Regen teistert afsluiting van Brouwse festiviteiten Veel belangstelling voor marineschepen in Brouw streeknieuws ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vergadering waterschap Inbraak sporthal Zierikzee Auto's opengebroken Surf zeil gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 september 1986 Nr. '23991 3 Zes van de aclit evenementen naar binnen verplaatst of afgelast Uitgever: B V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Bezorging (van 18.00-19.00 uur): 01119-1941. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071. 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00: per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Am sterdam slaagde René Koster uit Zie rikzee voor zijn doctoraal examen Economie. Niet door De informatie-avond van de Neder landse Blindenbibliotheek over Luis terend lezen, die gepland stond voor maandag 8 september gaat niet door. De organisatie beraadt zich momen teel over een nieuwe datum. BRUINISSE Reisje bejaardensoos De eerste activiteit die de bejaar densoos uit Bruinisse na de vakan tiestop ontplooide was een busreisje door het Brabantse landschap. Over de imposante Volkeraksluizen, wel de poort van de Delta genoemd, naar Loon op 't Zand waar de koffie met gebak gereed stond. Daarna door de mooiste streken van Brabant maar Maarheeze waar een originele Bra bantse koffietafel voor het gezel schap was aangezet. Prima verzorgd en erg gezellig. Op de terugweg in Gilze Rijen nog een tussenstop voor een drankje waarna in Familieland in Hoogerheide een heerlijk diner werd voortgezet. De deelnemers kon den terug zien op een mooie reis. Op woensdag 10 september om half drie is er weer een gewone soosmiddag. Ook niet-leden zijn hartelijk welkom om eens het soosgebeuren van dicht bij mee te maken. Zwemclub De zwemblub ,,Aqua-Sprint" is ge start met een speciaal trainingsuur voor volwassenen en de oudere jeugd vanaf 16 jaar. Het trainings-uur zal plaats vinden in 't zwembad 't Aqua rium op het Aquadeltaterrein op de woensdagavonden van half negen tot half tien. Volgens het bestuur van de zwemvereniging is de training in de eerste plaats niet bedoeld om het zwemmen te leren, maar om de geoe fendheid en conditie te verbeteren. Wel zal geprobeerd worden om slecht aangeleerde technieken af te leren en nieuwe aan te leren. De training zal op diverse niveaus plaats vinden, aangepast aan de diverse vormen van geoefendheid en conditie. Ieder die kan zwemmen en z'n conditie in de wintermaanden op peil wil houden kan dus op de woendagavonden te recht. Inlichtingen kunnen Worden ingewonnen bij Yvonne den Herder en Els Welters van het bestuur of bij de trainer Jan Douwes. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Ruilbeurs In restaurant Ruimzicht te 's-Heer Hendrikskinderen wordt vrijdag 5 september een ruilbeurs gehouden voor verzamelaars van allerhande za ken als postzegels, munten en oude ansichten. De beurs begint om 19.15 uur. Mosselen eten op de Brouwse Markt: er was veel belangstelling voor. van het duelleren zoals dat vroeger plaats vond werd gepresenteerd door drie agenten van het korps Rotter dam die lid zijn van de politie- schermvereniging Hermandad. De uit Brouwershaven afkomstige Krijn van Baarle kruiste de degens met zijn collega Dick Brouwer, terwijl Jan Huiskens daarbij uitleg gaf. Men begon het duel met de rapier, een lange platte degen, en gebruikte tijdens het gevecht als aanvullend wapen om de stoten op te vangen de panjaard, een korte platte dolk. Bei de wapens zijn de voorlopers van de sabel, degen en floret die bij de tegen woordige schermsport nog worden gebruikt. Hoewel het er met de histo rische kostuums allemaal heel echt uitzag, vloeide er geen bloed zater dag in Brouwershaven. Afscheid Voor een gulden per bakje veror berden de enkele honderden aanwezi gen hierna 750 kilo mosselen tijdens de volksmosselmaaltijd. Onderwijl konden zij genieten van tweë optre dens van de demonstratie-dansgroep Nehalennia die met zang, dans en muziek een programma met oud- Nederlandse volksdansen liet zien dat goed in de smaak viel. Namens de stuurgroep 700 Jaar Brouwershaven sprak de heer L. Moermond dank uit aan alle verenigingen en instellingen in Brouwershaven en de andere ker nen door wiens spontane medewer king de activiteiten in het kader van het 700-jarig bestaan konden worden verwezenlijkt. Aan