'Rituelen' intensive care schadelijk voor patiënten 'n Dorp bewaart geheimen Overheid moet aangeven wat ze van Woensdag 27 augustus gezondheidszorg wil op middellange termijn WEET WAAROM U GEEFT., Adieu, monsieur Le Professeur Prijsverschillen medicijnen opheffen Kruisvereniging Ziekteverzuim gestegen 6 Vandaag neemt burgemeester De Meester afscheid van Zierikzee. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis staan we een ogenblik stil bij enige gedachten rondom het thema 'burge meester en muziek'. Het is mij altijd opgevallen dat on ze burgervader zo'n prachtige naam heeft die zo mooi bij de man en zijn funktie past: 'Burgemeester De Meester'. Ik ken een kamerlid die de tegenovergestelde naam draagt. Hij heet 'Leerling'. Dat lijkt me heel ver velend. In het begin klinkt het nog ivel sympathiek, maar als je het vak eenmaal beheerst en eens ferm op de tafel slaat, kan iemand je het schaamrood op de kaken brengen met de vraag 'U bent toch meneer Leerling? In dit opzicht heb ik gedu rende de laatste maanden mijn hart vastgehouden bij alle veranderingen in de politiek. De Partij van de Ar beid kreeg meneer Kok. Ik snap niet waarom die man z'n naam niet laat veranderen in 'Cock'. Een kok doet me denken aan chef-koks van peper dure restaurants en dat past toch niet bij de leider van de arbeiders klasse. Wanneer je er 'Cock' van maakt gaan ze het ook in het buiten land snappen. 'Cock' betekent 'haan'. Het is toch een aardige ge dachte om na een 'Uyl' een 'Haan' te krijgen en dan nog wel een rooie haan! Trouwens, ook bij de kabinetsfor matie deugde er niet veel van. Waar om moest minister De Ruiter nu weg? Alleen bij het horen van de naam 'De Ruyter' sluit Thatcher al de monding van de Thames af. Maar 'Van Eekelen?' De man is veel te aar dig voor een minister van defensie. Een vondst is 'Minister Van Dijk'. Wat doet een dijk? Precies, hij be waakt het binnenland en daarom snapt iedere Europeaan dat 'Van Dijk' bij 'Binnenlandse Zaken' hoort. Onbegrijpelijk vind ik de benoe ming van Minister Bukman. Onge twijfeld is hij zeer deskundig, maar een man met zo'n naam past niet. Stelt u zich eens voor dat hij in een of ander Afrikaans land komt. 'Ik ben Mbulelamwaurandoti' zegt het stam hoofd. En wat hoort hij dan? 'Buk man!' De man schrikt zich een onge luk. Is dat nu ontwikkelingssamen werking? Dat is neo-kolonialisme. Ik heb aan Lubbers nog voorge steld om Deetman bij onderwijs weg te halen en te vervangen door onze burgemeester. Die heeft er nu tijd ge noeg voor. Het leek me zo aardig 'Mi nister De Meester van Onderwijs'. Gegarandeerd dat de bezuinigingen bij het kleuteronderwijs er dan niet waren gekomen. Een minister die binnenkort grootvader wordt laat dat wel uit zijn hoofd! Maar Lubbers zei dat er geen meesters meer beston den. Het zijn nu allemaal 'leraren' geworden. 'De Meester van Onder wijs' is ouderwets. Is onze burgemeester ouderwets? In de goede zin van het woord: ja. Hij heeft iets van een echte 'meester' die je vroeger nog wel eens op scholen zag. Een man met gezag die je niet boos moet maken! Ook in muzikaal opzicht heeft onze burgemeester iets van het verleden. Ik zou hem willen vergelijken met een dirigent. De dirigeerstok is de voorzittershamer van de gemeente raad. Een dirigent en een burgemees ter willen niets liever dan dat alles in goede orde geschiedt. Zijn orkest, zijn stad moeten in harmonieleven. Tegenwoordig zweven de dirigenten ergens boven een orkest. Het zijn soms halve goden, maar in de tijd vna Bach speelden ze zelf mee, viool of klavecimbel. Ook onze burge meester speelde in het gemeente raadsorkest zijn partijtje mee. Hij stond er middenin en dat siert hem. Weet u hoe ze in Italië een groot di rigent aanspreken? 