Windhonden weer in Renesse Biljartseizoen van start met jaarvergadering in Ouwerkerk NIEUmBODE Oefenduels eilandelijke voetbalteams in komend weekeinde1 Delta Sporters presteren goed in bergloop Theo Smit winnaar Gouden Fiets Hélène Aubert wint tweede dressuurproef Verrassende overwinning Anton Ebben Sloothaak en Raymakers verrassen het publiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 augustus img Nr. 23982 9 De Afghanen zijn bijzonder snel. Ze hebben zo'n snelheid, dat zij moeite hebben de scherpe bochten te nemen. In hun fanatisme vangen de Whippets wel eens meer dan een haas.... RENESSE - Voor het vijfde jaar in successie ver zorgde de Zeeuwse Wind- hondenrenvereniging een demonstratie op het sport veld aan de Laone in Re- nesse. Voor een paar hon- De Whippets zijn bijzonder fanatiek ZIERIKZEE - Diverse eilandelijke voetbalploegen komen het komende weekeinde in actie in oefenwedstrij den. Op het Zierik^ese sportpark Den Hogen Blok speelt Zierikzee za terdagmiddag 16 augustus om half drie tegen Hoek. Het lijkt een aardi ge confrontatie te worden van twee zeer verschillende spelstijlen. Ook kan mogelijk het duidelijke verschil tussen het zaterdag- en zondagvoet bal worden opgemerkt. Beide ploe gen komen uit in de respectieve twee de klassen. Zaterdag tweede klasser Bruse Boys gaat op bezoek bij Herkingen. De ploeg van Jan Kostense kwam in middels in vier wedstrijden in actie in de oefencampagne en boekte tel kens hoge scores, overigens niet iede re keer ten eigen faveure. In de eerste twee wedstrijden werd met respectie velijk 7-0 en 8-0 gewonnen van Co- lijnsplaatse Boys en Duiveland. daar na volgde 5-0 verlies bij eerste klasser Oostkapelle, waarna donder dagavond een ontluisterende neder laag volgde tegen SSV. De naar de vierde klas van de KNVB gepromo veerde Goesenaren wonnen in Brui- nisse met 0-7. De Burgh-Haams teedse vierde klasser DFS speelt op het eigen sportpark Van Zuijen tegen WFB uit Ouddorp. Deze wedstrijd begint om twee uur. Mevo treedt eveneens op Goeree-Overflakkeese bodem aan. In Nieuwe-Tonge ontmoet de ploeg van trainer Peter Goedegebuure NTVV. In Ooltgensplaat speelt OFB tegen de Nieuwerkerkse afdelings eerste klas ser SKNWK. Duiveland speelt zater dagavond om zeven uur tegen Dom burg en Brouwershaven krijgt in het kader van het eigen nederlaagtoer- nooi bezoek van VVissenkerke. Deze ontmoeting begint om half drie. derd kijkers renden de Afghanen en de Whippets fanatiek achter de nephaas aan om uit te maken welke hond zich de snelste van het spul mocht noemen. De Zeeuwse Windhondenrenvereni- ging bestaat vijftien jaar en heeft een eigen windhondenrenbaan in Goes. Normaal gesproken lopen de kleinere rassen over een afstand van 350 me ter, terwijl de grotere rassen 465 me ter moeten afleggen. De omloop op het Renesser sportveld telde aanzien lijk minder meters, waardoor enigs zins geëxperimenteerd moest wor den, maar dat namen het publiek en de hondeneigenaren op de koop toe. De Greyhound is het snelste wind hondenras. De Engelse elitehond kan snelheden bereiken van 120 kilome ter per uur op rechte einden, terwijl op een baan snelheden tussen de 70 en 90 kilometer bereikt kunnen wor den. De Whippet is een kleiner wind hondenras, dat door de Engelse mijn werkers werd gebruikt. De Whippet werd gefokt via kruisingen met on dermeer de Foxterrier. De Greyhound werd in Engeland voornamelijk ge bruikt door de adel, terwijl 'het ge wone volk' de Whippet aanwendde. Dit ras wordt door de windhondenei genaren ook wel de 50 cc onder de windhondenracers