Noodzaak centrale registratie paspoort nog niet aangetoond Start schrijfavonden 1 Amnesty International Gemeenten gaan achter te veel bezuinigd geld door rijk aan 'n Dorp bewaart geheimen Meldpunt discriminatie loopt goed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 augustus 1986 Nr. 23986 Zaterdag 23 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.05 uur Telebord 15.00 uur Supertëd en Bananeman, tekenfilms. 15.10 uur He-man and the masters of the universe, tekenfilmserie. 15.35 uur Just our luck, Amerikaanse comedy-serie. Afl. De vloek van ko ning Kahoomi. 16.00 uur Club Veronica clips. 17.05 uur New Wilderness, natuurse rie. Afl. De krokodil. 17.30 uur Journaal 17.35 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Suzanne neemt je mee. 18.00 uur Club Veronica magazine, jongerenprogramma. 18.25 uur Veronica sport. 19.00 uur Countdown vanuit de Countdown studio. Presentatie: Adam Curry. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. Afl. Typisch Miami. 21.15 uur De pats boem show, talen- ten jacht. Presentatie: Will Luikinga. 22.00 uur Nieuwslijn, actualiteiten. 22.40 uur Twilight zone, serie korte verhalen waarin de mystiek centraal staat. Vanavond: De ziel van de pel grim. Een wetenschapper stuit op een holografische afbeelding van een be wegend wezentje; Ik van Newton. Na het uiten van een helse vloek, komt een wetenschapper oog in oog te staan met de demon welke hij heeft opgeroepen. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Medelanders Nederlanders. Programma voor Marokkanen. Afl. Verzekeringen. 18.20 uur Paspoort voor Marokka nen. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur The A-team, Amerikaanse serie. Afl. Een heel speciaal stadje. 20.00 uur TROS Wondere wereld, pro gramma in het teken van de ..Firato". Presentatie: Chriet Titulaer. 20.25 uur De strijd van Amy Mat thews, 2-delige Canadese tv-film. Deel 1. Een getrouwde vrouw ontdekt op een dag een knobbeltje in haar bomt. 21.45 uur Olympiaplein, programma over een eeuw Olympische Spelen. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Studio Sport 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Tobroek, Amerikaanse speelfilm uit 1967. Tijdens de Tweede Wereldoorlog krijgt een speciaal com mando de opdracht zich te vermom men als Duitse militairen om gene raal Rommel en de zijnen te kunnen overmeesteren. BRT 1 16.00 uur Besteld, gestolen, geleverd, West-Duitse speelfilm uit 1979 van Wigberf Wikker. Een ontslagen ont werper wordt, met behulp van twee jonge autodieven, handelaar in gesto len auto's. Maar dit kan niet lang meer duren.... 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.), 18.05 uur Filmbrieven. Afl.: 10. Kin deren leren het van mekaar. 18.35 uur De kleinste zwerver, Ameri kaanse jeugdserie. 19.00 uur Trekking van de lotto- joker. 19.05 uur Boeketje Vlaanderen, toe ristisch magazine. 19.35 uur Lotto-trekking, Mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Kinderen van de nacht, tv- film van Robert Markovitz. Met: Kathleen Quinlan, Nicholas Camp bell, Lar Park-Lincoln, e.a. Dr. Lois Lee komt in aanraking met van huis weggelopen jongeren, die vervallen tot prostitutie. Zij trekt het zich zo erg aan, dat zij een organisatie opricht, om hen te helpen. 21.50 uur Leven in oud Egypte, 4-delige Engelse serie over het dage lijks leven in de vallei der koningen in hét oude Egypte. Afl. 2: Presenta tie: De Egyptoloog John Romer. 22.40 uur Sport op zaterdag. 22.55 uur Paardekoersen en journaal. Aansl. Coda: Bluesette, van T. Thiel- mans door het Percussie-ensemble Muziekacademie Lanaken. BRT 2 Geen uitzending. Zondag 24 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Ik trouwde een familie, Duitse serie. 16.20 uur De Muppetshow met als gast: Joel Grey. 16.45 uur KRO's Tekenfilmfestival. 