'Maestro!' Het betekent: (jawel!) 'Meester!' Maestro de Meester. Meester de Meester. Twee jaar geleden hoorde ik, rij dend in de auto, elke week het pro gramma 'De burgemeester is jarig'. Toen ontdekte ik dat burgemeesters muzikaal zijn, maar ook dat je aan hun muziekkeuze hun partij van af komst aardig kon herkennen. Boven dien hoorde ik ook dat er ergens zelfs een burgemeesterskooris geweest. Maar onze burgemeester, die ook werd geïnterviewd, heb ik helaas niet gehoord. Ik had er vandaag nog enkele zinvolle opmerkingen over kunnen maken. Daarom doe ik het vandaag an dersom. Ik stel me zo voor dat een omroep een muzikale hommage aan de burgemeester wil uitzenden (nee, dat is geen regionale omroep). Ze vragen aan mij om enige suggesties. Wat zou ik ze adviseren? Om te beginnen een pittige mars van natuurlijk de Marinierskapel. Daarna een werk van een of andere voorvader van de burgemeester, de Belg Mathieu le Maistre (1505-1577). Van hem is weinig bewaard, maar wel dit. Het is jammer dat het een mis is, anders zou het werk kunnen zijn uitgevoerd na het voltooien van de woning aan de Zilver meeuwstraat. Het is de mis 'Ich weiss mir ein fest gebawet Haus.' Ik heb nog even gedacht aan de 'Abscheidssymfonie' van Hay dn, maar dat kan niet. Daar lopen de mu sici bij het laatste deel één voor één weg en de dirigent blijft over. In het ?<emeenteraadsorkest gaat echter al- een de dirigent weg. Nee, beter lijkt me de filmmuziek van 'Zorba de Griek'. De -burgemeester gaat een trektocht naar Griekenland maken en dan lijkt me deze muziek erg ge schikt, zeker als de Griekse compo nist zo'n opvallende naam heeft: Mi- kis Theodorakis. Weet u wat 'Dag meneer De Mees ter' in het Frans is? 'Adieu monsieur Le Professeur'. Dit chanson van Hu- gues Aufra laten we zingen door het gemeenteraadkoor en het refrein zin gen we allemaal mee Adieu mon sieur Le Professeur. On n'oubliera ja mais.' We zullen u niet vergeten. We wensen Maestro De Meester en zijn vrouw nog een leven met veel mu ziek toe. Meesterlijke muziek. Marzas Bijeenkomst Kruisvereniging BUNNIK - De overheid zal duidelijk moeten aangeven wat ze op middellange termijn van de gezondheidszorg verwacht en welke middelen ze daarvoor beschikbaar wil stellen. De nieuwe voorzitter van de Nationale Kruisvereniging, mr. E. Veder-Smit (oud-staatssecretaris van volksgezondheid), zei dit in Bunnik op de algemene ledenvergadering van de vereniging. Ze noemde een korte-termijnbeleid onverstandig en ondoelmatig. Dat geeft de gezondheidszorg niet de gele genheid zich op het beleid in te stel len, laat staan daar behoorlijk aan mee te werken en doet iedereen geïr riteerd achter de feiten aanhollen, al dus Veder-Smit, Ze stelde ook dat de overheid in de zogenoemde gepremieerde en gesub sidieerde sector (de trendvolgers) zo danige arbeidsvoorwaarden moge lijk moet maken dat de beroepen in de gezondheidszorg - en speciaal de wijkverpleging - hun aantrekkelijk heid niet verliezen. De achterstand in beloning vergele ken bij het bedrijfsleven zal in een re delijke tijd ingehaald moeten kun- VRASEN I Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam. Telefoon: 020-640991. Postgiro: 26000. Bankrekening: 70.70.70.007. nen worden. Voorkomen moet wor den dat de collectieve sector bekneld raakt en geen kant meer uit kan. Behalve samenwerking met