TOERISTENDAGEN Zierikzeeënaars zouden de ongemakken iets meer voor lief moeten gaan nemen..." ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 augustus 1986 Nr. 23982 5 Ria Geluk: de stuwende kracht op het Havenkwartier. André Deurloo: Wielerronde sponsoren om de eigen bevolking een tegemoetkoming te geven voor de eerdere ongemakken. lid van de Zierikzeese Evenementencommissie een aardige kijk heeft op het reilen en zeilen van de toeristische inbreng. ,,Het is jammer, dat er nog steeds zoveel verzet blijft vanuit de bevolking ten aanzien van de Toeristendagen. Er wordt vergeten, dat de dagen van economisch belang zijn voor Zierikzee. Wanneer het de midden stand goed gaat, gaat het ook Zierikzee goed, want het is een vicieuze cirkel. Doordat de middenstanders veel werk hebben, zullen zij ook personeel moeten aantrekken. Bovendien komen ook de grossiers aan grote omzetten en ga zo maar door. Inderdaad, het is niet leuk, dat je als bewoner van Zierikzee eens een half uurtje langer in de rij zult moeten staan in een supermarkt of om een frietje te kopen, maar een beetje realist neemt dat gedurende die paar weken voor lief. Met de organisatie van de wielerronde en de financiële steun vanuit de middenstand probeert de middenstand die ongemakken een beetje te vergoelijken". Uitstekend De diverse lokale organisatoren zijn in grote lijnen content over de serie van vijf Tberistendagen. De grote variëteiten van activiteiten speelden bijzonder goed in op de behoeften van de toeristen. Er was zeer nadrukkelijk voor elk wat wils. „Het bezoekersaantal was op alle dagen zeer goed en de handelaren waren vrijwel unaniem tevreden over de dagen", meent Adrie van Hese, de motor achter het gebeuren op de lokatie Balie. „De diversiteit aan activiteiten was uitstekend en daar draait het blijkbaar toch om". Van Hese is, evenals de meeste andere lokale organisatoren tevreden over de gang van zaken, zoals die werd gehanteerd. Ook op de lokaties Havenkwartier, Mol/Melkmarkt en Schuithaven/Lange Nobelstraat voerden de positieve bewoordingen veruit de boventoon. In dat licht bezien zou gedacht kunnen worden, dat er geen of nauwelijks verandering hoeft te komen in de opzet van de Toeristendagen. Enige voorzichtige bijschavingen van het draaiboek 1986 lijken daarom het enige vereiste werk, dat de Evenementencommissie in de komende periode op weg naar het volgende toeristenseizoen wacht. Desondanks zijn de geluiden, dat er wel een structurele wijziging op til is, steeds veelvuldiger te horen. Een ding staat echter vast: de Toeristendagen 1986 mochten er zijn, in alle opzichten, zowel zakelijk als toeristisch bekeken. ZIERIKZEE - De jaarlijkse Toeristendagen in Zierikzee zijn weer verleden tijd. Voor de vierde keer in successie fungeerde de Wielerronde van Zierikzee om de Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode als groots sluitstuk. Een eerste algemene indruk maakt duidelijk, dat de Toeristendagen 1986 in grote lijnen succesvol waren en brachten wat de organiserende Evenementencommissie er van verwachtte. De activiteiten werdén op vijf verschillende lokaties, waarbij het zwaartepunt van de activiteiten steeds werd gelegd op het meest centraal gelegen Havenplein. Op de openingsdag fungeerde een heuse olifant als eerste blikvanger, ronde-miss Jolanda van Maanen was de laatste. Met de trotse winnaar Danny Lippens aan haar zij werd zij een fraai sluitstuk van de serie groots opgezette evenementen, waarvan het gros zich stellig leent voor een herhaling. Of die herhaling er ook daadwerkelijk zal komen, zal afhangen van het overleg, dat de komende maanden gevoerd zal gaan worden binnen de Evenementencommissis, die overi gens op zoek zal moeten naar een nieuwe voorzitter, omdat Cor Zijlmans Zierikzee op korte termijn verlaat. Met hem verliest de commissie ongetwijfeld een