NACHTEN LANG WAKKER GELEGEN VAN UW NIEUWE HUIS? Sfeervolle muzikale weergave van de tijd van Jan Steen ^8 ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. Burgemeester De Meester nam afscheid Muzikaal kerkepad ALGEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG 6 Het muzikale gezelschap voor de schouw in de consistorie. Enthousiaste reacties van de bijna 200 aanwezigen BROUWERSHAVEN - Liedekens en musijck versiert met verscheijdene aerdige figuerlicke platen'. Vanuit de motivatie dat het fijn is om met elkaar te musiceren en zingen zoals je voorouders dat deden presenteerden zes Schouwse muziekliefhebbers dinsdagavond in de Brouwse Sint-Nicolaaskerk een concert gebaseerd op het muzikale leven in de tijd van Jan Steen. Het werd een heel afwisselende en sfeervolle muzikale avond die blij kens de staande ovatie en de enthousiaste reacties na af loop bijzonder werd gewaardeerd door de bijna 200 be zoekers die het stormachtige herfstweer trotseerden om zich in middeleeuwse sferen te begeven. met de blokfluituitvoering van De Lofzangh Marie van J. J. van Eijck. In de met kaarslicht versierde en tourage van de, in die tijd ook al be staande, kerk, voerde presentator Mar van der Veer hen via tekst en dia's mee naar de zeventiende eeuw waarin de schilder Jan Steen leefde. Daar aangekomen in de de derikbeèl- dige stad 'Steendam' zong het volk in de Brouwse kerk eerst psalm 24. En wel zonder orgelbegeleiding want dat was toen nog een 'duivels instru ment'. Dat werd later anders zoals was te horen aan de orgelbewerking van dezelfde psalm door A. van Noordt die door Willie Bil werd uit gevoerd. Inzicht Een verder inzicht in de kerkmu ziek van die tijd werd gegeven met twee liederen van Camphuijsen ge zongen door Liesbeth Franken die evenals de vijf andere excecutanten helemaal in de stijl van die tijd was gekleed. Zalige ure, vruchtbaar van verblijden werd door Ellengard Jen- se begeleid op clavecimbel en Tweespraak tusschen klager en trooster zong Franken samen met Van der Veer met gitaarbegeleiding van Dik de Koning. Een unieke ge beurtenis omdat dit laatste lied vol gens presentator Mar van der Veer in geen 2 a 300 jaar meer is gezongen. De zesde musica die aan het concert mee werkte, Mientje Bliek, was te horen SANTIAGO - De militaire autori teiten van Chili hebben in de nacht van dinsdag op woensdag vier jour nalisten en twee directieleden van het oppositieblad „Cauce" opgepakt, omdat het in een artikel twijfel geuit had aan de omvangrijke wapen vondsten van de afgelopen weken. Behalve de kerkmuziek werden ook de muziek en zang belicht die in die tijd werden gemaakt in kringen" van gelijkgestemde welgestelden die daarvoor speciaal bijeenkwamen (denk aan de Muiderkring), de mu ziek in huis, Qp straat en tenslotte in de herberg. Elk onderdeel werd voor af gegaan door toelichtende dia's aan de hand van schilderijen van Jan Steen waarop muziekinstrumenten vaak als onderwerp of symbool wer den gebruikt door de schilder. Bij de kringmuziek werd weer een reprise gegeven doordat Liesbeth Franken voor het eerst sinds enkele honder den jaren weer het lied Wanneer de Son het morgenroot van J. H. Krul zong. Dik de Koning begeleidde dat op gitaar. Overigens bleven ook de compo nisten van de uitgevoerde muziek geen onbekenden voor het publiek want Mar van der Veer weefde op speelse wijze feiten uit hen leven en werken door de presentatie. Bij de huismuziek kwamen de vroegere lie derenbundels aan de orde en bij de herberg-muziek ging men zelfs over tot het gezamenlijk voordragen van 'een drinkck-liedeken'. Door de grote afwisseling en de kwaliteit van het gebodene brachten de concert-gevers een stukje cultuur dat de bezoekers v .van het begin tot het eind wist te ~*koeien. De organisatie wa,s in handen, van de evenementencommissie van de Nederlands Hervormde Kerk Brouwershaven die als laatste in de concertserie deze zomer op 13 septem ber het slotconcért met kaarsverlich ting