LEKKER VLEES ELKE DAG GOEDKOOP: RUN DER- EïfïTÏTï LAPPEN Oss krijgt ruim miljoen voor aanpak randgroepen 10?5 795 J?5 759 1 KILO 18?.® 199 )59 Provinciale raad van kerken Zeeland informatieplatform kerkberichten berichten stukken Voor het eerst in Nederland proefboring naar aardwarmte MAGERE Wl KILO II l#*U AAEVM/AAHI RUNDER GEHAKT h KUIKEN- J>t BOUTEN SLAVINKEN j VARKENS HAASJES RUNDER- R0SBIEF WORST 4# J VLEESFftLEIS, MAE RUNDER SCHOUDER- LAPPEN Gunstige broedval oesters ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 augustus 1986 Nr. 23988 7 Ondersoek door TNO IJL ZIERIKZEE - De Dienst Grondwaterverkenning van de onderzoekorganisatie TNO gaat in opdracht van de Stichting Project beheer bureau Energieonderzoek (PEO) in Utrecht een proefboring doen naar de aardwarmtere- serves in Oost-Brabant. Het is voor het eerst dat in Ne derland daadwerkelijk wordt gezocht naar mogelijkhe den om de warmte van de aardkorst te gebruiken voor ruimteverwarming. TNO hoopt in het najaar met de werkzaamheden te kunnen beginnen. De onderzoekorganisatie gaat in de gemeente Asten, even ten oosten van Eindhoven, boren tot een diepte van ongeveer 1500 meter, daarbij zullen op verschillende diepten de beschik bare reserves aan aardwarmte wor den vastgesteld. Aan de hand van de resultaten kan worden vastgesteld of exploitatie van de aardwarmte ten behoeve van de glastuinbouw ter plaatse commercieel mogelijk is. TNO verwacht in mei volgend jaar de uitslag van het onderzoek kenbaar te kunnen maken. Bij de uit te voeren werkzaamhe den krijgt de Dienst Grondwateiwer- kenning hulp van de Rijks Geologi sche Dienst (RGD). Met betrekking tot de toepassingsmogelijkheden voor aardwarmtewinning wordt sa mengewerkt met het ingenieursbu reau Comprimo B V. De kosten van het project bedragen 2,3 miljoen gul den. Hiervan wordt 1,3 miljoen be taald door het ministerie van econo mische zaken. Het restant wordt bekostigd door de Europese Gemeen schap. Het project in Oost-Brabant is een onderdeel van het Nationaal Onder zoekprogramma Aardwarmte en energie-opslag in Aquifers (NO A A), dat wordt gefinancierd door het mi nisterie van economische zaken. De regering hoopt op die manier de win ning van energie in eigen land uit te breiden met schone, duurzame ener giebronnen. De PEO heeft berekend dat in Asten een kasoppervlak van zeven hectare verwarmd zou kunnen wor den met de ter plaatse winbare hoe veelheid aardwarmte. Een aantal tuinders in de Noordbrabantse ge meente heeft zich geïnteresseerd ge toond in de toepassing van aard warmte voor de teelt van komkom mers, tomaten en bloemen. In de af gelopen vijf jaar heeft het nationaal onderzoek naar aardwarmte zich ge concentreerd op de winning van deze vorm van energie op grotere diepten, namelijk van 2000 tot 3000 meter. Onder meer in Delfland is een uit gebreide voorstudie verricht naar de winning van aardwarmte ten behoeve van de tuinbouw aldaar. Nog voordat het tot proefboringen kwam, kwam men tot de conclusie dat winning van aardwarmte op een diepte van onge veer 2500 meter vooralsnog commer cieel niet aantrekkelijk is. koor vier jaar OSS - Bij de toekenning van de subsidies voor experi menten met preventie van kleine criminaliteit is Oss niet slecht bedeeld, vindt H. Herberts, beleidsmedewer ker jeugdzaken van de gemeente Oss. De gemeente krijgt over een periode van vier jaar 1.065.000 gulden voor een experiment met nieuwe benaderingen in het randgroep jongerenwerk. Dat houdt onder meer in dat er een nieuw centrum voor probleemgroepen wordt opgezet. Het ge bouw is overigens al bijna klaar, de gemeente Oss ver klaarde zich al eerder