nederland se regering. Met dank voor plaatsing, L. N. Hanse Platteweg 6 Zierikzee De gemeenteraad van Zierikzee be handelde tijdens haar vergadering van maandag 25 augustus j.l. het voorstel om een krediet van 173.000 gulden te voteren voor de definitieve bestrating van de wijk Poortambacht VII. Opmerkelijk is evenwel dat deze bestratingswerkzaamheden al waren opgestart voordat de raad daarvoor geld beschikbaar stelde. Maar nog opmerkelijker is het feit dat tijdens de behandeling van dit agendapunt het bestaan van een brief van enkele wijkbewoners betreffende deze her- bestring, gericht aan het college van b en w, werd ontkend. Een vreemde zaak want van deze brief, gedateerd op 7 juli 1986, ontvingen ieder van de beide ondertekenaars een ontvangst bevestiging van de zijde van het colle ge, gedateerd op 14 juli 1986. In deze brief wordt de grote mate van ver keersonveiligheid in Poortambacht VII aan de orde gesteld, met daaraan gekoppeld het verzoek om aan deze zaken aandacht te besteden. Het aan passen van een bestratingsplan aan de wensen van de betrokken bewo ners vergt uiteraard enige tijd. De ontvangstbevestiging meldt dan ook: ,,De definitieve beslissing eist enige tijd van voorbereiding". Wie schetst echter onze verbazing dat de defini tieve bestrating al wordt aangebracht voordat er daartoe door de gemeente raad is besloten en ook zonder enig overleg met de buurtbewoners, zoals was verzocht. Onze verbazing werd evenwel nog groter na het opvragen van de (nog niet vastgestelde) notulen van de ver gadering van de commissie verkeer, welke in openbaarheid werd gehou den op 16 april 1986, en waarin deze materie uitgebreid aan de orde is ge weest. Blijkens deze notulen, die er overigens blijk van geven dat ten ge meentehuize weinig of geen kennis bestaat met het werkelijke straten plan of de verkeerssituatie in dit wijkgedeelte, is deze zaak al lang be kend. Uit deze notulen blijkt dat meerdere leden van deze commissie zich een voorstander hebben getoond van het nemen van maatregelen ten einde de verkeersveiligheid in Poort ambacht te vergroten. Deze commis sie besloot dan ook om ..aan burge meester en wethouders te vragen om in samenwerking met de dienst ge meentewerken een aantal alternatie ven op een rijtje te zetten, om tot een oplossing van de problemen te ko men". Overleg met de wijkbewoners is er echter tot op heden niet geweest, ster ker nog: tijdens de maandagavond gehouden raadsvergadering bleek dat slechts de bereidheid bestaat om enkele voorzieningen aan te brengen die niet structureel zijn, zoals bij voorbeeld bloembakken. In het verslag van deze raadsverga dering, geplaatst in de Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 26 augustus j.l. wordt gesproken over enkele buurtbewoners" terwijl in de prak tijk het overgrote deel van de bewo ners van Poortambacht VII een fer vent voorstander is van degelijke en structurele maatregelen ter verbete ring van de huidige situatie. Dat blijkt ook duidelijk uit de eer der genoemde brief, die overigens niet alleen aan het college van burge meester en wethouders is verzonden maar ook in afschrift aan de ver- keerscommissie, de gemeenteraad en de dienst gemeentewerken. Een andere opmerkelijke gang van zaken, die noemenswaardig is, is het feit dat tijdens de maandag gehouden raadsvergadering werd meegedeeld dat ,,de werkzaamheden niet meer gestopt kunnen worden ondanks het gegeven dat enkele buurtbewoners oja dinsdag 26 augustus met de dienst ge meentewerken praten over hun wen sen, waaronder de aanleg van een woonerf". Het ware beter dat het college, ten einde te voorkomen dat de raadsle den verkeerde informatie wordt ver strekt, eerst was nagegaan of deze mededeling op waarheid berustte. De bovengenoemde afspraak met de dienst gemeentewerken, in de per soon van de heer V. d. Linden, is na melijk vastgelegd op maandag 1 sep tember, geruime tijd na aanvang van de definitieve bestratingswerkzaam heden in Poortambacht VII. Wij hadden ons de gang van zaken rond het creëren van een leef- en woonsituatie in onze wijk, waarmee iedereen vrede kan hebben of althans waarover de bewoners (die