Echtpaar De Hulster-Op 't Hof keerde even terug uit Kameroen markt berichten kerkberichten „Je moet er niet met te hoge verwachtingen naar toe gaan" Tielse agent wordt niet vervolgd Vrijstelling belasting bij staking Advocaat 'dolblij' 4 SIRJANSLAND - „Maak je die mensen wel gelukkig met die bemoeienis?", vragen antropologen zich soms af als het gaat om ontwikkelingswerk in de Derde Wereld. Ze pleiten voor handhaving van de bestaande levensom standigheden zonder inmenging van 'betweters' uit het Westen. Arjan de Hulster en zijn echtgenote Heieen de Hulster-Op 't Hof delen die mening niet. Op grond van hun eigen ervaringen in Kameroen stellen ze vast, dat de omstandigheden immers dwingen tot die hulpverlening c. q. inmenging. De voorwaarden voor handhaving van bestaande levensomstandigheden ontbreken en het al ternatief van ongemoeid laten, zou volgens hen zijn, dat de betrokken bevolkingsgroep tot clochards zou verval len. zaam zijn, de Pygmeeën - van oor sprong een jagersvolk - wegwijs ma ken op landbouwgebied. Zijn keus voor het vrijwilligers-- werk in de Derde Wereld was geba seerd op het motief iets te willen doen voor die mensen aldaar en wel licht ook op wat drang naar avontuur. „Zo klinkt het misschien wat te idealistisch", zegt Arjan en hij heeft inmiddels ervaren, dat je je verwach tingen bij zo'n taak beter niet te hoog kunt stellen, want in de praktijk blijken de mogelijkheden toch zeer beperkt". Achterdocht moet worden overwon nen. Niet zo verwonderlijk, vindt hij zelf, verwijzend naar de koloniale tijd, die reden genoeg aandroeg voor argwaan. „Nee," erkent hij in alle eerlijkheid: „je kunt er beter niet naar toe gaan met het idee de wereld te gaan verbeteren. Men wil eerst weieens zien wie jij bent; vertrouwen opbouwen voordat je tot wezenlijke hulpverlening komt." Arjan en Heieen keerden even te rug uit Kameroen voor een verblijf van enkele weken in Sirjansland waar inmiddels hun tweede zoon Niels is geboren. Kameroen???? De telefoon bij ou derechtpaar Op 't Hof-De Rijke stond niet stil vorige week na de be richten over de giframp, die ruim vijftienhonderd slachtoffers vergde in dat land. Had dat gevolgen voor Arjan, Heieen en hun kinderen. Ze gingen nu toch zeker niet terug naar dat rampgebied? Natuurlijk tonen ook Arjan en He- leen zich ontdaan over die catastrofe, maar invloed op hun terugreis zater dag 6 september naar Kameroen zal dat niet hebben. De plek des onheils ligt immers in het noorden rond het kratermeer Nyos, terwijl het gezin De Hulster zich in het Zuidoosten in het hele kleine stadje Lomié heeft ge vestigd. Een grote afstand. Voor het goede begrip: Kameroen heeft een grootte van ongeveer veertien keer Nederland. verrichten, zonder afhankelijk te zijn van wie dan ook. Vrijwilligerswerk moet zijns inziens ook niet worden opgelegd. In een, volgens hem al re delijk ontwikkeld land als Kameroen is dat ook zeker niet het geval. Over heidsstructuren hebben zich reeds ge vormd en de vraag om hulpverlening bij bepaalde projecten moet dan ook uit het land zelf komen. Met een opleiding van de Hogere Landbouwschool, aangevuld met en kele acten toog Arjan in 1983 naar Kameroen. Zijn vrouw Heieen ging mee. Ze had daarvoor haar baan als kleuterleidster in de Noordoostpol der opgegeven. Een stap, die ze heel beWust maakte, want hoewel de Stichting Nederlandse Vrijwilligers haar geen expliciete werkkring in Kameroen had toebedacht," volgde ze toch samen met haar man alle voor-' bereidende cursussen en stages. Die voorbereiding hield in een stoomcursus Frans van zeven weken in Nederland; een cursus over cultuur en politiek in het land der bestem ming en een verblijf van zes weken in Burgina-Fasso in Oppervolta waar nog veel gedetailleerder aandacht