genoemd, maar haalt toch altijd nog snelheden tot 65 kilometer op de baan. De Afghanen komen, zoals de naam het zegt, oor spronkelijk uit Afghanistan, waar ze Wat een drukte om niks, is de stellige gedachte bij de poedel, wanneer de snelle windhonden achter hun nep- buit aansprinten. vanwege hun snelheid werden ge bruikt voor de jacht op gazellen. Naast een enorme snelheid, die de Afghanen inbrengen, vallen zij ook op door hun fraaie uiterlijk. In het afgelopen seizoen eiste het team van biljartvereniging Renesse de overwinning in het bekertoernooi voor zich op. In de finale, die werd af gewerkt in restau-rant 't Grote Zwijn in Burgh-Haamstede gedurende de jaarlijkse districtsdag klopten Roel Boerma, Jan Dalebout, Jan Meganck en Koos Dorreman het team van het Ouwerkerkse Phoenix met 7-2. In de halve finales schakelde Renesse de formatie van Onder Vrienden met 6-3 uit, terwijl Phoenix met 5-4 net te sterk was voor het team van Bomme- nede. In de tweede ronde waren Witte van Haemstede, DOS, De Wig en Al weer Mis gesneuveld tegen de halve finalisten. Het duel tussen De Wig en Onder Vrienden eindigde in 9-9, waardoor de gemiddelden de doorslag gaven. De teamcompetitie bij de driebanders werd na een span nende strijd gewonnen door het Noordgouwse KVL. De C3-klasse werd gewonnen door De Wig, de C4- klasse was voor Bommenede en de C5-kIasse leverde winst op voor KVL. Bij de jeugd ging het eerste team van JBNWK uit Nieuwerkerk met de eer slepen. De prestatiebeker ging naar biljartvereniging D'Eule uit Ooster- land. Jeugdkampioenen Bij de jeugd kwamen er kampioe nen in zes libreklassen. Richard de Bruin van bv OKK werd kampioen in zowel de eerste als de tweede klas, Ri chard de Bruine van JBNWK pakte de titel in de derde klas, Leon Quick was de sterkste in de vierde en de vijfde klas en Marcel van Dijke werd kampioen in de zesde klas. Het totaal aantal inschrijvingen voor de jeugd kampioenschappen liep drastisch achteruit ten opzichte van een seizoen eerder. In plaats van de 22 inschrijvingen, die in het seizoen 1984/1985 konden worden genoteerd, waren het er nu niaar vijftien. „Het is te hopen, dat deze tendens zich in het komende sei zoen niet doorzet", stelt jeugdconsul Wim Hanse in zijn jaaroverzicht. Naast de kampioenschappen vielen er ook nog promoties te noteren. Marcel van Dijke ging in een seizoen van de zesde klas naar de vierde. Ook Leon Quick belandde in deze klas, maar kwam van de vijfde. Richard de Bruine verhuisde van de vierde naar de derde klas en Karei de Koning en Richard de Bruin verruilden de twee- CIERE-ZINAL - In en rond Cière- Zinal werd weer de traditionele berg- loop over 31 kilometer gehouden. De ze monstertocht, met een hoogtever schil van 2000 meter, is een van de grootste berg-atletiekevenementen in Zwitserland. Ook dit keer namen twee Delta Sporters deel. Johan van de Hoek was voor de tweede keer aanwezig, Jos Geluk kwam voor de eerste keer aan de start. In totaal gingen er 1428 wedstrijd lopers en 2047 trimmers van start op het door de regen verraderlijk glad geworden parkoers. Hierdoor kwam het tijdens de klimpartijen nogal eens een keer tot valpartijen, waar door diverse lopers vroegtijdig de strijd moesten staken. Jos Geluk ein digde bij de wedstrijdlopers als 469e in 3.51.37 uur. Johan van de Hoek ver bruikte exact dezelfde tijd als vorig jaar. In 4.20.03 uur kwam hij op de 804e plaats terecht. De twee Delta Sporters, die in hun clubtenue aan de wedstrijd deelna men kregen veel applaus van de vele Nederlanders, die het parkoers om zoomden. Winnaar van de