de an dere organisaties en beroepsbeoefe naren in de eerste lijn (huisartsen, ge zinszorg en maatschappelijk werk) is volgens Veder-Smit ook de samen werking tussen de Nationale Kruis vereniging en de provinciale en stede lijke kruisverenigingen van groot belang. Ze zei dat er meer duidelijkheid moet komen over de onderlinge taak verdeling. De krachten zullen goed gebundeld en gericht moeten worden gezien de toenemende eisen die aan het kruis werk worden gesteld. Met dezelfde of weinig meer middelen zal veel meer werk moeten worden gedaan tenge volge van de vergrijzing van de be volking en de inkrimping van de zie kenhuissector. Drie miljoen huishoudens zijn lid van een kruisvereniging. Dat is onge veer zeventig procent van de bevol king. De mogelijkheden van zo'n or ganisatie kunnen volgens Veder-Smit nog beter worden benut, bij voor beeld waar het gaat om het aanmoe digen van een gezonde leefstijl, het verbreden van de kennis over gezond heid en ziekte en het ondersteunen van patiëntengroepen. De vergadering benoemde me vrouw J. van Leeuwen, die sinds 1978 voorzitter van de Nationale Kruis vereniging is geweest, tot erevoorzit ter. Neergelegd Zij heeft het voorzitterschap neer gelegd omdat ze wethouder van Zoe- termeer is geworden. In haar afscheidsrede sprak ze be zorgdheid uit over de ontwikkelingen in de gezondheidszorg nu blijkt dat er nog geen eind komt aan de sterke 'ombuigingen' in deze sector. Volgens haar worden hier en daar nu al te gro te risico's genomen voor de kwaliteit van.de zorg. Bovendien neemt het nieuwe kabi net niet langer duidelijk stelling voor een verschuiving van de zorg van de tweede lijn (ziekenhuizen en dergelij ke) naar de eerste (zorg dicht bij huis). Volgens Van Leeuwen blijft een versterking van de eerstelijnszorg ge boden mede omdat ouderen het liefst thuis worden opgevangen. Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Smurfen, tekenfilmserie. Afl: Smurfcndromen versmurft. 14.45 Puppie, tekenfilmserie. Afl. Pietje en de stier die niet wou vech ten. 15.10 uur Terry en de wapensmokke- laars, Nieuwzeelandse jeugdserie. Afl. 1: 15.35 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. 16.00 uur Onze tijgers, Zweedse na tuurserie. A If. 1: Commentaar: Aad Bos. 16.50 uur Da's lachen, tekenfilms. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Zomerpop, ouwe en nieuwe clips. 18.25 uur Gil en Jullie, tekenfilmse rie. Afl. Blindemannetje. 18.30 uur Algemeen voorlich tingsprogramma najaar 1986. 19.00 uur De troetelbeertjes, teken filmserie 1. De verjaardag. 2. Zomer kamp. 19.24 uur De Groene Ruimte, natuur- documentaire van Bert Koetzier over het ontstaan, het verval en de redding van de groene ruimte. Commentaar: Guus van der Steen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Veel gestelde vragen over kanker. Koningin Wilhelmina fonds. 20.33 uur VARA's Zomertijd (4), va kantieprogramma gepresenteerd door Dieuwertje Blok. 21.25 uur Man over de vloer, Engelse comedyserie. 21.50 uur Aehter het nieuws, actuali- teitenmagazine. 22.15 uur Het leven van Verdi, Ita liaanse serie. Afl. 9: De hemelse Aï- da. 23.35 uur Journaal. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De noodgolf, serie komi sche programma's. Vandaag: Uit het leven gegrepen, Amerikaanse speel film uit 1959 van Douglas Sirk. Het droevige relaas van een vriendschap tussen een blank en een zwart meisje. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Studio Sport: Met o.a. Euro pese kampioenschappen Atletiek te Stuttgart. