Dorpsvernieuwing Ouwerkerk streeknieuws Bewaerschole in teken van expo Schregardus Baanlozen- project Kop van Schouwen geslaagd Lege vissershavens: twee dagen mosselzaadvisserij Funky Stuff: razende opener seizoen Brogum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Alarm in Bru ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 september 198B Nr. 23992 3 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chet-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; teleloonr 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40,00; per jaar 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. wen) ziet graag het vrijwilliger zijn benadrukt. Zeker in aanmerking ge nomen het vaak in barre omstandig heden werken (wijder). Namens de gemeente Westerschouwen sprak hij dan ook dankwoor^p aan het adres van alie vrijwilligers" die hieraan hebben meegedaan. De animo onder de projectwerkers was groot, zeker de diversiteit van de deelnemers in aanmerking genomen: de groep was een soort smeltkroes van leeftijden en (voorgaande) beroe pen, tot één hecht team gesmeed. Naar gelang het werk duurde kreeg men er steeds meer plezier in. Som migen hadden al té lang thuis geze ten. 3000 meter houtwal De werkzaamheden bestonden voornamelijk uit het verrichten van (achterstallig) onderhoud aan hout wallen. Het dunnen van het boom bestand, afzetten van hakhout, gra ven van greppels en herstellen en inplanten van het wallichaam. Op die manier werd 3000 meter houtwal aan gepakt, ook van particulieren. Als bijkomend positief element werd ge noteerd, dat juist die particulieren anders tegen hun houtwal aan gingen kijken, anders positiever en meer bewuster. Dat het project werd afgerond kwam mede omdat de verschillende overheidsinstanties flinke financiële bijdragen voor dit onderhoud be schikbaar stelden. Vandaar dat het project in deze vorm werd beëindigd per 1 september. Toch werd meteen gedacht, zo verwoordt projectleider van de stuurgroep werkloosheid L. S. de Feiter de mening van de stuur groep, aan een vervolg. Omdat er a. nog werk genoeg blijft liggen en b. er ook nog voldoende werklozen zijn die dit werk graag willen doen. Van daar het vervolgproject in een iets ruimer jasje: voor heel Schouwen- Duiveland. De Feiter: „Schouwen-Duiveland heeft op dit moment ongeveer 800 werklozen. Daarvan zijn er een hon derd tot honderdvijftig langdurig werkloos en gezien het landelijk ge middelde bij dit soort projecten mag je toch rekenen op minstens weer een groep van een man of zes of meer. Er is wel een groter percentage bereid om mee te doen, maar degenen die nog aan het solliciteren zijn bijvoor beeld, laten zich niet voor zo'n project inschrijven. We hebben al diverse projecten op het oog in de regio, in ie der geval voldoende werk tot na de winter. Het is hetzelfde werk: werk aan het landschap in een ruimere zin dan in het nu afgeronde project. Uit een informatief overleg met de zes burgemeesters bleek, dat deze be stuurders in ieder geval positief staan tegenover het vervolg". Informatie-bijeenkomst zrtcj De eigenlijke start van het vervolg project vindt plaats op maandag 22 september tijdens een informatie-bij eenkomst' hu 'de Vrij Werk Centrale, Manhmss'traat- 2 te Zierikzee,..aan vang 15.00 uur. Alle geïnteresseerden zijn hierbij uitgenodigd. De contact personen zijn: L. S. de Feiter (01110- 5663), F. J. Minnaard (01100-30936) en H. B. Verkaart (01114-2715). Ook het ■"hiëuwe werk zal niet risico-dragend zijn, dat wil zeggen dat er streng op veiligheid wordt gelet, in verband met de geldende uitkeringen. Weder om zal voornamelijk het landschaps- belang voorop staan met de daaruit vooortvloeiende werkzaamheden als maaien, hakken en inplanten van (be schermde) natuurgebieden. Renesse, Dreischor en Zonnemaire zijn plaat sen waar zeker