BURGEMEESTER JAN VAN BOMMEL Was fijn in Duiveland en met de Duivelanders 4 V r>i1 SfiHflfifii - NIEUWERKERK - Na zeven jaar gaat burgemeester Jan van Bommel weg uit Duiveland. Per 16 oktober is hij benoemd in Kapelle, dat met Biezelinge, Wemeldinge en Schore en de gehuchtjes Eversdijk, Dijkwel, Maalstede en Teekenburg bijna tienduizend inwoners telt. Twee keer zoveel als Duiveland, evenveel als Zierikzee. Jan van Bommel begon zijn burgemeestersloopbaan in Duiveland. Een gesprek met hem leert, dat hij het niet beter had kunnen treffen. „Ik heb nog twaalf jaar te gaan, dus het was nu of nooit", zegt hij, „maar we hebben thuis lang over de beslissing om te solliciteren moeten praten..." „Het probleem was: als ik nu niet weg zou gaan, kan ik het over twee jaar wel vergeten. En twintig jaar blijven zitten? Mijn vraag is dan: Is dat goed voor de gemeente, is dat goed voor mezelf? Wanneer je lang ergens blijft, val je toch te prooi aan een soort verstarring, ga je op je routine varen, is het flitsende er af. Dus hebben we durven zeggen: 't Is mooi geweest, toch maar doen. Twintig jaar op één plaats is te lang." 't Is duidelijk, Duiveland en de Duivelanders laat hij met spijt achter. Feit is ook, dat hij als Zuidhollander dieper Zeeland induikt om (volgens een eerder door hem gedane uitspraak) „die mooiste baan van Nederland "-in dit vlakke land te blijven uitoefenen. Hij staat nog steeds achter die opmerking: „Zoveel facetten, zoveel met mensen te maken hebben, dat is het boeiende ervan." Bewuste keuze voor Zeeland Er blijkt weinig mentaliteitsverschil te bestaan tussen inwoners van de Zuidhollandse en de Zeeuwse eilanden. Van Bommel is niet de eerste die dat heeft ondervonden. Destijds solliciteerde hij bewust naar deze contreien na een drieweekse vaarvakantie, die voldoende bleek om voor Zeeland en de Zeeuwen te vallen. Jan van Bommel kwam in 1979 hierheen uit Dordrecht, waar hij als refendaris A als laatste werkzaamheden stadsvernieuwing onder handen had. Hij werd in die omgeving geboren, aan de overkant van de Dordtse Kil: in 's Gravendeel. Zijn eerste baan was op de secretarie van Maasdam (waar hij zijn vrouw leerde kennen), waarna de secretaries in Sliedrecht, Puttershoek en Meerkerk/Leerbroek/Nieuwland (tussen Gorkum en Vianen) volgden. Daarna werd het Dordrecht. In 1978, een jaar voor zijn benoeming in Duiveland, begonnen zich de magere financiële jaren al af te tekenen. Als financieel ambtenaar wist Van Bommel dus waaraan hij als eerste burger van een gemeente begon. „We hebben er hier weinig van gemerkt", vindt hij achteraf, ,,'t Is een kwestie van een goed beleid voeren en zuinig zijn. De noodzakelijke dingen hebben we gedaan. We hebben veel kunnen doen. Niet alleen mijn verdienste, maar van ons allemaal hier." Dorpenplannen ,,'t Is een kwestie van werken. Er waren al dingen op gang gezet toen ik hier kwam. En nu: de sportvoorzieningen zijn prima. De dorpshuizen zijn goed, Sirjansland is nu aan het verbouwen. Ouwerkerk moet nog worden opgeknapt. De gedachten zijn gevormd, voor het geld zitten de mogelijkheden er in. We zijn voor Ouwerkerk een dorpenplan aan het opstarten. Als je dat zo aanpakt kun je rijkssubsidie verwachten. Net als in Sirjansland, daar is het dorpenplan met meer dan de helft subsidie nagenoeg voltooid. Het enige dat nog in uitvoering