1 Jubileumboek Beter Wonen ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 augustus 1986 Nr. 23986 J met gesloten beurs. „Wij namen de woningen over in de stéat waarin ze zich bevonden - met alle schulden en reserves, die gemaakt waren", aldus de samensteller. „De staat van onderhoud was over al slecht tot zeer slecht te noemen - en de onderhoudsreserves waren overal matig. We hebben in een tijd vak van meer dan 10 jaar dit 'oude' bezit gesaneerd en hebben vooral in Bruinisse veel verwaarloosd bezit grondig opgeknapt of zelfs door nieuwbouw vervangen. In Zierikzee zijn ondermeer woningen in het 's Heer Lauwendorp door nieuwbouw vervangen, maar ook in Noordwelle, Serooskerke en Haamstede". Aan het tijdperk van de zes kleine huur- instanties was een einde gekomen en maakten plaats voor een efficiënter beheer. Coumou ging bij het samenstellen van het jubileumboek de vele cijfer matige overzichten niet uit de weg, waardoor 35 jaar Beter Wonen ook een praktische waarde heeft gekre gen naast het historische. In een oog opslag wordt de lezer wegwijs ge maakt in het groeiend woningbezit van de vereniging; de organisa tiestructuur en de voor- en tegen spoed, die de vereniging in haar be staan tegenkwam. Wie een huis huurt van Beter Wonen komt zijn of haar adres zeker tegen in de opsomming van het woningbezit per gemeente. Zelfstandig Zelfstandig, maar toch sterk ver strengeld in de Beter Wonen structuur is de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland. Om de bouw van bejaardenwoningen te kunnen realiseren riepen de zes Schouwen- Duivelandse gemeenten deze stich ting in het leven, waardoor er 338 wo ningen gebouwd konden worden. De stichting heeft deze woningen enige jaren met grote moeite geëxploiteerd; de mogelijkheden voor onderhoud en administratie waren gering, de inte resse matig en het geheel verliep moeizaam. Beter Wonen werd bena derd om het beheer van de woningen over te nemen. Dat leek gemakkelijker gezegd dan gedaan. Bij overname van de le ningen zouden deze tegen een aan zienlijk hogere rente afgesloten moe ten worden „wat het geheel van de exploitatie nadelig zou beïnvloe den". De oplossing is toen gevonden in de constructie, dat het bestuur van de stichting aftrad en vervangen werd door het bestuur van Beter Wo nen. Zoals bekend bouwt de stich ting momenteel 32 servicewoningen aan het Zierikzeesc Janncwekken en het gegeven, dat de gemeente Zierik zee geen gemeentegarantie heeft wil len toekennen, heeft Coumou onge twijfeld teleurgesteld. Hij spreekt in het boek van 'in de steek laten'. Die vermening van de stichting met Be ter Wonen heeft meerdere keren tot onduidelijkheden geleid. Ondanks het feit, dat het 84 pagi na's tellende boekwerk boordevol in formatie staat legt de schrijver in zijn voorwoord uit, dat niet gestreefd is naar volledigheid. Het biedt de lezer echter interessante details en zorgt door zijn uitvoerige beschrijving voor de nodige herkenning. De Zie- rikzeese drukkerij Lakenman Ochtman heeft zorggedragen voor de vormgeving en de druk en heeft hier mee een flink stuk vakmanschap af geleverd; immers het oog wil ook wat. Waarom De voorzitter van Beter Wonen, F. K. Vos legt voorafgaand aan de ge schiedschrijving uit, waarom een 35- jarige instantie het meer dan de moeite vindt een en ander op schrift te stellen. „Geschiedenis, die te laat wordt geschreven kan deels overleve ring worden; geschiedenis die te vroeg geschreven wordt kan te weinig afstandelijk zijn; 35 jaar lijkt een aanvaardbare tijd". Door wijsheid wordt een huis ge bouwd, door verstand wordt het bevestigd; door kennis worden de kamers ge vuld met allerlei kostbaar.en lieflijk bezit (Spreuken 24:3,4) ZIERIKZEE - „De kleine woningen herbergden va der, moeder en 8 tot 10 kin deren of meer. De gang was smal, aan de bovenzijde ge wit, onder een lambrize- ring van zwarte teer. Aan het einde van de gang was de keuken, uitgebouwd de huur was 1,50-2,50 gul den per week en werd iede re maandag geïncasseerd. De huurinner nam