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.)'. 18.05 uur Plons, kinderserie, (hérh.). 18.10 uur Het geheim van dë leeuw van Venetië, 3-delige jeugdserie. Met: Robertino Nana, Oswald Versyp, De- nise Zimmerman e.a. Afl. 3. 18.40 uur Dromen (Dreams), dertien delige Amerikaanse serie over een groepje jongeren dat een eigen rock band wil oprichten. Met J. Stamos, Carin Devore, A. Macklin e.a. Afl. 13. 19.05 uur Uitzending door derden: programma van de Katholieke Televisie-en Radio Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri- kaansccomedy-seric. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Allon, Lisa Bonet e.a. Afl.: Een vroege lente. 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur Joseph Süss Oppenheimer, tv-spel van Rainer Wolffhardt met Jörg Pleva, Manfred Krug, Regine Lamster e.a. In 1733 neemt de hertog van Würtemberg de financier Joseph Süss Oppenheimer in dienst om de benarde financiële situatie van de staat te redden. Oppenheimer slaagt erin, maar wordt later, wanneer moeilijkheden rijzen, toch de zonde bok. 22.10 uur The Nanking cargo. In 1983 werden op de bodem van de Chinese zee 30.000 stuks antiek Chinees por selein intact aangetroffen door kapi tein Hatcher. Vroeger werd porselein verscheept te Nanking en naar Kan ton gevaren. Het verhaal van een grootse ontdekking. 22.55 uur Nationale Loterij, Journaal en Coda: Ik heb je liever van Hans Andreus uit 'Verzamelde gedichten'. BRT 2 17.40 uur Rechtstreekse reportage van de E.K. Atletiek vanuit Stutt gart, met o.a. horden, snelwandelen, kogelstoten en verspringen. Com mentaar: Alain Coninx en Ivan Sonck. Donderdag 28 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.30 uur Gevecht tegen de vervui ling, reportage over de berging van gevaarlijke stoffen uit het zeewater. 16.55 uur Recht door zee, belevenis sen van zeelieden, opstappers en een solo-zeiler. 17.05 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen en hun families in de verste uithoeken van onze aarde. Van middag: India 17.30 uur Journaal 17.40 uur Japan, kinderprogramma over de jongen Pablo. 17.45 uur Flipper, jeugdfilm uit 1963. Regie: James B. Clark. De visser Por ter Ricks ziet zijn broodwinning in gevaar komen als de visstand be dreigd wordt. Flipper wordt nu inge zet om nieuwe visgronden te vinden. 19.12 uur Hans, Heidie en Peter in de bergen, jeugdfilm. In een stormnacht komen de drie hondjes van Hans, Heidie en Peter om, behalve het hondje van Peter. Dat zet kwaad bloed, en grootvader moet nu de oplossing brengen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Europese Nationale Parken in Portugal, reportage over de zeer verschillende parken in Portugal. 21.15 uur Marskramers, verslag van de gehouden conferentie van evange listen in Amsterdam. 21.25 uur 100 jaar Koninklijke Christelijke Zangersbond, documen taire over de geschiedenis van deze bond. 22.10 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.40 uur De Joden en onze bescha ving, documentaire over de invloed van de Joden op onze beschaving. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.12 uur Prinsengrachtconcert 1986. Sabine Meyer, klarinet; H enrich Schiff, cello; Garrick Ohlsson, piano: werken van Beethoven, Debussy, We ber, Rachmaninov en Joplin. 20.05 uur Gerard Cox en Rients Gra- tema in hun theatershow ,,De Grijze plaag", compilatie van de cabaret voorstelling ,,De grijze plaag". 20.55 uur AVRO's Column, econo misch column door E. Peereboom. 21.00 uur Barbara Streisand, special over deze zangeres en over de tot standkoming van haar nieuwe LP: Broadway Album. 