is, is de ontsluitingsweg voor een bedrijf. De smpderij daar hebben we aangekocht en het schetsplan voor de woningen die daarin komen voltooid. De plannen zijn dus in een vergevorderd stadium. De totale koopsom is gesubsidieerd door de provincie, dus een redelijke huur is te verwachten." Vernieuwen met behoud van het oude, daar Is Van Bommel voorstander van. Net zoals hij in Dordt deed met als laatste karwei de Groothoofdspoort en het Palingstraatje. Gemeentehuis Hetzelfde geldt voor het gemeentehuis in Nieuwerkerk: „De meningen over de voorgevel, mooi of niet, zal wel een eeuwig durende discussie blijven. Maar het kwam zo in 1930 tot stand en de buitenkant is zo gebleven. Ik vind het een mooie wand aan de Ring." Met gepaste trots toont hij - voor Burgemeester Jan van Bommel van Duiveland voor ivat hij zelf het mooiste plekje van Duiveland vindt: ..zijn" ver bouwde gemeentehuis. Nog' een kleine twee maanden en dan verwisselt hij het voor dat in Kapelle. de hoeveelste keer? - de veranderingen die zich achter die gevel hebben voltrokken. Een aangebouwde vleugel maakte de ruimte eens zo groot, nog ruimtelijker door het weghalen van muren, door gebruik van lichtkoepels, lichte kleuren, efficiënte moderne bureaus gericht op nieuwe technieken. Opvallend de overal opdoemende plantebakken met veel groen, een zelfs met een fonteintje. Daartegenover toch weer dat oude. In de vergaderkamer van b en w het oorspronkelijke meubilair van de raadzaal in Oosterland, waarvandaan ook zijn eigen halfronde bureau afkomstig is. „Waar vind je zoiets nog", vraagt hij zich af. Een jaar lang werd er aan het gemeentehuis verbouwd en gebouwd. „Ja", bevestigt hij, „het bedrijf ging onderwijl door. En nu zijn we er hier allemaal apetrots op." Doorgaand over het gemeentelijk beleid in zijn periode herinnert Van Bommel aan het opknappen van het zwembad Dol-fijn, in zijn beginjaren te Duiveland. Het instructiebad voldoet nog steeds aan een geweldige behoefte. „Dat geld is goed besteed. Vervoer van en naar Zierikzee zou ook veel hebben gekost." Tbch sloegen ook hier de bezuinigingen toe, want het schoolzwemmen is nu beperkt tot drie inplaats. van meer opeenvolgende klassen. „Iets écht op moeten geven hebben we hier niet. We hebben steeds een voorzichtig sluitende begroting gehad." Dat stemt de vertrekkende burgemeester tot tevredenheid. „Eén keer is er belasting verhoogd: de onroerend goed belasting. Verder streefden we als beleidsuitgangspunt naar een gelijkblijvende opbrengst. In de begroting werd steeds van hetzelfde bedrag uitgegaan. Alleen bij hertaxatie kwam het weieens voor, dat iemand of zwaarder of minder zwaar werd belast. Maar dat eindbedrag bleef in evenwicht." Fijne raad Hij prijst de raadsleden: „Een fijne raad. Het ging er kort maar krachtig aan toe, nuchter en zakelijk, waardoor een vlotte besluitvorming ontstond. Ze zijn erg to the point. Gelukkig moest ik er ook wel eens hard tegenaan, want de mensen hebben duidelijk hun eigen mening. Van de vergaderingen heb ik geweldig genoten. Een goede verstandhouding geeft een stuk voldoening in je werk Wanneer men heel erg politiek bezig was, had Van Bommel het wel eens moeilijk. Maar: „Je eerste - functie als burgemeester is geen politieke. Net als Beernink eens zei: ik wil niet boven de partijen staan, maar ertussen. Zo