17.00 uur Zoo 2000, serie over hoe het publiek kan kennismaken met de dierenwereld. Afl. Bedreigde soor ten. 17.30 uur Journaal 17.35 uur Tocht door de middel eeuwen, documentaire-serie over de middeleeuwse maatschappij van de historicus Georges Duby. Afl.: aan dacht voor de koningen uit de 13e eeuw, het pauselijk paleis in Avignon en de reizen van Marco Polo. 18.25 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.55 uur Bollie en Billie, tekenfilm 19.00 uur Journaal 19.05 uur Cijfers en letters, spelpro- gramma gepresenteerd door Bob Bouma. 19.30 uur Lou Grant, Amerikaanse serie. Afl.: Charlie. 20.20 uur Heksenwerk (Tuckers With), komische detective-serie. Afl. 10: De harde wereld van rock-muziek. 21.05 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 21.35 uur Mij dochter en ik, Engelse comedy-serie. 21.55 uur Olie.. 8-delige serie over de invloed van olie op de geschiedenis van de2e eeuw. Afl. 3: De „Zeven Zusters". 22.50 uur Journaal. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 11.00 uur Medelanders Nederlanders, voor Turkse vrouwen. Afl. Als je je stem niet laat horen. (herh). 11.30 uur Open Universiteit: Cursus Geologie I: Plaattektoniek. (herh). 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.50 uur Om mensen weer als mens te laten leven, Stichting Vluchteling. 15.00 uur Studio Sport: W.K. Hockey voor dames. 16.30 uur Studio Sport, schaaktwee kamp Karpov-Kasparov. Commen taar: Hans Böhm. 17.00 uur Ned. Geref. Kerkdienst vanuit de Ichthuskerk in Dronten. Voorganger: ds. H. Schuurman. 17.45 uur Uitzending van de wilde Ganzen. 18.00 uur Werken aan werk: De de tailhandel. 18.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport. 19.55 uur Trekking van de Lottoge tallen. 20.00 uur Journaal. 20.10 uur Laurel Hardy, slapstick. Afl. Perfect day. 20.30 uur VPRO Nieuws 20.45 uur VPRO Cinema: II Gatto- pardo, Italiaanse speelfilm uit 1963. Tijdens de Italiaanse Burgeroorlog probeert een volksleger de Napoli- taanse Bourbons te verdrijven. 00.08 uur Journaal BRT 1 15.30 uur De lange rit naar school, Oostduitse jeugdilm van Rolf Lo- sasnsky. Met Frank Trager, Iris Rif- fert, Dieter Franke e.e. Herh. 16.50 uur Allemaal beestjes, dilem ma op de Pribilofs. Herh. 17.20 uur De kolderbrigade, zesdelige komische serie met Romain de Co- ninck, Gaston Berghmans, Yvonne Delcour e.a. Afl 4: De diamanten. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterserie, (herh.). 18.05 uur Liegebeest, kinderserie. 18.20 uur De Tripoden, Engelse science-fictionserie met John Shak- ley, Jim Baker e.a. Afl. 12. 18.45 uur Kijk uit! Verkeerstips. 18.50 uur Vreemde krachten, 13- delige serie van Wim Offeciers over paranormale verschijnselen en be gaafdheden. Afl. 11: Psychokinese. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.00 uur Bloemetjes buiten, tips voor gevelversiering met bloemen, presentatie: Gil Claes. 20.05 uur Sportweekend. 20.35 uur All the marbles, Ameri kaanse speelfilm uit 1981 van Robert Aldrich. Met: Peter Valk, Vicki Fre derick, Laurence Landon e.a.. Molly en Iris vormen een worstelaarsduo. Hun manager Harry Sears kan een ti telgevecht voor hen organiseren. Maar het gokken speelt ook een be langrijke rol in dit wereldje. 22.25 uur Het hart van de draak (The heart of the dragon), Engelse serie over het dagelijks leven in China. Deel 12: Handel. 23.15 uur Journaal en Coda. Een oudt liedeken, van Victor de la Montagne. BRT 2 15.45 uur Jumping: Belgische kam pioenschappen te Bavikhove. Recht streekse uitzending. Commentaar: Louis de Pelsmaeker. Maandag 25 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Het wonder der klokken, Amerikaanse speelfilm uit 1948. Re gie: Irving Pichel. De persagent Bill Dunnigan wil koste wat kost de laat ste wil van de actrice Olga Traskovna uitvoeren. Aangezien de filmmaat schappij haar laatste film niet wil uitgeven, besluit Bill tot het beden ken van een wonder. 16.55 uur 21 jaar amusement, serie oude amusementsprogramma's. Van daag: Een special met Diana Ross. