Zierikzee laat zich (nog) niet uit over streekradio streeknieuws Gemeentebestuur Brouwershaven baalt van chaos nieuwe regels Provinciaal wegennet krijgt opknapbeurt EEN EIGEN BEDRIJF BEGINNEN KUN JE OOK MET 2 KRUKKEN uw Zierikzee gaat nachtelijke sluitingstijd weer bekijken 4 De weg van Zonnemaire naar Brouwershaven is als eerste aan de beurt voor een opknapbeurt. Over een lengte van 1100 meter wordt de Blooisedijk onderhanden genomen. Vervolg van pagina 1 staat omschreven, de T-2 (tort i ai re weg 2). Een zorgenkind, omdat er voor dit soort tertiaire wegen bijna geen geld beschikbaar komt, voor de secundai re wegen redelijk. Het wegdek is ech ter slecht en wordt druk bereden door overwegend toeristen, dus herstel is nodig. Katerberg heeft geld gevonden door gebruik te maken van een over schot op de lopende rekening, hoewel voor dit jaar en voor 1987 een op knapbeurt niet begroot is. Voor genoemde wegen verwacht het hoofd van de dienstkring geen echt grote verkeersproblemen, an ders kan dat worden bij de 'bottle neck' Zierikzee/Zeelandbrug (Weg naar De Val). Twee kilometer weg dek wordt als voor omschreven her steld, maar tegelijk verbreed, van ze ven naar zeven en een halve meter breedte. 'Slechts' een halve meter breder, met name noodzakelijk door het steeds groter (en breder) worden van het vrachtverkeer. De verbreding vindt plaats aan de dijk-kant van de weg, terwijl ook het fietspad aan de andere zijde van de weg wordt verbreed en aangepast. Dit pad blijft overigens een tegelpad. Totaal komt op dit deel van het pro vinciale wegennet 3.000 ton asfalt. Uniek voor Zeeland is het gebruik maken van ëen nieuwe (Belgische) AVO-NEDERLAND bemiddelt bi] recreatie, aanpassingen Want en zoekt werk voor mensen met een handicap Reeds 60 jaar Jaarlijks kunnen vele gehandicapten zich via AVO- NEDERLAND maatschappelijk ontplooien Bij een bedrijf of als startende ondernemer AVO- Nederland maakt nog meer mogelijkfbpleidingen, vorming. AVO-NEDERLAND helpt, zoveel als de middelen toelaten, waar wettelijke voorzieningen écht te kort schieten. Voor iedere gehandicapte' Dankzij het landelijk buro, regionale consulenten, afdelingen en zo n 20 000 vrijwilligers rondom onze jaarlijkse collecte. - tóterv^ beschermvrouwe I HM de Koningin antwoordnr 201,3800 VB Amersfoort Tel 033-63 52 14 giro 625 000 Vraag inlichtingen STEUN ONS WERK PvdA: U zit op stoel van minister ZIERIKZEE - De Stichting Streekomroep Schouwen- Duiveland moet het (voorlopig) stellen zonder represen- tativiteitsverklaring van de gemeente Zierikzee. Zolang de behandeling van de media-wet er in de Tweede Kamer nog niet door is, wenst de meerderheid van de Zierikzee- se gemeenteraad zich niet te buigen over het verzoek van de stichting. Volgens de PvdA-fractie zit die meerder heid hiermee op de stoel van de minister. De stichting wil graag een vergun ning van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc), maar heeft geen kans van slagen, zo lang de lokale overheden geen ver klaring van representativiteit afge ven. B en w hebben de meeste raadsleden kunnen overtuigen van hun mening, die omvat dat zolang het parlement riog discussieert over dit onderwerp, het niet aan de gemeen ten is om dit voor te zijn. Kneuterigheid De PvdA uitte haar bezwaren bij monde van D. van der Wekken, die zei bij dergelijke discussies de woorden 'kneuterigheid' en 'struisvogelpoli- Van Ast: „llt word helemaal niet goed van de enorme hoeveelheid eireuluires BROUWERSHAVEN - „De enorme hoeveelheid circu laires die als gevolg van het rijksbeleid bij de gemeente binnenkomt zorgt voor zoveel verwarring dat het niet meer te doen is. Het is een chaos, ik word er helemaal niet goed van". Op deze niet mis te verstane wijze uitte VVD-wethouder Ph. J. van Ast maandagavond tijdens de raadsvergadering zijn frustraties toen men tijdens het derde achtereenvolgende agendapunt door de bomen het bos niet meer zag door nieuwe regels en bezuinigingen, opgelegd door de rijksoverheid. wegverbredingsmachiue, die