21.35 uur Opsporing verzocht, pro gramma waarin politie medewerking vraagt bij het oplossen van misda den. 22.15 uur AVRO's column, Mr. G. B. J. Hilterman bespreekt de toestand in de wereld. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio sport. E.K. Atletiek te Stuttgart. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. 18.35 uur Doorzetters, achtdelige Australische jeugdserie. Afl. Bewe gingsruimte. 19.20 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie Etienne Coc- quyt. Vandaag: Sachertorte. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur De vierde verdieping (the fourth floor), driedelige Britse poli tiethriller van Ian Toynton. Met: Christopher Fullford, Richard Gra ham, Kenneth Haigh e.a. Deel 2: 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Ex-idolen. 22.45 uur Journaal en Coda: De Fleurs uit Proses Lyriques van Clau de Debussy, uitgevoerd door Maria Christova, zang. BRT 2 16.55 uur Rechtsteekse reportage van de E.K. Atletiek vanuit Stuttgart. Commentaar Alain Conincx en Ivan Sonck. DEN HAAG - Sommige 'rituelen' waar de in intensieve zorg (intensive care) gespecialiseerde verpleegkundigen en artsen veel waarde aan hechten, zijn zinloos of zelfs schadelijk voor de patiënten en hun familie. Uitwisse ling van kennis over en ervaringen met verpleging van patiënten op afdelingen voor intensieve zorg heeft dat duidelijk gemaakt. Prof. Kathleen Dracup, vice- voorzitter van de Amerikaanse orga nisatie van intensive-careverpleeg- kundigen (AACCN), zei dit vandaag (dinsdag) in Den Haag bij de opening UTRECHT - De overheid moet de prijsverschillen van zelfzorggenees middelen, medicijnen die zonder re cept verkrijgbaar zijn zoals aspirine, opheffen door een uniform btw- tarief van vijf procent in te stellen. Ook zou het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg (COTG) zich niet meer met de prijs van deze mid delen bij de apotheken moeten be moeien. Dit bepleitte G. Baron van Till, directeur van Chefaro Neder land en bestuurslid van de Neder landse Associatie van de Farmaceu tische Industrie (Nefarma) op een persconferentie over de Indro- parfumericbeurs in Utrecht. Het is nu nog zo dat op een door de huisarts voorgeschreven zelfzorgge neesmiddel vijf procent btw wordt geheven en op hetzelfde middel dat op eigen gezag bij apotheek of dro gisterij wordt gekocht negentien pro cent. Nefarma denkt dat het instellen van een uniform btw-tarief de zelf werkzaamheid met geneesmiddelen zal bevorderen. Ook het niet meer door het COTG laten goedkeuren van de prijs van zelfzorggeneesmiddelen bij de apotheken zou de prijsverschil len met de drogisterijen kunnen op heffen, aldus Van Till. Acht procent van het geneesmidde- lengebruik in Nederland (280 miljoen gulden per jaar) heeft betrekking op zelfzorggeneesmiddelen. Wat Nefar ma betreft kan dat percentage nog wel omhoog. Wettelijke erkenning van de status van de drogist ais leve rancier van zelfzorggeneesmiddelen zal volgens Van Till zeker aan deze ontwikkeling bijdragen. van een internationale conferentie over intensive-careverpleging, die ook werd bijgewoond door prinses Margriet. Als voorbeeld noemde ze de isolatie van patiënten wier natuurlijke af weersysteem is gestoord. Onderzoek heeft volgens haar uitgewezen dat door die isolatie infecties niet wor den voorkomen, terwijl het voor de patiënten emotioneel gezien 'onge zond' is als alle mensen met wie ze te maken krijgen beschermende jassen, maskers en handschoenen dragen. Volgens