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Mask, jeugdserie. Afl.: De lichtshow. 18.00 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.30 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus: Over kanker 18.45 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus Personal Computer I. 19.00 uur Bassie en Adriaan, serie korte filmpjes. Afl. 12: Bassie wordt gestoord. 19.05 uur The A-team, Amerikaanse serie. Afl. De dag dès oordeels. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De strijd van Amy Mat thews, 2-delige Canadese tv-film. (slot). Amy Matthews ontdekt een bobbeltje in haar borst. Zij denkt nu haar borst te moeten verliezen. 21.50 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.20 uur Dempsey and Makespeace, politie-serie. Afl. De ontvoering. 23.10 uur Big Band in concert, serie programma's rond het beste dat Ne derland op muziekgebied te bieden heeft. Vandaag: The Netherlands Concert Jazz Band. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Kwartslag. Geen land te be zeilen, tv-spel van Ger Beukenkamp. 19.27 uur Disney-extra: De legende van admiraal Woestijnschip Smith, tekenfilm. 19.40 uur Sybil, 2-delige Amerikaan se speelfilm uit 1976. Een jonge on derwijzeres raakt door een voorval op straat volkomen over haar toeren, zodat een psychiater moet worden in geschakeld. 21.20 uur Kruis, hamer en sikkel, do cumentaire over het godsdienstig le ven in Rusland. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 22.50 uur Voorlichtingsprogramma over de cursus Rockschool. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. (herh.). 18.10 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. Presentatie: Danny Verbiest en Ellen. Afl.: Alternatieve energie. 18.35 uur Eerst het ei, tweedelige jeugdfilm van Robert Thompson. Met: Justine Bateman, Christ Hebert e.a. Deel 2. 19.00 uur Comedy Capers, korte ko mische film. 19.15 uur Onze merkwaardige we reld, Amerikaanse documentaire serie. Vandaag: De robotrevolutie. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Lovejoy, thrillerreeks over een avontuurlijke antiekhandelaar en diens extravagante praktijken om aan de kost te komen. Met: Ian McShane, Phyllis Logan, Malcolm Tierney e.a. Afl. 8. 21.05 uur Mijn grote liefde heet mu ziek, serie specials rond Vlaamse ar tiesten. Vanavond: Wannes van de Velde en Flamenco groep. 21.45 uur Vreemde krachten, 13- delige serie van Wim Offeciers over paranormale verschijnselen en be gaafdheden. Afl. 12: Poltergeesten. 22.35 uur Auf die Platze, voorbe schouwing op de Europese kam pioenschappen Atletiek die morgen, 26 augustus, in Stuttgart beginnen. 23.05 uur Paardekoersen, Journaal en Coda: De knie van Christian Mor genstern uit Van Apollinaire tot We- dekind. Vertaald door Ernst van Al- tena. Kritiek op Buitenlandse Zaken ZIERIKZEE - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft onvoldoende aangetoond waarom een centrale vorm van registratie nodig is voor het uitgeven van pas poorten. Dit concludeert de voorlopige raad voor de per soonsinformatievoorziening. Een woordvoerder heeft dit na afloop van de vergadering meegedeeld. De raad wisselde onder meer van gedachten over de vraag of een cen trale registratie van paspoortgege- vens, zoals het ministerie van buiten landse zaken voorstaat, strookt met de opzet en functie van de geautoma tiseerde gemeentelijke basisadmi nistratie van bevolkingsgegevens. In haar vergadering van 11 setepmber zal de raad het definitieve advies over het voorontwerp paspoortwet bepalen. De voorlopige raad is een van de in stanties die het kabinet moeten advi seren over de nieuwe paspoortwet. Deze wet komt in de plaats van een uit 1813 daterende regeling. Nieuw in het ontwerp-paspoortwet is dat het paspoort straks moet worden ver strekt door de burgemeester in plaats van, zoals nu gebruikelijk is, door de commissaris van de koningin. Zaken Op de gang van zaken bij de nieuwe paspoortwet is al heel