er moeten leven en wonen) hun zegje gezegd moeten kunnen hebben, heel anders voorgesteld. Het zonder enige in spraak doordrukken van een in de Meelstraat voorgebakken bestra tingsplan past in ieder geval niet in ons denkpatroon. Namens heel veel bewoners van Poortambacht VII: Mevr. M. J. H. Wijnings Schouwenbank 24 Mevr. M. J. M. Duinhouwer Schouwenbank 51 Pelsdieren Onder de suggestieve kop - Bruinis- se bindt strijd aan tegen de vestiging van pelsdierenfokkerij - maakte eni- - ge dagen geleden de redactie van uw blad melding van een handtekenin genactie tegen de vestiging van een pelsdierenfokkerij in de gemeente Bruinisse. De gegevens, waarop uw redactie - en verontruste inwoners van Bruinisse - zich beroepen zijn voor een groot deel afkomstig uit de koker van het ABC, een actiegroep die het met de waarheid niet altijd even nauw neemt. Een belangrijk in strument in handen van de overheid voor het stellen van normen en eisen is de hinderwet, waaraan elk agra risch bedrijf waar mest wordt gepro duceerd in ons land aan moet vol doen. De wet bevat dwingende voor schriften, die door diverse overheden voor elke bedrijfstak zijn opgesteld. Daarmee wordt zowel het belang van de burger, als dat van de agrariër zo goed mogelijk beschermd. Ook voor de pelsdierenhouderij zijn speciale voorwaarden opgenomen, waaraan elk bedrijf moet voldoen om voor een vergunning in aanmerking te komen. Zo omvat de wet nauwkeurige bepa lingen over de afstand van het bedrijf tot omwonenden, het soort en aantal dieren waarvoor vergunning wordt verleend, de hygiëne op het bedrijf, het ruimen van mest en nog vele za ken. De lokale overheid, soms met steun van provincie en landelijke overheid, toetst elke aanvraag aan deze regels en ziet nauwlettend toe of deze in de praktijk worden nage leefd. Bij ingebreke blijven kan de overheid de vergunning intrekken en het bedrijf zelfs dwingen te sluiten. Dat 300 pelsdierenfokkerij en in ons land aan deze strenge eisen voldoen en naar tevredenheid functioneren, moet voor de inwoners van Bruinisse niet zonder betekenis zijn. Ook de aanvraag van de heer van de Hage voldoet ruimschoots aan de gestelde normen en eisen. Het is duidelijk; in zijn pogingen de pelsdierenfokkers in ons land zwart te maken, ziet het ABC door de bomen het bos niet meer. Maar bij wat het beweert over zure regen, botulisme en ziekte van Aujezky wekt het ABC de schijn be wust valse voorlichting te willen ge ven. Zonder de mestproblematiek te onderschatten gaat het te ver de pels dierenhouderij hierom te willen we ren. Jaarlijks produceert de pelsdie renhouderij in ons land circa 24.000 ton mest en draagt hiermee voor 0,03 bij aan het landelijke mestpro- bleepi. Botulisme is geen ziekte, die pelsdieren overdragen. Het is een bacteriële vergiftiging, die zich in pluimveeslachtafval kan ontwikke len. Komt met botulisme besmet slachtafval in het voer van de pelsdie ren, dan sterven de dieren onherroe pelijk. Niet de omgeving heeft zoals het ABC beweert voor botulisme te vrezen, maar de fokker zelf. En de kans op de ziekte van Aujezky, zoals het ABC beweert? Iedere agrariër weet dat de ziekte van Aujezky niet een pelsdierenziekte is, maar wereld wijd bij varkens voorkomt en daar aanzienlijke schade berokkent. En de pelsdierenfokker zelf? Een pelsdie renfokker is een mens als u en ik, die door het fokken van dieren zijn kost wil verdienen. Een ding was hem daarbij al vroeg duidelijk. Zoals elke honden- en kattenliefhebber weet hebben ook zijn dieren een goede ver zorging nodig: alleen gezonde en goed verzorgde dieren hebben een goede pels. Of zoals journalist Harry de Waard en fotograaf Johan Junior in uw eigen Nieuwsbode van vrijdag 25 april onder de kop Maken nertsfok kers het te bont? hun reportage beslo ten: „Jammer, dat niet iedere tegen stander die gelegenheid krijgt, want zonder nu direct om te slaan in een pro-bont gedachte moet worden ge zegd, dat de 300 nertsen op een nabu rig eiland een prima huisvesting heb ben, optimaal verzorgd worden en dat de liefde van X voor zijn dieren van zijn gezicht is af te scheppen" - einde citaat. Zo is het ook nogeens een keer. Het is daarom te betreuren, dat op basis van onjuiste informatie, inwoners van Bruinisse tegen een in- Woensdag 3 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur De Smurfen, tekenfilmse rie. Afl: De vuile truckendoos. 