gewerkt gaat worden, de overige plaatsen zijn afhankelijk van aanmelding bij de projectleiding die in handen is van H. B. Verkaart. Ook particulieren kunnen zich bij hem aanmelden voor achterstallig onderhoud aan natuurgebieden. Wat de onkosten betreft: deze keer neemt de Stichting Landschapsverzorging Zeeland die voor een belangrijk deel voor haar rekening. Belangstellen den kunnen naar verkiezing één, twee of drie dagen meewerken. Het werk is niet dusdanig zwaar, dat niet ook vrouwen zich zouden kunnen aanmelden. Start saterdag 6 september BURGH-HAAMSTEDE - Van zaterdag 6 tot en met 27 september exposeert Rijnhard Schregardus zandschilderijen in de Bewaerschole te Haamstede. Na zijn opleiding op de grafische school, ontwikkelde hij zich van figuratief- tot materie-zandschilder. Een ruig soort kunst, werken met natuurlijke materia len, zand, steen, ijzer en hout. De techniek die hij momenteel gebruikt gaat als volgt: Een mengsel van zand/lijm/kleurpigment wordt laag voor laag op gebracht, dan concentreert hij zich op de vormgevoelens die in hem leven. (In spiratie puttend uit het verleden), Steppevelden, oosterse cultuur, symbolen uit het ontstaan van het 'zijn'. Ge- voelsbeelden die niet uit te drukken zijn met woorden. Al werkend met mes sen, handen, penselen krijgt het werk zijn vaste vorm tot het moment van her kenning. Nadat het mengsel hard is geworden, kan er met het aanbrengen van kleuraccenten worden begonnen. Uit de zandschilderijen blijkt een bijzondere band van de schilder met de natuur, zoals wij die kennen, maar ook met de na tuur als versteende geschiedenis. Veel van zijn werken hebben iets weg van dromen, onwerkelijk maar toch herkenbaar en invoelbaar. Tfekens van nu en ooit. Rijnhard Schregardus exposeerde reeds eerder. Ondermeer in het Lijn baancentrum te Rotterdam, Stedelijk Museum Schiedam, Gallerie Art Kieks te Den Haag. Werken van hem bevinden zich onder andere in openbare gebou wen van Capelle a/d IJssel, Maassluis en Bergambacht. De Bewaerschole is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30- 16.30 uur. OUWERKERK - Met de bouw van vier bejaardenwoningen in de Zuid straat en vier eengezinswoningen aan de Ring door woningbouwver eniging Beter Wonen wordt een be langrijk stukje dorpsvernieuwing in Ouwerkerk gerealiseerd. Beter Wonen-directeur ing. Ph. H. van Doorne wijst er overigens op, dat de grens ten aanzien van bejaarden woningen steeds verder vervaagt. De belangstelling voor dit soort huis vesting doet zich immers ook meer en Middelburgse Abdijcomplex op het programma. Bij terugkomst in Zie rikzee gaan de deelnemers eten bij het Huis van Nassau, BURGH-HAAMSTEDE/RENESSE Vrouwenbond Dinsdag 23 september vergadert de afdeling Burgh-Haamstede/Renesse van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond in de zaal bij de Gere formeerde kerk te Burgh-Haamstede. Ds. J. de Vries spreekt over Paulus en Thecla. De bijeenkomst bègint om 19.45 uur. BROUWERSHAVEN De Ardennen Vorige week bezochten 150 leden van de NBvP, waaronder acht uit Brouwershaven de kasteeltuin en een gedeelte van het kasteel van de fami lie Montpellier in Annevoie in de Bel gische Ardennen. De reis werd geor- Het jaarlijkse Anywavefestival op vrijdag 20 en zaterdag 21 juni was de afsluiter van het Brogumseizoen '85/'86. Na .twee maanden rust her opende Brogum zaterdag met een zeer jonge band die op nationaal grondgebied internationale" kwali teit in de richting van het zeer geva rieerd publiek uitstraalde, vermengd met groot enthousiasme en een zeer vrolijke en spontane uitdossing. Funky Stuff is een tienmansforma tie onder supervision van Candy Dul- fer, de tenor saxofoniste die het vak met de paplepel heeft binnengekre gen. Haar vader, Hans Dulfer, be hoort tot één der beste tenorsaxofo nisten, die in Nederland