wat kritiek ge leverd. In april van dit jaar toonden PvdA, VVD en CDA zich zeer ont stemd over het feit dat het kabinet al beslissingen had genomen over rege lingen voor de gewijzigde aanvraag, produktie en afgifte van paspoorten terwijl de kamer de paspoortwet nog moest behandelen. PvdA-woordvoer- der De Visser vond dat het kabinet moest terugkeren van de ingeslagen weg waar is gekozen voor een project waarbij een drietal bedrijven in sa menwerking met de staatsdrukkerij een maximaal fraudebestendig paspoort moeten ontwerpen. Dat zou de burger voor hogere kosten stellen, terwijl de service zou verminderen. Ook de Vereniging van Nederlands Gemeenten was ontevreden over de gang van zaken. Zij adviseerde de ge meenten niet in te gaan op het ver zoek van Buitenlandse Zaken om een gemeentelijk contactpersoon aan te stellen voor de invoering van een nieuw paspoort. Volgens de VNG bood het contract van Buitenlandse Zaken met Kodak, Elba en Philips (KEP) over de toepasing en de in standhouding van het aanvraag-, Vanaf maandag 25 augustus SCHOUVVËN-DUIVELAND - De groep Schouwen- Duiveland van Amnesty International start maandag 25 augustus weer met de schrijfavonden voor politieke ge vangenen. De serie avonden worden gehouden in Brou wershaven, Burgh-Haamstede, Zierikzee, Scharendijke en Bruinisse en beginnen allen om 19.00 uur. De schrijfavonden zijn bedoeld om politieke gevangenen morele steun te geven en het bewind van dat bepaal de land onder druk te zetten. Dat doet Amnesty nu al 25 jaar lang en met succes. Deze keer staan de gevan genen Luis Fernando de la Roca uit Guatemala, Geshe Lobsang Wan- gchuk uit Tibet en de journalist Otie- no Mak'Onyango uit Kenia centraal. Maandag 25 augustus komt de groep van AI bijeen in de Gerefor meerde kerk in Brouwershaven, de recreatiezaal van de Gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede en de Prin-, AMNESTY INTERNATIONAL ses Julianaschbol in Zierikzee Dins dag 26 augustus Kunnen belangstel lenden terecht in de consistorieka mer van de Gereformeerde kerk in Scharendijke en woensdag 27 augus tus in de bibliotheek te Bruinisse. produktie- en afgiftesysteem te wei nig waarborgen dat de persoonsgege vens die bij KEP terechtkomen vol doende worden beschermd. De VNG vindt ook dat de gekozen organisatievorm voorbijgaat aan het streven een gemeentelijke bevol- i'kirigsadministratie te verwezenlij ken, waarbij de gemeenten de auto matiseringsapparatuur kunnen kie zen. Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat alle gemeenten zul len worden voorzien van beeldscher mapparatuur waarmee de persoons gegevens naar de centrale produktie-eenheid moeten worden gezonden. De voorlopige raad voor de per soonsinformatievoorziening brengt via de minister van binnenlandse za ken adviezen uit aan het kabinet over vraagstukken op het gebied van de persoonsinformatievoorziening. In de raad zitten vertegenwoordigers van ministeries, gemeenten, provin cies, waterschappen, het CBS, vereni gingen van bevolkingsambtenaren en van ambtenaren van de burgerlijke stand, de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie en de Consumen tenbond. JOHANNESBURG - Zuid-Afrika hamstert sinds tien jaar strategische goederen om zijn economie te be schermen tegen sancties, verklaarde de minister van mankracht,'Pietie du Plessis. ROTTERDAM - Het meldpunt voor gevallen van discriminatie dat vorig jaar in Rotterdam werd opgericht, voorziet in een behoefte en boekt re sultaten. Dit blijkt uit het verslag van de werkzaamheden dat vandaag, vrijdag, is gepubliceerd. Er kwamen sinds februari 1985 540 meldingen binnen, waarvan rond 200 tot concrete actie leidden zoals aan gifte bij justitie. Op verzoek van de Rotterdamse Anti-Discriminatie Actie-Raad (RADAR) die het initia tief tot het meldpunt nam, is in Rot terdam thans een officier van justitie speciaal met discriminatiezaken be last. Bestrijding van racisme is ook