14.45 uur De Film van Ome Willem, kinderprogramma. 15.15 uur Terry en de wapensmokke laars, Nieuwzeelandse jeugdserie. Afl. 2: Adrian Bell, Jennifer Duke, Michael Bentine, e.a. 15.40 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. 16.05 uur Onze tijgers (Our tigers), Zweedse natuurserie. Afl. 2. 16.55 uur Da's lachen, tekenfilms. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Zomerpop, oude en nieuwe clips. Presentatie: Jan-Douwe Kroes- ke. 18.25 uur Gil en Julie, tekenfilmserie. Afl.: Naar de speeltuin. 18.30 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus: Spaans voor begin ners (Por favor). 18.45 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus: Rockschool. 19.00 uur De troetelbeertjes, teken filmserie. Afl. De beugel; De voetbal kampioen. 19.24 uur De groene ruimte, natuur- documentaire. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Veel gestelde vragen over kanker. Koningin Wilhelmina Fonds. 20.35 uur VARA's Zomertijd (5), va kantieprogramma gepresenteerd door Dieuwertje Blok. 21.25 uur Man over de vloer (Man about the house). Engelse comedyse rie. Afl.: Rijexamen. Chrissy leert au torijden en Robin geeft advies. 21.54 uur Achter het nieuws, actuali teitenmagazine. 22.19 uur Het leven van Verdi, Ita liaanse serie. Afl. 10: De oude tove naar. 23.34 uur Journaal. 23.39 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De noodgolf. Vandaag: Tar- zan, de aapmens, Amerikaanse speel film uit 1932. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van het Gere formeerd Politiek Verbond. 19.22 uur Van Gewest tot Gewest, re gionaal magazine. Vandaag: Hevea- Dorp; De Peel; Kees Bos, deel 1. 20.05 uur Onder de brug, Chinese speelfilm uit 1984. 21.50 uur Rafels en raffinement, film documentaire van Alma Popeyus over ontwerpers en het resultaat van hun ontwerpen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag. 23.00 uur Studio Sport. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderserie. Afl.: Plons en de vuurvogel, (herh.). 18.10 uur Magister Maesius, Vlaamse 13-delige jeugdserie naar een scena rio van Lo Vermeulen en Karei Jeu- ninckx. Met: Willy van Heesveldee.a. Afl. 1. (herh.). 18.40 uur Comedy Capers, korte ko mische film met Billy Bevan. Afl. De grote overval (The big robbery). 18.55 uur Goeiedag, Tsjechische ani matiefilm. Aansl. STOP, verkeerstips voor jongeren. 19.00 uur Gezondheid, magazine over de eigen gezondheid. Hoofdthema vandaag: nierstenen. Verder aan dacht voor: Multiple Sclerose, hygië ne bij jongeren en de preventiekaart. Presentatie: dr. Toon Goossens, Rose- marie Daelman en Piet de Valkeneer. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Allen, Lisa Bonet e.a. Afl.: Denises' beslissing (Denise's de- cision). 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur Ritus, korte Belgische film van André Colinet met Els en Johan Dehollander e.a. 20.55 uur Wie schrijft die blijft, boe- kenmagazine. Vandaag: De koopman van Prato van Iris Origo, handelend over de koopman Datini. Presentatie: Jean-Pierre Rondas en Martin Coe- nen. M.m.v. Iris Origo, Elena Cecchi en Desmond Morris. 21.35 uur Uitzending door derden: programma van de katholieke om roep. 22.15 uur Nationale loterij en paarde- koersen. 22.20 uur Journaal en Coda: Ten ein de raad van Adriaan Roland Holst. Donderdag 4 september Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Aanschouwelijk onderwijs, filmreportage over het leven onder de waterspiegel. 15.55 uur Recht door zee, belevenis sen van zeelieden, opstappers en een solo-zeiler. 16.18 uur Het kleine huis, Ameri kaanse serie. Afl. Lief en leed (2). 17.00 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen en hun families in de verste uithoeken van onze aarde. Van middag: Namibië. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 19.00 uur Avonturen van Tom Edison, Amerikaanse tv-film. De oude Tom Edison vertelt over zijn belevenissen tijdens zijn jeugd. 