Jacoba van Beie ren en Frank van Borsele, wiens re presentatieve taak er sinds zaterdag opzit, bood hij namens de stuurgroep een foto in een lijst aan. Vele werk Ook burgemeester C. Slabbekoorn sprak namens het gemeentebestuur grote erkentelijkheid uit voor het ve le werk dat vrijwillig is verzet om de feestelijkheden mogelijk te maken. ,,De verenigingen en ook het VW hebben zich van hun beste kant laten zien". Een bijzonder woord had hij voor de leden van het brandweer korps die als werkers op de achter grond alle activiteiten vlekkeloos lie ten verlopen. Omdat, zoals de eerste burger zei: „het gemeentebestuur graag de macht zelf in handen houdt", nam hij met genoegen die taak weer over van Jacoba van Beie ren en Frank van Borsele. Mede na mens zijn echtgenote sprak deze laat ste daarover zijn weemoed uit. „We hebben het met veel plezier gedaan en de viering is een groot succes ge worden waar Brouwershaven trots op kan zijn". In de avonduren trok een lange slinger van ongeveer dertig verlichte schepen vanuit de Brouwse haven de Grevelingen op. Zij passeerden hier bij de, .eveneens verlichte marine schepen en werden vooraf gegaan door de rondvaartboot Karin I met aan boord belangstellenden die gra tis konden meevaren. Het feeërieke schouwspel dat vanaf de Loswal door vele tientallen werd gadegeslagen kreeg nog een extra dimensie door de vuurpotten die op het Grevelin- genstrandje bij de haven werden aan gestoken. Op een van de schepen was zelfs een verlichte versiering met de tekst 700 jaar Brouwershaven aange bracht waarmee dit allerlaatste eve nement in dat kader werd afgeslo ten. De vaartuigen in de zogeheten Bal- derklasse werden in 1954/1955 ge bouwd met als doel in oorlogstijd konvooien langs de kusten en binnen wateren te beschermen. De schepen zijn daartoe uitgerust met vier 20 mm mitrailleurs en dieptebommen voor de bestrijding van onderzeeboten. Te vens is een sonar-installatie aan boord. Volgens luitenant ter zee der spe ciale diensten tweede klasse oudste categorie de heer F. W. Garter, die het bevel voert over de drie schepen, is in vredestijd, naast het operationeel houden van de schepen en het oefe nen van de bemanning de voor naamste taak het fungeren als visse- rijpolitie. Men controleert of de vissers zich aan de regels houden wat betreft de twaalf mijlszone en de hoe veelheden vis die worden gevangen. Uit dienst Het jaarlijkse vlagvertoon in het kader waarvan de schepen vrijdag in Brouwershaven aankwamen bete kent overigens het laatste in hun ge schiedenis want eind november gaan de schepen de dienst uit. „Omdat ze zijn verouderd worden ze ook niet vervangen. Hun taken worden over genomen door andere soort schepen want de opzet van de marine is in de loop der jaren verandert". De vaar tuigen in Brouwershaven werden be mand door 22 mariniers per schip, be staande uit dienstplichtigen, beroepsmilitairen en kort-verband vrijwilligere. Vrijdagavond vond een ontvangst voor genodigden plaats en werd in het Tbnnenmagazijn een voorlichtingsavond gegeven over de taken en middelen van de marine. Er bestond weinig publieke belangstel ling voor. ZIERIKZEE - Het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duivcland vergadert woensdag 10 september in 's Landskamcr te Zierikzee. Dc bij eenkomst begint om 14.00 uur. Op de agenda staan ondermeer een voortgangsreportage waterkwali teitsbeheer 1985, het waterbeheer in het Zoommeer na 1987 en enkele erf pachtzaken. ZIERIKZEE - In de nacht van zater dag op zondag werd er ingebroken in het restaurant van de Zierikzeese sporthal aan het Groeneweegje. Doel van de inbreker was duidelijk: rook artikelen. Voor een bedrag van 600,— aan sigaretten, shag en vloei werd ontvreemd, plus een bedrag van 200,— aan baar geld. J. van G. uit Zierikzee deed aangifte. RENESSE - De Westduitser J. B. meldde een inbraak in zijn auto, gestald op de Roelandsweg te Renes- se. Via een kapotgeslagen ruit werd de radio-cassetterecorder ter waarde van DM 400,— ontvreemd. J. B. uit Montfoort deed een soort gelijke aangifte. Zijn auto stond op camping Duin en Strand. De ruit rechts-achter werd geforceerd. Radio, cassetterecorder en boxen verdwenen uit de auto, samen goed voor f 1600 plus schade aan de ruit. In Haamstede werd de auto van de Rotterdammer A. H. opengebroken. Ook hier wordt de radio-cassettere corder vermist. Het gebeurde in het weekeinde, op de Maireweg. SCHARENDIJKE - D. M. uit Duits land, zondagochtend aan het surfen op de Brouweredam, deed aangifte van de diefstal van zijn surfzeil. Een kwestie van éven onbeheerd laten \."