Feestje in Noordwelle Fruittelers houden ook in Zeeland een open dag Activiteiten Bruse haven weer volop losgebarsten Dalende tendens in prijs mosselen zet gestaag door Meer Bewegen Ouderen start met opleiding Flinke straf drugshandel Cocaïnesmokkel bestraft 6 ZIERIKZEE - De dalende tendens in de prijs die de aanvoerende kwekers betaald krijgen van de handel zet te zich ook deze week voort. In het licht van de prijzen van deze week kan wel worden vastgesteld dat die klap twee daalders waard was. Vergeleken bij midden juli zijn de prijzen die worden betaald zeker 100,- per ton la ger. HAARLEM - De Haarlemse offi cier van justitie mr. P. Koolschijn heeft zeven jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf wegens heroï- nesmokkel geëist tegen de 41-jarige S. A. R. uit Amsterdam. De man wordt ervan verdacht op 24 juni van dit jaar vier kilogram heroï ne ons land te hebben binnengesmok keld. Voor de Haarlemse rechtbank verklaarde hij dat het de zesde keer was dat hij een hoeveelheid drugs naar Nederland had gebracht, hij haalde de heroïne op uit Londen waar het doorgaans verstopt zat in het toi let van het vliegtuig. Per transport ontving hij tienduizend gulden belo ning. volgens de officier maakte de ver dachte misbruik van zijn positie die hij innam bij een Nederlandse lucht vaartmaatschappij. Daardoor was hij bekend bij de douane. ,,De kans is dan ook groot dat hij de voorgaande keren zo langs de douane heeft kun nen lopen", aldus de officier. De raadsman van de verdachte, mr. G. E. Star Busmann, pleitte voor een lagere straf, omdat hij vond dat de verdachte al zwaar genoeg gestraft was met ontslag en problemen in de familiekring. De rechtbank doet 4 september uit spraak. Van de 42 op woensdag 20 augustus aangevoerde partijen waren er 28 die minder dan 100,- per ton besomden. Weliswaar zijn de handelaar en de aanvoer van de H.A. 27 en de Bru 39 en de Bru 48 goed te betalen, de ande re 9 aanvoer die meer dan 100,- ont vingen liggen daar maar enkele gul dens boven, vandaar het enorme verschil dat zich zeker zal manifeste ren als de gemiddelde prijs van deze week door het Mosselkantoor wordt vastgesteld. Oorzaken Voor dl toch eigenlijk niet ver- wachtc rigoureuze prijsdaling zijn drie oorzaken aan te wijzen: 1. Het mooie weer; 2. Het feit dat voor onze buren de Belgen als onze voornaamste afnemers gewoon aan lage prijzen voor do mosselen, de hui dige prijzen eigenlijk te duur zijn. Als gevolg van beide oorzaken een verminderde export naar dat land. En de derde oorzaak de op gang geko men import uit Duitsland en Dene marken. Enkele weken geieaen werd gesteld dat de mosselvoorraden op die Wad den sterk verminderd waren en dat is zeker waar, maar de Wadden zijn een dergelijk uitgebreid gebied, dat bij enig zoeken toch nog wel mossclban- ken gevonden worden, die vervolgens worden opgevist en naar Nederland verzonden. Vorige week arriveerden niet minder dan 56 auto's met mosse len voornamelijk voor de kokerijen. Vooral LECO (Do Leeuw en Cornelis- sen) waren bij dc aanvoerders, maar daarnaast ook allo andere conserven- fnbrickon. In het bijzonder dc aanvoer van de Zeeuwse percelen lijden wat dc prijs betreft onder de daling. Maand 18 augustus werden twee schepen ge veild (815 bruto tonnen uit Zeeland, dinsdag waren dat 6 schepen met 3013 tonnen van het Wad en twee van Zeeland met 1058. Woensdag arri veerden 40 partijen van het Wad en twee ujt Zeeland met resp. 19.313 bru to tonnen en 885 bruto tonnen. Het visgewicht blijft onveranderd hoog. Mosselen. HAARLEM - Voor de Haarlemse rechtbank heeft officier van justitie mr. P. Koolschijn vier jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 51-jarige H. S. C. uit Colom bia. De man wordt ervan verdacht op 22 juni van dit jaar 3.250 gram cocaïne- pasta ons land te hebben binnen gesmokkeld. De cocaïne zat verstopt in het kunstbeen van de gehandicap te man. Volgens de verdachte was hem voorgehouden dat hij diamanten en edelstenen vervoerde. Hij zou voor de smokkel een beloning ontvangen van 5000 gulden. De raadsvrouw van de verdachte, mr. R. S. Schlingemann, vroeg vrijspraak voor haar cliënt, omdat volgens haar zeggen de gegevens over de Colombiaan op Schiphol onrecht matig waren verkregen. „Hij had in zijn eigan taal te woord gestaan moe ten worden en niet door middel yan allerlei gebaren", liet de advocaté we ten. De rechtbank doet op 4 september uitspraak. Sehouwen-Duivelandse