bereid ruim acht ton - inclusief een bijdrage van een kwart miljoen gulden van WVC - te ste ken in een centrale voorziening voor opvang van de pro bleemjongeren. ,L„' L, „En dat terwijl Oss kampt met een tekort van twintig miljoen gulden dat moet worden weggewerkt", aldus een tevreden Herberts. In het nieuwe gebouw komen zes afzonderlijke groepsruimten met ei gen voorzieningen en een eigen in gang voor de zes groepen jongeren die in Oss „conflictueus rondhangen" in bepaalde wijken en winkelcentra. De jongeren - ongeveer driehonderd - moeten zelf zorgen voor de inrich ting. Er komt ook een centraal deel in het gebouw, dat open staat voor de zes groepen en voor niet gehuisveste randgroepjongeren. Zo hebben de jongeren gelegenheid elkaar te ver mijden, maar ook andere groepen op te zoeken als ze daaraan behoefte hebben. Gedrag Door het bieden van een geschikte ontmoetingsgelegenheid aan de pro bleemjongeren „vervalt de reden voor normschendend gedrag dat de openbare orde verstoort", aldus Her berts. Er zijn in Oss wel gelegenhe den, maar als die niet voldoen aan de behoefte van de jongeren heb je er niets aan, zegt hij. In Oss worden de randgroepjonge ren als groep(en) benaderd omdat juist door de groepsvorming vaak on gewilde incidenten voorkomen. De individuele benadering van de jonge ren zoals die elders wel wordt gehan teerd is in Oss niet het uitgangspunt. De problemen zijn immers ontstaan door het groepsgedrag. In de zes be langrijkste groepen komen ook wel subgroepjes voor, die afzonderlijk moeten worden benaderd, w.at voor - de jongerenwerkers betekent dat ze daar veel tijd*in moeten investeren. Voorzitter Roethof van de Commis sie Kleine Criminaliteit zal in het project in Oss vast veel terug kunnen vinden van de aanbevelingen van zijn commissie. Oss heeft niet bezui nigd op het „reguliere jongeren werk" om meer te kunnen doen aan de opvang van randgroepjongeren. Vrees dat het reguliere jongerenwerk in de gemeente het slachtoffer wordt van de door WVC aangekondigde be zuinigingen op het sociaal-cultureel werk heeft Herberts niet, de gemeen te Oss betaalt dit voornamelijk zelf. De commissie-Roethof gaf ook aan dat jongeren normen moeten leren van ouderen die deze normen in woord en gedrag uitdragen. Over dracht en handhaving van normen verloopt gemakkelijker als de bin ding tussen de gever en de ontvanger groter is. Daarom heeft het Open Jon gerencentrum Oss (OJCOSS) gekozen voor jongerenwerkers die allen de zelfde sociale achtergrond hebben als de jongeren met wie zij werken. In hun beleid trekken ze een lijn, aldus J. Crijns, coördinator bij OJCOSS. Buurtbewoners Bij het experiment zullen ook de buurtbewoners worden betrokken. Wanneer zij meer kennis hebben van de achtergronden van de probleem jongeren, zal hun houding waar schijnlijk wel veranderen. „Er is geen sociale controle meer, de politie moet optreden. Dat werkt averechts. Het contact tussen buurtbewoners en jongeren moet worden hersteld. Dan kan er weer een vorm van sociale con trole komen. Nu is dat vaak niet mo gelijk omdat het eerste contact tussen een buurtbewoner en de „conflic tueus rondhangende" jongere(n) pas ontstaat als de buurtbewoner witheet is over een bepaalde ordeverstoring", zegt Crijns. Hij waarschuwt voor het hanteren van negatieve waard e-oordelen: „rondhangende randgroepjongeren klinkt wel erg negatief. In het win kelcentrum lopen ook heel wat vol wassenen rond zonder iets te kopen. Dat noem je ook niet rondhangen." Hij wijst er op dat jongeren meer een ontmoetingsclutuur hebben dan een vït'eitepeqltuur. Anderen moéten accepteren en respecteren dat zij een ander