opgenomen in het beleidsplan 1985- 1990 van de Rotterdamse politie. Ver der onderzoeken enkele instanties in cidenten waarbij sprake was van ras sendiscriminatie. Vijfde Een vijfde van alle meldingen be trof klachten over overheids- of pu- blieksinstanties als politie, zieken huizen en media. Iets kleiner in omvang waren de verzoeken van scholieren en studenten, beleidsma kers en organisaties. In het geheel werden 59 meldingen genoteerd over racistische activiteiten en produkten zoals pamfletten. Er kwamen 42 tele foontjes binnen over persoonlijke problemen, waaronder conflicten tus sen buren. Zes procent van de meldin gen betrof discriminatie op het werk. De medewerkers van het meldpunt zijn allen vrijwilligers. Ze luisteren naar de klacht en bepalen dan in sa menwerking met de klager of en op welke manier actie wordt onderno men. Enkele juristen steunen de me dewerkers, aldus het verslag van het meldpunt van RADAR. Bijna 850 miljoen gulden ZIERIKZEE - De gemeenten proberen bijna 850 mil joen gulden die zij de afgelopen kabinetsperiode in ver gelijking tot de bezuinigingen van het rijk teveel bezui nigd hebben terug te krijgen. Dat staat in een eerste versie van een bestuursakkoord tussen het rijk en de ge meenten, verenigd in de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), zo werd door een woordvoerder van de VNG bevestigd. De woordvoerder, die overigens de eerste versie nog niet heeft gezien, zei dat die versie, die is opgesteld door ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken en de VNG, nog niet in het overleg tussen de gemeen ten en minister Van Dijk aan de orde is geweest. Een woordvoerder van het ministerie deelde later mee dat er een kans bestaat dat de gemeenten inder daad (een gedeelte van het teveel be zuinigde terug kunnen krijgen. Evenredig De raad voor de gemeentefinanciën becijferde in juni van dit jaar dat de gemeenten meer dan evenredig heb ben bezuinigd. De toenmalige staats secretaris van binnenlandse zaken, Van Amelsvoort, gaf dat ook toe en pleitte voor een akkoord tussen rijk en gemeenten dat onder andere de fi nanciële verhoudingen zou regelen. De VNG drong hier al jaren op aan. Van Amelsvoort toonde zich verder voorstander van een systeem waarin kortingen op het gemeentefonds wor den gekoppeld aan terugdringing van regelgeving op gemeentelijke beste dingen. „Minder geld, dan ook min der regels en dus meer vrijheid om met minder geld te kunnen toeko men", aldus Van Amelsvoort. In het concept-bestuursakkoord dat nu op tafel ligt wordt sterk de na druk gelegd op het recht van de ge meenten zelf de begroting op te stel len. De gemeenten moeten zelf kun nen bepalen hoe zij de ombuigingen realiseren, aldus de woordvoerder van de VNG. Specifieke kortingen op de algeme ne uitkeringen uit het gemeentefonds worden in het concept dan ook afge wezen. Profijtkortingen, verminde ring van het aantal ambtenaren en kortingen die de efficiency moeten verhogen moeten tussentijds achter wege blijven. De raad voor de ge meentefinanciën stelde in juni dat vooral de gemeenten in staat zijn ge bleken de meer efficiënte en cliëntge richte overheid dichterbij te brengen. De vele rijksregels belemmerden volgens de raad echter een verdere verbetering van de efficiency. Sane ring van rijksregelgeving is dan ook nodig, zo stelde de raad, evenals sane ring van specifieke uitkeringen en andere bestuursinstrumenten, zoals planprocedures en circulaires. In het verleden hebben gemeenten en provincies vaak felle kritiek gele verd op het rijk omdat bezuinigingen en regels nogal eens zonder overleg werden opgelegd en ingevoerd. Bij invoering van nieuwe maatrege len moeten minstens drie maanden zitten tussen afkondiging en inwer kingtreding, zo wordt in het be stuursakkoord voorgesteld. De speci fieke uitkeringen moeten bij voorkeur gesaneerd worden door overheveling naar de algemene uitke ring uit het gemeentefonds, zo