in één keer het karwei klaart, zonder dat de vrachtwagens in de berm moeten rij den voor de aanvoer van zand, hoog ovenslakken en asfalt. Do machine is zo nieuw, dat Katerberg er nog nooit een in werking heeft gezien, maar hij verwacht er veel van. Als eerste uitte de PvdA-fractie bij monde van J. van O ure zijn ongenoe gen over de verordening geldelijke steun verhuis- en herinrichtings kosten ouderen 1986 die opnieuw diende te worden vastgesteld omdat het rijk de oorspronkelijke verorde ning heeft ingetrokken. Met de veror dening wordt beoogd via een finan ciële bijdrage ouderen te stimuleren te verhuizen naar een kleinere wo ning zodat grote en goedkope wonin gen voor de woningmarkt beschik baar komen. ,,Een misselijke rege ling", aldus Van Ours. ,,Want men komt alleen in aanmerking als de huur van de te verlaten woning niet meer bedraagt dan 375 gulden per maand. En iedereen weet dat de huur tegenwoordig hoger is". Hij voorzag dan ook weinig doorstroming maar wel een meer gevulde rijkskas en lege bejaardenwoningen in de toekomst. Zijn fractiegenoot C. J. de Munnik stelde voor om samen met de andere gemeenten een protest te laten horen in Den Haag. ,,Want dit slaat nergens op", aldus de fractievoorzitter. Wassen neus „Doorstroming is met deze regeling inderdaad een wassen neus", vond ook raadsvoorzitter burgemeester G. Slabbekoorn. „De meeste huren lig gen tussen 450 en 650 gulden". Hij probeerde wel te relativeren door er op te wijzen dat de regeling in de gro te steden voor meer mensen opgaat. Op het dringende beroep van De Munnik ging hij in met de belofte 'al les nog eens op een rijtje te zetten met de woningbouwvereniging en de ver eniging van burgemeesters, wethou ders en secretarissen op het eiland'. Punten Weinig heil zag de voorzitter in de suggestie van P. van der Meide (GPV/ SGP/RPF) om aan huurders (ook niet-ouderen, Red) punten toe te ken nen bij het stijgen van hun inkomen. Aan de hand daarvan zouden zij voor rang kunnen krijgen bij de toewij zing van grotere en duurdere wonin gen. „Mensen willen meestal niet uit hun omgeving", wist Slabbekoorn uit ervaring. Hij herinnerde aan de jaar lijkse huurverhogingen en het toe kennen van huursubsidies aan de la gere inkomensgroepen wat het onrecht enigszins in het gareel houdt. Woningbouw toekomst Zowel de PvdA en de CDA-fractie als klein rechts waren van mening dat Noordgouwe er in de toch al sterk uitgedunde planningslijsten nieuw bouw, verbouw en verbetering wo ningen 1987/1991 met geen enkele nieuwbouwwoning bekaaid afkomt. „De leefbaarheid van een kern wordt voor een belangrijk deel bepaald door het woningaanbod. We moeten de kernen aantrekkelijk maken voor vestiging door mensen van elders", aldus Van der Meide. Slabbekoorn stelde dat dat zo goed mogelijk wordt gedaan, maar wel met zo weinig mo gelijk leegstand. „Het forensen dat enkele jaren geleden speelde is niet meer aan de orde omdat het zoveel duurder is geworden. Dé vraag naar woningen is miniem en daar moeten we rekening mee houden", aldus de burgemeester die ook benadrukte dat in Noordgouwe dure onteigenings procedures nodig zijn om bouwgrond te verkrijgen. Het ontbreken van bouwaanvragen door particulieren gedurende de afgelopen jaren was j^IERIKZEE tiek' in de mond te willen nemen. „Het bestuur van de stichting is te al len tijde uit te breiden, wanneer het van mening is, dat een bepaalde groep van de bevolking onderverte genwoordigd is. Onze fractie acht de omroep danook representatief". Van der Wekken: „Als je een stok wilt vinden om de hond te slaan, dan hang je alles op aan de media-wet". Volgens hem bestaan er binnen het parlement verschillende ideeën over ondermeer wel of geen satelliet en zijn de verschillende partijen het over de streekradio redelijk eens. Partijgenoot en wethouder, J. Groen, ondersteunde Van der Wekken. ,,lk wil me nu niet uitlaten over eventue le financiële gevolgen en of onze frac tie hieraan wenst mee te betalen, maar door de verklaring