door de christelijk gemengde zangverenigng Hart en Stem op het programma heeft staan. Advertentie Vervolg van pagina 1 reeds vooruit werd geblikt op nog te realiseren zaken, zoals onder meer de herinrichting van de binnenstad. De officiële datum van De Meesters vertrek betreft 1 september en hij toonde zich verheugd voor die datum nog een belangrijke vergade ring ten aanzien van een bedrijfs vestiging in Zierikzee te kunnen voorzitten. De Meester zei zich te realiseren slechts een radertje in een groot ap paraat te zijn geweest en dat ieder op eigen plaats en verantwoordelijkheid een aandeel in de ontwikkelingen had geleverd. Postuum eerbetoon wijdde hij daarbij aan markante ge meentebestuurders als wethouder Linders en de raadsleden Simmers en Van Velthoven. Warme dankwoorden richtte De Meester ook tot zijn gezin. In eerste instantie tot zijn kinderen, van wie hij immer zoveel begrip en steun mocht ontvangen en vervolgens tot zijn echtgenote: Netje, bedankt voor de wijze waarop je mij steeds tot steun bent geweest". Promotie Dat de promotie van een mooie stad als Zierikzee De Meester altijd na aan het hart heeft gelegen, gold als bekend feit en bleek thans wederom. Met gepaste trots overhandigde hij wethouder Van Gastel nu reeds de vi deoband van de televisie-opname, die de AVRO maakte van het historische waterspel in de Nieuwe Haven. Een embargo rust daar op tot na de uit zending op donderdag 11 september (ned. II, 21.45 - 22.15 uur). Nadat loco-burgemeester Van Gas tel het voorzitterschap van De Mees ter had overgenomen in deze buiten gewone raadsvergadering gaf ook hij een schets van hetgeen onder leiding en met grote voortvarendheid van De Meester tot stand kon worden ge bracht. Tevens noemde hij De Mees ters alom bekende welbespraaktheid en diens bloemrijke uitingen immer aan Zierikzee gewijd. „Soms leek het alsof u de stad zelf had ge bouwd", aldus Van Gastel. Namens het gemeentebestuur bood hij de vertrekkend burgemeester ten slotte een snelheidsmeter voor op het water aan. De Meesters plan sameri met zijn echtgenote een zeiltocht naar Zuid-Europa te maken, kwam meer dere malen aan de orde, hetgeen hem zelf de uitspraak ontlokte, dat hij echt nog niet op het punt stond mor gen te vertrekken. „En als de storm zoals thans om het dak waait, blijven we liever nog even in veilige haven". j Stem van fractiep Op rij klonken vervolgens de stem men van alle raadsfracties. Socialist D. van der Wekken ging nader in op het woord 'meester' in de betekenis van machthebber/bestuurder. Een betere omschrijving was er, volgens hem, voor de vertrekkend burge BROUWERSHAVEN - In het ach ter ons liggende seizoen werd vijf maal en wel op de eerste zaterdag avond van de maand van 19.00 uur tot 20.00 uur in verschillende kerken van ons eiland een samenkomst gehou den, waarbij aandacht gegeven werd aan de min of meer onbekende Psal men en gezangen uit het Liedboek. De indeling van de te zingen liederen geschiedde aan de hand van het ker kelijk jaar. Verschillende koren, als mede enkele musici gaven hieraan hun medewerking. De teksten van de liederen werden toegelicht en informatie werd gege ven over de geschiedenis van de kerk.' Er mag teruggezien worden op fijne leerzame avonden. Zaterdag 6 september zal deze tra ditie worden voortgezet in de Grote of St. Nicolaaskerk van Brouwersha ven. Medewerking zal worden ver leend door het interkerkelijk koor Adonai uit Zierikzee. Degenen die de ze avonden al eerder bezochten weten al wat het voordeel is van deze sa menkomsten: Men leert het liedboek beter kennen en bezoekt, zoals ge zegd, iedere maand een andere kerk, een unieke kans waar men anders niet zo snel toe komt. Plaats en da tum voor de eerstkomende keren zijn: 4 oktober. Gereformeerde kerk Bruinisse, 1 november, Hervormde kerk Scharendijke, 29 november, Her vormde kerk Ouwerkerk. Data's en plaats voor 1987 zullen tijdig worden gepubliceerd. \=4 Wethouder L. J. van Gastel speldt