monster achtige bergloop, die te vergelijken is met een vlakloop over vijftig kilome ter werd de Engelsman Phil Makepie- de klas voor de eerste. Drie teams streden om het districtskampioen schap. Het eerste team van JBNWK werd met een straat voorsprong kam pioen. Het team behaalde 38 punten. De formaties van D'Eule en JBNWK 2 vergaarden respectievelijk 24 en 22 punten. In deze competitie zorgden Karei de Koning en lèon Quick voor opvallende partijen. De Koning speelde zijn 65 caramboles in negen beurten uit, Quick had acht beurten nodig voor zijn 38 caramboles. Bij de senioren toonde DOS-speler Adrie Geelhoed zich de sterkste tij dens de vierkamp, Koos Dorreman van bv Renesse pakte de titel in het driekamptoernooi. Bij de drieban ders werd Wim Hanse van bv Bom menede kampioen in de eerste klas, Joop de Regt van bv Entre Nous pak te de titel in de tweede klas en Hans Stols van bv DOS eiste het kampioen schap op in de derde klas. In vier klussen werd om een districtstitel ge streden bij de bandstoters. Rinus Lems van bv Bommenede werd kam pioen in de tweede klas, zijn clubge noot Wim Hanse in de derde klas en een derde Bommenede-speler Rinus de Rijke werd kampioen in de vierde klas. Adrie de Wit pakte de titel in de vijfde klas, hetgeen de enige titel van het seizoen voor bv Windenburg bete- SURHUISTERVEEN - Nadat hij de voorbije dagen enkele keren net naast de overwinning had gepakt in criteriums had Theo Smit in Sur- huisterveen eindelijk succes. Dc ren ner uit dc ploeg van Piet Bos won voor 40.000 toeschouwers het criteri um met als inzet een 'gouden fiets'. Theo Smit was de snelste van een kopgroep van negen renners, die twintig kilometer voor het einde uit het peloton was ontsnapt. Henk Lub- berding eindigde als tweede, Gert Ja- kobs werd derde en Heddy Nieuw- dorp uit Yerseke eiste de vierde plaats voor zich op. Claude Criquieli- on, Hans Langerijs, Joop Zoetemelk en Jean-René Bernaudeau eindigden in die volgorde als laatsten van de kopgroep. ce in 2.35.25 uur. Beste dame werd de Zwitserse Annich Merol in 3.28.10 uur. Van de vijf deelnemende Neder landers kwam Jos Geluk als tweede over de meet. BELGRADO - De Britse popzanger Rod Stewart is te duur voor zijn fans in Joegoslavië. De organisatoren van een popconcert van Rod Stewart in Belgrado hebben de manifestatie moeten afgelasten. In de voorver koop waren slechts 900 kaarten van zo'n 22 gulden per stuk verkocht, zo meldde het Joegoslavische persbu reau Thnjug. De gage van Rod Ste wart is zo hoog, aldus het persbu reau, dat zijn fans in Joegoslavië zich geen bezoek aan het concert konden veroorloven. TEGUCIGALPA - Een vliegtuig van de Hondurese luchtmacht is ver ongelukt. Het vliegtuig van het type Hercules C-130 had ruim 45 inzitten den aan boord, onder wie een kolonel en andere militairen en hun familie.' kende. Rinus Lems werd ook dis trictskampioen in de extra klas libre, terwijl DOS-speler Ger Monster kampioen werd in de hoofdklas. Zijn clubgenootHenk Wielaard wérd dé nieuwe kampioen in de eerste klas. Koos Dorreman pakte een tweede ti tel in de tweede klas libre, Bram Krijnse Locker van bv Entre Nous werd kampioen in de derde klas, Hans Lindhout van The Country in de vierde klas, Wim de Jonge van bv D'Eule in de vijfde klas en Kees van der Wekken van The Country in de zesde klas. Wedstrijdkalender Het eerste kampioenschap voor het volgende seizoen wordt afgewerkt van 12 tot en met 14 september bij bv Onder Vrienden. In het daaropvol gende weekeinde organiseert bv D'Eule het kampioenschap in de zes de klas voor de