denkt Van Bommel ook over zijn contact met de bevolking. Hij, zijn echtgenote en zijn kinderen hebben het fijn gehad in Duiveland. Mevrouw Van Bommel is presidente van de Plattelandsvrouwen in Duiveland en van de bejaardensoos Nieuwerkerk en legt veel bezoeken af. Hijzelf geniet ervan, wanneer hij fietsend door de polder wordt aangehouden door die of gene. „Dat vind ik magnifiek. Zo van: „Stop eens even!" „Ik denk dat het zo goed heeft geklikt, omdat we onszelf zijn gebleven. Toneelspelen hoeft gelukkig niet van de Zeeuwen. Ze hebben ons geaccepteerd zoals we zijn." Ook een reden, waarom hij zonder schroom dieper Zeeland induikt. Kapelle - verwacht hij - is hem op het lijf geschreven: „Hetzelfde type bevolking als Duiveland". Bovendien: Kapelle is vanouds een CHUTgemeente en Van Bommel van huis uit ook. Hoewel, haast hij zich te zeggen, hij zich in Duiveland evenzeer thuisvoelde! Samenwerking Prettig vond hij op Schouwen- Duiveland, dat veel dingen met andere gemeenten samen werden gedaan: de vereniging van burgemeesters, wethouders en secretaris gaf een band; dan bijvoorbeeld de gezamenlijke Reinigingsdienst, sociale dienst, regionale brandweer (waarvan hij secretaris was en de heel goeie van Duiveland prijst), het eilandelijk bibliotheekgebeuren („Fijn voor elkaar met de nieuwbouw"). Kapelle Hoe dat op Beveland gaat, weet hij nog niet. Kapelle heeft weer andere dingen: de Groene School, een landbouwschool die een begrip in Zeeland is, veel bedrijven, een spoorwegstation, de haven van Wemeldinge (voor de boot). Kapelle („Een mooi dorp") kent hij door de contacten met zijn voorganger G. Huijtsing die op 1 oktober van de VUT-regeling gebruik maakt. Contacten ontstaan, doordat zij beiden bestuursleden zijn van de provinciale brandweer. En dat Van Bommel gezien zijn interesse zal blijven. Provinciaal zijn eveneens zijn functies bij de SEOZ (de Stichting Economische Ontwikkeling Zeeland) en bij de Vereniging Zeeuwse Gemeenten die hij namens 24 gemeente vertegenwoordigt bij de VNG Het voorzitterschap van het instellingsbestuur van de zwakzinnigeninrichting Hernesseroord in Middelharnis r\- blijft hij zeker bekleden. Juist deze band met Zuid-Holland is hem zeer dierbaar. „Als burgemeester heb je geen speciale dagtaak. Ik schuif daarvoor graag met mijn agenda." Het gezin Van Bommel (waarvan de twee oudsten het huis al verlaten hebben maar zich nog steeds graag in hun vertrouwd geworden Zeeuwse laten zien) verhuist van de ambtswoning Duiveland naar die van Kapelle. Toch prettig: in Zeeland en maar een half uurtje van hier. Daardoor kan jongste zoon Ronald, in zijn laatste schooljaar, de middelbare school in Zierikzee afmaken. Van Bommel vat tot slot zelf het gesprek samen: „Ik ben erg gelukkig met mijn benoeming, maar ik ga toch met weemoed weg." Bij de kleine (archicf)foto's van boven naar onder: De opening van het postkantoor in Nieuwerkerk, in 1983. Van Bommel (rechts) met naast hem minister Brinkman en commissaris der koningin in Zeeland Boertien met zijn echtgenote. Een werkbezoek aan Sir jansland. begin dit jaar. Felicitaties aan de honderdduizendste passagier van de buurtbus (1984). Het dertigjarig jubileum ven brandweercommandant Ista ('84): TVkst: JOKE VAN DER KLOOSTER Foto's: JOH. D. C. BERREVOETS I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4