Raad Bruinisse gaat node akkoord toetreding DGD «lik Anti Bont Comité dient officieel bezwaar in tegen pelsdierenfokkerij ZEKERDER TOEKOMST VOOR MOLEN DE LELIE Koperklanken sluit reeks concerten af in Renesse s Kleding uit tent ontvreemd Burgemeester huttendorp geïnstalleerd Raadsvergadering Middenschouwen <3 tafelt®- httvanse Verkoop Reparatie v ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Lid van European Anti Fur Committee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 augustus 1986 Nr. 23986 Drie keer ia scheepsrecht BRUINISSE - Het is er dan toch van gekomen: Brui nisse is toegetreden tot de gemeenschappelijke regeling Districtsgezondheidsdienst Zeeland (DGD). Donderdag avond bracht het college voor de derde keer een dienaan- gaand voorstel in de raad, een raad die nu met algemene stemmen akkoord ging, zij het node, AB-fractievoorzitter dr W. F, M. Vonk zei namens zijn partij de toetre ding altijd zoveel mogelijk te hebben tegengehouden en gaf het college mee: de aanhouder wint. Voor het AB telt zwaar dat de gemeente nu finan ciële zekerheid heeft, althans meer dan in het verleden en bovendien neemt Bruinisse al twee pakketten van de dienst af, dus is er geen reden meer om tegen te stemmen. Zijn SGP- collega G. E. Houtekamer hoefde er niet veel aan toe te voegen alleen dat de toetreding wat zijn partij betreft slechts node was. De overige raadsle den onthielden zich van commentaar en stemming was niet nodig. T, C. Hekman en C. J. van Liere werden vervolgens eveneens met algemene stemmen gekozen tot lid, respectieve lijk plaatsvervangend lid in het be stuur van de DGD. Erfpacht Enige discussie ontstond bij het agendapunt: verhoging erfpachtca- WESTHOEK - Terwijl ze lagen te slapen zijn woensdagnacht kleding en badlakens ontvreemd uit de tent van twee kampeersters, die logeer den op een camping aan de J. J. Boey- esweg te Haamstede. De waarde be draagt ruimt driehonderd gulden. De kampeersters, van wie de 21- jarige A. J. M. M. van G. uit Rijswijk aangifte deed, zagen de dader wel weglopen. De nacht ervoor was een woning aan de Vroonweg in Renesse het doel wit van vandalen. Vermoedelijk met een luchtdrukpistool werd een ruit/ stukgeschoten. De schade bedraagt ƒ600.- Z1ER1KZEE - Zo'n 200 kinderen zijn momenteel in de weer in het Zie- rikzeese huttendorp in Poortam bacht. De organisatie, Clubhuis de Lichtboei, spreekt van een groot suc ces. Het dorp heeft inmiddels een bur gemeester in de persoon van Danny Bongers. Huib Drent is benoemd tot loco-burgemeester. Het college be staat voorts uit de wethouders Anne ke Minnaard (wethouder monumen tenzorg), Bianca de Zeeuw (terreinzaken) en Martijn van de Bijl (bouwveiligheid). Notabelen Het gezelschap van notabelen zal vanavond, vrijdag, omstreeks 18.30 uur getuige zijn van de brand, die in het dorp gestoken wordt. Ook de vrij willige brandweer van Zierikzee is aanwezig om de vlammenzee in de gaten te houden in opdracht van bur gemeester Bongers. MIDDENSCHOUWEN - Op de raadsvergadering van Middenschou wen, die op woensdag 27 augustus in het gemeentehuis te Scharendijke wordt gehouden, staan de volgende voorstellen: wijziging Verordening Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken; vaststelling meerjarenprogramma 1987 tot en met 1991 monumenten restauraties; aanwijzing splitsing El- kerzeeseweg/Putmeetweg als voor rangssplitsing; aanbrengen spouw muurisolatie in de gymnastiekzalen (De Putmeet en De Werve) en drie schoolgebouwen (openbare basis scholen Kerkwerve en Ellemeet en voormalige kleuterschool Kerkwer ve); vaststelling van het volume- besluit 1986 stads-1 en dorpsvernieu wing; aanvragen en aanvaarden van geldelijke steun uit 's Rijks kas voor groot-onderhoud aan twintig na oorlogse woningwetwoningen te Scharendijke; verlenen van een bij drage'ineens voor het bejaardenge- schikt maken van zeven in Kerkwer ve te bouwen woningwetwoningen, plus een aantal benoemingen. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HIFI - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 nons firma D. van Duivendijk. Voor de discussie had raadsvoorzitter T. C. Hekman behoefte aan een verduide lijking van het collegevoorstel om misverstanden te voorkomen. Wel licht zou de vraag kunnen rijzen: waarom wel verhoging van Van Dui vendijk en geen verhoging van de an dere twee bedrijven, Maaskant en Padmos. Hekman wees de raad er op, dat wat de andere twee bedrijven be treft, die door het Rijk op hun huidi ge plaats zijn gezet en Van Duiven- dijk ging vrijwillig, daar ligt een wezenlijk verschil. Bovendien kun nen erfpachtscanons ééns per vijf jaar aangepast worden en Van Dui vendijk is nu aan de beurt, de ande ren volgen nog. De voorzitter voegde daar nog aan toe, dat, indien met liet oog op het on zeker sluitingsregiem de komende winter van de Oosterscheldedam, zou blijken dat Van Duivendijk nog steeds wateroverlast heeft, wordt de oude prijs weer van toepassing. Blijkt er geen wateroverlast (meer) Het ABC schat in, dat het gemeen tebestuur binnenkort handenvol werk zal hebben aan de tientallen bezwaarschriften", die blijkens de reacties uit de bevolking worden in gediend. Daarnaast is er T zoals eer der gemeld - een handtekeningenac tie gaande, waaruit naar alle waar schijnlijkheid een schrijfavond •voortvloeit. Het ABC kondigt in een schrijven aan alle wettige middelen te gebrui- te zijn, dan zullen ook Maaskant en Padmos méér gaan betalen voor hun erfpachtca non. CDA-er J. Huizer wees de voorzitter erop, dat Van Duivendijk weliswaar vrijwillig op zijn huidige stek is gaan zitten, maar evenwel in de verwach ting dat een (toen) dichte Oosterschel dedam wateroverlast zou verhinde ren. ,,U gebruikt vaak het gezegde: gelijke monniken gelijke kappen, ik zag graag dat dat in dit geval ook op ging", aldus de nog steeds eenzame Huizer (M. Meeuwsen is nog steeds ernstig ziek en in zijn opvolging is nog niet voorzien, Red.). Hekman kon niet anders dan zijn eerder geda ne belofte te herhalen, waarop M. Houkamp (Lijst van de Velde) zei het college graag te houden aan die belof te. Vervolgens had niemand proble men met de aanpassing en werd dit voorstel aangenomen. Sinterklaas De verdeling van vier ton over schotten uit de rekening '84 een '85 werd door Huizer als 'het spelen voor Sinterklaas' bestempeld, en hij zag dit als een compliment voor de toen malige raadsleden. Aangaande de be stemming van het geld wilde hij we ten of er voor de herbestrating Kerkstraat 106.000,—) een bestek gemaakt wordt en/of dit werk onder hands aanbesteed wordt. Wethouder ken om te voorkomen, dat de pelsdie- renfokkerij van de grond komt. Vol gens de organisatie worden er in de Bruse onderneming straks jaarlijks zo'n 5000 pelsdieren geëxploiteerd. Vandaar dus het uitvoerige bezwaar schrift van het ABC. Zij spreekt in haar schrijven aan de gemeente ondermeer over een stank overlast, die door bemesting zo'n vijf a zes maanden per jaar kan aanhou- M. J. van de Velde (Openbare Werker.) liet hem weten, dat de vorige raad een besluit heeft genomen dat derge lijke werken direct naar de plaatselij ke aannemer gaan en dat de regeling van bijdragen boven de 75.000,— openbaar aanbesteden al lang uit de tijd is. De SGP liet weten tegen de reserve ring van één ton voor de sporthal te zijn op principiële grond. Dure zaak ,,Het wordt zo langzamerhand een dure zaak", moest de voorzitter bea men op een opmerking van J. Huizer, die wilde weten of voor de aanschaf van twee portofoons voor de brand weer wel was overwogen of die din gen ook gehuurd konden worden. ,,Ik onderschrijf de noodzakelijkheid van een goed functionerend brandweer korps, maar ik ben nu drie keer op