burgemeester Th. H. de Meester de medail le behorend bij het ereburgerschap van Zierikzee op. meester niet te vinden. Een zekere honger naar macht was bij hem wei eens te bespeuren geweest en een uit stekend bestuurder had hij zich im mer betoond. Van der Wekken prees zijn inzet steeds een brug tussen de diverse politieke fracties te slaan, maar moest anderzijds constateren, dat De Meester met socialisten wei eens wat moeite had gehad. Een conclusie, die De Meester zelf echter zo snel mogelijk weerlegde met de mededeling, dat zich onder zijn beste vrienden socialisten bevon den, van wie hij oud-wethouder van Westkapelle W. Gabriëlse met name noemde. Gabriëlse op zijn beurt bleek weer heel content met die uit spraak, daar De Meester hem in het verleden ook weieens een 'echte libe raal' had genoemd. CDA-wethoüder P. de Rijke, tevens het woord voerend namens raads- nestor C. Bij de Vaate, die wegens verblijf in het ziekenhuis verstek moest laten gaan, haalde enkele per soonlijke herinneringen op en stond daarin stil bij het licht ontvlambare karakter van De Meester. Dat deed ook liberaal J. J. Geleijn- se, die persoonlijk overigens volledig begrip zei te kunnen opbrengen voor een impulsief'én driftig optreden. Hij stelde, dat De Meester nimmer partij politiek verweten kon worden en zag eerder een iets mindere vrijheid voor de VVD-fractie om ook maar elke schijn van bevoordeling te kunnen vermijden. De Meester zelf speelde daar later op in met de conclusie, dat dat gevaar nu eenmaal bestaat voor de fractie met dezelfde signatuur als van de burgemeester. In dit verband sprak hij dan ook zijn verbazing uit over het feit, dat in de profielschets voor zijn opvolger PvdA, WD eiï CDA ieder een kandidaat van eigen signatuur hadden bepleit. RU-fractievoorzitter W. F. Spren- gelmeijer roemde De Meesters ver mogen zich in andermans gedachten- gang te kunnen verplaatsen en stelde dat hij altijd boven de partijen had weten te staan. Hij besloot met het echtpaar De Meester een verdere le vensloop onder de zegen des Heeren toe te wensen. Namens de gemeenteraad mocht de burgemeester ten slotte uit handen van CDA-raadslid mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal een meetinstru ment (sextant) voor zijn boot in ont vangst nemen. Aan De Meester werd daarop uiter aard nog de mogelijkheid van een laatste repliek aan zijn raadsleden geboden, waar hij - zoals verwacht kon worden - kernachtig gebruik van maakte. Woordkunstenaar Na een kort intermezzo van al het verbale geweld, toonde - na de buiten gewone raadsvergadering - gemeente secretaris A. G. Izeboud zich een ware woordkunstenaar in een toespraak waar vele registers der woordspelin gen voor waren opengetrokken. Kern van zijn betoog was een levensver haal over een man, die van leerling via gezel tot 'meester' wist op te klimmen in een klein stedeke met tienduizend zielen, waar dertien on baatzuchtige idealisten zich als raadsleden inzetten om het algemeen belang te dienen. Een kostelijke speech, die de gemeentesecretaris af rondde met het aanbieden van een opblaasbaar stootkussen. Waardering cn dankbaarheid voor al hetgeen De Meester had gedaan ten behoeve van de jumelagc tussen Zierikzee en St. Hilairc werden ver woord door Monsieur L. Blouin, ver tegenwoordiger van de gemeente raad in de Franse zusterstad. Blouin sprak mede namens burgemeester Ganc van St. Hilaire, die op het ogen blik een reis door China maakt. Hij spande zich in namens de bevolking van St. Hilairc het burgemeesters- echtpaar in een fraaie Nederlandse volzin nog vele goede jaren van het pensioen toe te wensen. Met liet over handigen van een fraai schilderij op zijde beëindigde Blouin zijn toe spraak. Woorden van gelijke strekking wer den in het Engels gesproken door mrs. Wenham, voorzitter van de Hat field Parish Council. Zij bood na mens de vrienden in de Engelse twinstad twee mooie glazen met in scriptie aan. Burgemeester C. Slabbekoorn uitte namens de