Zierikzeese Straatnamen van archivaris Uil gepresenteerd Bedrijven ontmoeten elkaar in Zeelandhallen Goes Contacta '86 Gasunie over verlaging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 augustus 1II8II Nr. 23!>88 5 Aan het stralende zomerweer lijkt een einde gekomen Foto: Johan D. C. Berrevoets Eerste exemplaar voor burgemeester en dijkgraaf ZIERIKZEE - „Ogenschijnlijk is er geen gemakkelij ker taak voor de overheid dan het vaststellen van straat namen. Maar ook in Zierikzee heeft de ervaring geleerd, dat die taak waarlijk niet onderschat moet worden. Ik hoef slechts één naam te noemen: 'De Driehoek' en inge wijden voelen mij goed aan". De Zierikzeese archivaris H. Uil weet nu als geen ander, dat er aan het vaststellen van straatnamen heel wat vooraf gaat. Maandagmiddag presenteerde hij zijn jongste werk Zierikzeese Straatna men. Volgens zijn oud-voorganger W. Keikes „ligt er on der deze simpele titel een enorme brok stadsgeschiede nis verborgen". Uil is er niet alleen in geslaagd om een imponerende hoeveelheid gege vens over Zierikzeese straten te boek te stellen; het is hem ook gelukt om het werk nog voor het afscheid van burgemeester Th. H. de Meester pu bliek te maken. De eerste burger toonde zich bijzonder ingenomen met de gedachte van Uil om hem op de valreep nog een boek te geven. .Meestal heb je als spreker inzage in het boek alvorens het gepresenteerd wordt. Dat is mij deze keer niet ver gund en dat maakt de spanning extra groot voor mij", aldus De Meester. „Fatale datum" Vandaag, dinsdag 26 augustus, is De Meester's „fatale datum", zoals hij het zelf noemde en hij zei blij te zijn het nog mee te mogen maken. Zonder het boek nog gezien te hebben sprak hij de overtuiging uit, dat het een bij zonder werk zou zijn „alleen al van wege het prachtige stratenpatroon van Zierikzee". Nadat hij het boek in handen kreeg bleek zijn verwachting niet onjuist te zijn. Archivaris Uil gebruikte zijn toe spraak om de genodigden een en an der uit.de doeken te doen over het fe nomeen straatnamen. Het boek maakt deel uit van een landelijke reeks straatnamenboeken. Na Goes is Zierikzee de tweede Zeeuwse plaats, die hiervoor in aanmerking is gekomen. Het boekwerk omvat een opsomming van alle straten, wegen en paden met een historische toelich ting. Het werk is zo actueel, dat zelfs de Gasthuisboomgaard nog vermeld staat. Uil gebruikte enkele voorbeelden om zijn stelling te illustreren, dat ook Zierikzee door schade en schande wijs is geworden voor wat het stra- tenbeleid betreft. „In Zierikzee is evenals in andere gemeenten gepro beerd de wijken af te bakenen door steeds dezelfde soort namen te geven. Zo is de wijk Malta voorzien van straatnamen genoemd naar in de re gel vroegere burgemeesters. Maar de straat genoemd naar burgemeester Hoffer ligt in de binnenstad", aldus Uil. En datzelfde blijkt te gelden voor Poortambacht, waar de Zeeuwse Del ta als inspiratiebron heeft gediend. De Deltastraat echter moet gezocht worden bij het industrieterrein. Of het plan Kaaskenswater, waar de le den van het koninklijk huis op de straatnaambordjes prijken. Tever geefs moet gezocht worden naar de Julianastraat. De streekarchivaris achtte deze 'missers' wel een kritische noot waard. Zo ook het gegeven, dat de rijksoverheid adviseert geen straten te vernoemen naar eenzelfde woord. De opsomming Havenpark, Haven plein, Oude Haven, Nieuwe Haven, een Oost- en Westhavendijk, een Ha venstraat en een Havenweg spreekt voor zich. In tegenstelling tot vele an dere gemeenten heeft de gemeente raad zich in haar keuzen beperkt tot de geschiedenis. Voor Zierikzee geen fruit- en bloemenwijken. Deze modeverschijnselen gingen aan de gemeente Zierikzee voorbij. „Toch heeft dit gemeentebestuur zich ook weieens bezondigd om in en kele gevallen rekening te houden met de veranderende smaak", aldus Uil. „Het wonen in een 'slop' werd niet meer passend geacht. Ook de Achter straat had afgedaan. Het werd Steil- tjesstraat; een keus die indertijd niet ieders goedkeuring kon wegdragen". Het waren volgens Uil niet alle maal echt gemotiveerde wijzigingen. Dat lag anders met de Burgemeester Kempstraat in Malta. Nadat de raad dit eerbetoon had gebracht aan de vroegere burgemeester, bleek al snel dat dit een oplichter was. Vandaag de dag spreekt men over de Brauw- straat. De schrijver wilde met zijn toe spraak onder meer benadrukken, dat straatnamen een historie hebben en derhalve niet ongemotiveerd veran derd mogen worden. Of met de woor den van zijn Haagse oud-collega,: „Straatnamen, speciaal de.hist9rj.sch gewordené, zijn bescheiden'geschied kundige monumenten. Er is geen rijksdienst om ze te verzorgen en te beschermen, maar het ligt op de weg der adviseurs van de gemeentebestu ren te waken tegen vernietiging van deze merkwaardige overblijfselen uit vroeger jaren en zelfs eeuwen" - einde citaat. Bijdrage Volgens Uil gelden deze woorden ook voor Zierikzee en met het uit brengen van het boek Zierikzeese Straatnamen wil hij een bijdrage le veren aan de achtergronden van de straten, opdat ze nooit verloren gaan. Oud-streekarchivaris W. Keikes was ook van de partij in het Zierikzeese