19.24 uur Ronduit Firato, jongeren programma vanaf de Firato. Presen tatie: Jan van den Bosch. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Firato '86, spelprogramma vanaf de Firato. Presentatie: Rob van de Spek. 21.30 uur Marskramers, verslag van de gehouden conferentie van evange listen in Amsterdam. 21.50 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.20 uur Onbegrensde mogelijkhe den, miljoenen mensen gingen aan het einde van de 19e eeuw naar Ame rika. Onder hen waren veel Joden. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Hoogtepunten uit 'De eer ste de beste'. Tom Blom en Walter Tie- messen kijken terug op de meest spectaculaire stunts van het afgelo pen seizoen. 20.15 uur Hollywood Wives, 3-delige Amerikaanse miniserie. Elaine Conti geeft een groot feest om haar man weer in de schijnwerpers te brengen. Voor de aanvang wordt ze betrapt op winkeldiefstal. 21.45 uur Simonskoop, filmrubriek gepresenteerd door Simon van Col- lem. Vanavond fragmenten uit: Down and out Beverly Hills.; El amor Bru- jo; Big trouble in Little China en de nieuwste Nederlandse speelfilm De Wisselwachter. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. 18.35 uur Manimals, Amerikaanse documentaire van Robin Lehman over huisdieren in New York: zeehon den, wolven, apen, krokodillen, bij en, tarantula's, ganzen enz. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie Etienne Coc- quyt. Vandaag: Appelbavarois. 19.20 uur Juke Box 19.25 uur Uitzending door derden: programma van de Stichting Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur De vierde verdieping (the fourth floor), driedelige Britse poli tiethriller van Ian Toynton. Met: Christopher Fullford, Richard Gra ham, Kenneth Haigh e.a. Deel 3: 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Transitions. 22.50 uur Journaal en Coda: Tango van F. Tarrega door Raphaëlla Smits, gitaar. dividuele ondernemer worden opge hitst. Ing. W. Verhagen, algemeen secreta ris van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren. Werkgroep Psoriasis De Psoriasisvereniging Noord- Brabant en Zeeland houdt op 16 sep tember in het Verpleeghuis Ter Valc- ke, Valckeslotlaan 200 te Goes, 's avonds om 20.00 uur een algemene informatie-avond. De leden van de vereniging worden hierbij opgeroe pen aanwezig te zijn. Belangstellen den zijn eveneens van harte welkom. Nederland telt zo'n 300.000 Psoriasis- patiënten. Over de gehele wereld vin den we er maar liefst 80 miljoen, ^n zo'n wijd verspreide huidaandoening - veelal van erfelijke ooi-sprong - wordt veel aandacht gegeven en er wordt nog steeds naar middelen ge zocht om die kwaal effectief te kun nen bestrijden. Psoriasispatiënten vinden elkaar in gelijknamige verenigingen overal in het land. Psoriasispatiënten kun nen elkaar helpen en elkaar met raad en daad terzijde staan om het bestaan met zo'n lastige, nare huid dragelij ker te maken. Ook om, gezamenlijk, voor een aantal gemeenschappelijke problemen de beste oplossing te vin den. De Psoriasisvereniging, wil daar om komen tot een regionale werk groep in Zeeland. De herstructure ring van de vereniging komt op 16 september aan de orde. Dit onder werp zal worden behandeld door uw regiovertegenwoordiger en tevens zullen er dia's over deze huidaandoe ning worden vertoond. Men ziet el kaar op de informatie-avonden en daar blijft het dan bij. Op verzoek van een aantal leden zal op 16 septem ber ruimschoots gelegenheid worden gegeven elkaar eens op informele wijze te ontmoeten en of kennis te maken. Voor meer uitgebreide informatie kunt u zich wenden tot de regioverte genwoordiger Zeeland: De heer C. M. J. Lambermont, Orionstraat 42, 4356 BR Oostkapelle. (Telefoon 01188- 2503). HILVERSUM - De KRO moet de komende vijf jaar 4,8 miljoen gulden bezuinigen, met name door steeds verdere daling van de overheidssub sidie. Het nieuwe feuilleton Na spanning en romantiek van Nel van der Zee, wier naam destijds op de boeken plank van vele jonge meisjes voorkwam, dit keer een geheel ander sfeertje in de feuilleton kolommen. De grimmige, 'maar boeiende ambiance van de misdaad in Londen, tref fend weergegeven door de be kende thriller-auteur Edgar Wallace. Wie is de schrik van alle gro te en kleine dieven en zwende lende bankdirecteuren? Wie brengt een deukje teweeg in hun aanvankelijke onver schrokkenheid? Dat is: 'De grote Onbekende', die met zijn trouwe vrienden ten strijde trekt tegen de onderwereld! 