tevens de klachten van de bewo ners in ontvangst. Sum mier werd er gehoor gege ven aan deze nooit aflatende golf van wensen en klachten". Ondermeer met bovenstaand citaat ty peert de onlangs overleden oud-voorzitter van woning bouwvereniging Beter Wo nen, J. Coumou, de situatie in Zierikzee omstreeks 1920. Geen beter betoog denkbaar om het belang van een goede woning bouwvereniging te bena drukken. Vanmiddag, vrijdag, heeft me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk tijdens een bijeenkomst in het stad huis te Zierikzee het eerste exem plaar van het jubileumboek '35 jaar Beter Wonen' in ontvangst genomen. Haar man en schrijver van het boek heeft het ter perse gaan van de uitga ve niet meer mogen meemaken en dat betekende voor de velen die hem ken den een bijeenkomst met gemengde gevoelens; enerzijds vreugde over het verschijnen van het boekwerk; an derzijds een 'herinnering aan Cou mou, die zich bijzonder lange tijd heeft ingespannen voor Beter Wonen. In dit verband past hem niets beter dan de hem toegedichte titel de bouwheer van Schouwen-Duiveland.. Acte Deze bouwheer was er bij toen de toenmalige notaris Van der Ende in Zierikzee de oprichtingsacte op maakte en de toelating als woning bouwvereniging bij het betreffende ministerie aanvroeg. De koninklijke goedkeuring viel op 19 oktober 1948 in de bus. Een nieuwe periode voor de volkshuisvesting op' Schouwen- Duiveland brak aan. Maar het zou nog 37 jaar duren eer Beter Wonen zich eigenaar kon noemen van 3127 woningen. Voor de komst van de professionele instelling waren de inwoners van het eiland aangewezen op de sociale ge voelens van diakonie en gemeenten. Zolang de bewoner van een oude wo ning mondig genoeg was en zijn werk kon doen, leefden de gezinnen - vaak in grote armoede - verder. „De wedu wen hadden het erg moeilijk. Ik hoor in die tijd nog een weduwe opmerken het weduwekleed is zwaar te dra gen; iedereen trapt erop", verhaalt de schrijv.er. Naast het burgerlijk armenbestuur en de kerk ving ook de middenstand een deel van deze armoede op. De on dernemers moesten krediet verschaf fen als er geen werk (lees: geen inko men) was. De arbeid diende zich pas in de zomermaanden aan, zodat het afbetalen kon beginnen. „Mijn groot moeder girfg 's avonds, als het stil was, luisteren of de Schelde al ruisde. Dat betekende dat de wind niet meer uit het oosten kwam en dat de dooi zou inzetten. Er kwam dan weer werk...en geld!". Burgerij Ook in de beginjaren van de twin tigste eeuw had de gegoede burgerij Een waardevol werk van de bouwheer van Schouwen-Duiveland door, dat wanneer de strijd om het be staan door ouderdom te zwaar werd, er ingegrepen moest worden. Zo was ia Zierikzee door de Hervormde Dia konie het Hervormd Diakonie ver pleeghuis in de Hoge Molenstraat gesticht (later Irene). Maar men had in Zierikzee ook de zogenaamde Godskamers aan het Hofferplein, de Lukaskamertjes in de Minnebroe derstraat en het Sint Jacobshofje aan de Sint Domussstraat. Dit waren huisjes van de gilden, later ten dele van de kerk en bestemd voor behoef tige gildebroeders (Godskamers voor vissers en kleermakers, Lukaska mertjes voor schilders). Het moge uit de geschiedschrijving van de oud-voorzitter duidelijk zijn: hier en daar springt de gemeente of de kerk in, maat van een structurele zorg; laat staan goede huisvesting, was nog nauwelijks sprake. De zorg voor de behoeftigen bleef beperkt en de tijd naderde langzaam aan de Tweede Wereldoorlog. In die tijd laat Zeelandia als fabrikant van bakkerij grondstoffen zich zien op het front van de woningbouw. De directie van Zeelandia - H. J. Doeleman NV - dacht evenals de ei- landelijke bevolking, dat de oorlog niet lang zou duren. Al in 1941 (de oorlog zou nog vier jaar duren) was de directie al druk in de weer om plannen té maken voor na de oorlog. Gesproken werd over exportuitbrei ding, produktuitbreiding en markt- vergroting. Het vermelden van Zee landia zou in dit verhaal geen enkele betekenis hebben, als de toenmalige directie niet gedacht zou hebben aan de woningbouw. En die gedachte was er wel dege lijk. Personeelsuitbreiding gaat im mers gepaard met woningbehoefte en het lag daarom voor de hand, dat Zee landia hier plannen voor maakte. Ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft kreeg opdracht om de bouw van enkele woningen voor te berei den. Coumou, die indertijd ook al be trokken was bij de bedrijfsvoering van Zeelandia zette hiermee zijn eer ste serieuze stappen in de richting van de volkshuisvesting. Was het in eerste instantie vanuit een bedrijfsvi- sie, later zou die praktische benade ring veranderen in een soort gedre venheid. Gedachte De gedachte van Zeelandia, dat de oorlog snel voorbij zou zijn, vond geen gehoor bij de Duitse bezetter en de bouwplannen moesten de kast in. Het duurde tot 1947 voordat de plan nen weer werden opgediept. De eer ste jaren na de oorlog hoefde nié mand aan bouwen te denken. De geldontwaarding speelde hierbij een rol, maar voor Zeelandia ook het ge geven, dat verwoeste of verouderde produktiemiddelen eerst vervangen moesten worden. Geld voor de bouw van woningen kreeg Zeelandia niet van het ministerie, want die keerde alleen bedragen uit aan woning bouwverenigingen „zijnde verenigin gen, uitsluitend werkzaam in het be lang van de volkshuisvesting". De noodzaak om een woningbouwver eniging op de richten was meer dan aanwezig. Na de oprichting van Beter Wonen (de naam komt voort uit een prijs vraag onder het personeel - red) was ook Zeelandia ruim vertegenwoor digd in het bestuur. Ook in de in 1952 opgerichte Raad van Commissarissen was Zeelandia vertegenwoordigd in de persoon van directeur M. Doele man H. Jzn. Wie bij de oprichting van Beter Wo nen in de veronderstelling leefde, dat het nu gedaan zou zijn met het wo ningtekort, stootte zijn neus. Finan ciering van de de woningbouw kwam maar moeizaam op gang en de vele ministeriële bepalingen maakten het er voor Beter Wonen niet gemakke lijker op om van een gewone woning wetwoning iets bijzonders te maken. Volgens Coumou is de vereniging hier ondanks de moeilijkheden toch in geslaagd, wanneer hij spreekt over „Het mag daarom weieens ge zegd worden dat het een prestatie is dat Beter Wonen nog zo'n grote ver scheidenheid aan vormgeving heeft kunnen brengen, 11 /.ien deze beper kingen". Beter Wonen heeft als relatief jonge vereniging een explosieve groei mee gemaakt. Een tiental woningen is te overzien, maar toen na. de Waters noodramp het plan Buyse werd ge realiseerd - waarin 131 woningen wer den gebouwd - veranderde Beter Wonen al in een behoorlijke instel ling en hier werd dan ook het perso- neelsteam op afgestemd. J. Folmer kon zich de eerste vaste medewerker van Beter Wonen noemen, die aan vankelijk kleine herstelwerkzaamhe den uitvoerde en later als opzichter tot aan zijn pensionering in dienst bleef. Groeien Het aantal woningen bleef groeien en in 1985 zag het eigendom er als- volgt uit: Brouwershaven (143), Drei- schor (92), Noordgouwe (30), Schudde- beurs (6), Zonnemaire (52), Bruinisse (314), Nieuwerkerk (153), Oosterland (188), Ouwerkerk (33), Sirjansland (9), Ellemeet (27), Kerkwerve (79), Loo- perskapelle (2), Scharendijke (94), Burgh-(40), Haamstede (229), Noord welle (10), Renesse (110), Serooskerke (26) en Zierikzee (1490). Beter Wonen is met haar 3127 woningen een begrip - een gegeven - geworden op Schc/uwen-Duiveland. In 35 jaar Beter Wonen beschrijft de oud-voorzitter sommige bouwprojec ten uitvoerig, waaruit de stijgende lijn in het woningaantal valt af te le zen. Wellicht het grootste project is het overnemen van de gemeentewo ningen geweest. Na een een jaar on derhandelen kreeg de woningbouw vereniging er 963 woningen bij. Blok De vele woningen in de zes gemeen ten was het lokale bestuur een blok aan het been. De huurinning en het onderhoud vergde veel tijd van de ambtenaren en dit terwijl Beter Wo nen zich steeds meer bekwaamde in dit werk. De overname geschiedde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5