<n plank en zeil. WEERT - Dc politie in Weert heeft de 61-jarige J. B. uit die plaats aange houden. Hij wordt ervan verdacht na een ruzie een 36-jarige kennis tc heb ben doodgereden. De verdachte ver keerde op dat moment onder invloed. Een woordvoerder van de politie heeft dit meegedeeld. ZAANDAM - Een 14-jarig meisje uit Zaandam is om het leven gekomen na een verkeersongeval op een weg in aanbouw in de nieuwbouwwijk Westerwatering in Zaandam. EINDHOVEN - De Eindhovense po litie ontdekt de laatste weken regel matig vervalste autokeuringen. Een woordvoerder van de politie heeft dit meegedeeld naar aanleiding van een aangifte van valsheid in geschrifte. BROUWERSHAVEN - De bui die volgens het KNMI zaterdag hier en daar zou vallen duurde in Brouwersha ven vele uren en beïnvloedde daarmee in grote mate de geplande activiteiten voor de laatste feestdag in het ka der van het 700-jarig bestaan. De organisatoren zagen zich genoodzaakt om de boerenboeldag, de veiling, de volksmosselmaaltijd en het historisch duel te verplaat sen van de feestelijk versierde Markt naar de loodsen van de fa. Gebr. Van Ast, terwijl het waterspel in de Ou de Haven en het optreden van de vier gemeentelijke mu ziekkorpsen met lampionoptocht wegens afgelasting he lemaal in het water vielen. Alleen de verlichte gondel vaart en het bezichtigen van de Koninklijke Marinesche pen verliepen volgens oorspronkelijke planning. Deson danks zorgden vele honderden bezoekers de hele dag door voor een grote drukte bij de evenementen. „De mensen die een kijkje kwamen nemen bleven hier uren hangen, want het regende zo hard dat ze niet meer naar buiten wilden", stelde een van de organisatoren van de boerenboel dag grinnikend vast. De opbrengst was er dan ook naar want de christe lijke basisschool De Schouw, die te kende voor de organisatie van dit eve nement en de veiling met afslager, telde na afloop een netto-opbrengst van ruim 7.000 gulden. De boeren boeldag was het eerste evenement op de slotdag en ging om 9.00 uur heel officieel van start toen burgemeester C. Slabbekoorn onder het toeziend oog van alle (in historische kleding uitgedoste) leerlingen van de Schouw de schoolvlag hees. Tben Jacoba van Beieren en Frank van Borsele daarna via het doorknip pen van een lint de historische (kar tonnen) poort hadden geopend, stroomde het publiek binnen. Zij konden terecht bij historische ver kooppunten als de Soete Inval, de fa. Edison en co, de Boekenwurm (keuze uit ruim 6000 boeken gerangschikt naar rubriek en alfabet) en de Winkel van Sinkel waar een Brouwenaar tot zijn verbazing zijn eigen trouwfoto in lijst te koop zag aangeboden. (Hij bleek per ongeluk tussen de rommel te zijn verzeild). Samen met het rad van avontuur dat ook als vanouds draaide bracht de boeldag 4000 gul den netto op. Afslager De overige 3000 gulden werd op des kundige wijze uit de zakken van de bezoekers geklopt door afslager Kees Soeters. Hij deed dat vanaf half één door het op vermakelijke wijze bij opbod verkopen van ruim honderd, meest uiteenlopende artikelen. Een eiken tafel met vijf stoelen en een ei ken dressoir brachten met respectie velijk 220 en 200 gulden het meeste op. Negentien handgemaakte zilve ren Zeeuwse knoppen 'vlogen weg' voor een gezamenlijk bedrag van 600 gulden en verder wisselden bijzonde re zaken als een oude houten slik- schop, miniatuurtjes uit 1880, een handnaaimachine en kapperstoelen van eigenaar. Aansluitend op de veiling vond in de loods het historisch duel met pon jaard en rapier plaats dat oorspron kelijk was gepland voor het histori sche Waaggebouw. De demonstratie Zaterdag ruim anderhalf duizend bezoekers BROUWERSHAVEN - Het bezoek dat drie patrouillevaartuigen van de Koninklijke Marine in het kader van haar jaarlijkse vlagvertoon en het 700-jarig bestaan van de Smalstad aan Brouwershaven brachten heeft veel belangstelling getrokken. Ondanks het slechte weer maakten zaterdag ruim anderhalf duizend mensen gebruik van de ge legenheid de Hr. Ms. Hadda Freyr en Bulgia te bezoeken. De marineschepen in de Brouwse haven. Historisch degengevecht in Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3