patroon van vrijetijdsbeste ding hebben. Dat zal beter gaan als „het waarom" duidelijk wordt, ge maakt, bij voorbeeld aan buurtbewo ners. Crijns geeft een illustratie van misverstanden die gemakkelijk kun nen ontstaan als gevolg van verschil lende opvattingen: „de groepsruim ten in het nieuwe gebouw hebben geen ramen. De jongeren willen lie ver een donkere ruimte. Als er ramen zouden zijn geweest, zouden ze ze toch hebben dichtgemaakt. Een buurtbewoner sprak mij aan over het feit dat het nieuwe gebouw wel een gevangenis leek met zo weinig ra men. Maar een van de jongeren merkte juist op dat er wel erg veel ra men in zitten". Aan het ontwerp van het gebouw is veel aandacht besteed. Zoveel mogelijk vandalisme oproe pende details zijn weggelaten: zo zijn de regenpijpen niet aan de buiten kant van het gebouw aangebracht en is het door de hoogte van de muren vrijwel onmogelijk op het dak te ko men. Het kleurgebruik is besproken met een psycholoog. „Je moet bereid zijn wat meer te in vesteren in zwaarder materiaal. Een gewone huiskamerdeur wordt snel stukgetrapt. Dat roept meer vernie lingen op. Daarom hebben we onder meer gekozen voor zwaardere deu ren", aldus Herberts. Vlak bij het nieuwe gebouw komt een klein sport veld je, ook al om te voorkomen dat bezoekers van het centrum zich via de hekken toegang verschaffen tot een sportveldencomplex. Q95 1 KILO LANGE GEGRILDE 100 GR GEKOOKTE 0 500 GRAM T-y VLBESENVLEESWWet HARDE GULDENS VGORDEUGER DAN EUDERS HET MEESTE VLEES VOOR HETMLN6JEGELD,1 Zierikzee: Aldimarkt Schelphoekstraat. Een belangrijk aspect voor het ex periment is het aankweken van ver antwoordelijkheidsgevoel bij de pro bleemjongeren. Zo zullen de jongeren zelf activiteiten moeten organiseren i en niet moeten afwachten tot dat voor hen gebeurt. De staf kan weleens "dingen aandragen'■•maaib 'nóóit af- dwingen. Verder worden Ier afspra ken gemaakt over het sleutelbeheer van de groepsruimten (wie slordig omgaat met de sleutel mag hem niet langer hebben) en het drankgebruik. „Lappen" voor drank (het samen ko pen van bij voorbeeld een krat bier, waarna het vrij drinken is) zal niet zijn toegestaan. Ruimte De groepen die een eigen ruimte hebben zijn zelf verantwoordelijk voor de verkoop van frisdranken en bier, die worden afgenomen van het centru. Bier mag in principe alleen in de avonduren worden verkocht tegen ee prijs die hoger moet liggen dan die van frisdrank. De bar zal zeker niet als sluitpost van de begroting worden gebruikt. Dat is het paard achter de wagen spannen, vindt Crijns. Het so ciëteitsgedeelte van de nieuwe ac commodatie en de stichting komen los van elkaar te staan. Dan loop je niet het gevaar dat de bierpomp no dig is om de exploitatie rond te krij gen, een situatie die volgens het rap port van de commissie Roethof niet denkbeeldig is. Drankgebruik zal door sturend op treden van de jongerenwerkers moe ten worden gekoppeld aan bepaalde gelegenheden als het winnen van een toernooi. Verantwoordelijkheid voor het gebouw zal de jongeren ook wor den bijgebracht door hen een eigen bijdrage te vragen voor de exploita tie. „Laat ze maar zien dat schoon houden geld kost". BRUINISSE - De maanden juli en augustus zijn kritieke maanden voor de oesterkwekers, want dat zijn de maanden dat de oesterbroedval plaats vindt. Om die broedval op te vangen, worden mosselschelpen ge zaaid of andere voorwerpen in het water gehangen om de larve op te vangen, die zich op een gunstige bo dem (de mosselschelp) ontwikkelen tot jong oesterbroedje, waaruit na enige jaren tijd de volwassen oester groeit. Natuurlijk geven ieder jaar de oesters hun larven af, het