aan de cultuur der Pygmeeën werd besteed. In het gebied rond Lomié was de missie al ruim vijftien jaar in touw. Een vertrouwensbasis was derhalve reeds gelegd, terwijl ook een woor denboek van het Bakka (de taal der Pygmeeën) was samengesteld. Pater en broeders aldaar hadden echter be hoefte aan assistentie op het gebied van de landbouwvoorlichting. Voor de overlevingskansen van de Pyg meeën en hun cultuur was dat van groot belang. Taak Arjan kreeg als lid van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers een taak in deze Afrikaanse staat: in samen werking met de missionarissen ter plekke die daar al jarenlang werk- Overbodig Arjan vindt, dat het vrijwilligers werk gericht moet zijn op het overbo dig maken van jezelf. De bevolking ter plekke moet immers na verloop van tijd zelf het aangeleerde kunnen kennis met de landbouw. De Bantoes legden velden aan en verbouwden ba nanen en maniok. Met de ruilhandel tussen beide volken ontstond een re latie. De Bantoes ruilden hun land- bouwprodukten voor vlees, ivoor en ijzeren voorwerpen van de Pyg meeën. De koloniale tijd bracht daar ver andering in. De koffie- en cacaoteelt werd geïntroduceerd, hetgeen van groot belang was voor de Bantoes, die ook zelf de beschikking kregen over geweren en leerden jagen en in feite onafhankelijk werden van de Pygmeeën. Voor de Pygmeeën echter, die im mer als nomaden in het bos hadden geleefd, werden de omstandigheden moeilijker. Hun gebied werd ontslo ten, het bos werd geëxploiteerd; tro pisch hout werd gekapt. De kenners van het bos bij uitstek, werden steeds verder verdrongen en genoodzaakt bij elkaar in groepjes langs de weg te gaan wonen. Het bos leverde hen on voldoende mogelijkheden en om in leven te blijven waren vele Pygmeeën genoodzaakt als 'slaafjes' te gaan werken op de landbouwbedrijven bij de Bantoes, die hen slecht betaalden: soms een hele dag werken voor een eenvoudig maal ofvoor alcohol, hetgeen door onwetendheid en over matig gebruik soms kwalijke gevol gen had. Problematiek Arjan schetst in het kort de proble matiek. Pygmeeën zijn, zoals gezegd, van oorsprong een jagersvolk. Ze vor men de oudste nog bestaande bevol kingsgroep, die al ruim vierduizend jaar leeft. Het verzamelen van vruch ten, knollen, vissen en dieren uit het bos beheerst hun levenswijze. Met de komst van de Bantoes in hun gebied, maakten de Pygmeeën Arjan en Heieen de Hulster met de beide zoons Anton (lVz jaar) en Niels (4 weken). Cultuur Op de vraag hoe het mogelijk is, dat de Pygmeeën zich nooit zelf aan de landbouw zijn gaan wijden, ver wijst Ai-jan naar hun zo nauw met het jagersbestaan verweven cultuur. Wie bij de jacht buit had gemaakt, deelde die met zijn familie. Wie der halve ooit op het land iets kweekte, deelde ook de oogst met zijn familie, van wie verder niemand meer iets deed in de wetenschap, dat er-toch voor hen werd-gezorgd. Landbouw vergt een gegs.tfti.die denkt in seizoenen. Een ..Pygmee denkt per dag; elke dag zal f-MÜken welke buit hem de jacht dit keer zal opleveren. Zo zijn er vele cultuurinvloeden, die het moeilijk maken van Pyg meeën landbouwers te maken. En toch zal dat nodig zijn om hen onaf hankelijk te maken en te voorkomen dat hun hele cultuur door de Bantoes wordt geabsorbeerd. Volgens Arjan bestaat er ook een groot minderwaardigheidscomplex. „Vroeger leefden wij als beesten", menen Pygmeeën en de Bantoes prenten hen dat ook voortdurend in. „Pygmeeën zijn hele vriendelijke jen sympathieke mensen, maar de ;|ia^-ov de, commerciële buitenwereld veran dert hen. Ze leven zeer eenvoudig in ronde bladeren hutten met een minimum aan bezit: matjes en een paar potjes, en pannen. De vrouw is zeker niet achtergesteld bij de man. Zij neemt een belangrijke plaats in. Zij