staat in het ontwerp-akkoord. Ze begon weer slecht te slapen. Op een dag zei Theo: „Liefje, zo gaat het niet langer. Wat heb je toch?" „Niks, zeg. Echt niet. Tenminste niets bepaalds. Ik ben wat gejaagd en mijn gedachten zijn soms verward. Het zal wel weer overgaan." Hoe graag ze ook altijd alles met hem besproken had, ze durfde nu niet te zeggen wat haar dwars zat. Ze wil de een NSB-er helpen, iemand, die ja ren gezeten had. Theo zou dat nooit goedvinden. Jaspers was maar niet 7.0 de eerste de beste geweest. Hij had verschrikkelijke dingen gedaan. Ze hoefde maar aan haar grootvader te denken en aan Egberts moeder. Maal ais hij haar vader was? Je vader bleef je vader wat hij ook had gedaan. Ze had hem toen eigenlijk al direct zie lig gevonden. Naar zulke mensen keek geen instantie om. Ze waren vo gelvrij. Ze schrok soms van haar eigen ge dachten. Ze trok in haar hart partij voor een oorlogsmisdadiger. Zo moest ze maar doorgaan. Als het ooit weer oorlog werd, zou ze misschien ook aan de verkeerde kant staan. Mooi was dat. Theo zocht afleiding voor haar. Hij probeerde meer men sen over de vloer te krijgen. Hij no digde links en rechts zakenrelaties uit. Soms probeerde hij in het week end een feestje te bouwen. Jantien zag dan hoe hij zich amu seerde. Meestal met Tilly. Op een dag, dacht ze, zullen Tilly en hij verliefd op elkaar kunnen worden, net zoals zij het op hem was geworden, toen hij nog met Els verloofd was. Tilly kon zo vrolijk zijn. Theo kon met haar la chen. Veel beter dan met haar. Ze had soms het gevoel, dat ze nooit meer zou kunnen lachen. „Kom, Jantien, drink eens," maan de Lubbers, iemand van het architec tenbureau van het uitbreidingsplan. Theo had gezegd, dat ze hem te vriend moest houden. Hij had veel in vloed bij Vermeulen, de baas van het bureau. Ze dronk met Lubbers. Wat er in haar glas zat, wist ze niet eens. Ze danste met hem en hij maakte haar complimentjes. „Janneke," zei hij, „zo'n lief vrouw tje als jij moest zich niet in een dorp begraven. Als we er samen eens een dagje tussenuit trokken? Theo komt wel aan zijn trekken, daarvoor hoef je niet bang te zijn. Kom, drink nog eens." Ze dronk weer. Ze walgde van het straffe goedje. Het was iets anders dan het vorige, dat ze gedronken had. Ze dronk zelden. Het smaakte haar niet erg. Ze ging zich er ook niet pret tiger door voelen. Integendeel, ze zag de zaken scherper dan ooit: de grote tegenstelling op dit feestje met lich telijk aangeschoten vrolijke mensen en zij, de gastvrouw, de enige die in mineur was en het niet mocht laten blijken. Theo sloeg zich op de knieën van het lachen, Tilly schaterde Hoe door NEL VAN DER ZEE moest het met de zaak, als het mis ging tussen Theo en haar? Evert was immers geen hoogvlieger. Hoe zou het met de aandelen moeten als Theo en Tilly Een panische angst greep haar naar de keel. Ze moest zien, dat ze hier even wegkwam. Als ze maar even alleen kon zijn. Het was hier ook zo verschrikkelijk warm. „Een ogenblik," zei ze. „Roepen je gastvrouwelijke plich ten?" vroeg Jan Lubbers. „Daarvoor laat ik je even los. Dat is een geldige reden." Ze stond in een mum van tijd op de koude gang, holde toen naar de slaap kamer waar ze voor het open raam diep ademhaalde. Wat heb ik, dacht ze. Zo gejaagd ben ik nog nooit ge weest. Ik moet me beheersen. Ze liet water over haar polsen lopen, haar hart voelde ze in haar keel bonzen. Ze moest iets nemen om te kalmeren. Ze rommelde zenuwachtig in het medi cijnkastje naast de wastafel. Aspiri ne? Nee, wacht, ze had die kalmeren de tabletten nog. Haar moeder had ze van de dokter gekregen voor ze naar het ziekenhuis ging, maar ze had ze nooit willen gebruiken. Jantien had ze in de tijd dat Schuitema het haar zo lastig maakte, uit voorzorg bij zich gestoken. Als ik het niet meer kan uithouden, heb ik altijd iets om op te rug te vallen, had ze toen gedacht. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7