'n Dorp bewaart voor de trouwe lezers van ons feuille ton geen geheimen meer: 'De grote Onbekende' echter nog wel Hoofdstuk 1 Sinds jaren had Pony Nelson, de oplichter en valsspeler, niet zoveel ge luk gehad. Zijn laatste rooftocht, waarvan de toedracht met dit verhaal niets te maken heeft, bracht hem meer dan vijfendertigduizend pond sterling op. Zelfs nadat hij er zijn me dewerkers een flinke portie van had gegeven, bleef er nog rijkelijk vol doende over om er verdere plannen mee te maken. Een zomerreisje per auto, een paar weken vissen in het meest mondaine visparadijs, een jachthut in Schotland, dat waren zo'n beetje de vreugden die Pony Nelson op het oog had. Op het laatste ogen blik voor het begin van de reis, kreeg hij van zijn vriend, inspecteur Brad ley van Scotland Yard, de tip dat zijn onverzoenlijkste vijand, detective Sennet, hem heel dicht op de hielen zat en alleen nog maar het geringste bewijs nodig had om hem voor lange tijd achter de tralies te krijgen. Zon der zich ook maar een ogenblik te be denken verspreidde Pony het gerucht dat hij zijn pas in orde had laten ma ken en van plan was naar Zuid- Frankrijk te vertrekken. Maar eerst gaf hij nog een afscheidsfuif in de 'Seven Feathers', een gezellig kroegje in Soho. waar de rest van de Nelson- bende vertegenwoordigd was. Simmy Diamond, Colethorpe, May Blumenthal en Chris O'Heckett wa ren verschenen en bewezen alle eer aan de wijn, die rijkelijk werd geser veerd. De 'Grote Onbekende' was niet aanwezig, want die behoorde niet tot de bende van de vindingrijke Pony, ofschoon hij evengoed van diens plan nen op de hoogte was als Nelson zelf. Je hebt enorm veel mazzel gehad," zei May, die naast Pony zat. Pony grinnikte. ,,Ja, de zaken hadden een stuk slechter kunnen zijn," antwoordde hij vergenoegd, „maar toch vertrek ik. ofschoon het seizoen hier nauwe lijks begonnen is. Jammer dat ik zo veel schaapjes ongeschoren moet ach terlaten." Hij schudde spijtig het hoofd. Pony vond het altijd prettig om te poseren - deze eigenschap had hij met veel kunstenaars gemeen. „Zeg," vervolgde hij peinzend, „jul lie hebben het maar goed; jullie kun nen hier blijven en op een gemakke lijke manier geld verdienen. Na tuurlijk gun ik jullie dat, maar de ge dachte dat ik er volkomen naast zal staan, doet me toch pijn." Hij zweeg even en zijn ogen begonnen te schitte ren. „Ik vertrek morgen vroeg," ver volgde hij, „om acht uur. Mijn koffers zijn al op het station." Opnieuw zweeg hij enkele ogenblikken en de andere deelnemers aan het af scheidsmaal wachtten vol spanning op de dingen die, zoals zij wisten, snel genoeg zouden komen. door EDGAR WALLACE „De reis zal een berg geld kosten," merkte Pony met lachende ogen op, „waarschijnlijk meer dan honderd pond; de reis, fooien en dergelijke dingen vreten nu eenmaal geld." Deze mededeling lokte bij zijn kornuiten een luid gelach uit, want allen wisten dat Pony in de diverse zakken van zijn elegante kostuum ruim veertig duizend pond sterling verborgen had. May, het meisje dat naast hem zat. was de eerste die door had wat de chef eigenlijk bedoelde. „Pony," zei ze ernstig, „haal geen gekke dingen uit. Ga slapen en neem morgenochtend de trein naar Dover. Ik weet waaraan je denkt." „En dat is?" vroeg Pony op uitda gende toon. „Je bent van plan vanavond eon kraak te zetten, maar je zult zien dat je erdoor in moeilijkheden raakt. De politie loert op je en Sennet verliest je niet uit het oog." Pony begon te lachen. „De politie loert al jarenlang op me," zei hij, „en ze heeft me nog nooit te pakken ge kregen. En zou jij nu denken dat ze me op het allerlaatste ogenblik zou den krijgen? Nee, nee. als ik van avond nog een zaakje opknap, dan is het in ieder geval een beslist veilig zaakje." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5