Vier gulden boete per oester als straf voor feestend Belgisch duo Waterrijk Bruinisse boekt record in zomermaanden li ■nt'W Restauratieplannen op vergadering commissie openbare werken lievense Kleurige ladders Nabestellen van foto's Verkoop Reparatie 4 I Kantonrechter niet mals voor 'oliedommeoesterstropers ZIERIKZEE - Grevelingen-oesters, driehonderd in ge tal, moesten de ingrediënten zijn van een Belgisch feest je, vorig jaar oktober, maar de Schouwenduivelandse po litie verhinderde dit. Donderdagmiddag werd de reke ning aan de twee Belgen gepresenteerd door de Zierik- zeese kantonrechter mr J. M. den Hollander: twee keer 300,— per persoon. Het toch al danig verstoorde feestje (zonder oesters) kreeg hiermee een dure nasleep, ook al omdat de Belgen er een reis voor hadden ondernomen en zich van de hulp van een raadsman hadden verzekerd. Het feit werd omonwonden toege geven, onder het voorwendsel, dat de door hun eigen raadsman als 'olie domme, naïeve' omschreven Belgen, dachten dat het hier om niet- commerciële oesters ging. Men zou niet hebben geweten dat dit strafbaar was in Nederland. De raadsman vroeg op voorhand al een forse boete, inplaats van de verbeurdverklaring van de duikuitrusting. Strenge lijn Officier van justitie, mr R. Beau mont, wilde daar zelfs niet over pie keren en wenste de strenge lijn van het Openbaar Ministerie te volgen. Het verhaal van het 'feestje' geloofde hij evenmin: „Plots blijkt dat elke Belg die zich hier komt verantwoor den voor het stropen van oesters, een feestje had. Maar voor een feestje neem je een paar oesters mee, zeker geen welgeteld 282 in drie manden en een paar emmers. Of de familie zou erg uitgebreid moeten zijn... Oesters rapen, zo moet u duidelijk zijn, wordt hier zeer kwalijk genomen. Aan de ontroerende brieven om teruggave van de inbeslaggenomen duikuit rusting ga ik ook voorbij. Ik zeg u: als zou hebben gebleken, dat uw auto speciaal voor het vervoer van oesters zou zijn ingericht zoals in vele geval len blijkt, zou ook die auto in beslag genomen zijn en verbeurd ver klaard", aldus het niet mis te versta ne oordeel van de officier. Ook de kantonrechter vond dat er wat de oesters betreft, duidelijk grenzen zijn overschreden, maar gaf in zijn uiteindelijk oordeel omtrent de strafmaat toch gehoor aan de wens van verdachten en raadsman, in overweging nemende dat het voor de twee Belgen de eerste keer was. Hij vonniste twee keer de prijs van een oester (twee keer 300,—) per persoon, zodat de Belgen tevreden huiswaarts keerden in de verzeke ring dat ze hun uitrusting terug krij gen. C. M. van W. uit Yerseke ging met een boete van 125,— naar huis, die hij kreeg opgelegd voor het rijden met een snelheid van 101 km/u op rijksweg 18, op 16 januari dit jaar. De schikking zou hij niet hebben gehad, vandaar dat hij voor het hekje ver scheen, waar hij volmondig het feit erkende. Total-loss De wagen van C. B. uit Brouwers haven raakte op 1 december '85 total- loss, toen hij het talud van de Blooi- sedijk was afgereden, met een hoofd vol problemen en elf glazen bier op. Dat laatste werd hem om technische reden niet verweten ter zitting, wel dat hij de algemene verkeersregel had overtreden: de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Voor dit feit hoorde hij 150,— tegen zich eisen en vonnissen, welk bedrag bo ven op zijn afgeschreven wagen en ze ven gebroken ribben kwam. „Laat het een waarschuwing voor u zijn en ga niet meer rijden met een hoeveel heid bier op. U boft!", aldus officier en rechter éénparig. Voor het opgeven van een valse naam bij het betrappen van ongeoor loofd pieren steken en voor dat feit zelf, moest H. G. uit Bruinisse zich komen verantwoorden. Een en ander gebeurde op 4 oktober van het vorig jaar, vóór G. een reden om te trach ten aan te tonen dat hij dat niet ge weest kan zijn omdat hij toen onder behandeling van het ziekenhuis was en met een gespalkte arm liep. Hij ontkende niet ter plaatse weieens pieren te hebben gestoken, zelfs dat pierensteken zijn beroep is, maar ze ker niet op 4 oktober. Voor rechter en officier aanleiding de zaak voor na der onderzoek aan te houden. A. W. de R. uit Zonnemaire stond terecht omdat was