stadhuis, omdat hij het voorwoord in het boek verzorgd heeft. Indertijd werd hij door de uitgever verzocht om het boek te schrijven „maar dat is één van de weinige zaken die ik niet heb opgepakt, maar doorgeschoven". Keikes: „Het is zeker geen roman, die je in een avond doorleest, maar men kan er vele avonden mee bezig zijn. Er staat onvoorstelbaar veel in". Hij hield de aanwezigen voor, dat niet alleen de gemeente straatnamen be paalt, maar meer nog het Waterschap. Vandaar dus, dat ook dijkgraaf M. J. Steur een 'eerste' exemplaar in han den kreeg. Om te voorkomen, dat één van beiden (De Meester of Steur) het eerste exemplaar zou krijgen, werd besloten om de beide gebroeders Vis (d uitgevers - red) tegelijkertijd een boek te laten overhandigen. GOES - De eerste bedrijvencontactdagen in Goes krij gen een vervolg. Dit jaar wordt op 20, 21 en 22 oktober in dezelfde Zeelandhallen de tweede bedrijven contactda gen Contacta '86 gehouden. Tijdens de Contacta '86 kun nen Zeeuwse ondernemers elkaar ontmoeten en tevens de kennismaking met produkten en diensten uit Zeeland verstevigen. In de Zeelandhallen kunnen leveranciers standruimte gebruiken om deze produkten en diensten onder de aandacht te brengen. Dijkgraaf Steur en burgemeester De Meester kijken met teuredenheid in het boek van archivaris H. Uil. Het fenomeen bedrijvencontactda gen krijgt de laatste jaren een steeds grotere belangstelling. Na de eerste ontmoetingsdagen voor ondernemers in Goes organiseerde hetzelfde bu reau, Organisatiebureau Delooze uit Nieuwerkerk aan de IJssel, een der gelijke bijeenkomst voor onderne mers in Limburg. Deze ontmoetings dagen in april dit jaar kregen even eens de naam Contacta mee. Naast bedrijvencontactdagen in Goes worden er onder meer vergelijk bare bijeenkomsten met exposities van bedrijven gehouden in Leeuwar den, Enschede, Arnhem, Leiden, Bre da etc. Standruimte van bedrijven die zich op de regionale business to business markt bewegen vormt een belangrijk aandeel in de formule van deze be drijvencontactdagen, maar de Con tacta is geen traditionele beurs. Het probleem van standbouw dat bij beursdeelname altijd een rol speelt bestaat nu bijvoorbeeld niet. Deelne mers huren een ruimte waarom de wanden al overeind staan en worden alleen geconfronteerd met het inrich ten daarvan. „Zeelandterras" Een verschil is ook dat de contact dagen, anders dan de meeste beurzen, niet zozeer mikken op grote aantallen bezoekers, maar wel op een selectie daaruit. Óp de bedrijven contactda gen moeten ondernemers, bezoekers en deelnemers, de gelegenheid heb ben om in een rustige sfeer zakelijk te kunnen overleggen. Centraal in de Zeelandhallen wordt daarom ook dit jaar weer een Zee landterras geprojecteerd. De contactdagen hebben een pro vinciaal belang. De deelnemers ko men evenals vorig jaar uit alle delen van Zeeland. Bovendien is inmiddels ingeschreven door enkele bedrijven van buiten de provincie die hier wel hun relaties hebben. De meeste van hen maken gebruik van de standaardstandruimte die wordt aangeboden. Dat houdt in dat vrijwel alle deelnemers even grote stands hebben in een van de twee standaardmaten: 6x3 meter of 4x2 meter. De bedrijven die meer ruimte tot hun beschikking willen hebben huren aaneengesloten standaard ruimten of, want dat is ook mogelijk, een aantal vierkante meters. De Zeelandhallen in Goes (nu nog in gebruik als veilinghallen) liggen dicht bij de Rijksweg 58 en zijn cen traal in Zeeland het gemakkelijkst te bereiken. De organisatie mikt op het gebruik van twee beschikbare hallen. Tijdens de eerste Contacta in 1985 in Zeeland was één hal in gebruik. Een nieuw element in de Contacta- formule is misschien de komst van een speciale informaticamarkt. Om dat automatisering een groeimarkt is doen verscheidene bedrijven uit die sector mee als deelnemer. GRONINGEN - De Nederlandse Gasunie gaat alleen akkoord met de verlaging van de aardgasprijzen per 1 januari 1987 met slechts twaalf cent in plaats van met achttien cent wan neer de consument later alsnog zes cent minder gaat betalen. Zo rea geerde een woordvoerder van de Gas unie op de voorstellen van het kabi net om de aardgasprijzen niet met achttien cent te laten dalen maar slechts met twaalf cent. Daarmee denkt het kabinet dan een bedrag van driehonderd miljoen gul den te kunnen behouden voor de schatkist. Volgens woordvoerder B. Warner van de Gasunie is de Gasunie er niet om belasting te vergaren voor het rijk. Daarom meent de Gasunie dat de consument de zes cent verlaging per kubieke meter die het kabinet per 1 januari niet wil geven later wel moet krijgen, maar daar moet nog over worden onderhandeld. Mogelijk zou de burger de zes cent verlaging per 1 juli 1987 of 1 januari 1988 kun nen krijgen, aldus de woordvoerder. De Gasunie is verheugd dat het ka binet in ieder geval geen accijns gaat heffen op aardgas per 1 januari 1987. „We zijn tegen het heffen van accijn zen. Daardoor wordt de koppeling van de gasprijs met de marktwaarde los gelaten. Bovendien zou daardoor de concurrentiepositie van het aard gas verslechteren", aldus Warner.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5