deelnemers present Laatste hand aan Quo Vadis ZIERIKZEE - Hoeveel appelrassen bestaan er eigen lijk in Nederland? Hoe wordt witlof precies geteeld? Wordt fruit nog steeds met de hand geplukt en hoe oogst men tegenwoordig uien? Wie te weten wil komen hoe een moderne fruit- of vollegrondsgroenteteler te werk gaat, dan is er in het weekeinde van 6 en 7 september een uit stekende gelegenheid om dat eens van dichtbij te zien. Fruit- en vollegrondsgroentetelers houden dan in het he le land open dag. Maar liefst 75 bedrijven waaronder en kele Sehouwen-Duivelandse zetten hun deuren wagen wijd open om het geïnteresseerde publiek gastvrij te ontvangen. De aanpak van de fruit- en volle- grondsgroenteteelt is tegenwoordig ingewikkelder dan menigeen denlJ. Veel werkzaamheden vinden nu plaats met behulp van machines en lang niet alles is meer handwerk. Het oogsten van de produkten bijvoor beeld, gaat tegenwoordig vaak ma chinaal. De telers zullen tijdens de open dag laten zien hoe die machines werken, hetgeen op zich al de moeite van een bezoek waard is. Ook zullen zij de bezoekers uitvoerig vertellen op welke manier zij werken aan het eindresultaat: een mooi en gezond produkt, of het nu om groenten of om fruit gaat. De VVV's kunnen precies vertellen waar en wanneer men voor een be zoek aan een fruit- of groenteteler te recht kan. In elk geval kan men in al le provincies op bezoek gaan op zaterdag 6 september, behalve in Bra bant, Limburg en Noord-Holland. De laatste drie genoemde provincies houden de open dag namelijk op zon dag 7 september. De Gladiolus is familie van de Iris. Gladius is het Latijnse woord voor zwaard en Gladiolus is daarvan het verkleinwoord, klein zwaard dus. De gladiool dankt zijn naam aan de vorm van de bladeren die enigszins aan een zwaard doen denken, dus ei genlijk zou de bloem ook zwaardiris kunnen heten. Gladiolen worden al sinds het ein de van de zestiende eeuw in ons land gekweekt. Toen werden de knollen voornamelijk als geneesmiddel ge bruikt. Pas in het begin van de vorige eeuw werden gladiolen gekweekt om hun snijbloemen. De bloemen wor den voornamelijk gekweekt in de landen rondom de Middellandse Zee, waar ze soms een lengte van een hal ve meter hebben. Maar ook op ons ei gen Schouwen-Duiveland en in het Westland komt de teelt veelvuldig voor. Populaire rassen Bekende grootbloemige gladiolen- rassen zijn de Nymphe, de Brigitta en de Spitfire. Op het ogenblik gaat de voorkeur uit naar de populaire ras sen zoals de rode Hunting Song of de rose Friendship. Gladiolen worden tegenwoordig uitsluitend „op kleur" bij de veiling aangeleverd, in tegen stelling tot vroeger toen de consu ment het liefst een bos gemengde gla diolen kocht, waarin soms vijf tot zes verschillende soorten waren ver werkt. De Zeeuwse deelnemers zijn op za terdag 6 september: M. J. van der Maas, Bouwmansweg 1, Haamstede GOES - De dienst Meer Bejegen voor Ouderen (MBvO) van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis organiseert dit jaar weer een cursus „MBvO leider gymnastiek en spel"- Op deze cursus die op dinsdag 23 september in 's Heer Hendrikskinderec van start gaat, is nog ruimte voor enkele cursisten. Inschrijven is nog mogelijk tot 5 december. Deze opleiding is te beschouwen als een verdere specialisatie op diverse vooropleidingen, zoals fysiotherapie, Mensendieck en diverse vormen van gymnastiekonderwijs. Naast de theo rie, in de, vorm van vakken als licha melijke en psychologische aspecten van het ouder worden, samenleving en ouder worden en groepsbenade- ring, wordt in ruime mate aandacht besteed aan de didaktiek en praktijk van het lesgeven aan ouderen vanaf 60 jaar. De praktijkonderdelen die vooral belicht worden zijn gymnastiekoefe ningen met diverse oefenmaterialen zoals ballen, stokken, werpringen enz., werken met muziek en diverse spelvormen. Naast het werken met zogenaamde extramurale groepen wordt ook aandacht besteed aan het lesgeven in verzorgingstehuizen. De opleiding omvat in totaal 90 les uren. Daarnaast moeten minimaal 20 stagelessen gevolgd worden. Reke ning gehouden moet worden met het feit dat vrijwel alle gymnastiekgroe- pen voor ouderen overdag worden ge organiseerd. De door het ministerie van WVC er kende opleiding wordt afgesloten met een theoretisch en praktisch exa men in mei 1987. Belangstellenden kunnen uitge breide informatie opvragen bij de consulent MBvO - Jan Eversdijk - Postbus 79, 4460 AB Goes. Telefoon 01100-15892. Een leerzaam bezoekje aan de (fruitteelt), P. Flikweert, Sluisweg 1, Nieuwerkerk (fruitteelt), A. C. de Rooy, Veerstraat 24, Oud-Vossemeer (fruitteelt), Gebr. Versprille, Morlo- destraat 1, Krabbendijke (fruitteelt), r is zaterdag 6 september mogelijk. I Gebr. Zuidweg, Jaèhthoek 5, Kapal le, (fruitteelt), VV. de Jager, Dijkwel- seweg44, Kapelle, (fruitteelt), H. van Liere, Kloetingsweg 17, Goes (fruit teelt), I. P. Luteyn, Middelburgseweg 2, Grijpskerke (fruitteelt), A. de Mil- liano, Bakkerstraat 64, Oostburg (fruitteelt), J. Flikweert, Markt straat 8, Aardenburg (fruitteelt). BRUINISSE - Nu de vakanties in de kleinraetaal weer grotendeels voorbij zijn, zijn ook de activiteiten in de Bruse reparatiehaven weer in volle hevigheid los ge barsten. Draaibanken werden opgestart, de lasappara ten laten hun specifieke lichtschijnsel weer zien en de monteurs laten hun specialistische kennis weer los op de mankementen aan motoren. Bij Maaskant werd de laatste hand gelegd aan de grote purse-seiner Quo Vadis uit het Ierse Kilkiel. Er werd een nieuwe hoofdmotor Deutz van 1800 pk in gebouwd, het schip werd verlengd en van een nieuwe stuurhut en buiskap voorzien. Bovendien een nieuwe koppeling, schroef en straal- buis. Bij ICZ werd het schip gegrit en gecoat. Van de Bru 9 werd de lier ge repareerd. Voor de in Stellendam nieuw te bouwen kotter Arm 20 werd in de Bruse vestiging de grote vislier gebouwd. Rekening Voor rekening van de fa. Barbe uit Yerseke werd in de Ye 27 een nieuwe Cummins motor gebouwd van 430 pk bij 1800 toeren. Op de helling van scheepswerf Duivendijk lag de bun kerboot Johanna van Roukema voor knippen en scheren. Voor de jaarlijk se onderhoudsbeurt lag daar de Schollevaar van de Dienst Visserij- onderzoek. Net voor de vakantie werd het ingrijpende karwei afge rond aan het oesterschip YE 60. Er werden nieuwe gangboorden en dub bele wanden aangebracht zodat de kotter in de toekomst op waterdruk kan gaan lossen. Van de Bru 27, D. De Ronde, werd de schroef gewisseld, evenals van de Eurokotter Th 16 van J. Bout uit Tho- len. De reparatiehaven leek in die we ken meer op een zee-vishaven omdat naast de Th 16 ook de Kg 5 voor repa ratie aankwam en de beide Bruse zee vissers die normaal in Stellendam liggen ook Bru aandeden. De Bru 7 „Hoop op Zegen" van de gebroeders V. d. Spek en de Bru 12 van de fa. Ju- melet, V. Kooten en Otte lagen enkele weken stil in verband met de stillig regeling en om vakantie te houden, kleine reparaties uit te voeren en on derhoud te plegen. NOORDWELLE - Een dag, een nacht en nog een ochtend pret in Noordwel le, waar 21 kinderen van vier tot twaalf jaar de laat ste vakantiedagen geza menlijk doorbrachten. Onder leiding van vier dames en twee heren van de Dorpsgemeen schap begonnen ze donderdagoch tend aan het opbouwen van een ten tenkamp, op een braakliggend terrein bij het Hoefijzer. Vervolgens werd het stel in een aan hangwagen geladen (zie foto), die ge trokken door een tractor voor een leuk ritje naar het strand in Renesse zorgde, 't Bleek ideaal weer om daar de dag door te brengen en spelletjes te doen. Met auto's keerde de club weer te rug naar het tentenkamp, waar de grootsten soep en salades klaar maakten voor het diner en de klein tjes verder mochten spelen. Het voedsel werd genuttigd aan en op fruitkisten, die de familie Leeuwe zo vriendelijk was beschikbaar te stellen. Er was trouwens ook nog wat fruit bijgevoegd. 's Avonds kwam de visite. Rond half negen kwamen ouders en andere inwoners van het dorp een kijkje ne men, die werden getracteerd op cho colademelk en koek. Er werd gezon gen en een spannend verhaal verteld, zodat de avond omvloog. Het houten meubilair kwam overi gens ook goed te pas bij het kamp vuur, want onder feestelijk vertoon verdwenen tafels en stoelen in het vuur. Vannacht regende het een beetje, maar op een na bleken alle tenten er tegen bestand. Naar bed gaan bete kende overigens niet dat er ook veel werd geslapen. Tbch was er om half zeven al weer reveille en dat beteken de ochtendgymnastiek, een gezamen lijk ontbijt, nog wat spelletjes en een verhaal. Waarop het kamp in de loop van de ochtend werd opgebroken. De leiders van deze demonstratie van gemeenschapszin waren Rens en Heieen Vermeer, Marjan de Jonge, Willy Hoogenboom, Karei Leeftinck en Katrien Beije.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6