Bruse veehouder Hage is kwaad over leugens pelsdierenfok kerij Altijd Raak! JA O Kritiek op Staatsbosbeheer in Duivelandse gemeenteraad J DE ZIERIKZEESCHE COURANT Al honderdvijftig nertsen aan de Langeweg, plus Reintje de vos PvdA-fractie toont zich verontrust ZIERIKZEESCHE O NIEUWSBODEÜ dc kn nit van schouwen - duit eland! WflT HET gordijnstoffen? 52 ploegstoffen natuurlijk! Let op: gewijzigde openingstijden SPORTSHOP DAMEN/AQUADELTA De gehele dag gesloten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jubileum Directeur P. R. M. van der Sneppen vierde zijn zilveren jubileum als zodanig aan de Zierikzee- se Willibrordusschool, een katholieke school. (Pag. 2). Watersport De Zierikzeese watersportvereniging herdenkt het komende weekeinde het 25-jarig bestaan. Door het nog niet gereedkomen van het club gebouw gebeurt dit sober. (Pag. 3). Automatisering Ook de gemeente Duiveland draagt bij in de automatisering van de rijkspolitie, omdat het praktisch noodzakelijk is. (Pag. 3). Triathlon Adrie Gerards uit Zierikzee werd voor de derde keer in successie provinciaal kampioen op de triathlon voor politie-beambten in Wilhelmina- dorp. (Pag. 9). VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 143ste jaargang Nr. 23990 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De leunen hangt aaneen als droog zand; men kan er geen bal van kneden. Johannes Agricola D. Hage voert zijn honderdvijftig nertsen. Hij is in afwachting wanneer zijn bedrijf kan worden uitgebreid tot duizend pelsdieren, afhankelijk van de hoeveelheid bezwaarschriften die via het aanvragen van een hinderwetver gunning worden ingediend. BRUINISSSE - ,,Ik snap niet dat je hier nog durft te komen! Als ik de krant goed lees is het hier levensgevaar lijk met al die besmettelijke ziektes". Zo luidt de begroe ting van veehouder D. Hage van de Langeweg in Bruinis- se, die zijn hart weieens wil luchten over naar zijn mening onbegrip en leugens, die over zijn bedrijf en zijn plannen tot uitbreiding met een volwassen pelsdieren- fokkerij in Bruinisse verspreid worden. ,,Je dacht toch zeker niet als dat allemaal zo was, dat ik er ooit aan be gonnen zou zijn?" Zijn bedrijf is het onderwerp van gesprek dezer dagen in het rustige vissersdorp. Om de kennis wat op te frissen: Hage heeft een bouwvergun ning en hinderwetvergunning aange vraagd om op zijn eigen bedrijf nert sen te gaan fokken. Aanvankelijk leek hem niets in de weg te worden gelegd, zeker niet door het gemeente bestuur dat met tien tegen één vlot de bouwvergunning verleende, maar toen dat besluit tot de diervriendelij ke inwoners doordrong ging het mis. Waarmee overigens niet gezegd is dat Hage en zijn medestanders niet dier vriendelijk zouden zijn. Als bekend startte mevrouw Van den Berge uit de Steinstraat een handtekeningen actie tégen zijn voornemen en deed het Anti Bont Comité daar nog een schepje bovenop. ,,Ik moet moeite doen om netjes te blijven", zei Hillebrand om aan te ge ven hoe boos hij wel was over de hui dige situatie in het krekengebied. Advertentie DUIVELAND - 'Onzorgvuldig beheer' was de kwalifi catie, die PvdA-fractievoorzitter C. J. Hillebrand don derdagavond in de Duivelandse gemeenteraadsvergade ring gaf aan het optreden van Staatsbosbeheer in het krekengebied van Ouwerkerk. De PvdA-fractie gebruik te een raadsvoorstel tot vaststelling van de tweede wijzi ging van de kapverordening om haar verontrusting uit te spreken over het optreden van Staatsbosbeheer in dit buitengebied. Hij wees erop, dat diverse wandel paden 'verkracht' worden doordat op ondeskundige wijze bomen worden gekapt en hout op die paden wordt gegooid. Het gevolg daarvan na ver loop van tijd, volgens de PvdA- woord voerder: wandelpaden, die door overwoekering van onkruid en stekels geheel ontoegankelijk zijn ge worden. Oorzaak Hillebrand zei vernomen te hebben dat gebrek aan financiën door Staats bosbeheer als oorzaak werd aange voerd. maar het wilde er bij hem toch niet in, dat desondanks bepaalde za ken niet beter gedaan kunnen wor den. ,,Als een brug niet geheel ge restaureerd kan worden, moet worden volstaan met het slaan van een plank; een plank van drie meter; ze gooien er een plank van vier meter op en laten het overtollige deel ge woon zitten. Dat ontsiert vreselijk". Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel, die voorafgaand aan de raadsvergadering gelukwensen mocht ontvangen van alle raadsfrac ties met zijn benoeming als burge meester van Kapelle met ingang van 16 oktober, zei even boos te zijn als Hillebrand over de situatie in het Ouwerkerkse krekengebied. Hij memoreerde al eerder zijn gram daarover in het openbaar te hebben geuit. Dat had inmiddels geresul teerd in een gesprek met de heer Vccnstra, hoofd beheer recreatie- en natuurterreinen van Staatsbosbe heer. Daarop kwam de toezegging, dat dc zaak in ogenschouw genomen 7,oti worden, waarna een reactie zou volgen. Bovendien werd beloofd, dat primair dc bevolking van Ouwerkerk deugdelijke informatie zou krijgen over dc situatie in hét krekengebied. ,,Ik ben net zo boos als u over het optreden van Staatsbosbeheer." zei de voorzitter tot Hillebrand. De meest simpele dingen ten aanzien van het onderhoud worden, volgens de voorzitter, nagelaten, hetgeen hij zeer betreurde. Tijdens de rondvraag kreeg Hille brand desgevraagd nog te horen, dat het afbreken van de steiger in de kreek ter hoogte van De Vierbannen, reeds lange tijd geleden, wel in goed overleg met de gemeente was ge schied. Er was twintig meter verder op inmiddels een nieuwe vissteiger voor in de plaats gekomen, zo liet de voorzitter weten. De raad kwam verder tot vaststel ling van de planningslijsten nieuw bouw, verbouw en verbetering 1987 tot en met 1991 en tot vaststelling van het meerjaren-programma mo numenten 1987 tot en met 1991. vervolg pagina 4 De vraag waaróm Hage nu juist de omstreden pelsdieren (nertsen en vossen) wil gaan fokken krijgt een eenvoudige verklaring: de superhef fing. Hage had namelijk vijftig stuks melkvee plus nog wat jongvee, waar mee hij en zijn vrouw redelijk hun boterham konden verdienen. Echter: de superheffing dwong hem tot opruiming van veertien stuks melk vee. Wegens de bekende superheffing dus mist Hage een belangrijk deel van zijn inkomsten. „Wat moet je dan?", vraagt Hage zich af. „Wat anders dus, want je moet toch eten nietwaar. Nou: var kens of hoenders kan niet meer, van wege de mestwetgeving. Een akker bouwer ben ik niet, ik ben in hart en nieren een veeboer, dus wat blijft er dan nog over? Juist, pelsdieren fok ken. Vandaar dat ik daarop wil over gaan. Deels omdat ik gedwongen ben •Avat anders te gaan doen en deels om dat ik veeboer ben en dat wil blij- Op zijn zestien Ha groot bedrijf is het de bedoeling (als alles meezit) dat er een duizend fokdieren komen. Om deze dieren van een goede - en vol gens de voorschriften - huisvesting te voorzien begon Hage met het aanvra gen van een bouwvergunning, zoals het hoort. Hage: „Dat was ongeveer twee jaar geleden. Dat verzoek werd direct afgewezen. Ja, het was nieuw hé, en onbekend, dus afgewezen, Maar we hebben beroep aangetekend en een bezwaarschrift ingediend en dat resulteerde in bezoeken van de toenmalige raadsleden aan pelsdie- renfokkerijen in de omgeving. Ken nelijk heeft wat ze toen zagen hun mening veranderd, want toen dit jaar mijn bouwvergunning ter beoorde ling in de raad kwam, was iedereen er plotseling vóór, op Huizer na. Maar die was dan ook niet wezen kij ken. Ik kreeg m'n bouwvergunning toegezegd, mits gedeputeerde staten VANAF 25 AUGUSTUS OP VIDEO! Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Q Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127.10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws. De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland Dat mogen we best stellen' Nu. in 1S86 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals Mode- en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen' BEL NÜ VOOR EEN ABONNEMENT 01110-6551. Naam Adres Pbstcode Plaats Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS 127.10 ZIERIKZEESCHE Rn NIEUWSBODE Ska ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) geen bezwaar zouden maken. Ik heb begrepen dat deze week het bericht is binnen gekomen dat gs geen bezwaar hebben". Leugens Na het in principe verlenen van een bouwvergunning bleef het stil in Bru, tot Hage de volgende stap deed: het aanvragen van een vergunning in gevolge de hinderwet. Dat betekende groen licht voor anti-bont mensen met het ABC voorop. „Ik ben daar niet boos over. Ieder