hangt van de weersomstandigheden af, of de larve kans krijgt zich tot oesterbroed je te ontwikkelen en ook het jonge broed is nog niet direct een volwassen oester. Naar de microscopisch kleine broedjes (de z.g.n. aanslag) wordt ie der jaar met belangstelling uitgeke ken en als de tekenen zich niet be driegen lijkt (alweer tegen de verwachting in) 1986 een goed jaar voor de broedval te worden, er wordt behoorlijk veel aanslag geconsta teerd. Zeeuwse oester Oesterbroedval komt voox'namelijk in het Grevelingenmeer voor, waar men probeert (en met succes) de Zeeuwse platte oester terug te kwe ken, waarvan men dacht dat ze door Activiteiten in kader van Vredeswerk ZIERIKZEE - De Provinciale raad van kerken in Zee land beschouwt zich in de eerste plaats als een informa- tieplatform van de kerken onderling in zaken die zich af spelen in de afzonderlijke kerken of die gemeenschappe lijk plaatsvinden. In gelijke mate is de raad een orgaan dat informerend, adviserend, bemiddelend en stimule rend bezig is naar de kerken toe in bestaande of nieuwe kerkelijke dan wel niet specifiek kerkelijke initiatieven. Dit was de uitkomst van een discussie in de onlangs ge houden vergadering van de provinciale raad onder voor zitterschap van deken J. Aarts over plaats, functie en rol van de raad in het Zeeuwse interkerkelijke en oecumeni sche gebeuren. De bespreking was mede ingegeven met het oog op de verhouding tot een groot aantal oecumenische activitei ten in de-provincie. Streven naar een soort van paraplufunctie voor de raad of het deelnemen van de raad in zoveel mogelijk oecumenische activi teiten werd minder juist geacht. Wel vond men het van groot belang op de hoogte te zijn van wat er in de provin cie interkerkelijk leeft en werkt, dit met het oog op de onderlinge betrok kenheid en mogelijk ook om van el kaar te kunnen leren. Dit kan o.a. worden bereikt door het voeren van gesprekken tussen de raad en oecu menische of interkerkelijke groepen. Een nabeschouwing tijdens de in Goes gehouden derde Zeeuwse Ker- kendag leidde tot de vraag op welke wijze voor een volgende kerkendag meer deelnemers kunnen worden ge trokken (nu waren er niet meer dan ruim honderd aanwezigen). Onder meer werd opgemerkt dat mogelijk de niet-traditionele wijze van behan deling van een aantal niet zo eenvou dige onderwerpen sommigen van deelneming heeft doen afzien. Ook werd de vraag gesteld of één centraal thema, in te leiden door een bekende persoonlijkheid, mogelijk de voor keur zou verdienen. Met zeer veel waardering nam de provinciale raad kennis van het ver slag van een drietal in Middelburg gehouden bijeenkomsten onder het motto „Recht op nabestaan". Zij wa ren georganiseerd door een werk groep die bestond uit leden van een weduwen- en weduwnaarsgroep teza men met hulpverleners. Daarbij werd de medewerking ondervonden van een groot aantal instanties. Nu het Zeeuws leerhuis zich in een stichting heeft verzelfstandigd (waarbij de bestuursleden niet door instellingen of organisaties worden aangewezen) is er geen formele band met de Provinciale raad van kerken. Daarvóór nam de raad deel in de ini tiatiefgroep Zeeuws leerhuis, min of meer in het verlengde van eerder be legde vormingsavonden voor kerke lijk belangstellenden. De vraag was nu of een ander stuk vormingswerk vanwege de provinciale raad - even tueel in samenwerking met „Hcde- nesse" - zin heeft. Het bleek niet een voudig de behoefte daaraan vast te stellen. Wel meende de raad dat voor „overvoering" moet worden gewaakt: op het gebied van vorming en toe rusting zijn er op plaatselijk en regio naal terrein al vele (inter)kerkelijke