jeugd en de zesde klas-senioren komen aan de tafels van 26 tot en met 28 september. In ca fé De Meebaal in Nieuwerkerk tekent bv OKK voor de organisatie. Het verdere programma ziet er als volgt uit: 9 t/m 11 oktober drieban den tweede klas, bv Entre -Nous; 24/25 oktober vierde en vijfde klas jeugd, bv JBNWK: 17 t/m 19 oktober libre vijfde klas, bv De Wig; 7 t/m 9 november driebanden eerste klas, bv The Country; 14 t/m 16 november vierkamp, bv Bommenede; 20 t/m 22 november libre vierde klas, bv D'Eu le; 12 t/m 14 december libre derde klas, bv Burgh; 9 t/m 11 januari libre tweede klas, bv DOS; 6 t/m 8 februa ri bandstoten vijfde klas, bv KVL; 13 t/m 15 februari libre eerste klas, bv Renesse; 20 t/m 22 februari hoofd klas/extra klas, bv Windenburg; 27 februari t/m 1 maart bandstoten vierde klas, bv Witte van Haemste de; 13 t/m 15 maart bandstoten derde klas, bv Phoenix; 27 t/m 29 maart bandstoten tweede klas, bv Alweer Mis; 3 t/m 5 april driekamp, bv The Country. Naar aanleiding van de verplaat sing van de geografische grenzen van de biljartdistricten werd door dc Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond voorgesteld Goeree-Overflakkee toe te voegen aan het district Schouwen- Duiveland. Tbt deze transactie is in middels besloten. Het districts- bestuur juicht de groei van het aantal leden in het district toe. Inmiddels meldde zich de eerste vereniging van Goeree-Overflakkee aan. Biljartver eniging De Poedel uit Middelharnis zorgt daarmee voor de primeur. Wan neer deze nieuwkomer derhalve in schrijft in èen van de categorieën zul len de eilandelijke verenigingen de reis naar Middelharnis moeten on dernemen. Tégenover deze eenmalige reis staan diverse trips van de spelers van De Poedel naar Schouwen- Duiveland. Na een of twee gewen- ningsseizoenen zullen de Goeree- Overflakkeese collega-biljarters evenwel als volwaardig districtsle den aanvaard zijn. De vergadering in Ouwerkerk begint op 4 september om half acht. Per vereniging is de aanwe zigheid van minimaal twee afgevaar digden verplicht. ROTTERDAM - Hélène Aubert, die afgelopen week mee verantwoorde lijk was voor het succes van de Ne derlandse dressuurploeg in Canada, heeft de tweede dressuurproef van het CHIO in Rotterdam gewonnen. Met haar beste paard van stal, Mr X, verzamelde de amazone 1230 punten. Jeanette Haazen gaf het goede op treden van de Nederlandse dressuur ruiters en -amazones nog meer glans. Zij eindigde op de tweede plaats met 1214 punten. Derde met een punt min der werd Monica Theodorescu met Lexicon. De Westduitse won op de openingsdag de Prix Saint Georges. Alexander Pompe was met een achtste'plaats de derde Nederlander in de top-tien. Met Argos reed hij 1127 punten bij elkaar. ROTTERDAM - Nick Skelton heeft een internationaal springconcours van de tweede dag van het CHIO in Rotterdam gewonnen. Met Raffles Airborne bezorgde de Brit de mili tairen op het binnenterrein geen werk. Joan Scharffenberger bleef met Victor eveneens foutloos, maar de Amerikaan had anderhalve secon de meer tijd nodig om het parcours te ronden. Anton Ebben boekte zijn eerste suc ces tijdens het 39e CHIO. De 55-jarige ruiter uit Naarden won een nationaal springconcours, meetellend voor de strijd om de NHS-beker. Met Jumbo Design bleef de routinier als enige foutloos in de barrage. ROTTERDAM - Franke Sloothaak als veelvraat en Piet Raymakers met .Jogger: als een ijzersterk .duo. Dat beeld heeft de tweede dag van het CHIO in Rotterdam opgeleverd. Dé vroegere Nederlander Sloothaak verbaasde de hele concurrentie door opnieuw de