mag denken wat ie wil, maar waar ik wél kwaad over ben is het verspreiden van leugens, onwaarheden en doodgewoon onbe grip. Van al die mensen die dan zoge naamd al getekend hebben - ik moet dat overigens nog zien - van al die mensen is er maar één eerst eens hier wezen kijken" En dat mag: kom gerust. Iemand schijnt hier gezégd te hebben dat Ha ge al een paar nertsen heeft: welnu, kom gerust kijken want ik heb er al honderdvijftig! Sinds verleden jaar heb ik een proefopstelling en dat mag, dat kunnen ze niet tegen hou den. Dat is om te leren en ervaring op te doen. Er zijn dus al geruime tijd pelsdieren hier en ik heb nog nie mand gehoord over stankoverlast. Dat klopt: dat is er ook niet. Degene die uit de Meekrapstraat is wezen ko men kijken zei dan ook: Ja, ik moet tekenen, maar ik weet nu niet meer waar tegen. Kijk, dat bedoel ik nou, ze weten gewoon niet waar ze het over hebben", ardus een vlot van de tongriem gesneden Hage, die toch wel geraakt is door de storm om zijn bedrijf. „Weten ze wel waarover ze praten? Kennen ze de nertsen wel? Weten ze hoe goed die dieren verzorgd worden? Zie je hier muizen en ratten? Stinkt het hier? Allemaal leugens, dat zeg ik". Éénzijdig Hage is er beslist niet tegen dat ie mand geen bont wil dragen, maar vindt de publiekelijke afkeuring van zijn poging om in eigen levensonder houd te voorzien beneden alle peil en vooral éénzijdig. Zonder zijn collega veehouders te willen afvallen stelt hij dat zijn nertsen en vossen het bé ter hebben dat de batterij-kip om maar eens een voorbeeld uit de bio- industrie te noemen, „En de tegen standers van bont lusten wel een kip petje, een carbonaatje, een biefstuk, ze dragen wel schoenen (leer) gaan wel uit vissen, ach man... als we daar over moeten doorgaan kun je wel een heel boek schrijven". „Ik begrijp het wel: het Anti Bont Comité wil gewoon die beesten niet, die zijn tegen bont. Dat mag van mij best, inoet ieder voor zich weten. Maar dan moeten ze geen valse voor lichting geven, nee, dan moeten ze eerlijk zijn. Zij willen nertsen en vossen in de vrije natuur. Nou, ik zeg je: als vandaag alle dieren in Neder land los zouden worden gelaten en in de vrije natuur zouden lopen, er bin nen een jaar hier net als in Afrika we zouden sterven van dc honger". En nog wat: we zullen het hier niet over het geloof hebben, maar met al die kerken in Bruinisse is het wei eens goed om te bedenken, dat wie de Bijbel leest weet dat daar ook van een kemelsharen mantel gesjjroken wordt", aldus Hage in het vuur van zijn betoog. Gemakshalve gaat Hage eraan voorbij, dat voor een kemelsha ren mantel slechts de hóren van een kameel werden gebruikt, en niet z'n vel en daar gaat het nu juist bij de te- vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kfOPDT WEHP. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Enkele buien Er komt geen verandering in het weerbeeld. Half tot zwaarbewolkt en enkele buien, mogelijk vergezeld van onweer. Middagtemperatuur 16 gra den. Een westenwind kracht 6 tot 7 draaiend naar noordwest, overdag af- emend 5 tot 6 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 11 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 2 sept.: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordwest 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 5 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 aug. Zon op 06.47, onder 20.32 Maan op 00.35, onder 18.56 31 aug. Zon op 06.49, onder 20.30 Maan op 01.35, onder 19.32 1 sept. Zon op 06.50, onder 20.28 Maan op 02.46, onder 19.58 Nieuwe Maan: 4 september (09.10) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De restanten van Char ley blijven op de Noordzee rondtol len en geven ook morgen nog de nodi ge buien waarbij plaatselijk net als vandaag onweer kan komen. Veel zon komt er niet. De grootste kans ojj een opklarinkje is er voor het zuid westen van het land. De temjDeratu- ren liggen tussen 10 graden voor de nacht en 16 graden in de middag. Bij buien loopt de temperatuur af en toe terug tot 12 graden. Advertentie Advertentie Maandag van 10.00-16.00 uur Dinsdag Woensdag van 10.00-16.00 uur Donderdag van 10.00-16.00 uur Vrijdag van 10.00-18.00 uur Zaterdag van 10.00-16.00 uur Zondag van 09.30-12.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1