een gemeenteraadsvergadering en drie keer wordt er geld gevraagd voor de brandweer", aldus Huizer. Hek man hield Huizer voor dat dit nu een maal een uitvloeisel is van een regio naal verband, verzekerde hem dat dit zeker niet het laatste bedrag voor de brandweer was, maar erkende dat het al met al een dure zaak is. A. J. Bal (Lijst van de Velde) wilde nog we ten of de oude portofoons nog in te ruilen of te verkopen waren, maar dat bleek niet zo te zijn. De ingekomen stukken gingen na genoeg zonder opmerkingen voorbij, al wilde zowel Bal als Huizer wat geld beschikbaar stellen aan goede doelen inaar ze kregen de rest van de raad niet mee. Het betrof éért cent per inwoner (dertig gulden) voor de Stichting Reinwater en een bijdrage aan de Bond van Paardenfokkers in verband met de jaarlijkse keuring van Zeeuwse Trekpaarden. Met algemene stemmen nam de raad alle overige besluiten in een bij na recordtempo voor Bruinisse. den. Ook het voer voor de pelsdieren, dat uit slachtafval bestaat, kan stan koverlast veroorzaken. ,,Dit dierlijk voedsel vormt een bron van botu- lisme, hetgeen door vogels verspreid kan worden. Ook bestaat er gevaar voor het verspreiden van de ziekte van Aujezky op de omringende vee houderijbedrijven", aldus het ABC. Naast de moreel-etische bezwaren voert de organisatie voorts aan de ge volgen voor het milieu, wanneer zij spreekt over een ammoniak-emissie, zure regen en de stank. Tevens draagt het ABC aan, dat uit enquêtes is ge bleken, dat driekwart van de Neder landse bevolking tegen pelsdieren- fokkerijen is en dat het derhalve moreel en ethisch bezien onaanvaard baar is". De gemeente Steenwijk heeft op deze gronden als eerste ge meente een fokkerij afgewezen. ,,Op grond van de vele hierboven genoemde argumenten en bezwaren zijn wij van mening, dat uw college (Bruinisse - red) in redelijkheid niet tot het verlenen van een hinderwet vergunning zal kunnen en mogen be sluiten", besluit het comité. EINDHOVEN - De daling van de werkloosheidscijfers in Noord Bra bant, die begin dit jaar werd ge constateerd, is gestopt. In de maand juli is het aantal werklozen in Noord Brabant opnieuw boven de 100.000 gestegen. - j SCHARENDIJKE - De toekomst gaat er wat roos kleuriger uitzien voor de in zeer slechte staat verkeren de molen De Lelie (foto) in Eikerzee. Het rijk heeft een subsidie voor restaura tie toegekend en de ge meente Middenschouwen is wat meer optimistisch geworden over de aankoop ervan. De voorbereiding van de restaura tie wordt enigszins belemmerd door een kwestie over de eigendomssitua tie van de molen. B en w sluiten ech ter niet uit, dat binnen afzienbare tijd hierin duidelijkheid wordt ver kregen en streven ernaar de molen aan te kopen. Intussen kende het rijk aan de ge- De topper was altijd de Renesse Ouverture, het programma dat ieder jaar weer de reeks opent. Heel succes vol was ook Musiconfetti, een pro gramma met een heel nieuwe opzet, waarbij ieder die dat wilde zich kon aanmelden om tijdens het concert wat ten gehore te brengen. Afwisselend concert Het laatste programma. Koper klanken trok met zo'n 80 bezoekers aan het eind van het seizoen een goe de belangstelling. De avond werd ge opend door de heer P. H. Canters, die ook de verschillende nummers bij het publiek inleidde en toelichtte. Excel sior, onder leiding van R. de Rooy verzorgde een prima afwisselend con cert dat uitstekend in de smaak viel. Naast een heel modern nummer als Fantasy for Brassband waren er Hon gaarse klanken in Trumpet Czardas, een nummer waarin een technisch be gaafde solo werd uitgevoerd door Ro nald Baljeu. Samen met Yvonne Blomaard en Johonny de Klerk speelde Ronald in een trio van drie cornetten Carnaval Variaties. Henk Baas speelde de soli in The bass in the ballroom. Gotische klanken in de Suite Gotique, een nummer dat ei genlijk voor