rondlopen. Al vele jaren draait hij mee in het na tionale jazz-circuit, waarbinnen hij zeer succesvol is. De zestienjarige Candy heeft overduidelijk veel van de superkwaliteit van haar vader over genomen. Funky Stuff is een verzameling van tien personen, die ieder een eigen uiterlijk hebben, zangeres/saxofo- niste Candy Dulfer is vrij gewoontjes gekleed, leadzanger.Franklin Batta daarentegen gaat terug naar de tijd van Al Capone, colbert en hoed. De drie achtergrondzangeressen Susan, Anna en Lisa kleedden zich zoals de meeste achtergrondzangeressen zich kleden, zwart en sexy. Mister Marti- no, de nieuwe percussionist, bracht het publiek duidelijk twijfels over zijn geslacht. Met lang haar, oogscha duw en vrouwelijke kleding was dat niet duidelijk te zien. Rastaman Ivor Mitchell, die de baspartij verzorgde, getooid met dreadlocks, drummer Kim Weemhoff, gitarist Eelco Prins en toetsenman Harto Soemodihardjo kleedden zich daarentegen zeer ge woon, alsof ze dat toevallig vanmor gen het eerst zagen toen zij de kleren kast openden. De muziek is opgebouwd uit funk cn soul en zanger, Franklin Batta maakte er een zeer vrolijk en uitbun dig geheel van. Op momenten dat bet publiek even iets minder swingend cn uitzinnig overkwam, zweepte hij de bezoekers direet weer op tot één uitbundige massa door het publiek zoveel mogelijk kans te geven om mee te zingen, waardoor het enthou siasme voor Brogum tot een hoog pijl steeg. Het muzikaal pcrfrrlioiiisinc dat do funkband leverde had meer dan andere bands. Van een rover wist Funky Stuff meer t<- maken van het origineel; onafhankelijk van de band die het origine sehieef en speelde. Duurt een nutrmwi normaal vijf mi nuten Funky Stuff maakte er wel tien minuten of een kwartier van. De rest van de tijd vulde zij dan op met solo's, die het publiek watertandend over zich heen liet komen. meer voor in de zogenaamde midden leeftijdsgroepen. De woningen, die thans in Ouwer kerk worden gebouwd, zijn in eerste instantie bestemd voor bejaarden, maar kunnen - indien in die categorie geen voldoende vraag is - ook worden toegewezen aan jongere alleenstaan den. Het is de bedoeling, dat de wonin gen aan Zuidstraat en Ring eind ja nuari 1987 door Bouwbedrijf Boo- gert uit Oosterland worden opgele verd. Dit stukje dorpsvernieuwing vormt, volgens de toelichting van Van Doorne, een relatief vrij kostbaar kleinschalig bouwproject. Een vorm van aanvullende subsidie van het mi nisterie van volkshuisvesting maakt het echter mogelijk de gemiddelde huurprijs rond 450,— vast te stellen. Ten opzichte van dit bedrag zullen wel fluctuaties optreden waar het gaat om bejaarden- of eensgezinswo ningen. ganiseerd door de provinciale tuincommissie van de bond. In de achttiende eeuwse tuin bevinden zich talrijke watervallen en fonteinen die allen op natuurlijke wijze zijn ont staan. Een ervan wordt de fontein der liefde genoemd; wanneer men de krachtige straal met de hand naar be neden kan drukken mag een wens worden gedaan. De tuin bevat verder een 200 jaar oude rode beuk waarin vanwege ziekte gemetselde stukken zijn aangebracht en een water waar mee het jaar wordt gesymboliseerd omdat het 365 meter lang is, zeven meter breed (dagen van de week) en er 52 bomen (aantal weken) langs staan. .Wanneer men hier langs wan delt is men volgens de legendereen jaar jonger. Het kasteel-dat'in de Franse revolutie;wW-sgd geplunderd werd op de benedenverdieping beke ken omdat boven nog nazaten van de familie Montpellier wonen. Het ge zelschap bezocht verder de abdij van Maredsous en een restaurant te Scherpenheuvel waar het diner werd gebi'uikt. Men toonde zich zeer tevre den en enthousiast over de dag. KERKWERVE Bejaardenreis Het bejaardencomité Kerkwerve organiseert op dinsdag 9 september een reis naar de Belgische Ardennen. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bus. Het vertrek'is. geplahd om 7.30 uur van de Ring te Kerkwerve en het ligt in de bedoeling om omstreeks 21.30 uur weer terug te zijn. Aanmel den bij mevrouw Hartman, Simons- kerkestraat 9, telefoon 01110-3640. ve Vrouwekerk met een beeld van Mi chelangelo. Verder maakten sommi gen een rondvaart door de Rije van Brugge. Dit was een fraaie manier om veel geschiedenis van het stadje te horen en tevens de oude gerestau reerde gevels uit de 16e eeuw te be zichtigen. Anderen gingen wat win kelen. Tijdens de terugweg via Lokeren werd in Woensdrecht een overheerlijk diner genuttigd. Vol daan over deze prachtige dag kwam het gezelschap 's avonds laat weer in Bru terug. Ti'rs'f 'ZAANDAM' - .Ëèn' ié-jkïig' öi'elsje üitZaandam is ófri liet leven gekohièn na een verkeersongeval op een weg in aanbouw in de nieuwbouwwijk Westerwatering in Zaandam. Vervolg van pagina 1 BRUINISSE Geslaagd uitstapje Met twee bussen vol hield de Ne derlandse Christen Bond afdeling Bruinisse het jaarlijkse reisje. Dit keer was het Middeleeuwse stadje Brugge het einddoel. Na de oversteek Vlissingen-Breskens werd in Sluis koffie gedronken. Daarna werd de Belgische kustroute gevolgd via Knokke, Blankenberge en Oostende naar Brugge waar de lunch werd ge bruikt. Daarna werd erop uit getrok ken om Brugge te bezichtigen, het historische stadje waar de oudheden uit vervlogen eeuwen zo goed be waard zijn gebleven. Zo werd het Be gijntjeshof bekeken, de kantklosse- rijen met de diverse winkeltjes waar alle gemaakte materialen bekeken en gekocht konden worden en Onze Lie- positief werd ervaren. Positief door het zinvol besteden van de (te) vele vrije tijd, maar zeker' ook positief vanwege het doorstromingseffect. Het opdoen van werkervaring, het komen in een werkritme en schoiing worden door werkgevers eveneens als positief gewaardeerd, vandaar dat velen via dit project uit hun uitzicht loos lijkende situatie zijn gekomen. De - met nadruk gesteld - vrijwilli gers van het project, hielden zich op maandag bezig met scholing in een school in Burgh. De drie daarop vol gende dagen, dinsdag, woensdag en donderdag werd er gewerkt, van half negen tot half vijf, min de gebruike lijke pauzes. Vrijdag was men vrij. Gedurende het werk werd er hon derd gulden per maand betaald voor onkosten en dergelijke, uiteraard met behoud van de uitkering, S. L. de Feiter (gemeente Westerschou- BRUINISSE - In de vissershaven van Bruinisse bevond zich op 1 september geen enkel mossclvisscrsvaartuig en dat komt zelden voor. En in de overige vissershavens was het evenzo, (Zierikzee, Ycrsckc). Op 1 en 2 september wer den in Zeeland de mosselzaadbanken in de Oosterschelde en voor de kust van Gocree opengesteld en dat hield in dat naar mosselzaad mocht worden gevist. Slechts zes of zeven mossel kotters uit Bruinisse vertrokken daarom maan dagmorgen naar de Waddenzee, de overigen spoedden zich naar die plaatsen, waar men kans k'reeg een vracht mosselzaad tc vissen. Dat was onder andere het geval op de Oosterschelde in de buurt van Ycrseke. Mosselzaadvisserij op de Ooster schelde mag worden herhaald op 16 en 17 september. Op die datum heeft men keus uit twee mogelijkheden want op die datum mag ook in de Waddenzee naar mosselzaad worden gezocht. En wel op dat deel dat wordt begrensd door een denkbeeldige lijn, die loopt van de Zwarte Haan via en kel de vaarweg aangevende boeien, via Nieuwe Bidtzijl naar de Noord kaap op Terschelling. Op 30 septem ber en 1 oktober mag de zaadvisserij op de Waddenzee worden herhaald. Vroeger (in de tijd van de zeilvaart en kort daarna) werden de mossel zaadbanken (ook in de Westerschelde, die was toen nog schoon) begin sep tember opengesteld en die openstel ling duurde dan tot eind april van het volgend jaar. Maar tegenwoordig met de zware