immers zorgt voor het gezin en ze voelt zich I dan ook verantwoordelijk voor het verzamelen van het voedsel, zoals de vruchten uit het bos. Triest i ■jJ" ,hi- Arjan noemt het een triéét'é'zaak als hun cultuur geheel vernietigd zou worden. Hij hoopt, dat jongerén on der de Pygmeeën zich bewust zullen worden van de waarde van huh Volks cultuur. Het feit, dat zij leren hun ei gen taal te lezen, acht hij in dit ver band van groot belang. Hij heeft ervaren, dat de jongeren niet echt meer kiezen voor het nomaden bestaan. Zij, die erop uittrekken, Frans spreken,' in de hoofdstad Ya- ounda hebben gezeten, willen de din gen onderzoeken en een andere le venswijze opbouwen. Met nog een heleboel Westerse Drie pygmeeën-vrouwen uit Lomié met Anton, die deze belangstelling best kan waarderen. ideeën kwamen Arjan èn Heieen ruim drie jaar geleden in Kameroen aan. Radio was voor hen bijvoor beeld nog belangrijk, mooie kleren ook nog wel, maar dat alles veran derde snel. Ook de poging schema tisch te wérk te gaan; een flexibeler opstelling bleek wijzer. Sociale contacten vormen immers een belangrijke drijfveer der samen leving. Familiefeesten worden uit bundig gevierd en krijgen immer voorrang op het werk. Als goedbe doelende, rechtlijnige Hollander, zul je je werktempo daar toch op moeten aanpassen. Arjan ziet zijn taak, die in mei vol gend jaar weer door anderen zal wor den voortgezet, dan ook niet in enke le jaren gerealiseerd. „Daar is minstens één gèneratië'voor nodig". Zelf zegt hij pas na één jaar grondige verdieping in problematiek en werk pas echt effectief te zijn geworden. Daarbij meent Arjan nog het geluk te hebben,'^'k'uhhé;n sameriwerken met een rrfissié; bestaande üi? 'véle joiigè ménséiP, onder wie ook' enkele Afri- kafierv hetgeen de contacten met de bevolking aanzienlijk vermakkelij ken. Arjan dringt de Pygmeeën geen in gewikkelde landbouwmethoden op of het telen van nieuwe producten. Men gaat te werk, zoals dat ook bij de Bantoes gebeurt en het accent ligt op het telen van bananen en maniok. Voorlichting Heieen intussen heeft zeker ook haar bezigheden in Lomié en omstre ken gevonden. Haar beroep van kleu terleidster heef1 --' -r - iet opgepakt, hoewel er wel i ek in die rich ting kwam. H_t z^u ^ecekent hebben: Tachtig kleuters in de klas met slechts één speelgoedautootje. „Je zou dan heel autoritair moeten zijn en daar zou ik me vreselijk rot bij voelen". Heieen'heeft haar bezigheden der halve meer gezocht in voorlichting over hygiëne en gezondheidszorg aan de vrouwen uit de plaatselijke bevol king, die daar belangstelling voor hadden. Die belangstelling was er wel, want het was ten slotte iets nieuws, wat die Westerse vrouw - meestal met medewerking van een tolk - kwam vertellen. Vooral wat die gezondheidszorg be treft, valt er uiteraard nog wel wat te wensen, zo moet Heieen erkennen. Als moeder van een peuter van an derhalf en nu dus wederom van een baby beseft ze dat ook terdege. „Je moet zelf heel attent zijn en in dien nodig beslissingen kunnen ne men," Ze vertelt, dat een arts op korte afstand slechts over aspirine en peni cilline beschikt. Als één van de kin deren werkelijk ernstig ziek zou wor den, zijn ze voor bredere medische zorg op de hoofdstad Yaounda aange wezen, maar daar wonen ze wel 360 km vandaan. Heieen had ook daar de bevalling kunnen laten plaatsvinden, maar ze gaf er de voorkeur aan voor die be langrijke gebeurtenis enkele weken naar Sirjansland te komen. Voeding Overigens zien Ai-jan en zij er niet tegenop nog tot mei volgend jaar te rug te gaan naar Kameroen. De vro lijke kiekjes van Anton getuigen er van, dat hij het in zijn prille leventje al prima naar zijn zin heeft gehad in dat verre land. „Een belangrijke voorwaarde voor1 gezondheid