Dracup is via onderzoek ook nog nooit bevestigd dat het zin heeft om patiënten die een hartin farct hebben gehad bij voorbeeld slechts in beperkte mate bezoek van familieleden toe te staan. Een ander voorbeeld: patiënten die voor een operatie worden geschoren daar waar het mes er in moet, blijken na de ingreep twee keer zo vaak toch infecties te hebben opgelopen dan pa tiënten die op de avond en de ochtend voor de operatie een ontsmettende douche nemen. Intensive-careverpleging is een be trekkelijk jong specialisme. De ver pleegkundigen moeten snel kunnen beslissen en hun beslissing kan soms het verschil tussen leven en dood be tekenen. Toch zullen ze daarbij vol gens Dracup ook steeds het welzijn van hun patiënten in het oog moeten blijven houden en niet alleen op rou tine en standaard-procedures mogen afgaan: 'Stress' tengevolge van die procedures is ook schadelijk. KOPENHAGEN - Zweden en Dene marken gaan praten over de bouw van een brug of een tunnel tussen de beide landen. BUNNIK - De leden van de Natio nale Kruisvereniging hebben inge stemd met het principe-akkoord dat met de vakorganisaties is bereikt over een nieuwe CAO voor 1986 en 1987. Onder deze CAO vallen 16.000 werknemers. De vakbonden moeten het akkoord nog aan hun achterban voorleggen. In de CAO zijn slechts geringe ver beteringen aangebracht vanwege de beperkte ruimte" voor de trendvol gers. Zo kon slechts een deel van de resultaten van een functiewaarde- ringsonderzoek in de nieuwe CAO worden verwerkt. Volledige doorvoe ring zou 40 miljoen gulden hebben ge kost. Er was slechts 7,2 miljoen be schikbaar en dat bedrag wordt gebruikt voor een salarisverbetering voor verpleegkundigen, ziekenver zorgenden en kraamverzorgsters. Die komen daarmee gemiddeld op het sa larisniveau van hun collega's in de ziekenhuizen. Verder is overeengekomen dat de uitkering bij arbeidsongeschiktheid gedurende twee jaar tot 100 procent van het netto-salaris zal worden aan gevuld. In de CAO is voor het eerst een sociaal statuut opgenomen. De ondernemingsraden in het kruiswerk krijgen de bevoegdheid een lid van het bestuur van hun instelling voor te dragen. PARIJS - De Franse autoriteiten zijn een algehele mobilisatie begon nen om de bosbranden te stoppen die sinds zaterdag in het zuiden van Frankrijk woeden. Bij de bosbran den zijn reeds vier doden en tiental len gewonden gevallen. De vlammen hebben tot nu toe ongeveer 10.000 hec tare bos verwoest. DEN HAAG - Het ziekteverzuim percentage is in bet eerste half jaar van 1986 met 0,2 licht gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 1985. Het percentage is daarmee op 7.5 procent gekomen (7,2 voor man nelijke en 9,1 voor vrouwelijke werk nemers). De toeneming is veroor zaakt door de griepepidemie die de eerste drie maanden van dit jaar heerste, zo heeft het CBS bekendge maakt. In de tweede drie maanden van dit jaar was er weer sprake van ccn da ling van het verzuim, al kon deze de stijging van het eerste kwartaal niet volledig goedmaken. Tussen april en juli daalde het verzuimpercentage van 6,5 naar 6,3 in vergelijking met de tweede drie maanden van 1985. Bij de mannen zakte het verzuim van 6.2 naar zes en bij de vrouwen van acht naar 7,7. De meldingsfrequentie en de gemiddelde verzuimduur bleven voor mannen en vrouwen tezamen nagenoeg gelijk met 0.38 gevallen per werknemer per kwartaal en 15 kalen derdagen nagenoeg gelijk. 