motoren is het in enkele da gen wel bekeken. Ook de plaatsen waar gevist mag worden worden be perkter. Bekend zijn de succesvolle mosselzaadvisserij perioden, in de Laagte van Renesse en voor de kust van Domburg. Bij de laatste aangelegenheid, in 1939, werden verschillende oudheid kundige voorwerpen en rudimenten van dieren, beenderen van oerossen cn mammoeten en kiezen van deze laatste mee opgehaald. ZIERIKZEE - Veel bands spelen een nummer zoals het op papier staat, Funky Stuff speelt slechts een klein deel van de muziek die zij ten gehore brengt op de wijze zoals het op muziekpapier te vinden is. De grote meerderheid improviseert zij erbij. Snelle en lange solo's wisselden elkaar af, op hoog niveau en nagenoeg foutloos. Zo'n 350 jongeren waren hier zaterdagavond in jeugdsoos Brogum te Zierikzee getuige van. BRUINISSE - Alarm op de pieper en als rechtgeaarde brandweerman in hart en nieren vergat Dirk van Duivendijk op slag alle verdere aard se beslommeringen. Al 28 jaar liep Van Duivendijk het vuur uit z'n slof fen bij het brandweerkorps om have en goed te beschermen tegen de rooie haan. Ook deze keer spoedde hij zich naar de kazerne want er moest weer uitgerukt worden met het korps dat Van Duivendijk zo'n warm hart toe droeg. Pas in de wagen hoorde hij de loca tie van de brand: De jachtwerf waar hij zelf eigenaar van is. Iben ook be greep hij dat hem door de collega's een (gloeiende) kool werd gestoofd. De brand (want die was er echt) werd hem gepresenteerd door de collega's als afscheid van het korps. Want Dirk van Duivendijk werd 55 jaar en dat is de onverbiddelijke realiteit voor een brandweerman in actieve dienst: af scheid nemen. Op het dak van een loods van de jachtwerf waren twee vaten met olie in brand gestoken en nog éénmaal richtte hij zich met vuur en vlam op de blussing, van z'n eigen bezit nog wel en met bluswater dat met slangen van over de dijk werd gehaald uit een brandkraan recht voor de voordeur van z'n huis in de Deestraat. Dorp Omdat de brandweerauto met gil lende sirene's door het dorp-was gere den' maakten -vele toeschouwers, deze laatste oefening van de fanatieke blusser mee. Dat beaamde brand weercommandant M. Jumelet ook: ,,Dirk was inderdaad een fanatieke brandbestrijder die er altijd bij was. We verliezen een bekwame kraght in hem. Vanwege z'n beroep had hij ook een grote bekendheid op schepen en dat kwam het korps vaak ten goede". Het officiële afscheid van collega's en gemeentebestuur volgt nog. ZIERIKZEE Benoeming Onze vroegere stadgenoot drs. C. L. de Hooge Jzn., is per 1 oktober be noemd tot Senior Accountmanager bij het directoraat Buitenland van Rabobank Nederland. Als zodanig wordt hij'voornamelijk belast met de financieel-economische begeleiding van internationale projecten in ont wikkelingslanden. De Hooge is mo menteel algemeen directeur van de Rabobank te Zoetermeer. Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, 'afdeling Schouwen begint het nieuwe seizoen op 8 sep tember in de Graanbeurs te Zierik zee, aanvang 20.00 uur. De avond zal worden verzorgd door Marco Holm, die kleding toont, kapsel en de najaars- en wintermode voor '86-87. Bovendien Jwordt er verteld over haarverzorging over welk onderwerp vragen gesteld kunnen worden. In de pauze is jsr een verloting. Vervolgens wordt kleding getoond waaruit blijkt dat kleding niet leeftijd gebonden is. Voor elk wat wils dus: introducé's zijn hartelijk welkom. ANBO De leden van. de afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen gaan woensdag 10 sep tember hun traditionele najaarsreis je maken: "[Ejejze keer gaan de ouderen via de Zeelandbrug-Noord-Beveland- Veerse Meer- Domburg-West-Ka'pelle naar Vlissingen voor de koffiepauze. Voorts staat er een bezoek aan het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3