geconstateerd dat aan een aanhangwagen (betonmortel- molen) geen hulpkoppeling was be vestigd toen deze door een trekkend voertuig werd voortbewogen. Het bleek niet de eerste keer te zijn dat deze zaak ter sprake kwam: geduren de een reeks van jaren bestond er ver schil van mening over of die nu wel of niet verplicht is. Voor De R. aanlei ding om zelfs een vrachtwagen koppeling te monteren, vele malen sterker dan een normale (kogel-) kop peling. Uitgebreid ging verdachte hierop in, maar bleek officier Beau mont niet overtuigd te hebben. Voor hem stond vast dat het een één-assige aanhangwagen betreft en die moet volgens de wet een hulpkoppeling be zitten. Het feit werd dus bewezen ge acht en als strafmaat dacht de offi cier aan 65,— of twee dagen vervangende hechtenis. Kantonrech ter mr Den Hollander wenste zich eveneens aan de formele regels te houden en vonniste conform. Lange hond J. van P. uit Zierikzee verscheen weer eens voor het kantongerecht, nu wegens het stropen met een zoge naamde lange hond, een hond die is afgericht het wild op te zoeken, af te matten en te apporteren. Van P. was met zijn hond op 2 september vorig jaar op heterdaad betrapt in de Zuid hoek bij Zierikzee, door vier wacht meesters van de Rijkspolitie. Er volg de toen een kleine achtervolging, waarbij Van P. wist te ontsnappen via het Havenkanaal dat hij overzwom. Hij werd in zijn woning gehoord, had echter niets te zeggen en ook op de zitting kwam hij niet verder dat een ontkenning: hij was op dat tijdstip gewoon thuis. Officier Beaumont vond het alle maal niet zo vreselijk erg en er klonk enige bewondering door in zijn be toog voor de zwemkunst van Van P. Maar ja: het mag nu eenmaal niet, waarmee hij tot zijn standaard-eis kwam: twee keer 130,— of drie da gen. Ook hierop had gedaagde niets te zeggen, waarna de kantonrechter tot bevestiging van de eis overging: voor hem was de zaak zonneklaar en vond het onverstandig van gedaagde het feit niet gewoon toe te geven. Klei op de Stolpweg Het schuldig zonder straf en een 'succes met de bietenoogst' werd uit gesproken tegen landbouwer W. T. van de Z., die de oorzaak zou zijn dat er op 14 november '85 op de Stolpweg te Dreischor een aanrijding plaats vond. Van de Z. was die dag aan het oogsten geweest waardoor er slik op de weg lag. Uit het proces-verbaal en tijdens de zitting bleek echter, dat hij er werkelijk alles aan had gedaan de weg schoon te houden: meer kon niet van hem gevraagd worden. Voor mr Beaumont bleef echter overeind staan (en bewezen) dat er slik lag, en dat dit afkomstig was van gedaagde en dat er daarna een aanrijding plaatsvond. Ook hij erkende wel dat Van de Z. er veel aan had gedaan, maar achtte hem toch schuldig aan de aanrijding. Een straf van 150,— vond hij op z'n plaats. De kantonrech ter toonde (meer) begrip voor de si tuatie maar kon om de feiten niet heen en sprak het Salomonsoordeel uit: schuldig zonder straf. Wrak van de maand Voor het onverzekerd rijden zonder rijbewijs in wat genoemd kan worden het wrak van de maand, kreeg M. J. S. uit Zierikzee een totale boete van 550,— of 11 dagen vervangende hechtenis. Daarmee kwam hij er nog genadig af, want de kantonrechter wenste rekening te houden met zijn inkomen en zijn onnozelheid... Genoemde feiten werden op 3 ja nuari geconstateerd, waarvan het on verzekerd rijden met een auto het ergst werd bevonden. Officier mr R. Beaumont eiste hiervoor 500, voor het rijbewijs 210,— en voor het wrak 50,—, waarmee hij ook al re kening hield met de geringe in komsten van gedaagde. Pas bij het berekenen van een lagere straf kwam kantonrechter mr J. M. den Hollan der er achter dat S. gediplomeerd au tomonteur was en dat maakte de zaak er niet makkelijker op... Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 te Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-6551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-6706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te worden af gehaald en verrekend. Passen en meten in Grevelingensluis BRUINISSE - Vanwege z'n gunstige geografische ligging wordt Bruinisse wel de in valspoort van het Deltagebied voor de recreatievaart genoemd. De Grevelingensluis vormt een belangrijke schakel naar de afgedamde zee-arm het Grevelingenmeer, een uniek watersportgebied waar vele duizenden boten en hun bemanningen vertoeven. Vooral nu de zomer zich met een ongekende kwaliteit heeft gemanifesteerd ziet het wa ter, de havens en de sluis zwart van de witte jachten. Hoewel een vermelding in het Guiness Boek of Records er niet in zit, noteerde de Grevelingensluis een opmerkelijk maandrecord: 19.315 recreatievaartuigen in de maand juli en dat was het hoogste ooit in een maand geregistreerd. HAARLEM - Dienstplichtige sol daten in Haarlem zijn een actié ge start tegen de slechte woonomstan digheden in de Ripperdakazerne in Haarlem. De jachthaven van Aquadelta, wa tersportvereniging Bru, de gemeente lijke visserijhaven en de vluchthaven aan het Zijpe, ze kregen allen een be hoorlijk portie in het aanbod van die duizenden pleziervaartuigen. Zoveel aanbod om te overnachten in de top- weken zelfs dat verschillende keren „nee" moest worden verkocht: de ha ven was vol. Noodgedwongen moes ten de jachten dan overnachten aan het drijvende steiger voor de Greve- Schuttingen van 50 tot 60.schepen zijn geen uitzondering in de Grevelin gensluis, welke sluis een record aantal passanten boekte. lingensluis of hun toevlucht zoeken aan de steigers van de eilandjes op het meer en langs de Brouwersdam. Onredelijkheid Tot grote moeilijkheden heeft dat niet geleid, aldus scheepvaart- meester K. Koster van Rijkswa terstaat die dagelijks patrouilleert op het Grevelingenmeer. Wel wijst hij sommige schippers op hun onrede lijkheid als ze al meer dan een week de steigers bezet houden en anderen daardoor geen kans krijgen van die faciliteiten gebruik te maken. Bij de steigers staan bordjes dat er twee keer 24 uur mag worden afgemeerd maar die bezitten nog geen rechtsgel digheid. Veel meer last veroorzaken volgens de scheepvaartmeester de surfers, die kriskras het vaarwater overste ken en voor gevaarlijke situaties kunnen zorgen. Het gros blijkt niets van scheepvaartreglementen af te weten en nog nooit van het Binnen vaart Politie Reglement te hebben gehoord. „Die mensen adviseer ik eerst maar eens het BPR te kopen voor dat ze zich in de vaak drukke scheepvaartroute begeven. Hij liet zich zeer positief uit over het vaargedrag van de jachten en het zeemanschap van de roergangers van de cecreatievaart. En inderdaad, bij het manouvreren tijdens het in- en uitvaren van de Grevelingensluis zien we, geleund over de leuning, dat onder ons alles rustig en ordentelijk verloopt. Er gaan veel makke scha pen in een hok en dat geldt ook voor de sluis. Gemoedelijkheid Schuttingen van 50 60 schepen vormen geen uitzondering en dan is het passen en meten geblazen. Be reidwillige handen pakken de tros van de buurman aan of hangen uit be zorgdheid een extra stootkussen uit. Gemoedelijkheid en de zin tot helpen lijken synoniem met het water te zijn. Alles gaat een slag trager en dat werkt vaak positief door op de ge moedsgesteldheid van de mens. En als het te traag gaat herinnert de luidspreker de schippers er wel aan dat de brug voor het wegverkeer De Varreput moet onder handen genomen worden. ZIERIKZEE - De commissie openbare werken krijgt in de eerstvolgende vergadering, dinsdag 19 augustus in de raadzaal, een aantal restauratieplan nen voorgelegd ter beoordeling. Te beginnen met de Varreput, waarvoor door de dienst gemeentewerken een plan is opgesteld- De kosten bedragen 380.000,- open staat. Maar dat werkt ook wel eens averechts omdat de recreatie- schipper dan z'n kalmte verliest om dat heel de sluis naar hem kijkt wat z'n manoeuvreerkunst en vakan tiestemming niet bevordert. Vooral in de weekeinden is de sluis een trekpleister van jewelste. „Boot jes kijken" blijkt een geliefde bezig heid en aan de gemaakte opmerkin gen blijkt inderaad dat de beste stuurlui nog steeds aan wal staan. Volle haven Ook de jachthaven van Aquadelta maakt een groots seizoen door. Mar lies Breure uit Achthuizen, een van de vier assistes die havenmeester L. Meulstee bij staan in deze drukke pe riode vertelde dat ze elke avond een volle haven hadden van de passanten. Veel jachten bij elkaar op zij en ook de lege boxen vol van de vaste lig