voorzitter, die veelal een goede kijk had op de manier, waarop de activiteiten ontplooid moesten worden om het toeristische publiek te lokken. Ondanks het ogenschijnlijke uitstekende verloop van de Toeristendagen 1986 gaan er her en der toch stemmen op om weer eens wat anders te proberen. Met name binnen het bestuur van de Zierikzeese wielerronde leeft de wens om eens op een andere toer te gaan. „De Evenementencommissie wilde nooit zo erg veel van de wielerronde weten", meent wielervoorzitter Wim Evertse. „Het hoefde niet zo nodig, maar er wordt wel vergeten, dat het wielergebeuren op niet mis te verstane wijze aanslaat bij de Zierikzeese bevolking. Je moet maar eens over het parkoers rijden als het startschot heeft geklonken. Iedereen zit op straat om het gebeuren te bekijken. Het bewijst, dat het wel degelijk voldoet aan een behoefte. We hebben er als bestuur dan ook terecht de moeite voor over om de wedstrijd te organiseren. Er wordt wel eens lakoniek overheen gestapt, maar er gaan toch onwillekeurig heel wat vrije uurtjes inzitten. Het succes van het evenement maakt die opoffering evenwel terdege goed". Evertse loopt met plannen rond voor een andere opzet van de wielerronde, al dan niet in combinatie met een of meerdere andere evenementen. wist de organisatie zich gesteund door een flink leger sponsors met de Zierikzeesche Nieuwsbode als voornaamste geldschieter. „We hebben inmiddels een aardig potje opgebouwd, waardoor we de mogelijkheid hebben een nog groter en duurder evenement op poten te zetten. Dat is ook steeds het doel geweest. Het publiek kreeg vier jaar lang een goede wedstrijd te zien, maar er bleef wel steeds geld over. Daar zoeken we nu een goede bestemming voor". Een mogelijkheid zou zeker ook kunnen zijn een wedstrijd, die Zierikzee te buiten gaat. „Een koers over het eiland of een gedeelte van het eiland met een afsluitende finale in Zierikzee zou zeker ook kunnen. Daarnaast bestaat natuurlijk ook nog de mogelijkheid om van amateurs over te stappen naar beroepsrenners. Over het een en ander gaan we de komende maanden serieus praten en bekijken wat zoal de mogelijkheden zijn. Wanneer de gelegenheid er is om het een en ander in te passen in een soort Visserij dagen-nieu we stijl, dan lijkt ons dat een prima toevoeging aan het scala evenementen, dat er al is. Bovendien is de kans niet onmogelijk, dat de Toeristendagen een andere opzet krijgen, maar daaromtrent beslissen' wij niet". De eventuele nieuwe opzet van een evenement met de Wielerronde van Zierikzee zou ook op een andere dag dan de dinsdag moeten plaatsvinden. Voornaamste kandidaat-dag van handeling lijkt dan de zaterdag, maar zoals gesteld - vooralsnog zit een en ander nog in de plannenmakerij-sfeer en of het er ook inderdaad van komt zal over enkele maanden blijken. Enige spoed lijkt evenwel noodzakelijk, omdat ook andere instanties zich over de haalbaarheid van de plannen uit zullen moeten spreken. Zo op het oog lijken de plannen bepaald niet slecht en zijn pogingen tot uitbouw van het sportieve wielergebeuren te prijzen. Sponsoring Een niet te verwaarlozen aspect in ieder evenement is de financiering van het evenement. Met name een sportief gebeuren vraagt om een fikse geldbuidel om tot succes te komen. Renners van kaliber aan de start krijgen lijkt anno 1986 alleen nog haalbaar, wanneer daar een geldelijke vergoeding tegenover staat, ondanks het feit dat er sprake is van amateurwielrennen. De olympische gedachte, dat amateurs geen financiële tegemoetkoming mogen krijgen, wordt al jaren geweld aangedaan. Een van de voornaamste sponsors van het Zierikzeese wielergebeuren is André Deurloo van cafetaria 't Centrum. „De meeste Zierikzeeënaars hebben toch nog een verkeerde kijk op de doelstel ling van de wielerronde, die bewust als afsluiter van de Toeristendagen Visserijdagen