niet af te ge ven, heeft de organisatie niet de kans om naar wvc toe te stappen". Maar de socialisten stonden hierin alleen. VVD-er J. J. Geleijnse schaar de zich achter het voorstel van b en w om het verzoek aan te houden. „Aan houden is niet nee zeggen. Die beoor deling komt straks". Ook CDA-ster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal dacht er zo over. Zij vond het verzoek te pre matuur en wilde evenals Geleijnse een totaal-plaatje zien. „Je kunt nu niet ja zeggen, terwijl er nog geen zicht is op de financiële consequen ties. Kom later maar met een com pleet voorstel", aldus Bij de Vaate. W. F. Sprengelmeijer (RU) dacht hier net Wethouder P. de Rijke kon de ge meenteraad meedelen, dat de Dienst der Domeinen voor de komende „tientallen jaren" geen plannen heeft met het huidige onderkomen van de UW. Deze vraag werd eèrder gesteld in de commissie publieke werken, waaraan de vraag werd gekoppeld of het plegen van onderhoud voor zo'n 16.000 gulden wel zin had. Dat bleek dus het geval, al hield De Rijke de le den van de raad wel voor, dat in de komende jaren nog wel enige werk zaamheden op de lijst staan. Een cij fermatig overzicht ontbrak voorals nog. Vervolg van pagina 1 die Zierikzee kinderachtig zouden vinden. „We onderkennen het door u gestelde probleem, maar het valt moeilijk te reglementeren", aldus De Meester. Hij hield de raad echter wel voor. dat de gemeente voornemens is om volgend "jaar wel op excessen lij kende zaken in te tomen. Asma, die een en ander als een „slap beleid van de gemeente" om schreef, vroeg het college dan toch in ieder geval de situatie van de Gere formeerde Kerk te herzien; een op merking waar RU-man W. F. Spren gelmeijer mee in kon stemmen. Zo ook De Meester, die het laatste voor stel van Asma overbracht naar het college. Als het aan H. Asma ligt wordt de ondernemers, die terrasjes buiten hebben staan, maar niet betalen, nu ook een rekening gestuurd. Afscheid A. Ploeg Het Produktschap voor Vis en Visprodukten neemt maandag 1 sep tember afscheid van de teruggetre den staatssecretaris voor landbouw en visserij, A. Ploeg. Tijdens de bij eenkomst in het Visserijcentrum te Rijswijk, die om 16.00 uur begint, spreekt Ploeg over zijn politieke vis serijtestament. Kruiswerk Uit de opbrengst van de landelijke 1-2-3 actie, waaraan vele Zeeuwen hebben deelgenomen, wordt ten be hoeve van het Kruiswerk in Zeeland nog dit jaar geld beschikbaar gesteld. Het gaat om een bedrag van ruim 42.000 gulden, dat besteed gaat wor den aan kostbare en duurzame ver- pleegartikelen ten behoeve van de uitleenmagazijnen van het Zeeuwse kruiswerk. HAAMSTEDE Zendingsmiddag In de Christelijke Gereformeerde kerk te Haamstede wordt zaterdag 30 augustus de jaarlijkse classicale zen dingsmiddag gehouden, die om 13.30 uur begint. Twee Toraja-predikanten vertellen over hun zendingswerk op Celebes. Het Zierikzeese koor de Lofstem verleent onder leiding van Jaap Schouls zijn medewerking. DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo haalt vrijdag 29 augustus weer oud papier op in Dreischor en de naastgelegen polder. De inwoners worden verzocht het papier gebundeld gereed te zet ten. De inzamelacte begint om 17.30 uur. OOSTERLAND Witlof Dc Witlofstudieclub Schouwen- Duiveland houdt maandag 1 septem ber een excursie naar het bedrijf van J. L. Schoof aan de Hogczandweg 1 te Oostcrland. De excursie begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Psychosynthese De maatschap voor heling en groei. De Dubbele Delta, start in september met twee projecten: 1) Leren onder weg zijn en 2) mannelijk/vrouwelijk. Het eerste project start 11 september in het onderkomen van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland te Middelburg en omvat negen avonden. Het tweede project, dat op dezelfde plaats wordt uitgevoerd begint 18 september. Informatie is te verkrij gen via telefoonnummer 01106-2977 Wethouder Van Ast wordt niet goed van alle circulaires. ook de reden dat hij weinig heil