plaatshouders die zelf met de boot op vakantie zijn. Zo groeit de haven van de vaste 650 ligplaatsen in de vakan- tiepiek tot een haven van soms meer dan 1000 jachten. De assistentes hel pen de havenmeester bij het aanwij zen van de ligplaatsen, het innen van het havengeld en het bemannen (be vrouwen) van het pompstation. Havengeld Ook dc haven van de watersport vereniging Bru, de gemeentehaven en de Vluchthaven aan het Zijpe kenden een grote toeloop van recreatievaart. Alleen in de Vluchthaven, een Rijks haven, behoeft geen havengeld te worden betaald en dat schijnen steeds meer jachtenschippers te we ten en te waarderen. Vele honderden jachten maakten daar gebruik van en namen het voor lief dat ze buiten de bewoonde wereld lagen, zonder sani tair of winkels. Winkels die trouwens deze maanden met een topomzet draaiden door de vele aanwezige toe risten en daar duidelijk een graantje van meepikten. De watcrtocrist voelt zich thuis in Bru, voelt een zekere verwantschap mct het maritieme karakter van dc vissersplaats en z'n bevolking, weet de gastvrijheid en het dienstbetoon langs de waterkant te waarderen en Bruinisse vaart er wel bij. Het volgende restauratieplan is die van de Vismarkt, die voor een bedrag van bijna 350.000,— zal worden op geknapt. Voor beide objecten geldt dat een rijksbijdrage van 70% kan worden verwacht en van provinciezij de 5%. Luie trap Vervolgens wordt van de commis sieleden een oordeel gevraagd over het beschikbaarstellen van een aan vullend krediet van 117.000,— voor de verbetering woonomgeving plan Buijse. Verder de bespreking van het voorstel tot aanleg van een zoge naamde 'luie trap' tegen het talud Westhavendijk 10.000,en het be schikbaarstellen van een krediet 72.000,—) voor de aanleg van elec- triciteit op jachtensteigers te Zierik- Ook voor het treffen van voorzie ningen aan pand Kerkhof ZZ 1 a (UVV-gebouw) wordt geld gevraagd: 16.540,- De toestelberging in gymzaal Raamstraat is te klein geworden door de steeds groter wordende hoe veelheid materiaal. Een aanpassing berging kost 25.000, Voor het bouwrijp maken van het terrein Lange Sint Janstraat is een aanvullend krediet nodig van 3.000,—. Het commissioneel oordeel wordt tevens gevraagd voor de ver nieuwing meterkast naast de Gast- huiskerk; een krediet 37.000,—) voor de aanleg parkeerruimte Ban- ninklaan en een krediet bouwrijp maken bestemmingsplan Poortam bacht VII, Reconstructie rotonde Dan volgt een bespreking van het plan reconstructie rotonde Zierikzee met de twee belangrijkste afwijkin gen in verhouding tot de bestaande situatie: de gelijkvloerse kruising opschuiven in noordelijke richting en het fietsverkeer Grevelingendam- Zierikzee aftakken ter hoogte van de Van Veenlaan. Het ligt in de bedoe ling deze reconstructie nog dit jaar ter hand te nemen. Een advies wordt gevraagd over het krediet voor doortrekken looproute Weststraat-Poststraat, totale kosten 65.000,—. Vervolgens komt het kre diet voor de verbetering asfaltglooi- ing Westhavendijk aan de orde, voor welk werk 174.000,— benodigd is. Tot slot van de lange lijst wensen zal de commissie zich buigen over de restauratie gewelven in de Beurs; krediet voorzieningen stadhuiscom plex; krediet aanpassing buitenter rein gymzaal Mulockstraat en een krediet voor voorzieningen overblij vende lokalen van Binnen de Veste. Deze waarschijnlijk langdurige open bare vergadering begint om 19.00 uur. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 UTRECHT - Op een met automati sche knipperlichten beveiligde over weg in de spoorlijn Roermond-Venlo bij Roermond is een auto onder de trein gekomen. De bestuurder van de auto is daarbij om het leven geko men. NOORDGOUWE - Ladders (met grillige sporten en in felle kleuren) als kunstobject. Op een perceel aan de Heereweg, dichtbij de kruising Donkere- wegstaan ze her en der in de grond geplant. Kunstenaar Willem Nell heeft er de naam Extensie aan gegeven... Een particulier haalde deze kunstuiting (Expressie struktuur) uit het Am sterdamse bos naar het landelijke Schouwen. Op z'n minst een opvallend ver schijnsel op de Schouwen-Duiveland route, die er langs voert...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4