activiteiten. Meegedeeld werd dat de Provincia le interkerkelijke werkgroep vredes werk in samenwerking met Pax Christi Zeeland rond de komende vredesweek een drietal bezinnings bijeenkomsten organiseert onder het motto De macht van do machtelozen. Data (steeds 19.30 uur) en plaatsen zijn. 10 september Tcmeuzcn (Opstandingskerk), 17 september Zie rikzee (Parochiecentrum), en 24 sep tember Heinkenszand („De Stengc"). Inleider zal steeds zijn de heer A. An- driese uit Oirschot, majoor b.d. en lid van het IKV namens de Ned. Her vormde Kerk. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dirksland: drs. A. Juf fer, 1.1. zendingspredikant in Kenia, in dienst van de Gcref. Zendings- bond, wonende te Stolwijk. Aangenomen naar Katwijk aan Zee: H. Visser te Woudenberg; naar Nieuwer ter Aa: A. L. van Zwet, kand. te Katwijk aan Zee; naar Ter- naard: C. Cluistra, kand. te Wouden berg; naar Ridderkerk (wijkgemeen- tc De Goede Herderkerk): J. P. Kraaijeveld te Wijckel en Sloten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela: G. Lubberts, kand. te Amsterdam; te Zaandam (part-time): drs. K. Stroop te Krabbendam en (part-time): mevr. F. G. Groen. kand. te Krabbendam. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Haarlem-Centrum: H. van den Heuvel te Biezelinge en M. Oppenhuizen te Dedemsvaart. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Beekbergen: C. J. Meeuse te Rotterdam: te Hardinx- veld-Gicssendam: L. Blok te Nunspeet. de vorst in 1963 was verdwenen. Later bleek dat de oesters in het Grevelin genmeer de strenge winter hadden overleefd, maar dat was natuurlijk maar een fractie van wat verloren was gegaan. Als de broedval van 1986 tot ontr wikkeling komt, kan die terugkweek verdere voortgang hebben. Veemarkt Leiden LEIDEN, 25-8. Prijzen per kg ge slacht gewicht' en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 8,00-/ 13,00, stieren le kw. 7,25-/ 7,90; 2e kw. 6,35- 7,25; vaarzen le kw. 6,55-/ 7,50; 2e kw. 5,75-/ 6,55, koeien le kw. 6,45- 7,45, 2e kw. 5,80-f 6,40, 3e kw. 5,05-f 5,80; worstkoeien 4,80- 5,60. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 4,90-/ 6,75; lammeren (rammen) 9,00-/ 10,00; lammeren (ooien) 9,00-/ 10,00. Prijzen per stuk; Schapen 160- 220; lammeren (rammen) f 200- 240; lammeren (ooien) 190-/ 210. Aanvoer: slachtvee 978, stieren 150, slachtschapen en lammeren 183. To taal 1311 stuks. Overzicht: slachtvee: handel rede lijk, en prijzen gelijk; stieren: handel matig, en prijzen lager; schapen en lammeren: handel matig, en prijzen gelijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 25-8. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 220 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-5000; werkpaarden 2000-f 3000; oude paarden 1900-/ 2700; 3-jarige 1600- 3000; 2-jarige 1400-/ 2250; veulens 400-/ 1200; hitten 900-/ 1500; po ny's 200-/ 950. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,20-f 6,10 en jonge slachtpaarden 4,25-/ 6,00. De handel was slecht. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken m Ie korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zi|n buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn Parapsychologi e In alle tijden hebben mensen nage dacht over de mogelijkheid van een leven na de dood. De reïncarnatie ge dachte roept ook in onze tijd veel vra gen op. Voor de Nederlandse Vereni ging voor Parapsychologie komt de heer Van Reen uit Baam spreken over: het vraagstuk dor reïncarnatie. Deze avond wordt gehouden op 16 september om 20.00 uur in De Scha kel, Bachtensteen 14 te Middelburg. 1 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7