is goed blijven eten", me nen de jonge ouders. Heieen zegt veel aandacht te besteden aan een wel overwogen samenstelling van het da gelijks voedsel en Arjan vult haar aan, dat de kinderen in Kameroen in elk geval geen enorme hoeveelheden snoep krijgen toegediend, zoals vaak in Nederland. „Daar word je hiei toch helemaal niet goed van". In hun voor Afrikaanse begrippen vrij comfortabele woning, waar zij de beschikking hebben over - zelf aangelegde - waterleiding, een stroomaggregaat en een ouderwetse wasmachine, hebben Arjan en He- leen kunnen vaststellen, dat je heel goed kunt leven met simpele midde len. Hun werk in de Derde Wereld heeft hen definitief veranderd. „We hadden het nooit willen missen en zullen ongetwijfeld heel anders te gen de Nederlandse samenleving blijven aankijken". Gezinsfoto: Joh. D. C. Berrcvoets Tekst: Ali Pankow ARNHEM - De officier van justitie in Arnhem is niet van plan een 48-jarige hoofdagent van politie in Tiel strafrechtelijk te ver volgen, die vorig jaar ten onrechte een grote hoeveel heid dossiers en andere be scheiden uit het politiear chief heeft opgeruimd en ter vernietiging heeft aan geboden. Hoewel zich onder de dossiers stuk ken bevonden die van belang waren voor opsporingsonderzoek in nog lo pende zaken en er dus sprake is van laakbaar en strafbaar handelen, acht justitie toepassing van het strafrecht in dit geval niet de meest adequate reactie Dit heeft een woordvoerder van het arrondissementsparket in Arnhem meegedeeld. Het besluit om de hoofdagent niet te vervolgen heeft volgens hem vooral te maken met het feit dat de regeling voor vernietiging van niet meer relevant geachte be- seheiden in het Tielse politiekorps in de praktijk van alledag niet duide lijk bleek te zijn. „Een bredèi' structurele aanpak verdient wat dit betreft daarom de voorkeur boven een individu-gerichte strafrechtelijke reactie", aldus de woordvoerder. De verdwijning van vertrouwelijke stukken uit de dos siers van de Tielse politie kwam eind vorig jaar aan het licht toen enkele bescheiden in een vuilnisbak werden aangetroffen. Na een eerste onder zoek rees de verdenking tegen de 48- jarige hoofdagent dat hij ten onrechte belangrijke dossiers had opgeruimd en vernietigd. De man werd daarop geschorst. DEN HAAG De vrijstelling die in de inkomstenbelasting geldt als bij een onderneming wordt gestaakt - de zogenaamde stakingsvrijstelling wordt verhoogd van 20.000 tot 35.000 gulden. De regeling geldt voor zelfstandigen van 55 jaar en ouder. De verhoging van de vrijstelling gaat per 1 januari 1987 in. De vrijstelling geldt voor voorde len die worden behaald bij het geheel of gedeeltelijk staken van een onder neming. De zelfstandige kan alleen de maximale vrijstelling krijgen als hij al niet eerder bij een gedeeltelijke staking van de onderneming van de vrijstelling gebruik heeft gemaakt. De maatregel kost de schatkist 25 miljoen gulden aan geringer be lastingopbrengsten. Het gaat hierbij om een van de maatregelen die zijn bedoeld om de gevolgen te verzachten die de afschaffing van de WIR- investeringssubsidies voor verliesge vende bedrijven (negatieve aanslag) voor zelfstandigen in de landbouw en het midden- en kleinbedrijf heeft. AMSTERDAM - „Ik ben dolblij dat de verdachte niet verschenen is. Ik zou deze misselijk makende lafbek ken niet kunnen verdedigen". Dit zei de Amsterdamse advocaat mr. H. Ka ter dinsdag bij de Amsterdamse rechtbank. Daar werd een zaak be handeld over een trieste dierenmis handeling waarbij twee paarden ver dronken. De 45-jarige Frank B. uit Aalsmeer moest hiervoor terecht staan, maar hij verscheen niet. Vol gens de officier van justitie uit schaamte. Advocaat Kater was er alleen maar blij om. zo vertelde hij de rechtbank. Wanneer