vereniging van B W en S Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land waardering voor de inzet van De Meester en onderstreepte dat met de overhandiging van een geschenken bon en aen doos bonbons voor me vrouw De Meester. Uitnodiging: Woordvoerder van visserijvereni ging Helpt Elkander, de heer B. D. Schot memoreerde De Meesters in tocht op 16 maart 1971 per kleine mosselkotter. Hij prees zijn grote be langstelling voor de visserijsector en nodigde de vertrekkend burgemees ter uit rjogeens een reis naar het Wad mee te maken. Prof. dr. ir. G. Scherpbier voerde het woord namens het raadgevend in genieursbureau Witteveen Bos. Hij noemde nogeens die ingenieuze restauratiemethode der kademuren, die in den lande ruime bekendheid heeft gekregen. Verder gaf Scherp bier een aardige symbolisering in de vorm van een verhaaltje uit het Midden-Bosten. Inspraak ZOC-voorzitter A. P. den Reijer ging - in telegramstijl wegens het krappe tijdschema - nogeens in op De Meesters moeite met inspraak en kwam tot de conclusie: „Inspraak zonder inzicht, leidt tot uitspraken zonder uitzicht." Hij dankte de bur gemeester voor de goede periode aan Zierikzee gewijd en stelde vast, dat men in samenwerking steden als kastelen kan bouwen. Den Reijer overhandigde De Meester een fraai geschenk: een fotoreportage van het historisch waterspel, hetgeen hij ge paard liet gaan met een fonkelend glas wijn. Waarnemend voorzitter van de Zie- rikzeese Oranjevereniging de heer T. C. Simmers bracht ook nog even die installatie van De Meester zestien jaar geleden in de herinnering. De outfit van de ZOV-bestuursleden in grijs jacquet en hoge hoed destijds omschreef hij nu als 'komisch, maar toch wel stijlvol'. De Meester - zo liet hij in zijn slotwoord weten - zei dat juist zo passend bij Zierikzee te heb ben gevonden. Nostalgie vierde hoogtij in de speech van oud-wethouder Gabriëlse van Westkapelle, de start van De Meesters burgemeestersambt, waar hij nog immer zeer goede herinnerin gen aan bewaart. Gabriëlse getuigde van de hechte vriendschapsbanden die tussen Westkapelle en de toenma lige burgemeester waren gegroeid en nodigde het echtpaar De Meester uit het dijkdorp snel weer eens te bezoe ken. Als dank voor de gastvrijheid, die de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging De Maas in de Zierikzeese haven geniet, bood de voorzitter van de ver eniging de vertrekkend burgemees ter de zilveren vcrenigingspenning voor uitzonderlijke prestatie aan. Spreker maakte van de gelegenheid gebruik te wijzen op de behoefte aan meer ligplaatsen ,in de Zierikzeese haven en deed in deze een beroep op De Meester zitting te nemen in een mogelijk op te richten commissie 'Uitbreiding ligplaatsen Zierikzee'. Dochter Voordat De Meester de kans kreeg zijn slotwoord te spreken, maakte zijn oudste dochter Saskia van de ge legenheid gebruik haar vader eens het spreken te beletten. In een bijzon der charmante toespraak gunde zij de aanwezigen een blik achter de scher men in een burgemeestersgezin en vertelde zij enkele anekdotes als ty pering hoe de kinderen De Meester het ambt van hun vader hadden erva ren. Dierbare herinneringen zei Saskia - evenals haar vader zelf - te zullen be waren aan zijn jaarlijks optreden als Sinterklaas in het stadhuis. Een rol, waar hij zich zeer intensief voor in leefde. Compensatie voor de wee moed, die dit afscheid meebracht, zag zij duidelijk in de bezieling voor het zeilen, die nieuwe invulling aan het leven van het echtpaar De Meester zal geven. Met een persoonlijk dankwoord ge richt tot allen, die het woord hadden gevoerd, rondde De Meester zelf ten slotte deze afscheidsbijeenkomst in De Schuttcrszaal af. Mede namens zijn echtgenote benadrukte hij met veel dank te zullen terugdenken aan alles wat Zierikzee en haar bevol king voor hen heeft betekend. „Dit is dan ook geen afscheid voorgoed, wij blijven Zeeland en Zierikzee trouw".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6