90 Hij bekeek het buisje en telde de in houd. ,,Zei ze dat ze er drie op had? Dat kan kloppen, als er nog nooit iets van gebruikt is. Het is natuurlijk ver velend, maar het kan niet veel kwaad. Zijn hier moeilijkheden?" vroeg hij met een blik op Theo's transpirerend gezicht. Als kathedralen, dacht Theo, maar wat helpt hot, als ik ze op tafel leg? Kruik kan, al is hij nog zo'n goede arts, toch alleen maar medicijnen voorschrijven. „Wc hebben het in de zaak erg druk gehad," zei hij. „Jantien is iemand die zich altijd voor tweehonderd pro- rent inzet." „En misschien do laatste tijd slecht geslapen." veronderstelde Kruik, „dan kan dit een reactie zijn. I->n1 haar voorlopig wat kalm aan doen. Als ze morgen erg lang blijft slapen, geef haar dan sterke zwarte koffie. Als er iels bijzondei-s is. hoor ik hel wel Tben Kruik vertrokken was. viel Theo ondanks zijn tobberijen, toch vlug in slaap. Hij was vroeg wakker en stond meteen op om de kamer aan kant tc maken. Then alle sporen van het feest verwijderd waren en hij in de slaapkamer kwam. zat Jantien rechtop in bed hnar ogen uit te wrij ven. „Ik ben zo draaierig als een tol." klaagde ze. „Ik kan zo weer inslapen. Zou dat door die medicijnen van moe der komen?" „Ik denk het," zei Theo. Hij vond het ineens wat voorbarig en alarme rend, dat hij de vorige avond de dok ter had laten komen. Jantien leek zo normaal. „Ik heb de koffie klaar," zei hij, ,,ik zal ze brengen." Maar toen hij even later met de kof fie terugkwam, sliep ze zó vast, dat hij moeite had haar wakker te krij gen. Hij vertelde haar toen maar dat de doktor was geweest cn wat hij had gezegd over de koffie. „Wat zal hij wel denken," zei zc loom met haar ogen dicht. „Gek hè, ik kan terwijl ik met je praat gewoon doorslapen. Ik zal de koffie maar op drinken. misschien helpt het." Janticn was pas maandagmiddag weer in staat haar werk te doen. 's Avonds zei /e. „Het is net of al dat slapen en suffen mijn hoofd leeg heeft geveegd. Ik voel me zo raar" llij knikte. ...lammer." /ei hij. „dat je zo tobt. nu alles ons voor de wind gaal. Tben we het moeilijk hadden, was je zo flink." „Maar toen deden we alles samen." zei ze. haar stem klonk rauw omdat zc haar tranen wilden inhouden. „En nu dnn? Wat doe je dan nu al leen'" vroeg hij verbaasd met opge trokken wenkbrauwen. „Tbbbcn," zei zc. „Ik mng er van jou niet over praten. Jij wilt niks meer horen. We hebben alle soorten rottig- door NEL VAN DER ZEE heid gehad, teveel om op te noemen. Er is zowat moord en doodslag aan te pas gekomen, maar nu is alles weer gewoon. Klaar. Mond houden." Ze huilde nu toch. „Ik bedoelde het goed," zei hij be duusd. „Ik dacht dat het je zou hel pen. Natuurlijk kuin je tegen me pra ten, als je je daardoor beter voelt." „Weet je nog, dat ik laatst zo maar een dagje ging winkelen in Utrecht? Nou, dat was een leugen. Ik ben weer naar Limburg geweest om Jaspers te zoeken, maar hij was er niet. Die fa milie bij wie hij in dienst is, is naar Argentinië vertrokken. Er wonen nu andere mensen." „Wat wilde je van Jaspers?" „Ik wilde weten of hij werkelijk mijn vader is," zei ze. „Hij is je vader, zegt Brink. Tben je klein was. look je zo sprekend op hem. dat hij wel eens bang was, dat andere mensen dat ook zouden zien. Maar wat wil je dan met hem? Hij is toch een zwijn7" „Hij blijft mijn vader." zei zc. „Ik heb medelijden met hem. Niemand kijkt naar zulke mensen om. Wat hij ook gedaan heeft, hij blijft toch een mens „Hij is meegegaan naar Argenti nië." vertelde Theo. „Die familie heeft daar grond gekocht. Hij is bij hem in dienst gebleven. Ik weet dat van Brink." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6