orgel is geschreven lie ten horen wat er met een brassband allemaal mogelijk is. Het uitstekende programma voer de naar een climax die werd bereikt in de bijzonder fraaie uitvoering van het nummer Music van John Miles. Na het laatste nummer werd de band beloond met een staande ovatie waarop als toegift Zamora werd ge speeld. Hans Canters dankte namens alle aanwezigen de band voor de geslaag de uitvoering. Verder legde hij uit dat JOHANNESBURG Bisschop Desmond Tutu van Johannesburg is in de stad teruggekeerd van een bui tenlandse reis die was doorspekt van oproepen om sancties in te stellen en sterker wordende beschuldigingen van verraderlijk gedrag. Begroet door enkele tientallen mensen zei Tu tu dat hij geen spijt had van zijn oproepen in het buitenland tot instel ling van sancties. meente een subsidie toe van 126.000.- voor restauratie van De Lelie, een blikvanger bij een toegangsweg te Scharendijke. Ook aan de provincie is een subsi dieverzoek gericht. Andere molens In 1990 komt eveneens geld be schikbaar voor de restauratie van twee andere molens in Middenschou wen. Van molen De Moriaan te Kerk werve is het nodig twee wieken te vervangen en Molen 't Hert aan de Weel weg in Scharendijke verkeert in slechte staat en moet worden ge restaureerd. In overleg met de eigenaren zijn de ze monumenten in het meerjarenpro gramma monumentenrestauraties opgenomen, dat de raad op de verga dering van woensdag 27 augustus moet vaststellen in het kader van de Rijkssubsidieregeling Restauratie Monumenten. Het budgetbedrag dat Middenschouwen is toegekend (ƒ14.647.-) is in 1990 voor restauraties beschikbaar. de goede belangstelling voor de zes zomeravondconcerten van deze zomer er voor gezorgd heeft, dat het meer dan waarschijnlijk is dat de commis sie zomeravondconcerten ook vol gend jaar weer een gevarieerde cyclus met concerten zal voorbereiden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar t 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. BRUINISSE De 26-jarige autobestuurster C. F. M. uit Voorschoten is donderdagmiddag met een gebroken been en een gebroken sleutelbeen in het ziekenhuis te Zierik zee opgenomen, nadat zij met haar auto op de Grevelin- gendam over de kop was geslagen. Zij.reed rond vier uur van Bruinisse in de richting Ou de Tonge, toen zij door onbekende oorzaak in de rechter- berm terecht ktvam. Waarschijnlijk door een te ab. pte stuurcorrectic schoot zij vervolgens naar de linkerkant van de weg en vervolgens weer naar rechts, de greppel in en over de kop- De totaal vernielde auto werd weggesleept door gara gebedrijf Ista. Organisatie verwacht vele bezwaarschriften uit Bruinisse BRUINISSE - Het Anti Bont Comité heeft donderdag officieel bezwaar aangetekend bij de gemeente Bruinis se tegen de komst van een pelsdierenfokkerij. „Nadat wij de bevolking van Bruinisse middels een brief en in- f'ormatiemateriaal hadden ingelicht over de consequen ties van een pelsdierenfokkerij in de gemeente, ontvin gen wij vele verontruste én verontwaardige reacties van inwoners.. Met name de direct betrokkenen - Meekrap straat en omgeving - maken zich ernstig zorgen over de plannen van de ondernemer", aldus het comité. RENESSE - In de Hervormde kerk van Renesse werd woènsdagavond de reeks zomeravondconcerten afgesloten onder de titel Koperklanken. Het pro gramma van deze avond werd verzorgd door Excelsior uit Kloetinge, één van de gerenommeerde brassbands van Nederland. Ondanks het feit dat vorig jaar de belangstelling tegenvallend was werd dit voorjaar door de commissie zomeravondconcerten besloten om het toch nog één keer te proberen. Kenne lijk een goed initiatief, want de reeks van zes concerten van deze zomer mocht zich in het geheel genomen verheugen in een goede belangstelling. X I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3