zag in de suggestie van VVD-lid J. K. Goemans o»n met de huidige lage ren te weer eens wat premie-koopwonin gen te bouwen. De planningslijsten werden met algemene stemmen vast gesteld. Restauratie Veel vragen en verwarring leverde de vaststelling Meerjarenraming Restauratiesubsidies op. Het rijk heeft ook hierbij hele nieuwe uit gangspunten opgesteld waarbij de decentralisatie het uitgangspunt vormt. „Een ander woord voor bezui niging, waarbij elk potje kleiner is geworden maar nu door ons mag wor den uitgedeeld en niet meer door de Rijksdienst Monumentenzorg", licht te wethouder S. Loschacoff-de Kanter toe. De CDA-, VVD- en PvdA-fracties maakten zich eendrachtig zorgen uit welk potje de drie en een half miljoen moet komen die in 1989 nodig is voor de verdere restauratie van Sint Nico- laaskerk te Brouwershaven. Slabbe koorn kon daarover geen uitsluitsel geven omdat nog niet bekend is hoe de regeling gaat worden voor de restauratie van kerken. Hij voorzag echter alleen maar „temporisering". Tot nu toe betaalde de gemeente vijf procent van het benodigde totaalbe drag. De rest kwam van het rijk, de provincie en een fonds van de kerken. En daarmee wordt momenteel en in de komende jaren nog gerestaureerd aan het monumentale gebouw. Op de nieuwe meerjarenraming is geen.sub- .sidje-.voor de.Sint-Nicolaaskeric vast gelegd omdat daarmee restauratie van andere mohumenten in dé' ge meente jarenlang onmogelijk zou zijn. Op basis van het aantal monumen ten is aan de gemeente Brouwersha ven een jaarlijkse rijksbijdrage toe gezegd van 225.443 gulden. Aan schrijven van de 103 monumenten eigenaren in de gemeente leerde dat zeventien van hen in de komende vijf jaar hun pand voor in totaal vijf mil joen willen restaureren. Een feit waarover Van der Meide zich sterk verbaasde gezien de geringe animo die daar in voorgaande jaren voor was. „Restauratie is wel wat anders dan achterstallig onderhoud", stelde Slabbekoorn hem gerust. Volgens hem valt een groot gedeelte van de aanvragen in deze laatste categorie. Ook de ijver van het GPV/SGP/RPF- lid om „het historisch bezit van de gemeente niet te laten verslonzen" en daartoe een beroep te doen op an dere 'potten' zoals het fonds stad- en dorpsvernieuwing werd door Van Ast en Slabbekoorn krachtig gerela tiveerd door de uitleg dat er ondanks (of dankzij) de ingewikkelde voor schriften in totaal alleen maar min der geld beschikbaar komt. Bouwaanvragen De 'woningbouw-raadsvergade- ring' werd voortgezet met een discus sie over de verkoop van een perceel grond aan de Oostweg te Zonnemaire aan mevrouw A. G. Voogd-van Lith. De PvdA-fractie maakte daar be zwaar tegen omdat er te weinig voor waarden bij werden gesteld. De Mun nik: „Op deze wijze kunnen daar dingen gebeuren die we niet wensen". Het college en ook de VVD-fractie za gen geen problemen en waren blij dat de grond waarvoor acht jaar geen en kele belangstelling was kon worden verkocht. Mevrouw De Voogd wil er een garage bouwen en betaalt de ge meente 27.500 gulden. De overige agendapunten leverden geen discussie op. Het betrof dc ver koop va*n een perceel grond in be stemmingsplan Dclingsdijk te Brou wershaven aan tandarts A. Broerc voor 44.704 gulden. Het benoemen van mevrouw E. A. Goedhart uit Zonnemaire als plaatsvervangend lid in dc Adviescommissie voor het welzijnsbeleid. En het met 'grote blijdschap' afsluiten van het conflict over dc schoolzoldcr te Brouwersha ven door een krediet van 17.000 gul den beschikbaar te stellen voor isole rende maatregelen en dc aankoop van dc schooltuin-inrichting van dc christelijke school. Bij het aanbie den van dc gemcentcrekcning 1985 bleek dat er een batig saldo van 450.000 over was gebleven. Het werd bestemd voor dc verbouwing secreta rie en bouw arehiefkluis (150.000 gul den). dc aanschaf van automatise ringsapparatuur (100.000 gulden), dc vervanging brandweerauto (50.000 gulden) cn de aanpassing riole ringsstelsel (150.000 gulden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4