wordt afgewerkt", meent Deurloo. „Op deze dag vormen de Zierikzeese inwoners het overgrote deel van het publiek, omdat het gros van de toeristen weer naar de eigen woonplaats terug is. De wielerronde moet eigenlijk gezien worden als een soort geschenk aan de eigen bevolking van de midden stand van Zierikzee. De middenstanders willen de Zierikzeeënaars min of meer een tegoeddoening geven voor de 'ongemakken', die de Toeristendagen met zich meebrengen. Dat is voor de meeste sponsors ook de beweegreden om financiële steun te verlenen aan het welslagen van de wielerronde. Er wordt vooraf wel veel geklaagd over de ongemakken, die het evenement gedurende enkele uren, oplevert, maar wanneer het eenmaal zover is, is iedereen en thousiast. Als het gebeuren achter de rug is, zijn de aanvankelijke anti's ook weer snel vergeten en wordt alweer uitgekeken naar de volgende wielerronde. Het is echt heel erg betrekkelijk". belangrijk, want een consument zal dan toch sneller tevreden zijn, hetgeen weer als direct gevolg heeft, dat hij ook sneller zal besluiten om een volgende keer weer naar Zierikzee te komen". De spreiding van de vakantie en het met zich meebrengend gespreid naar Zierikzee komen, vergt van de ondernemer vanzelfsprekend meer berekening. „Je moet goed uitkijken met het aantrekken van personeel. Je kunt niet als vroeger een berg personeel laten komen, maar je moet ook hier een spreiding toepassen: je personeel zal gedurende een langere periode paraat moeten zijn, maar het kwantum zal kleiner zijn", constateert André Deurloo, die als Dc vakantiespreiding, die sinds een paar jaar meer en meer opgang heeft gedaan, heeft duidelijke invloeden op de Toeristendagen en de middenstandei's. die voor een belangrijk deel het hoofdingrediënt vormen bij het al dan niet welslagen van de dagen, waarop de toerist vrij baan krijgt. „Vroeger hadden wc echt drie weken, waarin je stapelgek werd van de drukte", legt Deurloo uit. „Die drie weken durende vakantieperiode vormde een absolute piek. De weken ervoor en erna waren nauwelijks anders dan de weken in andere perioden van het jaar. Nu is daar een structurele wijziging in gekomen. Door de spreiding van het toeristische bezoek, loopt het gedurende een flinke periode aardig door, maar het is eigenlijk nooit zo druk. dat je jezelf als ondernemer voorbij moet lopen. Die gang van zaken is voor iedereen beter, én voor de ondernemer én voor de consument. Doordat er niet van die absurde pieken voorkomen kan de ondernemer iedere klant de aandacht geven, die hij of zij verdient. Dat is bijzonder PETER WIJNEN TEKST JOH. BERREVOETS FOTO'S „We hebben daar informeel over gepraat en bovendien heb ik ook dergelijke gesprekken gehad met een afvaardiging van de mosselvissers", vervolgt hij. „We denken aan een terugkeer van de Visserijdagen, waarin een sportief evenement best zou passen. Ook dat sportief evenement moet dan evenwel een andere opzet krijgen. Niet zozeer omdat het nu niet goed zou zijn, maar meer omdat we vinden, dat je eens wat anders moet gaan doen, vooraleer het publick op het huidige gebeuren uitgekeken raakt". Het bestuur van de Stichting Wielersport Zierikzee denkt aan een wat uitgebreider programma. „We denken daarbij aan een gecombineerde wedstrijd. Eerst een proloogtijdrit over een ronde, vervolgens een intermezzo in de vorm van een atletiekloop en daarna een criterium over bijvoorbeeld tachtig kilometer, waarna een klassement over de twee onderdelen opgemaakt zou kunnen worden. Je bent dan aangewezen op een sterker deelnemersveld in de breedte. Waarschijnlijk trekt het ook meer voor de betere coureurs, want het vergt toch iets meer specialisme". In de loop van de vier jaren, dat dc Zierikzeese wielerronde nu draait, Adrie van Hese: voor het laatst actief op de Balie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5