belangrijkste dagprijs te pakken. Deze keer niet met zijn favo riet Farmer, maar met Wiener Domspatz. De Fries bleef in de twee de kwalificatiewedstrijd voor de Grote Prijs van de Rotterdamse Ha ven foutloos én reed veel sneller dan de overige 61 deelnemers. Het ver schil met de nummer twee, de Britse Janet Hunter, bedroeg bijna vier se conden. De deelneming aan het CHIO heeft Sloothaaks paarden tot dusver, naast twee oranje rozetten, zesduizend gulden opgeleverd. Niet minder groot was de verwon dering van ruiters en publiek over het sterke optreden van Piet Rayma- kers^ De Brabander eindigde met mi nieme achterstand op Janet Hunter als derde. De ruiter uit Asten liet na afloop van de geslaagde hindernis race blijken zelf ook verrast te zijn. „Jogger is op dit moment in topvorm. Ik vraag me alleen af hoe lang het paard het vol houdt. Misschien tot zondag, maar de pijp kan na vandaag al leeg zijn". Piet Raymakers is niet de enige Nederlander, die zeker is van deelneming aan de Grote Prijs van de Rotterdamse Haven. In elk ge val zullen Wout-Jan van der Schans, Rob Ehrens, Emile Hendrix en Jos Lansink zondag tijdens het sluitstuk van het CHIO in actie komen. De ruim zestig deelnemers aan de belangrijkste rubriek van donderdag reden voor zeer schaars bezette tribu nes. Om de piste hadden zich slechts driehonderd toeschouwers verza meld, onder wie een groot aantal ge nodigden. „Donderdag is traditio neel een rustige dag, maar nu valt de belangstelling toch wel tegen", stelde CHIO-woofdvoerster Ellen Verheul. Desondanks'verwachten de organisa toren van het hippische evenement dit jaar een record aantal bezoekers. De CHIO-directie denkt in totaal 25.000 plaatsbëwijzen te verkopen. Voor zaterdag en zondag zijn nog slechts weinig kaarten verkrijgbaar. Voor vrijdag aanzienlijk meer, maar dan wordt steun van koninklijke zij de verwacht. Door de aanwezigheid van koningin Beatrix en de prinsen Johan-Friso en Constantijn zal de toch altijd wel redelijk bezette erelo- ge goed gevuld zijn. Hadden enkele deelnemers vorig jaar kritiek op de lengte van het par koers, tot dusver ontving de 'archi tect' Olaf Petersen alleen maar lof over de wijze, waarop hij de obsta kels gerangschikt heeft. De Westduit- ser staat erom bekend de hindernis sen niet erg hoog te maken, maar door de uitgestippelde route veel te eisen van de intelligentie en vindin grijkheid van mens en paard. „Hij is de beste parkoersbouwer", zei Piet Raymakers, in het Kralingse Bos tot dusver de beste Nederlandse ruiter. „Tijdens zo'n toernooi werkt hij de paarden naar een hoogtepunt. Het parkoers wordt bijna ongemerkt steeds iets moeilijker". De veertigja rige Petersen zal hoogstwaarschijn lijk verantwoordelijk zijn voor het parkoers tijdens de olympische spe len 1988 in Seoel. ZIERIKZEE - De start van het biljartseizoen 1986/1987 staat voor de deur. Op donderdag 4 september wordt bij biljartvereniging Phoenix in Ouwerkerk de jaarvergade ring gehouden. De agenda bevat negentien agendapun ten, waarvan het merendeel bestaat uit jaarverslagen. Als een van de eerste punten staat het agendapunt voor stellen van de verenigingen genoteerd, terwijl na de pau ze wordt ingegaan op de competitie voor het komende seizoen voor senioren en jeugd. Ook is de bestuursver kiezing aan de orde. Sjef Janssen, Roel Boerma en Gerda Constandse zijn aftredend, maar herkiesbaar. Het team van biljartvereniging Renesse werd winnaar van het bekertoernooi, waarvan de finale traditioneel de sei zoenafsluiter is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9