een verdachte niet ver schijnt en de zaak bij verstek behan deld wordt, mag een raadsman niet pleiten. Frank B. zou vorig jaar een Amerikaanse verzekeringsmaat schappij hebben willen oplichten voor ruim drie ton. De man had twee paarden gekocht en daar verzekerd voor dat bedrag. Hij gaf op dat het om Arabische toprenpaarden ging. Experts verklaarden later dat de knollen maximaal tienduizend gul den samen waard waren. Bedrag Nadat de dieren voor het kolossale bedrag verzekerd waren huurde B. drie anderen in die de paarden uit de weg zouden moeten ruimen. In sep tember vorig jaar werden de hengsten in een trailer geladen en het Noordhollandse kanaal ingereden. Tien minuten duurde de doodsangst van de beesten. Hevig hinnekend en slaand met de benen verdronken ze uiteindelijk. De verzekering keerde niet uit nadat gebleken was dat er sprake was van oplichting. De offi cier van justitie mr Van Munnikho- ven eiste tegen organisator B. een ge vangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk. Twee me deverdachten werden al door de rechtbank tot straffen van 4 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk veroordeeld. De der de verdachte kreeg 150 uur dienstver lening opgelegd. De rechtbank doet in de zaak van B. over twee weken uitspraak. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 1-9. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 148 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-/ 5000; werkpaarden 2000-/ 3000; oude paarden 1900-/ 2700; 3-jarige 1600- 2900; 2-jarige 1400-/ 2250; veulens 300-/ 1200; hitten 850-/ 1500; po ny's 200-/ 950. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,00 6,00 en jonge slachtpaarden 4,15-/ 6,00. De handel was flauw. Veemarkt Leiden LEIDEN, 1-9. Prijzen per kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 8,00-/ 13,00, stieren le kw. 7,35-/ 8,00; 2e kw. 6,40- 7,35; vaarzen le kw. 6,60-/ 7,55; 2e kw. 5,75-f 6,60, koeien le kw. 6,50- 7,50, 2e kw. 5,80-/ 6,45, 3e kw. 5,05-f 5,80worstkoeien 4,80- 5,60. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 4,90-/ 6,75; lammeren (rammen) 9,00-/ 10,00; lammeren (ooien) 9,00-/ 10,00. Prijzen per stuk: Schapen 160- 220; lammeren (rammen) 200- 240; lammeren (ooien) 190-210. Aanvoer: slachtvee 1037. stieren 200, schapen en lammeren 179. Totaal 1416 stuks. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk. en prijzen prijshoudend; stieren: handel redelijk, en prijzen hoger; schapen en lammeren: handel rede lijk, en prijzen gelijk. Fossarina. 4-9 te Skikda. Maassluis, 1-9 190 o. Havanna naar St. Cröix. Nedlloyd tiejiïha, 2-9 te Hamburg. Ncdlloyd Delft, 1-9 van Fos sur Mer naar Port Said. Nedlloyd Rotterdam, 1-9 van New York naar Felixstowe. Zafra, 1-9 te Teesport. DEN HAAG - Minister Braks van landbouw en visserij heeft maandag zijn plannen voor dé"vestigingsplaat sen van scholen voor hoger agrarisch onderwijs aan de Tweede Kamer meegedeeld. In het noorden van het land zijn de fusiebesprekingen tus sen de bijzondere hogere landbouw school in Leeuwarden en de rijks ho gere school voor levensmiddelenlech nologie in Bolsward nagenoeg afge rond. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donderdag 4 september, 19.30 uur. ds. J. Been Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Elburg: B. H. Weegink te Heerde; te Hilversum (part time) (nieuwe prcdikantsplaats): mevr. M. E. van Asbeck-van Leeuwen, kand. te Tienhoven (Utr.) die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Staphorst-Rou- vcen. drs. A. B. Woltcrs te Boornbci gum-Kortehemmen Christelijke Gereformee Beroepen tt 's-Grav< r Amstel te Ede. Gereformeerde Gemeenl Beroepen te Koot wij Blok te Capellc a d Us: Ke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4